×
  • remind me tomorrow
  • remind me next week
  • never remind me
Subscribe to the ANN Newsletter • Wake up every Sunday to a curated list of ANN's most interesting posts of the week. read more

Horimiya: The Missing Pieces (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
Horimiya -piece- (Japanese)
ホリミヤ -piece- (Japanese)
Plot Summary: Side stories mainly focused on the supporting characters of Horimiya.
User Ratings: 110 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 7 votes (sub:4, dub:2, raw:1)
 Excellent: 19 votes (sub:16, raw:1, dub:1, others:1
1 Spanish subtitled
)
 Very good: 31 votes (sub:29, dub:1, others:1
1 French subtitled
)
 Good: 31 votes (sub:23, dub:7, others:1
1 Russian subtitled
)
 Decent: 12 votes (sub:8, dub:3, others:1
1 German dubbed
)
 So-so: 6 votes (sub:4, dub:2)
 Not really good: 1 vote (sub:1)
 Weak: 2 votes (sub:1, dub:1)
 Bad: 1 vote (sub:1)
 Awful: -
 Worst ever: -
Seen in part or in whole by 273 users, rank: #3238 (of 9683)
Median rating: Very good
Arithmetic mean: 7.454 (Good+), std. dev.: 1.5054, rank: #2014 (of 9807)
Weighted mean: 7.391 (Good+), rank: #2050 (of 9807) (seen all: 7.39 / seen some: 7.37)
Bayesian estimate: 7.401 (Good+), rank: #1729 (of 7427)
Episode titles: We have 13
Vintage: 2023-07-01
Opening Theme:
"Shiawase" by Omoinotake
Ending Theme:
"URL" by Ami Sakaguchi
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Japanese staff
Japanese cast
Director: Masashi Ishihama
Series Composition: Takao Yoshioka
Script:
Chiaki Nagai (eps 2, 5, 8, 11)
Sawako Hirabayashi (eps 3, 6, 9, 12)
Takao Yoshioka
Storyboard:
Akihisa Shibata (eps 2, 10)
Daisuke Hagiwara (ED2)
Hidetoshi Takahashi (ep 12)
Hiroyuki Oshima (eps 9-10)
Kakushi Ifuku (ep 8)
Kenjirō Okada (ep 3)
Masashi Ishihama (OP; eps 1, 7, 13)
Miyuki Kuroki (ep 6)
Shōko Nakamura (ep 4)
Yasuo Ejima (ep 5)
Yumeko Iwaoka (ep 11)
Yumi Kamakura (ED)
Episode Director:
Akihisa Shibata (eps 2, 10)
Jun Takahashi (ep 9)
Kakushi Ifuku (ep 8)
Kenjirō Okada (ep 3)
Masashi Ishihama (eps 1, 7, 13)
Ryou Kodama (ep 4)
Shōgo Ono (ep 6)
Tsurumi Mukoyama (ep 11)
Yasuo Ejima (eps 5, 12)
Yui Ikari (ep 6)
Unit Director:
Masashi Ishihama (OP,ED2)
Yumi Kamakura (ED)
Original creator:
Daisuke Hagiwara
HERO
Character Design: Haruko Iizuka
Chief Animation Director:
Akira Takata (4 episodes
eps 4, 6, 11, 13
)

Haruko Iizuka (eps 1-13)
Hiromi Ogata (eps 1, 7, 9, 12)
Takao Sano (eps 2, 5, 8, 12)
Yusuke Shimizu (eps 3, 10, 13)
Animation Director:
Asumi Katō (ep 5)
Eun Ji Lee (A st.; eps 5, 9, 12)
Fumiaki Satō (eps 10, 13)
Haruko Iizuka (OP,ED)
Hiromi Ogata (ep 1)
Kaori Itō (eps 6, 13)
Kaori Takamura (ep 4)
Masaya Yasutome (eps 2, 7, 11-12)
Masumi Kōketsu (ep 10)
Michiko Takahashi (eps 3, 10)
Miki Takihara (eps 3, 10)
Min Jae Lee (ep 5)
Mina Itou (eps 3, 10-11)
Myung Hee Kim (A st.; eps 5, 9, 12)
Ryū Miura (eps 2, 7-8, 13)
Satomi Tamura (ep 1)
Shin Young Lee (ep 5)
Soo Min Kim (A st.; eps 9, 12)
Tomoe Akuzawa (eps 1, 6, 11)
Toshiyuki Fujisawa (eps 7-8, 12)
Tsutomu Ōno (ep 13)
Yōichi Shimizu (eps 4, 7, 11)
Yoriko Gotō (eps 4, 7)
Yu Kurihara (ep 8)
Yu Ogasawara (eps 7-8, 12)
Yui Ushio (eps 6, 11)
Yūshi Morita (ep 12)
Yusuke Shimizu (eps 3, 10)
Sound Director: Jin Aketagawa
Cgi Director: Katsuaki Miyaji
Director of Photography: Yūya Sakuma
Executive producer:
Masanori Miyake
Yasutaka Kimura
2D Work: Sada Morisaki
2nd Key Animation:
Ai Kuwabara (PRA; ep 6)
Aiko Komamoto (ep 6)
Airi Sumita (Studio Signpost; ep 7)
Akira Ōshimizu (OP; 7 episodes
eps 3-4, 7, 10-13
)

Amika Suzuki (eps 6, 8)
Aoi Morozumi (Studio Signpost; eps 2, 6-7)
Ayano Tada (eps 6-8, 12)
Ayumi Yamane (ep 6)
Azusa Taniguchi (ep 6)
Chae Won Cho (A st.; eps 9-13)
Chae Won Park (Studio Arche; eps 4, 6)
Chiho Fujiwara (ep 13)
Dai Ōtomo (Studio Signpost; eps 2, 6)
Daichi Nakajima (ep 6)
De Long Gan (Fast Snail Animation Productions Co., Ltd.; ep 11)
Emi Hiraoka (ep 8)
Emiko Shimura (ep 12)
Eun Ji Lee (A st.; eps 12-13)
Guo Biao Chen (Fast Snail Animation Productions Co., Ltd.; eps 11-13)
Hao Zhen (Fast Snail Animation Productions Co., Ltd.; eps 11-13)
Haruka Tsuzuki (ep 3)
Haruki Onishi (Gift-o'-Animation; ep 4)
Hee Young Kim (A st.; 7 episodes
eps 3-5, 9-10, 12-13
)

Hiroko Watanabe (ep 7)
Hisanobu Yamamoto (ep 13)
Hoyin Lau (AXsiZ; ep 11)
Huan Wang (Sunrise Studio 5; ep 2)
Hye Su Shin (Studio Arche; eps 4, 7, 11)
Hyun Mi Lee (Studio Arche; eps 7, 10-13)
Ji Young Kim (Studio Arche; 6 episodes
eps 4, 6-7, 10-12
)

Kanna Nakamura (8 episodes
eps 3-4, 6-8, 10, 12-13
)

Kaori Akatsu (eps 7-8, 10)
Kotono Iwai (ep 6)
Kurumi Mamada (Studio Lings; eps 3-4)
Kyōko Nishimura (eps 7, 11)
Maika Ōnuki (PRA; eps 4, 6, 11-12)
Mao Watanabe (Studio Signpost; ep 7)
Mare Sekikawa (Studio Lings; eps 1, 3-4)
Mari Saitō (eps 6, 8)
Marina Hara (ep 6)
Masumi Kōketsu (ep 1)
Miharu Ōkishi (Gift-o'-Animation; eps 2, 4, 13)
Miho Hirotani (ep 6)
Miki Yoshino (ep 6)
Min Woo Lee (A st.; eps 9-12)
Misaki Hamada (Studio Lings; eps 1, 3-4)
Myung Hee Kim (A st.; eps 10, 13)
Nana Kanmera (Studio Lings; eps 1, 3-4)
Ren Tanaka (Studio Lings; eps 1, 3-4)
Rika Masuda (OP; 4 episodes
eps 4, 8, 10, 12
)

Riku Kamoi (ep 12)
Rin Uematsu (CloverWorks; eps 8, 11, 13)
Rintarō Takeguchi (ep 13)
Rui Yamanaka (PRA; ep 6)
Ryōsuke Tomita (ep 8)
Ryun Suk Heo (Studio Arche; eps 4, 7, 11)
Ryusei Ichimura (Studio Lings; ep 3)
Sae Manaka (Studio Lings; ep 4)
Saki Ishimoto (eps 4, 8, 10)
Sera Abe (eps 6-8, 11, 13)
Shinobu Hachimae (Gift-o'-Animation; ep 13)
Tatsurō Arai (Studio Gash; eps 11-12)
Tomoe Akuzawa (eps 12-13)
Tsubasa Morimoto (ep 13)
Tsukiko Nishiguchi (eps 3-4, 7)
Wen Shan Zhong (AXsiZ; ep 11)
Xing Rui Fan (Sunrise Studio 5; ep 2)
Xue Meng Shan (Fast Snail Animation Productions Co., Ltd.; eps 11-13)
Yoshiko Toyama (Studio Lings; eps 1, 3-4)
Yōsuke Asano (Studio Lings; eps 1, 3-4)
Yuka Fujino (Studio Lings; eps 1, 3-4)
Yuka Natsubori (Gift-o'-Animation; ep 13)
Yūki Aitoku (ep 8)
Yūki Katsuragi (ep 8)
Yuki Mizukami (Gift-o'-Animation; ep 13)
Yuki Takahashi (Studio Lings; eps 1, 3-4)
Yuko Shimoe (OP)
Yumiko Tachibana (ep 2)
Yun Yi Shi (Fast Snail Animation Productions Co., Ltd.; eps 12-13)
Yuna Suzuki (eps 6, 8)
Yūsuke Yaegashi (eps 10-11, 13)
Zhuo Ping Wang (Fast Snail Animation Productions Co., Ltd.; ep 11)
3D Background Art Output:
Takeshi Inoue (8 episodes
eps 4-7, 9, 11-13
)

Yasunao Moriyasu (8 episodes
eps 4-7, 9, 11-13
)

3D Layout:
Haruna Shinonome (Kusanagi; OP,ED; eps 1-13)
Kaoru Sekitani (Kusanagi; ED; eps 1-13)
3D Layout Advancement: Hiroaki Hirata (OP,ED)
3D Model Production: Haruna Shinonome (eps 1-13)
Animation producer: Taito Itō
Animation Training Director: Yūichi Oka (eps 1, 5, 7, 13)
Art Manager:
Asuka Kōki (eps 6, 11)
Erina Miyazawa (eps 5, 13)
Hisayo Usui (eps 1-4)
Shu Yang Lin (eps 10, 12)
Yasunao Moriyasu (eps 9, 11, 13)
Yayoi Okashiwa (eps 7-8)
Art Setting: Risa Iraha (Kusanagi)
Assistant Animation Director:
Asami Gouda (ep 13)
Masumi Kōketsu (ep 3)
Yu Ogasawara (ep 1)
Yuko Shimoe (ep 1)
Yumiko Tachibana (ep 6)
Assistant Art Manager: Rika Saitō (ep 12)
Assistant Director of Photography: Sachiko Ito
Background Art:
Akane Iwasaki (Creative Freaks; ep 3)
Akane Nishizawa (Creative Freaks; eps 1, 3)
Anna Hashimoto (Creative Freaks; eps 1-3)
Asuka Kōki (CloverWorks Art Room; eps 4-5, 13)
Eri Sodeyama (Creative Freaks; eps 1-3)
Erina Miyazawa (CloverWorks Art Room; eps 6-8)
Han Ngoc (Creative Freaks; eps 2-3)
Hanako Toyoda (CloverWorks Art Room; eps 9, 12)
Hang Thanh (Creative Freaks; eps 1-3)
Hinako Yamaguchi (Creative Freaks; eps 1-3)
Huyen Ngoc (Creative Freaks; eps 1-3)
Izumi Ozawa (CloverWorks Art Room; eps 5-9, 12-13)
Kazuki Hara (CloverWorks Art Room; eps 4, 6-13)
Kimiyo Saito (CloverWorks Art Room; OP; eps 4-8, 11, 13)
Makiko Hirasawa (CloverWorks Art Room; OP; eps 5-11 odd)
Marie Murata (CloverWorks Art Room; OP; eps 4-8, 10-13)
Minami Usui (CloverWorks Art Room; ED; ep 4)
Mirai Saito (CloverWorks Art Room; eps 5, 10-12)
Miyu Shimizu (CloverWorks Art Room; ep 12)
Rika Saitō (CloverWorks Art Room; 6 episodes
eps 4-6, 8, 11, 13
)

Shu Yang Lin (CloverWorks Art Room; eps 4-8, 11)
Takeshi Inoue (CloverWorks Art Room; 4 episodes
eps 4, 8, 10, 12
)

Thao Phuong (Creative Freaks; eps 1-3)
Truc Thanh (Creative Freaks; eps 1-3)
Vu Hoang (Creative Freaks; eps 2-3)
Yasunao Moriyasu (CloverWorks Art Room; OP)
Yayoi Okashiwa (CloverWorks Art Room; OP; eps 4, 11)
Yūko Sugiyama (Studio KAIMU; eps 1-2)
CG Animation: Katsuaki Miyaji (eps 1-13)
CG Modeling: Masaya Harigaya (eps 1-13)
CG Producer: Shō Watanabe (eps 1-13)
CG Production Manager: Aika Kurokawa (OP; eps 1-13)
Color Coordination:
Asuka Yokota (ED)
Kaoru Okuhara (ep 10)
Mai Yamaguchi (OP)
Momoka Tsuji (eps 3, 6, 9, 13)
Rina Iwabuchi (eps 1, 4, 7, 11)
Tsubasa Kajiyama (eps 2, 5, 8, 12)
Color design: Asuka Yokota
Cooperation:
Miyuki Nishino (Quaras)
Shigenobu Satō (Quaras)
Yuki Tsukioka (Quaras)
Costume Design: Keiko Takagi
Distribution Licensing: Ayaka Yamada
Domestic Licensing: Kyōka Onozawa
Editing: Yoshiaki Kimura
Finish Animation:
Ayako Hagiwara (CoMix Wave Films; ep 1)
Ayako Saitō (Office fu-u; ep 11)
Ayano Hirai (CloverWorks; OP,ED; eps 1-13)
Ayu Wakai (CoMix Wave Films; ep 1)
Chihiro Hirosawa (CloverWorks; OP,ED; eps 1-13)
Emi Hayakawa (Office fu-u; ep 11)
Hisashi Koyanagi (Studio Targe; eps 3, 6, 10-11)
Kaoru Okuhara (CloverWorks; eps 1-7)
Kōsuke Shimada (CloverWorks; OP,ED; eps 1-9, 13)
Kyōko Hara (CloverWorks; eps 1-5)
Mai Kiyosawa (ep 10)
Mai Yamaguchi (CloverWorks; eps 3-5, 7, 11)
Marin Abiko (R.I.C; ep 3)
Masayuki Kusaka (Artemis; ep 2)
Miku Marikawa (CloverWorks; OP,ED; eps 1-13)
Momoka Tsuji (CloverWorks; OP,ED; 10 episodes
eps 1-2, 4-8, 10-12
)

Motoki Nagai (CloverWorks; OP; eps 4-13)
Naoko Miyahara (Studio Targe; eps 3, 6, 10-11)
Naomichi Hata (Artemis; ep 2)
Rie Iijima (Office fu-u; ep 11)
Rina Iwabuchi (CloverWorks; OP,ED; 10 episodes
eps 1-3, 5-6, 8-10, 12-13
)

Risa Matsumoto (CoMix Wave Films; ep 1)
Ryusuke Minami (Studio Targe; eps 3, 6, 10-11)
Sakiko Soga (R.I.C; ep 3)
Sakyo Kobayashi (CloverWorks; OP; eps 4-13)
Shiori Torikoshi (CloveWorks; eps 1-7, 10-11)
Taku Ibata (CloverWorks; OP; eps 4-13)
Tsubasa Kajiyama (CloverWorks; OP,ED; 9 episodes
eps 1, 3-4, 6-7, 9-11, 13
)

Yōko Ikeda (Studio Targe; ep 3)
Yui Nagaoka (R.I.C; ep 3)
Yuko Minowa (Studio Targe; ep 3)
Yun Hee Choi (A St.; eps 3-6, 9-13)
Foley Artist: Masafumi Watanabe
Illustration: Daisuke Hagiwara (ED2)
In-Between Animation:
Ai Suzuki (eps 8, 10)
Airi Sumita (Studio Signpost; eps 1-2, 6-7)
Akihiro Sesoko (Studio Signpost; ED; eps 2, 6-7)
Akiko Takeishi (LIDEN FILMS Osaka Studio; eps 1, 3)
Akira Takahashi (Studio Signpost; ED; eps 6-7) 
Aoi Nakamura (M.S.C; ep 3)
Asami Gyōba (P.A. Works; ep 3)
Atsuno Sugawara (Kinema Citrus; ep 2)
Atsunori Okamoto (CloverWorks; ED; eps 1, 3, 7)
Aya Ugajin (Gift-o'-Animation; eps 2-3)
Azusa Taniguchi (CloverWorks; OP; eps 1, 6, 10-13)
Bo-Ra Choi (A st.; eps 1, 3-13)
Bu Kyung Kim (A St.; OP; eps 1, 3-13)
Byeong Jae Lee (A st.; OP,ED; 10 episodes
eps 1, 3-7, 10-13
)

Carolina Kihara Fujii (LIDEN FILMS Osaka Studio; eps 1, 3)
Chie Ueda (LIDEN FILMS Osaka Studio; ep 10)
Chihiro Kōno (M.S.C; ep 3)
Chihiro Yoshida (Makaria; ep 2)
Da Un Kim (A st.; eps 1, 3-13)
Dai Ōtomo (Studio Signpost; ep 1)
Eishu Okusaka (STUDIO4℃; ep 6)
Eun Seon Cho (A St.; OP; eps 1, 3-13)
Fūka Ashizawa (Sunrise; ep 13)
Fūka Imai (Sunrise; ep 13)
Haruhi Hiraga (CloverWorks; 4 episodes
eps 7, 10-11, 13
)

Haruto Genki (CloverWorks; 4 episodes
eps 7, 10, 12-13
)

Hee Eok Kwak (A st.; eps 6-8, 10-13)
Hina Satō (ep 6)
Hiromi Itō (OLM; ep 1)
Hiromu Kobayashi (CloverWorks; ep 13)
Honami Nakata (CloverWorks; OP; eps 7, 10)
Hye Jin Jeon (A st.; OP,ED; eps 1, 3-13)
Hyun Ju Park (A st.; eps 1, 3-13)
In Cheol Woo (A St.; OP; eps 1, 3-13)
Ji Wook Choi (A st.; eps 1, 3-13)
Ji Yeong Park (A st.; ED; eps 1, 3-6)
Jin Gong (A St.; OP,ED; eps 1, 3-13)
Ju Ri Jung (A St.; OP; eps 1, 3-13)
Kana Fujimatsu (LIDEN FILMS Osaka Studio; eps 1, 3)
Kana Fujishiro (OLM; ep 1)
Kanae Hamada (Gift-o'-Animation; ep 3)
Kazuya Nokuo (Gift-o'-Animation; eps 2-3)
Kei Tamura (CloverWorks; OP; eps 7, 10, 12)
Keito Suzuki (Gift-o'-Animation; eps 2-3)
Keiya Shimura (Studio Signpost; ep 2)
Konoka Yamamoto (Studio Hibari; ep 7)
Koyata Takenaka (Studio Signpost; ED; ep 6)
Mai Kiyosawa (eps 8, 10)
Maki Taniguchi (M.S.C; ep 3)
Mao Watanabe (Studio Signpost; eps 1-2, 7)
Masafumi Omote (CLAP; eps 6, 8)
Mayu Nakamura (Kinema Citrus; ep 2)
Mi Kyoung An (A St.; OP,ED; eps 1, 3-13)
Miki Asai (P.A. Works; ep 3)
Mina Hayakawa (CloverWorks; ep 1)
Mina Ichikawa (LIDEN FILMS Osaka Studio; eps 3, 10)
Mina Tanaka (ep 8)
Minami Nakamura (CloverWorks; 5 episodes
eps 1, 6-7, 10-11
)

Misora Sakai (CloverWorks; ep 13)
Misuzu Morita (Studio Hibari Osaka Studio; ep 7)
Miyū Hayase (Kinema Citrus; ep 2)
Miyu Kai (ep 6)
Mizuki Hori (Gift-o'-Animation; eps 3, 6)
Momoko Gokyū (CloverWorks; eps 10, 12)
Naho Harada (OLM; ep 1)
Natsumi Seki (studio CANDYBOX; ep 3)
Nodoka Murakami (Trigger; ep 10)
Reiko Yamada (OLM; ep 1)
Reina Ushizaki (ep 13)
Rin Sawada (Studio Hibari; ep 7)
Rin Uematsu (CloverWorks; ep 11)
Rina Kasuya (CloverWorks; OP,ED; 5 episodes
eps 1, 6-7, 11, 13
)

Ririka Kojima (Asahi Production; ep 1)
Risa Kasagawa (CoMix Wave Films; ep 1)
Ruka Shōji (CloverWorks; ep 10)
Ryōka Urakawa (CloverWorks; OP; 9 episodes
eps 1-3, 6-7, 10-13
)

Ryōsuke Tomita (ep 13)
Saki Kameoka (LIDEN FILMS Osaka Studio; eps 1, 3)
Saya Hattori (Studio Hibari; ep 7)
Sayaka Kawamoto (CloverWorks; ep 13)
Seon Mi Lee (A St.; OP,ED; eps 1, 3-13)
Seung Yeon Ryu (CloverWorks; eps 1-2, 7)
Shi Han Wang (LIDEN FILMS Osaka Studio; eps 3, 10)
Shiori Ozawa (Studio Hibari; ep 7)
Takanori Komuro (Sunrise; ep 13)
Tatsuya Kawashima (Studio Signpost; ep 2)
Tomoya Tanaka (Trigger; ep 10)
Tsukasa Ukon (LIDEN FILMS Osaka Studio; ep 10)
Yan Ting Wei (Drive; ep 3)
Yeo Seob Kim (A st.; eps 1, 3-13)
Yi Yang Dan (ep 11)
Yong Yin Zhang (Studio Signpost; eps 1-2, 7)
Yoshiki Kurita (Sunrise; ep 13)
Young Ju Son (A St.; OP,ED; eps 1, 3-13)
Yui Ikeda (CloverWorks; OP; 4 episodes
eps 7, 10, 12-13
)

Yui Nakamura (Studio Hibari; ep 7)
Yūki Mizui (LIDEN FILMS Osaka Studio; ep 10)
Yuma Ichioka (Trigger; ep 10)
In-Between Check:
Azusa Taniguchi (eps 7, 12-13)
Hye Jin Jeon (eps 5, 9)
Mina Tanaka (eps 2, 8)
Minami Nakamura (OP; eps 1, 13)
Rina Kasuya (ED; eps 3, 10, 13)
Ryōsuke Tomita (ep 4)
Yi Yang Dan (eps 6, 11)
Key Animation:
Aika Kawasaki (OP; eps 6, 13)
Aiko Komamoto (ep 3)
Akihito Sudō (ED)
Akiko Motoyoshi (OP)
Asuka Shimizu (eps 3, 10)
Atsushi Komatsu (ep 11)
Aya Takano (ep 13)
Chae Won Cho (A st.; ep 12)
Chae Won Park (Studio Arche; ep 4)
Chang Wook Lee (A st.; eps 5, 9-10)
Chiho Fujiwara (eps 2, 8, 11)
Dai Ōhara (ep 13)
Eri Ueda (ep 4)
Eun Ji Lee (A st.; eps 5, 9-10, 12)
Gi Seung Park (ep 5)
Han Byeol Jang (A st.; eps 9-10)
Haruka Tsuzuki (ED)
Hee Young Kim (A st.; ep 12)
Hikari Imoto (CloverWorks; eps 1, 7)
Hikaru Sato (OP; eps 3, 6, 10) 
Hikaru Uchiyama (eps 6, 11)
Hiroshi Kohara (eps 2, 6, 8, 11)
Hiroyuki Kobashi (eps 5, 7)
Hitomi Sasaki (ep 5)
Hye Su Shin (Studio Arche; ep 4)
Jeong-Hyae Yoon (ep 9)
Ji Yoon Choi (ep 5)
Ji Young Kim (Studio Arche; ep 4)
Kanako Higashi (ep 13)
Kanako Ueda (eps 6-7)
Kaori Itō (eps 2, 5)
Kaori Takamura (eps 2, 4)
Kaoru Kikuta (ep 12)
Kayo Daibou (ep 4)
Kazune Suzuki (OP; eps 1, 5, 13)
Keisuke Katayama (eps 8, 11)
Keita Watabe (ep 2)
Kenichi Umemoto (ep 12)
Kotaro Okazaki (eps 2, 4, 8, 11)
Kyōko Furubayashi (ep 7)
Liang Peng Li (ep 2)
Mai Ogawa (eps 4, 10-11)
Maki Sawai (eps 3, 10)
Manami Itō (ep 10)
Mari Tanishita (Studio Cat; ep 11)
Mariko Goto (ep 3)
Mariko Shimamura (ep 6)
Masahiko Inuzuka (ep 3)
Masashi Ishihama (OP)
Masaya Yasutome (OP; eps 3, 13)
Masumi Kōketsu (5 episodes
eps 2-3, 8, 10, 13
)

Megumi Hiraoka (ep 13)
Michiko Takahashi (eps 3, 10)
Michio Hasegawa (OP)
Miho Ogawa (ep 4)
Miki Takihara (ep 3)
Mikiko Ura (CloverWorks; eps 1, 13)
Min Jae Lee (OP; eps 5, 9)
Min Woo Lee (A st.; ep 12)
Mina Hayakawa (CloverWorks; ep 5)
Mina Itou (eps 3, 10)
Mina Tanaka (eps 1-2, 8)
Mitsuyo Tsuno (eps 3, 7, 12)
Miyuki Honda (eps 3, 10)
Myung Hee Kim (eps 5, 9)
Nagisa Fukunaga (ep 7)
Nanako Kaneshiro (eps 2, 8)
Nanako Tatsu (ep 3)
Naoko Soeda (ep 4)
Naoya Sonoda (eps 2, 7, 12)
Natsuo Kawamura (ep 6)
Nobuhiro Mutō (ep 3)
Nozomi Kobari (ep 3)
Odashi (OP; 5 episodes
eps 1, 3, 6, 11, 13
)

Panichi Kumaga (ep 7)
Reina Kawasaki (ep 13)
Rie Sukenaga (CloverWorks; ep 7)
Rieko Noguchi (ep 6)
Rika Masuda (eps 2-3, 7)
Rin Uematsu (eps 1, 6)
Rintarō Takeguchi (eps 8, 11)
Ririka Yamazaki (eps 2, 13)
Rumi Abeshima (ep 8)
Ruriko Yamazaki (ep 8)
Ryōsuke Tomita (eps 7, 12)
Ryū Miura (OP; ep 1)
Ryun Suk Heo (Studio Arche; ep 4)
Sachiko Oniwa (eps 2, 8, 13)
Saori Noda (CloverWorks; ep 1)
Saori Yonezawa (ED)
Satoshi Fujioka (eps 7, 12)
Sayumi Kurumatani (Studio Colorido; ep 7)
Seiki Tanaka (ep 3)
Seita Nakaguchi (ep 12)
Shin Young Lee (ep 5)
Shinobu Mōri (ep 11)
Shoichiro Nishimi (ep 12)
Soo Min Kim (ep 9)
Sumire Yamasawa (ep 12)
Takako Onishi (ep 7)
Takao Sano (OP; ep 3)
Tomoe Akuzawa (ep 1)
Tomomi Yabuki (ep 3)
Wataru Ami (ep 10)
Yasushi Ohara (OP; eps 3, 8, 10)
Yōichi Shimizu (OP; eps 1, 4)
Yoriko Gotō (ep 1)
Yoshiko Nakamura (ep 12)
Yu Ogasawara (ep 8)
Yue Fu (Studio Cat; ep 11)
Yui Nakayama (CloverWorks; ep 1)
Yukari Watabe (eps 2, 8, 13)
Yuki Akutagawa (OP; eps 1, 6, 11)
Yūki Katsuragi (eps 2, 7, 12)
Yuki Muraosa (ep 4)
Yūki Shigeuchi (ep 11)
Yukie Takayama (ep 2)
Yuko Shimoe (ep 1)
Yumiko Tachibana (6 episodes
eps 1, 3, 6-7, 10-11
)

Yun Zhang (ep 4)
Yuri Naminoue (ep 6)
Yusuke Shimizu (OP; ep 3)
Mixing Assistant: Rioko Sekimata
Official Site Production:
Kanae Akagi (Kirksville)
Naoko Kajiwara (Kirksville)
Online Editor: Yūdai Uchida (Imagica EMS)
Photography:
Aya Hashimoto (CloverWorks; eps 5-13)
Fūta Nakao (CloverWorks; eps 1-13)
Kaito Ishizaka (CloverWorks; eps 1-13)
Natsu Nishioka (CloverWorks; eps 1-13)
Ruri Satō (CloverWorks; eps 1-13)
Takaaki Yamada (CloverWorks; eps 7-13)
Tomomasa Itō (CloverWorks; eps 1-13)
Tsubasa Kanamori (CloverWorks; eps 1-13)
Yūdai Higa (CloverWorks; eps 1-10, 12-13)
Yūdai Shiokawa (CloverWorks; eps 6-13)
Yukiko Nagase (CloverWorks; eps 12-13)
Yusuke Motokura (CloverWorks; eps 7-13)
Yūya Sakuma (CloverWorks; OP,ED1-2; eps 1-13)
Plug-In Assistant: Hirohisa Kitamura (SILVER LINK.)
Production Advancement:
Byeong Jae Lee (A st.; ep 9)
Chie Fukuoka (eps 3, 10)
Fūya Aihara (eps 1, 11)
Jun Hitomi (eps 1, 6)
Kenta Koizumi (ep 4)
Mone Sogabe (ED)
Seong Yeon Lee (eps 5, 9)
Sō Watanabe (OP; eps 2, 8, 13) 
Yoshimasa Harada (OP)
Yūdai Kinoshita (eps 7, 12)
Production Affairs Supervisor: Akiko Ito
Production Desk: Yoshimasa Harada
Production Licensing Manager: Maiko Nakai
Production Sales: Maika Mikami
Production Supervision:
Akira Shimizu
Mikihiro Iwata
Publicity Producer: Konomi Kanaya
Sales Promotion: Tōru Koga
Setting Production: Ayaka Wada
Sound Effects: Tsutomu Ueno
Sound Mixing: Nobuhiro Negishi
Sound Production Manager: Kōhei Mitome
Special Effects:
Ayaka Shimizu (eps 1-13)
Yūdai Higa (eps 3-4, 11)
Theme Song Performance:
Ami Sakaguchi (ED)
Jun Fukuyama (ED; ep 7)
Omoinotake (OP)
Reina Kondo (ED; ep 7)
Title Logo Design: Kana Fujiwara
Haruka Tomatsu as Kyōko Hori
Kōki Uchiyama as Izumi Miyamura

Ai Kayano as Yuriko Hori
Daiki Yamashita as Shū Iura
Daisuke Namikawa as Takeru Sengoku
Daisuke Ono as Kyōsuke Hori
Hana Sato as Reiko Terajima
Hisako Kanemoto as Motoko Iura
Jun Fukuyama as Akane Yanagi
Kazuyuki Okitsu as Kazuya Nakamine
Kenjirō Tsuda as Shin Yasuda
M.A.O as Remi Ayasaki
Momo Asakura as Honoka Sawada
Nobuhiko Okamoto as Kakeru Sengoku
Reina Kondo as Sakura Kōno
Seiichirō Yamashita as Tōru Ishikawa
Taku Yashiro as Kōichi Shindō
Yuka Terasaki as Sōta Hori
Yurie Kozakai as Yuki Yoshikawa

Akane Misaka as Schoolgirl C (ep 9)
Akiho Suzumoto as Schoolgirl A (ep 12)
Akira Yamamoto as Schoolboy A (ep 9)
Aoi Ichikawa as Ichirou Watabe (ep 10)
Aoi Koga as Yūna Okuyama (ep 11)
Arisa Sekine as Schoolgirl (ep 6)
Ayako Kawasumi as Sengoku's mother (ep 6)
Chiaki Kobayashi as Shimoda (ep 7)
Eiji Mikami as Schoolboy D (ep 3)
Gentoku Kumazawa as Schoolboy A (ep 2)
Hana Hishikawa as Schoolgirl's voice (ep 2)
Haruka Yoshiki as Schoolgirl D (ep 13)
Haruki Ishiya as Taiki Mizouchi (eps 1-2)
Hazuki Ogino as Schoolgirl C (ep 13)
Hina Yomiya as Schoolgirl A (ep 9)
Hiroki Maeda as
Man A (ep 4)
TV voice (ep 4)
Hitomi Sekine as Weather girl (ep 13)
Ikumi Hasegawa as Schoolgirl A (ep 10)
Kaede Kogaya as Staff member (ep 3)
Kantaro Hayashi as Schoolboy (ep 11)
Kaori Nakamura as Female teacher (ep 8)
Keitaro Tanaka as Middle schoolboy (ep 5)
Kensuke Shimizu as Clerk (ep 6)
Kenta Sasa as Iura's Grandfather (ep 5)
Kōhei Amasaki as Aoi Kitahara (ep 5)
Konomi Inagaki as Schoolgirl A (ep 2)
Konomi Kohara as Maya Nogami (ep 11)
Makoto Koichi as Kakeru Sengoku (young)
Manaka Iwami as Schoolgirl B (ep 13)
Masashi Nogawa as
Man B (ep 4)
TV voice (ep 4)
Masaya Wada as Schoolboy C (ep 2)
Maya Enoyoshi as Art club member B (eps 7, 11)
Mayuko Kazama as Schoolgirl B (ep 2)
Miyari Nemoto as Schoolgirl B (ep 7)
Naoko Komatsu as TV voice (ep 4)
Natsuko Abe as Schoolgirl B (ep 8)
Reiji Kawashima as Schoolboy B (ep 9)
Rin Kusumi as Female broadcaster (ep 3)
Rina Honnizumi as Schoolgirl A (ep 7)
Risae Matsuda as Schoolgirl A (ep 8)
Ryō Akiyama as Schoolboy C (ep 3)
Ryosuke Asano as Male teacher (ep 12)
Ryōta Iwasaki as Schoolboy A (ep 1)
Ryou Sugisaki as School principal (ep 3)
Saki Takahashi as Staff member's voice (ep 3)
Satomi Amano as Schoolgirl (ep 6)
Satoshi Inomata as Schoolboy C (ep 1)
Saya Aizawa as Schoolgirl A (ep 13)
Sayaka Ōhara as Iori Miyamura (ep 1)
Serina Machiyama as Female caster (ep 13)
Shinnojō Yamada as Schoolboy (ep 10)
Shizuka Ishigami as Schoolgirl B (ep 12)
Shūichi Uchida as Schoolboy B (ep 1)
Teiko Nanahara as Schoolgirl B (ep 10)
Wataru Hatano as Masamune Sasaki (ep 1)
Yōhei Matsuoka as Schoolboy A (ep 3)
Yū Akiba as Clerk (ep 7)
Yui Tsukada as Schoolgirl B (ep 9)
Yūki Hirose as Art club member A (eps 7, 11)
Yūki Takada as Takako Nishi (ep 13)
Yukiya Matsui as Schoolboy B (ep 2)
Yuko Iida as Female broadcaster (ep 3)
Yuna Yoshino as TV Announcer (ep 5)
Yuri Ise as Schoolboy B (ep 3)
Japanese companies
2nd Key Animation:
Meta Studio (ep 2)
St.Signpost (ep 2)
Studio Lings (ep 1)
Sunrise 5th Studio (ep 2)
3D Layout: Kusanagi (ED)
Animation Production: CloverWorks
Art Design: Kusanagi
Backgrounds:
Creative Freaks (eps 1-2)
GACHI Production (eps 1-2)
Studio KAIMU (eps 1-2)
CG Production: Boundary (eps 1-2)
Finish Animation:
Artemis (ep 2)
Bird (ep 2)
CloverWorks (eps 1-2)
CloverWorks Overseas Animation/Paint Room (ep 2)
CoMix Wave Films (eps 1-2)
In-Between Animation:
A st. (eps 1-2)
Asahi Production (eps 1-2)
CloverWorks (eps 1-2)
CloverWorks Overseas Animation/Paint Room (ep 2)
CoMix Wave Films (ep 1)
Gift-o’-Animation (ep 2)
Kinema Citrus (ep 2)
LIDEN FILMS Osaka Studio (ep 1)
Makaria (ep 2)
OLM (ep 1)
St.Signpost (eps 1-2)
Key Animation: CloverWorks (ep 1)
Online Editing: IMAGICA Entertainment Media Services (eps 1-2)
Photography: CloverWorks (eps 1-2)
Sound Production: Magic Capsule
English cast
English staff
ADR Director: Caitlin Glass
ADR Script: Jessica Sluys

ADR Engineer: Paul Cline
Assistant ADR Director:
Emi Lo
Paul Cline
Assistant ADR Engineer: Katie Saltkill (ep 13)
Mix Engineer: Matt Grounds
Alejandro Saab as Izumi Miyamura
Marisa Duran as Kyoko Hori

Anairis Quiñones as Yuki Yoshikawa
Apphia Yu as Honoka Sawada
Belsheber Rusape as Kakeru Sengoku
Bill Butts as Kyosuke Hori
Celeste Perez as Sakura Kono
Christopher Llewyn Ramirez as Koichi Shindo
Emi Lo as Motoko Iura
Emily Fajardo as Sota Hori
Gabe Kunda as Shin Yasuda
Jalitza Delgado as Remi Ayasaki
Johnny Yong Bosch as Akane Yanagi
Mark Quach as Kazuya Nakamine
Monica Rial as Reiko Terashima
William Ofoegbu as Takeru Sengoku
Y. Chang as Shu Iura
Zeno Robinson as Toru Ishikawa

Charles Nguyen as Shimoda (ep 7)
Dani Chambers as
Takako Nishi (ep 13)
Yuna Okuyama (ep 11)
Irwin Emanuel Daye as Masamune Sasaki (ep 1)
Jordan Dash Cruz as Ichiro Watabe (ep 10)
Kevin D. Thelwell as Aoi Kitahara (ep 5)
Mark Allen Jr. as Taiki Mizouchi (eps 1-2)
Veronica Laux as Mayu Nogami (ep 11) 

English companies
Internet Streaming: Crunchyroll
Licensed by: Crunchyroll
French staff
French cast
Dubbing Director: Yann Le Madic
Translation: Kevin Stocker

Proofreading: Benjamin Moro
Spotting: Elouan Tapounie
Camille Donda as Kyōko Hori
Jimmy Redler as Izumi Miyamura

Antoine Schoumsky as Shū Iura
Benjamin Bollen as Akane Yanagi
Clara Soares as Motoko Iura
Clément Moreau as Kakeru Sengoku
Emilie Marié as Sakura Kōno
Emmanuel Curtil as Kyōsuke Hori
Fabien Jacquelin as Takeru Sengoku
Karine Foviau as Reiko Terajima
Marie Facundo as Remi Ayasaki
Martin Faliu as Kōichi Shindō
Simon Koukissa as Tōru Ishikawa
Sonia Petit as Honoka Sawada
Vincent Ropion as Shin Yasuda
Zina Khakhoulia as Yuki Yoshikawa

Arthur Raynal as Aoi Kitahara
Helene Bizot as Iori Miyamura
Oscar Douieb as Taiki Mizouchi
French companies
Dubbing: IMAGINE
Spanish staff
Spanish cast
ADR Director: Jesús Rodríguez (Spain dub)
ADR Script: Jesús Rodríguez (Spain dub)

ADR Engineer: Alejandro Gómez (Spain dub)
Mix Engineer: Iván García Tan (Spain dub)
Alicia Valadés as Kyoko Hori (Spain dub)
Mario García as Izumi Miyamura (Spain dub)

Carlos Bautista as Shu Iura (Spain dub)
Fer Delgado as Toru Ishikawa (Spain dub)
Jon Samaniego as Sengoku (Spain dub)
Patricia Rada as Remi Ayasaki (Spain dub)
Sara Heras as Yuki Yoshikawa (Spain dub)

Abraham Aguilar as Shin Yasuda (Spain dub; eps 1-3)
Irene Valadés as
Iori Miyamura (Spain dub; ep 1)
Reiko Terajima (Spain dub; eps 1, 3)
Raúl Lara as Masamune Sasaki (Spain dub; ep 1)
Raúl Rojo as Taiki Mizouchi (Spain dub; eps 1-2)
Spanish companies
ADR Studio: Sonygraf (Spain dub)
Italian staff
Italian cast
Dubbing Director: Claudio Colombo

Dialogues: Marta Ponti
Mixing: Paolo Tiboni
Recording engineer:
Luca Cornalba 
Manuel Giammaria
Giulia Maniglio as Kyoko Hori
Ivan Spada as Izumi Miyamura

Alberto Onofrietti as Shin Yasuda
Alessandro Fattori as Akane Yanagi
Alessandro Pili as Toru Ishikawa
Andrea Beltramo as Kyosuke Hori
Ezio Vivolo as Shu Iura
Federico Viola as Kazuya Nakamine
Giada Bonanomi as Motoko Iura
Giada Sabellico as Remi Ayasaki
Giorgia Carnevale as Sakura Kono
Giulia Bersani as Honoka Sawada
Marco Benedetti as Takeru Sengoku
Mosè Singh as Kakeru Sengoku
Richard Benitez as Koichi Shindo
Serena Clerici as Yuki Yoshikawa
Virginia Astarita as Reiko Terajima

Alessio Talamo as Aoi Kitahara (ep 5)
Arianna Malagoli as Maya Nogami (ep 11)
Claudio Colombo as Professore (ep 12)
Elena Gianni as Compagna di classe di Yuriko e Kyosuke (ep 12)
Elena Mancuso as Iori Miyamura (ep 1)
Elio Meschinelli as Taiki Mizouchi (eps 1-2)
Emanuela Cardani as Studentessa (ep 7)
Giada Bonanomi as Yuna Okuyama (ep 11)
Katia Sorrentino as Studentessa (ep 7)
Tiziano Bertrand as Ichiro Watabe (ep 8)
Italian companies
ADR Studio: VSI Rome 
Dubbing Studio: ADC group
German staff
German cast
ADR Script: Len Thönelt (eps 4, 6, 8, 11)
(none)
German companies
(none)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

Compare this anime's credits with others

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology