×
  • remind me tomorrow
  • remind me next week
  • never remind me
Subscribe to the ANN Newsletter • Wake up every Sunday to a curated list of ANN's most interesting posts of the week. read more

The Iceblade Sorcerer Shall Rule the World (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
Hyо̄ken no Majutsushi ga Sekai wo Suberu (Japanese)
冰剣の魔術師が世界を統べる (Japanese)
Plot Summary: The Iceblade Sorcerer is hailed as the most powerful sorcerer in the world. The one who inherited this title, Ray White, struggles to deal with his own immense power. After fighting in the Far East War, his last accomplishment, he vanished from the battlefield along with a deeply scarred psyche. Three years have passed since then, and Ray has enrolled at the Arnold Academy of Magic, a school attended by elite sorcerers from around the world. Ray is the first "Ordinary" to attend this academy since it was founded, so he's greeted by looks of scorn and contempt from its noble-born students. And now, he and the priceless friends he has found there are about to become entangled in multiple schemes. So begins the story of the most powerful sorcerer's school life filled with both friendship and hardship.
Watch Iceblade Sorcerer Shall Rule the World on: Apple TVApple TV, Amazon VideoAmazon Video, Microsoft StoreMicrosoft Store, CrunchyrollCrunchyroll, JustWatch
User Ratings: 170 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 7 votes (sub:7)
 Excellent: 3 votes (sub:3)
 Very good: 23 votes (sub:19, dub:3, others:1
1 Portuguese subtitled
)
 Good: 33 votes (sub:32, others:1
1 German dubbed
)
 Decent: 37 votes (sub:36, dub:1)
 So-so: 30 votes (sub:25, dub:4, others:1
1 Portuguese subtitled
)
 Not really good: 11 votes (sub:11)
 Weak: 13 votes (sub:11, dub:2)
 Bad: 6 votes (sub:6)
 Awful: 5 votes (sub:5)
 Worst ever: 2 votes (sub:1, others:1
1 Vietnamese subtitled
)
Seen in part or in whole by 297 users, rank: #3048 (of 9605)
Median rating: Decent
Arithmetic mean: 5.788 (Decent−), std. dev.: 2.0869, rank: #7825 (of 9732)
Weighted mean: 5.679 (Decent−), rank: #8032 (of 9732) (seen all: 6.25 / seen some: 5.98 / won't finish: 3.18)
Bayesian estimate: 5.807 (Decent−), rank: #6770 (of 7376)
Episode titles: We have 12
Vintage: 2023-01-05
Opening Theme:
"Dystopia" by Sizuk
Ending Theme:
"Loudhaler" by Maaya Uchida
News: Show:
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Blu-ray (Region A)
    The Iceblade Sorcerer Shall Rule the World - The Complete Season (Blu-ray) 2024-05-07 (from $49.99)

Japanese staff
Japanese cast
Director: Masahiro Takata
Series Composition: Masahiro Takata
Script:
Kotaro Shimoyama (ep 3)
Masahiro Takata (eps 1, 5, 10-12)
Takahiro Nagase (eps 2, 7-8)
Tomoko Shinozuka (eps 4, 6, 9)
Storyboard:
Daiji Iwanaga (OP; eps 3, 12)
Masahiro Takata (ED1-2; eps 1, 5, 12)
Meigo Naito (eps 4, 10)
Nobuhiro Mutō (ep 11)
Tamaki Nakatsu (eps 2, 7)
Yoshihide Ibata (eps 6, 8-9)
Episode Director:
Jae-Ik Shin (ep 4)
Masahiro Takata (eps 8, 12)
Masato Uchibori (ep 1)
Mitsuyo Yokono (ep 3)
Noboru Kodaka (ep 10)
Nobuhiro Mutō (eps 5, 11)
Shinya Kawabe (ep 9)
Tamaki Nakatsu (ep 2)
Yoshihide Ibata (eps 6-7)
Unit Director:
Masahiro Takata (OP; ED1-2)
Original creator: Nana Mikoshiba
Original Character Design: Riko Korie
Character Design: Makoto Shimojima
Art Director: Ayumi Kojima (Studio Recess)
Chief Animation Director:
Itsuki Takemoto (eps 2-10 even)
Makoto Shimojima (eps 1, 7)
Miyako Nishida (ep 3)
Animation Director:
Akira Okazaki (eps 8-9, 11-12)
Alexelle Lee (ep 12)
Barkarott (ep 11)
Chang Hee Won (MARU Animation; eps 4, 6, 8)
Cocomantot (eps 8, 11-12)
Do Young Kim (ep 12)
Eun Joung Joung (MARU Animation; eps 4, 6)
Eun Soo Oh (MARU Animation; ep 6)
Facu Escobedo (Koeda Animation; ep 11)
Flochiz (ep 12)
Gin-san (ep 12)
Guonian Wang (5 episodes
eps 1, 5, 8-9, 12
)

Gwang Han Chae (MARU Animation; eps 6, 8)
Hee Jung Kim (MARU Animation; ep 6)
Heisenberg (ep 12)
Hyeong Jong Ju (MARU Animation; ep 6)
Itsuki Takemoto (5 episodes
eps 1, 5, 9, 11-12
)

Jed Panulin (eps 8, 12)
Jomz (eps 8, 11-12)
Jung Nam Kim (ep 12)
Kaori Yamazaki (ep 3)
Landolt-Kan (ep 12)
Limeros (eps 7-8, 12)
Madeline (ep 12)
Makoto Shimojima (OP; eps 1, 5, 7, 12)
Minami Yoshida (ep 12)
Misae Kawakubo (6 episodes
eps 1, 5-11 odd, 12
)

Mixemirai (Chuckle Mouse Studio; ep 11)
Miyako Nishida (ep 10)
Mowamowa (ep 8)
Nigel Tuvera (ep 8)
Noboru Kodaka (ep 10)
Nobuhiro Mutō (eps 5, 11)
Oh Sik Kwon (MARU Animation; ep 8)
Rven (ep 8)
Shiinamon (ep 8)
Shusuke Aizawa (6 episodes
eps 2, 5, 8-9, 11-12
)

Tensho Sato (ep 12)
Vann Oba (ep 11)
YINXELH (Koeda Animation; ep 11)
Yoon Ok Park (MARU Animation; ep 4)
Yoshito Matsunaga (ep 3)
YuePants (eps 8, 11-12)
Yuka Hashimoto (8 episodes
eps 1-2, 5, 7-9, 11-12
)

Translation: Sang Hun Yun (MARU Animation; eps 4, 6, 8)
3D Director: Keiichi Eda (Chiptune)
Sound Director: Masahiro Takata
Director of Photography: Natsumi Uchida (animocaramel)
Executive producer:
Shin Furukawa
Shinya Watanabe
2D Work: Hiroyuki Yazaki
2nd Key Animation:
Aloevi (Chuckle Mouse Studio; ep 11)
Bin Jiang (GK Sales; ep 1)
Bo Jiang (GK Sales; ep 1)
Cheng Bin Wu (GK Sales; ep 1)
Cocomantot (ep 8)
Era (ep 11)
Eun Seo Do (MARU Animation; eps 1, 4, 6, 8)
Garu (Koeda Animation; ep 11)
gensei (ep 12)
Hitoshi Katsura (Studio Gimlet; ep 1)
Hong Lin Dong (GK Sales; ep 1)
Hua Tan (GK Sales; ep 1)
Hyun Ah Cho (MARU Animation; eps 4, 6, 8)
IaraKori (Koeda Animation; ep 11)
In Sub Choi (MARU Animation; eps 1, 4, 6, 8)
itsFuranku (ep 12)
Jalex (Koeda Animation; ep 11)
Jed Panulin (ep 8)
Jhun Zulueta (eps 8, 11-12)
Ji Hyeon Shin (ANIHOUSE SUN; ep 11)
Jie Huang (GK Sales; ep 1)
Jing Hui Yang (OP)
Jomz (ep 8)
Jun Seong Jeon (ANIHOUSE SUN; ep 11)
Kraisse (ep 12)
Luxe (Chuckle Mouse Studio; ep 11)
Mei Zhang (GK Sales; ep 5)
Mi Hyun Park (ANIHOUSE SUN; ep 11)
Mikken (Koeda Animation; ep 11)
Mori_G (ep 12)
Myung-Hee Youn (MARU Animation; eps 4, 8)
Neme-A (Koeda Animation; ep 11)
Nigel Tuvera (ep 8)
Nigen (Chuckle Mouse Studio; ep 11)
Pei Liu (GK Sales; eps 1, 5)
Rven (ep 8)
Ryoji Lim (ep 8)
Semo (eps 11-12)
Seong Eun Jeong (MARU Animation; eps 1, 4, 6, 8)
Seul Bi Lee (MARU Animation; eps 4, 8)
Shota Nakayama (Studio Gimlet; ep 1)
Song Cen Hou (ep 9)
Su Jin Oh (MARU Animation; eps 1, 4, 6, 8)
Vivian (Chuckle Mouse Studio; ep 11)
Wei Ya Sun (GK Sales; ep 1)
Xing Yu Chen (GK Sales; ep 1)
YuePants (eps 8, 12)
Animation: Hiroyuki Yazaki (ED1)
Animation Assistant: Shinji Robin Takeda-Gray (Gambit; ep 11)
Animation producer: Satoshi Nakatani
Animation Supervisor: Yuma Ōue (Yokohama Animation Lab)
Art Setting: Yasuhiro Okumura (Studio Recess)
Assistant Animation Director:
Aya Tanaka (ep 3)
Haruka Suzuki (ep 3)
Yoshito Matsunaga (ep 10)
Assistant Art Director: Rei Kakei (8 episodes
eps 1-5, 7, 9, 12
)

Assistant Chief Animation Director: Itsuki Takemoto (eps 3, 7)
Assistant Episode Director: Yoshihide Ibata (ep 4)
Background Art:
Akiko Ishii (eps 9, 12)
Ayumi Kojima (Studio Recess; OP; ED2; eps 1-5, 7, 9)
Chiharu Konno (Studio Recess; eps 1, 9, 12)
Dinh Thi Pham (Gifu Kogyo Vietnam; ep 9)
Haruki Saitō (GK Sales; eps 2, 5, 7)
Huu Nghia Pham (Gifu Kogyo Vietnam; ep 9)
Kayoko Imazeki (GK Sales; eps 2, 5, 7)
Kazuma Shirai (Studio Recess; ep 1)
Kyōsuke Yamahiro (GK Sales; eps 2, 5, 7)
Le Kim Thao Tran (Gifu Kogyo Vietnam; ep 9)
Natsumi Murakata (Studio Recess; OP; eps 1-2)
Noe Hongō (Moon Flower; ep 12)
Rei Kakei (ED2; eps 1-5, 7, 9)
Saki Kurobe (ep 4)
Shia Ikegami (ep 12)
Sou Kawahara (Moon Flower; ep 12)
Takeo Orikasa (GK Sales; eps 2, 5, 7)
Thanh Long Pham (Gifu Kogyo Vietnam; eps 9, 12)
Tomohiro Morishita (Studio Recess; OP; eps 1, 9, 12)
Van Hoa Nguyen (Gifu Kogyo Vietnam; eps 9, 12)
Yasuhiro Okumura (Studio Recess; ep 1)
Yukino Ōsawa (Moon Flower; ep 12)
Yūko Watahiki (eps 5, 11-12)
Yuri Satou (Studio Recess; eps 1-2, 9, 12)
Casting Management: Takamasa Nishimura
Character Design Assistant: Sao Tamado
Color design: Fusako Nakao (Wish)
Color setting:
Aya Ōtaki (5 episodes
eps 2-3, 7, 10, 12
)

Fusako Nakao (OP; ED2)
Hee Sook Wang (MARU Animation; eps 6, 8)
Mi Jin Mo (MARU Animation; ep 1)
Sara Yamazaki (5 episodes
eps 1-2, 7, 10, 12
)

Sook Ja Jeon (MARU Animation; eps 4, 6, 8)
Yuichi Furuichi (eps 8-9, 11)
Comicalize Artist: Norihito Sasaki
Design: Hiroyuki Yazaki (ED1)
Distribution Manager: Asuka Tsuzuki
Editing: Yumi Jinguji (Chiptune)
Guest Character Design: Shigeki Kuhara (8 episodes
eps 2-8 even, 9-12
)

HD Editing:
Daiki Monma (McRAY; eps 1, 4-10)
Shingo Chatani (McRAY; eps 1-5, 8-12)
Yoshito Shiraishi (McRAY; eps 2-3, 11-12)
Yūdai Yamanashi (McRAY; eps 6-7)
HD Editing Desk:
Kentarō Kai (McRAY; eps 1-12)
Yōsuke Ariyama (McRAY; eps 1-12)
Illustration: Sao Tamado (ED1)
In-Between Animation:
Ai Guang Liang (Wish; eps 3, 5, 7, 10)
Do Hee Na (MARU Animation; eps 1, 4, 6, 8)
Haruka Furuike (Wish; ep 1)
Hee Young Lee (MARU Animation; eps 4, 6, 8)
Hyun-Jung Lee (MARU Animation; eps 1, 4, 6, 8)
Ju Hyun Kim (MARU Animation; eps 1, 4, 6, 8)
Jun Cheol Won (MARU Animation; eps 1, 4, 6, 8)
Makoto Andō (Wish; ep 1)
Min Yeong Jang (MARU Animation; eps 1, 4, 6, 8)
Mina Yuzuki (Wish; eps 2-3, 10)
Mitsutaka Kimura (Wish; eps 1-7 odd, 10)
Moe Shimoji (Wish; ep 2)
Nozomu Ichijo (Wish; ep 10)
Risako Yagi (Wish; ep 12)
Se Won Kim (MARU Animation; eps 1, 4, 6, 8)
Shōhei Ōmori (ep 12)
So Min Park (MARU Animation; eps 4, 6, 8)
So Young Kim (MARU Animation; eps 1, 4, 6, 8)
Thi Hai Yen Lai (Wish; eps 2, 5)
Yōhei Yamamoto (Wish; eps 3-5, 7, 12)
Yu Yi Yang (Wish; ep 1)
Yu-Jung Kim (MARU Animation; eps 1, 4, 6, 8)
Yun Hee Cho (MARU Animation; eps 1, 4, 6, 8)
Yuna Suzue (Wish; eps 2-3, 7)
In-between Animation Production: Yuu Takahashi (Wish; eps 10, 12)
In-Between Check:
Da Hye Jeong (MARU Animation; eps 4, 6)
Ji-Hyun Kim (MARU Animation; eps 1, 4, 6, 8)
Mina Yuzuki (eps 2-3, 5, 7)
Mitsutaka Kimura (ep 1)
Risako Yagi (ep 12)
Ying Xue Jin (MARU Animation; eps 1, 4, 6, 8)
Yōhei Yamamoto (ep 10)
Interpreter: Sang Hun Yun (MARU Animation; eps 4, 6, 8)
Key Animation:
Adrian Alejo (ep 12)
Akira Okazaki (5 episodes
eps 1-2, 5, 7, 9
)

Angelolo (ep 5)
Aya Tanaka (NEOX; eps 3, 10)
Cocomantot (ep 5)
Dakog_Oten (eps 5, 8, 12)
eagle (ep 11)
Era (ep 11)
Flochiz (ep 12)
Fūsa Ōyama (ep 5)
Fuyuseth (ep 11)
Granito (ep 11)
Guonian Wang (OP; eps 1, 5, 7, 12)
Haruka Suzuki (NEOX; eps 3, 10)
Heisenberg (eps 11-12)
Heung Seok Ju (MARU Animation; eps 4, 6, 8)
Hikaru Naraoka (eps 2, 7-8)
Hyung-Il Kim (MARU Animation; ep 8)
Il Kim (MARU Animation; eps 1, 6, 8)
Itsuki Takemoto (OP; ED2; ep 4)
Jae Young Jang (MARU Animation; ep 4)
Jae-Ik Shin (MARU Animation; ep 8)
Jed Panulin (ep 12)
Jeong Jong Lee (ANIHOUSE SUN; ep 7)
Jing Hui Yang (ep 9)
Jirou Fujikawa (ep 12)
Jung Nam Kim (ep 2)
Junichi Yokose (ep 7)
Junko Matsushita (ep 7)
Kaori Yamazaki (NEOX; eps 3, 10)
KAT (ep 11)
Kazunori Ozawa (OP; eps 5, 7, 9)
Keiji Shigesawa (ep 7)
Ken'ichi Hamazaki (ep 12)
Konatsu Kumagai (ep 9)
Kuro-A (Koeda Animation; ep 11)
Limeros (eps 5, 12)
LUNARGHOST (ep 11)
Madeline (eps 5, 8, 12)
Makoto Shimojima (OP)
Masaharu Morinaka (ep 9)
Masanao Bessho (ep 5)
Mikken (Koeda Animation; ep 11)
Minami Yoshida (OP)
Misae Kawakubo (OP; eps 1, 5)
Miyako Nishida (NEOX; eps 3, 10)
Momoko (MARU Animation; ep 8)
Mori_G (ep 11)
Mowamowa (ep 8)
Nekomataya (OP)
Noboru Kawamori (ep 7)
Noboru Kodaka (NEOX; eps 3, 10)
Nobuhiro Mutō (OP; eps 1, 5, 12)
Norihiko Tamaki (ep 9)
Ōri Ihara (ep 5)
Paul Stiffman (eps 5, 8)
Reilynn (ep 11)
Ryō Suzuki (eps 7, 9, 12)
SENO (ep 11)
Seo Ki Kang (MARU Animation; ep 1)
Serena Koi (OP; eps 7, 12)
Setsuko Unno (ep 2)
Shigeki Awai (eps 2, 9)
Shiinamon (eps 5, 8, 12)
Shinji Itadaki (ep 11)
Shōji Endō (ep 7)
Shōya Gotō (7 episodes
eps 1-2, 5-11 odd, 12
)

Shusuke Aizawa (OP; 5 episodes
eps 1-2, 5, 9, 12
)

Takahiro Arai (ep 2)
Taro Ikegami (OP)
Tensho Sato (OP)
Tian Tian Yang (ep 9)
Tobira (eps 5, 12)
Tomoyoshi Tsuchiya (ep 1)
Willie Blue Bussell (ep 11)
Woon Suk Won (ANIHOUSE SUN; ep 11)
Yeong Nam Ko (MARU Animation; ep 6)
Yoshiaki Matsuda (ep 7)
Yoshiko Nakamura (ep 2)
Yoshito Matsunaga (NEOX; eps 3, 10)
Young Chan Kim (MARU Animation; eps 4, 6)
YuePants (ep 5)
Yūichi Kondō (ep 9)
Yuka Hashimoto (OP; eps 1-2)
Yūto Takaya (ep 5)
Merchandising Manager: Takayuki Tamura
Monster Design: Yoshinori Iwanaga
Music Production Producer: Daisuke Mizuta
Official HP Production: Teru Ono
Original Work Assistant:
Satoshi Shōji
Yasunori Inokuma
Paint:
A Jin Kim (MARU Animation; eps 1, 4, 6, 8)
Amane Kamiya (Wish; ep 5)
Asako Kikuchi (Wish; ep 2)
Ayako Kawahara (Wish; ep 3)
Ayane Yokoyama (Wish; ep 5)
Chizue Saitō (Wish; ep 10)
Dames Jennifer (Wish; ep 2)
Emiko Okui (Wish; ep 1)
Erika Tanaka (Wish; ep 7)
Eun Jin Cha (MARU Animation; eps 1, 4, 6, 8)
Han Zheng Zhang (Wish; ep 7)
Haruka Arai (Wish; ep 3)
Hikaru Takigawa (Wish; ep 12)
Hiromi Watanabe (Wish; ep 7)
Hiroshi Koyama (Wish; ep 2)
Hisako Furukawa (Wish; ep 10)
Hitomi Yamase (Wish; ep 10)
Izumi Inoue (Wish; ep 5)
Jung-Min Park (MARU Animation; ep 1)
Kōki Imamoto (Wish; eps 1, 4)
Kosuke Mizusawa (Wish; ep 5)
Kōta Sudō (Wish; ep 2)
Kumiko Yamazaki (Wish; ep 5)
Marie Koga (Wish; ep 7)
Maya Kusumoto (Wish; ep 12)
Mayu Kiyota (Wish; ep 7)
Mayumi Hiraide (Wish; ep 7)
Mi Jin Mo (MARU Animation; eps 4, 6, 8)
Miku Nishinosono (Wish; ep 2)
Misato Kaneko (Wish; ep 12)
Momono Misawa (Wish; ep 10)
Motofumi Usuda (Wish; ep 1)
Nao Kinoue (Wish; ep 2)
Naoki Minami (Wish; ep 3)
Ran Ehara (Wish; ep 3)
Rie Kitazawa (Wish; ep 5)
Rieko Umemura (Wish; ep 1)
Saeko Kushima (Wish; ep 3)
Satomi Hatano (Wish; ep 12)
Satomi Kusakabe (Wish; ep 10)
Sayuri Ishikawa (Wish; ep 1)
Shiho Okamiya (Wish; ep 3)
Shinya Terashima (Wish; ep 5)
Si Bo Yang (Wish; eps 1, 4)
Su Hyun Jung (MARU Animation; eps 1, 4, 6, 8)
Sun Hee Park (MARU Animation; eps 1, 4, 6, 8)
Takaaki Izumi (Wish; ep 2)
Takako Uemura (Wish; ep 12)
Teruka Tanaka (Wish; ep 1)
Terumi Yamada (Wish; ep 5)
Tomoko Takahashi (Wish; ep 10)
Tomomi Muta (Wish; ep 12)
Waka Morita (Wish; ep 3)
Yoko Chiba (Wish; ep 2)
Yosuke Amamoto (Wish; ep 1)
Yuichi Furuichi (ep 12)
Yukari Kunō (Wish; ep 7)
Yuki Yoshioka (Wish; ep 10)
Yūko Koyama (Wish; ep 3)
Yumi Fujiwara (Wish; ep 10)
Yūsuke Ishihara (Wish; ep 7)
Paint Check:
Aya Ōtaki (5 episodes
eps 2-3, 7, 10, 12
)

Fusako Nakao (OP; ED2)
Hee Sook Wang (MARU Animation; ep 4)
Mi Jin Mo (MARU Animation; ep 1)
Sara Yamazaki (5 episodes
eps 1-2, 7, 10, 12
)

Sook Ja Jeon (MARU Animation; eps 4, 6, 8)
Yuichi Furuichi (eps 8-9, 11)
Paint Manager: Yuu Takahashi (Wish; eps 1-12)
Photography:
Akari Tashiro (animocaramel; eps 3, 6)
Akio Hayashi (Hayashi Satsueisha; eps 9, 12)
Ayako Otsuki (animocaramel; ep 1)
Ayumu Mukai (Ignaz Studio; ep 12)
Chang Juan Chen (STAR Laboratories; ep 9)
Hiroshi Yataka (LIDEN FILMS; ep 12)
Hisashi Matsumuko (STAR Laboratories; ep 9)
Hotaru Tomino (Studio Shamrock; ep 9)
Jia Qi Yang (Yokohama Animation Lab Photography Dept.; OP; ep 12)
Junpei Takatsu (LIDEN FILMS; ep 12)
Kazuki Fujiyama (LIDEN FILMS; ep 12)
Kazuya Iwai (Studio Shamrock; ep 9)
Keisuke Isedo (animocaramel; eps 1-5, 8, 11)
Kento Nakamura (LIDEN FILMS; ep 12)
Kōhei Suda (Studio Shamrock; ep 9)
Konomi Kondō (animocaramel; ED2; eps 1-11)
Kouki Okada (Ignaz Studio; ep 12)
Mansei Ishikawa (animocaramel; eps 4-11)
Minori Kimura (Studio Shamrock; ep 9)
Misaki Kitagawa (animocaramel; eps 1-3, 6-7)
Mitsuhiro Sato (animocaramel; eps 1-11)
Nachi Suzuki (Ignaz Studio; ep 12)
Nao Iwasaki (LIDEN FILMS; ep 12)
Natsumi Uchida (animocaramel; eps 1-11)
Noriyuki Muraki (animocaramel; eps 2-11)
Ren Iijima (LIDEN FILMS; ep 12)
Rina Uekubo (LIDEN FILMS; ep 12)
Rizumu Horimoto (LIDEN FILMS; ep 12)
Ryōga Nakajima (STAR Laboratories; ep 9)
Ryohei Miyasaka (Yokohama Animation Lab Photography Dept.; OP; ep 12)
Sayaka Hiramatsu (animocaramel; eps 5, 8-11)
Sayaka Segawa (animocaramel; eps 1-8, 10-11)
Shōto Kinoshita (animocaramel; eps 1-5, 7)
Takahiro Kita (Yokohama Animation Lab Photography Dept.; ED1; ep 12)
Tomoaki Suzuki (LIDEN FILMS; ep 12)
Tomokazu Nakanishi (Studio Shamrock; ep 9)
Tomomitsu Nakamura (Yokohama Animation Lab Photography Dept.; OP; ep 12)
Tomonori Iwasa (LIDEN FILMS; ep 12)
Tomoya Origuchi (LIDEN FILMS; ep 12)
Tomoyuki Ishiyama (Ignaz Studio; eps 9, 12)
Yong Cheng Huang (Yokohama Animation Lab Photography Dept.; OP; ep 12)
Yōsuke Motoki (Ignaz Studio; eps 9, 12)
Yūki Domoto (LIDEN FILMS; ep 12)
Yūki Kuramochi (animocaramel; eps 1-4, 7)
Yūki Murotsuka (LIDEN FILMS; ep 12)
Yuri Shimazaki (animocaramel; 8 episodes
eps 2, 4-5, 7-11
)

Yūsuke Satō (Studio Shamrock; ep 9)
Yuuto Suzuki (LIDEN FILMS; ep 12)
Production Advancement:
Cheol Hyeon Park (MARU Animation; eps 4, 6, 8)
Haruna Inabe (ep 12)
Kōhei Kido (eps 9, 12)
Koichi Ogata (5 episodes
eps 1-2, 5, 11-12
)

Kōya Takami (eps 7, 12)
Ryōtarō Kusuo (ep 12)
Shion Matsumoto (eps 9, 12)
Sugaho Kojima (eps 3, 10)
Takuya Morishima (eps 2, 12)
Production Desk: Sugaho Kojima
Program Sales Manager: Kōta Shioda
Prop Design: Yoshinori Iwanaga
Publicity Producer:
Christie Leu
Yoshiki Maeda
Recording Adjustment: Naomi Fujita
Recording Assistant: Konomi Seki
Setting Production: Sumika Takase
Sound Effects: Kiyotaka Kawada
Sound Production Manager: Tōru Nakamura
Sub-Character Design:
Guonian Wang
Itsuki Takemoto
Theme Song Arrangement:
John Kanda (OP)
Yūsuke Shirato (ED)
Theme Song Composition:
Shō Watanabe (ED)
Shunryū (OP)
Theme Song Lyrics:
Shō Watanabe (ED)
Shōko Fujibayashi (OP)
Theme Song Performance:
AYAME (AliA; OP)
Maaya Uchida (ED)
Sizuk (OP)
Title Logo Design: Takashi Ishida (Mushikago Graphics)
Iori Saeki as Amelia Rose
Junya Enoki as Ray White
Nana Harumura as Elisa Griffith

Akira Sekine as Ariane Olgren
Atsumi Tanezaki as Lydia Ainsworth
Azumi Waki as Rebecca Bradley
Haruka Michii as Carla Hale
Kaede Hondo as Clarisse Cleveland
Kōhei Amasaki as Albert Alium
Konomi Fujimura as Dina Sera
Maaya Uchida as Carol Caroline
Nanako Mori as Abby Garnet
Nobuyuki Hiyama as Rex Hale
Rie Kugimiya as Lily White
Shiki Aoki as Maria Bradley
Yūichirō Umehara as Evi Armstrong
Yukari Anzai as Tiana Olgren

Anan Furuya as Bibiri Hetare (ep 11)
Aria Seki as Sui Mia (ep 2)
Atsumi Tanezaki as Stella White (ep 12)
Atsushi Abe as Evan Berstein (eps 10-12)
Chisato Mori as Wanda Erica
Daichi Hayashi as
Kusen Riku (eps 2, 4)
Wakyāku Taicho (ep 5)
Daiki Hamano as Shine Gerard (ep 7)
Eiji Miyashita as
Claude Rose (eps 6, 9)
Cusex Igle
Fumiko Uchimura as
Toshoi Iin (ep 6)
Zina Shack
Haruka Shiraishi as Lizelotte Eden (ep 12)
Hōchū Ohtsuka as Heinrich Fahrenheit (ep 5)
Kaori Takaoka as Lady Bradley (ep 10)
Kazuyuki Okitsu as Elliot Arkwright (eps 1, 3-4, 6)
Kokoro Nanami as
Azato Eiko (ep 11)
Toori Sugaruu (ep 7)
Lamalfa Michelle Tateyama as
Socorano Seito (ep 1)
Tenka Noharu (ep 2)
Miyū Ayase as Gakari Vuatanque (ep 7)
Miyu Kubo as Dosse Talho (ep 2)
Mizue Tsunashima as Kairu Michi (ep 2)
Nao Iwaki as
Ikeie Kiyoke (eps 2, 4)
Mobuno Heishi (ep 5)
Seto Seya (ep 6)
Yalki Nass (ep 3)
Nozomi Furuki as Lakis Simerde
Rie Kugimiya as Ray White (young)
Rinko Natsuhi as Jeryl Yumimaru
Ryōsuke Tomita as Uwasa Sittle (ep 1)
Seirō Ogino as
Baratolgo (eps 10-12)
Delk Armstrong (eps 2, 5)
Shino Kusuhara as Bhimoon Giusa (ep 2)
Shinobu Matsumoto as Bruno Bradley (eps 10-12)
Sōichiro Hoshi as Lucas Forst (ep 9)
Takuya Nakashima as
Sarenat Shaw (ep 6)
Setsuyo Rakick (eps 2, 4)
Tetsu Inada as Folkhard Olgren (eps 8-9)
Toa Yukinari as Flor Corain (ep 5)
Yō Taichi as Helena Grady (eps 1-5)
Yoshihisa Kawahara as Howard Kennett (eps 1, 5)
Yuka Watari as
Mannaka Nodareka (ep 1)
Mokuto Mako (ep 2)
Tsukare Giyossi (ep 3)
Yuuki Tamai as Shawky Tyken (eps 2, 4)
Japanese companies
2nd Key Animation:
1010 (ep 7)
Anihouse Sun (ep 11)
BanHui Animation (eps 11-12)
Chuckle Mouse Studio (ep 11)
EN.Studio (ep 12)
Getsumen (ep 12)
GK Sales (9 episodes
eps 1-3, 5, 7-9, 11-12
)

Grain (eps 9, 11-12)
KOEDA ANIMATION (ep 11)
LO Studio (ep 12)
Maru Animation (ep 1)
One Order (eps 1, 8-9)
R.I.C (eps 6-9, 12)
RadPlus (eps 1-2, 9, 12)
Revival (ep 9)
SAS (eps 6-7)
Seven Seas (ep 12)
SILVER LINK. (eps 2, 7)
Studio CL (OP; 6 episodes
eps 1-2, 5, 7, 11-12
)

Studio Gimlet (ep 1)
Studio Massket (ep 12)
Triple A (eps 1, 8)
Trycell (ep 12)
WHITE FOX (eps 7, 12)
3DCGI: Chiptune (eps 1-12)
Animation Assistance: GAMBIT (ep 11)
Animation Direction:
Chuckle Mouse Studio (ep 11)
KOEDA ANIMATION (ep 11)
Studio CL (ep 12)
Animation Production: Cloud Hearts
Animation Supervision: Yokohama Animation Lab
Art Board Assistance:
CygamesPictures (eps 1-3, 5-12)
J.C. Staff Art Dept. (eps 3-5, 10)
Art Direction: Maru Animation (eps 6, 8, 10-11)
Background Art:
Getsumen (ep 2)
Gifu Kogyo Vietnam (eps 9, 12)
GK Sales (eps 2, 5, 7)
Maru Animation (7 episodes
eps 2-4, 6, 8, 10-11
)

Moon Flower (ep 12)
SAKO (eps 5, 7, 9)
Studio Recess (OP; ED2; 8 episodes
eps 1-5, 7, 9, 12
)

CG: Chiptune (OP)
Color Setting: Maru Animation (eps 1, 4, 6, 8)
Editing Studio: Chiptune
HD Editing: McRAY (eps 1-12)
In-Between Animation:
BanHui Animation (eps 11-12)
EN.Studio (ep 12)
Getsumen (ep 12)
GK Sales (eps 8-9, 11)
Grain (eps 9, 11-12)
Hotline (ep 12)
Kamiiru Animation Studio (ep 12)
Kampon of Kadiliman Animation (ep 12)
LO Studio (eps 11-12)
Maru Animation (eps 1, 4, 6, 8)
MPNAVI (ep 12)
One Order (eps 8, 12)
R.I.C (eps 4, 6, 8, 12)
RadPlus (eps 5, 9, 12)
Revival (eps 1, 5, 9, 12)
SDM (ep 12)
Seven Seas (7 episodes
eps 1-3, 5, 7, 10, 12
)

Studio CL (eps 11-12)
Studio Giga (ep 12)
Studio Massket (ep 12)
Studio Shigure (ep 12)
Taiguan Animation (ep 12)
Triple A (ep 8)
Trycell (ep 12)
Wish (OP; ED2; 8 episodes
eps 1-5, 7, 10, 12
)

In-between Check:
Maru Animation (eps 1, 4, 6, 8)
Wish (OP; ED2)
Key Animation:
Anihouse Sun (eps 7, 11)
Art Base Bam (ep 2)
BanHui Animation (ep 12)
EN.Studio (ep 12)
Getsumen (eps 5, 11)
Kampon of Kadiliman Animation (ep 5)
KOEDA ANIMATION (ep 11)
LO Studio (ep 11)
Maru Animation (ep 1)
Neox (eps 3, 10)
Revival (ep 9)
Music Production: Nichion
Paint:
Animesh (eps 1-3, 5)
BanHui Animation (eps 11-12)
EN.Studio (ep 12)
GEEK (6 episodes
eps 1-3, 5, 7, 10
)

Getsumen (ep 12)
GK Sales (eps 8-9, 11)
Grain (eps 9, 11-12)
Hotline (ep 12)
Kamiiru Animation Studio (ep 12)
Kampon of Kadiliman Animation (ep 12)
LO Studio (eps 11-12)
Maru Animation (eps 1, 4, 6)
MPNAVI (ep 12)
Niigata Animation (ep 2)
One Order (eps 8-9, 12)
R.I.C (eps 4, 6, 8, 12)
RadPlus (eps 9, 12)
Revival (eps 7, 9-10, 12)
SDM (ep 12)
Seven Seas (6 episodes
eps 1-7 odd, 10, 12
)

Studio CL (eps 11-12)
Studio Elle (ep 10)
Studio Giga (ep 12)
Studio Massket (ep 12)
Studio Shigure (ep 12)
Taiguan Animation (ep 12)
Triple A (ep 8)
Trycell (ep 12)
Wish (OP; ED2; 8 episodes
eps 1-5, 7, 10, 12
)

Paint Check: Maru Animation (eps 1, 4, 6, 8)
Paint Check Assistance: Wish (ep 12)
Photography:
animocaramel (ED2; eps 1-11)
Hayashi Satsuei-sha (eps 9, 12)
Ignaz Studio (eps 9, 12)
LIDEN FILMS (ep 12)
STAR Laboratories (ep 9)
Studio Shamrock (ep 9)
Typhoon Graphics (eps 9, 12)
Yokohama Animation Lab (OP; ED1; ep 12)
Production Assistance: Maru Animation (eps 4, 6, 8)
Recording Studio: Sound Inn Studios
Sound Production: Bit Grooove Promotion
Sound Production Assistance: Japan Narration Acting Institute
Title Logo Design: Mushikago Graphics
English cast
English staff
ADR Director: Marcus D. Stimac
ADR Script: Jared Smith

ADR Prep: Brandon Peters
ADR Script Supervisor: Tyler Walker
Alexis Tipton as Amelia Rose
Emi Lo as Elisa Griffith
Kevin Thelwell as Ray White

Christopher Wehkamp as Albert Allium
Clifford Chapin as Evi Armstrong
Corinne Sudberg as Tiana Olgren
Kelsey Poppen as Carla Hale
Kristen McGuire as Lily White
Kristi Rothrock as Maria Bradley
Macy Anne Johnson as Rebecca Bradley
Marianne Bray as Ariane Algren
Marisa Duran as Dina Sera
Molly Searcy as Carol Caroline
Monet Tatianna Lerner as Lydia Ainsworth
Natalie Van Sistine as Abbie Garnett
Sarah Wiedenheft as Claris Cleveland
William Ofoegbu as Lex Hail

Branden Loera as Evan Bernstein
Brianna Roberts as Flore Corain
Celeste Perez as Wanda Erica
Chris Guerrero as Paratrogo
Dusty Feeney as Stella White
Erica Muse as The Girl with the Blue Hair (ep 6)
Jalitza Delgado as Laquis Simerde
Kelly Greenshield as Jeryl Yumimaru
Kelsey Maher as Zuina Shack
Kirsty Johnson as Mokuto Mako (ep 2)
Kristen McGuire as Ray White (Young)
Landon McDonald as Elliot Arkwright
Matt Holmes as Cusex Igle
Matthew David Rudd as Claude Rose (eps 6, 9)
Mike McFarland as Heinrich Fahrenheit
Morgan Berry as Helena Grady
Paul Cline as Lukas Frost
Reagan Murdock as Howard Kennett

English companies
Internet Streaming: Crunchyroll
Licensed by: Crunchyroll
French staff
French cast
Translation: Marion Sals

Adaptation: Stéphanie Noardo (eps 1-10, 12)
Proofreading: Stéphanie Noardo (ep 11)
(none)
French companies
(none)
Italian staff
Italian companies
(none)
Internet Streaming: Crunchyroll
Italian cast
(none)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

Compare this anime's credits with others

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology