×
  • remind me tomorrow
  • remind me next week
  • never remind me
Subscribe to the ANN Newsletter • Wake up every Sunday to a curated list of ANN's most interesting posts of the week. read more

Keep Your Hands Off Eizouken! (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
Eizōken ni wa Te o Dasu na! (Japanese)
映像研には手を出すな! (Japanese)
Genres: comedy
Objectionable content: Mild
Plot Summary: Midori, Tsubame, and Sayaka are an energetic trio of first-year high school girls who come together in the Eizouken (Video Research Club) to turn their anime dreams into a reality. Midori is nervous to create an anime alone. She meets Tsubame who appears to be a well-to-do girl but she really has artistic dreams of being an animator. Midori's best friend Sayaka has the financial sense to bring the project to fruition and joins the pair on their quest. (from manga)
Watch Keep Your Hands Off Eizouken! on: CrunchyrollCrunchyroll, Crunchyroll Amazon ChannelCrunchyroll Amazon Channel, JustWatch
User Ratings: 244 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 36 votes (sub:29, raw:2, dub:1, others:4
2 Spanish subtitled
1 French subtitled
1 Spanish dubbed
)
 Excellent: 72 votes (sub:63, dub:4, edit.dub:1, others:4
2 Spanish subtitled
2 Portuguese subtitled
)
 Very good: 68 votes (sub:61, dub:2, others:5
2 Portuguese subtitled
1 Hungarian subtitled
1 Italian subtitled
1 Polish subtitled
)
 Good: 35 votes (sub:33, dub:1, others:1
1 Russian subtitled
)
 Decent: 22 votes (sub:21, others:1
1 Portuguese subtitled
)
 So-so: 7 votes (sub:7)
 Not really good: 3 votes (sub:3)
 Weak: -
 Bad: 1 vote (sub:1)
 Awful: -
 Worst ever: -
Seen in part or in whole by 455 users, rank: #2276 (of 9610)
Median rating: Very good
Arithmetic mean: 8.107 (Very good), std. dev.: 1.4073, rank: #476 (of 9742)
Weighted mean: 8.109 (Very good), rank: #421 (of 9742) (seen all: 8.18 / seen some: 7.53 / won't finish: 5.47)
Bayesian estimate: 8.077 (Very good), rank: #305 (of 7383)
Episode titles: We have 12
Vintage:
2020-01-05
2022-04-02 (Cartoon Network - Latin America)
Opening Theme:
"Easy Breezy" by chelmico
Ending Theme:
"Namae no Nai Ao" (A Nameless Blue) by Kami-sama, Boku wa Kizuite Shimatta
Trivia: We have 2
News: Show:
Press Release:
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Blu-ray (Region A)
    Keep Your Hands Off Eizouken! - Complete Collection (Blu-ray) 2023-07-25 (from $37.70)

Japanese staff
Japanese cast
Director: Masaaki Yuasa
Series Composition: Masaaki Yuasa
Script:
Yuichiro Kido (eps 1-12)
Storyboard:
Eri Kinoshita (ep 9)
Fūga Yamashiro (eps 4, 10)
Karin Noguchi (ep 9)
Mamoru Kanbe (ep 5)
Mari Motohashi (eps 1, 9-10)
Masaaki Yuasa (OP)
Naho Koyama (ep 7)
Nobutake Ito (ep 12)
Noriyoshi Sasaki (ep 11)
Seishirō Nagaya (ep 8)
Takashi Kawabata (ep 2)
Tooru Hasuya (ep 6)
Yuuki Igarashi (eps 3, 10)
Episode Director:
Atsuko Tonomizu (eps 2, 11)
Fūga Yamashiro (eps 4, 10)
Kakushi Ifuku (ep 5)
Karin Noguchi (ep 9)
Keisuke Inoue (ep 12)
Madoka Ogawa (ep 6)
Mari Motohashi (ep 1)
Masaaki Yuasa (ep 1)
Oyunam (ep 7)
Seishirō Nagaya (ep 8)
Sumito Sasaki (ep 6)
Takuya Fujikura (ep 9)
Yuuki Igarashi (ep 3)
Music: Oorutaichi
Original creator: Sumito Ōwara
Character Design: Naoyuki Asano
Art Director: Masanobu Nomura
Chief Animation Director: Naoyuki Asano (ep 1)
Animation Director:
Baku Hamaguchi (eps 2, 4, 9)
Chao Xu (ep 7)
Eri Kinoshita (eps 4, 8, 11)
Hamuto Natsuno (ep 7)
Hitoshi Kamata (ep 11)
Jung Woo Kim (ep 6)
Kei Saotome (Mutsu Planning; ep 2)
Kenji Terao (2 episodes
eps 1, 8 robot anime
)

Kyung Seok Choi (ep 6)
Leo Kawamoto (ep 8)
Li Guo Ye (ep 7)
Ma Gang Park (eps 9, 11)
Mari Motohashi (eps 9, 11)
Minoru Morita (ep 2)
Mononoke Saito (ep 6)
Naoki Kobayashi (ep 12)
Naoyuki Onda (ep 10)
Nyki Ikyn (ep 7)
Prasearth Thongkhum (ep 7)
Quan Jun Lei (ep 7)
Shō Hirano (ep 10)
Shūto Enomoto (ep 11)
Sung Jin Lee (ep 6)
Takuma Katō (ep 4)
Takuya Kawai (ep 5)
Tsutomu Ōno (eps 1, 4, 9)
Yūka Inada (ep 10)
Yuuki Igarashi (ep 3)
Zhu Juan Zhang (ep 7)
Mecha design:
Ken Tsubuki (eps 6-12)
Kenji Maeba (eps 1-6, 8, 10)
Kenji Terao (eps 3-4)
Yuuki Igarashi (ep 3)
Sound Director: Eriko Kimura
Director of Photography: Yoshihiro Sekiya
Producer:
Eunyoung Choi (Science SARU)
Jun Sakata (NHK Enterprise)
Junya Okamoto (Shogakukan)
Shinya Tsuruoka (Warner Bros. Japan)

2nd Key Animation:
Akane Nakao (ep 8)
Akiko Fujiwara (Liden Films Kyoto Studio; ep 11)
Anita Kim (CoMix Wave Films; eps 9, 12)
Asaka Yokoyama (ep 5)
Atsuo Yamai (eps 8, 10)
Ayaka Sato (ep 5)
Ayako Nitta (ep 8)
Ayumi Nagaki (CoMix Wave Films; eps 9-12)
Baku Hamaguchi (ep 9)
Chi Man Park (ANI-G; ep 11)
Chie Ōtsuki (ep 5)
Chika Kanai (Studio Colorido; eps 10-11)
Chinami Kudou (ep 9)
Chiyo Hosokawa (ep 5)
Choong Sik Lee (ANI-G; ep 11)
Eriko Haga (Liden Films Kyoto Studio; ep 12)
Geshi (ep 8)
Hakobe (ep 10)
Haruki Oomori (ep 8)
Hee Jae Kwon (DR Movie; eps 5, 8)
Hee Joo Lee (ANI-G/DR Movie; eps 9, 11)
Hiromi Fukumoto (ep 9)
Hiromi Niwa (ep 8)
Hye Soo Kim (DR Movie; ep 8)
Junko Kai (ep 8)
Kanako Sakaguchi (Studio Colorido; eps 8-10)
Kanta Fukumi (eps 8, 10, 12)
Kaoru Tanimoto (Studio Lings; ep 10)
Karin Fukushima (Liden Films Kyoto Studio; ep 11)
Karin Noguchi (ep 8)
Kasumi Ikebata (ep 9)
Keinosuke Ami (ep 9)
Kenta Tsujimoto (eps 10, 12)
Kidama (ep 10)
Kōhei Kobayashi (SILVER LINK.; eps 10-12)
Kōji Nobuhara (ep 5)
Kwan Woo Kim (DR Movie; eps 8-9)
Leo Kawamoto (ep 10)
Ma Gang Park (ANI-G; ep 11)
Maho Toyoshima (ep 8)
Manami Tatsuno (ep 5)
Mari Motohashi (ep 8)
Masahiro Fujiwara (Liden Films Kyoto Studio; eps 11-12)
Mayuko Namisue (Liden Films Kyoto Studio; ep 11)
Medaka (ep 5)
Meri Usami (ep 10)
Minoru Ohashi (CoMix Wave Films; ep 9)
Naoto Kaneda (eps 8-10, 12)
Nick McKergow (ep 10)
Nozomi Beniya (Liden Films Kyoto Studio; ep 11)
Rie Saitou (ep 10)
Rika Masuda (ep 5)
Rin Uematsu (ep 5)
Ryōsuke Tomita (ep 5)
Sadakazu Katō (ep 12)
Sang Min Kim (ANI-G; ep 11)
Saori Nemoto (ep 5)
Satoshi Shimada (ep 10)
Seon Hyeong Yoon (DR Movie; eps 8-9)
Shinichiro Aoyama (ep 8)
Shinya Matsuo (ep 8)
Shiori Mizutani (Studio Colorido; eps 8-10)
Sho Ooi (ep 10)
Shogo Matsumoto (ep 8)
Shōta Tsutsumi (ep 9)
Suk Hee Kim (ANI-G/DR Movie; eps 9, 11)
Tae Inotsume (Bandai Namco Pictures; ep 12)
Taeko Otsuka (ep 9)
Takuya Fujikura (ep 9)
Tenkyūma Shinohara (CoMix Wave Films; eps 9-10, 12)
Tōi Yamamichi (ep 8)
Tomoki Ogawa (ep 8)
Tomoyo Masuda (ep 9)
Ukyo Fuse (eps 8, 10)
Wan Qian Xie (Akatsuki; ep 10)
Won Hee Kim (ANI-G/DR Movie; eps 9, 11)
Yang Suk Kim (ANI-G/DR Movie; eps 9, 11)
Yi Yang Dan (ep 5)
Yorihiro Tanimoto (ep 8)
Yu Mi Ra (ep 10)
Yui Aoki (Tatsunoko Pro; eps 8-9)
Yūka Inada (ep 12)
Yuka Masuda (Studio Colorido; eps 9-11)
Yūka Mochizuki (CoMix Wave Films; ep 9)
Yukari Kizaki (ep 5)
Yuki Yoshida (eps 8, 10)
Yukie Nishimura (Studio Colorido; eps 10-11)
Yuko Hishinuma (ep 8)
Yun Zhang (ep 5)
Yuri Kamada (Tatsunoko Pro; ep 8)
Animation Check:
Ai Suzuki (ep 4)
Hiroyuki Satō (Candy Box; eps 2, 8)
Hito Tadano (ep 7)
Hye Jin Jeon (ep 4)
Ikue Yoshima (ep 4)
Junko Kai (ep 3)
Kumiko Ōta (ep 1)
Maiko Matsumura (eps 9, 12)
Min Dong Kim (ep 6)
Setsuko Takenouchi (ep 10)
Yi Yang Dan (ep 5)
Animation producer: Eunyoung Choi (Science SARU)
Assistant Animation Director:
Baku Hamaguchi (eps 10-11)
Eri Kinoshita (eps 10, 12)
Kenji Terao (ep 12)
Mari Motohashi (ep 12)
Assistant Director:
Fūga Yamashiro
Mari Motohashi
Assistant Director of Photography: Xiao Mu Yang
Assistant Episode Director:
Ryohei Takeshita (ep 12)
Takuya Fujikura (ep 12)
Assistant producer: Moe Sumiya
Background Art:
Anh Nguyen (Bihou; eps 4-12)
Aya Kuginuki (Bihou; eps 2-6)
Bien Nguyen (Bihou; eps 2-12)
Dung Ha (Bihou; eps 1-12)
Giao Tiet (Bihou; eps 2-8, 10-12)
Haruka Matsuda (Bihou; eps 1-2, 4-5)
Huy Nguyen (Bihou; eps 4-12)
Huyen Le (Bihou; eps 2-12)
Isao Yokoyama (Bihou; eps 1-12)
Jia Ling Zhu (Bihou; eps 1-12)
K. Narranan (Bihou; eps 8-9)
K. Weera (Bihou; eps 8-9)
Kazushige Miyazato (Bihou; eps 5-12)
Mai Ichioka (Bihou; eps 11-12)
Megumi Katō (Bihou; eps 11-12)
Michie Suzuki (Bihou; eps 1-12)
Mieko Sakurai (Bihou; eps 1-12)
Nhan Nguyen (Bihou; eps 2-12)
Nhu Cao (Bihou; eps 1-8)
Nhu Nguyen (Bihou; eps 5-8)
Ny Vo (Bihou; eps 2-12)
Phong Nguyen (Bihou; eps 4-12)
Quynh Nguyen (Bihou; eps 5-8)
R. Jutima (Bihou; eps 8-9)
Ryōka Kinoshita (Bihou; eps 1-4)
Sam Vo (Bihou; eps 1, 9-12)
Shuichi Tsuji (Bihou; eps 3-12)
Sotaro Sato (Bihou; eps 4-12)
Tai Cao (Bihou; eps 5-8, 10-12)
Thuong Dinh (Bihou; eps 1-12)
Tram Lam (Bihou; eps 5-8)
Truong Nguyen (Bihou; eps 2-9)
Viet Tran (Bhou; eps 4-8)
Vuong Vo (Bihou; eps 1-12)
CG Cooperation: Atsushi Wakayama (10 episodes
eps 1-2, 4-8, 10-12
)

Color Check:
Chie Yoshimura (ep 9)
Chihiro Irie (ep 7)
Erina Tanaka (eps 4, 10)
Jin-Hee Lee (ep 4)
Kanami Tanaka (eps 2, 11)
Masato Sasaki (ep 6)
Miyu Yamamoto (ep 5)
Sakie Suzuki (ep 7)
Yui Itō (eps 3, 8, 12)
Color design: Ayaka Nakamura
Color setting:
Ayaka Nakamura (eps 1, 12)
Chie Yoshimura (ep 9)
Chihiro Irie (ep 7)
Erina Tanaka (eps 4, 10)
Kanami Tanaka (eps 2, 11)
Masato Sasaki (ep 6)
Miyu Yamamoto (ep 5)
Yui Itō (eps 3, 8)
Digital Animation:
Abel Góngora (ep 12)
Asami Murakoshi (eps 4, 6, 10)
Atsuo Yamai (ep 7)
Changjik Yang (eps 4, 8, 12)
Dorian-Niels Leclair (eps 4, 7, 11)
Eri Kinoshita (eps 6, 10)
Hanako Sato (ep 6)
Haruno Yoshioka (7 episodes
eps 1-3, 6, 10-12
)

Joan Chung (eps 7, 12)
Karin Noguchi (eps 4, 10-12)
Kenji Maeba (ep 3)
Kotomi Ota (7 episodes
eps 1, 3-4, 6-8, 10
)

Mizuki Kiyama (eps 4, 11)
Moko (eps 11-12)
Momoko Ezaki (ep 9)
Nick McKergow (eps 1, 6-8, 11)
Rodrigo Makoto Matsumura (6 episodes
eps 1-3, 8-9, 12
)

Shinnosuke Saito (eps 1-4, 6-12)
Shoko Takahata (eps 1-2, 6, 12)
Yoshie Ezaki (eps 6, 11-12)
Yumeno Hoshi (8 episodes
eps 1-3, 6-8, 10, 12
)

Editing: Akari Saitō
End Card Illustration:
Eito Aika (ep 5)
Eri Kinoshita (ep 6)
Joan Chung (ep 11)
Kenichi Yoshida (ep 2)
Kenji Maeba (ep 7)
Mari Motohashi (ep 9)
Masakazu Ishiguro (ep 4)
Rodrigo Makoto Matsumura (ep 10)
Shoko Takahata (ep 8)
Sumito Ōwara (ep 12)
Toshinao Aoki (ep 1)
Tsukumizu (ep 3)
Finish Animation:
Akira Asai (Creators in Pack; ep 7)
Ayaka Sugita (Studio Elle; eps 3, 9)
Ayumi Yuo (Studio Elle; ep 8)
Byoung Ae Lee (Studio Bus; eps 10-12)
Chiaki Numata (Studio Elle; eps 4, 8)
Chiami Ino (Triple A; ep 4)
Chie Yoshimura (Science SARU; ep 9)
Daiki Hayashi (Studio Elle; eps 1, 4)
Diem Thi (VINACOM Vietnam; ep 9)
Du Ha Tham (Creators in Pack; ep 7)
Eun Kyung Kim (Studio Bus; eps 10-12)
Genryuu Chen (Creators in Pack; ep 7)
Guo Cheng Bao (Studio CL; eps 2, 4)
Haruka Fukushima (Triple A; ep 4)
Haruki Naganobu (Line Farm; ep 3)
Hin Ou (Creators in Pack; ep 7)
Hiroshi Moriwaki (Studio Elle; 8 episodes
eps 1-4, 8-10, 12
)

Houetsu Ri (Creators in Pack; ep 7)
Hui Lu (studio Palette; eps 5, 9)
Hung Thi (VINACOM Vietnam; ep 9)
Hye Jin Lee (Studio Bus; ep 6)
Hye Min Jang (Studio Bus; ep 6)
Jeong Ah Na (Studio Bus; eps 10-12)
Jeong-Hui Kim (Studio Bus; eps 10-12)
Ji Eun Lee (Studio Bus; eps 10-12)
Jin-Hee Lee (DR Movie; eps 1-3, 6-12)
Jung Ah Lim (DR Movie; eps 1-4, 8-12)
Jung Eun Lee (DR Movie; eps 1, 3, 6, 9)
Kanae Andō (Studio Kagura; ep 10)
Kayoko Suzuki (Studio CL; eps 2, 4)
Kazumi Fujita (Studio Elle; eps 1, 4)
Kei Tei (Creators in Pack; ep 7)
Keito Tachikawa (Studio Elle; ep 9)
Kokochi Yumemi (Science SARU; ep 2)
Kyung Hwa Cho (Studio Bus; ep 6)
LAZZ (Creators in Pack; ep 7)
Li Jun Qiu (studio Palette; eps 5, 9)
Makiho Kondō (Line Farm; ep 3)
Masaaki Nishimoto (Studio Elle; eps 3, 9)
Matagi Hayashida (Creators in Pack; ep 7)
Miho Yoshida (Triple A; ep 4)
Mika Kinoshita (Studio Elle; 8 episodes
eps 1-4, 8-10, 12
)

Miki Kukubo (Creators in Pack; ep 7)
Minta (Creators in Pack; ep 7)
Misuzu Tezuka (Studio Elle; eps 2, 8, 12)
Miya Uchiyama (Studio Elle; eps 3, 10)
Momoka Saeki (Studio Elle; eps 2, 8)
Momono Sasaki (Studio Elle; ep 4)
Na-Young Choi (Studio Bus; ep 6)
Nagisa Sunagawa (Studio Elle; eps 2, 4, 9)
Naoki Mori (Studio Elle; eps 1, 4)
Naoto Seki (Studio Elle; eps 9-10)
Ok Hee Kim (DR Movie; eps 1-4, 6-12)
Quan Hoang (VINACOM Vietnam; ep 9)
Ryōko Fujisawa (Studio Elle; eps 4, 10)
Ryoma Furutaki (Studio Elle; eps 4, 8-9, 12)
Ryou Chen (Creators in Pack; ep 7)
Ryusei Konishi (Studio Elle; eps 2, 12)
Sachie Ōnishi (Studio Elle; 5 episodes
eps 2, 4, 8, 10, 12
)

Se Na Park (DR Movie; eps 1-4, 6-12)
Seo Young Kim (Studio Bus; ep 6)
Seong Eun Kim (Studio Bus; ep 6)
Shigeru Takahashi (Creators in Pack; ep 7)
Shintarō Masuda (Studio Elle; eps 2, 12)
Shōgo Toriumi (Triple A; ep 4)
Su Young Jung (DR Movie; eps 1-4)
Tae Hee Kim (Studio Bus; eps 10-12)
Tatsuo Ueno (Studio Elle; ep 4)
Teppei Miyajima (Studio CL; eps 2, 4)
Thi Ngoc Binh Dao (Creators in Pack; ep 7)
Thi Thao Pham (Creators in Pack; ep 7)
Tomomi Kimura (Studio Elle; eps 4, 10)
Toshiki Hinoguchi (Studio Elle; eps 3, 9)
Tsukasa Tsuji (Creators in Pack; ep 7)
Yoshiyuki Ōta (Studio Elle; ep 3)
Young Hye Yoo (DR Movie; eps 1-4, 6-12)
Young Joo No (DR Movie; eps 1-4)
Yu Sun Ryu (Studio Bus; ep 6)
Yui Itō (Science SARU; ep 3)
Yuka Watanabe (Studio Elle; eps 3, 10)
Yuka Yamamitsu (Line Farm; ep 3)
Yukari Hashimoto (Studio Elle; eps 1, 4)
Yukie Imamura (Studio Elle; ep 4)
Yukiko Takahashi (Studio Elle; ep 4)
Yūko Watabe (CloverWorks; ep 5)
Yun Hee Park (DR Movie; eps 1, 3, 6, 9)
Yuri Hirayama (Creators in Pack; ep 7)
Yurie Fukuda (Studio Kagura; ep 10)
Yuriko Yamashita (Creators in Pack; ep 7)
Yurina Fujiwara (Studio Elle; eps 1, 4)
Yuto Kuwahara (Studio Elle; eps 9, 12)
Yūto Ōeda (Studio Elle; eps 1, 4)
In-Between Animation:
Ai Suzuki (Science SARU; ep 4)
Akiho Shimizu (Tatsunoko Pro; ep 9)
Akira Nakayama (Studio CL; eps 2, 4)
Alex (OLM Asia; ep 1)
Ami Satō (Sunrise; ep 12)
Anhou Sou (Seven Stone Studio; ep 7)
Atsushi Yonezawa (A1 pictures; eps 4, 9)
Ayaka Hagiwara (Wit Studio; ep 12)
Ayaka Inoue (Wao World; ep 9)
Ayano Yagi (Science SARU; ep 9)
Ayumi Nagaki (CoMix Wave Films; eps 1, 3)
Azusa Taniguchi (Wit Studio; ep 10)
Buo Xu (Seven Stone Studio; ep 7)
Chae Young Seo (Studio Bus; eps 11-12)
Chan-Young Park (Studio Bus; eps 10-12)
Cheng Xiong Zhang (Rising Force; ep 5)
Etsu Son (Seven Stone Studio; ep 7)
Fumiaki Fukuoka (Snowdrop; ep 1)
Haruya Sasaki (Zero-G; ep 5)
Hee Yun Kim (DR Movie; eps 1-4, 6, 8-12)
Henry (OLM Asia; ep 1)
Hieu Thanh (VINACOM Vietnam; ep 9)
Hiroko Inoue (Studio Kagura; ep 10)
Hiromi Matsuda (CoMix Wave Films; ep 1)
Hitoshi Katsura (Studio Gimlet; ep 4)
Hosho Kondo (Sunrise; eps 10, 12)
Hou Ga (Seven Stone Studio; ep 7)
Hou Lin Lu (Seven Stone Studio; ep 7)
Hye Jin Jeon (DR Movie; 8 episodes
eps 1-3, 6-8, 10, 12
)

Hyun Ju Park (DR Movie; eps 1-4, 6-12)
Jee Young Park (Studio Bus; ep 6)
Jeong-In Yun (DR Movie; eps 1-4)
Jeong-Ran Kim (Studio Bus; ep 6)
Ji Hee Lim (Studio Bus; eps 10-12)
Jin Kong (DR Movie; eps 1-4, 6, 8-12)
Jin Bai Li (Seven Stone Studio; ep 7)
Jin Ju Go (DR Movie; eps 1-4)
Jin Jung Song (Studio Bus; ep 6)
Jing Jing Wu (Lay-duce; ep 4)
Joey (OLM Asia; ep 1)
Julia Derungs (Studio Colorido; ep 12)
Jun Fei Hong (Seven Stone Studio; ep 7)
Jung Eun Lee (DR Movie; 4 episodes
eps 4, 8, 10, 12
)

Jung Suk Kim (Studio Bus; ep 6)
Junichi Kōno (Studio CL; eps 2, 4)
Junji Ogura (Studio Kagura; ep 10)
Junko Kai (Science SARU; ep 3)
Kae Shibukawa (LIDEN FILMS Osaka Studio; ep 3)
Kaito Hashimoto (A1 pictures; eps 4, 9)
Kaoru Suzaki (Rising Force; ep 5)
Kasen Hyou (Seven Stone Studio; ep 7)
Kazuya Onigashira (Rising Force; ep 5)
Kei Sou (Seven Stone Studio; ep 7)
Keiko Arahata (STUDIO4°C; ep 9)
Kenmin Shou (Seven Stone Studio; ep 7)
Kenritsu Ou (Seven Stone Studio; ep 7)
Kokochi Yumemi (Science SARU; eps 1-4, 9)
Kougetsu Kan (Seven Stone Studio; ep 7)
Kyung Ae Min (Studio Bus; eps 10-12)
Kyung Seok Park (Studio Bus; eps 10-12)
Ling Zhu (Seven Stone Studio; ep 7)
Loan Phuong (VINACOM Vietnam; ep 9)
Lu Jie Guo (Seven Stone Studio; ep 7)
Mai Ohira (Sunrise; ep 12)
Maiko Matsumura (Science SARU; eps 4, 8-9, 12)
Makoto Fukuzawa (Trigger; ep 5)
Mana Kudō (Kinema Citrus; ep 10)
Manami Hirata (Studio CL; eps 2, 4)
Manami Motoki (Snowdrop; ep 1)
Mao (OLM Asia; ep 1)
Mayumi Ōmura (CoMix Wave Films; ep 1)
Medaka (CloverWorks; ep 5)
Megumi Masaoka (A1 pictures; ep 4)
Mei Hua Guo (Xinglu; ep 4)
Mi Kyoung An (DR Movie; eps 1-4, 6-12)
Mi Ok Lee (DR Movie; eps 1-4, 8-12)
Mi Sook Kim (Studio Bus; ep 6)
Mi Sun Hwang (DR Movie; eps 1-4)
Miho Shikibe (Wit Studio; ep 10)
Mihoko Tomita (Studio Kagura; ep 10)
Min Chen (Seven Stone Studio; ep 7)
Min Dong Kim (Studio Bus; ep 6)
Min Jung Kak (DR Movie; eps 1-4, 8-12)
Minami Nakamura (CloverWorks; ep 5)
Minori Ouchi (Sunrise; ep 12)
Mu Yin Hou (Seven Stone Studio; ep 7)
Nana Doi (Trigger; ep 5)
Narumi Itoga (Sunrise; eps 9-10, 12)
Natsuko Harano (Snowdrop; ep 1)
Quan Xuan Xiao (Seven Stone Studio; ep 7)
Quon Fei Xu (Seven Stone Studio; ep 7)
Reiko Mano (CoMix Wave Films; ep 1)
Reirei Shou (Seven Stone Studio; ep 7)
Ren Goto (Sunrise; eps 8, 10, 12)
Rie Saitou (Science SARU; ep 12)
Rieko Matsuoka (CoMix Wave Films; ep 3)
Rina Kagiyama (CoMix Wave Films; eps 1, 3)
Ririko Minami (A1 pictures; eps 4, 9)
Rui Yue Fu (Seven Stone Studio; ep 7)
Ryong Suk Kim (Studio Bus; ep 6)
Ryung Min Lee (Studio Bus; ep 6)
San Ou (Seven Stone Studio; ep 7)
Satomi Hashimoto (Studio Ribla; eps 3, 8, 10)
Sayaka Takahashi (Lay-duce; ep 4)
Seiru Sasagawa (Lay-duce; ep 4)
Seon Mi Lee (DR Movie; eps 1-4, 8-12)
Seong Mi Shin (Studio Bus; eps 10-12)
Setsuko Takenouchi (Science SARU; eps 4, 8)
Shao Mei Tuan (Seven Stone Studio; ep 7)
Shao Mei Zhong (Seven Stone Studio; ep 7)
Sheng Hua Shao (Seven Stone Studio; ep 7)
Shinobu Nakamura (Studio Kagura; ep 10)
Shiori Hiraiwa (Lay-duce; ep 4)
Shohei Yuu (Seven Stone Studio; ep 7)
Shou Ryuu (Seven Stone Studio; ep 7)
Shuai Peng Guan (Xinglu; ep 4)
Shun Ou (Seven Stone Studio; ep 7)
Shūto Enomoto (Science SARU; ep 3)
So Yeon Lee (DR Movie; eps 1-4, 6, 8-12)
Sonoka Isobe (CoMix Wave Films; ep 1)
Soo In Min (Studio Bus; eps 10-12)
Takuma Ōiwa (Kinema Citrus; ep 10)
Tendou Chen (Seven Stone Studio; ep 7)
Tenkyūma Shinohara (CoMix Wave Films; eps 1, 3)
Thong Thieu (VINACOM Vietnam; ep 9)
Ting Fang (Seven Stone Studio; ep 7)
Tomoko Nakajima (Science SARU; eps 1, 3)
Tomomi Kanehara (CoMix Wave Films; ep 1)
Tomomi Mashio (Sunrise; ep 12)
Tomomi Morishita (Snow Light Staff; ep 5)
Tsukasa Mukoyama (Studio Ribla; eps 3, 8)
Wei Luo (Seven Stone Studio; ep 7)
Wei Yi (Xinglu; ep 4)
Wei Zhu Gong (Seven Stone Studio; ep 7)
Wen Zhe Guo (Xinglu; ep 4)
Xue Lei Lu (Xinglu; ep 4)
Ya Nan Wu (Xinglu; ep 4)
Yi Han Jing (Rising Force; ep 5)
Yoh Morioka (Studio Ribla; ep 10)
Yoshiaki Mogi (HYBRID LABO; eps 8-9, 12)
Young Woo Seo (Studio Bus; ep 6)
Young-Jin Heo (DR Movie; eps 1-4, 8-12)
Yu Xia Wang (Seven Stone Studio; ep 7)
Yuan Jing Yan (Xinglu; ep 4)
Yue Yang (Seven Stone Studio; ep 7)
Yue Ting Pan (Seven Stone Studio; ep 7)
Yūki Sanuka (Wit Studio; ep 12)
Yukiko Kawakita (Wao World; ep 9)
Yume Satsuma (Rising Force; ep 5)
Yumiko Taguchi (Studio 4°C; eps 2-3, 8, 10)
Yun Hee Park (DR Movie; 4 episodes
eps 4, 8, 10, 12
)

Yun Young Jang (Studio Bus; eps 11-12)
Yutaka Sugiura (Sunrise; ep 12)
Zhi Chen (Seven Stone Studio; ep 7)
Zhi Hong Zhu (Seven Stone Studio; ep 7)
Zhia Cheng Pan (Seven Stone Studio; ep 7)
Zhong Ting Ding (Seven Stone Studio; ep 7)
Key Animation:
Abel Góngora (ep 9)
Airi Taguchi (ep 1)
Akane Tsukamoto (ep 8)
Akie Morimoto (ep 10)
Akira Honma (ep 12)
Akira Matsui (ep 12)
Akira Oguro (ep 9)
Anna Yamaguchi (ep 5)
Asami Murakoshi (eps 7, 11-12)
Atori Ozawa (ep 4)
Atsuko Nozaki (ep 3)
Atsuo Yamai (eps 1-2)
Atsushi Tamura (ep 12)
Ayako Nitta (eps 4, 10)
Ayane Nakamura (ep 11)
Bahi JD (ep 12)
Baku Hamaguchi (eps 2, 4, 8, 10)
Changjik Yang (ep 7)
Daisuke Saiba (ep 10)
Eishi Kamiyama (ep 5)
Emi Tamura (ep 8)
Emi Yamazaki (ep 2)
Eri Kinoshita (ep 8)
Etsuko Kawano (ep 12)
Eun Hee Jeong (DR Movie; ep 1)
Feng Li (ep 7)
Genbo Toudai (ep 2)
Geshi (ep 11)
Haruka Haseda (ep 2)
Haruki Oomori (ep 11)
Haruno Yoshioka (5 episodes
eps 2, 4, 7, 9-10
)

Hee Jae Kwon (DR Movie; eps 1-2, 6-7)
Hero (ep 8)
Hikaru Sakai (ep 4)
Hiroki Abe (ep 10)
Hiromi Fukumoto (ep 2)
Hiromi Niwa (ep 2)
Hiroshi Yasumoto (ep 10)
Hisako Tsurukubo (ep 8)
Hisato Kitada (ep 8)
Hitomi Kotani (Studio Kagura; ep 11)
Hye Jung Jo (DR Movie; ep 8)
Hye Soo Kim (DR Movie; eps 1, 4, 6-7)
Hyun Mi Lee (DR Movie; eps 2, 4)
Ichigo Kanno (ep 1)
Izumi Murakami (10 episodes
eps 1-2, 4-5, 7-12
)

Jeong Yun Seo (ep 6)
Ji Hyun Lim (DR Movie; ep 1)
Jie Zhang (ep 7)
Jie Shan Yao (ep 12)
Jin Young Kim (ep 6)
João (eps 4, 8, 12)
Jong Jun Park (ep 6)
Jun Kyung Jang (ep 6)
Jung Suk Lee (ANI-G; ep 9)
Jung Woo Kim (ep 6)
Junichi Nagano (Studio Sign; ep 8)
Junko Kai (eps 1, 3-4)
Kai Ikarashi (ep 3)
Kakushi Ifuku (ep 5)
Kazuhiko Ishii (ep 9)
Kazuki Takemoto (ep 6)
Kazunori Ozawa (ep 12)
Keinosuke Ami (ep 12)
Kenji Maeba (10 episodes
eps 1-2, 4-7, 9-12
)

Kenji Terao (eps 2, 5-6, 12)
Kirara Aya (ep 8)
Kōichi Shimoda (ep 5)
Kōta Mori (ep 12)
Kotomi Ota (5 episodes
eps 2, 4, 8-9, 12
)

Kunihiko Kimura (ep 5)
Kwan Woo Kim (DR Movie; eps 1-2, 4, 6-7)
kyo (ep 7)
Kyung Young Kim (DR Movie; ep 2)
Leo Kawamoto (ep 2)
Liang Ma (ep 7)
Lin Na Yuen (ep 7)
Mamiko Nakanishi (ep 5)
Manami Itō (ep 5)
Mari Motohashi (eps 2, 11)
Maring Song (eps 1-2)
Masamichi Ishiyama (eps 2, 8)
Masashi Yamada (eps 8, 12)
Meng Wang (ep 7)
Meng Chen Liu (ep 7)
Mengchen Liu (ep 7)
Mi Young Hwang (DR Movie; ep 2)
Michihiko Ozawa (ep 5)
Miki Aoki (ep 2)
Mikinori (ep 10)
Minoru Ohashi (eps 11-12)
Misaki Kurita (ep 1)
Mitsuteru Kubo (ep 2)
Miyuki Sasagawa (ep 5)
Mizuki Kiyama (ep 7)
Moaang (ep 1)
Mutsuo Horibe (Mutsu Planning; ep 2)
Nakamachi Nakano (ep 10)
Naoki Chigira (eps 11-12)
Naoki Kobayashi (ep 12)
Naoto Kaneda (eps 4, 11)
Natsuho Iwaida (eps 8-10, 12)
Nick McKergow (eps 2, 4, 9, 12)
Nobuhide Kariya (ep 3)
Norio Matsumoto (4 episodes
eps 1, 3, 10, 12
)

Nozomi Tachibana (ep 1)
Ok-Youn Joo (DR Movie; eps 1-2, 4, 6-7)
Peng Yang (ep 2)
Ping Luo (ep 7)
Quan Jun Lei (ep 7)
Ran Kamezawa (ep 4)
Rei Kinoshita (ep 1)
Rie Saitou (ep 12)
Sadakazu Katō (eps 1-4, 7, 11)
Sadao Ōshima (eps 3, 10)
Sang Min Kim (ANI-G; ep 9)
Saori Koike (ep 2)
Seiichi Kato (ep 2)
Seishirō Nagaya (ep 8)
Seon Hyeong Yoon (DR Movie; eps 4, 6-7)
Seong Mun Song (ep 6)
Shinnosuke Saito (ep 2)
Shino Tsuzurahara (ep 10)
Shiori Tani (ep 8)
Shō Hirano (ep 1)
Shōichi Funaki (ep 5)
Shoko Takahata (eps 2, 4, 9, 11)
Shōta Kanbayashi (ep 2)
Shōta Tsutsumi (eps 2, 8)
Shu Yonezawa (ep 10)
Shūhei Yasuda (ep 12)
Shuichi Nakamura (ep 9)
Shunsuke Kikuchi (ep 11)
Shūto Enomoto (9 episodes
eps 1-4, 6-7, 10-12
)

Sotaro Shimizu (ep 1)
Sousei Sakaguchi (ep 2)
Spike (eps 11-12)
Sugoroku (eps 1, 8)
Sumito Ōwara (ED)
Sung Jin Lee (ep 6)
Takahiro Arai (ep 11)
Takahiro Ninagawa (ep 5)
Takahiro Toyomasu (ep 5)
Takuma Katō (eps 2, 4)
Takuya Kawai (ep 5)
Takuya Yoshihara (eps 2-3, 9-12)
Tatsuya Takahashi (ep 9)
Toko Ina (eps 8, 11)
Tomohisa Shimoyama (ep 12)
Tomoko Kitagawa (ep 11)
Tomoyo Masuda (ep 11)
Tomoyuki Ōshita (eps 5, 11-12)
Toshinari Yamashita (ep 11)
Tsukushiyama (ep 10)
Tsutomu Shibutani (ep 2)
Ukyo Fuse (eps 4, 11)
Washio (eps 4, 12)
Wei Chen (ep 7)
Wei Hu (ep 7)
Wei Fa Xu (ep 7)
Xing Zhang (ep 7)
Xue Qi Xing (ep 7)
Yoshiaki Mogi (ep 4)
Yoshie Ezaki (ep 7)
Yoshihiro Maeda (ep 12)
Young Sik Rim (DR Movie; eps 1-2)
Yu Kitaguchi (ep 8)
Yu Ogasawara (ep 1)
Yūichi Nakazawa (ep 5)
Yuitsu Kusakabe (ep 10)
Yuka Fujiwara (ep 11)
Yuka Hasegawa (ep 2)
Yūka Inada (5 episodes
eps 1, 4, 6-7, 10
)

Yuka Nagata (ep 1)
Yuki Ōshima (ep 12)
Yuki Shimatani (ep 2)
Yūko Fuji (ep 5)
Yumeno Hoshi (eps 2, 4, 9, 11)
Yūsaku Nagahama (eps 1, 4, 12)
Yusuke Kurinishi (ep 5)
Yutaka Mashima (ep 10)
Yuuki Igarashi (eps 3, 10)
Yūya Geshi (ep 12)
Yuzu Hori (ep 1)
Zhu Juan Zhang (ep 7)
Mechanical animation Director: Kenji Terao (ep 1)
Online Editor:
Shinji Iriyama (Q-Tec; eps 2-12)
Taichi Wakamatsu (Q-Tec; ep 1)
Original Work Cooperation:
Shuhei Chiyoda (Big Comic Spirits Editorial Department)
Takashi Tsubouchi (Big Comic Spirits Editorial Department)
Photography:
Aya Kawamura (Asura Film; ep 12)
Ayumi Okano (Graphinica; eps 9, 11)
Ayumi Ushijima (Graphinica; eps 2-12)
Batiste Perron (Science SARU; ep 12)
Cai Yun Cai (Graphinica; eps 3, 9, 11-12)
Eiko Hirayama (Graphinica; eps 5, 7-9, 11)
Harumi Kurihara (Graphinica; eps 5, 11-12)
Hidenori Shuyama (Graphinica; eps 3, 5, 8)
Hikari Nakazawa (Graphinica; eps 9, 11)
Hiroo Yoshioka (Graphinica; eps 5, 8)
Kana Miyashita (Asura Film; ep 12)
Kōjirō Hayashi (Graphinica; ep 9)
Kotomi Murayama (Graphinica; ep 9)
Louis Ventre (Science SARU; ep 12)
Megumi Himeno (Graphinica; eps 1-12)
Mutsumi Saitō (Graphinica; ep 12)
Naoki Kitamura (Graphinica; eps 5, 8)
Shintaro Kojima (Asura Film; ep 12)
Shinya Kuwahara (Graphinica; ep 10)
Shota Sumiyoshi (Asura Film; ep 12)
Tetsuji Sakamaki (Graphinica; eps 8-10)
Wataru Gotō (Graphinica; ep 5)
Yoshiki Obata (Graphinica; eps 5, 8)
Yun Fei Xiang (Graphinica; eps 5-6)
Photography Assistant: Yui Itō (ep 2)
Planning:
Akihiro Kawamura (Warner Bros. Japan)
Masaaki Yuasa (Science SARU)
Nobumasa Sawabe (Shogakukan)
Vic Horikiri (Warner Music Japan)
Yoshinari Tabe (NHK Enterprise)
Production Advancement:
Daichi Nabeta (eps 10, 12)
Katsumasa Orimo (ep 5)
Kazuki Kawamura (eps 4, 9, 12)
Kota Shimokouchi (ep 5)
Kouhei Shindo (eps 1-2, 8, 10)
Rie Misumi (eps 1-2, 4, 12)
Sachiko Satō (ep 1)
Shōko Ujiie (ep 7)
Shuta Kanbe (eps 1-2)
Takashi Mizukami (eps 1, 4, 12)
Takuaki Hashimoto (ep 11)
Takumi Minami (ep 12)
Xi Yi Hong (ep 7)
Yōichi Beppu (ep 7)
Young Jin Kim (ep 6)
Yūdai Takamoto (ep 3)
Yūsaku Nakamura (ep 7)
Production Assistant:
Atsuo Yamai (eps 1-4, 6-12)
Chinatsu Mori (eps 1-4, 6-12)
Hanako Sato (eps 1-4, 6-12)
Hiroyuki Itō (eps 6-12)
Kai Fujisawa (9 episodes
eps 1-3, 6, 8-12
)

Kanon Obata (eps 1-4, 6-12)
Kenichiro Kawanishi (eps 1-4, 6-12)
Kenta Gomura (eps 4, 7-12)
Kentaro Aiba (eps 1-4, 6-12)
Mateo Costa Roura (eps 1-4, 6-9)
Misaki Ota (eps 1-4, 6-12)
Momoko Ezaki (eps 1-4, 6-12)
Nazuki Onodera (eps 1-4, 6-9)
Ryuji Sakida (eps 1-4, 6-12)
Sheng Guang Wu (eps 1-4, 6-12)
Takumi Matsumoto (10 episodes
eps 1-4, 6-8, 10-12
)
 
Tomohiro Moriyama (eps 1-3)
Yi Fei Lu (eps 1-4)
Zhuo Jian Mai (eps 1-3)
Production Cooperation:
Ji Hyuk Park (ANI-G; eps 9, 11)
Kwan Woo Kim (DR Movie; eps 1-4, 6-12)
Mi Ran Lee (DR Movie; eps 1-4, 6-11)
Seong Ho Moon (DR Movie; eps 1-4, 6-12)
So Yeon Park (ANI-G; eps 9, 11)
Yūki Koshida (studio hb; ep 11)
Production Desk:
Shuta Kanbe (eps 4, 8, 10)
Yō Shintani (10 episodes
eps 1-7, 9, 11-12
)

Production Desk Assistant: Takuaki Hashimoto (ep 7)
Production manager:
Ayako Saitō (eps 1-8, 10)
Satsuki Watabe
Shin Takishima
Prop Design:
Mari Motohashi (eps 5, 7)
Shoko Takahata (eps 1-2, 4, 6-12)
Yuuki Igarashi (ep 3)
Recording: Yasuaki Ōta
Recording Assistant: Yuki Ishii
Robo Anime Key Animation:
Asami Murakoshi (ep 8)
Kenji Maeba (ep 8)
Michihiko Ozawa (ep 8)
Norio Matsumoto (ep 8)
Satoshi Sakai (ep 8)
Sho Ooi (ep 8)
Shūto Enomoto (ep 8)
Takuya Yoshihara (ep 8)
Toshiharu Sugie (ep 8)
Rolling Stock:
Masamichi Takemura
Takuya Harashima (eps 2-3, 5)
Setting Cooperation: Tomomi Kamiya (eps 7-12)
Short Film Design:
heko (eps 4, 8)
Mebachi (eps 4, 8)
Song Selection: Maiko Gōda
Sound Effects: Katsuhiro Nakano
Sound Production:
Masayuki Katou
Takuya Ōno
Special Effects: Shōko Harada (eps 1-8)
Theme Song Arrangement: pistachio studio (OP)
Theme Song Composition:
Mamiko (OP)
Rachel (OP)
Ryō Takahashi (OP)
Ryuushin Izumi (ED)
Theme Song Lyrics:
Mamiko (OP)
Rachel (OP)
Ryuushin Izumi (ED)
Theme Song Performance:
Chelmico (OP)
Kami-sama, I have noticed (ED)
VFX:
Hiroo Yoshioka (eps 9, 12)
Shōko Harada (eps 9-12)
Misato Matsuoka as Tsubame Mizusaki
Mutsumi Tamura as Sayaka Kanamori
Sairi Itō as Midori Asakusa

Kazuhiko Inoue as Mr. Fujimoto
Mikako Komatsu as Sowande Sakaki
Noriko Hidaka as Tsubame's Mother
Ryūnosuke Watanuki as Robot Club Gotō
Satoshi Mikami as Tsubame's Father
Shiori Izawa as Robot Club Seki
Yūki Ono as Robot Club Ono
Yumiri Hanamori as Doumeki
Yūsuke Kobayashi as Robot Club Kobayashi

Ai Ishikawa as Ramen Shop Clerk (ep 6)
Ayano Shibuya as Salesgirl (ep 12)
Chie Tamura as Announcement (ep 7)
Daichi Fujiwara as
Carbohydrates Revolution Club Member (ep 4)
Event Participant (ep 12)
Emi Taniguchi as Middle School Gym Teacher (ep 11)
Eriko Kadokura as
Clerk (ep 8)
Event Participant (ep 12)
Girl (ep 3)
student (eps 1, 4)
Farahnaz Nikray as
Lunch Lady (ep 3)
Student (ep 4)
Hayato Kimura as HVAC Club Member (ep 8)
Hikaru Ikuta as Student (ep 4)
Hinata Tadokoro as HVAC Club Member (ep 8)
Hiroki Matsukawa as Event Participant (ep 12)
Hiroko Kiso as Kyu Ashima (ep 8)
Hiromitsu Tensho as Student (ep 4)
Hironori Hoshino as Security Club Member (ep 8)
Itaru Yamamoto as Teacher (ep 10)
Junko Oka as Event Participant (ep 12)
Katsuya Yoshida as Ordinary Guest (ep 8)
Kazuya Yazaki as Kashima (eps 8-9)
Keiko Fukushima as Lecturer (ep 7)
Kenji Sugimura as Transcription Club President (ep 11)
Kento Shiraishi as
Film Studio Man (ep 8)
Guest (ep 9)
Security Club Member (ep 11)
Kōsuke Echigoya as student (eps 1, 4)
Maiko Nomura as Film Studio Woman (ep 8)
Masaaki Ihara as Student (ep 4)
Masaomi Yamahashi as
Detective (ep 7)
Event Participant (ep 12)
Security Club Member (eps 8, 11)
Student (ep 4)
Michiyo Murase as Art Club Kubo (eps 6-7, 11)
Minami Iinuma as Girl (ep 3)
Miru Hitotsuyanagi as Vice Principal (eps 10-11)
Mitsuho Kambe as Ordinary Guest (ep 8)
Miyuki Kawasho as Tōru Dōtonbori (eps 4, 8, 10)
Miyuki Sahaku as Announcer (ep 12)
Reiko Takagi as Art Club Okamoto (ep 6)
Rie Ishizuka as Asakusa's mother (ep 1)
Rina Iwasaki as HVAC Club Member (ep 8)
Risa Shimizu as Lana (ep 1)
Ryunosuke Yamaguchi as Sandwich Board Advertiser (ep 8)
Sayuri Sadaoka as Kanamori's Aunt (ep 9)
Shōhei Kajikawa as Security Club Member (ep 8)
Shouzou Sasaki as Kanamori's Uncle (ep 9)
Shūei Ikawa as black-clothed man (eps 1, 8)
Shūki Satō as
anime club member (ep 1)
Event Participant (ep 12)
Security Club Member (ep 8)
Student (ep 4)
Taisuke Nishimura as Guest (ep 9)
Takeshi Yagi as Guest (ep 9)
Takuma Sasaki as
Carbohydrates Revolution Club Member (ep 4)
Staff (ep 8)
Tomoko Miyadera as Tsubame's Grandmother (ep 7)
Wataru Yokoshima as Mr. Yokota (ep 2)
Yasuyo Tomita as Conan (ep 1)
Yū Hatori as Security Club Member (ep 8)
Yūichi Matsuda as Security Club Member (ep 8)
Yūki Shin as HVAC Club Member (ep 8)
Yuria Ibu as Student (ep 5)
Yurianne Eve as Student (ep 5)
Yuuko Ueda as Restaurant Proprietress (ep 11)
Yuusuke Tezuka as Art Club Nakamura (eps 6-7, 11)
Japanese companies
2nd Key Animation:
acca effe (ep 9)
Akatsuki (ep 10)
Ani-G (eps 9, 11)
Asahi Production (ep 5)
AXsiZ (ep 5)
Bandai Namco Pictures (ep 12)
Be Loop (ep 5)
CoMix Wave Films (eps 8-12)
DR Movie (eps 5, 8-9, 11)
Ekura Animal (ep 5)
Kagura (ep 11)
LIDEN FILMS Kyoto Studio (eps 11-12)
SILVER LINK. (eps 8-12)
Snow Light Staff (ep 5)
Studio Colorido (eps 8-11)
Studio Lings (ep 10)
Tatsunoko Production (eps 8-9)
Wao World (ep 5)
World Anime Networks (ep 9)
xenron (ep 5)
3D Camera Map: Graphinica
Animation Direction:
Mutsu Planning (ep 2)
Seven Stone Studio (ep 7)
Animation Production: Science SARU
Backgrounds: Bihou, Inc. (eps 1-12)
Finish Animation:
A st. (ep 5)
acca effe
Akatsuki (ep 10)
Artemis (ep 5)
Asahi Production (ep 5)
Bird (ep 5)
CloverWorks (ep 5)
Dogwood (ep 10)
DR Movie (eps 1-4, 7-12)
FAI (eps 9, 11)
FINE COLORs (eps 1-2, 7)
Kagura (ep 10)
Line Farm (eps 1, 3)
M.S.J Musashino Production (ep 2)
MADBOX (ep 1)
Misora (eps 2, 8, 10-11)
MM.Studio (eps 2, 7)
OLM Asia (ep 10)
Phoenix Animation (ep 2)
R.I.C (ep 2)
Revival (eps 2, 12)
Seven Stone Studio (ep 7)
Studio BUS (eps 10-12)
Studio CL (6 episodes
eps 2, 4, 8, 10-12
)

Studio Elle (8 episodes
eps 1-4, 8-10, 12
)

Studio Palette (eps 5, 9)
Triple A (ep 4)
VINACOM Vietnam (ep 9)
xenron (6 episodes
eps 2, 5, 7-9, 12
)

In-Between Animation:
A-1 Pictures (eps 4-9)
A-Real (ep 1)
acca effe (ep 2)
Akatsuki (ep 10)
Asahi Production (ep 5)
CoMix Wave Films (eps 1, 3)
Dogwood (eps 8, 10)
DR Movie (eps 1-4, 6-12)
FAI (eps 9, 11)
Hybrid Labo (eps 8-9, 12)
Kagura (eps 1, 10)
Kinema Citrus (ep 10)
Lay-duce (ep 4)
LIDEN FILMS Osaka Studio (ep 3)
M.S.J Musashino Production (ep 2)
Misora (eps 2, 8, 10-11)
MM.Studio (eps 1-3, 7)
OLM Asia (eps 1, 10)
Phoenix Animation (eps 1-3)
R.I.C (ep 2)
Reboot (ep 5)
Revival (eps 2, 12)
Rising Force (ep 5)
Seed (ep 5)
Seven Seas (ep 1)
Seven Stone Studio (ep 7)
Snow Light Staff (ep 5)
Snowdrop (ep 1)
Staro (eps 4, 12)
Studio 4°C (eps 2-3, 8-10)
Studio BUS (eps 10-12)
Studio CL (eps 2, 4, 8-12)
Studio Colorido (ep 12)
Studio Comet (ep 1)
Studio Gimlet (eps 3-4)
Studio Ribla (eps 3, 8, 10)
Sunrise (eps 8-10, 12)
Tatsunoko Production (ep 9)
Trigger (eps 1, 5)
VINACOM Vietnam (ep 9)
Wao World (ep 9)
Wit Studio (eps 10, 12)
xenron (8 episodes
eps 1-3, 5, 7-9, 12
)

Zero-G (ep 5)
In-between Check: Candy Box (eps 2, 8)
Key Animation:
A-Real (ep 2)
Ani-G (ep 9)
DR Movie (eps 1-2, 4, 6-8)
Giga Production (ep 4)
Misora (eps 2, 4)
MM.Studio (ep 1)
Mutsu Planning (ep 2)
Phoenix Animation (ep 1)
Seven Stone Studio (ep 7)
Studio Sign (eps 4, 8)
xenron (eps 1, 7)
Online Editing: Q-Tec
Original Work Cooperation: Big Comic Spirits Editorial Department
Photography:
Asura Film (ep 12)
Graphinica (eps 1-12)
Photography Assistance:
Asura Film (ep 12)
DR Movie (ep 2)
Giga Production (ep 2)
Satelight (ep 2)
Seven (ep 10)
Studio hb (ep 10)
Yumeta Company (ep 10)
Production Cooperation:
Ani-G (eps 9, 11)
CloverWorks (ep 5)
DR Movie (ep 6-7 uncredited; eps 1-4, 8-12)
Studio hb (ep 11)
T2 Studio (eps 1-12)
Recording Effects Studio: Sound Box
Recording Studio: P's Studio
VFX: Graphinica (uncredited; eps 9-12)
English cast
English staff
ADR Director: Kyle Colby Jones
Executive producer:
John Ledford (Sentai Filmworks)
Toru Iwakami (Sentai Filmworks)
Producer:
Griffin Vance (Sentai Filmworks)
John Ledford (Sentai Filmworks)

Disc Authoring: Ryan Anthony (Sentai Filmworks)
Editing: Alicia Ashby (subtitles; Crunchyroll)
Graphic Design Manager: Larry Koteff (Sentai Filmworks)
Menu Design: Sarah Cain (Sentai Filmworks)
Mixing: Bryan Leach
Packaging Design: Sarah Cain (Sentai Filmworks)
Product Manager: Pooja Amin (Sentai Filmworks)
Production:
Crystal Ruiz (Sentai Filmworks)
Janice Williams (Sentai Filmworks)
Joey Goubeaud (Sentai Filmworks)
Son Phan Le (Sentai Filmworks)
Production Assistant:
Alexandra Bedford (Sentai Filmworks)
Connie Sorrels (Sentai Filmworks)
E.W. Rector, III (Sentai Filmworks)
Harley Smith (Sentai Filmworks)
Lizandra Lucio (Sentai Filmworks)
Luke La Padula (Sentai Filmworks)
Mariana Valverde (Sentai Filmworks)
Paul Mericle (Sentai Filmworks)
Ryan Anthony (Sentai Filmworks)
Production Coordination: Janice Williams (Sentai Filmworks)
Production manager: Son Phan Le (Sentai Filmworks)
QC Manager: Crystal Ruiz (Sentai Filmworks)
Studio Management: Joey Goubeaud (Sentai Filmworks)
Subtitling:
Nathan Lopez (Sentai Filmworks)
Supervising Translator:
Ian Fagen (Sentai Filmworks)
Technical Assistant:
Michael Olesch (Sentai Filmworks)
Jessica Boone as Tsubame Mizusaki
Monica Rial as Midori Asakusa
Olivia Swasey as Sayaka Kanamori

Alyssa Marek as Robot Club Seki
Andrew Love as Robot Club Goto
Brandon Hearnsberger as Tsubame’s Father
Elizabeth Bunch as Tsubame’s Mother
John Swasey as Mr. Fujimoto
Kira Vincent-Davis as Parker Doumeki
Labraska Washington as Robot Club Ono
Melanie Ernestina as Sakaki Sowande
Nazeeh Tarsha as Robot Club Kobayashi

Alyssa Marek as
Festival Goer (ep 8)
Laundry Voice (ep 1)
Student (ep 4)
Andrew Love as
Fruit Vendor (ep 1)
Otaku (ep 12)
Student (ep 4)
Annie Wild as
Etiquette Teacher (ep 7)
Festival Goer (ep 8)
Otaku (ep 12)
Outdoor Teacher (ep 11)
Bobby Haworth as
Band Club Member (ep 8)
Crabtle (ep 5)
Diner Guest (ep 9)
Festival Goer (ep 8)
MIB Goon (eps 1, 8)
Mr. Teacher (ep 7)
Otaku (ep 12)
Student (ep 4)
Brandon Hearnsberger as
Diner Guest (ep 9)
Festival Goer (ep 8)
Otaku (ep 12)
Dominique Meyer as
Art Club Kubo (eps 6-7, 11)
Conan (ep 1)
Fan Girl (ep 3)
Kanamori’s Sister (ep 11)
Otaku (ep 12)
Student (ep 4)
Donna Bella Litton as
Chef Glasses (ep 11)
Lana (ep 1)
Otaku (ep 12)
School Announcements (ep 7)
Toru Dotonbori (eps 4, 8, 10)
Elissa Cuellar as
Bathhouse Clerk (ep 7)
Kumajima (ep 8)
Otaku (ep 12)
Elizabeth Bunch as Otaku (ep 12)
Gabriel Regojo as
Baseball Club Member (ep 8)
Festival Goer (ep 8)
HVAC Club President (ep 8)
Otaku (ep 12)
James Marler as
Festival Goer (ep 8)
Kashima (eps 8-9)
Otaku (ep 12)
TV Actor (ep 7)
Jay Hickman as Kanamori’s Uncle (ep 9)
Jenny Strader as Asakusa’s Mother (ep 1)
John Swasey as Festival Goer (ep 8)
Joseph Palmore as
Festival Goer (ep 8)
Otaku (ep 12)
Security Guard (eps 8, 11)
TRG President (ep 11)
Katelyn Barr as
Council Teacher Gray (ep 10)
Etiquette Student (ep 7)
Fan Girl (ep 5)
Festival Goer (ep 8)
Otaku (ep 12)
Ramen Server (ep 6)
Teacher (ep 4)
Kira Vincent-Davis as Student (ep 4)
Kregg Dailey as Yokota (ep 2)
Kyle Colby Jones as
Festival Goer (ep 8)
Security Guard (eps 8, 11)
Student (ep 4)
Trucker Beard (ep 9)
Marcy Bannor as Tsubame’s Grandma (ep 7)
Melanie Burke as
Festival Goer (ep 8)
Lunch Lady (ep 3)
Otaku (ep 12)
Patrick Marrero as
Nerd (ep 1)
Student (ep 4)
Scott Gibbs as
Art Club Nakamura (eps 6-7, 11)
Carbo Club Chubby (ep 4)
Council Teacher Glasses (ep 10)
Festival Goer (ep 8)
Nerd (ep 1)
Otaku (ep 12)
Security Guard (eps 8, 11)
Teacher (ep 4)
Shanae'a Moore as
Art Club Okamoto (ep 6)
Student (ep 4)
Shannon Reed as
Basketball Club Member (ep 8)
Carbo Club Glasses (ep 4)
Festival Goer (ep 8)
Security Guard (eps 8, 11)
Trucker Gloves (ep 9)
Shelley Calene-Black as
Festival Goer (ep 8)
Gym Teacher (ep 11)
Kanamori’s Aunt (ep 9)
Maeda (ep 7)
Otaku (ep 12)
English companies
ADR Production: Sentai Studios
Disc Production: Sentai Studios (Sentai Filmworks)
Distributor:
Distribution Solutions (via Sentai Filmworks; United States and Canada)
Sentai Filmworks (via Crunchyroll)
Internet Streaming:
Crunchyroll
HBO Max
Licensed by: Crunchyroll
French staff
French companies
(none)
Internet Streaming: Crunchyroll (French speaking countries)
French cast
(none)
Spanish staff
Spanish cast
ADR Director: Oscar Garibay
ADR Script: Azul Bobadilla
Production Coordination: Jeremy Santiago
Production Supervision: Joshua Lopez
Revision: Cristi Jiménez
Casandra Acevedo as Sayaka Kanamori
Melissa Gedeón as Tsubame Mizusaki
Monserrat Mendoza as Midori Asakusa
Spanish companies
Broadcaster: Cartoon Network L.A.
Dubbing Studio: Iyuno-SDI Group Mexico
Internet Streaming: Crunchyroll (Spanish speaking countries)
Licensed by: Crunchyroll
Italian staff
Italian companies
(none)
Internet Streaming: Crunchyroll
Italian cast
(none)
German staff
German companies
(none)
Internet Streaming: Crunchyroll (German speaking countries)
German cast
(none)
Arabic staff
Arabic companies
(none)
Internet Streaming: Crunchyroll (Arabic speaking countries)
Arabic cast
(none)
Russian staff
Russian companies
(none)
Internet Streaming: Crunchyroll (Russian speaking countries)
Russian cast
(none)
Portuguese cast
Portuguese staff
ADR Director: Bruno Azevedo
Producer: Heather Becker

Editing: Diego Rodeguero
Production Coordination:
Cheri Crisostomo
Jeremy Santiago
Production Supervision: Joshua Lopez
Fernanda Crispim as Midori Asakusa
Gisele Vechin as Sayaka Kanamori
Nathalia Guilen as Tsubame Mizusaki

Bruno Azevedo as Ono
Carla Martelli as Parker Dōmeki
Fernando Ferraz as Kobayashi
Glaucia Franchi as Sowande Sakaki
Hélio Vaccari as Professor Fujimoto
Mariana Pozatto as Seki
Mauro Gasperini as Gotō

Alessandro Imperador as Transcrition Club President (ep 11)
Amanda Tavares as Okamoto (ep 6)
Beta Cinalli as Mrs. Asakusa (ep 1)
Bruno Azevedo as
Mr. Mizusaki (ep 8)
Professor Yokota (ep 2)
Danilo Diniz as Nakamura
Lina Mendes as Mrs. Mizusaki (ep 7)
Luísa Horta as Kyū Ajima (ep 8)
Monalisa Capela as Kubo
Raissa Bueno as Tōru Dōtonbori
Regiane Toledo as Tsubame's grandmother (ep 7)
Rodrigo Nanal as Kashima (ep 8)

Portuguese companies
ADR Studio: Atma Entretenimento
Broadcaster: Toonami (Brazil)
Internet Streaming: Crunchyroll (Brazil)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

Compare this anime's credits with others

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology