×
  • remind me tomorrow
  • remind me next week
  • never remind me
Subscribe to the ANN Newsletter • Wake up every Sunday to a curated list of ANN's most interesting posts of the week. read more

The Eminence in Shadow (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
Kage no Jitsuryokusha ni Naritakute! (Japanese)
The Eminence in Shadow - Un giorno sarò l'eminenza grigia (Italian)
陰の実力者になりたくて! (Japanese)
Objectionable content: Intense
Plot Summary: Even in his past life, Cid's dream wasn't to become a protagonist or a final boss. He'd rather lie low as a minor character until it's prime time to reveal he's a mastermind or at least, do the next best thing-pretend to be one. And now that he's been reborn into another world, he's ready to set the perfect conditions to live out his dreams to the fullest. Armed with his overactive imagination, Cid jokingly recruits members to his organization and makes up a whole backstory about an evil cult that they need to take down. Well, as luck would have it, these imaginary adversaries turn out to be the real deal-and everyone knows the truth but him. (from manga)
User Ratings: 390 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 73 votes (sub:69, dub:4)
 Excellent: 92 votes (sub:86, dub:6)
 Very good: 89 votes (sub:76, dub:6, raw:1, others:6
1 Spanish subtitled
1 French subtitled
1 Portuguese subtitled
1 Russian dubbed
1 Polish subtitled
1 Russian subtitled
)
 Good: 56 votes (sub:51, dub:5)
 Decent: 27 votes (sub:26, dub:1)
 So-so: 16 votes (sub:13, dub:1, raw:1, others:1
1 Spanish subtitled
)
 Not really good: 7 votes (sub:7)
 Weak: 9 votes (sub:8, dub:1)
 Bad: 8 votes (sub:8)
 Awful: 10 votes (sub:10)
 Worst ever: 3 votes (dub:1, sub:1, others:1
1 Vietnamese subtitled
)
Seen in part or in whole by 643 users, rank: #1770 (of 9603)
Median rating: Very good
Arithmetic mean: 7.654 (Very good−), std. dev.: 2.2374, rank: #1360 (of 9731)
Weighted mean: 7.673 (Very good−), rank: #1214 (of 9731) (seen all: 8.19 / seen some: 6.72 / won't finish: 3.31)
Bayesian estimate: 7.667 (Very good−), rank: #943 (of 7376)
Running time: 23 minutes
Episode titles: We have 20
Vintage: 2022-10-05
Opening Theme:
"HIGHEST" by OxT
Ending Theme:
"Darling in the Night" by Shichikage 
#1: "Darling in the Night" by Alpha CV Asami Seto (eps 2, 10, 18)
#2: "Darling in the Night" by Beta CV Inori Minase (eps 3, 12)
#3: "Darling in the Night" by Gamma CV Suzuko Mimori (eps 4, 11, 16)
#4: "Darling in the Night" by Delta CV Fairouz Ai (eps 5, 13, 19)
#5: "Darling in the Night" by Epsilon CV Hisako Kanemoto (eps 6, 15, 17)
#6: "Darling in the Night" by Zeta CV Ayaka Asai (eps 7, 9)
#7: "Darling in the Night" by Eta CV Reina Kondō (eps 8, 14)
Links: We have 1
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Blu-ray (Region A)
    The Eminence in Shadow Season 1 - Complete Collection (Blu-ray) 2023-10-10 (from $38.49)

Japanese staff
Japanese cast
Director: Kazuya Nakanishi
Series Composition: Kanichi Katō
Script:
Kanichi Katō (8 episodes
eps 1-3, 6, 9, 12, 15, 20
)

Kunihiko Okada (6 episodes
eps 4, 7, 10, 13, 16, 18
)

Mio Inoue (6 episodes
eps 5, 8, 11, 14, 17, 19
)

Storyboard:
Daisuke Takashima (4 episodes
eps 6, 8, 10, 13
)

Hazuki Mizumoto (ep 4)
Kazuya Nakanishi (OP, ED; 11 episodes
eps 1-3, 5-11 odd, 12, 14, 19-20
)

Susumu Nishizawa (eps 15, 17)
Yoshinobu Tokumoto (eps 16, 18)
Episode Director:
Daisuke Takashima (9 episodes
eps 3, 6, 8, 10-11, 13-19 odd
)

Hazuki Mizumoto (ep 4)
Kazuya Nakanishi (8 episodes
eps 1-2, 5, 7, 9, 12, 14, 20
)

Yoshinobu Tokumoto (eps 16, 18)
Unit Director: Kazuya Nakanishi (OP)
Original creator: Daisuke Aizawa
Original Character Design: Tōzai
Character Design: Makoto Iino
Art Director:
Beom Seon Lee (BON.Corp)
Chief Animation Director:
Makoto Iino (OP; 11 episodes
eps 1-2, 4-20 even
)

Yasuyuki Noda (eps 3-19 odd)
Animation Director:
Daichi Kitahara (10 episodes
eps 3-4, 6-7, 9-19 odd
)

Makoto Iino (ep 20)
Usaku Myouchin (10 episodes
eps 2, 4-5, 8-20 even
)

Yasuyuki Noda (OP; ep 1)
Yōko Tanabe (ep 4)
3D Director: Toshirō Hamamura
Sound Director: Jin Aketagawa
Director of Photography: Takeshi Hirooka
2D Graphics: Satoshi Watsuji (Rouleur; OP; eps 1-20)
2nd Key Animation:
Atsuko Abe (R.I.C.; eps 4, 8)
Daichi Kitahara (eps 18, 20)
Daiki Matsuda (Jumondo; ep 16)
Guo Fu Yang (Akatsuki; ep 9)
Huan Qing Liu (Nexus; OP; eps 1-2, 20)
Jazzline Monteron (R.I.C.; eps 4, 20)
Jie Huang (Akatsuki; eps 4, 9)
Jin Li (Akatsuki; eps 4, 9)
Kirimaru Akiyama (Elephant; ep 12)
Kōhei Ōtsu (R.I.C.; eps 4, 8)
Kōki Fukushima (Nexus; eps 1-2, 7, 10)
Kōsuke Igarashi (Jumondo; ep 16)
Kyōhei Ebata (R.I.C.; ep 20)
Madoka Okazaki (GEEK TOYS Osaka Studio; ep 17)
Mayu Fujino (Elephant; ep 12)
Miho Kondō (Elephant; ep 12)
Ming Feng Yue (Akatsuki; ep 9)
Misaki Hoshino (R.I.C.; ep 4)
Naofumi Sendō (Jumondo; ep 16)
Naoya Ishihara (R.I.C.; ep 20)
Natsumi Kikuchi (OP; 8 episodes
eps 5, 10-12, 14, 17, 19-20
)

Quan Zhi Chen (studio Candy Box; ep 17)
Ryōta Gōda (M.S.C.; ep 16)
Saki Noguchi (eps 3, 12, 20)
Takuma Okamoto (Angle; eps 16, 19)
Takumi Osada (Jumondo; ep 16)
Wei Ying Lin (Seven Arcs; ep 17)
Yang Yang Wu (Akatsuki; eps 4, 9)
Yu Heng Ling (Jumondo; ep 16)
Yui Ōsone (Studio Hibari Osaka Studio; ep 4)
Yūka Harada (GEEK TOYS Osaka Studio; ep 17)
Yuki Hirose (Elephant; ep 12)
Yurie Iijima (Seven Arcs; ep 17)
Yūta Kobayashi (Nexus; 13 episodes
eps 1-2, 5, 10-17, 19-20
)

3D Animation:
Seiya Fuchigami (Wired; 11 episodes
eps 4, 7-8, 10-11, 15-20
)

Takuya Sekiguchi (Wired; 10 episodes
eps 1, 3-6, 14, 17-20
)

Toshirō Hamamura (Wired; 5 episodes
eps 1, 3, 10, 17, 20
)

Yasuhiro Makino (Wired; 16 episodes
eps 1-4, 6-7, 9-12, 15-20
)

Action Animation Director:
Kazuya Nakanishi (eps 1-19)
Animation producer: Hiroshi Nakamura
Art Setting: Beom Seon Lee (BON.Corp)
Assistant Animation Director:
Mitaka Saitō (eps 4, 7-10, 16)
Natsumi Kikuchi (14 episodes
eps 4, 7-17, 19-20
)

Background Art:
Beom Seon Lee (BON.Corp; eps 1-20)
Eun Kyung An (studio AR.T.ON; eps 1-20)
Hwan Suk Ryu (studio AR.T.ON; eps 1-20)
Ji Eun Lee (studio AR.T.ON; eps 1-20)
Ji Young Ko (studio AR.T.ON; eps 1-20)
Ju Seong Seo (BON.Corp; eps 1-20)
Momona Murata (BON.Corp; eps 1-20)
Soo Young Hwang (BON.Corp; eps 1-20)
Yayoi Suzuki (BON.Corp; eps 1-20)
Color setting:
Junko Okazaki (7 episodes
eps 2, 4, 10-11, 16, 19-20
)

Kumiko Shimizu (6 episodes
eps 3, 6, 8, 13, 15, 18
)

Naoto Tanaka (OP; 7 episodes
eps 1, 5, 7, 9, 12, 14, 17
)

Comic Artist:
Anri Sakano ("Kage no Jitsuryokusha ni Naritakute!")
U Seta ("Kage no Jitsuryokusha ni Naritakute! Shadow Gaiden")
Digital Paint:
Erika Tanabe (R.I.C.; ep 16)
Junko Okazaki (OP; ED; 14 episodes
eps 1-2, 4-9, 12-15, 17-18
)

Kumiko Shimizu (OP; 15 episodes
eps 1-5, 7, 9-12, 14, 16-17, 19-20
)

Marin Abiko (R.I.C.; ep 11)
Naoto Tanaka (10 episodes
eps 6, 8, 10-11, 13, 15-16, 18-20
)

Saku Kawakubo (R.I.C.; eps 8, 11, 16)
Yui Nagaoka (R.I.C.; ep 11)
Yumi Toriyama (R.I.C.; ep 8)
Digital Unit Director: Takeshi Hirooka (ED)
Distribution Licensing:
Rintaro Murata
Yukiko Ishibashi
Domestic Licensing: Ai Kōno
Editing: Kentarō Tsubone
In-Between Animation:
Mitaka Saitō (OP; 15 episodes
eps 1-6, 8-9, 11-13, 15, 18-20
)

Ryōta Murase (Nexus; eps 4, 8-20)
Takahiro Miyoshi (Nexus; OP; eps 1-20)
In-Between Check:
Atsuko Abe (R.I.C.; ep 3)
Mitaka Saitō (OP; 11 episodes
eps 1-2, 4-20 even
)

Nana Hashiguchi (R.I.C.; ep 7)
Takahiro Nawa (eps 5, 9-19 odd)
Key Animation:
Atsushi Itou (eps 4, 6)
Aya Nagumo (eps 4, 10, 13)
Chiho Fujiwara (ep 15)
Chiho Mifune (MK-Za; ep 12)
Daichi Kitahara (OP; eps 1-3, 5-6, 9)
Daichi Sugiyama (Art Base Bam; eps 4, 6-8, 10)
Hideaki Tsukioka (6 episodes
eps 3, 6-7, 12, 16, 19
)

Hiroaki Imaki (ep 2)
Huan Qing Liu (Nexus; 15 episodes
eps 3-9, 11, 13-19
)

Jazzline Monteron (R.I.C.; eps 5, 10-15)
Kanako Baba (ep 2)
Kazumasa Takeuchi (7 episodes
eps 6-8, 10, 13, 16, 19
)

Kazuya Nakanishi (OP; 13 episodes
eps 1-2, 5, 9, 11, 13-19, 20 solo
)

Kei Sato (Seigasha; 6 episodes
eps 3, 7, 10, 13, 18-19
)

Keiko Matsumoto (8 episodes
eps 3, 6, 10-12, 14, 16, 19
)

Kōki Fukushima (Nexus; 8 episodes
eps 3-6, 8-9, 11, 13
)

Kunpei Morisada (Angle; 4 episodes
eps 11, 14, 16-17
)

Kyōhei Ebata (R.I.C.; eps 5, 7-9, 12)
Makoto Iino (eps 1, 5)
Masahito Wada (ep 3)
Masanao Bessho (ep 19)
Masato Okada (eps 2, 16, 18)
Misaki Hoshino (R.I.C.; 5 episodes
eps 7-8, 10, 12, 16
)

Mitsue Fukue (eps 6-7, 15, 19)
Miyuki Maemura (Be Loop; ep 13)
Nami Fujitani (Production GoodBook; 6 episodes
eps 2, 10, 13, 15-17
)

Nanami Kobayashi (Studio Gimlet; eps 15, 17, 19)
Naoya Ishihara (R.I.C.; OP; eps 7-19)
Natsumi Kikuchi (10 episodes
eps 1-4, 6-9, 13, 18
)

Norihiko Tamaki (ep 14)
Nozomu Shimazaki (ep 2)
Ponta (ED)
Ryōma Hasegawa (ep 16)
Ryōma Hattori (GEEK TOYS; ep 13)
Ryota Obana (4 episodes
eps 4, 12, 15, 17
)

Saki Noguchi (5 episodes
eps 2, 4, 10, 14-15
)

Shōgo Nishi (Angle; ep 12)
Shōichi Funaki (eps 8, 16)
Shun Marui (Seigasha; ep 19)
Tatsuya Ikeda (Rising Force; ep 2)
Tetsurō Yamada (ep 16)
Tomohito Matsuhiro (eps 2, 10)
Tsubura Taniguchi (eps 4, 8)
Tsutomu Yamamoto (MK-Za; ep 12)
Usaku Myouchin (OP; 9 episodes
eps 1-3, 5, 9-10, 13, 17, 19
)

Yasunori Aoki (eps 6-7)
Yōko Iizuka (Seigasha; 7 episodes
eps 3, 7, 10, 12-13, 18-19
)

Yoko Komaki (6 episodes
eps 2, 6-7, 10-11, 16
)

Young Soon Shin (ep 10)
Yu Ogasawara (ep 8)
Yūji Gotō (6 episodes
eps 3, 6, 8, 11, 16, 19
)

Yuka Hasegawa (ep 4)
Yuki Nomura (5 episodes
eps 4, 6, 12, 14, 17
)

Yūta Kobayashi (Nexus; 7 episodes
eps 3-4, 6-9, 18
)

Yūta Shimamoto (ep 6)
Modeling Assistant: Fusa Yamashita (eps 1-11, 14-20)
Music Director: Saori Takeyama
Music producer: Gō Wakabayashi
Original Work Managing Editor: Hayato Shimizu
Packaging Production: Noriko Ishizawa
Paint Check:
Junko Okazaki (7 episodes
eps 2, 4, 10-11, 16, 19-20
)

Kumiko Shimizu (6 episodes
eps 3, 6, 8, 13, 15, 18
)

Naoto Tanaka (OP; 7 episodes
eps 1, 5, 7, 9, 12, 14, 17
)

Photography:
Midori Yamada (Nexus; OP; eps 1-20)
Mutsumi Usuda (Nexus; OP; eps 1-20)
Takeshi Hirooka (Nexus; ED)
Yūki Yamamoto (Nexus; OP; eps 1-20)
Yuri Kawada (Nexus; OP; eps 1-20)
Yūsuke Kurusaki (Nexus; OP; eps 1-20)
Production Advancement:
Kaho Kamiya (10 episodes
eps 1, 3, 6-8, 10-11, 13, 16, 19
)

Momoe Kusunoki (ep 2)
Naoto Uchi (eps 11, 17)
Saki Hirakawa (OP; ED; 7 episodes
eps 4-5, 8, 12, 14, 18, 20
)

Shinri Kawahara (eps 9, 14-15)
Production Cooperation: Kōji Inoue ("Zukai Nyumon Saishin Missile ga Yoku Wakaru Hon;" ep. 1)
Production Desk: Hiroshi Nakamura
Prop Design: Daichi Kitahara
Publicity Assistant: Hibiki Terui
Publicity Producer: Ryō Takaoka
PV Production: Yoshitaka Katsurada (STEREOTYPE)
Recording: Kimitaka Shindō
Recording Adjustment: Kimitaka Shindō
Recording Assistant: Mimoe Kubota
Serialization Assistant: Momo Nishida
Setting Production: Saki Hirakawa
Sound Effects: Tsutomu Ueno
Sound Production Manager: Rie Tanaka
Theme Song Arrangement:
Ayato Shinozaki (ED)
KanadeYUK (OP)
Ryōsuke Tachibana (ED)
Theme Song Composition:
Ayato Shinozaki (ED)
Ryōsuke Tachibana (ED)
Tom-H@ck (OP)
Theme Song Lyrics:
hotaru (OP)
Sabō Karasuya (ED)
Theme Song Performance:
Asami Seto (ED for eps. 2, 10, 18)
Ayaka Asai (ED for eps. 7, 9)
Fairouz Ai (ED for eps. 5, 13, 19)
Hisako Kanemoto (ED for eps. 6, 15)
Inori Minase (ED for eps. 3, 12, 17)
OxT (OP)
Reina Kondo (ED for eps. 8, 14)
Suzuko Mimori (ED for eps. 4, 11, 16)
Video Editing:
Akane Shimizu (Q-Tec; eps 1-16, 18-20)
Dai Miyajima (Q-Tec; eps 1-20)
Mina Takase (Q-Tec; ep 17)
Weapon Animation Director: Daichi Kitahara (6 episodes
eps 1-2, 5-6, 8-9
)

Seiichirō Yamashita as Cid Kagenou/Shadow

Asami Seto as Alpha
Ayaka Asai as Zeta
Fairouz Ai as Delta
Haruka Shiraishi as Rose Oriana
Hisako Kanemoto as Epsilon
Inori Minase as Beta
Kana Hanazawa as Alexia Midgar
Maaya Uchida as Nu
Reina Kondo as Eta
Rina Hidaka as Claire Kagenou
Shin Matsushige as Jaga Imo
Shō Hayami as Perv Asshat
Suzuko Mimori as Gamma
Yōko Hikasa as Iris Midgar
Yoshitsugu Matsuoka as Hyoro Gari

Aiko Ōkubo as Teacher (ep 1)
Akinori Egoshi as
Bandit (ep 2)
Knight (ep 4)
Akito Obune as Man (ep 12)
Anzu Haruno as Female student (ep 3)
Arisa Sakuraba as Female student (ep 3)
Ayaka Shimizu as Student (ep 4)
Chikahiro Kobayashi as Kidnapper (ep 1)
Daisuke Nezu as Man (ep 12)
Eri Yukimura as Girl (ep 1)
Gen Sato as Student (ep 9)
Haruki Ishiya as
Male student (ep 18)
Student (ep 19)
Hayato Fujii as Lude (ep 14)
Hayato Kimura as
Dark Knight (ep 15)
Knight (eps 5, 9)
Soldier (ep 2)
Zombie (ep 13)
Hikaru Midorikawa as Mundane Mann
Hina Kino as Shadow Garden Member (ep 13)
Hina Yomiya as 665 (ep 20)
Hirofumi Nojima as Man in white (ep 4)
Hiroki Maeda as
Cult soldier (ep 6)
Knight (eps 17, 19)
Student (ep 10)
Hōchū Ohtsuka as Lutheran Barnett (eps 6-7, 9)
Ikumi Hasegawa as Lambda (ep 20)
Ivan Shibata as Man (ep 12)
Junichi Yanagita as
Announcer (ep 1)
Knight (ep 4)
Referee (5 episodes
eps 7, 15-16, 18-19
)
Kaori Nazuka as Aurora (eps 12-14)
Katsumi Fukuhara as
Boy (ep 1)
Guest (ep 20)
Katsunori Okai as
Audience member (ep 11)
Cult soldier (ep 8)
Knight (ep 20)
Soldier (ep 17)
Kazuyuki Okitsu as Goldy Gilded (eps 15-16, 20)
Keisuke Hamaoka as
Knight (ep 19)
Passerby (ep 15)
Rescue team member (ep 7)
Keita Maeda as Man (ep 12)
Ken Mizukoshi as
Man in black (ep 18)
Passerby (ep 15)
Stadium attendant (ep 12)
Kenta Miyake as Quinton (eps 15-16, 20)
Kento Shiraishi as
Knight (ep 4)
Male student (ep 3)
Townsperson (ep 19)
Madoka Asahina as Gamma's subordinate (ep 9)
Mai Nakahara as Cid's mother (eps 2, 20)
Makoto Furukawa as Kidnapper (ep 1)
Makoto Sahara as Knight (eps 4, 9)
Mari Hino as Student council member (eps 7-9)
Masaki Nakanishi as Commentator (ep 11)
Masamu Ono as Audience member (ep 7)
Masaya Matsukaze as Zenon Griffey (eps 3-5, 10, 19)
Mayu Minami as Chi (eps 12-14, 20)
Mei Shibata as Audience member (ep 7)
Mikako Komatsu as Beatrix
Misato Matsuoka as
Clerk (ep 15)
Female sudent (ep 18)
Student (ep 19)
Miyu Tomita as 664 (ep 20)
Motoki Sakuma as Guest (ep 20)
Mugihito as Jack Nelson (eps 11-14)
Naoko Komatsu as Shadow Garden Member (ep 14)
Natsumi Kawaida as
Female student (ep 3)
Shadow Garden Member (ep 16)
Townsperson (ep 19)
Nobuhiko Okamoto as Rex (eps 6, 8)
Reigo Yamaguchi as
Bookmaker (ep 7)
Cult soldier (ep 8)
Driver (ep 1)
Knight (eps 4, 16)
Townsperson (ep 19)
Reiō Tsuchida as Student (ep 9)
Riho Kuma as Female student (ep 6)
Rikiya Koyama as Orba (ep 2)
Rikuya Yasuda as
Handsome guy (ep 3)
Marco (eps 5, 7-8)
Ryōko Maekawa as
Female student (ep 6)
Omega (eps 12-14, 20)
Ryou Sugisaki as
Audience member (ep 11)
Worker (ep 17)
Ryūnosuke Watanuki as
Cult soldier (ep 6)
Imatry Nottaloos (eps 15-16, 18)
Saki Kōsaka as
Passerby (ep 15)
Shadow Garden Member (ep 13)
Satoshi Inomata as Knight (ep 9)
Satoshi Mikami as King of Midgard (eps 19-20)
Saya Aizawa as Sherry Barnett
Sayaka Kaneko as Female student (ep 3)
Shinei Ueki as
Audience member (ep 16)
Student (ep 10)
Townsperson (ep 19)
Shion Wakayama as Annerose Nichtsehen (4 episodes
eps 15-16, 18, 20
)
Shōgo Sakata as
Audience member (ep 7)
Boy (ep 1)
Passerby (ep 15)
Shōhei Kajikawa as
Passerby (ep 15)
Rescue team member (ep 7)
Stadium attendant (ep 12)
Shōta Yamamoto as Glen (eps 5-6, 8, 19)
Shouta Hayama as Audience member (ep 7)
Shōya Ishige as
Audience member (ep 11)
Knight (ep 9)
Shūichi Uchida as Student (ep 19)
Sōshirō Hori as Cult soldier (ep 8)
Taishi Hamamoto as Man (ep 12)
Taito Ban as
Cult soldier (ep 8)
Male student (ep 6)
Takahiro Ayase as Man (ep 12)
Takayuki Miyamoto as Knight (ep 9)
Takehito Koyasu as Mordred (ep 20)
Takuya Makimura as Student (ep 10)
Tetsuro Miyata as Passerby (ep 15)
Toshiki Iwasawa as Zombie (ep 13)
Yasuhiro Mamiya as Cid's father (eps 2, 20)
Yū Okano as
Knight (ep 16)
Male student (ep 6)
Yū Wakabayashi as
Audience member (ep 11)
Cult soldier (ep 6)
Yuga Sato as
Knight (ep 5)
Passerby (ep 15)
Yui Horie as Akane Nishino (ep 1)
Yuka Nukui as Milia (eps 4-5)
Yukako Kiuchi as Student (ep 19)
Yuki Arai as
Bandit Boss (ep 2)
Civil official (ep 20)
Knight (eps 5, 9)
Passerby (ep 15)
Referee (ep 19)
Yūki Ishikari as
Audience member (ep 16)
Knight (eps 4-5)
Male student (ep 3)
Yukiya Matsui as Student (ep 10)
Yurina Amami as Shadow Garden Member (ep 13)
Yutaka Aoyama as Raphael Oriana (eps 16-17, 19)
Yuuki Tamai as Zombie (ep 13)
Yūya Hirose as
Cult soldier (ep 8)
Dark Knight (ep 15)
Japanese companies
2D Graphics: Rouleur (OP; eps 1-20)
2nd Key Animation:
Akatsuki (eps 4, 9)
Candy Box (ep 17)
Elephant (eps 12, 14, 19)
Geek Toys Osaka Studio (eps 13, 17)
Jumondo (ep 16)
M.S.C (ep 16)
Nexus (OP; 14 episodes
eps 1-2, 5, 7, 10-17, 19-20
)

R.I.C (14 episodes
eps 4, 7-17, 19-20
)

Ra Craft (ep 13)
Seven Arcs (ep 17)
Shadow Media (eps 14-15, 20)
Studio Angle (eps 16, 19)
Studio Gimlet (ep 4)
Studio Hibari Osaka Studio (ep 4)
3d Animation: Wired (eps 1-12, 14-20)
Animation Production: Nexus
Background Art:
BON.Corp (eps 1-20)
Studio ar.t.on (eps 1-20)
Digital Paint:
Akatsuki & Phoenix Animation Holdings (eps 4, 9)
Jumondo (ep 16)
R.I.C (OP; eps 1-12, 14-20)
Shadow Media (13 episodes
eps 3, 5, 9-12, 14-20
)

In-Between Animation:
Akatsuki & Phoenix Animation Holdings (eps 4, 9)
Jumondo (ep 16)
Nexus (OP; eps 1-20)
R.I.C (OP; eps 1-20)
Shadow Media (eps 3, 5, 9-20)
In-between Check: R.I.C (eps 3, 7)
Key Animation:
Art Base Bam (eps 4, 6-8, 10)
Be Loop (ep 13)
Geek Toys (ep 13)
MK-Za (ep 12)
Nexus (15 episodes
eps 3-9, 11, 13-19
)

Production GoodBook (6 episodes
eps 2, 10, 13, 15-17
)

R.I.C (OP; eps 5, 7-19)
Rising Force (ep 2)
Seigasha (6 episodes
eps 7, 10, 12-13, 18-19
)

Shadow Media (ep 18)
Studio Angle (5 episodes
eps 11-12, 14, 16-17
)

Studio Bambino (ep 15)
Studio Gimlet (ep 19)
Music Production: Kadokawa
Official Site Production: salt
Photography: Nexus (uncredited; OP; ED; eps 1-20)
Production: Shadow Garden
Production Cooperation:
Kawade Shobo Shinsha ("Joshiki to shite Shitte Okitai Kaku Heiki to Genshiryoku")
Newton Press ("Newton" January 2015 issue)
Shuwa System ("Zukai Nyumon Saishin Missile ga Yoku Wakaru Hon")
PV Production: Stereotype
Sound Production: Magic Capsule
Title Logo Design: BALCOLONY.
English cast
English staff
Adam Gibbs as Cid Kagenou/Shadow

Annie Wild as Beta
Brandon Hearnsberger as Perv Asshat
Cat Thomas as Nu
Christina Kelly as Alpha
Dominique Meyer as Zeta
Donna Bella Litton as Rose Oriana
Elissa Cuellar as Gamma
Ellen Evans as Epsilon
Greg Ayres as Jaga Imo/Po
Luci Christian as Claire Kagenou
Nathan Wilson as Hyoro Gari/Skel
Olivia Swasey as Alexia Midgar
Patricia Duran as Iris Midgar
Raven Troup as Delta

Allison Sumrall as Beatrix
Andrew Love as
Glen (eps 5-6, 8)
Kidnapper 1 (ep 1)
Quinton (eps 15-16, 20)
Blake Weir as Marco Granger (eps 5, 7-8)
Brittney Karbowski as Sherry Barnett
Chelsea McCurdy as Annerose Nichtsehen (4 episodes
eps 15-16, 18, 20
)
Christie Guidry as
665 (ep 20)
Assistant (eps 7-9)
Cyrus Rodas as
Imatry Nottaloos (eps 15-16, 18)
Monster (eps 4-5)
David Matranga as
Gaunt Knight (eps 6-7, 9)
Lutheran Barnett (eps 6-7, 9)
Dickie Sanders as King of Midgar (eps 19-20)
Dominique Meyer as 664 (ep 20)
Heath Morrow as Combatant (ep 7)
James Belcher as Jack Nelson (eps 11-14)
Jeremy Gee as Rex (eps 6, 8)
Joe Daniels as Mundane Mann
John Swasey as King Oriana (eps 16-17, 19)
Justin Doran as Goldy Gilded (eps 15-16, 20)
Kalin Coates as Chi (eps 12-14, 20)
Liz Arends as Lambda (ep 20)
Michael Wronski as Kidnapper 2 (ep 1)
Natalie Rial as Akane Nishino (ep 1)
Scott Gibbs as Zenon Griffey (eps 3-5, 10, 19)
Shelley Calene-Black as Aurora (eps 12-14)
Skyler Sinclair as Omega (eps 12-14, 20)

English companies
Distributor: Distribution Solutions (North America)
Internet Streaming: HIDIVE
Licensed by: Sentai Filmworks
Production: Sentai Studios
French staff
French cast
Alan Aubert as Cid Kagenou/Shadow
Delphine Rivière as Iris Midgar
Maeva Méline as Alexia Midgar

Aurélien Raynal as Hyoro Gari
Emilie Marié as Beta
Jean-Rémi Tichit as Jaga Imo
Laura Blanc as Alpha
Léopoldine Serre as Claire Kagenou
Ludivine Maffren as Rose Oriana
Marine André as Epsilon
Olivia Masseron as Shelly Barnett
Sabrina Marchese as Gamma
Sophie Planet as Beatrix

Alexandre Bierry as Zenon Griffey
Alice Orsat as Annerose
Camille Béchon as Omega
Chantal Baroin as Lambda
Emmanuel Gradi as Orba
Jean-Luc Atlan as Jack Nelson
Jimmy Redler as Goldy
Juan Llorca as Rex
Laurent Jacquet as Roi d'Oriana
Patrick Noerie as Ruslan
Philippe Roullier as Roi de Midgar
Vincent Pierrard as Marco
Virginie Hénocq as Aurora

French companies
Internet Streaming: Anime Digital Network
Italian staff
Italian cast
Dubbing Director: Massimo Di Benedetto
Translation: Ruben Baita
Executive producer: Francesco Di Sanzo

Dubbing Assistant: Cristina Minoja
Dubbing Coordination: Orlando Leone
Dubbing Engineer: Andrea Alesci
Chiara Francese as Iris Midgar
Ezio Vivolo as Cid Kagenou/Shadow
Martina Felli as Alexia Midgar

Deborah Morese as Zeta
Elisa Giorgio as Gamma
Gea Riva as Beatrix
Giorgia Carnevale as Rose Oriana
Giulia Bersani as Epsilon
Giulia Maniglio as Sherry Barnett
Giuseppe Palasciano as Spil Ungone
Katia Sorrentino as Delta
Marcello Gobbi as Pa Tata
Marisa Della Pasqua as Lambda (ep 20)
Martina Tamburello as Claire Kageno

Aldo Stella as Raphael Oriana (eps 16-17, 19)
Andrea Failla as Klaus Midgar
Cesare Rasini as Jack Nelson (eps 11-14)
Chiara Leoncini as Akane Nishino (ep 1)
Claudio Moneta as Lutheran Barnett (eps 6-7, 9)
Daniel Magni as Maso Chiappello
Davide Fazio as Glen (eps 5-6, 8, 19)
Federico Viola as Rex (eps 6, 8)
Giuliana Atepi as Annerose De Miopis (4 episodes
eps 15-16, 18, 20
)
Ilaria Silvestri as Aurora
Lorenzo Scattorin as Sam Pliciotto
Loris Bondesan as Vince Solquesta
Mattia Bressan as Zenon Griffey (eps 3-5, 10, 19)
Mosè Singh as Marco Granger (eps 5, 7-8)
Patrizio Prata as Mordred (ep 20)
Renato Novara as Goldeaux Foliador
Ruggero Andreozzi as Olba (ep 2)
Stefano Albertini as Quinton (eps 15-16, 20)

Italian companies
Distributor: Yamato Video
Dubbing: X-trim Solutions
Internet Streaming: Amazon Prime Video (Anime Generation thematic channel)
German staff
German cast
Dubbing Director: Nicolle Gonsior
ADR Script: Julien Hebenstreit
Benjamin Mereis as Cid Kagenou/Shadow
Leslie-Vanessa Lill as Alexia Midgar
Maren Rainer as Iris Midgar

Alina Freund as Rose Oriana
Andrea Wick as Epsilon
Anna Ewelina as Beta
Cindy Kepke as Zeta
Friederike Sipp as Claire Kagenou
Julian Manuel as Hyoro Gari
Lara Schmidt as Delta
Melanie Olbert as Sherry Barnett
Mio Lechenmayr as Jaga Imo
Tatjana Pokorny as Gamma

Alexander Pelz as Lutheran Barnett (eps 6-7, 9)
Benedikt Gutjan as Mann im Kittel
Christopher Kussin as Glen (eps 5-6, 8, 19)
Felix Auer as Zenon Griffey (eps 3-5, 10, 19)
Nino Kerl as Marco (eps 5, 7-8)
Oliver Scheffel as Rex (eps 6, 8)
Stefan Lehnen as Olba (ep 2)
Zina Laus as Akane Nishino (ep 1)
German companies

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

Compare this anime's credits with others

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology