Assault Lily Bouquet (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
アサルトリリィBOUQUET (Japanese)
Plot Summary: On Earth in the near future, mankind was on the verge of destruction from an attack by a mysterious life form called the Huge. The whole world united together against this threat, using magic and science to create weapons called Charms. Around the world institutions known as Gardens raise girls called Lilies to wield these weapons. Riri Hitotsuyanagi managed to pass the exam to enter the prestigious Garden known as Yurigaoka Girls' School. She entered in an attempt to find Yuyu Shirai, a girl who rescued her in her past.
User Ratings: 47 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 1 vote (raw:1)
 Excellent: 4 votes (dub:2, sub:2)
 Very good: 6 votes (sub:6)
 Good: 11 votes (sub:9, dub:2)
 Decent: 9 votes (sub:8, dub:1)
 So-so: 7 votes (sub:7)
 Not really good: 6 votes (sub:5, dub:1)
 Weak: 1 vote (sub:1)
 Bad: -
 Awful: 2 votes (sub:2)
 Worst ever: -
Seen in part or in whole by 131 users, rank: #4162 (of 8477)
Median rating: Decent
Arithmetic mean: 6.149 (Decent), std. dev.: 1.9349, rank: #5928 (of 8577)
Weighted mean: 6.039 (Decent), rank: #6169 (of 8577) (seen all: 6.46 / seen some: 4.00 / won't finish: 2.43)
Bayesian estimate: 6.336 (Decent+), rank: #4999 (of 6494)
Episode titles: We have 8
Vintage: 2020-10-02
Opening Theme:
"Sacred world" by RAISE A SUILEN
Ending Theme:
"Edel Lilie" by Ichiryuu-tai
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Blu-Ray (Region A)
    Assault Lily Bouquet - The Complete Season (Blu-Ray) 2022-01-18 (from $48.74)

Japanese staff
Japanese cast
Director: Shouji Saeki
Series Composition:
Fuyashi Tou
Shouji Saeki
Script:
Shouji Saeki (eps 1-12)
Storyboard:
Hajime Ohtani (eps 2, 4, 6, 11)
Keita Nagahara (OP; eps 1, 5)
Kenjirō Okada (ep 9)
Kosuke Murayama (eps 4, 8)
Shouji Saeki (eps 1, 3, 7, 12)
Shuuji Miyazaki (ep 9)
Soji Ninomiya (ep 7)
Yûji Tokuno (eps 3, 10)
Episode Director:
Hajime Ohtani (eps 2, 6, 11-12)
Keita Nagahara (eps 1, 5)
Kenjirō Okada (ep 9)
Shuuji Miyazaki (ep 7)
Takashi Asami (ep 4)
Yûji Tokuno (eps 3, 10)
Yukihiro Miyamoto (ep 8)
Unit Director: Keita Nagahara (OP)
Music: Akito Matsuda
Original creator: Ken'ei Obanazawa (acus)
Original Character Design:
hotaru
Nan Yaegashi
necömi
Character Design: Mieko Hosoi
Chief Animation Director:
Akihisa Takano (eps 8-12)
Kazuya Shiotsuki (eps 1-12)
Kentaro Tokiwa (eps 1-12)
Sayuri Sakimoto (eps 1-12)
Animation Director:
Akihisa Takano (ep 5)
Akihito Asai (5 episodes
eps 1, 3, 6, 9, 12
)

Hisashi Samejima (eps 4, 9, 11)
Junya Sato (ep 5)
Kana Miyai (eps 6, 8)
Kayo Nomichi (ep 7)
Kazuya Shiotsuki (OP; ED1-2; eps 1, 12)
Kiichi Takaoka (ep 8)
Kosuke Murayama (ep 12)
Kumiko Kawashima (eps 8, 10)
Masahito Wada (eps 2, 4, 8, 11)
Miho Ayabe (eps 8, 11)
Saori Hosoda (6 episodes
eps 2, 4, 7, 9-10, 12
)

Sayuri Sakimoto (ep 1)
Shosuke Shimizu (6 episodes
eps 3-4, 6-7, 9, 11
)

Shuuji Miyazaki (ep 10)
Tōru Akiba (eps 5, 7)
Yoshiaki Ito (eps 3, 7, 11)
Yoshikatsu Matsuzaki (eps 8, 10)
Yuugo Oohashi (eps 10-11)
Sound Director: Toshiki Kameyama
Director of Photography: Takayuki Aizu
2nd Key Animation:
Ai Nonaka (ep 3)
Aiko Funamichi (eps 5, 7-8)
Akihisa Takano (ep 12)
Asami Ueno (eps 1-3)
Atori Ozawa (eps 1, 8-10, 12)
Atsuo Yamai (ep 2)
Aya Nagumo (ep 4)
Ayaka Tachikawa (WHITE FOX Izukogen Studio; ED1)
Chihiro Hayashi (5 episodes
eps 3-4, 8, 11-12
)

Daiki Abe (WHITE FOX Izukogen Studio; ED1)
Eri Matsubara (ep 3)
Fukumi Koike (eps 8, 11)
Fumie Sasaki (ep 11)
Hatsune Hoshino (eps 5-6)
Hiroki Kamomiya (WHITE FOX Izukogen Studio; ED1)
Hiroko Morikawa (10 episodes
eps 1-3, 5-9, 11-12
)

Hiromi Hori (ep 3)
Hiroto Nagata (ep 12)
Hisashi Samejima (ep 12)
Ichirō Suzuki (ep 12)
Isamu Suga (ep 1)
Isuta (ep 4)
Jia He Qiu (ep 11)
Junko Asano (ep 12)
Kaho Katsuya (ep 11)
Kanta Fukumi (eps 4, 8, 10)
Kanta Suzuki (ep 8)
Kazuki Kawada (ep 12)
Kumiko Kawashima (eps 1-3, 11-12)
Kyōhei Yamamoto (eps 4, 12)
Maki Ando (eps 8, 10, 12)
Makoto Hara (eps 1, 10, 12)
Manami Shinohara (ep 3)
Masahito Wada (ep 12)
Masami Soejima (eps 4, 10-11)
Mayumi Funakoshi (ep 6)
Miho Ayabe (eps 1, 3, 12)
Mitsue Fukue (eps 4, 12)
Miyu Takashima (ep 3)
Mizuki Kamomiya (WHITE FOX Izukogen Studio; ED1)
Mizuki Uchino (eps 1-3)
Motohiro Tanaka (ep 4)
Nagisa Sekiguchi (ep 1)
Naomi Hayakawa (eps 8, 12)
Nobuyuki Hiramatsu (WHITE FOX Izukogen Studio; ED1)
Noriyoshi Yamazaki (eps 10, 12)
Raruru (ep 5)
Riku Kamoi (ep 12)
Rira Yamazaki (eps 4, 11)
Rui Guo (ep 3)
Ryo Komori (ep 10)
Ryo Minamino (ep 8)
Saku (ep 12)
Sayo Kuno (eps 4, 12)
Sayuri Sakimoto (ep 12)
Seiya Takashima (eps 8, 11)
Seon Young Song (eps 9, 11-12)
Shigeki Sunada (eps 4, 6, 12)
Shinobu Ikakko (ep 4)
Shosuke Shimizu (ep 12)
Sōma Yoshida (6 episodes
eps 1-3, 8-9, 12
)

Sōta Matsunaga (ep 4)
Takuya Uemichi (ep 11)
Tetsuya Yoshimoto (eps 2-6, 9, 11)
Tōko Miyaji (WHITE FOX Izukogen Studio; ED1)
Tomohiro Koga (WHITE FOX Izukogen Studio; ED1)
Tsutomu Shibutani (ep 10)
Xiao Dong Xia (ep 11)
Yoshiaki Ito (ep 12)
Yoshikatsu Matsuzaki (6 episodes
eps 1-3, 9, 11-12
)

Yui Miyakawa (eps 3-4, 8, 11)
Yūji Katō (eps 1, 3-4, 6-12)
Yuka Hasegawa (eps 4-12 even)
Yukari Manabe (eps 8, 11)
Yuki Wajima (eps 9, 12)
Yumena Tokutome (eps 11-12)
Yuugo Oohashi (eps 1-3)
3D Animation Chief Production: Yoshihiro Mukōda (Graphinica; 7 episodes
eps 1, 3, 5-6, 9, 11-12
)

3D CG: Hisato Shima (ED1-2)
3D CG Supervision: Akio Shinohara (Graphinica; 7 episodes
eps 1, 3, 5-6, 9, 11-12
)

3DCG Animator:
Ayane Ando (Graphinica; eps 3, 6, 11-12)
Kenta Kawabe (Graphinica; ep 6)
Kiyohito Matsumoto (Graphinica; eps 1, 3, 6, 12)
Kōtetsu Katō (Graphinica; ep 6)
Kyohei Oikawa (Graphinica; OP)
Midori Nakano (Graphinica; OP; eps 3, 6, 9, 12)
Ryō Yamada (Graphinica; eps 1, 3, 6)
Ryunosuke Tachibana (Graphinica; OP)
Sayaka Igarashi (Graphinica; OP; eps 1, 3)
Sayaka Iwasaki (Graphinica; ep 3)
Sayaka Kihata (Graphinica; OP; 5 episodes
eps 1, 3, 6, 11-12
)

Shun Kumagai (Graphinica; ep 12)
Takezo Miura (Graphinica; eps 1, 3, 6)
Takuto Chino (Graphinica; OP; 5 episodes
eps 1, 3, 6, 11-12
)

Yoshihiro Yuki (Graphinica; ep 3)
3DCG Assistant:
Chiharu Tanaka (Software Advanced Research; 6 episodes
eps 1, 3, 6, 9, 11-12
)

Heisuke Saito (Software Advanced Research; 6 episodes
eps 1, 3, 6, 9, 11-12
)

Hiroki Imase (Software Advanced Research; eps 3, 6, 9, 12)
Hiroyoshi Ogura (Software Advanced Research; 5 episodes
eps 1, 3, 6, 9, 12
)

Satsuki Tokura (Software Advanced Research; 6 episodes
eps 1, 3, 6, 9, 11-12
)

Takeshi Gotō (Software Advanced Research; 6 episodes
eps 1, 3, 6, 9, 11-12
)

Takumi Yutō (Software Advanced Research; 5 episodes
eps 1, 3, 6, 9, 12
)

3DCG Lead Animator:
Kōtetsu Katō (Graphinica; eps 1, 3, 12)
Ryunosuke Tachibana (Graphinica; 5 episodes
eps 1, 3, 6, 9, 12
)

Sayaka Igarashi (Graphinica; eps 6, 9, 11-12)
Shigetaka Ushida (Graphinica; eps 3, 6, 11)
3DCG Producer: Yuka Ikegami (Graphinica; 7 episodes
eps 1, 3, 5-6, 9, 11-12
)

3DCG Production Advancement:
Kazumi Taniguchi (Graphinica; eps 1, 3)
Yuki Tsuchiya (Graphinica; 6 episodes
eps 1, 3, 6, 9, 11-12
)

3DCG Technical Artist:
Ayane Ando (Graphinica; ep 9)
Shunsuke Horii (Graphinica; 7 episodes
eps 1, 3, 5-6, 9, 11-12
)

Takuto Chino (Graphinica; ep 9)
Action Director: Kanta Suzuki
Animation:
Manami Umeshita (ED3)
Mieko Hosoi (ED4)
Animation producer: Kōichi Yasuda
Art Supervision: Seiki Tamura
Assistant Animation Director: Shosuke Shimizu (ep 8)
Assistant Chief Animation Director:
Akihisa Takano (eps 6-7)
Manami Umeshita (ep 3)
Assistant Director: Keita Nagahara
Assistant Episode Director:
Naoaki Shibuta (ep 11)
Shōhei Fujita (ep 9)
Background Art:
Ayami Hidaka (Anime Workshop Basara; ep 1)
Emi Sotoya (Anime Workshop Basara; eps 3, 5)
Etsuko Abe (Anime Workshop Basara; 4 episodes
eps 3, 5, 10, 12
)

Han-Mo Cho (CARTE DM; 6 episodes
eps 2, 4, 6-7, 9, 11
)

Hiromi Sakahigashi (Anime Workshop Basara; eps 3, 5, 8)
Ju Seon Cha (CARTE DM; 6 episodes
eps 2, 4, 6-7, 9, 11
)

Kazuki Ikeda (Anime Workshop Basara; 4 episodes
eps 3, 5, 10, 12
)

Kouji Maruyama (Anime Workshop Basara; 6 episodes
eps 1, 3, 5, 8, 10, 12
)

Kyōko Shimomura (Anime Workshop Basara; eps 5, 10, 12)
Marie Kitai (Anime Workshop Basara; 6 episodes
eps 1, 3, 5, 8, 10, 12
)

Rio Mori (Anime Workshop Basara; eps 1, 3, 5)
Sagako Itakura (Anime Workshop Basara; eps 1, 5, 8, 10)
Seo Jin Lee (CARTE DM; 6 episodes
eps 2, 4, 6-7, 9, 11
)

Yo Han Oh (CARTE DM; 6 episodes
eps 2, 4, 6-7, 9, 11
)

Young Ju Han (CARTE DM; 6 episodes
eps 2, 4, 6-7, 9, 11
)

Background Art Assistant:
Emi Sotoya (Anime Workshop Basara; ep 1)
Etsuko Abe (Anime Workshop Basara; ep 1)
Hiromi Sakahigashi (Anime Workshop Basara; ep 1)
Ji Hee Kim (Studio Blue; 5 episodes
eps 3, 5, 8, 10, 12
)

Jung Ah Park (Studio Blue; 5 episodes
eps 3, 5, 8, 10, 12
)

Kazuki Ikeda (Anime Workshop Basara; ep 1)
Mi Jin Lee (Studio Blue; 5 episodes
eps 3, 5, 8, 10, 12
)

Na Eun Park (Studio Blue; 4 episodes
eps 5, 8, 10, 12
)

Seiichi Hirano (Studio pistis; 5 episodes
eps 4, 6-7, 9, 11
)

Toshihiko Gotō (Anime Workshop Basara; ep 1)
Background Art Manager:
Kouji Maruyama (eps 1, 3, 5, 8)
Marie Kitai (eps 10, 12)
Noriko Ooishi (6 episodes
eps 2, 4, 6-7, 9, 11
)

Character Lead Modeler: Sayaka Itabashi (Graphinica; 7 episodes
eps 1, 3, 5-6, 9, 11-12
)

Chief Episode Director: Hajime Ohtani
Chief Supervisor: Takaaki Kidani
Color design: Jin Hibino
Color Design Assistant: Chihiro Ōno (eps 2-12)
Color setting:
Chihiro Ōno (OP; eps 1, 4, 7, 10)
Kensuke Katsu (eps 2, 5, 8, 11)
Yasuko Watanabe (ED1-2)
Yuko Kawakami (eps 3, 6, 9, 12)
Creature Lead Modeler: Takeshi Gotō (Graphinica; 6 episodes
eps 1, 3, 6, 9, 11-12
)

Editing: Rie Matsubara
Editing Assistant: Akane Shiraishi
End Card Illustration:
Akio Watanabe (ep 8)
Bkub Okawa (ep 6)
Bow Ditama (ep 10)
Fuzichoco (ep 3)
Hekiru Hikawa (ep 1)
Hiromichi Ishida (ep 9)
Kinu Nishimura (ep 4)
Kōsuke Tsukinami (ep 11)
Mieko Hosoi (ep 12)
Nan Yaegashi (ep 5)
Takuya Fujima (ep 2)
Teruko Arai (ep 7)
Ending Director:
Kana Shundo (ED3)
Keita Nagahara (ED2)
Naoya Nakayama (ED1)
Ending Theme Director: Mamoru Tanoue (Heart Company)
Eyecatch Illustration:
Nan Yaegashi (eps 1-12)
Huge Design: Hiromichi Ishida
Illustration:
Ilya Kuvshinov (ep 2)
QUESTION No.6 (ep 1)
Image Board: Kana Shundo
In-Between Animation:
Kaho Katsuya (SHAFT; eps 2-3, 5-6, 9)
Moemi Sakurai (SHAFT; ED1-2; eps 1-12)
Ryo Shimura (SHAFT; ED1; 9 episodes
eps 1-2, 4-5, 7-10, 12
)

Sachika Mori (SHAFT; ED1-2; eps 1-12)
Shintarō Kawakami (SHAFT; ED1-2; eps 1-12)
Yasuko Nagura (SHAFT; ep 3)
Yōichirō Ōtani (SHAFT; ED1-2; eps 1-12)
Yoshifumi Murakami (SHAFT; ep 3)
Yumena Tokutome (SHAFT; 7 episodes
eps 1, 3-4, 6-8, 10
)

In-Between Check:
Asami Ueno (7 episodes
eps 1-2, 4, 7-8, 10, 12
)

Kaho Katsuya (OP; ED1-2; 6 episodes
eps 1, 4, 7-8, 10, 12
)

Ryo Shimura (eps 3, 6, 11)
Yumena Tokutome (eps 2, 5, 9)
Insert Song Arrangement: Naoki Tani ("Kimi no Te o Hanasanai;" ep. 12)
Insert Song Composition: Naoki Tani ("Kimi no Te o Hanasanai;" ep. 12)
Insert Song Lyrics: Naoki Tani ("Kimi no Te o Hanasanai;" ep. 12)
Insert Song Performance:
Haruki Iwata ("Kimi no Te o Hanasanai;" ep. 12)
Hikaru Akao ("Kimi no Te o Hanasanai;" ep. 12)
Hikaru Tohno ("Kimi no Te o Hanasanai;" ep. 12)
Karin Takahashi ("Kimi no Te o Hanasanai;" ep. 12)
Mikako Izawa ("Kimi no Te o Hanasanai;" ep. 12)
Rimi Nishimoto ("Kimi no Te o Hanasanai;" ep. 12)
Risa Tsumugi ("Kimi no Te o Hanasanai;" ep. 12)
Sana Hoshimori ("Kimi no Te o Hanasanai;" ep. 12)
Yūko Natsuyoshi ("Kimi no Te o Hanasanai;" ep. 12)
Key Animation:
Ai Nonaka (ep 9)
Aiko Funamichi (eps 10-11)
Akihito Asai (ep 1)
Atsuo Yamai (eps 7, 9-10)
Atsushi Itou (eps 5, 10)
Aya Nagumo (eps 5, 11)
Aya Sasaki (ep 11)
Aya Tajima (ep 3)
Ayumi Tsukishita (ep 10)
Daisuke Takemoto (ep 2)
Emiko Kataoka (ep 8)
Gen'ichirou Abe (OP; ep 12)
Hayate Satō (OP; OP; ED2; eps 2, 11-12)
Hideo Maru (ep 8)
Hikaru Miyazaki (ep 10)
Hiroko Morikawa (eps 4, 10)
Hirotaka Ozawa (ep 10)
Hiroto Nagata (OP; eps 2, 4, 8)
Hirotoshi Arai (OP; ep 1)
Hisae Ikezu (ep 10)
Hisashi Samejima (eps 2, 4, 9)
Hitoshi Miyajima (ED2; ep 5)
Ichirō Suzuki (eps 4, 8)
Isamu Utsuki (ep 7)
Jung Nam Kim (ep 9)
Junko Matsushita (ep 7)
Junya Sato (ED2; ep 5)
Kana Miyai (ep 6)
Kanta Fukumi (eps 6-7)
Kanta Suzuki (OP; 5 episodes
eps 1, 3, 6, 9, 12
)

Kaori Saito (ep 7)
Kayo Nomichi (ep 7)
Kazuki Ito (OP; 4 episodes
eps 4, 8, 10, 12
)

Kazuki Kawada (OP; eps 2, 5, 8)
Kazumasa Takeuchi (eps 5, 8)
Keita Nagahara (ED2; eps 1, 12)
Ken'ichi Hamazaki (ep 6)
Kentaro Tokiwa (ep 12)
Kiichi Takaoka (ep 5)
Kosuke Murayama (ep 12)
Kou Horio (ep 6)
Kouji Matsuyama (eps 3, 7)
Kousei Kudo (eps 8-9)
Kumiko Kawashima (eps 4, 10)
Kyōhei Yamamoto (ep 9)
Maiko Onishi (eps 7, 10)
Maki Ando (ep 6)
Maki Fujita (eps 3, 5)
Makiko Hayase (ep 3)
Makoto Hara (eps 3, 8)
Manami Umeshita (eps 1, 3, 12)
Masaaki Takiyama (OP)
Masaharu Morinaka (eps 7, 9)
Masahito Wada (ep 2)
Masato Nishikawa (eps 8-9)
Mayû Takizawa (ep 4)
Mayumi Funakoshi (ep 5)
Miho Ayabe (5 episodes
eps 2, 4, 7, 9, 11
)

Miki Takahashi (eps 5, 8)
Min Ki Han (eps 7, 9)
Minoru Tanaka (eps 4, 12)
Miyuki Katayama (OP; ep 1)
Miyuki Sasagawa (ep 3)
Moe Matsuda (8 episodes
eps 1-3, 6, 8, 10-12
)

Motohiro Tanaka (ep 9)
Nagisa Sekiguchi (OP; 6 episodes
eps 2-3, 6-12 even
)

Nanako Ninomiya (ep 11)
Nao Takano (ep 10)
Naomi Hayakawa (ep 4)
Naoya Nakayama (ED1)
Nobuhiro Sugiyama (OP)
Nobuo Takahashi (eps 5, 8)
Nobutaka Ōta (ep 10)
Norihiko Tamaki (ep 9)
Noriyoshi Yamazaki (eps 7, 9)
Ryo Komori (OP; ED2; 5 episodes
eps 1, 3, 6, 9, 12
)

Ryo Minamino (ep 11)
Ryota Iwanaga (eps 5, 8)
Saku (ep 4)
Sakurako Mitsuhashi (ep 8)
Saori Hosoda (ep 2)
Satoshi Aoki (eps 2, 12)
Satoshi Harayama (eps 2, 9)
Sayo Kuno (ep 11)
Sayuri Sakimoto (OP; ep 1)
Seiya Takashima (ep 4)
Seon Young Song (ep 4)
Shigeki Sunada (OP; ep 8)
Shinichi Iimura (ep 7)
Shinichi Nozaki (ep 3)
Shintaro Tsubota (ep 3)
Shinya Kameyama (eps 3, 10)
Shōgo Nishi (ep 7)
Shōhei Yamanaka (ep 2)
Shosuke Shimizu (ep 3)
Shouji Saeki (ep 12)
Shunsuke Kikuchi (ep 7)
Shuntarō Yamada (eps 2, 9, 11)
Shuuji Miyazaki (ep 11)
Sōma Yoshida (eps 4, 7, 10-11)
Sou Katou (ep 10)
Taeko Ōgi (ep 10)
Taiichi Nakaguma (eps 3, 10)
Takashi Honda (ep 4)
Takayoshi Hayashi (eps 2, 11)
Takeshi Moriyama (ep 6)
Ten Kiyabu (ep 4)
Tetsurou Yamada (eps 2, 9)
Thaïs Mercier (ep 6)
Tomoko Segawa (ep 9)
Tōru Akiba (ep 5)
Tsutomu Shibutani (OP; ED2; 6 episodes
eps 1, 3, 6, 9, 11-12
)

Wataru Hasegawa (eps 7, 9)
Xiao Dong Xia (ep 10)
Yasuko Miyazaki (eps 7, 10)
Yōko Yamamoto (ep 2)
Yoshikatsu Matsuzaki (eps 4, 7, 10)
Yoshiki Mizuno (eps 5, 9)
Yoshito Narimatsu (ep 10)
Yui Ushinohama (eps 8, 11)
Yuichi Nakazawa (ep 3)
Yūichirō Yamada (ep 7)
Yuka Hasegawa (ep 7)
Yuka Kudo (ep 3)
Yuka Nagata (eps 4, 7)
Yuki Fukuda (OP)
Yukiko Shimizu (eps 3, 8)
Yumi Shimizu (OP; ep 1)
Yuugo Oohashi (OP; eps 4, 11)
Yuuko Kobori (eps 5, 11)
Zayd Ghassan (ep 5)
Licensing: Takato Imai
Location Assistant: Rie Tanabe
Modeling:
Ai Taguchi (Graphinica; eps 6, 12)
Miho Nimura (Graphinica; eps 3, 6, 9, 12)
Yūjirō Iwanaga (Graphinica; 6 episodes
eps 1, 3, 6, 9, 11-12
)

Yuta Togashi (Graphinica; 5 episodes
eps 1, 3, 6, 9, 12
)

Modeling Chief Production: Keitaro Shirahama (Graphinica; 7 episodes
eps 1, 3, 5-6, 9, 11-12
)

Modeling Production Advancement: Yura Nakano (Graphinica; eps 1, 3)
Monitor Graphics: Aya Kubota (Graphinica; eps 1-12)
Motion Graphics:
Daisuke Matsuki (10GAUGE; OP; ED2; ED4)
Nobutaka Yoda (10GAUGE; OP; ED2; ED4)
Music producer:
Ryota Fujii (LOVE ANNEX; ep 12)
Shigeru Saitō (Heart Company)
Online Editor:
Kota Takagi (Sony PCL; eps 1-4)
Ryotaro Tate (Sony PCL; eps 1-12)
Shinya Katō (Sony PCL; eps 6-7, 10-11)
Paint:
Chihiro Ōno ([email protected]; ep 3)
Fumi Hattori ([email protected]; eps 1-12)
Kensuke Katsu ([email protected]; 8 episodes
eps 1, 3-4, 6-7, 9-10, 12
)

Yasuko Watanabe ([email protected]; ED1-3; eps 1-12)
Yuko Kawakami ([email protected]; 8 episodes
eps 1-2, 4-5, 7-8, 10-11
)

Paint Check:
Chihiro Ōno (OP; eps 1, 4, 7, 10)
Kensuke Katsu (eps 2, 5, 8, 11)
Yuko Kawakami (eps 3, 6, 9, 12)
Production Advancement:
Aimi Shōda (eps 5, 8)
Asa Endo (ep 10)
Dai Hashimoto (eps 4, 11)
Hiromu Saito (eps 5, 8)
Shōhei Fujita (ep 2)
Tomoki Yamamoto (eps 1, 7, 11)
Yoshiko Toyoshima (eps 6, 12)
Yūya Hatakeyama (eps 3, 9)
Production Committee:
Hironori Watahiki (AZONE International)
Junko Abe (TBS TV)
Kazunori Umehara (AZONE International)
Kei Ogawa (Marui Group)
Kimihito Tagami (SHAFT)
Kōsuke Narita (Bushiroad Creative)
Masashi Kaiho (Bushiroad Creative)
Mayumi Kawasaki (TBS TV)
Shinichi Tsuchiya (Pokelabo)
Shōko Yonekawa (Bushiroad)
Takeya Kinbara (Bushiroad Music)
Tomoaki Manabe (Marui Group)
Yoshikata Hashimoto (Bushiroad)
Yoshiki Maki (SHAFT)
Yukako Taguchi (Marui Group)
Yūta Maeda (Pokelabo)
Production Desk: Ryō Hatori
Prop Design: Tsutomu Shibutani (eps 1-12)
Prop Lead Modeler: Fumiya Hirose (Graphinica; 6 episodes
eps 1, 3, 6, 9, 11-12
)

Recording Adjustment: Shō Ogasawara
Recording Assistant: Remi Kurashima
Rigger:
Mitsutaka Hori (Graphinica; eps 3, 6, 9, 12)
Motoki Kōno (Graphinica; 5 episodes
eps 1, 3, 6, 9, 12
)

Sōichirō Oka (Graphinica; eps 9, 11-12)
Setting Production: Kōji Matsumura
Setup Director: Keitarō Ōshima (Graphinica; 7 episodes
eps 1, 3, 5-6, 9, 11-12
)

Sound Effects: Takuya Hasegawa
Sound Production Manager: Miyuki Yoshizawa
Special Effects:
Jin Hibino (eps 1-12)
Yasuko Watanabe (ED1-2)
Sub-Character Design: Kazuya Shiotsuki
Telop Work: Yūya Sekikawa
Theme Song Arrangement:
John Kanda (ED2)
Junpei Fujita (Elements Garden; OP)
Susumu Akizuki (ED1)
Yamato (ED3-4)
Theme Song Composition:
John Kanda (ED2)
Junpei Fujita (Elements Garden; OP)
Shunryū (ED1; ED3)
Yamato (ED4)
Theme Song Lyrics:
Sasa Andō (ED1-4)
Spirit Garden (OP)
Theme Song Performance:
Haruki Iwata (ED1; ED3)
Hikaru Akao (ED1-3)
Hikaru Tohno (ED1; ED3)
Karin Takahashi (ED1; ED3)
Mikako Izawa (ED1; ED3)
Miku Itō (ED4)
RAISE A SUILEN (OP)
Rimi Nishimoto (ED1; ED3)
Risa Tsumugi (ED1; ED3)
Sana Hoshimori (ED1; ED3)
Yūko Natsuyoshi (ED1-3)
Web Production: Shōma Ikeda
Hikaru Akao as Riri Hitotsuyanagi
Yūko Natsuyoshi as Yuyu Shirai

Akira Sekine as Araya Endō
Aya Suzaki as Ichi Tanaka
Ayaka Nanase as Shizu Itō
Haruki Iwata as Thi Mai Yoshimura
Hikaru Tohno as Wang Yujia
Inori Minase as Moyu Mashima
Juri Nagatsuma as Shinobu Izue
Karin Takahashi as Miriam Hildegard von Glopius
Mikako Izawa as Kaede Johan Nouvel
Minami Tsuda as Soraha Amano
Rie Takahashi as Shiori Rokkaku
Rika Tachibana as Ena Banshōya
Rimi Nishimoto as Fumi Futagawa
Risa Tsumugi as Tazusa Andō
Sana Hoshimori as Kuo Shenlin
Sayaka Harada as Kusumi Egawa
Japanese companies
2nd Key Animation:
4tune (ep 12)
Art Base Bam (eps 6, 8)
C2C (eps 6-7)
CygamesPictures (eps 6-8)
Ekaki-ya (eps 7-8, 10-12)
GAINAX Kyoto (eps 1-2, 7-9)
Hikari no Sono Animation (eps 6-9)
LIDEN FILMS Kyoto Studio (eps 3, 5, 7, 12)
Line Farm (7 episodes
eps 4, 6-8, 10-12
)

Nakamura Production (eps 2-3, 5-12)
PINE JAM (ep 7)
PRA (eps 7, 9)
Rising Force (ep 3)
Sakura Create (eps 7, 12)
Seigasha (ep 2)
Snow Light Staff (5 episodes
eps 6, 8-9, 11-12
)

Studio CL (eps 7-8, 10-12)
Studio Gimlet (eps 7-8, 10-12)
Studio hb (eps 4, 7-12)
Studio Massket (ep 6)
Trigger Fukuoka (ep 12)
WHITE FOX (eps 6-7)
WHITE FOX Izukōgen Studio (ED1; eps 3, 8-9)
WHITE FOX Tokyo Studio (ep 9)
Studio Wombat (ep 2)
3DCG Assistance: Software Advanced Research (6 episodes
eps 1, 3, 6, 9, 11-12
)

3DCG Production: Graphinica (OP; 7 episodes
eps 1, 3, 5-6, 9, 11-12
)

Animation Production: SHAFT
Background Art:
Anime Workshop Basara (ED1-2; 6 episodes
eps 1, 3, 5, 8, 10, 12
)

CARTE DM (5 episodes
eps 4, 6-7, 9, 11
)

Studio pistis (ep 2)
Background Art Assistance:
CARTE DM (ep 2)
Studio Blue (5 episodes
eps 3, 5, 8, 10, 12
)

Studio pistis (5 episodes
eps 4, 6-7, 9, 11
)

In-Between Animation:
Asahi Production (ED2)
SHAFT (uncredited; ED1-2; eps 1-12)
In-Between Animation Assistance:
Asahi Production (eps 1-12)
Bibury Animation Studio (ep 3)
GAINAX Kyoto (ep 1)
Grain (ep 4)
Hikari no Sono Animation (ep 8)
One Order (ep 5)
P.A. Works (ep 7)
Reboot (eps 1, 3-5, 7-12)
Staple Entertainment (ep 11)
Studio Gimlet (eps 1, 5, 7)
Studio PaTHoS (eps 3, 5, 11)
Trigger Fukuoka (eps 5, 11)
VISTA (eps 2, 6)
Main Title Design: BALCOLONY.
Monitor Graphics:
Graphinica (eps 1-12)
Motion Graphics:
10GAUGE (OP; ED2; ED4)
Music Assistance:
Heart Company
LOVE ANNEX (ep 12)
Music Production: Bushiroad Music
Offline Editing: Seyama Editing Room
Online Editing: Sony PCL (eps 1-12)
Original Creator: acus
Paint: [email protected] (eps 1-12)
Paint Assistance:
Asahi Production (eps 1-12)
Grain (ep 4)
Hikari no Sono Animation (ep 8)
Reboot (eps 1, 3-5, 7-12)
VISTA (eps 2, 6)
Photography:
[email protected] (OP; ED1-4; eps 1-12)
Recording Studio: Studio T&T
Sound Production: Bit Grooove Promotion
Subtitle Design: BALCOLONY.
Telop Design: BALCOLONY.
Visual Effects: [email protected] (eps 1-12)
English cast
English staff
ADR Director: Tabitha Ray
ADR Script: Madeleine Morris
ADR Engineer: Paul Cline
Assistant ADR Engineer: Geoff Bisente
Lead ADR Engineer: Ryan Urbanovsky
Lindsay Seidel as Yuyu Shirai
Sarah Wiedenheft as Riri Hitotsuyanagi

Alex Moore as Shinobu Izue
Amber Lee Connors as Yuri Hitotsuyanagi
Brittany Lauda as Ena Banshoya
Dani Chambers as Thi Mai Yoshimura
Dawn M. Bennett as Kaede Johan Nouvel
Emi Lo as Ichi Tanaka
Emily Fajardo as Miriam Hildegard von Glopius
Katelyn Barr as Shiori Rokkaku
Kristen McGuire as Tazusa Andou
Madeleine Morris as Moyu Mashima
Mallorie Rodak as Matsuri Hata
Marissa Lenti as Soraha Amano
Meg McClain as Kusumi Egawa
Megan Shipman as Yujia Wang
Meli Grant as Misuzu Kawazoe
Michelle Rojas as Kuo Shenlin
Suzie Yeung as Fumi Futagawa

Kristi Rothrock as Mayuri Uchida
Macy Anne Johnson as Sejima Hiromu

English companies
Broadcaster: Animax Asia
Internet Streaming:
AnimeLab (Australia and New Zealand)
FUNimation Entertainment (North America, British Isles)
Wakanim (Nordic countries and the Netherlands)
French staff
French cast
Translation: Kevin Stocker

Proofreading: Benjamin Moro
Publication: Jelizaveta Stolarova
Spotting: Charlotte Colart
Supervision: Justine Cocquyt
(none)
French companies
Internet Streaming: Wakanim (French-speaking regions)
Spanish staff
Spanish companies
(none)
Internet Streaming: FUNimation Entertainment (Latin America)
Licensed by: FUNimation Entertainment (Latin America)
Spanish cast
(none)
German staff
German companies
(none)
Internet Streaming: Wakanim (German-speaking countries)
German cast
(none)
Russian staff
Russian companies
(none)
Internet Streaming: Wakanim (Russian-speaking regions)
Russian cast
(none)
Portuguese staff
Portuguese companies
(none)
Internet Streaming: FUNimation Entertainment (Brazil)
Licensed by: FUNimation Entertainment (Brazil)
Portuguese cast
(none)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

Compare this anime's credits with others

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology