×
  • remind me tomorrow
  • remind me next week
  • never remind me
Subscribe to the ANN Newsletter • Wake up every Sunday to a curated list of ANN's most interesting posts of the week. read more

MegaMan NT Warrior (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
Megaman Network Transmission Warrior
MegaMan, el Ciberguerrer
Rockman.EXE
ميجا مان: محارب النت (Arabic)
ロックマン エグゼ (Japanese)
洛克人EXE (Chinese (Taiwan))
Themes: technology
Objectionable content: Mild
Plot Summary: In a technological era where the world is connected via a highly-advanced internet network, humans interact with artificial intelligence units known as Net Navis. Housed within PET handheld devices, humans and Net Navis coexist between the real and cyber worlds as friends and allies. Net Navis are designed for various tasks, most specifically battle against viruses and rogue Net Navis operated by net crime syndicates. A young boy named Netto Hikari receives his first Net Navi named Rockman and the two become an unstoppable net-battling duo. Together, they thwart the evil schemes of criminals like World Three and the Netmafia Gospel.
User Ratings: 440 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 17 votes (sub:10, dub:5, ?:1, others:1
1 Spanish dubbed
)
 Excellent: 24 votes (sub:14, dub:6, edit.dub:2, raw:1, others:1
1 Tagalog dubbed
)
 Very good: 47 votes (sub:28, dub:14, edit.dub:2, others:3
1 Spanish dubbed
1 Indonesian dubbed
1 Tagalog dubbed
)
 Good: 83 votes (dub:45, sub:23, edit.dub:9, ?:1, others:5
2 Spanish subtitled
1 Tagalog dubbed
1 German dubbed
1 French dubbed
)
 Decent: 96 votes (dub:42, sub:27, edit.dub:15, ?:2, raw:2, others:8
3 Spanish dubbed
2 German dubbed
1 Indonesian dubbed
1 Polish dubbed
1 Portuguese dubbed
)
 So-so: 53 votes (dub:36, sub:11, raw:1, ?:1, others:4
3 Spanish dubbed
1 German dubbed
)
 Not really good: 30 votes (dub:15, sub:11, edit.dub:3, others:1
1 German dubbed
)
 Weak: 48 votes (dub:29, sub:10, edit.dub:4, ?:1, others:4
1 Spanish dubbed
1 French dubbed
1 German dubbed
1 Portuguese dubbed
)
 Bad: 23 votes (dub:11, edit.dub:3, sub:3, others:6
3 Spanish dubbed
2 Portuguese dubbed
1 Spanish subtitled
)
 Awful: 9 votes (dub:4, sub:4, others:1
1 Spanish subtitled
)
 Worst ever: 10 votes (dub:6, sub:3, edit.dub:1)
Seen in part or in whole by 1489 users, rank: #819 (of 9107)
Median rating: Decent
Arithmetic mean: 5.689 (Decent−), std. dev.: 2.2735, rank: #7549 (of 9214)
Weighted mean: 5.512 (Decent−), rank: #7877 (of 9214) (seen all: 6.71 / seen some: 5.39 / won't finish: 3.73)
Bayesian estimate: 5.569 (Decent−), rank: #6592 (of 6953)
Running time: 24 minutes per episode
Number of episodes: 56
Episode titles: We have 56
Vintage: 2002-03-04 to 2003-03-31
Seasons:
1. Season 1, 25 eps (2002-03-04 to 2002-08-26)
2. Season 2, 31 eps (2002-09-02 to 2003-03-31)
Opening Theme:
"Kaze wo tsukinukete" by Hashimoto Jin
Ending Theme:
#01: "Piece of Peace" by MIKA (eps 1-25)
#02: "Begin the Try" by Shoutaro Morikubo (eps 26-56)
Links: We have 3
Trivia: We have 1
Review:
MegaMan NT Warrior DVD 1 (Nov 17, 2004)
Other articles: Show:
You can contribute information to this page, but first you must login or register

DVD (Region 1)
    MegaMan NT Warrior - Jack In! (Dub.DVD 1) 2004-08-24 (from $33.97)
    MegaMan NT Warrior - Log On! (Dub.DVD 2) 2004-10-19 (from $55.00)
    MegaMan NT Warrior - Power Up! (Dub.DVD 3) 2004-11-23 (from $37.00)
    MegaMan NT Warrior - Download (Dub.DVD 4) 2005-02-15 (from $95.28)
    MegaMan NT Warrior - N1 Grand Prix! (Dub.DVD 5) 2005-04-12
    MegaMan NT Warrior - Upgrade! (Dub.DVD 6) 2005-07-05
    MegaMan NT Warrior - Net City! (Dub.DVD 7) 2005-10-25
    MegaMan NT Warrior - DenTech Troubles! (Dub.DVD 8) 2006-01-31
    MegaMan NT Warrior - Battlechip in! (Dub.DVD 9) 2006-04-11 (from $11.98)
    MegaMan NT Warrior - Grave Warning! (Dub.DVD 10) 2006-07-04 (from $109.99)
    MegaMan NT Warrior - Virus Busters! (Dub.DVD 11) 2006-10-17 (from $7.49)
    MegaMan NT Warrior - Net Battle! (Dub.DVD 12) 2007-01-15 (from $3.47)
    MegaMan NT Warrior - Cyber Clash! (Dub.DVD 13) 2007-03-06
VHS
    MegaMan NT Warrior - Jack In! (Dub.VHS 1) 2004-08-24
    MegaMan NT Warrior - Log On! (Dub.VHS 2) 2004-10-19
    MegaMan NT Warrior - Power Up! (Dub.VHS 3) 2004-11-23
    MegaMan NT Warrior - Download (Dub.VHS 4) 2005-02-15
    MegaMan NT Warrior - N1 Grand Prix (Dub.VHS 5) 2005-04-12
    MegaMan NT Warrior - Upgrade! (Dub.VHS 6) 2005-07-05

Japanese staff
Japanese cast
Director: Takao Kato
Series Composition: Kenichi Araki
Script:
Keiichi Hasegawa (10 episodes
eps 4, 7, 11, 14, 19, 23, 28, 35, 40, 53
)

Kenichi Araki (17 episodes
eps 1-2, 6, 10, 13, 16, 20-21, 25, 30, 33, 37, 46, 49-51, 56
)

Kenichi Yamada (10 episodes
eps 15, 18, 24, 26, 34, 39, 41, 44, 48, 52
)

Masaharu Amiya (eps 3, 8)
Mayori Sekijima (10 episodes
eps 5, 9, 12, 17, 22, 31, 38, 42, 47, 54
)

Naoko Marukawa (4 episodes
eps 29, 36, 45, 55
)

Naruhisa Arakawa (ep 27)
Takao Kato (eps 32, 43)
Storyboard:
Atsushi Ootsuki (eps 13, 20)
Daisuke Tsukushi (4 episodes
eps 27, 33, 46, 53
)

Dojag-a-gen (18 episodes
eps 2, 6, 10, 14, 18, 22, 26, 28, 31, 34, 38, 40, 42, 45, 47, 50, 52, 54
)

Hiroshi Kimura (ep 48)
Jun Takada (eps 19, 24)
Katsumi Terahigashi (ep 30)
Kazuhito Kikuchi (eps 7, 12, 39)
Kiyoshi Murayama (4 episodes
eps 15, 36, 43, 49
)

Masashi Abe (7 episodes
eps 8, 17, 25, 32, 41, 44, 56
)

Shin Katagai (ep 55)
Shūji Miyahara (ep 9)
Takao Kato (5 episodes
eps 1, 3, 21, 37, 51
)

Yoshitaka Fujimoto (7 episodes
eps 4-5, 11, 16, 23, 29, 35
)

Episode Director:
Atsushi Ootsuki (6 episodes
eps 13, 20, 35, 41, 44, 49
)

Daisuke Tsukushi (8 episodes
eps 15, 21, 27, 33, 36, 39, 46, 53
)

Hiroshi Kimura (4 episodes
eps 12, 24, 30, 48
)

Masashi Abe (8 episodes
eps 1, 8, 17, 25, 32, 43, 51, 56
)

Naoyoshi Kusaka (18 episodes
eps 2, 6, 10, 14, 18, 22, 26, 28, 31, 34, 38, 40, 42, 45, 47, 50, 52, 54
)

Shin Katagai (eps 37, 55)
Takahiro Okada (eps 4, 9)
Takeshi Ushigusa (ep 7)
Wataru Sakaibashi (eps 3, 19)
Yoshitaka Fujimoto (5 episodes
eps 5, 11, 16, 23, 29
)

Music: Katsumi Horii
Character Design: Mitsuru Ishihara
Art Director: Hachidai Takayama
Chief Animation Director: Mitsuru Ishihara (7 episodes
eps 2, 4-5, 7, 9, 11-12
)

Animation Director:
Akio Takami (eps 32, 44)
Akira Takahashi (eps 33, 39, 46)
Gō Yamamoto (4 episodes
eps 15, 21, 27, 36
)

Hatsue Kato (eps 25, 53)
Katsutoshi Kobayashi (ep 4)
Konomi Sakurai (eps 5, 11)
Mitsuru Ishihara (6 episodes
eps 8, 13, 25, 35, 51, 56
)

Saburo Masutani (eps 24, 30)
Shingo Adachi (5 episodes
eps 9, 16, 23, 32, 41
)

Tadashi Sakazaki (ep 1)
Takenori Tsukuma (7 episodes
eps 13, 20, 29, 37, 43, 49, 55
)

Taketomo Ishikawa (eps 7, 17)
Taro Ikegami (18 episodes
eps 2, 6, 10, 14, 18, 22, 26, 28, 31, 34, 38, 40, 42, 45, 47, 50, 52, 54
)

Tsutomu Murakami (ep 12)
Yuuichiro Yano (7 episodes
eps 3, 7, 12, 19, 24, 30, 48
)

Sound Director: Jin Aketagawa (Magic Capsule)
Director of Photography: Katsutoshi Hirose
3DCG Production:
Atsushi Fujii (SMDE; eps 1-2)
Daisuke Kusaka (SMDE; 7 episodes
eps 32-36, 41-42
)

Futoshi Nakaichi (SMDE; eps 1-31, 46)
Makoto Imai (SMDE; eps 1-10)
Munehiro Nishiyama (SMDE; eps 1-2, 40-56)
Takuya Minezawa (SMDE; eps 48-56)
Tetsurō Horimizu (SMDE; eps 1-2)
Yōichi Kaiya (SMDE; eps 25-52)
Yuzuru Tsukamoto (SMDE; eps 1-56)
Assistant Animation Director:
Hatsue Kato (ep 21)
Shingo Adachi (ep 12)
Tadashi Sakazaki (ep 12)
Assistant Episode Director:
Hiroshi Kadotani (18 episodes
eps 2, 6, 10, 14, 18, 22, 26, 28, 31, 34, 38, 40, 42, 45, 47, 50, 52, 54
)

Kimiharu Mutou (ep 47)
Shin Katagai (eps 1-54, 56)
Yoshimi Katsumata (9 episodes
eps 28, 31, 34, 38, 40, 45, 50, 52, 54
)

Yukio Kuroda (18 episodes
eps 2, 6, 10, 14, 18, 22, 26, 28, 31, 34, 38, 40, 42, 45, 47, 50, 52, 54
)

Assistant producer: Hidenori Miyazawa
Background Art:
Chie Murakoshi (Production AI; eps 2-56 even)
Fumie Kawai (Production AI; eps 2-56 even)
Junko Nagasawa (Production AI; eps 2-56 even)
Katsuhiro Yamada (Production AI; eps 2-56 even)
Kiyoko Kanno (Production AI; eps 1-55 odd)
Megumi Ogawa (Production AI; eps 2-56 even)
Motoko Iwahashi (Production AI; eps 1-55 odd)
Shin Watanabe (Production AI; eps 1-55 odd)
Shin'ichirō Uchiyama (Production AI; eps 1-55 odd)
Tetsuo Iguchi (Production AI; eps 1-55 odd)
Wakana Okamoto (Production AI; eps 2-56 even)
Yasunori Hishinuma (Production AI; eps 1-56)
Yoshimi Umino (Production AI; eps 1-55 odd)
Color Coordination:
Emi Hayakawa (eps 30, 48)
Emiko Kimura (ep 9)
Eri Suzuki (eps 45, 55)
Hatsumi Okada (eps 28, 32)
Koji Usui (eps 3, 7)
Megumi Kobayashi (ep 24)
Michiaki Nakano (eps 5, 11, 16)
Mikako Ohshima (5 episodes
eps 41, 46, 50, 54, 56
)

Natsuyo Ban (7 episodes
eps 1, 8, 13, 17, 22, 27, 51
)

Ryoji Miyazaki (eps 19, 29, 38)
Satoshi Tsuchiya (eps 4, 6, 10)
Takashi Nagata (4 episodes
eps 14, 18, 23, 26
)

Tamae Matsuoka (eps 35, 44, 52)
Tomoko Sekiguchi (ep 2)
Yasuko Suenaga (5 episodes
eps 20, 25, 34, 40, 43
)

Yoko Iwaida (8 episodes
eps 31, 33, 37, 39, 42, 47, 49, 53
)

Young Ran Oh (eps 15, 21, 36)
Yukie Haneishi (ep 12)
Color design: Natsuyo Ban
Digital Photography:
Akihiro Saito (Trans Arts; 7 episodes
eps 3, 7, 11, 15, 19, 23, 27
)

Akira Harada (Trans Arts; 7 episodes
eps 2, 6, 10, 14, 18, 22, 26
)

Atsuko Okui (Trans Arts; 7 episodes
eps 1, 5, 9, 13, 17, 21, 29
)

Chisato Asai (Trans Arts; 7 episodes
eps 2, 6, 10, 14, 18, 22, 26
)

Haruhiko Tsumura (Trans Arts; 7 episodes
eps 4, 8, 12, 16, 20, 24, 28
)

Hiroki Sekido (Trans Arts; 7 episodes
eps 1, 5, 9, 13, 17, 21, 29
)

Jin A Lee (XEBEC; eps 2-56 even)
Kanae Ouchi (Trans Arts; 7 episodes
eps 3, 7, 11, 15, 19, 23, 27
)

Kaori Takamura (XEBEC; eps 27-55 odd)
Kayoe Mishiro (XEBEC; eps 28-56 even)
Kazuaki Funakura (XEBEC; eps 1-55 odd)
Keiji Takahashi (Trans Arts; 7 episodes
eps 1, 5, 9, 13, 17, 21, 29
)

Kenichi Dai (Trans Arts; 7 episodes
eps 4, 8, 12, 16, 20, 24, 28
)

Kenichi Okumura (Trans Arts; 7 episodes
eps 2, 6, 10, 14, 18, 22, 26
)

Kenji Kuwabara (Trans Arts; 7 episodes
eps 3, 7, 11, 15, 19, 23, 27
)

Kensuke Katsu (Trans Arts; 7 episodes
eps 4, 8, 12, 16, 20, 24, 28
)

Kohichi Furusawa (XEBEC; eps 2-56 even)
Masayoshi Nishiyama (XEBEC; eps 1-55 odd)
Naoko Kamiya (Trans Arts; 7 episodes
eps 1, 5, 9, 13, 17, 21, 29
)

Sachiyo Higashimura (XEBEC; eps 28-56 even)
Takashi Aoki (XEBEC; eps 1-55 odd)
Takayuki Kimata (Trans Arts; 7 episodes
eps 1, 5, 9, 13, 17, 21, 29
)

Takayuki Nakano (Trans Arts; 7 episodes
eps 3, 7, 11, 15, 19, 23, 27
)

Takeshi Kuchiba (Trans Arts; 7 episodes
eps 4, 8, 12, 16, 20, 24, 28
)

Tomohiro Baba (Trans Arts; 7 episodes
eps 3, 7, 11, 15, 19, 23, 27
)

Tomoyuki Nakata (XEBEC; eps 27-55 odd)
Yasuhisa Endo (Trans Arts; 7 episodes
eps 2, 6, 10, 14, 18, 22, 26
)

Yuki Kudo (XEBEC; eps 2-56 even)
In-Between Animation:
Eun Jeong Seo (Kyoe Sung Production; 4 episodes
eps 3, 7, 12, 19
)

Fuyumi Toriyama (eps 7, 12)
Gi Dong Kim (Kyoe Sung Production; eps 7, 12, 19)
Hiromi Itō (Anime R; 5 episodes
eps 20, 29, 37, 43, 49
)

Hyo Jin Gu (Kyoe Sung Production; 4 episodes
eps 3, 7, 12, 19
)

Jong Hyeon Song (Kyoe Sung Production; 4 episodes
eps 3, 7, 12, 19
)

Ju Seok Kim (Kyoe Sung Production; ep 3)
Jun Liu (Studio Dove; eps 33, 39, 46)
Jun Shinagawa (Studio Lions; eps 6, 14, 22)
Jun Toyosato (Studio Lions; 7 episodes
eps 6, 14, 22, 38, 42, 47, 54
)

Jun Yamazaki (Studio Lions; 8 episodes
eps 10, 18, 26, 31, 38, 45, 50, 54
)

Junko Tetsuka (XEBEC; 5 episodes
eps 17, 29, 35, 37, 41
)

Junpei Mikuriya (ep 4)
Katsuyuki Wada (XEBEC; 5 episodes
eps 17, 29, 35, 37, 41
)

Kazuko Ōtake (Studio Dove; ep 33)
Kazuko Yamauchi (Studio Lions; eps 2, 10, 18)
Kazuya Narita (Studi Lions; 5 episodes
eps 31, 38, 42, 50, 54
)

Ken'ichi Yamagata (eps 7, 12)
Koji Otomo (Studio Lions; ep 6)
Maiko Takeda (Studio Lions; 5 episodes
eps 26, 34, 40, 45, 52
)

Manabu Akita (eps 7, 12)
Mariko Kawamoto (XEBEC; 6 episodes
eps 17, 29, 35, 37, 41, 51
)

Masami Imai (eps 1, 8)
Masao Takahashi (Studio Lions; 5 episodes
eps 31, 38, 42, 50, 54
)

Masaru Hagyuu (XEBEC; 7 episodes
eps 1, 8, 17, 29, 35, 37, 51
)

Michiru Shinoda (Studio Lions; 5 episodes
eps 26, 31, 40, 45, 50
)

Min U Yeon (Kyoe Sung Production; 4 episodes
eps 3, 7, 12, 19
)

Myeong Lee (Kyoe Sung Production; 4 episodes
eps 3, 7, 12, 19
)

Naoto Hosoyama (eps 7, 12)
Naoyuki Tatsuwa (8 episodes
eps 6, 14, 22, 28, 34, 42, 47, 52
)

Nobuto Yoshikane (Studio Dove; eps 33, 39, 46)
Osamu Kondou (XEBEC; 5 episodes
eps 1, 8, 17, 35, 41
)

Rieko Inami (Studio Lions; 5 episodes
eps 26, 31, 40, 45, 50
)

Sang Min Kim (Kyoe Sung Production; eps 7, 12, 19)
Satoko Amino (eps 7, 12)
Satomi Yamanaka (eps 4, 9)
Satsuki Oguri (eps 4, 9)
Seiji Hagiwara (Studio Lions; eps 10, 18)
Shinji Miyazawa (Studio Lions; 8 episodes
eps 2, 10, 18, 26, 34, 40, 45, 52
)

Shuuji Takahara (Studio Dove; eps 33, 39, 46)
Sunao Chikaoka (5 episodes
eps 17, 29, 35, 37, 41
)

Takanori Ueda (Studio Lions; eps 10, 18, 22)
Takaya Ishii (eps 7, 12)
Takeshi Ooishi (eps 7, 12)
Takuya Matsumura (XEBEC; eps 8, 17)
Tatsumi Fujii (Studio Lions; eps 6, 14, 22)
Tokushō Takahashi (Studio Lions; ep 2)
Tomohiro Noda (Studio Lions; 5 episodes
eps 28, 34, 42, 47, 52
)

Tomohiro Tsukimisato (XEBEC; 6 episodes
eps 17, 29, 35, 37, 41, 51
)

Tomoya Fujita (Studio Dove; eps 33, 39, 46)
Tomoyo Sawada (XEBEC; 4 episodes
eps 29, 35, 37, 41
)

Toshiyuki Satō (Studio Lions; ep 28)
Yasutoshi Iwasaki (Studio Lions; 8 episodes
eps 6, 14, 22, 28, 38, 42, 47, 54
)

Yeon Seon Lee (Kyoe Sung Production; 4 episodes
eps 3, 7, 12, 19
)

Yojirou Harano (XEBEC; 5 episodes
eps 17, 29, 35, 37, 41
)

Yoko Miyamoto (Studio Lions; ep 2)
Yoko Takahashi (XEBEC; ep 17)
Yoshihiro Nishio (eps 4, 9)
Young Guk Kim (Kyoe Sung Production; eps 7, 12, 19)
Yu Hasegawa (Studio Lions; eps 2, 10)
Yuki Yabu (XEBEC; 4 episodes
eps 29, 35, 37, 41
)

Yūko Tajima (eps 7, 12)
Yun Ja Sin (Kyoe Sung Production; 4 episodes
eps 3, 7, 12, 19
)

Yuta Imano (Studio Lions; 6 episodes
eps 26, 31, 38, 45, 50, 54
)

Yūta Ōtaka (Studio Lions; 8 episodes
eps 2, 14, 18, 28, 34, 40, 47, 52
)

Yuuko Sera (XEBEC; 5 episodes
eps 1, 8, 17, 29, 37
)

Zen Nagata (Studio Lions; 5 episodes
eps 28, 34, 40, 47, 52
)

In-Between Check:
Eiji Kaneda (6 episodes
eps 2, 6, 10, 14, 18, 22
)

Hye Nam Park (4 episodes
eps 3, 7, 12, 19
)

Masaru Hagyuu (eps 41, 43-44)
Masato Inomata (6 episodes
eps 7, 12, 19, 24, 30, 48
)

Osamu Kondou (eps 25, 29, 37)
Reiko Saito (eps 33, 39, 46)
Seiji Hagiwara (12 episodes
eps 26, 28, 31, 34, 38, 40, 42, 45, 47, 50, 52, 54
)

Seung Hun Lee (eps 7, 12, 19)
Shintaro Horikoshi (eps 4, 9)
Takashi Sasaki (5 episodes
eps 49-55 odd, 56
)

Takuya Matsumura (eps 1, 13)
Yoko Takahashi (eps 1, 8, 17)
Yuuko Sera (4 episodes
eps 20, 23, 32, 35
)

Key Animation:
Akihiro Okuzawa (eps 5, 11)
Akiko Nagashima (Production I.G.; ep 17)
Akio Takami (eps 53, 56)
Atsushi Yamamoto (eps 51, 53, 56)
Ayako Ishihara (Studio Wanpack; ep 24)
Bu Kyung Choi (Uni-Animation; 4 episodes
eps 23, 41, 44, 51
)

Chiharu Okina (Studio Wanpack; ep 24)
Chiyo Hosokawa (Anime R; 8 episodes
eps 13, 20, 25, 29, 37, 43, 49, 55
)

Daisuke Kusakari (eps 5, 11, 16)
Daisuke Takemoto (Anime R; 6 episodes
eps 13, 20, 29, 43, 49, 55
)

Dong Ju Seo (Kyoe Sung Production; ep 3)
Eiji Abiko (OP; 4 episodes
eps 1, 7, 32, 53
)

Eiji Komatsu (eps 1, 56)
Ena Aoyagi (ep 36)
Fusako Sekigami (eps 5, 11, 16)
Hae Gyun Park (Kyoe Sung Production; eps 32, 51)
Han Kyu Lee (Uni-Animation; eps 23, 41, 44)
Harumi Ito (Anime R; ep 55)
Hatsue Kato (6 episodes
eps 8, 13, 35, 41, 51, 56
)

Hideki Shimizu (Anime R; ep 20)
Hideki Takahara (eps 51, 53, 56)
Hidemasa Shimizu (5 episodes
eps 29, 37, 43, 49, 55
)

Hirofumi Kashihara (4 episodes
eps 36, 43, 49, 55
)

Hiroki Itō (ep 8)
Hiromi Kawamoto (ep 30)
Hiroshi Itō (5 episodes
eps 8, 13, 17, 41, 56
)

Hiroshi Kugimiya (ep 51)
Hiroshi Yamamoto (4 episodes
eps 8, 25, 32, 41
)

Hiroyuki Koizumi (ep 53)
Hiroyuki Tanji (5 episodes
eps 1, 13, 32, 41, 51
)

Hisao Muramatsu (8 episodes
eps 1, 13, 23, 25, 32, 44, 51, 56
)

Hyeon Yun Bae (Uni-Animation; 5 episodes
eps 23, 32, 41, 44, 51
)

Hyo Sang Yoo (Uni-Animation; 5 episodes
eps 23, 32, 41, 44, 51
)

Hyun Shin (Kyoe Sung Production; eps 19, 24, 48)
Jae Won Lee (Uni-Animation; eps 35, 51)
Jeong Woo Kim (Uni-Animation; 6 episodes
eps 23, 32, 35, 41, 44, 51
)

Jin Wook Lim (Uni-Animation; 4 episodes
eps 23, 41, 44, 51
)

Jin-Kwang Kim (Kyoe Sung Production; 9 episodes
eps 3, 7, 12, 19, 23-24, 30, 44, 48
)

Jiro Kagaya (Studio Wanpack; ep 24)
Jong Min Jeon (Uni-Animation; 4 episodes
eps 23, 32, 41, 44
)

Ju Seok Kim (Kyoe Sung Production; 10 episodes
eps 7, 12, 19, 23-24, 30, 41, 44, 48, 51
)

Jun Kyung Jang (Kyoe Sung Production; ep 3)
Jung Jin Park (Kyoe Sung Production; ep 51)
Katsunobu Ito (OP)
Katsunori Enokimoto (Studio Dove; eps 33, 39, 46)
Katsutoshi Kobayashi (eps 4, 9)
Kazuhiro Ohmame (Production I.G.; ep 17)
Kazuhiro Ono (Studio Dove; eps 33, 39, 46)
Kazuhisa Takeda (ep 36)
Kazunori Akiyama (ep 53)
Kazuyoshi Tanaka (Anime R; 7 episodes
eps 13, 20, 29, 37, 43, 49, 55
)

Kazuyuki Hirakawa (Anime R; 6 episodes
eps 13, 20, 29, 43, 49, 55
)

Kazuyuki Toshida (eps 8, 17)
Keiko Katsura (ep 25)
Keisuke Moriuchi (ep 8)
Kenji Kodama (eps 5, 11, 16)
Kenji Shimada (ep 5)
Kenji Takeguchi (4 episodes
eps 15, 21, 27, 36
)

Kiyoshi Nohji (Anime R; 6 episodes
eps 13, 20, 29, 43, 49, 55
)

Kōichi Takai (Anime R; 6 episodes
eps 13, 20, 29, 37, 43, 49
)

Koji Hoshino (Studio Giants; ep 28)
Koji Maruoka (ep 30)
Kyoji Asano (Production I.G.; ep 17)
Kyung Hee Lee (Kyoe Sung Production; eps 41, 44, 51)
Kyung Seok Choi (Uni-Animation; 5 episodes
eps 23, 35, 41, 44, 51
)

Kyung-Hee Kim (Kyoe Sung Production; 7 episodes
eps 3, 7, 12, 19, 24, 30, 48
)

Mamoru Shimizu (Studio Giants; 4 episodes
eps 2, 6, 10, 14
)

Manabu Tanzawa (Production I.G.; ep 17)
Mariko Aikawa (eps 1, 8)
Masahiro Okamura (4 episodes
eps 1, 25, 53, 56
)

Masami Imai (ep 32)
Masatoshi Yamakawa (Studio Giants; ep 2)
Masayuki Fujita (eps 5, 11, 16)
Masayuki Katou (4 episodes
eps 17, 44, 53, 56
)

Masayuki Nomoto (Studio Giants; ep 28)
Meiju Maeda (OP; eps 8, 32)
Michiko Tashiro (eps 4, 9)
Mitsuhiro Iwasaki (ep 30)
Mitsuhiro Tamura (Studio Wanpack; eps 24-25, 30)
Mitsuo Tano (5 episodes
eps 15, 21, 27, 36, 41
)

Mitsuru Ishihara (ep 51)
Miyako Tsuji (8 episodes
eps 1, 13, 17, 23, 25, 35, 41, 56
)

Miyako Yatsu (ep 13)
Miyuki Yamamoto (eps 15, 21, 36)
Naoki Murakami (ep 25)
Nobuhiro Okazaki (eps 25, 30)
Nobuyoshi Habara (OP; ep 23)
Noriko Kai (ep 56)
Noriko Takahashi (Anime R; 6 episodes
eps 13, 20, 29, 37, 43, 55
)

Osamu Kamei (Studio Giants; 18 episodes
eps 2, 6, 10, 14, 18, 22, 26, 28, 31, 34, 38, 40, 42, 45, 47, 50, 52, 54
)

Osamu Kondou (eps 51, 53, 56)
Reiko Fujita (Studio Wanpack; ep 24)
Ryōtarō Akao (ep 24)
Sachiko Iwamura (Anime R; 7 episodes
eps 13, 20, 29, 37, 43, 49, 55
)

Sachiko Umemoto (ep 30)
Sadatoshi Matsuzaka (4 episodes
eps 13, 23, 35, 44
)

Seon Mi Ha (Kyoe Sung Production; 10 episodes
eps 7, 12, 19, 23-24, 30, 41, 44, 48, 51
)

Setsuko Unno (ep 25)
Seung Taek Song (Uni-Animation; 6 episodes
eps 23, 32, 35, 41, 44, 51
)

Shigeki Mori (Studio Wanpack; eps 24, 30)
Shingo Adachi (6 episodes
eps 1, 7, 13, 23, 53, 56
)

Shinichiro Kajiura (ep 53)
So Ji Lee (Kyoe Sung Production; ep 32)
Soony Bang (Uni-Animation; eps 35, 51)
Suguru Iijima (4 episodes
eps 15, 21, 27, 36
)

Sul Young Lee (Kyoe Sung Production; 7 episodes
eps 3, 7, 12, 19, 24, 30, 48
)

Sun Yong Ryang (Uni-Animation; eps 35, 51)
Tadashi Sakazaki (ep 56)
Taiichiro Kohara (eps 21, 36)
Takafumi Hino (Anime R; 7 episodes
eps 13, 20, 25, 29, 43, 49, 55
)

Takahiro Kuroishi (eps 15, 21, 36)
Takahiro Tomobayashi (ep 25)
Takao Yamazaki (eps 4, 9)
Takashi Fukuzumi (ep 30)
Takashi Sasaki (eps 8, 44)
Takehiro Nakayama (5 episodes
eps 8, 17, 25, 32, 41
)

Takenori Tsukuma (eps 17, 20, 25)
Takeshi Matsuda (6 episodes
eps 1, 8, 13, 17, 53, 56
)

Takeshi Matsuura (ep 30)
Takeshi Sasahara (ep 25)
Taketomo Ishikawa (eps 1, 8, 51)
Takeyuki Suzuki (ep 27)
Takuya Matsumura (ep 23)
Tatsuya Ichikawa (Anime R; 6 episodes
eps 20, 29, 37, 43, 49, 55
)

Tetsuya Ishikawa (Studio Dove; eps 33, 39, 46)
Tetsuya Koshizaki (eps 4, 9)
Tomoaki Kado (5 episodes
eps 1, 13, 17, 23, 56
)

Tomoki Ogawa (Anime R; 7 episodes
eps 13, 20, 29, 37, 43, 49, 55
)

Tomonori Kaneda (Studio Wanpack; ep 24)
Tooru Ookubo (Production I.G.; ep 17)
Toru Yoshida (OP)
Toshihiko Fukano (eps 15, 21, 27)
Toshihito Hirooka (ep 36)
Toshiomi Iizumi (eps 5, 11, 16)
Toshiyuki Yahagi (Production I.G.; ep 17)
Tsutomu Nishiyama (eps 15, 21, 27)
Wataru Abe (ep 53)
Won Hoe Kim (Uni-Animation; 4 episodes
eps 23, 32, 41, 44
)

Yasuhiro Saiki (ep 24)
Yasuo Shimizu (Studio Giants; 18 episodes
eps 2, 6, 10, 14, 18, 22, 26, 28, 31, 34, 38, 40, 42, 45, 47, 50, 52, 54
)

Yasutaka Kubota (Production I.G.; ep 17)
Yoon-Joung Kim (Uni-Animation; 5 episodes
eps 23, 35, 41, 44, 51
)

Yoshiaki Katayama (Studio Wanpack; eps 24, 30)
Yoshiaki Wada (Studio Dove; eps 33, 39, 46)
Yoshihiro Nakamura (Anime R; 8 episodes
eps 13, 17, 20, 29, 37, 43, 49, 55
)

Yoshinori Takahashi (ep 24)
Yoshitaka Kohno (eps 23, 35)
Yoshiyuki Kodaira (ep 35)
Youki Ebisu (ep 5)
Young Hoon Gil (Kyoe Sung Production; ep 44)
Yu Bang Song (Kyoe Sung Production; ep 41)
Yūji Takahashi (eps 24, 30)
Yūji Yanase (eps 1, 13)
Yuki Nakashima (Production I.G.; ep 17)
Yuki Tsugihashi (ep 30)
Yukiko Ibe (4 episodes
eps 15, 21, 27, 36
)

Yūko Yamamoto (Anime R; 6 episodes
eps 20, 25, 29, 43, 49, 55
)

Yumiko Ishii (ep 25)
Yumiko Iwasaki (eps 24, 30)
Yumiko Kinoshita (Anime R; 5 episodes
eps 13, 20, 29, 37, 43
)

Yuriko Ikehara (eps 5, 11)
Yuuji Ogata (OP; 5 episodes
eps 1, 17, 25, 32, 53
)

Yuuko Sera (4 episodes
eps 44, 51, 53, 56
)

Music producer: Takayuki Nagasawa
Production Supervision:
Keiji Inafune
Yasuyuki Sagami
Program Marketing:
Junya Itou
Tomoko Oshima
Prop Design: Koji Watanabe
Recording Director: Jin Aketagawa
Series construction: Kenichi Araki
Sound Effects: Mitsuru Kageyama
Theme Song Arrangement:
Akio Kondo (OP)
Takahiro Ando (ED1)
Theme Song Composition:
Kohei Wada (ED1)
Yo Tsuji (OP)
Theme Song Lyrics:
Keiko Kimoto (ED2)
Shinichiro Aoyama (青山 紳一郎; OP)
Yuko Ebine (ED1)
Theme Song Performance:
Jin Hashimoto (OP)
mica (ED1)
Showtaro Morikubo (ED2)
ラフ原画: Katsunobu Ito (eps 51, 53)
Akiko Kimura as Rockman
Kumiko Higa as Netto Hikari

Hinako Kanamaru as Yaito Ayakouji
Kaori Mizuhashi as Meiru Sakurai
Masako Joh as Roll
Masaya Matsukaze as Blues
Mitsuki Saiga as Enzan Ijuuin
Yasuhiko Kawazu as Glide
Yūsuke Numata as Dekao Ohyama

Akiko Kimura as Rush
Akiko Nakagawa as
Kero Midorikawa
Toadman
Chiaki Takizawa as Gallery 2 (ep 1)
Chihiro Suzuki as Elecman
Chiyako Shibahara as CutMan
Daiki Nakamura as Thunderman
Hidenari Ugaki as Bomberman
Hideyuki Umezu as Gauss Magnets
Hiroaki Ishikawa as Stoneman
Hyousei as Miyuki Kuroi
Iemasa Kayumi as Mayor Drill
Issei Futamata as Heatman
Jin Horikawa as
Knightman
Masa/Commander Beef
Junko Noda as
Iceman
Madoi Iroaya
Katsumi Chou as Wily
Katsuyuki Konishi as
Kenichi Hino
Magicman
Keiichi Sonobe as Maha Jurama
Keiji Fujiwara as
Meijin Eguchi
Pharoahman
Keiko Nemoto as Forte
Keikou Sakai as Kingman
Kenta Miyake as
Count Eleki
Hoeeruman
Kentaro Ito as Shadowman
Koichi Sakaguchi as Napaamman
Kōsuke Okano as Daisuke Hayami
Kouichi Nagano as Yuuichirou Hikari
Kumiko Watanabe as Tohru Hikawa
Masako Joh as Haruka Hikari
Masako Nozawa as Elec Mama (ep 30)
Masaru Motegi as Quickman
Masaya Onosaka as Torakichi Aragoma
Minako Tsutsu as Gallery 1 (ep 1)
Mizuki Ohtsuka as Boy (ep 39)
Nobuo Tobita as Raoul
Noriko Hidaka as
Mrs. Mariko Oosono
Shuryou Gospel
Omi Minami as Saroma
Riichi Nishimoto as Skullman
Rio Natsuki as Millionaire
Ryusei Nakao as Snakeman
Sakura Nogawa as AKI
Satoshi Katōgi as
Drillman
Fireman
Souichirou Tanaka as Freezeman
Susumu Chiba as
Airman
Arashi Kazefuki
Takeshi Koyama as
Deep Gray (ep 40)
Driver (ep 30)
Electric voice (ep 23)
Staff member C (ep 35)
Voice from the sky (ep 29)
Takuma Suzuki as
Seiji Hikawa
Sharkman
Tomoko Ishimura as Chisao Ohyama
Tomoko Kawakami as Princess Pride
Tomoyuki Kōno as Magnetman
Toshihide Tsuchiya as Woodman
Yūji Ueda as
Coloredman
Numberman
Yamitarou Higure
Yūko Katō as Hoshida's mother
Japanese companies
Animation Production: Xebec
Backgrounds: Production ai
Broadcaster: TV Tokyo
Design Assistance: Studio Giants (ep 52)
Digital Photography:
Trans Arts Co.
Xebec
Internet Streaming: YouTube (via CapcomChannel)
Key Animation:
Anime R (eps 13, 20, 55)
AniVillage (eps 15, 27)
Pak Production (eps 15, 27)
Production I.G (ep 17)
Shanghai Dub (eps 33, 39, 46)
Studio Dub (eps 33, 39, 46)
Studio Giants (20 episodes
eps 1-2, 7, 10, 14, 18, 22, 26, 28, 31, 34, 38, 40, 42, 45, 47, 50-56 even
)

Studio Wanpack (ep 24)
Uni Animation (9 episodes
eps 23, 25, 31, 35, 41, 44, 51, 53, 56
)

White Line (ep 36)
Original Concept: CAPCOM
Production Cooperation:
I Move (ep 19)
Tsuburaya Productions (eps 15, 21)
Sound Production: HALF H·P STUDIO
Video Editing: Imagica
English cast
English staff
Executive producer: Akira Fujita
Producer: John Easum

Additional Sound Effects: Bryan Rennie
Assistant recording Engineer: Marc Matsumoto
Audio Post-Production Supervisor: Keith A. Goddard
Re-Recording Mixing: Keith A. Goddard
Recording engineer: Aaron Nordean
Script Adaptation:
Mark Young
Steven Jay Blum
Story Editor: Mary Elizabeth McGlynn
Video Editing: Leland Miller
Visual Effects:
Alvin Yip
Craig Huff
Voice Direction: Karl Willems
Alex Doduk as Lan (eps 1-5, 9-17)
Andrew Francis as MegaMan
Brad Swaile as Lan (eps 6-8, 18-56)

Bill Switzer as Chaud
Brittney Wilson as Maylu (Mayl)
David Kaye as ProtoMan
Lenore Zann as Roll
Scott McNeil as GutsMan
Ted Cole as Glide
Tony Sampson as Dex

Andrew Toth as WackoMan (ColorMan)
Anna Cummer as Miyu
Brian Dobson as Arashi
Brian Drummond as
HeatMan
MoltanicMan (NapalmMan)
SkullMan
SnakeMan
WhaleMan
Cathy Weseluck as Kid Grave (Ringleader of Gospel)
Colin Murdock as
Count Zap
Shuttle Control
Danny McKinnon as Chisao
Dave Ward as PlanetMan
David Kaye as
PickMan
ThunderMan
Volt
Don Brown as
RocketMan
SharkMan
French Tickner as Mayor of Neotopia
Gabe Khouth as ShiningMan's Owner
James Blight as Technician
Janyse Jaud as
Bightland Computer
Ms. Mari
Jillian Michaels as
AyanoJet Pilot
Princess Pride
Jonathan Holmes as Famous
Kirby Morrow as
Dave
ElecMan
Lee Tockar as
Higsby
WoodMan
Maggie Blue O'Hara as Yai's Maid
Mark Gibbon as Raoul
Mark Oliver as FreezeMan
Matt Hill as Bass
Michael Adamthwaite as Mr. Hikari
Michael Dobson as
MagnetMan
Yai's Butler
Michael Kopsa as PharaohMan
Nick Harrison as BlasterMan (BombMan)
Nicole Oliver as
Mrs. Hikari
Sabiko
Paul Dobson as
Chaud's Aide
MagicMan
Mr. Wily
Peter New as AirMan
Reece Thompson as Tory Froid
Richard Newman as Maysa
Richard Ian Cox as NoodleMan
Ron Halder as
Mr. Gauss
ShadowMan
Yahoot
Ross Douglas as TorchMan (FireMan)
Russell Roberts as KnightMan
Samuel Vincent as
IceMan
NumberMan
Rush
Scott McNeil as
Cutman
King Man
Tora
Sharon Alexander as Ribitta
Tabitha St. Germain as Maddy (Ms. Madd)
Trevor Devall as
DrillMan
Heimlich
Mr. Match
Ward Perry as StoneMan
English companies
Adaptation: ShoPro Entertainment
ADR Production: The Ocean Group
Distributor:
Beyond Home Entertainment (Australia & New Zealand)
Ventura Distribution (Vols 1-6)
Viz Media
Internet Streaming:
Toonami Jetstream
YouTube (via Mega Man channel)
Licensed by: ShoPro Entertainment
Recording Studio: Ocean Studios
French staff
French cast
(none)
Brigitte Lecordier as Lan Ikari
Fabrice Josso as Megaman
Laurence sacquet as Maylu
Laurence Saquet as Maylu

Marianne Leroux as Roll

Bruno Dubernat as
Enigmaman
Gustman
Geoffrey Vigier as Tory
Jean-Claude Montalban as
Dr Willy
Torshman
Jean-luc Kayser as
Compte Zap
wakoman
Laurence Saquet as Maddy
Marianne Leroux as Miyu
Nessym Guetat as
Elecman
Glide
Philippe Dumond as Mr Match
Philippe Peythieu as Yahoot
Serge Faliu as Higsby
Vincent Crouzet as Chaud
Vincent Violette as Maysa
Yann Le Madic as Dex
French companies
Broadcaster:
Jetix France (from 2005)
Teletoon (Quebec)
TF1 (from 28 August 2004)
Dubbing: Nice Fellow
Spanish staff
Spanish cast
Dubbing Director:
Armando Coria
José María Carrero (Spain dub)
Albert Trifol Segarra as Lan Hikari (Catalan dub)
Alex De Porrata as MegaMan (Catalan dub)
Circe Luna as Maylu
Diana Torres as Megaman (Spain dub)
Enzo Fortuny as Lan
Gabriel Ramos as Mega Man
Jose Kruz Gurrutxaga as Lan Hikari (Basque Dub)
Marta Sáinz as Maylu Sakurai (Spain dub)
Pilar González Aguado as Lan Hikari (Spain dub)
Xeve Atencia as Megaman.Exe (Basque Dub)

Albert Roig as Mr. Match (Catalan dub)
Angel Amorós as Maysa (Comandante Beef) (Spain dub)
Antoni Forteza as Glyde (Catalan dub)
Blanca Rada as Tora (Spain Dub)
Carmen Podio as Bass (Spain Dub)
Elena Ruiz de Velasco as Srta. Mari (Spain dub)
Elvira García as Mariko Ozono (Catalan dub)
Eugenio Barona as GutsMan (Spain dub)
Francesc Belda as Gutsman (Catalan dub)
Gabriel Chavez as Mr. Wily
Jaione Insausti as Roll.Exe (Basque Dub)
José María Carrero as Dex Oyama (Spain dub)
Josu Mitxelena as Torchman.Exe (Basque Dub)
Juan Carlos Tinoco as GutsMan.EXE
Kepa Cueto as Maysa/Beef Komandantea (Basque Dub)
Luis Vicente Ivars as Mr. Willy el jefazo (Spain dub)
Meritxell Ané as Roll (Catalan dub)
Miriam Valencia as Roll (Spain dub)
Norbert Ibero as Iceman (Catalan dub)
Núria Trifol as Maylu Sakurai (Catalan dub)
Peio Artetxe as Dex (Basque Dub)
Ricardo Mendoza as ProtoMan
Roger Pera as Yamitaro Higure (Catalan dub)
Roser Aldabó as Haruka Hikari (Catalan dub)
Roser Vilches as Yai Ayano (Catalan dub)

Aintzane Gamiz as Mayl Sakurai (Basque Dub)
Amadeu Aguado as Skullman (Catalan dub)
Ana Begoña Eguileor as
Iceman.Exe (Basque Dub)
Miyu (Basque Dub)
Angel Amorós as
CutMan (Spain dub)
HeatMan (Spain dub)
MagicMan (Spain dub)
Armando Coria as Mr. Match
Arturo Mercado as Elecman
Blas Garcia as Magicman
Carlos Díaz as Tory
Carmen Podio as
Dona Millonaria (Spain dub)
Maddy (Spain dub)
Carolina Tak as Princesa Pride (Spain Dub)
Diana Perez as Sra. Hikari
Diana Torres as Aki (Spain dub)
Eba Ojanguren as Tory (Basque Dub)
Eduardo Fonseca as Yahoot
Eduardo Garza as Numberman
Elena Ruiz de Velasco as
Chaud Blaze (Spain dub)
NetOps automatas (Spain dub)
NumberMan (Spain dub)
Ribitta (Spain dub)
Sal (Spain dub)
Elisabet Bargalló as Ribbita (Catalan dub)
Enrique J. Lles as
BlasterMan (Spain dub)
SkullMan (Spain dub)
Estívaliz Lizárraga as Sal/Black Rose (Basque Dub)
Eugenio Barona as
Arashi (Spain dub)
Asistente de ordenador (Spain dub)
SnakeMan (Spain dub)
Yahoot (Spain dub)
Gonzalo Curiel as Mr Gauss
Guillermo Coria as Maysa/Com. Beef
Héctor Moreno as Stoneman
Iñaki Alonso as Mr. Gauss (Spain dub)
Joan Pera as Maysa (Catalan dub)
Jorge Ornelas as Blasterman
José Núñez as
Airman (Spain dub)
Conde Zap (Spain dub)
Glide (Spain dub)
North MagnetMan (Spain dub)
TorchMan (Spain dub)
José María Carrero as
ElecMan (Spain dub)
Grave (Spain dub)
IceMan (Spain dub)
Mr. Match (Spain dub)
Juan Navarro Torello as
ProtoMan (Spain dub)
Thunderman (Spain dub)
Juan Carlos Lozano as
North MagnetMan (Spain dub)
StoneMan (Spain dub)
WoodMan (Spain dub)
Juan Martín Goirizelaia as
Cutman Binny (Basque Dub)
Famous (Basque Dub)
Heatman.Exe (Basque Dub)
Numberman.Exe (Basque Dub)
Woodman.Exe (Basque Dub)
Kepa Cueto as Alkatearen laguntzailea (Mayor's assistent; Basque Dub)
Leopoldo Ballesteros as
Consejero Voltio (Spain dub)
Doctor Hikari (Spain dub)
FreezeMan (Spain dub)
PharaohMan (Spain dub)
South MagnetMan (Spain dub)
Liliana Barba as Miyu
Luis Vicente Ivars as
Higsby (Spain dub)
RocketMan (Spain dub)
Senor Famoso (Spain dub)
Manuel Gimeno as
Dekao Oyama (Catalan dub)
Protoman (Catalan Dub)
Marta Estrada as Miyu (Catalan dub)
Marta Sáinz as Wackoman (Spain dub)
Meritxell Ané as Salo (Catalan dub)
Miquel Ruiz as
Glide (Majorcan dub)
Tory Froide (Majorcan dub)
Peio Artetxe as Freezeman.Exe (Basque Dub)
Pep Papell as
Chaud (Catalan dub)
Fridgeman (Catalan dub)
Iceman (Catalan dub)
Pepa Agudo as Miyu Kuroi (Spain dub)
Rafael Calvo as Alcade Daryl (Spain dub)
Rafael Rivera as Count Zap
Rais David Báscones as
Dave (Spain dub)
SharkMan (Spain dub)
Regina Kwapong-Kumi as PhysaliMan (Spain dub)
Rosa Vivas as
Sal (Spain dub)
Tory (Spain dub)
Salvador Serrano as Raoul (Spain dub)
Tere Jaio as Ribitta (Basque Dub)
Teresa Eguzkiza as Bass.Exe (Basque Dub)
Valle Acebrón as
Haruka Hikari (Spain dub)
Yai Ayano (Spain Dub)
Xeberri Castillo as
Cutman Jerry (Basque Dub)
Higsby (Basque Dub)
Match Jauna (Basque Dub)
Toriren Aita (Tori's father; Basque Dub)
Wackoman.Exe (Basque Dub)

Eugenio Barona (Spain dub)
Spanish companies
ADR Production: Macias Group
Broadcaster:
Canal Sur (Spain)
Fox Kids Latin America
Jetix (Latin America)
Jetix España (Spain)
Jetix Latin America
K3 (Televisió de Catalunya)
Telemadrid (Spain)
Televisa Canal 5
Dubbing Studio:
Alamis Doblaje (Spain Dub)
Artsound Mexico
Licensed by: Elastic Rights (Spain)
Italian staff
Italian cast
Alessandro Vanni as Lan Hikari
Stefano Crescentini as Megaman

Dante Biagioni as Mr. Wily
Gerolamo Alchieri as Maysa / Cap. Beef
Letizia Ciampa as Maylu Sakurai
Manfredi Aliquò as Cutman
Paolo Vivio as Dex Oyama
Perla Liberatori as Yai Ayano
Rita Baldini as Miss Mari
Roberto Draghetti as Gutsman
Valentina Mari as Roll

Alessandro Tiberi as Protoman
Alessio Nissolino as Chaud Blaze
Antonella Baldini as Ribbita
Bruno Alessandro as Signor Gauss
Claudia Razzi as Signora Milionaire
Daniela Calò as Miyu Kuroi / Mysteriyu
Daniele Formica as
Numberman
Yahoot
Davide Lepore as
Bass
Snakeman
Eleonora Reti as Sal / Black Rose
Enrico Pallini as Glide
Fabrizio Vidale as
Iceman
Pickman
Francesco Meoni as Elecman
Francesco Prando as Dottore Hikari
Franco Mannella as Signor Higsby
Gemma Donati as Aki
Jacopo Castagna as Tory Froid
Loris Loddi as
Magicman
Torchman
Luigi Ferraro as Sharkman
Mario Bombardieri as Stoneman
Massimo Lodolo as Conte Zap
Maurizio Reti as Dott. Froid
Mauro Bosco as Woodman
Nanni Baldini as
Mr. Match
Wackoman
Oreste Baldini as Skullman
Rachele Paolelli as Signora Hikari
Romano Malaspina as Pharaohman
Simone Crisari as Kid Grave
Italian companies
Broadcaster:
Frisbee (from 12 June 2010)
Jetix Italia (from 4 April 2005)
K2 (from August 2009)
Super 3 (from August 2009)
Sonorization: Fono Roma
German staff
German cast
(none)
Marcel Collé as MegaMan

Andreas Hosang as MagicMan
Axel Lutter as MagnetMan
Bernhard Völger as Count Zap
David Nathan as Mr. Match
David Turba as Lan Hikari
Diana Borgwardt as Ribbita
Fabian Hollwitz as Tory Froid/Tohru Hikawa
Frank Ciazynski as Daryl
Frank Schröder as Mr. Famous
Gerald Paradies as Maysa / Cmdr. Beef
Gerald Schaale as WackoMan
Gerrit Schmidt-Foß as Protoman/Blues
Gundi Eberhard as Ms. Mari
Helmut Gauß as Mr. Gauss
Ilona Otto as Maylu
Jan Spitzer as StoneMan
Jörg Hengstler as PharaoMan
Julia Ziffer as Sal
Karlo Hackenberger as ShadowMan
Kim Hasper as Dave
Klaus Lochthove as SkullMan
Marlin Wick as Wachmann
Martina Treger as Ms. Millionare
Michael Bauer as Walt
Michael Iwannek as SnakeMan
Norbert Gescher as Yahoot
Olaf Reichmann as Mr. Higsby
Oliver Feld as Glyde
Oliver Siebeck as FreezeMan
Rainer Fritzsche as ElecMan
Ranja Bonalana as Miyu
Reinhard Scheunemann as TorchMan
Robin Kahnmeyer as Kid Grave
Rüdiger Evers as Butler
Santiago Ziesmer as NumberMan
Schaukje Könning as Mrs. Hikari
Sebastian Jacob as QuickMan
Sebastian Schulz as Chaud Blaze/Enzan Ijuin
Susanne Herrmann as Prinzessin Pride
Susanne Kaps as Aki
Thomas Kästner as Mr. Wily
Thomas Nero Wolff as Mr. Hikari
Tilo Schmitz as Subaro
Tom Deininger as KnightMan
Tommy Morgenstern as IceMan
Uli Krohm as GutsMan
Uschi Hugo as Roll
Victoria Sturm as Maddy
Walter Alich as WoodMan
Wanja Gerick as Junge

German companies
Broadcaster: RTL 2 Television
Distributor: Warner Bros.
Dutch staff
Dutch cast
(none)
Anneke Beukman as Lan's Mum
Bram Bart as Higsby
Dieter Jansen as
Count Zap
Wackoman
Edna Kalb as Teacher
Fred Meijer as Mr. Match
Hero Muller as Mr. Willy
Marjolein Algera as
Maddy
Sal
Yai
Sander de Heer as Maysa
Stan Limburg as Glide

Dutch companies
Broadcaster:
Fox Kids Netherlands
VTM (Belgium)
Recording Studio: Creative Sounds
Tagalog staff
Tagalog cast
ADR Script: Charmaine Cordoviz

Script Assistant: Alexandra Sagrado
Charmaine Cordoviz as
Hikari Netto
Rockman

David Sta. Maria as
Blues
Glide
Grace Cornel as
Meiru Sakurai
Roll
Yaito Ayakouji
Montreal Repuyan as
Count Elec
Dekao Ohyama
Elecman
Gutsman
Kenichi Hino
Sharkman
Yamitarou Higure (Chip Maniac)
Rose Barin as
Enzan Ijuuin
Haruka Hikari
Kero Midorikawa
Mariko Oosono
Miyuki Kuroi
Tohru Hikawa

Charmaine Cordoviz as
Aki (singing voice)
Chisao Ohyama
Cutman Brother Jiiro
Cutman Ichiro
Forte
Grandfather Cutman
Mrs. Millionaire
Princess Poipu
Saloma
David Sta. Maria as Masa/Commander Beef
Grace Cornel as Madoi Iroaya
Raymond Narag as Meijin Eguchi
Rose Barin as Shuryou Gospel
Tagalog companies
Broadcaster:
GMA Network (February 26, 2006)
HERO TV (August 2006)
QTV Channel 11 (Official)
TeleAsia Filipino
Dubbing:
GMA Network (February 26, 2006)
Telesuccess Productions, Inc.
Polish staff
Polish cast
Polish companies
Broadcaster: Jetix Polska
Dubbing: IZ-Text Katowice
Portuguese staff
Portuguese cast
Dubbing Director: Marcelo Campos
Angelica Santos as Yai Ayano
Fábio Lucindo as Megaman
Fátima Noya as Maylu Sakurai
Júlia Castro as Lan

Adriana Pissardini as Sra. Hikari
Affonso Amajones as Gutsman
Alexandre Marconato as
Elecman
Glide
Carlos Silveira as Maysa/Comandante Beef
Jussara Marques as Princesa Orgulho(Pride)
Letícia Quinto as Maddy
Luciana Baroli as Miyu Kuroi/Misteriyu
Luiz Carlos de Moraes as Sr. Willy
Marcelo Campos as Torchman
Márcia Regina as Ribitta (2nd voice)
Marli Bortoletto as Professora Mari
Raquel Marinho as Ribbita (1st voice)
Roberto Rocha as
Count Zap
Higsby
Rodrigo Andreatto as
Kid Tumba (Kid Grave)
Numberman
Sérgio Rufino as Sr Famoso (Mr Famous)
Tânia Gaidarji as Sal/Rosa Negra
Tatá Guarnieri as
Dr. Hikari
Sr Match
Thiago Keplmair as Tory Froid
Vagner Fagundes as Wackoman
Wellington Lima as Skullman

Affonso Amajones as Mr Froid (2nd voice from lost episode)
Alfredo Rollo as Arashi
Fábio Lucindo as Megaman (Rockman)
Fábio Moura as Sr Ayano (Yai's dad)
Júlia Castro as Lan Hikari
Marcelo Campos as Computador do Lan (ep 1)
Melissa Garcia as
Aki
Girl (ep 3)
Metroline Announcer (ep 2)
Repórter (ep 3)
Roberto Leite as
Dex
Sharkman
Vagner Fagundes as Protoman
Wendel Bezerra as Chaud
Portuguese companies
Broadcaster:
Jetix
Rede Globo
Dubbing: SP Telefilm
DVD Distribution: Play Arte
Licensed by: Elastic Rights (Portugal)
Chinese (Taiwan) staff
Chinese (Taiwan) companies
(none)
Chinese (Taiwan) cast
(none)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

Compare this anime's credits with others

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology