Dororo (TV 2019)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
どろろ (Japanese)
Genres: action, supernatural
Objectionable content: Intense
Plot Summary: During the 1470s after the Wars of Onin and Bunmei in the Noto Peninsula of the Hokuriku District, Hyakkimaru, who lacks as much as 48 body parts, obtains a fake body and eliminates 48 monsters that were made from his body to retrieve his missing body parts.
User Ratings: 175 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 15 votes (sub:11, others:4
3 Spanish subtitled
1 Italian subtitled
)
 Excellent: 55 votes (sub:51, edit.dub:1, raw:1, dub:1, others:1
1 Vietnamese subtitled
)
 Very good: 60 votes (sub:55, dub:2, others:3
1 Spanish subtitled
1 Hungarian subtitled
1 Portuguese subtitled
)
 Good: 25 votes (sub:23, others:2
1 Spanish subtitled
1 Portuguese subtitled
)
 Decent: 13 votes (sub:13)
 So-so: 5 votes (sub:4, others:1
1 Spanish subtitled
)
 Not really good: 1 vote (sub:1)
 Weak: 1 vote (sub:1)
 Bad: -
 Awful: -
 Worst ever: -
Seen in part or in whole by 429 users, rank: #2153 (of 7760)
Median rating: Very good
Arithmetic mean: 8.057 (Very good), std. dev.: 1.2591, rank: #465 (of 7791)
Weighted mean: 8.083 (Very good), rank: #398 (of 7791) (seen all: 8.09 / seen some: 8.56 / won't finish: 5.00)
Bayesian estimate: 8.043 (Very good), rank: #311 (of 5883)
Number of episodes: 24
Episode titles: We have 24
Vintage: 2019-01-07
Opening Theme:
#1: "Kaen" (Fire) by Ziyoou-vachi
#2: "Dororo" by ASIAN KUNG-FU GENERATION
Ending Theme:
#1: "Sayonaragokko" by amazarashi
#2: "Yamiyo" by Eve
Insert song:
"Akai Hana Shiroi Hana" (赤い花白い花) by Nana Mizuki (eps 5-6)
Official website:
Reviews: Show:
Dororo ‒ Episode 24 (Jun 25, 2019)
Dororo ‒ Episode 23 (Jun 18, 2019)
Dororo ‒ Episode 22 (Jun 11, 2019)
Dororo ‒ Episode 21 (Jun 5, 2019)
Dororo ‒ Episode 20 (May 28, 2019)
Dororo ‒ Episode 19 (May 21, 2019)
Dororo ‒ Episode 18 (May 15, 2019)
Dororo ‒ Episode 17 (May 7, 2019)
Dororo ‒ Episode 16 (May 2, 2019)
Dororo ‒ Episode 15 (Apr 24, 2019)
Dororo ‒ Episode 14 (Apr 17, 2019)
Dororo ‒ Episode 13 (Apr 9, 2019)
Dororo ‒ Episode 12 (Mar 27, 2019)
Dororo ‒ Episode 11 (Mar 20, 2019)
Dororo ‒ Episode 10 (Mar 14, 2019)
Dororo ‒ Episode 9 (Mar 5, 2019)
Dororo ‒ Episode 8 (Feb 27, 2019)
Dororo ‒ Episode 7 (Feb 19, 2019)
Dororo ‒ Episode 6 (Feb 14, 2019)
Dororo ‒ Episode 5 (Feb 6, 2019)
Dororo ‒ Episode 4 (Jan 28, 2019)
Dororo (Jan 21, 2019)
Dororo ‒ Episodes 1-3 (Jan 21, 2019)
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Japanese staff
Japanese cast
Director: Kazuhiro Furuhashi
Series Composition: Yasuko Kobayashi
Script:
Akira Kindaichi (eps 10, 16, 20)
Kiyoko Yoshimura (6 episodes
eps 3, 11, 14-15, 18, 22
)

Shigeru Murakoshi (5 episodes
eps 7, 9, 13, 19, 21
)

Yasuko Kobayashi (8 episodes
eps 1-2, 5-6, 12, 17, 23-24
)

Storyboard:
Daisuke Tokudo (ED2)
Fumihiro Yoshimura (5 episodes
eps 3, 11, 13, 17, 22
)

Hideki Futamura (ep 14)
Hiroko Utsumi (OP2)
Hiromichi Matano (ep 9)
Hiroshi Kobayashi (ep 23)
Iwao Teraoka (ep 6)
Kazuhiro Furuhashi (4 episodes
eps 1, 7, 19, 24
)

Koichi Hatsumi (ep 2)
Koji Sawai (ep 12)
Kou Matsuo (ep 5)
Makoto Satō (ep 20)
Munehisa Sakai (ep 19)
Nobuyoshi Arai (ep 21)
Osamu Kobayashi (ED1; ep 15)
Satoshi Kuwabara (ep 4)
Takashi Ishida (ep 16)
Takeshi Koike (OP1)
Teruyuki Omine (ep 18)
Tomoyuki Kurokawa (ep 8)
Toshiya Niidome (ep 10)
Episode Director:
Daisuke Tokudo (ep 23)
Fumihiro Yoshimura (4 episodes
eps 3, 7, 11, 17
)

Hiromichi Matano (ep 9)
Hisatoshi Shimizu (eps 14, 19)
Kana Kawana (ep 12)
Kazuhiro Furuhashi (eps 1, 24)
Koichi Hatsumi (eps 2, 6)
Makoto Satō (ep 20)
Masami Hata (ep 13)
Nobuyoshi Arai (ep 21)
Osamu Kobayashi (ep 15)
Takashi Ishida (ep 16)
Takuo Suzuki (eps 4, 13)
Teruyuki Omine (4 episodes
eps 5, 8, 18, 22
)

Yuki Nishihata (ep 10)
Unit Director:
Daisuke Tokudo (ED2)
Hiroko Utsumi (OP2)
Osamu Kobayashi (ED1)
Takeshi Koike (OP1)
Music: Yoshihiro Ike
Original creator: Osamu Tezuka
Original Character Design: Hiroyuki Asada
Character Design: Satoshi Iwataki
Art Director:
Mari Fujino (Studio Pablo)
Art: Rina Mitsuzumi (Hyper Ball; OP1)
Chief Animation Director:
Kazunori Aoki (eps 14, 17)
Kenji Hayama (ep 13)
Mariko Oka (7 episodes
eps 13-14, 16-17, 19, 22-23
)

Satoshi Iwataki (22 episodes
eps 1-12, 14-18, 20-24
)

Animation Director:
Aiko Wakatsuki (12 episodes
eps 1-2, 5-6, 10, 12, 15, 18-19, 21, 23-24
)

Dae Ryeol Park (ep 22)
Eiji Abiko (ep 23)
Hiroko Hayashi (ep 22)
Hitoshi Kamata (ep 2)
Hyeok-Jeong Kwon (ep 14)
Jouji Yanase (7 episodes
eps 6, 10, 15, 18-19, 21, 23
)

Junko Matsushita (eps 9, 14, 17)
Kazunori Aoki (eps 3, 9)
Kazuya Komiyama (ep 23)
Keita Saito (ep 4)
Manabu Akita (ep 24)
Mariko Aoki (ep 9)
Masahiko Komino (ep 10)
Masayuki Katou (10 episodes
eps 1, 5-6, 12, 15, 18-19, 21, 23-24
)

Min-Hyun Sim (ep 17)
Minami Seki (eps 16, 20, 24)
Minoru Morita (eps 11, 14, 17)
Nina Yamaguchi (ep 18)
Noboru Furuse (eps 9, 14)
Nobumasa Goto (ep 7)
Reo Itoyama (eps 19, 24)
Ryuunosuke Murakami (eps 5, 8)
Sachiko Yasuda (eps 19, 23)
Saori Hosoda (5 episodes
eps 12, 16, 20-21, 23
)

Shigeru Chiba (ep 13)
Shinji Seya (eps 7, 11)
Tadayoshi Okimura (eps 3-4, 9, 17)
Takahiro Kagami (OP2)
Takayuki Sano (eps 8, 18, 20)
Takeo Shuto (eps 6, 10, 12)
Takeshi Koike (OP1)
Takuo Tominaga (8 episodes
eps 8, 12, 15, 18-19, 21, 23-24
)

Teruyuki Omine (ep 24)
Tomomi Noda (ep 22)
Yuki Kimura (ep 23)
Yuki Muraosa (ep 24)
Yurika Konuma (ep 23)
Yuto Teshima (ep 4)
Yuuko Yamada (8 episodes
eps 8, 10, 12, 16, 20-21, 23-24
)

Sound Director: Kisuke Koizumi
Director of Photography: Yoshihisa Oyama

2D Work: Setta (eps 3, 14, 16)
2D Works Assistant: Setta (eps 15, 17)
2nd Key Animation:
Adrian Alejo (World Anime Networks; ep 5)
Ai Nonaka (ep 20)
Akari Aizaki (ep 14)
Anri Yamazaki (eps 5-6, 23)
Atori Ozawa (6 episodes
eps 1-2, 14-16, 19
)

Ayaka Kashiwagi (ep 20)
Ayaka Sato (eps 16, 21-24)
Ayano Shimizu (ep 23)
Ayumi Aizawa (ep 20)
Ayumi Namiki (eps 4, 9)
Baku Hamaguchi (ep 5)
Chen Chen (eps 3-4)
Daisuke Tokudo (OP2)
Eru Saida (11 episodes
eps 12, 14-16, 18-24
)

Eun Joo Park (DR Movie; ep 17)
Fumie Sasaki (ep 16)
Fumika Hasegawa (ep 12)
Han Lu Feng (eps 3-4, 9)
Haruka Hinata (eps 21, 23-24)
Haruna Katsu (ep 6)
Haruo Takahashi (eps 3, 7)
Hatsune Hoshino (5 episodes
eps 1, 6, 8, 12, 15
)

Hiromi Funatsu (eps 3, 7)
Hiroyuki Saitou (Studio Gash; 16 episodes
eps 1-2, 5-6, 8-14 even, 15, 18-24
)

Hiroyuki Sato (eps 1-2)
Hitomi Aso (ep 19)
Hye-Jung Cho (DR Movie; ep 17)
Ji Hyun Lim (DR Movie; ep 17)
Jing Wen Tao (Beijing Xie Le Art Co., Ltd.; eps 9, 13)
Jouji Yanase (ep 10)
Jung Hee Yun (DR Movie; ep 17)
Jung Hoon Kim (DR Movie; ep 17)
Kaori Kishi (eps 1-2)
Kayoko Suzuki (eps 3, 7)
Kazuhiko Ishii (ep 4)
Kazuhiko Udagawa (ep 4)
Kazunori Aoki (eps 3, 14)
Kazuya Komiyama (ep 24)
Kyouka Miyashita (5 episodes
eps 6, 12, 15-16, 18
)

Kyung Yeon Kim (DR Movie; ep 17)
Mai Watanabe (8 episodes
eps 1, 10, 12, 14, 18-19, 23-24
)

Maki Fujita (ep 7)
Maki Hayashibara (OP2; ep 14)
Masahiro Yoshisaki (ep 23)
Masaru Sano (ep 3)
Masataka Kawai (eps 5, 10)
Masateru Yoshimura (eps 7, 11)
Masayuki Katou (ep 10)
Mayu Ushijima (eps 14, 16)
Megumi Miyakawa (Shuka; ep 15)
Michiko Noda (eps 4, 9)
Miki Takemoto (Shuka; ep 15)
Minami Seki (ep 10)
Minori Nakagawa (5 episodes
eps 14, 19, 21, 23-24
)

Mitsuaki Hori (OP2; eps 1, 15)
Miyako Kanō (Zero-G; ep 16)
Miyuki Takahashi (ep 18)
Mizuki Itou (ep 18)
Moe Tanaka (eps 18-20)
Myung Hee Kim (DR Movie; ep 17)
Nanami Hakoda (eps 19-20, 23)
Nanami Takahashi (ep 18)
Nanami Tanaka (8 episodes
eps 14-16, 19-20, 22-24
)

Nao Takano (ep 16)
Naomi Ogiue (ep 19)
Natsuki Orikasa (eps 2, 4, 9)
Natsumi Yamada (4 episodes
eps 16, 19, 21-22
)

Nobukazu Sakuma (ep 3)
Nobuko Shinohara (ep 3)
Osamu Nuita (ep 3)
Papaya (ep 19)
Pu Yu Gao (Beijing Xie Le Art Co., Ltd.; ep 13)
Reimi Eda (OP2; 11 episodes
eps 10, 12, 14-16, 18-22, 24
)

Reo Itoyama (eps 6, 10)
Rika Masuda (eps 15, 18)
Rina Miyamoto (eps 18-19)
Rina Morishima (eps 1, 16)
Risa Naka (5 episodes
eps 14, 16, 21-23
)

Ritsuko Tanaka (5 episodes
eps 14, 19-20, 23-24
)

Rui Xing Zheng (ep 4)
Rungui Huang (Beijing Xie Le Art Co., Ltd.; eps 9, 13)
Ryoka Honda (Zero-G; ep 16)
Ryuunosuke Murakami (ep 8)
Saki Konishi (ep 6)
Serena Koi (ep 16)
Shi Ting Liang (eps 4, 9)
Shigeko Sakuma (ep 3)
Shintaro Suzuki (ep 4)
Shinya Fujita (eps 1, 21, 24)
Shinya Takahashi (ep 3)
Shōichi Hotta (12 episodes
eps 2, 5, 14-16, 18-24
)

Shōtarō Hatake (14 episodes
eps 1-2, 5, 10, 14-16, 18-24
)

Shun Sawai (ep 18)
Shunsuke Itai (6 episodes
eps 1-2, 5, 8, 14, 18
)

Taeko Igo (6 episodes
eps 2, 5, 8, 15, 19, 21
)

Takayoshi Hayashi (ep 2)
Takeo Shuto (ep 10)
Taketo Megumi (4 episodes
eps 6, 12, 15-16
)

Takuya Suezawa (4 episodes
eps 14, 18-19, 24
)

Tamaki Kanbe (ep 4)
Tomoko Fukushima (eps 12, 20, 24)
Toyohiro Okada (ep 12)
Tsukiho Yamamoto (ep 23)
Wataru Hasegawa (ep 4)
Wei Sun (Beijing Xie Le Art Co., Ltd.; eps 9, 13)
Wei Qing Wang (7 episodes
eps 10, 12, 14-15, 18, 20-21
)

Xin Zhe Su (eps 3-4)
Yi Yang Dan (ep 3)
Ying Ping Zhao (Beijing Xie Le Art Co., Ltd.; eps 9, 13)
Yoshie Kimoto (ep 2)
Yoshihide Ideue (eps 5-6, 16, 18)
Yoshimi Shizuka (ep 22)
Young Soon Shin (ep 4)
Yu Fen Cheng (eps 5, 23)
Yue Zhao (Beijing Xie Le Art Co., Ltd.; eps 9, 13)
Yue Chun Wang (eps 3-4, 9)
Yui Agena (ep 3)
Yui Okano (ep 3)
Yui Ōzaki (ep 1)
Yui Tagami (ep 1)
Yūichirō Fujimoto (ep 3)
Yuka Hayashi (eps 19-24)
Yuka Koichi (eps 14-16, 18)
Yuki Kimura (eps 15-16, 18)
Yuki Muraosa (ep 23)
Yuri Pinzon (World Anime Networks; ep 5)
Yurika Konuma (eps 16, 18, 24)
Yusuke Tomita (eps 1-2)
Zhong Ning Chen (ep 3)
Animation producer: Masato Matsunaga
Art Setting: Takeo Shuto (eps 5-6)
Assistant Animation Director:
Ayaka Sato (ep 23)
Eru Saida (4 episodes
eps 16, 21, 23-24
)

Kazuya Komiyama (ep 21)
Reimi Eda (ep 16)
Yuki Kimura (ep 16)
Yuuko Yamada (ep 6)
Assistant Art Director:
Kentaro Akiyama (5 episodes
eps 9-11, 17, 24
)

Yoshiki Matsumura
Assistant Chief Animation Director:
Mariko Oka (ep 23)
Satoshi Iwataki (ep 19)
Assistant Director of Photography: Yumi Sugou
Assistant Episode Director:
Munehisa Sakai (ep 16)
Sōmi Nishiyama (ep 23)
Assistant producer: Kōtarō Asanuma
Background Art:
Akio Shimada (Studio Pablo; OP2; 9 episodes
eps 1-5, 19-20, 23-24
)

Akira Kuramoto (Studio Pablo; 6 episodes
eps 4-5, 7-8, 19, 24
)

Ayaka Fujii (Studio Pablo; eps 1, 20, 24)
Ayumi Horikawa (Studio Pablo; OP2; eps 1-24)
Chieko Hanada (Studio Pablo; eps 5-8, 21-24)
Chika Ishida (Moon Flower; eps 12, 17)
Emiko Satoh (Studio Pablo; 10 episodes
eps 2, 13-16, 18, 21-24
)

Eri Yamanashi (Moon Flower; ep 12)
Jeong Ryeon Kim (Moon Flower; eps 12, 17)
Kazuhiro Murakami (Studio Pablo; ep 8)
Ken Nakamura (Aoshashin; eps 14-15, 18)
Kenji Fukuda (Studio Pablo; 13 episodes
eps 4-11, 19, 21-24
)

Koji Nagasawa (Studio Pablo; 6 episodes
eps 1, 14, 16, 20-21, 24
)

Kōsuke Hayashi (Deho Gallery; ep 4)
Kumi Dobashi (Studio Pablo; 7 episodes
eps 2-3, 8, 16-17, 23-24
)

Mizuki Saitō (Studio Pablo; OP2; eps 1-24)
Nachi Kitayama (Studio Pablo; 8 episodes
eps 11, 13-14, 19, 21-24
)

Naoko Kosakabe (Studio Pablo; eps 23-24)
Naoto Imamura (Deho Gallery; ep 7)
Osamu Imai (Studio Pablo; OP2; eps 1-24)
Osamu Nakajima (Studio Pablo; 9 episodes
eps 7-8, 12-15, 18, 22, 24
)

Sachi Ishida (Studio Pablo; 5 episodes
eps 4, 9, 16-17, 24
)

Seiko Yoshioka (Studio Pablo; 8 episodes
eps 1-2, 9-11, 20, 23-24
)

Seina Yaguchi (Studio Pablo; eps 1-2, 20, 24)
Sōta Kameyama (Aoshashin; eps 14-15, 18)
Takafumi Mizuno (Studio Pablo; OP2; eps 5-19, 21-24)
Takayuki Suzuki (Studio Pablo; 16 episodes
eps 1-2, 5-12, 15-16, 18, 20, 23-24
)

Taro Goto (Aoshashin; eps 14-15, 18)
Yasuomi Kishi (Aoshashin; eps 14-15, 18)
Yoshiki Matsumura (Studio Pablo; eps 1-2, 20)
Yu Xuan Liu (Deho Gallery; eps 4, 7)
Yuka Kawai (Studio Pablo; OP2; 7 episodes
eps 4, 16, 19, 21-24
)

Yukino Ōsawa (Moon Flower; ep 12)
Color design: Osamu Mikasa
Color setting:
Ami Kutsuna (ep 14)
Erina Tanaka (Line Farm; ep 23)
Koji Usui (Studio Targe; ep 11)
Megumi Arai (eps 4, 9, 17)
Megumi Furutani (eps 3, 7, 13)
Noriko Komada (OP2; ED2; 6 episodes
eps 1, 8, 12, 16, 19, 22
)

Yuki Kadomatsu (Stella Road; eps 2, 21)
Yuko Kobari (OP1)
Yuko Koshida (Stella Road; 7 episodes
eps 5-6, 10, 15, 18, 20, 24
)

Color Setting Assistant:
Asami Eguchi (Stella Road; eps 6, 18, 24)
Jin-Hee Lee (ep 17)
Kaho Endo (Stella Road; eps 5, 18, 24)
Naomi Nakano (Stella Road; ep 24)
Yoshito Kikuchi (Stella Road; eps 5-6, 18, 24)
Yuika Nagai (Stella Road; eps 5-6, 18, 24)
Yuki Kadomatsu (Stella Road; eps 5-6, 18, 24)
Demon Design: Takayuki Sano
Design: Seita Takahashi (FUETE; OP1)
Digital Animation Manager:
Norioki Sakai (18 episodes
eps 5-6, 8-13, 15-24
)

Ryō Ōikawa (18 episodes
eps 5-6, 8-13, 15-24
)

Editing: Mutsumi Takemiya
Illustration: Hiroyuki Asada (ED1)
Image Board: Hiroki Shinagawa (ED2)
In-Between Animation:
Aiping Wang (Beijing Xie Le Art Co., Ltd.; 6 episodes
eps 3-4, 7-13 odd
)

Anna Tateno (MAPPA Tokyo Studio; 16 episodes
eps 1-2, 5-6, 8, 10-16, 18-21
)

Bo Ya Fang (Beijing Xie Le Art Co., Ltd.; eps 9, 11, 13)
Chang Liu (MAPPA Tokyo Studio; OP2; ED2; 18 episodes
eps 1-2, 5-6, 8, 10, 12-22, 24
)

Chea Sick Park (DR Movie; ep 17)
Chihiro Inoue (MAPPA Tokyo Studio; OP2; 20 episodes
eps 1-2, 5-6, 8-22, 24
)

Eun Joo Yoon (DR Movie; ep 17)
Gui Rui (Beijing Xie Le Art Co., Ltd.; eps 9, 11)
Hai Bang Gu (J&K Corporation; ep 13)
Haruka Watanabe (DR Movie; ep 17)
Haruo Haga (MAPPA Sendai Studio; 16 episodes
eps 1-2, 5, 8-10, 12-14, 16-20, 22-23
)

Hong Yi Min (DR Movie; ep 17)
Huan Fei Sheng (J&K Corporation; ep 13)
Jeong-In Yun (DR Movie; ep 17)
Ji Yeong Park (DR Movie; ep 17)
Jia Lin Liu (Beijing Xie Le Art Co., Ltd.; eps 9, 11)
Jia Qi Liu (Beijing Xie Le Art Co., Ltd.; eps 9, 11)
Jin Ju Go (DR Movie; ep 17)
Jing Wen Tao (Beijing Xie Le Art Co., Ltd.; eps 9, 11, 13)
Jun Gui Zhao (Beijing Xie Le Art Co., Ltd.; eps 9, 11, 13)
Kae Shimura (MAPPA Sendai Studio; OP2; ED2; 15 episodes
eps 1-2, 5-6, 8-10, 12-16, 18-20
)

Kaho Nishimoto (MAPPA Sendai Studio; 18 episodes
eps 1-2, 5-6, 8, 10-16, 18-20, 22-24
)

Kayo Sakazume (OP1)
Kiharu Fujisawa (MAPPA Sendai Studio; OP2; ED2; 18 episodes
eps 1-2, 5-6, 8, 10, 12-22, 24
)

Kun Zhao (J&K Corporation; ep 13)
Kunoko Akiyama (OP1; ep 5)
Liang Zhang (Beijing Xie Le Art Co., Ltd.; eps 3-4, 7)
Liang Zou (J&K Corporation; ep 13)
Mariko Takeda (MAPPA Tokyo Studio; 14 episodes
eps 1-2, 5-6, 8-10, 12-14, 16, 18, 21, 24
)

Mayu Katayanagi (MAPPA Sendai Studio; eps 14-23)
Mayuko Kandori (MAPPA Sendai Studio; OP2; 19 episodes
eps 1-2, 5-6, 8, 10-20, 22-24
)

Meng Nan Wu (Beijing Xie Le Art Co., Ltd.; eps 3-4, 7)
Mi Ok Lee (DR Movie; ep 17)
Minami Yamashita (MAPPA Sendai Studio; OP2; 13 episodes
eps 1-2, 5-6, 8, 10, 12-14, 16, 22-24
)

Miyako Kanō (Zero-G; ep 18)
Nakuru Shibata (MAPPA Tokyo Studio; OP 1-2; 10 episodes
eps 1-2, 5-6, 8-14 even, 20, 24
)

Namie Saito (MAPPA Sendai Studio; 18 episodes
eps 1-2, 5-6, 8-16, 19-20, 22-24
)

Natsuha Hirazawa (MAPPA Tokyo Studio; OP2; 18 episodes
eps 1-2, 5-6, 8, 10, 12-16, 18-24
)

Ning Li (J&K Corporation; ep 13)
Osamu Kobayashi (ED1)
Pei Jun Cao (J&K Corporation; ep 13)
Pu Yu Gao (Beijing Xie Le Art Co., Ltd.; ep 13)
Quan Liu (Beijing Xie Le Art Co., Ltd.; eps 9, 11, 13)
Rang Hyeon Lee (MAPPA Sendai Studio; OP2; 20 episodes
eps 1-2, 5-6, 8-20, 22-24
)

Rui Guo (Beijing Xie Le Art Co., Ltd.; ep 13)
Ruisai Hashimoto (MAPPA Tokyo Studio; OP2; 18 episodes
eps 1-2, 5-6, 8, 10, 12-23
)

Runa Yagyu (MAPPA Tokyo Studio; ED2; 18 episodes
eps 1-2, 5-6, 8-10, 12-20, 22-23
)

Rungui Huang (Beijing Xie Le Art Co., Ltd.; eps 9, 11, 13)
Ruo Yi Wang (Beijing Xie Le Art Co., Ltd.; eps 3-4, 7)
Ryeo-Jin Byon (DR Movie; ep 17)
Ryoka Honda (Zero-G; ep 18)
Sakiko Kadoya (MAPPA Tokyo Studio; OP2; 18 episodes
eps 1-2, 5-6, 8-21
)

Sayo Kato (Zero-G; ep 18)
Sheng Yi Liu (Beijing Xie Le Art Co., Ltd.; eps 3-4, 7)
Takuya Suezawa (MAPPA Tokyo Studio; OP 1-2; 7 episodes
eps 1-2, 5-6, 8, 10, 12
)

Wei Sun (Beijing Xie Le Art Co., Ltd.; eps 9, 11, 13)
Wei Qing Wang (MAPPA Tokyo Studio; OP1; 7 episodes
eps 1-2, 5-6, 8, 10, 12
)

Wen Cai Zhang (Beijing Xie Le Art Co., Ltd.; eps 9, 11, 13)
Wen Pei Miao (J&K Corporation; ep 13)
Xu Sun (Beijing Xie Le Art Co., Ltd.; 6 episodes
eps 3-4, 7-13 odd
)

Yan Han Liu (Beijing Xie Le Art Co., Ltd.; eps 3-4, 7)
Yang Luo (Beijing Xie Le Art Co., Ltd.; eps 9, 11, 13)
Ye Yuan (Beijing Xie Le Art Co., Ltd.; eps 3-4, 7)
Yi Feng Wan (Beijing Xie Le Art Co., Ltd.; eps 3-4, 7)
Ying Wang (J&K Corporation; ep 13)
Ying Ping Zhao (Beijing Xie Le Art Co., Ltd.; eps 9, 11, 13)
Yong Seok Lee (DR Movie; ep 17)
Young-Jin Heo (DR Movie; ep 17)
Yue Zhao (Beijing Xie Le Art Co., Ltd.; eps 9, 11, 13)
Yui Ōzaki (eps 6, 10)
Yuka Masuda (MAPPA Sendai Studio; 17 episodes
eps 1-2, 5-6, 8, 10-16, 18-20, 22-23
)

Yuka Ohara (MAPPA Tokyo Studio; ED2; 18 episodes
eps 1-2, 5-6, 8-18, 20, 22, 24
)

Yukari Umebayashi (ep 5)
Zhi Ping Gao (Beijing Xie Le Art Co., Ltd.; eps 3-4, 7)
In-Between Check:
Anna Tateno (eps 6, 14, 21)
Hiromi Masuko (ep 5)
Kunoko Akiyama (OP1)
Mariko Takeda (ep 21)
Masateru Yoshimura (6 episodes
eps 3-4, 7-13 odd
)

Minami Yamashita (OP2; ED2; eps 10, 12, 23)
Runa Yagyu (eps 1, 19)
Sakiko Kadoya (ep 2)
Seong Jin Ho (ep 17)
Takashi Okamura (6 episodes
eps 3-4, 7-13 odd
)

Yuka Ohara (ep 8)
Yutaka Sakamoto (6 episodes
eps 15-16, 18-24 even
)

Insert Song Composition: Mie Nakabayashi ("Akai Hana, Shiroi Hana;" eps. 5-6)
Insert Song Lyrics: Mie Nakabayashi ("Akai Hana, Shiroi Hana;" eps. 5-6)
Key Animation:
Ah Ra Joe (Studio Arche; ep 22)
Akane Satō (Graphinica; ep 10)
Akiko Kumada (ep 19)
Akiko Nakata (ep 19)
Akio Sugino (6 episodes
eps 3-4, 7, 9, 11, 14
)

Ako Kagiyama (ep 5)
Aoi Sasaki (ep 19)
Asuka Kuroda (eps 5, 15, 18)
Atsushi Tsukamoto (ep 3)
Aya Takafuji (ep 8)
Ayaka Sato (eps 19, 21)
Ayako Ishihara (ep 18)
Ayano Hayashi (ep 24)
Ayu Ogata (ep 23)
Ayumi Namiki (eps 4, 11, 17)
Ayumi Ogawa (4 episodes
eps 10, 19, 22-23
)

Baku Hamaguchi (ep 2)
Bo Ya Fang (Beijing Xie Le Art Co., Ltd.; eps 9, 13)
Boo Hee Lee (ep 14)
Chihiro Saitō (Debris Sapporo; ep 10)
Chinami Kudou (ep 5)
Chūji Nakajima (ep 16)
Dae Ryeol Park (Studio Arche; eps 16, 22)
Daiki Ōta (eps 16, 20, 23)
Daisuke Tokudo (eps 12, 23)
Eiji Komatsu (OP2; ep 15)
Emiko Kataoka (ep 18)
Etsuko Minami (ep 19)
Gam Su Lee (ED2; 8 episodes
eps 1, 5, 8, 12, 15, 20-21, 24
)

Hanako Kikuchi (Debris Sapporo; ep 10)
Haruna Katsu (ep 19)
Haruo Takahashi (eps 3, 7)
HERO (eps 20, 24)
Hideo Amemiya (ep 18)
Hideo Maru (4 episodes
eps 6, 16, 20, 22
)

Hijiri Yamaoka (ep 2)
Hirofumi Suzuki (ep 24)
Hiroko Hayashi (OP2)
Hiromi Funatsu (eps 3, 7)
Hiroshi Arisawa (eps 8, 10)
Hiroshi Matsumoto (ep 23)
Hiroshi Nishimura (eps 6, 20)
Hiroshi Tsukada (ep 6)
Hiroshi Uchida (eps 4, 7)
Hiroto Tanaka (ep 12)
Hiroto Yokote (ep 18)
Hiroyuki Horiuchi (OP2; 4 episodes
eps 2, 8, 19, 23
)

Hiroyuki Koizumi (eps 20, 24)
Hisashi Kagawa (OP2)
Hisashi Samejima (ep 15)
Hisatake Hayashi (ep 15)
Hye-Jung Cho (DR Movie; ep 17)
Hyung Sik Shin (Studio Arche; ep 22)
Itaru Saito (ep 4)
Izumi Kawada (ep 5)
Ji Hyun Lim (DR Movie; ep 17)
Jin Takebe (ep 12)
Jing Wen Tao (Beijing Xie Le Art Co., Ltd.; eps 9, 13)
Jun Watanabe (ep 1)
Jung Hee Yun (DR Movie; ep 17)
Junichi Hayakawa (ep 23)
Kana Tamiya (eps 19, 22)
Kaori Dou (eps 2, 21)
Kaori Yamada (eps 10, 22)
Kaoru Maehara (eps 18, 22-23)
Kaoru Satō (ep 9)
Kasumi Kikuchi (eps 16, 22)
Katanao Akai (ep 2)
Katsunori Shibata (ep 21)
Kayoko Kumagai (Debris Sapporo; ep 10)
Kayoko Suzuki (8 episodes
eps 3-4, 7, 11, 14, 17, 21, 23
)

Kazuhide Tomonaga (OP1)
Kazuhiko Ishii (ep 4)
Kazuhiko Udagawa (4 episodes
eps 4, 9, 14, 17
)

Kazuhiro Ota (OP2; ep 22)
Kazuhisa Kosuge (eps 20, 24)
Kazuko Hayakawa (ep 8)
Kazumasa Takeuchi (ep 18)
Kazunori Aoki (Angle; eps 3, 9, 14)
Kazutaka Ema (ep 22)
Kazuya Komiyama (ED2; 4 episodes
eps 16, 19, 21, 23
)

Kazuyo Nakamura (eps 2, 8)
Kazuyoshi Kawai (eps 1-2)
Keiichi Ishida (5 episodes
eps 1, 6, 12, 18, 23
)

Keiichirō Watanabe (eps 21, 23)
Keita Murai (Gaina; ep 6)
Keita Saito (ep 4)
Kenichi Kutsuna (ep 15)
Kenichi Shimizu (eps 4, 7, 17)
Kiyomi Masuda (ep 10)
Kiyoshi Nohji (eps 10, 21)
Kyoko Kotani (ep 10)
Kyoko Sugiyama (eps 5, 11, 15)
Kyouka Miyashita (ep 19)
Maki Fujita (ep 7)
Manabu Katayama (eps 18, 23)
Mao Kawaguchi (Angle; eps 10, 22)
Mariko Aoki (ep 9)
Masaharu Morinaka (eps 6, 23)
Masahiko Komino (OP 1-2; ep 10)
Masahiro Yoshisaki (9 episodes
eps 12-18 even, 19-22, 24
)

Masami Obari (OP2)
Masaru Sano (eps 3, 7)
Masashi Nomura (ep 20)
Masataka Kawai (eps 1-2, 8, 10)
Masateru Yoshimura (ep 14)
Mayumi Hidaka (ep 5)
Michiko Noda (eps 4, 17)
Michinori Chiba (OP1)
Minoru Morita (ep 5)
Misao Abe (ep 6)
Mitomi Nakayama (eps 5, 18)
Mitsushi Kasano (ep 16)
Mitsuteru Kubo (eps 9-10)
Miyuki Nakamura (OP2)
Miyuki Sugawara (ep 23)
Mizuki Itou (5 episodes
eps 12, 16, 19, 22-23
)

Momoko Kikuchi (ep 23)
Momoko Yamada (ep 7)
Motonori Nishibe (ep 8)
Nana Yamaguchi (eps 2, 8)
Naoyuki Onda (eps 6, 24)
Nariyuki Takahashi (ep 2)
Natsuki Orikasa (ep 9)
Natsuko Fujiwara (ep 23)
Nobuhiro Nagata (ep 5)
Nobukazu Sakuma (eps 3, 11)
Nobuko Shinohara (ep 3)
Nobumichi Kawamura (eps 9, 14)
Noriko Takahashi (ep 19)
Noriyasu Murata (ep 18)
Nozomu Shimazaki (ep 16)
Osamu Kobayashi (ED1; ep 15)
Osamu Nuita (9 episodes
eps 1, 3, 5-7, 11-12, 16, 20
)

Quan Liu (Beijing Xie Le Art Co., Ltd.; eps 9, 13)
Rei Masunaga (ep 5)
Reiko Fujita (ep 5)
Reo Itoyama (OP2; ED2; 6 episodes
eps 8, 10, 12, 15, 18-19
)

Rui Xing Zheng (ep 11)
Rungui Huang (Beijing Xie Le Art Co., Ltd.; eps 9, 13)
Ryozo Sugiyama (ep 2)
Ryuunosuke Murakami (ep 2)
Sakiko Uda (ep 8)
San Kim (Studio Arche; ep 22)
Satoru Iida (eps 4, 7)
Satoshi Iwataki (ED2 for eps. 17-24; ep 24)
Satoshi Shigeta (ep 8)
Satsuki Aizu (4 episodes
eps 12, 20-21, 23
)

Sawako Shigematsu (eps 10, 23)
Serena Koi (ep 22)
Shigeko Sakuma (ep 3)
Shigemi Aoyagi (eps 2, 8, 15)
Shigeru Chiba (ep 4)
Shinji Seya (eps 4, 11)
Shino Kuzuhara (eps 1, 24)
Shinsaku Kōzuma (OP2; 5 episodes
eps 2, 5, 10, 15, 22
)

Shintaro Suzuki (ep 4)
Shinya Itō (ED2; 6 episodes
eps 12, 16, 20-21, 23-24
)

Shinya Kameyama (ep 5)
Shinya Takahashi (ep 3)
Shinya Yamada (ep 8)
Shogo Matsumoto (ep 5)
Sumio Watanabe (eps 1, 8)
Sunyong Yang (DR Movie; ep 17)
Tadashi Fukuda (4 episodes
eps 10, 16, 22-23
)

Tadayoshi Okimura (ep 3)
Tai Wei Lu (ep 12)
Taichi Furumata (ep 8)
Takaaki Tanabe (ep 2)
Takafumi Hori (OP1)
Takahiro Ninagawa (4 episodes
eps 8, 12, 16, 20
)

Takako Hara (ep 23)
Takamitsu Kondou (eps 19, 22)
Takashi Tomioka (ep 2)
Takayuki Gorai (eps 2, 8)
Takayuki Sano (9 episodes
eps 1-3, 6, 8, 10, 15, 20, 24
)

Takehiro Hamatsu (eps 16, 22)
Takenori Tsukuma (eps 16, 22, 24)
Takeo Shuto (4 episodes
eps 1, 5, 12, 24
)

Takuo Tominaga (ep 24)
Takurō Sakurai (ep 23)
Tamaki Kanbe (ep 4)
Tamako Miyanishi (ep 5)
Tatsuya Abe (ep 1)
Teppei Okuda (4 episodes
eps 1, 6, 20, 24
)

Teruyuki Omine (eps 2, 18)
Tetsurou Yamada (ep 10)
Tomoe Akuzawa (eps 21-22)
Tomofumi Sakai (eps 16, 18, 22)
Tomohiro Kawahara (ep 8)
Tomomi Noda (ep 23)
Toru Yoshida (eps 9, 18)
Toshiya Washida (Debris Sapporo; ep 10)
Toyohiro Okada (eps 1-2, 6, 20)
Wataru Hasegawa (ep 4)
Wei Sun (Beijing Xie Le Art Co., Ltd.; eps 9, 13)
Xiao Gang Cheng (Beijing Xie Le Art Co., Ltd.; eps 9, 13)
Yasushi Nagaoka (5 episodes
eps 1-2, 5-6, 20
)

Ying Ping Zhao (Beijing Xie Le Art Co., Ltd.; eps 9, 13)
Yoko Kadokami (6 episodes
eps 6, 18, 20-21, 23-24
)

Yoshie Kimoto (ep 18)
Yoshiharu Fukushima (ep 6)
Yoshiharu Shimizu (eps 12, 24)
Yoshihide Ideue (ep 22)
Yoshihiro Maeda (ep 16)
Yoshitaka Sato (ep 12)
Young Soon Shin (ep 4)
Yousuke Toyama (ep 16)
Yue Zhao (Beijing Xie Le Art Co., Ltd.; eps 9, 13)
Yui Agena (eps 3, 7)
Yui Kazuyama (eps 20, 24)
Yui Okano (ep 3)
Yūichirō Fujimoto (ep 3)
Yuji Mukoyama (ep 12)
Yuka Hayashi (ep 21)
Yuka Kudo (OP2; ep 23)
Yuka Matsumura (eps 12, 16)
Yuki Iwai (OP2; eps 16, 23-24)
Yuki Kimura (eps 20, 23)
Yuki Muraosa (9 episodes
eps 12, 14-16, 18-19, 21-22, 24
)

Yuki Nakajima (ep 10)
Yuki Shimatani (ep 5)
Yuki Yabuta (ep 12)
Yukiyoshi Hane (eps 3, 11, 14)
Yurika Konuma (OP2; eps 2, 23)
Yūsaku Nagahama (ep 19)
Yusuke Tomita (ep 5)
Yutaka Kawasuji (ep 6)
Yutaka Minowa (OP1)
Yūto Kaneko (ep 21)
Yuuko Yamada (ep 1)
Yuzu Hori (ep 15)
Zhong Ning Chen (Graphinica; eps 3, 10)
Merchandization Manager:
Miki Hirosawa
Nozomi Ishii
Motion Graphics: Jun Matsuda (TWO WAIDEE; OP1)
Music producer: Toshihiro Funahashi
Official Site Design:
Kunihiro Gotō (AWAKE)
Manami Takahashi
Yusuke Sato
Opening Director: Toshiyuki Yamashita (Hyper Ball; OP1)
Paint:
A Jin Kim (DR Movie; ep 17)
Ami Kutsuna (ep 10)
Anna Tateno (MAPPA Tokyo Studio; 16 episodes
eps 1-2, 5-6, 8, 10-16, 18-21
)

Asami Eguchi (Stella Road; eps 6, 18)
Ayumi Hayakawa (Stella Road; 5 episodes
eps 5-6, 10, 18, 24
)

Chang Liu (MAPPA Tokyo Studio; OP2; ED2; 18 episodes
eps 1-2, 5-6, 8, 10, 12-22, 24
)

Chie Oku (Stella Road; eps 5-6)
Chieko Tokuda (MAPPA Tokyo Studio; eps 2, 5, 8, 10)
Chihiro Inoue (MAPPA Tokyo Studio; OP2; 20 episodes
eps 1-2, 5-6, 8-22, 24
)

Chikako Kamata (MAPPA Tokyo Studio; OP2; ep 2)
Didi Wang (Beijing Xie Le Art Co., Ltd.; 5 episodes
eps 3-4, 7, 9, 11
)

Gui Bao Zhang (J&K Corporation; ep 13)
Haidong Li (Beijing Xie Le Art Co., Ltd.; 5 episodes
eps 3-4, 7, 9, 11
)

Haruka Igarashi (Studio Road; ep 6)
Haruo Haga (MAPPA Sendai Studio; 16 episodes
eps 1-2, 5, 8-10, 12-14, 16-20, 22-23
)

Itsuku Onishi (MAPPA Tokyo Studio; OP1; 6 episodes
eps 1-2, 5, 8, 10, 12
)

Jia Wei Li (J&K Corporation; ep 13)
Jing Wen Tao (Beijing Xie Le Art Co., Ltd.; ep 13)
Junko Suenaga (MAPPA Tokyo Studio; ep 5)
Kae Shimura (MAPPA Sendai Studio; OP2; ED2; 15 episodes
eps 1-2, 5-6, 8-10, 12-16, 18-20
)

Kaho Endo (Stella Road; ep 5)
Kaho Nishimoto (MAPPA Sendai Studio; 18 episodes
eps 1-2, 5-6, 8, 10-16, 18-20, 22-24
)

Kiharu Fujisawa (MAPPA Sendai Studio; OP2; ED2; 18 episodes
eps 1-2, 5-6, 8, 10, 12-22, 24
)

Mai Nagai (Studio Road; ep 6)
Mariko Takeda (MAPPA Tokyo Studio; 14 episodes
eps 1-2, 5-6, 8-10, 12-14, 16, 18, 21, 24
)

Mayu Katayanagi (MAPPA Sendai Studio; eps 14-23)
Mayuko Kandori (MAPPA Sendai Studio; OP2; 19 episodes
eps 1-2, 5-6, 8, 10-20, 22-24
)

Min-Lee Kim (DR Movie; ep 17)
Minami Yamashita (MAPPA Sendai Studio; OP2; 13 episodes
eps 1-2, 5-6, 8, 10, 12-14, 16, 22-24
)

Misaki Hara (MAPPA Tokyo Studio; eps 1-2)
Nakuru Shibata (MAPPA Tokyo Studio; eps 6, 12, 24)
Namie Saito (MAPPA Sendai Studio; 18 episodes
eps 1-2, 5-6, 8-16, 19-20, 22-24
)

Natsuha Hirazawa (MAPPA Tokyo Studio; OP2; 18 episodes
eps 1-2, 5-6, 8, 10, 12-16, 18-24
)

One Jung Park (DR Movie; ep 17)
Osamu Kobayashi (ED1)
Pei Chen (J&K Corporation; ep 13)
Pu Yu Gao (Beijing Xie Le Art Co., Ltd.; ep 13)
Qin Lin (J&K Corporation; ep 13)
Rang Hyeon Lee (MAPPA Sendai Studio; OP2; 20 episodes
eps 1-2, 5-6, 8-20, 22-24
)

Rie Arai (Stella Road; ep 5)
Ruisai Hashimoto (MAPPA Tokyo Studio; OP2; 18 episodes
eps 1-2, 5-6, 8, 10, 12-23
)

Runa Yagyu (MAPPA Tokyo Studio; ED2; 18 episodes
eps 1-2, 5-6, 8-10, 12-20, 22-23
)

Rungui Huang (Beijing Xie Le Art Co., Ltd.; ep 13)
Sakiko Kadoya (MAPPA Tokyo Studio; OP2; 18 episodes
eps 1-2, 5-6, 8-21
)

Se Na Park (DR Movie; ep 17)
Su Yeong Jeong (DR Movie; ep 17)
Sung Kyung Hwang (DR Movie; ep 17)
Takuya Suezawa (MAPPA Tokyo Studio; ep 6)
Wei Ma (Beijing Xie Le Art Co., Ltd.; 5 episodes
eps 3-4, 7, 9, 11
)

Wei Sun (Beijing Xie Le Art Co., Ltd.; ep 13)
Wei Qing Wang (MAPPA Tokyo Studio; eps 6, 12)
Xi Hu Xu (J&K Corporation; ep 13)
Xiang Mei (J&K Corporation; ep 13)
Xiaofang Zhao (Beijing Xie Le Art Co., Ltd.; 5 episodes
eps 3-4, 7, 9, 11
)

Ying Ping Zhao (Beijing Xie Le Art Co., Ltd.; ep 13)
Yoshito Kikuchi (Stella Road; ep 6)
Young Hye Yoo (DR Movie; ep 17)
Yue Zhao (Beijing Xie Le Art Co., Ltd.; ep 13)
Yuika Nagai (Stella Road; eps 5-6)
Yuka Masuda (MAPPA Sendai Studio; 17 episodes
eps 1-2, 5-6, 8, 10-16, 18-20, 22-23
)

Yuka Ohara (MAPPA Tokyo Studio; ED2; 18 episodes
eps 1-2, 5-6, 8-18, 20, 22, 24
)

Yuki Kadomatsu (Stella Road; ep 18)
Zenghai Liu (Beijing Xie Le Art Co., Ltd.; eps 3-4, 7)
Paint Check:
Ami Kutsuna (ep 14)
Erina Tanaka (Line Farm; ep 23)
Koji Usui (Studio Targe; ep 11)
Megumi Arai (eps 4, 9, 17)
Megumi Furutani (eps 3, 7, 13)
Noriko Komada (OP2; ED2; 6 episodes
eps 1, 8, 12, 16, 19, 22
)

Yuki Kadomatsu (Stella Road; eps 2, 21)
Yuko Kobari (OP1)
Yuko Koshida (Stella Road; 7 episodes
eps 5-6, 10, 15, 18, 20, 24
)

Paint Check Assistant:
Ami Kutsuna (ep 1)
Asami Eguchi (Stella Road; 7 episodes
eps 6, 10, 15, 18, 20-21, 24
)

Ayako Shimagata (ep 13)
Jin-Hee Lee (ep 17)
Kaho Endo (Stella Road; 6 episodes
eps 5, 10, 18, 20-21, 24
)

Naomi Nakano (Stella Road; eps 10, 24)
Saki Kurata (ep 23)
Yoshito Kikuchi (Stella Road; 7 episodes
eps 5-6, 10, 15, 18, 21, 24
)

Yuika Nagai (Stella Road; 8 episodes
eps 5-6, 10, 15, 18, 20-21, 24
)

Yuka Yamaya (ep 23)
Yuki Kadomatsu (Stella Road; eps 5-6, 18, 24)
Yuko Koshida (Stella Road; ep 21)
Paint Scan: Zenghai Liu (Beijing Xie Le Art Co., Ltd.; eps 9, 11)
Photography:
Arisa Kawamoto (MAPPA; eps 13-24)
Hyo Gyu Park (MAPPA; eps 15, 23-24)
Junichi Kakinuma (Rare Trick; eps 16-24)
Kazuhiro Yamada (MAPPA; ep 16)
Koji Tanaka (Rare Trick; eps 3-24)
Madoka Yagi (MAPPA; ep 16)
Mikihiro Yoshikawa (Rare Trick; eps 2, 4, 6-8)
Momoe Sekine (MAPPA; eps 1-24)
Momoko Mifune (MAPPA; ED2)
Nobuhiro Kawakami (Rare Trick; eps 3-24)
Osamu Kobayashi (ED1; ep 15)
Shigeki Asakawa (Rare Trick; eps 2-24)
Shinnosuke Kato (MAPPA; ep 15)
Takeshi Senda (MAPPA; ep 16)
Teppei Ito (MAPPA; ep 18)
Yomogiko Murano (Rare Trick; ep 2)
Yoshihisa Oyama (MAPPA; OP2; eps 1, 3-4)
Yukie Ooyagi (Rare Trick; eps 2, 4, 6)
Yumi Sugou (MAPPA; OP2; eps 1, 3-4)
Planning Production:
Andrew Michael Upton (eps 16-24)
Production Advancement:
Atsunobu Ueno (eps 14, 21)
Ayumi Takaishi (eps 16, 22)
Fumi Moriya (OP1; eps 2, 5, 8, 10)
Kōshirō Ōuchi (ep 17)
Kouki Aoshima (6 episodes
eps 1, 6, 12, 20-21, 24
)

Kouki Sakamoto (eps 4, 9)
Mai Tsujimoto (5 episodes
eps 2, 8, 15, 19, 21
)

Masato Matsunaga (ED1)
Masatomo Konishi (ep 6)
Mitsuaki Ooishi (4 episodes
eps 7, 11, 13-14
)

Shōhei Konumano (ep 23)
Sōmi Nishiyama (OP2; ED2; ep 10)
Yong Ho Jeon (ep 17)
Yui Kamiura (eps 18-19)
Yūka Aoki (ep 18)
Yuri Toda (eps 3, 7)
Production Advancement Assistant:
Atsunobu Ueno (ep 24)
Ayumi Takaishi (ep 24)
Kouki Aoshima (ep 14)
Mai Tsujimoto (ep 23)
Masatomo Konishi (eps 23-24)
Shōhei Konumano (MAPPA; 4 episodes
eps 10-11, 13, 17
)

Sōmi Nishiyama (ep 23)
Production Cooperation:
Isao Ishikawa (Quaras)
Keisuke Itō (Quaras)
Production Desk: Masato Matsunaga
Prop Design:
Masayuki Katou
Tetsurō Takanashi (eps 11-15, 18-24)
Publicity Producer: Hikari Tarui
Recording: Takeshi Imaizumi
Recording Assistant: Tomoki Kikuchi
Setting Production:
Kanae Hisatomi (20 episodes
eps 3-8, 10, 12-24
)

Kosuke Isshiki
Sound Effects: Shizuo Kurahashi
Sound Effects Assistant: Sachiko Nishi
Sound Production Manager: Takurou Okada
Special Animation:
Kenta Nomura (ED2)
Masanobu Hiraoka (ED2)
Special Cut Animation: Setta (ep 8)
Special Effects: Chieko Tokuda
Sub-Character Design:
Masayuki Katou
Tetsurō Moronuki (ep 6)
Tetsurō Takanashi (eps 11-24)
Yuuko Yamada (eps 22-24)
Theme Song Arrangement:
amazarashi (ED1)
Koji Tsukada (OP1)
Numa (ED2)
Yoshiaki Dewa (ED1)
Ziyoou-vachi (OP1)
Theme Song Composition:
Avu-chan (OP1)
Eve (ED2)
Hiromu Akita (ED1)
Masafumi Goto (OP2)
Takahiro Yamada (OP2)
Theme Song Lyrics:
Avu-chan (OP1)
Eve (ED2)
Hiromu Akita (ED1)
Masafumi Goto (OP2)
Theme Song Performance:
amazarashi (ED1)
Asian Kung-Fu Generation (OP2)
Eve (ED2)
Ziyoou-vachi (OP1)
Title Design: Mio Aoyagi
Video Editing:
Kosuke Tanaka (Q-Tec; 21 episodes
eps 1-5, 8-20, 22-24
)

Masayasu Arimatsu (Q-Tec; ep 21)
Taichi Wakamatsu (Q-Tec; eps 6-7)
Hiroki Suzuki as Hyakkimaru
Rio Suzuki as Dororo

Akio Ohtsuka as Jukai
Chie Nakamura as Nuinokata
Mariko Munakata as Mutsu
Mutsumi Sasaki as Biwamaru
Naoya Uchida as Daigo Kagemitsu
Shōya Chiba as Tahōmaru

Aki Kanada as Saru (ep 8)
Atsushi Ono as lord (ep 4)
Ayano Hamaguchi as Maimai Onba (ep 14)
Ayumi Fujimura as
Ojiya (eps 9, 14, 16)
Okaka (ep 13)
Chie Arikawa as midwife B (ep 1)
Eiko Hanawa as midwife (ep 3)
Fuminori Komatsu as Yajiro (ep 7)
Fumitake Ishiguro as
emissary (ep 2)
Midoro (eps 21-23)
soldier A (ep 3)
Spy (7 episodes
eps 2, 9-10, 17, 20-22
)
Harumi Ueda as Jishō Nun Ghost (ep 14)
Hayato Watanabe as villager (ep 2)
Hiroki Takahashi as Tanosuke (ep 4)
Ikue Ōtani as Yōkai Kozō (eps 14-15)
Junko Takeuchi as Sukeroku (eps 11-12)
Kanako Sakuragi as mother (ep 1)
Kazuhiro Yamaji as Munetsuna (ep 19)
Kenta Miyake as Hibukuro (eps 9, 14)
Kōhei Amasaki as Kaname (ep 3)
Koji Yusa as Sabame (eps 14-15)
Kotomi Otsuka as child (ep 7)
Mami Koyama as Bandai (ep 2)
Marina Inoue as Osushi (ep 4)
Masaya Fukunishi as laborer (ep 1)
Masumi Taira as nun (ep 9)
Miki Natsutani as child (ep 1)
Mizuka Arima as midwife A (ep 1)
Mugihito as Narrator
Namiko MORIMOTO as Handmaiden (eps 6, 19)
Nana Mizuki as Mio (eps 5-6)
Nodoka Hasegawa as lady (eps 1, 11)
Riki Kitazawa as Kane Kozō (ep 2)
Ryūichi Kijima as Shiranui (eps 16, 18)
Sanae Kobayashi as Oume (ep 8)
Satsumi Matsuda as Tahōmaru (young)
Setsuji Satoh as Itachi (4 episodes
eps 9, 15-16, 18
)
Shin'ya Honda as villager (ep 3)
Shinnosuke Ogami as Michihide (eps 22-24)
Shinya Fukumatsu as old man (ep 7)
Shinya Takahashi as
man (ep 7)
villager A (ep 8)
Shōta Ebina as man (ep 3)
Tadashi Miyazawa as village elder (ep 8)
Takamaru Seko as Denkichi (ep 2)
Takayuki Sakazume as Sabu (ep 1)
Takumu Miyazono as
soldier B (ep 3)
watchman (ep 7)
Tarō Kiuchi as
farmer (ep 9)
villager B (ep 8)
Tooru Nara as Yahiko (eps 22-24)
Wataru Tsuyuzaki as Jiheita (eps 22-24)
Yoshihito Sasaki as monk (eps 1, 16)
Yūgo Sekiguchi as commander (ep 3)
Yūichi Nakamura as Sainome no Saburota (ep 20)
Yuka Terasaki as Take (ep 5)
Yuko Kaida as Ohagi (ep 7)
Yume Miyamoto as Okowa (ep 19)
Yurina Watanabe as Shiranui (young; ep 18)
Japanese companies
2nd Key Animation:
Actas (ep 20)
Akatsuki (ep 19)
Art Base Bam (eps 5-6)
Asahi Production (10 episodes
eps 1-2, 5-6, 8, 14, 21-24
)

Baoding Animation Studio (eps 9, 11)
Be Loop (eps 5-6, 16, 22)
Beijing Xie Le Art Co., Ltd. (eps 7-13 odd)
BONES (eps 5-6, 8, 10)
Candy Box (ep 6)
CL Corporation (ep 12)
Dogwood (13 episodes
eps 1-2, 6-8, 10, 12, 14-15, 19, 21, 23-24
)

Dr. Movie (ep 17)
FAI (eps 21-22)
Gallop (ep 1)
GK Sales (eps 14, 21)
J&K Corporation (ep 11)
Jiayu Animation (eps 9, 11)
Jumondo (eps 2, 8, 21)
M.S.J Musashino Production (eps 1-2)
Nakamura Production (6 episodes
eps 3-4, 7, 9, 11, 17
)

Nomad (ep 5)
PRA (5 episodes
eps 1-2, 12, 14, 19
)

Seven Arcs Pictures (eps 15, 18)
Shuka (eps 14-15)
SILVER LINK. (ep 9)
Snow Light Staff (ep 8)
Studio CL (eps 17, 21)
Studio Elle (ep 6)
Studio Gash (16 episodes
eps 1-2, 5-6, 8-14 even, 15, 18-24
)

Studio Giants (eps 2-4)
Studio Gram (ep 14)
Studio Lings (ep 8)
Studio μ (eps 2, 10)
Sunrise (ep 2)
Tezuka Productions (ep 14)
TROYCA (ep 16)
Wafū Animation (ep 22)
WHITE FOX (5 episodes
eps 3-4, 8-9, 17
)

WHITE FOX Izukōgen Studio (eps 18, 20)
Wish (ep 20)
World Anime Networks (ep 5)
xenron (4 episodes
eps 12, 21-22, 24
)

Zero-G (5 episodes
eps 8, 12, 16, 19, 22
)

ZEXCS (ep 5)
Animation Production:
MAPPA (17 episodes
eps 1-2, 5-6, 8-14 even, 15-16, 18-24
)

Tezuka Productions (8 episodes
eps 3-4, 7-13 odd, 14, 17
)

Art: Hyperball (OP1)
Background Art:
Aoshashin (eps 14-15, 18)
Deho Gallery (eps 4, 7)
Moon Flower (eps 12, 17)
Studio Pablo (OP2; eps 1-24)
Color Setting:
Line Farm (ep 23)
Stella Road (9 episodes
eps 2, 5-6, 10, 15, 18, 20-21, 24
)

Studio Targe (ep 11)
Color Setting Assistance: Stella Road (5 episodes
eps 2, 5-6, 18, 24
)

Design: FUETE (OP1)
Direction: Hyperball (OP1)
In-Between Animation:
A-Line (ep 1)
Akatsuki (OP2; ED2; ep 21)
Asahi Production (14 episodes
eps 1-2, 5, 8, 12, 14-16, 18, 20-24
)

Baoding Animation Studio (eps 9, 11)
Beijing Xie Le Art Co., Ltd. (6 episodes
eps 3-4, 7-13 odd
)

Big Owl (ep 12)
CL Corporation (eps 6, 22-23)
DEFA (4 episodes
eps 8, 12, 18, 24
)

diomedéa (OP1)
Dogwood (9 episodes
eps 1-2, 5-6, 8-14 even, 15
)

Dr. Movie (OP 1-2; 7 episodes
eps 1-2, 5, 14, 16, 20, 24
)

FAI (ep 15)
GAINAX Kyoto (ep 5)
GONZO (ep 12)
HUAYI (ep 17)
J&K Corporation (ep 13)
Jiayu Animation (eps 9, 11)
Jumondo (eps 2, 5, 8)
Kagura (eps 1-2)
LIDEN FILMS (eps 2, 5)
LIDEN FILMS Kyoto Studio (ep 2)
M.S.J Musashino Production
MAPPA (OP1)
MAPPA Sendai Studio (OP2; ED2; 21 episodes
eps 1-2, 5-6, 8-24
)

MAPPA Tokyo Studio (OP2; ED2; 21 episodes
eps 1-2, 5-6, 8-24
)

M.S.J Musashino Production (eps 1-2)
Oh! Production (ep 1)
Revoroot (OP1; eps 2, 5-6, 8)
R.I.C (eps 12, 24)
Seigasha (OP1)
SILVER LINK. (ep 5)
Studio 4°C (ep 20)
Studio CL (10 episodes
eps 1, 8-14 even, 15-16, 20-21, 24
)

Studio Elle (5 episodes
eps 8, 10, 15, 21-22
)

Studio EverGreen (ep 12)
Studio Gimlet (ep 1)
Studio Gram (eps 12, 18, 24)
Studio μ (ep 14)
Sunrise (eps 1, 5)
Sunshine Corporation (eps 1-2)
Synod (eps 1-2, 6)
The Answer Studio Co., Ltd. (ep 24)
World Anime Networks (8 episodes
eps 2, 5, 10, 12, 15-16, 18, 20
)

xenron (OP2; 12 episodes
eps 5, 8-14 even, 15-16, 20-24
)

Zero-G (ep 18)
Internet Streaming: Amazon Prime Video
Key Animation:
Angle (eps 9-10)
Beijing Xie Le Art Co., Ltd. (eps 9, 13)
Debris Sapporo (ep 10)
Dr. Movie (eps 17, 21)
Gaina (ep 6)
Graphinica (ep 10)
Studio Arche (ep 22)
Studio Lings (ep 14)
Synod (ep 6)
Motion Graphics: TWO WAIDEE (OP1)
Music Production: Fuji Pacific Music
Official Site Design: AWAKE
Overseas Licensing: Fuji Creative Corporation
Paint:
Akatsuki (OP2; ED2; ep 21)
Asahi Production (OP1; 14 episodes
eps 1-2, 5, 8, 12, 14-16, 18, 20-24
)

Baoding Animation Studio (eps 9, 11)
Beijing Xie Le Art Co., Ltd. (6 episodes
eps 3-4, 7-13 odd
)

Big Owl (ep 12)
CL Corporation (eps 6, 22-23)
DEFA (6 episodes
eps 1, 8, 12, 18, 20, 24
)

Dogwood (9 episodes
eps 1-2, 5-6, 8-14 even, 15
)

Dr. Movie (OP 1-2; 6 episodes
eps 1-2, 5, 14, 16, 20
)

FAI (eps 10, 15)
HUAYI (ep 17)
J&K Corporation (ep 13)
J.C. Staff (ep 2)
Jiayu Animation (eps 9, 11)
Jumondo (eps 5, 8)
Kagura (eps 1-2)
MAPPA (OP1)
MAPPA Sendai Studio (OP2; ED2; 21 episodes
eps 1-2, 5-6, 8-24
)

MAPPA Tokyo Studio (OP2; ED2; 21 episodes
eps 1-2, 5-6, 8-24
)

M.S.J Musashino Production (eps 1-2)
Revoroot (OP1; eps 5, 8)
R.I.C (eps 12, 24)
Stella Road (OP1; 5 episodes
eps 5-6, 10, 18, 24
)

Studio CL (10 episodes
eps 1, 8-14 even, 15-16, 20-21, 24
)

Studio Elle (OP 1-2; 10 episodes
eps 1-2, 5-6, 8, 10, 12, 15, 21-22
)

Studio EverGreen (ep 12)
Studio Gram (eps 12, 18, 24)
Studio μ (ep 14)
Studio Road (ep 6)
Synod (eps 1-2, 6)
World Anime Networks (7 episodes
eps 2, 5, 10, 15-16, 18, 20
)

xenron (OP2; 12 episodes
eps 5, 8-14 even, 15-16, 20-24
)

Paint Check:
Line Farm (ep 23)
Stella Road (9 episodes
eps 2, 5-6, 10, 15, 18, 20-21, 24
)

Studio Targe (ep 11)
Paint Check Assistance: Stella Road (9 episodes
eps 5-6, 10, 15, 18, 20-22, 24
)

Paint Scan: Beijing Xie Le Art Co., Ltd. (eps 9, 11)
Photography:
MAPPA (OP2; ED2; eps 1-24)
Raretrick (eps 2-24)
Photography Assistance:
Asahi Production (eps 12, 18)
Asura Film (9 episodes
eps 1, 14-16, 18-19, 21-22, 24
)

Azuhata Production (5 episodes
eps 6, 12, 15-16, 20
)

Caramel Art (eps 5, 8)
GK Sales (ep 23)
J.C. Staff (11 episodes
eps 6-14 even, 15-16, 20-22, 24
)

Jumondo (ep 23)
Line Farm (ep 23)
Magic Bus (ep 23)
MAPPA (OP1 for eps. 3-12)
M.S.J Musashino Production (eps 15, 19, 23)
PRA Photography Dept. (5 episodes
eps 3-4, 16, 20-21
)

Ryūsei (5 episodes
eps 2, 6, 8, 10, 16
)

Satelight (OP2; 14 episodes
eps 1-2, 5, 9, 11-13, 15-18, 22-24
)

Studio CL (9 episodes
eps 14-16, 19-24
)

Studio EverGreen (eps 14, 16, 23)
Studio Gram (ep 12)
TearTribe (ep 23)
Tengu Kobou (OP2; ep 10)
Tplus (eps 8, 23)
Triple A (ep 12)
Tripod (4 episodes
eps 9, 11, 13, 17
)

Typhoon Graphics (eps 5, 21)
xenron (5 episodes
eps 5, 8, 10, 14, 24
)

Production: Twin Engine
Production Advancement Assistance: MAPPA (eps 11, 13, 17)
Production Assistance: Telecom Animation Film (OP1)
Production Cooperation:
Quaras
seven8
XFlag
Recording Studio: dugout studio
Sound Production: dugout
Theme Song Production:
Ki/oon Music (OP2)
Sony Music Associated Records (OP1; ED1)
TOY'S FACTORY Inc. (ED2)
Video Editing: Q-Tec
English staff
English companies
(none)
Internet Streaming: Amazon Prime Video (Wordwide)
English cast
(none)
Spanish cast
Spanish staff
Subtitle Translation: Iván Fraile Ramos (Amazon Prime Video; Spain)
(none)
Spanish companies
Internet Streaming: Amazon Prime Video (Latin America and Spain)
German staff
German companies
(none)
Distributor: AniMoon Publishing
German cast
(none)
Portuguese staff
Portuguese companies
(none)
Internet Streaming: Amazon Prime Video (Brazil and Portugal)
Portuguese cast
(none)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology