×
  • remind me tomorrow
  • remind me next week
  • never remind me
Subscribe to the ANN Newsletter • Wake up every Sunday to a curated list of ANN's most interesting posts of the week. read more

Blade of the Immortal (TV 2019)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
La espada del inmortal (Spanish)
Mugen no Jūnin: Immortal (Japanese)
無限の住人-IMMORTAL- (Japanese)
Genres: action, drama
Plot Summary: Edo, an era of Warriors. There lived an immortal man, the slayer of hundreds, 'Manji'. He meets Rin, who swore vengeance for her parents. Rin's grudge is against a group of swordsmasters-itto-ryu. She asks Manji to be her bodyguard on her journey. He refuses, but then sees her late sister in Rin. So began the voilent struggle that would bring even Manji to his knees.
User Ratings: 85 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 2 votes (sub:2)
 Excellent: 9 votes (sub:6, ?:2, dub:1)
 Very good: 22 votes (sub:20, dub:1, others:1
1 Russian dubbed
)
 Good: 27 votes (sub:25, dub:2)
 Decent: 15 votes (sub:13, others:2
1 Portuguese subtitled
1 Spanish subtitled
)
 So-so: 6 votes (sub:6)
 Not really good: 2 votes (sub:2)
 Weak: 1 vote (sub:1)
 Bad: 1 vote (sub:1)
 Awful: -
 Worst ever: -
Seen in part or in whole by 221 users, rank: #3633 (of 9603)
Median rating: Good
Arithmetic mean: 7.047 (Good), std. dev.: 1.43, rank: #3517 (of 9731)
Weighted mean: 7.123 (Good), rank: #3038 (of 9731) (seen all: 7.27 / seen some: 6.11 / won't finish: 5.89)
Bayesian estimate: 7.170 (Good+), rank: #2661 (of 7376)
Episode titles: We have 24
Vintage: 2019-10-10
Opening Theme:
"Survive of Vision" by Kiyoharu
Official website:
Press Release:
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Blu-ray (Region A)
    Blade of the Immortal - Complete Collection (Blu-ray) 2021-01-19 (from $44.99)

Japanese staff
Japanese cast
Director: Hiroshi Hamasaki
Series Composition: Makoto Fukami
Script:
Kenzen (11 episodes
eps 4-10 even, 14-17, 20-21, 23
)

Makoto Fukami (13 episodes
eps 1-3, 5-11 odd, 12-13, 18-19, 22, 24
)

Storyboard:
Aimi Yamauchi (eps 11, 17)
Hiroshi Hamasaki (eps 1, 3)
Jirō Kanai (ep 20)
Kazuhiro Ozawa (ep 7)
Kazuya Sakamoto (ep 23)
Kunihiro Mori (ep 16)
Michio Fukuda (ep 6)
Mie Ōishi (ep 19)
Mitsuo Fukuda (ep 10)
Ryōko Nakano (4 episodes
eps 2, 8, 21, 24
)

Shinobu Yoshioka (ep 13)
Soji Ninomiya (ep 4)
Takaharu Ozaki (ep 14)
Yoshiaki Kawajiri (ep 5)
Yoshikazu Miyao (eps 12, 15, 22)
Yuki Komada (4 episodes
eps 9, 18, 22, 24
)

Episode Director:
Aimi Yamauchi (4 episodes
eps 5, 11, 17, 23
)

Eiichi Kuboyama (ep 14)
Hazuki Mizumoto (ep 12)
Jun'ichi Kitamura (ep 18)
Kaori Ishii (4 episodes
eps 12-13, 16, 22
)

Kazuya Fujishiro (eps 6, 15, 22)
Keiji Kawakubo (eps 3, 10)
Kiyoshi Murayama (ep 4)
Kunihiro Mori (ep 16)
Mie Ōishi (ep 19)
Misato Takada (ep 20)
Naoko Takeichi (ep 20)
Ryōko Nakano (eps 2, 8, 21)
Tatsuji Yamazaki (ep 23)
Teru Ishii (4 episodes
eps 12-13, 16, 22
)

Yuki Ikeda (ep 7)
Yuki Komada (eps 1, 9, 24)
Yūsuke Onoda (ep 4)
Original creator: Hiroaki Samura
Character Design: Shingo Ogiso
Art Director: Tadashi Kudo
Art:
Mizuki Yamamoto (Graphinica; ep 3)
Mutsumi Saitō (Graphinica)
Saya Uchiumi (Graphinica; ep 19)
Chief Animation Director:
Asuka Nakaji (4 episodes
eps 18, 20, 23-24
)

Kazuo Watanabe (6 episodes
eps 6, 9, 12, 15, 21, 24
)

Kōdai Kitahara (9 episodes
eps 10, 13, 16-17, 19, 21-24
)

Norifumi Okuno (6 episodes
eps 16-22 even, 23-24
)

Shingo Ogiso (eps 1-3)
Ushio Tazawa (ep 24)
Yasuhiro Namatame (8 episodes
eps 15-17, 19, 21-24
)

Yutaka Minowa (eps 5, 23-24)
Animation Director:
Aika Satō (ep 21)
Akari Abe (ep 21)
Akira Kano (eps 12, 16)
Asuka Nakaji (eps 7, 14)
Atsushi Aono (5 episodes
eps 11, 17, 20, 22-23
)

Atsushi Ogata (eps 15, 19-20)
Daisuke Niitsuma (ep 24)
Emi Nakai (4 episodes
eps 4, 16, 20, 24
)

Etsushi Mori (ep 6)
Hideo Amemiya (ep 22)
Hiroshi Numata (eps 8, 12, 15)
Hiroyuki Shimizu (ep 4)
Hitoshi Kamata (7 episodes
eps 4, 6, 14, 16, 19, 22-23
)

Ikuo Yoshida (eps 16, 20, 22)
Inosuke Naitō (ep 24)
Kaori Saito (ep 13)
Kaoru Maehara (6 episodes
eps 10, 16-24 even
)

Kazuma Uike (4 episodes
eps 13, 17, 23-24
)

Kazuo Watanabe (ep 3)
Ken Kurotori (8 episodes
eps 8, 11, 15-17, 20, 22-23
)

Kōdai Kitahara (eps 3, 16, 19)
Kyōka Nakaoka (5 episodes
eps 4, 11-12, 17, 21
)

Madoka Ozawa (6 episodes
eps 12, 16-22 even, 23
)

Mariko Yamamoto (ep 18)
Masahiko Yoda (4 episodes
eps 3, 9, 12, 17
)

Masakazu Okada (5 episodes
eps 16-22 even, 23
)

Masaru Yoshioka (eps 22-24)
Masashi Nishikawa (eps 20, 22)
Masato Okada (ep 12)
Masumi Hoshino (eps 20, 22)
Maya Yamada (4 episodes
eps 13, 18, 21, 24
)

Mitsunori Yamaguchi (8 episodes
eps 11, 16, 18, 20-24
)

Motohiko Kurihara (eps 18, 22)
Natsuko Suzuki (eps 3, 8, 15)
Noboru Furuse (6 episodes
eps 11, 16, 19, 21-23
)

Norifumi Okuno (eps 7, 14)
Nozomu Fujii (ep 24)
Ryōko Nakano (eps 21, 24)
Satoru Kakutani (ep 10)
Shigetaka Kiyoyama (ep 9)
Shingo Ogiso (ep 1)
Shinichiro Minami (6 episodes
eps 11, 16, 19, 21-23
)

Shino Ikeda (eps 22-23)
Shinsuke Ishikawa (ep 20)
Shōsuke Shimizu (8 episodes
eps 6, 11, 14, 17, 20, 22-24
)

Shunryō Yamamura (5 episodes
eps 4, 13, 18, 22-23
)

Shunsuke Masuda (ep 16)
Takahiro Gotō (5 episodes
eps 9, 18, 20, 22-23
)

Takuya Nishimichi (ep 22)
Tomoaki Kado (6 episodes
eps 10, 16-17, 20, 23-24
)

Tsubasa Ito (eps 2, 24)
Yasuhiro Namatame (5 episodes
eps 5, 10-11, 17, 19
)

Yoko Sano (eps 22, 24)
Yoshihiro Maeda (eps 20, 24)
Yūko Ishizaki (ep 13)
Yutaka Minowa (ep 2)
3D Director: Kōji Ichikawa
Sound Director: Youji Shimizu
Director of Photography: Yukihiro Masumoto
2nd Key Animation:
Ai Miyazawa (ep 13)
Airi Tsuyuki (LIDEN FILMS Tokyo Studio; 5 episodes
eps 2, 12-13, 17, 24
)

Akane Nakao (ep 21)
Akiko Fujiwara (LIDEN FILMS Kyoto Studio; eps 1-6, 23)
Akira Matsunaga (Nakamura Production; ep 22)
Arisa Kuroda (Studio Gram; ep 19)
Asuka Nakaji (eps 1, 7)
Atsumi Ichimura (A-Line; ep 14)
Atsumi Sakai (eps 7, 9-10, 15)
Aya Kobayashi (Studio Gram; ep 19)
Ayaka Miura (R.I.C.; ep 10)
Ayaki Ono (Studio Elle; ep 8)
Ayano Niwa (LIDEN FILMS Tokyo Studio; 5 episodes
eps 1, 3, 6, 13, 16
)

Ayumu Ikeda (eps 2, 22)
Chie Hashimoto (eps 8, 12)
Chisaki Yamashita (ep 7)
Daichi Shichinohe (PRA; ep 19)
Daiki Handa (eps 5-6)
Emi Mori (ep 21)
Emi Nakai (7 episodes
eps 4-6, 8-10, 24
)

Emi Nakano (ep 10)
Emi Soga (ep 3)
Eriko Haga (LIDEN FILMS Kyoto Studio; eps 2, 22)
Fuko Abe (ep 1)
Haruka Saiga (LIDEN FILMS Kyoto Studio; eps 1-5, 20)
Haruna Ukimura (ep 5)
Hayato Sakoda (LIDEN FILMS Kyoto Studio; 5 episodes
eps 1, 3-4, 20, 23
)

Himawari Ami (ep 21)
Hinata Kawae (ep 6)
Hironobu Dannoura (ep 13)
Hyun Kyung Oh (eps 2, 5)
Jikō Abe (ep 1)
Jun Jie Zheng (LIDEN FILMS Tokyo Studio; ep 24)
Kana Hayashi (LIDEN FILMS Tokyo Studio; ep 16)
Kanami Hirano (eps 22, 24)
Kaori Akatsu (LIDEN FILMS Fukaya Studio; eps 14, 24)
Kaori Umeda (ep 16)
Karin Fukushima (LIDEN FILMS Kyoto Studio; eps 20, 22-23)
Karin Ōmura (LIDEN FILMS Osaka Studio; 8 episodes
eps 3, 6, 11-15, 21
)

Kasumi Ikehata (ep 21)
Katsunori Kikuchi (ep 22)
Kazuki Katano (LIDEN FILMS Fukaya Studio; ep 24)
Kazuki Sugiyama (Art Base Bam; eps 2, 12)
Kazuma Uike (ep 13)
Kazuo Watanabe (ep 22)
Ke Yun Du (LIDEN FILMS Tokyo Studio; 12 episodes
eps 4, 9-10, 12-15, 19-21, 23-24
)

Keiko Ōta (ep 2)
Ken Kazamatsuri (Art Base Bam; eps 2, 12)
Kenta Fukushima (Ekura Animal; ep 19)
Kikko Otoe (ep 13)
Kiyoko Kawasaki (LIDEN FILMS Osaka Studio; 13 episodes
eps 2, 6-12, 14-15, 17, 22, 24
)

Kōhei Kobayashi (SILVER LINK.; ep 5)
Kōta Odawara (LIDEN FILMS Fukaya Studio; ep 24)
Kunihiko Ito (ep 5)
Kyōko Nishimura (eps 11-12)
Maho Toyoshima (LIDEN FILMS Osaka Studio; 7 episodes
eps 11-13, 15, 22-24
)

Mai Otsuki (Art Base Bam; eps 2, 12)
Masaaki Tanamachi (eps 2, 8)
Masahiko Yoda (ep 1)
Masashi Nishikawa (eps 11, 18-19)
Masumi Hoshino (ep 6)
Maya Yamada (ep 1)
Mayuko Karesue (LIDEN FILMS Kyoto Studio; eps 3, 20)
Mayuko Nishi (LIDEN FILMS Osaka Studio; 5 episodes
eps 1, 4-10 even
)

Mei Yasuhara (LIDEN FILMS Kyoto Studio; 8 episodes
eps 1-4, 6, 20-21, 23
)

Mie Sugihara (7 episodes
eps 6, 8, 11-12, 17-18, 20
)

Mieko Saitou (ep 13)
Miho Sataki (ep 10)
Mikako Kunii (Studio Elle; ep 8)
Misaki Kurita (A-Real; ep 11)
Misaki Sugawara (PRA; ep 19)
Mitsuka Sekimoto (eps 2, 6-7)
Mitsuru Nakata (Nakamura Production; ep 22)
Miyuki Nakagawa (Studio Gimlet; ep 11)
Mizue Ogawa (ep 12)
Mizuki Miyata (7 episodes
eps 2-3, 11, 17, 19, 23-24
)

Motohide Nishimura (eps 14, 21)
Nami Fujitani (Production GoodBook; eps 8, 11)
Nana Kunimitsu (LIDEN FILMS Kyoto Studio; eps 1, 22)
Naoki Motoyama (Nakamura Production; ep 22)
Natsumi Hara (ep 13)
Natsumi Morishita (LIDEN FILMS Osaka Studio; 6 episodes
eps 4, 6, 8, 11-12, 15
)

Nemunyan (19 episodes
eps 1-3, 5-15, 17, 19-20, 23-24
)

Nobuhiro Andō (LIDEN FILMS Tokyo Studio; ep 23)
Norifumi Okuno (eps 1, 7)
Nozomi Beniya (LIDEN FILMS Kyoto Studio; eps 20-22)
Ōmi Udagawa (LIDEN FILMS Tokyo Studio; eps 1-2, 7, 10)
Omuraisu (eps 2, 8)
Rei Kinoshita (A-Real; ep 11)
Rie Kaneko (ep 8)
Rika Ōta (LIDEN FILMS Kyoto Studio; eps 1-2)
Riraku Yamazaki (ep 15)
Ryo Igarashi (SILVER LINK.; ep 5)
Ryōichi Nakano (LIDEN FILMS Osaka Studio; 6 episodes
eps 1-3, 5-6, 22
)

Ryōta Hasegawa (LIDEN FILMS Tokyo Studio; 9 episodes
eps 6, 8, 12-13, 16-19, 24
)

Sachiko Yajima (ep 8)
Satoru Kakutani (ep 24)
Seiko Noguchi (ep 21)
Sentarō Yanagino (SILVER LINK.; ep 5)
Shiho Miura (Art Base Bam; eps 2, 12)
Shin Kimata (SILVER LINK.; ep 5)
Shinichiro Aoyama (ep 21)
Shintarō Shimizu (ep 23)
Shinya Kokaji (LIDEN FILMS Osaka Studio; 6 episodes
eps 7, 11-13, 22, 24
)

Shiomi Yamada (ep 21)
Shion Putuangreni Yamada (eps 2-3, 6-8)
Shōta Fujiwara (LIDEN FILMS Kyoto Studio; eps 1, 20)
Shuhei Miwa (LIDEN FILMS Tokyo Studio; eps 1, 13)
Shūji Yoshikawa (ep 5)
Shun Nakajima (ep 6)
Sumire Yamasawa (ep 13)
Tadashi Sakuraba (ep 5)
Taira Nozawa (Art Base Bam; eps 2, 12)
Takanobu Katada (17 episodes
eps 4-12, 14-15, 17-20, 23-24
)

Takashi Fujiura (SILVER LINK.; ep 5)
Takeshi Nakamura (LIDEN FILMS Tokyo Studio; eps 18, 22)
Takumi Nitta (ep 18)
Taro Aoki (ep 17)
Tōma Kanbara (18 episodes
eps 1-10, 12-15, 18-20, 23
)

Tomoki Ogawa (ep 21)
Tomomi Morishita (eps 8, 11)
Yayoi Kamigaki (ep 2)
Yi Jun Li (Hadashi Pro; ep 19)
Yō Himuro (ep 3)
Yui Nishiyama (6 episodes
eps 16-19, 23-24
)

Yui Tsuchida (Art Base Bam; eps 2, 12)
Yui Yokoyama (LIDEN FILMS Tokyo Studio; eps 2-3, 5-6)
Yuka Nakagami (LIDEN FILMS Kyoto Studio; eps 20, 22-23)
Yuka Ōya (R.I.C.; ep 12)
Yūki Hino (LIDEN FILMS Tokyo Studio; eps 1, 3, 6)
Yūki Miyagi (LIDEN FILMS Fukaya Studio; ep 24)
Yūki Yamashita (ep 8)
Yuki Yoshida (ep 5)
Yukie Nishimura (Studio Elle; ep 8)
Yūko Ishizaki (ep 13)
Yumiko Mizuno (ep 11)
Yūsuke Ozawa (A-Line; ep 14)
Yuzuki Sano (BONES; ep 7)
Zhuo Yan Liang (LIDEN FILMS Tokyo Studio; ep 18)
3DCG Animator:
Kyohei Oikawa (Graphinica; 8 episodes
eps 1, 4, 7-9, 11, 13-14
)

Sayaka Iwasaki (Graphinica; 6 episodes
eps 13, 16-18, 20-21
)

3DCG Chief Producer: Hirotsugu Shimoyama (Graphinica)
3DCG Modeler:
Koichi Terada (Graphinica; eps 1-2, 24)
Sōki Saraya (Graphinica; eps 1-24)
3DCG Modeling Assistant:
Mashiro Nitōbe (Felix Film; 5 episodes
eps 1-2, 11, 20, 24
)

Rei Koizu (Felix Film; 5 episodes
eps 1-2, 11, 20, 24
)

Tatsuya Shimano (Felix Film; 5 episodes
eps 1-2, 11, 20, 24
)

3DCG Producer: Keitaro Shirahama (Graphinica)
3DCG Production Advancement:
Shūto Hoshino (eps 1-16)
Yuki Tsuchiya (11 episodes
eps 4, 12-13, 16-18, 20-24
)

Animation Retouch: Yutaka Minowa (eps 8, 11)
Art Board:
Hisayoshi Takahashi (18 episodes
eps 1-10, 12-16, 18-20
)

Katsumi Akimoto (eps 1-13, 17)
Kenji Kato (eps 16, 21)
Saori Iwatani (13 episodes
eps 1-3, 5-10, 12-13, 18-19
)

Takahiro Terauchi (6 episodes
eps 11-12, 14, 16-17, 21
)

Tomoki Moriya (ep 12)
Tomoko Sekiya (5 episodes
eps 11, 14-15, 17, 21
)

Yū Tachimoto (5 episodes
eps 14-15, 19-21
)

Art Setting: Katsumi Akimoto
Assistant Animation Director:
Asuka Nakaji (eps 4, 12)
Bomin Kim (ep 2)
Daiki Handa (ep 2)
Emi Nakai (11 episodes
eps 5-6, 11-12, 14-15, 17, 19, 21-23
)

Ikuo Yoshida (6 episodes
eps 12, 14, 17, 19, 23-24
)

Inosuke Naitō (ep 22)
Kaori Saito (eps 8-9)
Kaori Umeda (ep 17)
Kazuma Uike (eps 9, 19)
Kazuo Watanabe (eps 1, 4, 17)
Kazuyo Nakamura (ep 1)
Ken Kurotori (eps 3-5, 10)
Kōji Nobuhara (ep 16)
Masahiko Yoda (ep 14)
Masakazu Okada (eps 10, 12)
Masashi Nishikawa (eps 16-17, 19)
Masumi Hoshino (eps 18, 23-24)
Mitsunori Yamaguchi (ep 17)
Mizue Ogawa (ep 17)
Motohiko Kurihara (ep 17)
Natsuko Suzuki (ep 1)
Noboru Furuse (eps 10, 15)
Norifumi Okuno (eps 1, 4, 6, 12)
Satoru Kakutani (eps 16, 22)
Satoshi Shimada (eps 4, 11-12)
Takahiro Gotō (ep 8)
Yasuhiro Namatame (ep 2)
Yūko Ishizaki (ep 17)
Assistant Chief Animation Director: Masahiko Yoda (ep 12)
Assistant Director: Yuki Komada
Assistant Director of Photography: Haruka Gotō (Graphinica)
Assistant Episode Director:
Teru Ishii (ep 14)
Yuki Ikeda (ep 23)
Yuki Komada (ep 17)
Associate producer: Isao Hidaka
Background Art:
Ai Kimura (Studio Naya; ep 2)
Aiko Taira (Studio Naya; ep 2)
Akari Furuse (Studio Naya; ep 2)
Akemi Nishimura (eps 2-3)
Ami Shimomura (Studio Pinewood; eps 7, 15)
Chihito Akahori (Studio Naya; ep 2)
Chiho Fukaya (Studio Forest; eps 3, 5, 7)
Chisato Nishikawa (Studio Naya; ep 2)
Chisayo Namai (Studio Pinewood; eps 9-24)
Dam Ryung Ku (Studio Forest; ep 3)
Erika Nagaoka (Studio Cocolo; eps 6-7)
Fumie Nuibe (eps 2, 5, 8)
Haruka Matsuda (Studio Cocolo; ep 6)
Hikari Hashimoto (Studio Cocolo; eps 6-7)
Hisayoshi Takahashi (Studio Pinewood; eps 1-16, 18-24)
Junko Matsui (Studio Pinewood; eps 8, 10, 12-24)
Katsumi Akimoto (Studio Pinewood; eps 1-24)
Ken Arai (5 episodes
eps 3, 6, 8-9, 19
)

Kenji Kato (Studio Pinewood; 9 episodes
eps 12-16, 21-24
)

Manami Masuda (Studio Naya; ep 2)
Mariko Saito (Studio Pinewood; eps 8-10, 13)
Mayumi Nakajima (Studio Cocolo; ep 6)
Nana Ikeda (Studio Cocolo; eps 6-7)
Naoki Takada (Studio Pinewood; eps 1-24)
Noriyo Gōroku (ep 3)
Riho Kudo (Studio Pinewood; 7 episodes
eps 2-3, 9, 13, 17, 19, 22
)

Saori Iwatani (Studio Pinewood; eps 1-24)
Satoshi Shibata (Studio Forest; eps 3, 5, 7)
Shen Di Yuan (Studio Naya; ep 2)
Takahiro Terauchi (Studio Pinewood; eps 8-24)
Tomoki Moriya (Studio Pinewood; eps 1-3, 5-24)
Tomoko Sekiya (Studio Pinewood; eps 8-24)
Tomomi Sugimoto (Studio Forest; eps 3, 5, 7)
Yū Tachimoto (Studio Pinewood; eps 8-24)
Yuki Sakai (Studio Forest; eps 3, 5, 7)
Yuuki Oyamada (ep 3)
Yuuna Tanaka (Studio Forest; eps 3, 5, 7)
Brush Design: Tomomi Umetsu
CG Layout Production: Teppei Sano (eps 16-17)
Color design: Aiko Shinohara
Color setting:
Aiko Shinohara (eps 11, 23)
Airi Uchima (eps 13, 19, 23)
Akiko Akamatsu (BeLoop; ep 8)
Asami Kitsukawa (BeLoop; 4 episodes
eps 4, 14, 20, 24
)

Kanako Yamazaki (ep 17)
Kouta Shiraishi (5 episodes
eps 1, 3, 6-7, 9
)

Mayu Takada (BeLoop; eps 5, 16, 22)
Miki Itou (eps 15, 21)
Miyo Sasaki (BeLoop; eps 12, 18)
Rea Tanaka (BeLoop; ep 18)
Sachie Nakamura (BeLoop; eps 2, 10)
Color Setting Assistant:
Akiko Akamatsu (BeLoop; ep 22)
Akira Hashigami (BeLoop; eps 18, 22)
Asami Kitsukawa (BeLoop; ep 22)
Miyo Sasaki (BeLoop; ep 22)
Rea Tanaka (BeLoop; ep 22)
Sachie Nakamura (BeLoop; eps 12, 18)
Yuki Ibaraki (BeLoop; ep 12)
Design Assistant:
Kazuo Watanabe (ep 24)
Maya Yamada (ep 24)
Mie Ōishi (ep 24)
Ryōko Nakano (ep 24)
Shunsuke Masuda (ep 24)
Ushio Tazawa (ep 24)
Yutaka Minowa (ep 24)
Dutch Language Supervision: Saskia (eps 22-23)
Editing: Mai Hasegawa
Effect Animation Director: Takashi Hashimoto (eps 17, 23)
Illustration: Heshigo (ep 11)
In-Between Animation:
Asuka Sakakibara (LIDEN FILMS Kyoto Studio; eps 1, 3)
Ayano Niwa (LIDEN FILMS Tokyo Studio; ep 1)
Emi Nakano (eps 8, 10)
Eri Tokano (LIDEN FILMS Tokyo Studio; eps 1-5, 7, 9)
Hitomi Kido (LIDEN FILMS Kyoto Studio; eps 1, 3)
Imari Ōba (LIDEN FILMS Tokyo Studio; eps 1-5, 7, 9)
Jun Jie Zheng (LIDEN FILMS Tokyo Studio; 21 episodes
eps 1-5, 7-15, 18-24
)

Kaede Kawada (LIDEN FILMS Fukaya Studio; 5 episodes
eps 4, 8, 21-22, 24
)

Karin Fukushima (LIDEN FILMS Kyoto Studio; eps 1-3)
Kazuki Katano (LIDEN FILMS Fukaya Studio; 8 episodes
eps 4, 7-9, 12, 20-22
)

Ke Yun Du (LIDEN FILMS Tokyo Studio; 9 episodes
eps 1-5, 7-9, 24
)

Kōhei Endō (LIDEN FILMS Tokyo Studio; 15 episodes
eps 1-2, 4, 6, 8-9, 11-12, 15-16, 19-22, 24
)

Kōhei Hirasawa (LIDEN FILMS Tokyo Studio; 8 episodes
eps 1-5, 7, 15, 24
)

Kōta Odawara (LIDEN FILMS Fukaya Studio; 7 episodes
eps 4, 7-9, 19-21
)

Makito Ishikawa (LIDEN FILMS Tokyo Studio; 20 episodes
eps 1-2, 4-10 even, 11-24
)

Maya Itō (LIDEN FILMS Tokyo Studio; eps 1-3, 5, 7-9)
Mei Yasuhara (LIDEN FILMS Kyoto Studio; ep 2)
Mie Sugihara (LIDEN FILMS Tokyo Studio; ep 2)
Miyū Ōkubo (LIDEN FILMS Tokyo Studio; 16 episodes
eps 1-5, 7-12, 18-22
)

Nanami Fujii (LIDEN FILMS Kyoto Studio; eps 1-3)
Natsumi Morishita (LIDEN FILMS Osaka Studio; ep 9)
Nobuhiro Andō (LIDEN FILMS Tokyo Studio; eps 1-5, 23)
Nozomi Beniya (LIDEN FILMS Kyoto Studio; eps 1-3)
Ōmi Udagawa (LIDEN FILMS Tokyo Studio; eps 1-24)
Ryōta Hasegawa (LIDEN FILMS Tokyo Studio; ep 2)
Sayaka Ishizuka (LIDEN FILMS Tokyo Studio; 17 episodes
eps 1-12, 16, 18, 21-22, 24
)

Seiji Inahashi (LIDEN FILMS Tokyo Studio; 14 episodes
eps 1-2, 5-7, 9-15, 18, 20
)

Sheng Chen (LIDEN FILMS Kyoto Studio; eps 1, 3)
Takeshi Nakamura (LIDEN FILMS Tokyo Studio; eps 1, 3-24)
Tomoki Urata (LIDEN FILMS Tokyo Studio; 18 episodes
eps 1-11, 16, 18-22, 24
)

Xin Tong Wang (LIDEN FILMS Tokyo Studio; 19 episodes
eps 1-13, 16, 19-23
)

Yō Himuro (LIDEN FILMS Tokyo Studio; ep 1)
Yui Yokoyama (LIDEN FILMS Tokyo Studio; eps 1-3, 7)
Yuka Nakagami (LIDEN FILMS Kyoto Studio; eps 1-3)
Yūki Hino (LIDEN FILMS Tokyo Studio; 5 episodes
eps 1-2, 5-6, 24
)

Yūki Iwakiri (LIDEN FILMS Tokyo Studio; 19 episodes
eps 1, 4, 6-14, 16, 18-24
)

Yūki Miyagi (LIDEN FILMS Fukaya Studio; 11 episodes
eps 3-4, 6-9, 12, 19-22
)

Yūsei Nakano (LIDEN FILMS Tokyo Studio; 14 episodes
eps 1-2, 4, 6-7, 9-13, 20-22, 24
)

Zhuo Yan Liang (LIDEN FILMS Tokyo Studio; eps 1-24)
Zi Hao Lin (LIDEN FILMS Tokyo Studio; 22 episodes
eps 1-9, 11-14, 16-24
)

In-Between Check:
Emi Nakano (ep 10)
Jun Jie Zheng (5 episodes
eps 5, 8, 12, 20, 24
)

Ke Yun Du (eps 2, 4)
Ōmi Udagawa (7 episodes
eps 1, 6, 9, 13, 17, 21, 24
)

Takeshi Nakamura (eps 14, 18, 22)
Zhuo Yan Liang (5 episodes
eps 7, 11, 15, 19, 23
)

Insert Song Composition: Hiroshi Hamasaki ("Korokoro Ro-rin;" eps. 1-2, 24)
Insert Song Lyrics: Hiroshi Hamasaki ("Korokoro Ro-rin;" eps. 1-2, 24)
Insert Song Performance:
Aoi Fujino (“Korokoro Ro-rin;” ep. 24)
Fubuki Matsuse (“Korokoro Ro-rin;” ep. 24)
Hisanobu Yamanaka (“Korokoro Ro-rin;” ep. 24)
Maika Yoshida (“Korokoro Ro-rin;” ep. 24)
Joruri Recitation: Kiyonari Tsuruga (eps 3, 19)
Key Animation:
Ai Miyazawa (eps 1, 22)
Akihiro Yamamoto (ep 2)
Akiko Higaki (Production GoodBook; ep 15)
Akiko Satō (ep 22)
Akio Kitahara (ep 7)
Akio Uchino (eps 20, 23)
Akira Kano (ep 12)
Ako Kagiyama (ep 16)
Aose Sakaguchi (ep 20)
Asuka Nakaji (eps 5, 24)
Atsushi Tsukamoto (ep 17)
Aya Tanaka (ep 20)
Ayaka Nishide (ep 24)
Ayano Niwa (5 episodes
eps 8-14 even, 22
)

Ayumu Ikeda (ep 8)
Bomin Kim (6 episodes
eps 8, 12, 20-22, 24
)

Chie Hashimoto (eps 13, 20, 23)
Chisaki Yamashita (ep 18)
Daiki Handa (ep 12)
Daisuke Agata (ep 2)
Daisuke Niitsuma (ep 1)
Daisuke Takemoto (eps 8, 18)
Emi Mori (ep 23)
Emiko Kataoka (ep 11)
Eri Kamiyama (ep 22)
Erika Shino (ep 24)
Eun Young Choi (MK Seoul; eps 4, 10)
Feng Lu (reboot; ep 4)
Feng Cheng Hu (reboot; ep 22)
Fuko Abe (eps 2, 6)
Fumi Ōsuga (6 episodes
eps 3, 6, 11-17 odd
)

Fumio Fukushima (ep 6)
Haruka Sakai (eps 17, 21-22)
Harumi Kakuda (ep 19)
Hidenobu Takahashi (7 episodes
eps 10, 13-15, 17-18, 23
)

Hideo Amemiya (10 episodes
eps 3, 7-8, 10, 12, 15, 17, 20, 22-23
)

Hikaru Naraoka (eps 2, 14)
Hiroaki Kawaguchi (eps 4, 16)
Hiroki Abe (7 episodes
eps 5, 8, 13-14, 16, 21-22
)

Hiroki Saitō (6 episodes
eps 2, 5, 7-8, 11, 19
)

Hiromi Ogata (ep 23)
Hironobu Dannoura (6 episodes
eps 8, 11-12, 19-20, 23
)

Hironori Sawada (ep 12)
Hiroshi Numata (ep 15)
Hiroshi Oikawa (eps 20, 24)
Hiroshi Yamamoto (ep 10)
Hirotaka Kinoshita (5 episodes
eps 6, 17, 20, 23-24
)

Hirotaka Nii (ep 23)
Hiroyoshi Iida (ep 23)
Hiroyuki Honda (ep 1)
Hiroyuki Kamura (eps 5-6)
Hiroyuki Terada (4 episodes
eps 12, 15-16, 22
)

Hisanori Hashimoto (ep 3)
Hisashi Samejima (ep 22)
Ikuo Yoshida (9 episodes
eps 1, 5-6, 9-11, 14, 17, 24
)

Itaru Yawata (ep 17)
Jian Jun Wu (reboot; ep 4)
Jikō Abe (eps 5, 23)
Junichi Yokoyama (ep 2)
Kai Lin (reboot; ep 4)
Kaori Akatsu (eps 7, 20)
Katsunori Kikuchi (eps 3, 6)
Katsunori Shibata (eps 11, 23)
Kazuhisa Takeda (4 episodes
eps 7, 12, 19-20
)

Kazuho Takano (eps 9, 16)
Kazuki Baba (eps 16-17, 21)
Kazuma Kikuchi (ep 11)
Kazuma Uike (ep 23)
Kazuo Ohara (eps 17, 22)
Kazuo Tomizawa (ep 22)
Kazuo Watanabe (eps 1, 3, 9)
Kazushi Matsumoto (eps 5, 20)
Kazuya Saitō (eps 7, 20)
Kazuya Takahashi (eps 2, 7)
Kazuyo Nakamura (8 episodes
eps 1, 6, 10, 14, 19, 21-22, 24
)

Ke Yun Du (ep 17)
Keiji Shigesawa (5 episodes
eps 10, 12, 15, 19, 22
)

Keita Watabe (eps 20, 24)
Ken Kurotori (eps 3, 7)
Kenichi Umemoto (4 episodes
eps 9, 19-20, 23
)

Kenji Kanie (eps 11, 16)
Ki Yeop Kim (MK Seoul; ep 10)
Kiyomi Masuda (7 episodes
eps 5, 9, 12, 19-21, 24
)

Kiyoshi Nohji (5 episodes
eps 3, 6, 13, 15, 20
)

Kōdai Kitahara (eps 1, 3, 14)
Kōichi Hashimoto (ep 2)
Kōichi Takai (5 episodes
eps 16, 19, 21-22, 24
)

Kōji Kataoka (ep 18)
Kōsei Kudo (ep 2)
Kou Ito (ep 23)
Kozue Tanaami (eps 10, 22)
Kumiko Kakoi (5 episodes
eps 10, 12, 18, 22-23
)

Kumiko Kasuga (eps 17, 21, 23)
Kumiko Kawashima (ep 20)
Kyoko Sugiyama (8 episodes
eps 2, 7-15 odd, 18, 22
)

Madoka Ozawa (ep 12)
Maki Fujita (ep 13)
Mamiko Nakanishi (ep 20)
Masaharu Morinaka (eps 3, 7, 13)
Masahiko Yoda (ep 12)
Masakazu Okada (ep 24)
Masami Ohta (ep 10)
Masaru Sano (4 episodes
eps 10, 13, 17, 22
)

Masashi Nishikawa (ep 16)
Masato Okada (ep 12)
Masumi Hattori (ep 15)
Masumi Hoshino (eps 2, 23-24)
Maya Yamada (6 episodes
eps 6, 9-10, 14, 16, 24
)

Mayumi Oda (4 episodes
eps 5, 11, 18, 23
)

Mayumi Yamamoto (6 episodes
eps 11, 13-14, 16-18
)

Michio Satō (ep 11)
Mie Ōishi (ep 19)
Minoru Morita (eps 2, 24)
Mitsue Fukue (ep 17)
Mitsunori Yamaguchi (5 episodes
eps 8, 12, 14, 19-20
)

Miyako Yatsu (ep 8)
Miyuki Nakamura (ep 13)
Mizuki Miyata (8 episodes
eps 1, 9, 13-16, 18, 21
)

Moriyasu Taniguchi (5 episodes
eps 10, 12, 15-17
)

Motohide Nishimura (ep 2)
Motoki Yagi (ep 1)
Naoaki Hōjō (ep 20)
Naomi Takehara (ep 16)
Natsuko Suzuki (eps 1, 6, 15)
Noboru Furuse (4 episodes
eps 14, 16, 21, 24
)

Noboru Kawamori (eps 8, 13)
Nobuhiro Masuda (6 episodes
eps 9, 11, 14, 16, 18, 24
)

Nobutaka Ōta (ep 6)
Norifumi Okuno (eps 3, 24)
Noriko Hatta (eps 14, 24)
Nozomu Fujii (7 episodes
eps 6, 14, 19-22, 24
)

Ōmi Udagawa (5 episodes
eps 13, 16-18, 21
)

Osamu Nuita (9 episodes
eps 2, 5, 7, 10, 13, 15, 17-18, 22
)

Rakuto Nakajima (ep 24)
Rie Ikegami (ep 8)
Rie Kaneko (ep 11)
Rika Kanetaka (eps 17, 21-22)
Rumi Abe (ep 12)
Ryoko Kawamura (eps 9, 11, 16)
Ryōko Nakano (eps 2, 21, 24)
Ryōta Mori (ep 24)
Ryūta Kawagishi (7 episodes
eps 3, 7-13 odd, 19, 21
)

Sachiko Yajima (eps 20, 22-23)
Saiji Kawanishi (ep 16)
Sara Sakoe (4 episodes
eps 12, 21, 23-24
)

Satomi Yamanaka (4 episodes
eps 11, 13-14, 18
)

Satoru Kakutani (eps 2-3, 5-7, 9)
Satoshi Harayama (eps 1, 5)
Satoshi Sakai (eps 20, 24)
Satoshi Shimada (eps 3, 10)
Setsuko Unno (7 episodes
eps 11, 14-15, 17-19, 22
)

Shigemi Aoyagi (eps 8, 22, 24)
Shigenori Taniguchi (4 episodes
eps 13, 16, 19-20
)

Shiho Tamai (eps 13, 15)
Shingo Ogiso (eps 1, 3)
Shinichi Iimura (eps 17, 22)
Shinichi Takahashi (eps 16, 20)
Shintaro Tsubota (eps 19, 22)
Shinya Kokaji (ep 4)
Shinya Kōno (ep 23)
Shōgo Nishi (ep 18)
Shuhei Miwa (5 episodes
eps 4, 8-14 even
)

Shunsuke Masuda (ep 16)
Taiki Etō (ep 2)
Takahiro Fujii (eps 12, 19)
Takamitsu Kondō (eps 3, 8)
Takanori Suzuki (7 episodes
eps 9, 11-12, 15, 18-19, 22
)

Takashi Tsuge (ep 19)
Takayoshi Hayashi (eps 3, 20)
Takayoshi Watabe (ep 22)
Takenori Tsukuma (4 episodes
eps 1, 8, 12, 22
)

Takumi Nishiwaki (eps 16-17)
Takumi Takatsuma (ep 5)
Takuya Nishimichi (ep 3)
Taro Aoki (ep 10)
Teruaki Tokumaru (eps 1, 24)
Teruo Takahashi (5 episodes
eps 3, 8, 11, 14, 22
)

Tetsurō Yamada (eps 1, 6)
Tōma Kanbara (eps 11, 21, 24)
Tomoaki Chishima (ep 14)
Tomoe Nishio (ep 8)
Tomohide Kikunaga (eps 2, 23)
Tomohiro Kamitani (ep 17)
Tomohito Matsuhiro (ep 6)
Tomoko Kitagawa (ep 18)
Tomomi Itō (ep 18)
Tomoo Mori (eps 19, 21)
Tomoyuki Munehiro (ep 2)
Tomoyuki Ōshita (ep 6)
Toshiharu Sugie (eps 23-24)
Toshiyuki Yoshioka (7 episodes
eps 10, 12, 14, 19-22
)

Tsuyoshi Kakihara (eps 3, 10, 14)
Tsuyoshi Konakawa (ep 22)
Ushio Tazawa (ep 24)
Yao Wu (reboot; eps 4, 22)
Yasuhiro Saiki (ep 19)
Yoko Takada (ep 8)
Yong Sik Kim (MK Seoul; eps 4, 10)
Yoshihiro Maeda (Production GoodBook; eps 12, 20)
Yoshihiro Taniguchi (eps 19-20)
Yoshimi Imagawa (eps 5, 13, 19)
Yoshitaka Sato (4 episodes
eps 11, 19-20, 23
)

Yoshiyuki Kikuchi (7 episodes
eps 3, 6, 10, 12, 15, 18, 23
)

Young Yu (MK Seoul; eps 4, 10)
Yu Fang Wang (reboot; ep 4)
Yu Tong Wang (eps 3, 6)
Yuichi Kikuchi (eps 2, 18)
Yuichiro Masuda (6 episodes
eps 8, 12, 15, 17, 20, 23
)

Yūki Kawamura (eps 17, 23)
Yuki Komada (6 episodes
eps 1, 9, 11, 17, 22, 24
)

Yūki Yamashita (eps 1, 7, 22)
Yūko Watabe (ep 23)
Yun Sung Kim (MK Seoul; ep 4)
Yusuke Adachi (ep 8)
Yusuke Kurinishi (ep 7)
Yutaka Minowa (ep 24)
Yuu Kaneshiro (eps 16, 20, 24)
Yuya Kishi (ep 3)
Layout Original Drawing Adjustment: Satoshi Takabatake (ep 15)
Modeling Director: Takeshi Gotō (Graphinica)
Music producer: Shinji Horikiri
Opening Animation: Takaharu Ozaki
Paint:
Akiko Akamatsu (BeLoop; ep 8)
Akira Hashigami (ep 21)
Emiko Onodera (LIDEN FILMS Tokyo Studio; ep 13)
Kanako Yamazaki (LIDEN FILMS Tokyo Studio; ep 13)
Kouta Shiraishi (reboot; ep 7)
Miki Itou (LIDEN FILMS Tokyo Studio; eps 13, 21)
Sachie Nakamura (BeLoop; ep 10)
Paint Check:
Aiko Shinohara (eps 11, 23)
Airi Uchima (eps 13, 19, 23)
Akiko Akamatsu (BeLoop; ep 8)
Asami Kitsukawa (BeLoop; 4 episodes
eps 4, 14, 20, 24
)

Kanako Yamazaki (ep 17)
Kouta Shiraishi (5 episodes
eps 1, 3, 6-7, 9
)

Mayu Takada (BeLoop; eps 5, 16, 22)
Miki Itou (eps 15, 21)
Miyo Sasaki (BeLoop; eps 12, 18)
Rea Tanaka (BeLoop; ep 18)
Sachie Nakamura (BeLoop; eps 2, 10)
Paint Check Assistant:
Akiko Akamatsu (BeLoop; eps 10, 22, 24)
Akira Hashigami (BeLoop; eps 18, 22, 24)
Asami Kitsukawa (BeLoop; eps 10, 22)
Mayu Takada (BeLoop; ep 10)
Miyo Sasaki (BeLoop; eps 10, 22)
Rea Tanaka (BeLoop; eps 10, 22)
Sachie Nakamura (BeLoop; eps 12, 18)
Yuki Ibaraki (BeLoop; ep 12)
Photography:
Ai Yoshizaki (Graphinica; eps 4-6, 10-24)
Ayane Tsukushi (Yumeta Company; eps 3-10)
Ayumi Okano (Graphinica; 8 episodes
eps 12-15, 20-22, 24
)

Ayumi Ushijima (Graphinica; eps 2-3)
Bo Ra Kim (Graphinica; ep 6)
Cai Yun Cai (Graphinica; 6 episodes
eps 4, 6-7, 18-19, 21
)

Eiko Hiramoto (Graphinica; 11 episodes
eps 3, 6, 15, 17-24
)

Haruhide Ishiguro (Graphinica; eps 12, 14)
Harumi Kurihara (Graphinica; eps 18, 21)
Hidenori Shuyama (Graphinica; eps 8-9)
Hikari Itō (Graphinica; ep 23)
Hikari Nakazawa (Graphinica; 10 episodes
eps 6, 9, 12-14, 20-24
)

Hitoshi Tamura (Graphinica; eps 1-9)
Isao Tōkairin (Graphinica; eps 6, 12, 19)
Katsunori Shiradō (Graphinica; eps 12-15, 19)
Kazuma Hatakeyama (Graphinica; ep 6)
Kōjirō Hayashi (Graphinica; 8 episodes
eps 12, 14-15, 20-24
)

Kotomi Murayama (Graphinica; eps 20-24)
Naoki Kitamura (Graphinica; eps 18-20, 23)
Ryōko Takashimizu (Graphinica; 12 episodes
eps 1-6, 10-13, 15, 19
)

Shinya Katō (Graphinica; eps 1, 4, 6)
Shinya Kuwabara (Graphinica; ep 23)
Su Hyun Lee (Graphinica; eps 4, 8-24)
Takeshi Miyakawa (Graphinica; ep 6)
Tetsuji Sakamaki (Graphinica; ep 23)
Toshihiro Fujita (Graphinica; eps 3-24)
Xiao Mu Yang (Graphinica; ep 8)
Yū Nishino (Graphinica; ep 6)
Yu Zhang (LandQ Studios; eps 1-7)
Yun Fei Xiang (Graphinica; eps 12-16, 19)
Yusuke Sasano (Graphinica; ep 6)
Planning Assistant:
Akira Kanai (Afternoon Editorial Dept.)
Hitoshi Arai
Toru Kitajima
Production Advancement:
Asuka Kabane (eps 14, 21)
Hiroki Yoshiyama (ep 12)
Hiroshi Inakawa (eps 1, 6)
Kazuma Kaneko (eps 10, 19)
Kento Nakamura (ep 24)
Kiyoshi Kumada (eps 3, 9)
Kōto Okayasu (eps 13, 20)
Minami Honma (ep 13)
Naoki Miyanaga (ep 23)
Ryūta Matsuyama (eps 5, 11, 18)
Taketomo Hishikawa (eps 7, 15)
Takuya Kōrogi (ep 4)
Yuina Noto (eps 16, 22)
Yūsuke Baba (eps 2, 8, 17)
Yūya Ogisu (ep 23)
Production Advancement Assistant:
Kaori Yorigane (ep 24)
Kento Nakamura (ep 17)
Satoru Ōkawa (ep 24)
Takaaki Katō (ep 21)
Production Chief:
Taro Tanaka (ep 24)
Wataru Yamamoto (ep 24)
Yūichi Ōyama (ep 24)
Production Cooperation: Yasushi Ōshima
Production Desk: Kiyoshi Kumada (eps 10-24)
Production manager: Tetsuro Satomi
Prop Design: Daisuke Niitsuma
Publicity: Chika Teruya
Publicity Producer: Takayuki Konishi
Recording: Akira Sasaki
Recording Assistant: Takumi Doi
Series Composition Assistant:
Kenzen
Matsu
Shamisen Performance:
Kiyojurō Tsuruga (eps 3, 19, 24)
Kiyosaburō Tsuruga (eps 3, 19, 24)
Shinnai Supervision: Kiyoju Tsuruga (eps 3, 19)
Sound Effects: Akiko Mutō
Sound Production Manager:
Takuya Ōno
Yuji Tange
Special Animation: Heshigo (9 episodes
eps 15-20, 22-24
)

Special Effects: Yuichi Furuichi (eps 1-24)
Staff Manager:
Kōta Higuchi (eps 17-24)
Mutsumi Yamada (eps 7-24)
Ryūichirō Ibata (eps 1-16)
Yōsuke Togashi (eps 17-24)
Yuki Yasuda
Yūta Nishiura (eps 7-16)
Theme Song Arrangement:
Kiyoharu (OP)
MIYO-KEN (OP)
Theme Song Composition: Kiyoharu (OP)
Theme Song Lyrics: Kiyoharu (OP)
Theme Song Performance: Kiyoharu (OP)
Title Logo Design: Tadao Nakamura (ARTEN)
Vehicle Assistant:
Kanta Shiraishi (PWC)
Seiji Shimojima (PWC)
Video Editing:
Ikuya Hirano (IMAGICA Lab.; eps 17, 21, 24)
Kuniyuki Ōnishi (IMAGICA Lab.; eps 2-24)
Rie Imayoshi (IMAGICA Lab.; ep 1)
Takahiro Adachi (IMAGICA Lab.; ep 20)
Yui Tsukane (IMAGICA Lab.; eps 1-16, 18, 22)
Yūsuke Ueno (IMAGICA Lab.; eps 19, 23)
Web Production: Kensuke Hokari (Irokoto)
Ayane Sakura as Rin Asano
Kenjiro Tsuda as Manji

Hiroshi Shirokuma as Giichi
Houko Kuwashima as Makie Otono-Tachibana
Jōji Nakata as Kagimura Habaki
Marika Hayashi as Hyakurin
Nozomu Sasaki as Kagehisa Anotsu
Shinya Fukumatsu as Sōsuke Abayama
Tatsuhisa Suzuki as Taito Magatsu

Akihiro Tajima as
Kuzuya (ep 7)
Minion (ep 2)
Akiko Tanaka as Haya (eps 8, 24)
Akira Koga as
Satake (eps 19, 22)
Takayoshi Asano (eps 1, 6)
Ako Mayama as Yaobikuni (eps 1, 24)
Atsuo Hasegawa as
Gatekeeper (ep 16)
Man (ep 3)
Atsushi Hanzawa as Disciple (ep 12)
Atsushi Ono as Kikunoshin Ayame (eps 15, 17)
Aya Kojima as Abayama's grandchild (ep 24)
Ayumu Murase as Renzō Kawakami (4 episodes
eps 6, 20-21, 24
)
Chiaki Kanou as Toki Asano (eps 1-2, 6)
Chiaki Nagatomi as Meshimori onna (eps 8-9)
Chieko Atarashi as Sato Nakaya (ep 9)
Chikahiro Kobayashi as Shinriji (eps 7-8, 10)
Eiji Hanawa as Sabato Kuroi (eps 1, 4, 6)
En Yoneda as Geisha (ep 12)
Genjiro Mori as Chōgo Morozumi (ep 7)
Gotaro Tsunashima as Guest (ep 3)
Hagen as Wu Jia (ep 22)
Hagen van Holland as Kurehiro
Haruki Chigusa as Boy (ep 6)
Haruo Yamagishi as Bin Tokutō (ep 11)
Hayato Watanabe as Tōjō (ep 10)
Hideto Nitta as
Kuroko (ep 8)
Saikawaya
Hirohito Yamada as
Thug (ep 1)
Urakami (ep 9)
Hiroko Kiso as Ena (eps 19, 24)
Hiroshi Iwasaki as Asaemon Yoshihiro Yamada (eps 15, 17)
Hiroya Egashira as Goda (eps 19, 22)
Hisanobu Yamanaka as Child (eps 1, 3)
Hisashi Izumi as Scary Shore (eps 19, 24)
Issei Futamata as Ugen Hanabusa (4 episodes
eps 14, 18-19, 24
)
Jin Urayama as Murauchi (eps 16-17)
Jinko Konnai as Woman (ep 16)
Jirō Saitō as Houzou (ep 15)
Junji Iki as Mayu Tokutō (ep 11)
Junko Kitanishi as Sei (ep 8)
Kaori Yamagata as Shima Habaki (eps 16, 18)
Katsuhiko Kawamoto as Sakura (ep 16)
Kenji Fukuda as Baro Sukezane (eps 13, 18-19)
Kenji Kitamura as Dewanosuke (eps 14-15)
Kenji Nomura as Benki (eps 15, 17)
Kenji Yamauchi as Winding Lily (ep 6)
Kiyomitsu Mizuuchi as Genkei Kakōsai Hayakawa (ep 10)
Koichi Kuroda as Swordsman (ep 10)
Kojun Notsu as Mosuke (ep 21)
Kōsuke Echigoya as Shōzō Murasaki (ep 22)
Kōsuke Gotō as Nisaburo Tsuchimochi (ep 2)
Mabuki Andou as Hatsu (ep 3)
Mahito Funaki as Shimizu (ep 10)
Maika Yoshida as
Child (ep 3)
Girl (ep 2)
Maki Izawa as Fake Yaobikuni (ep 5)
Masaaki Ihara as
Disciple (ep 12)
Other Style Dojo Owner (ep 4)
Masaki Terasoma as Yahei Shimada (ep 9)
Masaomi Yamahashi as
Crossbow Heart Soldier (eps 22-23)
Kobayashi (ep 15)
Man (ep 6)
Shinhei Doma
Thug (ep 1)
Masato Funaki as Shimizu
Masato Obara as Araya Kawakami (ep 6)
Mayumi Sako as Meguro (eps 18-21, 24)
Minori Omi as Tanpopo (eps 18-21, 24)
Minoru Hirota as Nizaemon Kumokiri (ep 19)
Misao Kobayashi as Other Style Dojo Owner (ep 4)
Mitsuaki Kanuka as Yasonookami Isaku (Fenice Isaac Carvalho; eps 13-17, 24)
Mitsutoshi Shundō as
Concentric (ep 17)
Guest Man (ep 9)
Miyuki Sahaku as Tatsu (eps 2, 24)
Miyuki Satō as Sakutarō Habaki (eps 16, 18)
Naoki Takimura as
Shinada (eps 18-19, 22)
Tōno (ep 12)
Naoki Tamanoi as Todoroki (ep 15)
Naomi Kusumi as Inroku Ban (ep 21)
Nodoka Hasegawa as
Fuki Ototachibana (ep 3)
Tsukiji (ep 18)
Noriyuki Tsuyuki as Snake Group (ep 18)
Osamu Taira as Kozue (ep 12)
Rie Kugimiya as Yoshino Doua (Kuichiru; eps 13-17, 24)
Rintarō Nishi as Kinuka (ep 10)
Rokuro Wada as Swordsman (ep 10)
Ryoko Shiraishi as Ren (ep 7)
Ryū Yamaguchi as Tamazaki (eps 8, 10)
Saki Kaneko as O-kei (eps 14-15)
Saki Yonemoto as Teahouse girl (ep 5)
Sakura Ishida as Girl (ep 3)
Satoshi Mikami as Mitake (6 episodes
eps 15, 18-19, 21-23
)
Satoshi Nakao as Kinjiro (ep 17)
Shinmei Hashimoto as Karukozawa (eps 14-15, 17)
Shouzou Sasaki as Tanomo (eps 13-14, 18)
Shūei Ikawa as
Ashiya (ep 7)
Crowd (ep 19)
Gatekeeper (ep 16)
Shūichirō Umeda as Makoto (eps 7-8, 13)
Shunpei Kusano as
Concentric (ep 17)
Stable (ep 21)
Shunsuke Sakuya as Eiku Shizuma (ep 5)
Taichi Takeda as Hige Tokutō (ep 11)
Taisuke Nakano as Hishiyasu Shido (ep 1)
Taiten Kusunoki as Shishiya Arashino (eps 18, 21-23)
Takahiro Sumi as
Ariusu (ep 22)
Disciple (ep 12)
Takamaru Seko as Concentric (ep 16)
Takashi Aoki as Iriya (ep 12)
Takeshi Hayakawa as
Concentric (ep 15)
Ken'ei Fusano
Shinoda (ep 17)
Sumino (ep 7)
Takeshi Kusao as Burando Ayame (eps 14-17, 19)
Takuya Kirimoto as Sōhachi Nakaya (ep 9)
Tetsuo Kanao as Takayuki Asano (ep 6)
Tom S. as Tarieshin Hasshu (ep 22)
Tomo Muranaka as Matsuhiko Hayakawa (ep 10)
Tomoaki Maedō as
Itoi (ep 24)
Shingorō Katsumata (eps 18-19, 22)
Tomohiko Nakashima as Official (ep 18)
Tomohiro Fujitaka as
Abayama's son (ep 18)
Gatekeeper (ep 16)
Tomokazu Seki as Sōri (5 episodes
eps 2, 10, 18-19, 24
)
Tomoyuki Shimura as Sword Sharpener (ep 2)
Tōru Nara as Shira (6 episodes
eps 7-8, 10-11, 17, 20
)
Toshifumi Nakabayashi as
Bandō (ep 10)
Toraemon (eps 14-15, 17)
Umeji Sasaki as Kashinkoji (Mizushina; 4 episodes
eps 13, 15, 19, 21
)
Volcano Ōta as
Master (ep 9)
Okabiki (ep 15)
Palanquin (ep 20)
Yasuhiko Nemoto as Samurai (ep 16)
Yoshinori Sonobe as Osako (ep 12)
Yousuke Akimoto as Saburō Anotsu (ep 4)
Yū Hatori as
Fake Kagehisa Anotsu
Fake Tianjin (ep 8)
Guest (ep 3)
Seiju (ep 17)
Yū Seki as Samurai (ep 16)
Yudai Kodama as Crowd (ep 19)
Yūichi Matsuda as Kai Kiryuin (ep 19)
Yukari Watanabe as
Woman (ep 16)
Woman in the Shop (ep 7)
Yūki Kaji as Kagehisa Anotsu (young; ep 4)
Yuki Tanaka as Soma Ryo (4 episodes
eps 18, 21, 23-24
)
Yūsuke Noguchi as Kunimitsu Amon (4 episodes
eps 18-19, 21-22
)
Yūto Uemura as Yatōin (ep 22)
Yuuko Ueda as Woman (ep 17)
Japanese companies
2nd Key Animation:
A-Line (eps 14, 21)
A-Real (ep 11)
Anime R (ep 12)
Art Base Bam (8 episodes
eps 2, 4, 6, 12-15, 21
)

Bandai Namco Pictures Osaka Studio (eps 15-17, 19)
Be Loop (eps 2, 8)
Bibury Animation Studio (ep 4)
BONES (ep 7)
Ekura Animal (ep 19)
Giga Production (5 episodes
eps 18-20, 22-23
)

Hadashi Pro (ep 19)
Hoods Entertainment (ep 21)
Kyushu Animation (ep 16)
LIDEN FILMS Fukaya Studio (eps 14, 24)
LIDEN FILMS Kyoto Studio (eps 1-6, 20-23)
LIDEN FILMS Osaka Studio (20 episodes
eps 1-15, 17, 21-24
)

LIDEN FILMS Tokyo Studio (22 episodes
eps 1-6, 8-10, 12-24
)

Nakamura Production (11 episodes
eps 2, 7-8, 10, 12, 14-15, 19-22
)

Platinum Vision (ep 20)
PRA (eps 12, 19)
Production GoodBook (4 episodes
eps 8, 11, 13, 15
)

R.I.C (eps 10, 12)
Reboot (21 episodes
eps 1-5, 7-8, 10-20, 22-24
)

Rising Force (9 episodes
eps 4, 8-14 even, 15-16, 19, 21
)

Seven Seas (ep 23)
SILVER LINK. (5 episodes
eps 5, 10, 17-18, 22
)

Snow Light Staff (9 episodes
eps 7, 12, 14-15, 17-21
)

Studio Angle (ep 19)
Studio Boomerang (ep 4)
Studio Elle (4 episodes
eps 8, 12, 14-15
)

Studio Giants (5 episodes
eps 12-13, 16, 18-19
)

Studio Gimlet (5 episodes
eps 11, 13-15, 20
)

Studio Gram (ep 19)
Studio Massket (ep 22)
TAP (eps 22-24)
Tatsunoko Production (ep 4)
TROYCA (eps 19-21)
WHITE FOX Izukōgen Studio (11 episodes
eps 1-6, 8, 11, 19, 21, 24
)

Wish (eps 17-19)
3DCG Modeling Assistance: Felix Film (5 episodes
eps 1-2, 11, 20, 24
)

3DCG Production: Graphinica
Animation Direction: Studio Massket (ep 22)
Animation Production: LIDEN FILMS
Artwork: Graphinica
Background Art:
Qiqihar Zhenhuan Animation Design Co., Ltd. (ep 2)
Studio Cocolo (eps 6-7)
Studio Forest (eps 3, 5, 7)
Studio Naya (ep 2)
Studio Pinewood (eps 1-24)
Color Setting: Be Loop (eps 4, 8-24 even)
Color Setting Assistance: Be Loop (eps 12, 18, 22)
In-Between Animation:
C2C (ep 4)
Giga Production (eps 17-22)
LIDEN FILMS Fukaya Studio (12 episodes
eps 3-4, 6-9, 12, 19-22, 24
)

LIDEN FILMS Kyoto Studio (eps 1-3)
LIDEN FILMS Osaka Studio (eps 3, 9)
LIDEN FILMS Tokyo Studio (eps 1-24)
M.S.J Musashino Production (ep 17)
Millepensee (eps 12, 15)
MK Seoul (ep 4)
OLM (ep 4)
Production GoodBook (ep 13)
Reboot (eps 1-24)
Rising Force (ep 4)
Seven Seas (ep 23)
Snow Light Staff (ep 4)
Studio Massket (ep 22)
TAP (6 episodes
eps 17-19, 21-23
)

Internet Streaming: Amazon Prime Video
Key Animation:
MK Seoul (eps 4, 10)
Production GoodBook (eps 12, 15)
Reboot (eps 4, 6, 22)
Studio Bambino (ep 16)
Studio Massket (ep 22)
Music Production: Pony Canyon
Offline Editing: EditZ
Paint:
Be Loop (6 episodes
eps 1-2, 6, 8, 10, 20
)

Giga Production (eps 17-22)
LIDEN FILMS Tokyo Studio (ep 13)
M.S.J Musashino Production (ep 17)
Misora (ep 21)
MK Seoul (ep 4)
Reboot (eps 1-24)
Seven Seas (ep 23)
Studio Massket (ep 22)
TAP (eps 17-23)
Paint Check: Be Loop (eps 4, 8-24 even)
Paint Check Assistance: Be Loop (5 episodes
eps 10, 12, 18, 22, 24
)

Photography:
Graphinica (eps 1-24)
LandQ studios (eps 1-7)
Yumeta Company (eps 3-10)
Photography Assistance: LIDEN FILMS (eps 21, 23)
Sound Production: Tohokushinsha Film Corporation
Title Logo Design: Arten
Vehicle Assistance: PWC
Video Editing: IMAGICA Lab. (eps 1-24)
Web Production: Irokoto
English cast
English staff
Andrew Love as Manji
Juliet Simmons as Rin Asano

Adam Gibbs as Kagehisa Anotsu
Christina Kelly as Makie Otono-Tachibana
Courtland Johnson as Giichi
John Swasey as Kagimura Habaki
Josh Morrison as Sōsuke Abayama
Katelyn Barr as Hyakurin
Michael Wronski as Taito Magatsu

Alissa Simmons as Tanpopo
Allison Sumrall as Toki Asano (eps 1-2)
Anthony Hunter as
Kuroko
Shinada
Antonio Lasanta as
Makoto
Mosuke
Avery Smithhart as Soma Ryo
Benjamin McLaughlin as
Kumokiri
Nisaburo Tsuchimochi (ep 2)
Osako
Shōzō Murasaki
Todoroki
Blake Jackson as
Mitake
Uragami
Blake Weir as
Iriya
Koda
Murauchi
Nakizo
Yatsushiba
Brittney Karbowski as Yoshino Doua
Bryson Baugus as Renzō Kawakami
Carl Masterson as Takayuki Asano
Carli Mosier as Hatsu
Carolyn Medrano as Haya
Chris Hutchison as Saburō Anotsu
Christie Guidry as Inn Girl
Clint Bickham as Ugen Hanabusa
Conner Clifton as Miwa
Daniel Regojo as
Toraemon
Yatoin
David Lascoe as Shingorō Katsumata
David Wald as
Shira
Tamazaki
Eric Chase as Sabato Kuroi
Gabriel Regojo as
Dewanosuke
Kiyuin
Gareth West as
Shinhei Doma
Shinoda
Holly Segarra as Sakutarō Habaki
Houston Hayes as Genkei Kakōsai Hayakawa
Jack Ivy as
Araya Kawakami
Kunimitsu Amon
Shimizu
James Belcher as Kashinkoji
James Marler as Baro Sukezane
Jay Hickman as Yasonookami Isaku
Jim Johnson as Kurehiro
Joanne Bonasso as Shima Habaki
Joe Daniels as
Abayama's son
Benki
Eiku Shizuma
John Gremillion as Yahei Shimada
John Swasey as Kinuka
Juliet Simmons as Fuyu
Kregg Dailey as Sōhachi Nakaya
Kyle Jones as
Itoi
Kobayashi
Takayoshi Asano (ep 1)
Tanomo
Tojo
M. Othman as
Asaemon Yoshihiro Yamada
Kozue
Margaret McDonald as Young Kagehisa Anotsu
Mark X Laskowski as
Chōgo Morozumi
Makiyuri
Mike Boike as
Kinjiro
Tarieshin Hasshu
Mike Haimoto as Burando Ayame
Molly Searcy as Meguro
Natalie Jones as
Abayama’s Grandchild
Mizuma
Tsukiji
Yae
Young Ryo
Natalie Rial as Ren (ep 7)
Nathan Wilson as
Karukozawa
Tono
Ned Gayle as
Ashiya (ep 7)
Haiyabo
Seiju
Nick Meriwether as
Ariusu
Osakabe
Orlanders Jones as
Kikunoshin Ayame
Kuzuya (ep 7)
Satake
Rob Mungle as Shishiya Arashino
Ryan Anthony as Ken'ei Fusano
Sam Butler as
Matsuhiko Hayakawa
O-Kei
Savanna Menzel as Tatsu
Scott Gibbs as Shinriji
Shannon Reed as Ozuhan
Shelley Calene-Black as
Makie's Mother
Sato Nakaya
Ty Mahany as Sori
Tyler Galindo as Sakura
Vicki Barosh as Yaobikuni
English companies
Distributor: Section23 Films
Internet Streaming: Amazon Prime Video
Licensed by: Sentai Filmworks
Production: Sentai Studios
Spanish staff
Spanish companies
(none)
Internet Streaming: Amazon Prime Video
Spanish cast
(none)
Portuguese staff
Portuguese companies
(none)
Internet Streaming: Amazon Prime Video (Brazil and Portugal)
Licensed by: Sentai Filmworks (Brazil)
Portuguese cast
(none)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

Compare this anime's credits with others

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology