Hi Score Girl (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
ハイスコアガール (Japanese)
Genres: comedy, romance
Plot Summary: It's 1991 and the heyday of the 2D fighting game boom. Sixth-grader Haruo spends practically his entire day at an arcade in the seedy part of town, oblivious to the world around him. However, one day at his usual arcade, he encounters Akira, his female classmate with good grades and money. She may look out of place at the arcade, but she is actually a top-class gamer. Akira completely outmatches Haruo in one Street Fighter II round after another, and their relationship develops from this unlikely encounter. (from manga)
User Ratings: 102 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 12 votes (sub:8, dub:2, raw:1, others:1
1 Spanish subtitled
)
 Excellent: 21 votes (sub:16, dub:3, others:2
1 Spanish subtitled
1 Spanish dubbed
)
 Very good: 36 votes (sub:27, dub:5, others:4
2 Spanish subtitled
1 Italian subtitled
1 Polish subtitled
)
 Good: 17 votes (sub:12, dub:4, raw:1)
 Decent: 11 votes (sub:8, dub:2, raw:1)
 So-so: 3 votes (sub:3)
 Not really good: 1 vote (sub:1)
 Weak: 1 vote (raw:1)
 Bad: -
 Awful: -
 Worst ever: -
Seen in part or in whole by 146 users, rank: #3690 (of 7678)
Median rating: Very good
Arithmetic mean: 7.882 (Very good), std. dev.: 1.3883, rank: #747 (of 7705)
Weighted mean: 7.849 (Very good), rank: #703 (of 7705) (seen all: 7.85)
Bayesian estimate: 7.810 (Very good−), rank: #568 (of 5824)
Vintage: 2018-07-13
Opening Theme:
"New Stranger" by sora tob sakana
Ending Theme:
"Hōkago Distraction" (Afterschool Distraction) by Etsuko Yakushimaru
Review:
Hi Score Girl (Jan 24, 2019)
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Japanese staff
Japanese cast
Director: Yoshiki Yamakawa
Series Composition: Tatsuhiko Urahata
Script:
Atsuo Ishino (ep 8)
Tatsuhiko Urahata (6 episodes
eps 1-7 odd, 10, 12
)

Yoriko Tomita (5 episodes
eps 2, 4, 6, 9, 11
)

Storyboard:
Hitoyuki Matsui (eps 5, 10)
Kiyoko Sayama (eps 7-8, 11)
Kiyotaka Ohata (OP; ep 9)
Yoshiki Yamakawa (ED; eps 1-4, 6, 12)
Episode Director: Yoshiki Yamakawa (eps 1-12)
Unit Director:
Kiyotaka Ohata (OP)
Yoshiki Yamakawa (ED)
Original creator: Rensuke Oshikiri
Character Design:
Michiru Kuwabata (SMDE)
Art Director: Akira Suzuki
Sound Director: Jin Aketagawa
Cgi Director:
Yusuke Suzuki (SMDE)
Director of Photography: Shingo Fukuyo
Executive producer:
Hiroyuki Oomori
Ryuji Abe
2D Design: Yoshihide Mukai
Animation Production Producer: Kōsuke Matsuo
Animation Production Supervisor: Yuji Matsukura
Assistant Episode Director: Katsushi Sakurabi (eps 7-9)
Assistant producer:
Elaine Chuang
Eriko Horikoshi
Background Art:
Hao Yang Chen (J.C. Staff Art Dept.; eps 4, 9, 12)
Kotomi Fukuda (J.C. Staff Art Dept.; eps 3-12)
Madoka Miwa (J.C. Staff Art Dept.; eps 1, 3-12)
Miwa Yokoyama (J.C. Staff Art Dept.; eps 1-12)
Ryōko Itaya (J.C. Staff Art Dept.; eps 1, 3-12)
Ryōko Nakano (J.C. Staff Art Dept.; eps 1-4, 10-11)
Sakura Murakami (J.C. Staff Art Dept.; eps 1-5, 9-12)
Shōtarō Narita (J.C. Staff Art Dept.; eps 1-12)
Tatsuya Nakano (J.C. Staff Art Dept.; eps 1-12)
Yūki Kobayashi (J.C. Staff Art Dept.; eps 5-12)
Yurie Moriai (J.C. Staff Art Dept.; eps 4-12)
Background Modeling:
Kazuki Niwa (Cre-p)
Taro Yamada (Cre-p)
Yūki Yumikita (Cre-p)
CG Animation:
Akihiro Kawasaki (Subaru; eps 4, 10)
Akiko Ōgake (Atelier Bitol; ep 11)
Ako Kakuda (Uranese; eps 5, 8)
Arimasa Omi (Tengu Kobo; eps 5-6, 11)
Asuka Abe (OP; eps 1, 11)
Asuka Igarashi (ep 11)
Aya Fukushima (Atelier Bitol; ep 11)
Ayuki Katayama (Studio Boufu; ep 11)
Ayumu Sakurai (Studio Boufu; eps 5, 11)
Bang Ni Lai (Picona Creative Studio; ep 1)
Daigo Taketomi (Picona Creative Studio; eps 1, 6, 12)
Ema Yokoyama (Studio Twinkle; ep 4)
Emi Kumano (ep 12)
Hiiro Fuchino (WELZ Animation Studio; ep 8)
Hiroko Umemura (Studio Boufu; eps 5, 11)
Jin Saito (Studio Twinkle; ep 4)
Jun Seok Park (Atelier Bitol; eps 5, 11)
Kana Hashimoto (WELZ Animation Studio; ep 8)
Kazuyoshi Tezuka (AERA Laboratory; ep 7)
Kei Kitada (Atelier Bitol; eps 5, 11)
Keita Suzuki (Picona Creative Studio; eps 1, 6, 12)
Kouhei Yamazaki (Tengu Kobo; ep 5)
Mai Urata (PUREPICS; eps 3, 9)
Makoto Takemori (F-Sik; ep 2)
Miho Utsunomiya (OP; eps 1, 3, 12)
Miki Omata (Studio Twinkle; eps 4, 10)
Miki Sakurai (WELZ Animation Studio; ep 8)
Mimori Haga (Aura Studio; eps 3, 9)
Mitsuaki Kondō (Picona Creative Studio; ep 12)
Mitsuhiro Saida (Uranese; eps 5, 8)
Nanaka Shiga (Subaru; eps 4, 10)
Nobuaki Kikuchi (WELZ Animation Studio; ep 8)
Norino Kato (Studio Twinkle; ep 10)
Nozomi Harayama (Studio Twinkle; ep 10)
Reika Nakajima (Subaru; ep 10)
Rika Watabe (OP; ep 1)
Ryō Kawamura (Studio Twinkle; ep 10)
Ryōhei Endō (Picona Creative Studio; ep 12)
Ryōji Shirakawa (AERA Laboratory; ep 7)
Ryōta Azuma (Picona Creative Studio; ep 6)
Ryōta Ishii (WELZ Animation Studio; ep 8)
Sadanori Kaneda (F-Sik; ep 2)
Satomi Nakajima (Studio Twinkle; ep 4)
Shiori Hirano (F-Sik; ep 2)
Shiori Kanazawa (Aura Studio; eps 3, 9)
Shōichi Enomoto (WELZ Animation Studio; ep 8)
Shūhei Hashimoto (AERA Laboratory; ep 7)
Takafumi Gorai (ep 2)
Takahiro Kamiya (AERA Laboratory; ep 7)
Takahito Asakino (Picona Creative Studio; ep 12)
Takayoshi Kumagai (Aura Studio; eps 3, 9)
Tatsuya Okayasu (WELZ Animation Studio; ep 8)
Tomohiko Suga (Subaru; eps 4, 10)
Tomohiro Muranaka (Subaru; ep 10)
Tomotaka Aoki (Aura Studio; eps 3, 9)
Wen Yi Lin (Picona Creative Studio; ep 1)
Yasuaki Nakamori (F-Sik; ep 2)
Yoshitaka Itai (AERA Laboratory; ep 7)
Yūichi Ishii (Subaru; eps 4, 10)
Yūsaku Hamada (AERA Laboratory; ep 7)
Yusuke Suzuki (OP; ep 1)
Yūta Fujishiro (Tengu Kobo; eps 5-6, 11)
CG Producer:
Kosuke Kurokawa (WELZ Animation Studio; ep 8)
Tomoyasu Sakakibara (SMDE)
CGI Production Advancement:
Kazuto Kitamura (eps 2-12 even)
Yuko Inoue (eps 1-11 odd)
Character Modeling:
Ayaka Nomoto (IKIF+)
Eri Sekido
Ginji Kameyama (Picona Creative Studio)
Hiroki Iwasawa (TRICREST)
Jung Nam Kim (Shiitake Digital)
Junya Sato (Subaru)
Makoto Takemori (F-Sik)
Mari Yamanaka (Shiitake Digital)
Rina Watabe (IKIF+)
Shiori Hirano (F-Sik)
Tatsuki Ishida (IKIF+)
Tatsuya Okayasu (Welz Animation Studio)
Tōru Miyatake (Shiitake Digital)
Wataru Matsunaga (F-Sik)
Yoshiki Sato (IKIF+)
Yūji Kuroki (TRICREST)
Yūya Hatano
Character Modeling Director: Eri Sekido (SMDE)
Color design: Miho Kimura
Color setting: Miho Kimura (eps 1-12)
Editing: Kentarou Tsubone (REAL-T)
Game Music Sponsor: WASi303 (ep 2)
Game Player:
Ao (ep 8)
Chibita (ep 9)
GAROBOU (ep 10)
Jonio (eps 5, 7-10)
Kenz (eps 7-8, 12)
Main Kinomoto (eps 1-2, 9-12)
Minorock Ikeda (eps 1-5, 7-8)
Pattsun (Fantom Iris; eps 6, 9-10)
Raijin Aoki (ep 12)
RAK (ep 7)
Rensuke Oshikiri (eps 8, 10-12)
Reshio (eps 1, 3, 5-12)
[email protected] (eps 1, 6-12)
Shū (ep 9)
Soregashi (eps 6, 9)
TKO (Hunter Ojisan; eps 11-12)
TMF (eps 1-10, 12)
TZW (eps 1, 3-9)
Yuji Kawashima (eps 1-4)
Game Recording Assistant:
Eric "ShouTime" Chung (exA-Arcadia; 5 episodes
eps 3, 6, 9, 11-12
)

Kenji Tsujisaka
Game Research: Kenichi Ishiguro
Game Supervision: Kenichi Ishiguro
In-Between Animation:
Eri Uchiyama (eps 2, 9, 11)
Hiroshi Ugawa (ep 7)
Kanami Hirano (eps 3, 5)
Nahoko Nozaki (ep 1)
Namiko Iwasa (eps 2, 10-12)
Natsuki Ōyama (eps 3-4, 6, 8)
Rina Takizawa (ep 3)
Risa Suehiro (eps 1, 4, 6)
Shion Putuangreni Yamada (eps 1, 3-4, 8)
Sōma Yoshida (ep 6)
Takako Kōno (eps 9-11)
Takuma Yamazaki (eps 3, 6, 8)
Yui Nishiyama (ep 6)
Yūsuke Yaegashi (eps 3, 6)
In-Between Check:
Eri Uchiyama (eps 1, 3)
Etsuko Kawano (ep 3)
Nobuko Ogino (eps 1, 3-6, 8)
Key Animation: Yoshiki Yamakawa (ED; eps 1-12)
License Manager: Yoshio Manabe
Music producer: Hideki Nakanishi
Music Production Assistant: Tsuyoshi Kojima (Imagine)
Original Work Assistant: Genta Yokoyama (Monthly "Big Gangan" Editorial Dept.)
Paint Check: Miho Kimura (eps 1-12)
Photography:
Asaya Takizawa (eps 3-12)
Haruka Mutō (eps 3, 6-12)
Kō Omatsu (eps 2-12)
Sakiko Kubotani (eps 2-12)
Shingo Fukuyo (eps 1-12)
Tomotaka Mogi (eps 1-12)
Production Advancement:
Hikaru Nagamori (eps 1, 4, 7, 10)
Kazuhiro Nishinosono (ep 3)
Kentaro Tanaka (eps 6, 9, 12)
Shōhei Seta (eps 2, 5, 8, 11)
Prop Modeling:
Asuka Igarashi
Hideki Ishii (Aura Studio)
Hidenori Hayashi (Hayashi Digital Construction)
Kazuyoshi Tezuka (AERA Laboratory)
Norimitsu Hirosawa (Aura Studio)
Rika Watabe
Ryōji Shirakawa (AERA Laboratory)
Shoya Nakamura (Hayashi Digital Construction)
Shūhei Hashimoto (AERA Laboratory)
Takahiro Kamiya (AERA Laboratory)
Yoshitaka Itai (AERA Laboratory)
Prop Modeling Director: Emi Kumano
Publicity Assistant:
Daigo Umehara
Zangief Itabashi
Publicity Manager: Naofumi Iida
Publicity Producer: Yuki Maeda
Recording Adjustment: Ayumu Anzai
Recording Assistant: Natsumi Okada
Sound Effects: Tsutomu Ueno
Sound Production Manager:
Rie Tanaka
Taiichi Iguchi
Special Effects: Miho Kimura
System Management:
Hiroshi Onoshima
Mikio Nakade
Technical Director: Shin'ya Matsuura
Technical Game Director: Hacchōbori
Theme Song Arrangement:
Etsuko Yakushimaru (ED)
Motoki Yamaguchi (ED)
Yoshimasa Terui (OP)
Theme Song Composition:
Tika α (ED)
Yoshimasa Terui (OP)
Theme Song Lyrics:
Tika α (ED)
Yoshimasa Terui (OP)
Theme Song Performance:
Etsuko Yakushimaru (ED)
sora tob sakana (OP)
Video Editing:
Hideaki Matsuoka (Tokyo Laboratory)
Youhei Yamamoto (Tokyo Laboratory)
Kōhei Amasaki as Haruo Yaguchi
Sayumi Suzushiro as Akira Ōno

Daiki Yamashita as Genta Doi
Kazuyuki Okitsu as Kōtarō Miyao
Yūki Hirose as Koharu Hidaka

Chinatsu Akasaki as Makoto Ōno
Chō as Jiiya
Daisuke Egawa as Dhalsim
Daria Midou as Chihiro Onizuka
Fumihiko Tachiki as Arthur
Fumiko Orikasa as Chun-Li
Hiroki Yasumoto as Guile-san
Houchu Ohtsuka as Narrator
Kana Ueda as
Reiko Tōno
Tōno-sensei
Kappei Yamaguchi as Genzō Tamura
Kengo Takanashi as Kenji
Kousuke Toriumi as Charlie Nash
Kyō Yaoya as Andabaa
Makoto Kaneko as Ito (ep 8)
Masaya Matsukaze as M.C. (ep 8)
Miho Okasaki as Mori (grade schooler; ep 2)
Norio Wakamoto as Vega
Ryūichi Kijima as Kato (ep 8)
Satomi Arai as Namie Yaguchi
Shizuka Ishigami as Koharu's mother
Shizuka Itou as Moemi Gōda
Shuuichi Nishitani as Taguchi (ep 8)
Taketora as Koharu's Father
Tomokazu Sugita as Elementary School Homeroom Teacher
Yōko Hikasa as Mī-kun (ep 1)
Yoshikazu Nagano as Edmond Honda
Yoshitsugu Matsuoka as Mā-kun
Yūichi Nakamura as Numata-sensei
Yūji Ueda as Blanka
Japanese companies
Animation Production: J.C. Staff
Background Art: J.C. Staff Art Dept. (eps 1-12)
Background Modeling: Cre-p Co., Ltd.
CG Animation:
Aera Laboratory (ep 7)
Atelier Bitol (eps 5, 11)
Aura Studio (eps 3, 9)
F-Sik (ep 2)
Picona Creative Studio (eps 1, 6, 12)
Purepics (ep 3)
Studio Boufu (eps 5, 11)
Studio Twinkle (eps 4, 10)
SUBARU (eps 4, 10)
Tengu Kobou (eps 5-6, 11-12)
Uranese (eps 5, 8)
WELZ Animation Studio (ep 8)
Editing Studio: REAL-T
Music Production: Warner Bros. Japan
Music Production Assistance: IMAGINE
Official Site Production: Quaras
Planning Assistance: Quaras
Sound Production: Magic Capsule
Title Logo Design: Mechikuro
Video Editing: Tokyo Laboratory
English cast
English staff
Dialogue Director:
Bob Buchholz
Megan Buchholz
Subtitle Translation:
Emily Noguchi
Helen O'Horan
Christine Marie Cabanos as Akira Ōno
Johnny Yong Bosch as Haruo Yaguchi

Erika Harlacher as Koharu Hidaka
Kyle McCarley as Genta Doi
Lucien Dodge as Kōtarō Miyao

Bob Buchholz as
Male Staff
Monk
Narrator
Cherami Leigh as
Boy 3
Girl 3
Koharu's Mother
Makoto Ōno
Moemi Gōda
Mori (grade schooler; ep 2)
Christine Marie Cabanos as
Girl B
Little Boy
Cindy Robinson as
Andaba
Namie Yaguchi
Tōno-sensei
Cristina Valenzuela as
Chihiro Onizuka
Mi-tan
Yokoyama
Dorothy Fahn as
Akira's Mother
Fujita
Girl 1
Granny
Older Female Shopkeeper
Woman
Erika Harlacher as
Akira's Older Sister
Girl 2
Griffin Burns as
Boy 1
Boy Bowl Cut
Glasses
Kaneda
Kanzaki
Kato (ep 8)
Male A
Male Player 1
Joseph Whimms as
Arcade Attendant
Bubblen
Chauffeur
Hyena Guy
Kung Fu Roshi
Male 1
Male Staff
Male Teacher
Numata-sensei
Old Man
Kyle McCarley as
Big Nose
Boy B
Boy Red Cheeks
Eddy
Gamer 1
Hell Chaos
Ito (ep 8)
Striped Shirt Guy
Taguchi (ep 8)
Lucien Dodge as
Edmond Honda
Guile
Guy with Tie
Koharu's Father
Loser Guy
Male 4
Male A
Male Arcade Owner
Male C
Male Classmate A
Male D
Male Participant A
Male Shopkeeper
Tony Azzolino as
Boy A
Boy C
Brown Hoodie
M.C. (ep 8)
Ma-kun
Male 3
Male Classmate B
Male E
Virgin T Boy
Tristan Wright as
Boy 2
Gotuo
Male B
Male Game
Male Regge
Shimomura
English companies
Internet Streaming: Netflix
Production: SDI Media
French staff
French cast
Dubbing Director: Bruno Meyere

Aurélien Ringelheim as Haruo Yaguchi
Cécilé Gatto as Akira Ono

Charles Germain as Kotaro Miyao
François Creton as Genta Doi
Karl-Line Heller as Koharu Hidaka

Charles Germain as
Gotou
Ma-kun
Charlyne Pestel as Moemi Goda
Christine Paris as Namie Yaguchi
Clara Soares as Makoto Ono
Philippe Roullier as Narrateur
French companies
Dubbing: Cinéphase
Internet Streaming: Netflix (France)
Production: SDI Media (France)
Spanish staff
Spanish cast
ADR Director:
Irwin Daayan (Mexican dub)
Jordi Filbà (Spain dub)
ADR Script:
Daniel Barreto (Mexican dub)
Jordi Fornieles (Spain dub)

Subtitle Translation: Andrea Peñalver (Netflix; Spain)
Alicia Vélez as Akira Ōno (Mexican dub)
Diego Becerril as Haruo Yaguchi (Mexican dub)
Ingrid Carreras as Akira Ono (Spain dub)
Masumi Mutsuda as Haruo Yaguchi (Spain dub)

Héctor García as Kotaro Miyao (Spain dub)
Irwin Daayan as Genta Doi (Mexican dub)
Jaume Aguiló as Genta Doi (Spain dub)
Jessica Angeles as Koharu Hidaka (Mexican dub)
Marta Moreno as Koharu Hidaka (Spain dub)

Alex Messeguer as Koharu's Father (Spain dub)
Ariadna de Guzmán as
Koharu's Mother (Spain dub)
Yokoyama (Spain dub)
Carmen Ambrós as Chihiro Onizuka (Spain dub)
Ferrán Carnicero as Ma (Spain dub)
Francesc Pujol as
Arcade Employee (Spain dub)
Dictator (Spain dub)
Ingrid Carreras as
Makoto Ono (Spain dub)
Mi (Spain dub)
Mori (Spain dub)
Ismael Berón as Gotou (Spain dub)
Jocelyn Robles as Mi-tan (Mexican dub)
Jordi Filbà as Chauffeur (Spain dub)
Jordi Fornieles as Announcer (Spain dub)
Lara Casals as Moemi Goda (Spain dub)
Marc Gómez as Kenji (Spain dub)
Maria Josep Guasch as Namie Yaguchi (Spain dub)
Mariola Fustier as Andaba (Spain dub)
Miguel Calvo as Teacher (Spain dub)
Miguel Angel Ruiz as Mā-kun (Mexican dub)
Óscar Fernández Tudela as
Blanka (Spain dub)
Numata (Spain dub)
Rafael Calvo Suárez as Kaneda (Spain dub)
Ramon Canals as Guile (Spain dub)
Raul Anaya as Narrator (Mexican dub)
Thais Buforn as Reiko Tono (Spain dub)
Toni Molías as Kato (Spain dub)
Víctor Velasco as Narrator (Spain dub)

Azucena Miranda (Mexican dub)
Damián Núñez (Mexican dub)
Dan Frausto (Mexican dub)
Emilio Angeles (Mexican dub)
Gustavo Melgarejo (Mexican dub)
Pamela Mendoza (Mexican dub)
Roberto Salguero (Mexican dub)
Vanessa Olea (Mexican dub)
Spanish companies
ADR Production: SDI Media (Latin American and Spain dubs)
Internet Streaming: Netflix
Translation: Sublime Subtitling (Spain dub)
Italian staff
Italian cast
(none)
Manuel Meli as Haruo Yaguchi
Roisin Nicosia as Akira Ono

Benedetta Ponticelli as Koharu Hidaka
Francesco Falco as Kotaro Miyao
Matteo Liofredi as Genta Doi

Antonino Saccone as Guile
Barbara Sacchelli as Reiko Tono
Laura Facchin as Moemi Gouda
Serena Sigismondo as Chihiro Onizuca
Valeria Vidali as Namie Yaguchi
Italian companies
Dubbing Studio: SDI Media Italy
Internet Streaming: Netflix (Italy)
Production: SDI Media (Italy)
German staff
German cast
ADR Director: Jan Fabian Krüger
Executive producer: Agnes Akuamoah

Assistant producer: Jan Tzschichhold
Recording Mix: Casimir von Oettingen
David Kunze as Haruo Yaguchi
Sophie Lechtenbrink as Akira Oono

Anja Nestler as Namie Yaguchi
Bernd Egger as Maa-kun
Betty Förster as Reiko Toono
Georgios Tzitzikos as Narrator
Hanns Jörg Krumpholz as Koharu's Father
Laura Elßel as Koharu Hidaka
Linus Drews as Genta Doi
Magdalena Höfner as Moemi Gouda
Michael Bauer as Homeroom Teacher
Nico Wiek as Koutarou Miyao
Ramona Rockenhausen as Chihiro Onizuka
Samuel Zekarias as Guile
Uwe Jellinek as Jiiya

Benjamin Kiesewetter as Geese (ep 9)
Daniel Kröhnert as
Nash (ep 10)
Taguchi (ep 8)
Watson (ep 9)
Garry Fischmann as Kaneda (ep 2)
Gregor Knop as Yokoyama (ep 2)
Heiko Akrap as Dhalsim (ep 11)
Henrike von Kuick as
Akira's Sister (ep 3)
Koharu's Mother (ep 4)
Ines Nierstenhöfer as Vega (ep 10)
Luisa Casper as
Makoto Oono (ep 3)
Mori (ep 2)
Maximilian Spitzer as Yoritomo (ep 11)
Oscar Räuker as Itou (ep 8)
Sascha Krüger as
Gotou (ep 2)
Holmes (ep 9)
Shirin Westenfelder as Mii-tan (ep 1)
Vlad Chiriac as MC (ep 8)
Wanda Worch as Fujita (ep 2)

German companies
Dubbing: RRP Media
Internet Streaming: Netflix (Germany)
Polish staff
Polish cast
Dubbing Director: Katarzyna Ciecierska

Dialogues: Zofia Jaworowska
Krzysztof Szczepaniak as Haruo Yaguchi
Marta Dobecka as Akira Ōno

Przemysław Niedzielski as Kōtarō Miyao
Sebastian Machalski as Genta Doi
Zuzanna Galia as Koharu Hidaka

Adam Bauman as Narrator
Anna Szymańczyk as Chihiro Onizuka
Cezary Kwiecinski as
Chauffeur
Monk
Dariusz Odija as Guile
Janusz Wituch as Elementary School Homeroom Teacher
Joanna Węgrzynowska as Namie Yaguchi
Kamil Pruban as
Kato (ep 8)
Mā-kun
Male Game
Male Staff
Klementyna Umer as
Andabaa
Female Shopkeeper
Moemi Gōda
Krzysztof Szczerbinski as M.C. (ep 8)
Marta Dobecka as Makoto Ōno
Mikołaj Klimek as Koharu's Father
Monika Nowogrodzka as Reiko Tōno

Polish companies
Dubbing: SDI Media Poland
Internet Streaming: Netflix (Poland)
Portuguese staff
Portuguese cast
ADR Director: Renan Villela
Translation: Taïs Reganelli
Executive producer: Gustavo Souza

Administrative Manager: Lutze de Aquino
ADR Engineer: Rick Palma
Audiovisual Communication: Beto Sporkens
Casting Coordination: Renan Alonso
Financial Manager: Hector Vega
Maintenance: Jefferson Souza
Post Production:
Rick Palma
Thiago Miyazaki
Post-Production Coordinator: Marcelo Blanck
Pre-Production: Ricardo Patiri
Pre-Production Coordination: Javier Nelson
Project Manager: Renato Somera
Scheduling: Beatriz Maríngoli
Subtitling: Simone Campbell
Web Content: Janaína Valim
Raissa Bueno as Akira Ono
Roberto Rodrigues as Haruo Yaguchi

Jéssica Cardia as Koharu Hidaka
Rafael Quelle as Kotaro Miyao
Renan Alonso as Genta Doi

Amanda Moreira as Moemi Gōda
André Gaiani as Numata
Bruno Ferian as
Ito (ep 8)
Kaneda
Carla Martelli as
Mi-tan
Namie Yaguchi
Chico Garcia as Yokohama (ep 2)
Demétrios Augustus as Shimomura
Digão Vicente as Jiiya 
Ênio Vivona as
Dhalsim
Professor
Gabriela Pellegrino as Chihiro Onizuka
Jonathan Guedes as Guile
Josué Galinari as Kato (ep 8)
Lucas Marcondes as Mā-kun
Nagib Akim as
Bison
Blanka
Renan Villela as
MC (ep 8)
Narrator
Rita de Cássia Oliveira as
Anda
Mori (ep 2)
Rodrigo Vicente as Jiiya 
Rogério Duartti as Koharu's father
Rogério Ferreira as Zangief

Rafael Quelle (ep 1)
Portuguese companies
ADR Production: SDI Media (Brazil)
Dubbing Studio: Dubbing Company
Internet Streaming: Netflix (Brazil; Portugal; PALOP; East Timor and worldwide)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology