Kuromukuro (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
クロムクロ (Japanese)
Themes: mecha, samurai
Objectionable content: Significant
Plot Summary: During the construction of the Kurobe Dam, an ancient artifact was discovered, and so the United Nations Kurobe Research Institute was established. Intellectuals from all over the world gathered to study the object, and the children of those researchers attend Mt. Tate International Senior High School, including the institute head's daughter, Yukina Shirahane. In the summer of 2016, a lone samurai once again awakens.
User Ratings: 174 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 5 votes (sub:4, raw:1)
 Excellent: 23 votes (sub:20, dub:3)
 Very good: 65 votes (sub:53, dub:10, raw:2)
 Good: 47 votes (sub:35, dub:11, others:1
1 French subtitled
)
 Decent: 23 votes (sub:21, dub:2)
 So-so: 10 votes (sub:9, dub:1)
 Not really good: -
 Weak: 1 vote (sub:1)
 Bad: -
 Awful: -
 Worst ever: -
Seen in part or in whole by 305 users, rank: #2492 (of 7104)
Median rating: Very good
Arithmetic mean: 7.454 (Good+), std. dev.: 1.1869, rank: #1533 (of 7116)
Weighted mean: 7.434 (Good+), rank: #1401 (of 7116) (seen all: 7.49 / seen some: 7.01 / won't finish: 4.45)
Bayesian estimate: 7.440 (Good+), rank: #1167 (of 5370)
Running time: half hour per episode
Number of episodes: 26
Episode titles: We have 26
Vintage: 2016-04-07
Opening Theme:
#1: "Deathtopia" (デストピア) by GLAY (eps 1-13)
#2: "Chō Onsoku Destiny" (超音速デスティニー; Supersonic Destiny) by GLAY
Ending Theme:
#1: "Reali Stic" (リアリ・スティック) by MICHI (eps 1-13)
#2: "Eien Loop" (永遠ループ; Eternal Loop) by Ami Wajima
News: Show:
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Japanese staff
Japanese cast
Director: Tensai Okamura
Series Composition: Ryou Higaki
Script:
Ryou Higaki (14 episodes
eps 1-3, 7-9, 14, 17, 19-20, 23-26
)

Shigeru Morita (8 episodes
eps 5-6, 12-13, 15-16, 21-22
)

Touko Machida (4 episodes
eps 4, 10-11, 18
)

Storyboard:
Daisuke Hiramaki (ep 20)
Fumihiko Suganuma (ep 23)
Heo Jong (6 episodes
eps 3, 6, 12, 19, 21, 25
)

Hideki Ito (eps 9, 14, 24)
Hideyo Yamamoto (ep 16)
Jun'ichi Sakata (ep 22)
Kenichi Imaizumi (eps 15, 25)
Koudai Kakimoto (ep 17)
Masaki Tachibana (OP 2; ep 17)
Masanori Takahashi (ep 10)
Masayuki Yoshihara (ep 7)
Naoto Hosoda (ep 8)
Tadashi Hiramatsu (ED 1, ED 2; ep 5)
Tensai Okamura (OP 1; 6 episodes
eps 1-2, 4, 11, 18, 26
)

Yumi Kamakura (ep 13)
Unit Director:
Daisuke Hiramaki (ep 20)
Fumihiko Suganuma (ep 11)
Heo Jong (5 episodes
eps 1, 3, 12, 21, 25
)

Hideki Ito (eps 9, 24)
Jin Iwatsuki (4 episodes
eps 7, 14, 21, 25
)

Keisuke Onishi (ep 17)
Kenichi Imaizumi (OP 2; eps 19, 26)
Kiyomi Torii (ep 4)
Masanori Takahashi (5 episodes
eps 5, 8, 16, 22, 26
)

Mitsutaka Noshitani (ep 6)
Tadashi Hiramatsu (ED 1, ED 2)
Tensai Okamura (OP 1; eps 2, 26)
Tomoaki Ohta (4 episodes
eps 15, 18, 23, 26
)

Toshiaki Kanbara (ep 13)
Yoshito Hata (ep 10)
Character Design: Yuriko Ishii
Art Director: Nobutaka Ike
Chief Animation Director:
Ayumi Nishibata (13 episodes
eps 4-10 even, 13, 15, 18-24
)

Yuriko Ishii (10 episodes
eps 1-3, 5, 7, 9-10, 14, 23, 25
)

Animation Director:
Atsuko Yamazaki (eps 10, 19)
Ayumi Nishibata (eps 1-2, 26)
Bang Won Lee (ep 23)
Chieko Miyakawa (eps 2, 7, 21)
Daisuke Saito (ep 7)
Eri Sano (ep 8)
Eriko Itō (ep 2)
Eun Sun Kim (eps 15, 23)
Hideki Ito (OP2; ep 26)
Hideyuki Satake (ep 20)
Hiroyuki Mori (ep 21)
Ippei Masui (ep 13)
Isamu Utsuki (ep 25)
Jung Eun Kim (ep 7)
Kanami Sekiguchi (OP; ep 12)
Kayo Nomichi (ep 8)
Kazuyuki Ikai (猪飼一幸; ep 19)
Keiko Yamamoto (eps 10, 13)
Ken Mukaigawara (ep 6)
Kousuke Kawazura (OP2; 4 episodes
eps 3, 11-12, 16
)

Kumiko Numata (ep 7)
Kyōhei Ogura (ep 7)
Maki Fukui (eps 18, 21)
Makiko Uemura (eps 7, 17)
Masami Nagata (ep 8)
Min gi Han (eps 17, 25)
Mina Itou (eps 20, 24)
Nana Miura (OP2; 9 episodes
eps 9, 12-18 even, 22, 24-26
)

Noboru Sugimitsu (OP2; 8 episodes
eps 8, 14, 16, 18, 22, 24-26
)

Noriko Morishima (eps 20, 22, 24)
Pil Kang Kim (eps 20, 24)
Takehiro Suwa (eps 21, 25)
Tetsuro Uetake (ep 4)
Tomoaki Kado (ep 17)
Tomoko Satoh (ep 13)
Tomoshige Inayoshi (ep 21)
Yūji Miyashita (eps 5, 8, 24)
Yukari Takeuchi (ep 25)
Yuki Akiyama (OP2; 6 episodes
eps 11-12, 16, 20, 24, 26
)

Yuki Morikawa (ep 25)
Yurie Oohigashi (eps 12, 17, 26)
Yuriko Ishii (eps 1, 26)
Zhejiao Zheng (ep 9)
Translation:
Mi Ran Lee (eps 15, 23)
Seong Ho Moon (eps 15, 23)
Mechanical design: Tomoaki Okada
Art design: Yohei Kodama
3D Director: Kōsuke Haruta
Sound Director: Kazuhiro Wakabayashi
Cgi Director:
Hiroko Umemura (Studio Boufu; eps 3, 9)
Nobuaki Kikuchi (Welz Animation Studio; 5 episodes
eps 4, 6, 14, 21, 26
)

Takayuki Chiba (A-Worth; eps 8, 10)
Yoshitaka Itai (Aera Laboratory; eps 6, 8, 21)
Director of Photography: Yu Wakabayashi
Executive producer:
Chidori Hayashi (Medicos Entertainment)
Hideyuki Nanba (Sotsu)
Hiroyasu Oyama (Tokyo MX)
Noboru Yamada (AT-X)
Tsuneo Takechi (The Klockworx Co.)
Yoko Furukawa (Pony Canyon)
Producer:
Hirotaka Kaneko (Tokyo MX)
Jun Fukuda (The Klockworx Co.)
Kenji Horikawa (P.A. WORKS)
Mika Shimizu (AT-X)
Takayuki Nagatani (Infinite)
Takema Okamura (Sotsu)
Toshiyasu Hayashi (Medicos Entertainment)
Yasushi Ōshima (Pony Canyon)

2D Monitor Graphics:
Makoto Yoshigaki (J.C.STAFF; eps 19-21)
Toshitaka Kanda (eps 1-18)
Yousuke Nanjou
2D Work:
Akiko Hamanaka (ep 2)
Chie Katō (T2 Studio; OP; eps 1-26)
Eri Katō (T2 Studio; OP; eps 1-26)
Yousuke Nanjou (OP1-2)
2nd Key Animation:
Aika Satō (ep 7)
Aiko Natsuzumi (ep 20)
Akira Iwasaki (eps 2, 8)
Asami Aida (5 episodes
eps 4, 8, 12, 21, 25
)

Asami Hayakawa (P.A. WORKS; eps 7-9)
Asuka Kojima (P.A. WORKS; eps 1, 21)
Ayako Tanaka (eps 1, 21)
Ayumi Nishibata (eps 24-26)
Chie Tanaka (eps 1, 3, 7, 9)
Chiharu Sato (eps 21-22, 24)
Chisato Tada (ep 2)
Dae Un Jung (DR movie; ep 23)
Daisuke Hiramaki (ep 20)
Fumie Imai (OP2; ep 22)
Hanaho Murakami (P.A. WORKS; ep 21)
Haruka Yamagata (P.A. WORKS; eps 14, 23)
Hayato Sakai (ep 4)
Hideyoshi Furihata (eps 8-9)
Hiromi Niwa (ep 25)
Hiromi Yoshida (ep 4)
Hirotaka Ozawa (ep 2)
I Gun Rim (eps 2, 9)
Ikkō Inaguma (ep 9)
Kadi (ep 1)
Kanako Kurita (P.A. WORKS; eps 2, 14, 23)
Kanayo Nakanishi (ep 23)
Kazuko Amano (P.A. WORKS; eps 14, 21)
Kazuomi Yamashiro (ep 8)
Kohei Yano (P.A. WORKS; eps 1, 8, 14)
Kotaro Okazaki (eps 7, 9)
Kousei Kudo (eps 21, 24-25)
Kousuke Kawazura (P.A. WORKS; eps 3, 7)
Kururu Shiozawa (eps 2, 21)
Mari Tomita (P.A. WORKS; 5 episodes
eps 8-9, 14, 21, 23
)

Mayû Takizawa (eps 22, 24)
Miho Kinjou (eps 1-2, 8-9)
Miho Sekimoto (eps 24-25)
Mika Sakai (eps 12, 26)
Miki Nishikawa (P.A. WORKS; eps 8-9)
Min Jung Kim (DR movie; eps 15, 23)
Mina Itou (ep 24)
Misaki Imanishi (P.A. WORKS; eps 14, 21)
Mizuki Takahashi (ep 21)
Momoka Aiso (ep 7)
Nana Miura (4 episodes
eps 7, 12, 20, 26
)

Nanako Egami (ep 1)
Naoko Moriki (P.A. WORKS; eps 14, 21)
Norihiko Tamaki (ep 2)
Noriko Morishima (ep 24)
Pil Kang Kim (ep 24)
Reio Komoto (ep 1)
Risa Suzuki (ep 7)
Ryouga Fujiwara (ep 25)
Ryousuke Shiotani (eps 7, 9, 17)
Sang Mi Jang (DR movie; eps 15, 23)
Satoru Kurihara (eps 21, 23-25)
Sayo Mizuno (P.A. WORKS; eps 9, 14)
Shihoki Watanabe (P.A. WORKS; eps 9, 14, 21)
Shunsuke Itai (ep 9)
Shuntarō Yamada (ep 21)
Su Kang Rim (DR movie; eps 15, 23)
Takashi Nozawa (ep 21)
Takumi Ouchi (eps 21, 24)
Takumi Shibata (ep 2)
Tamami Izawa (eps 2, 9)
Tomoko Hayashi (ep 8)
Tomomiki Takase (P.A. WORKS; eps 8, 14)
Toru Iwasawa (ep 2)
Toshihiro Irie (ep 1)
Tsukasa Miyazaki (P.A. WORKS; eps 14, 21)
Yōsuke Fukumoto (P.A. WORKS; eps 5, 8, 14)
Youko Kuboyama (ep 24)
Yu Seon Kim (DR movie; ep 15)
Yūji Miyashita (ep 22)
Yuka Miyoshi (P.A. WORKS; eps 8-9)
Yuki Adachi (P.A. WORKS; eps 5, 7-8)
Yuki Akiyama (P.A. WORKS; 4 episodes
eps 7, 12, 22, 26
)

Yurie Oohigashi (P.A. WORKS; 6 episodes
eps 14, 20, 22, 24-26
)

Yuriko Abe (P.A. WORKS; eps 7, 18)
Yuriko Tanaka (eps 1-2, 7, 9)
Yūsuke Inoue (P.A. WORKS; 4 episodes
eps 7, 9, 14, 21
)

Yūtarō Suzuki (ep 9)
3D Animation:
Akira Ginzan (Frame Box; eps 9, 11-12)
Atsushi Kobayashi (Frame Box; eps 9, 11-12)
Ayumi Kurokawa (IKIF+; ep 2)
Ayumu Sakurai (Studio Boufu; ep 9)
Chiaki Kumakura (IKIF+; ep 1)
Daisuke Fukuda (Frame Box; 4 episodes
eps 9, 11-12, 24
)

Daisuke Naito (IKIF+; eps 1, 6)
Haruki Suzuki (PA Works; OP2; 22 episodes
eps 1-3, 5-9, 11, 13-17, 19-26
)

Hiiro Buchino (Welz Animation Studio; 5 episodes
eps 4, 6, 14, 21, 26
)

Hiroyasu Tanji (Asahi Production; ep 17)
Hitomi Sumino (IKIF+; eps 1-2, 6)
Kazuo Shibayama (IKIF+; eps 9, 21)
Kazuto Tokuhara (A-Worth; eps 8, 10)
Kazuya Sugo (PA Works; 17 episodes
eps 1-3, 5-6, 8-14, 17, 21, 24-26
)

Kazuyoshi Tezuka (Aera Laboratory; eps 6, 8, 21)
Kazuyuki Kitahara (POLYG; eps 9, 13, 21)
Keita Kawate (Attic; ED1; ep 13)
Kengo Nakatani (IKIF+; eps 17, 24, 26)
Kenji Saito (Studio Boufu; eps 3, 9)
Kie Inoue (IKIF+; eps 1-2, 6)
Kōhei Ogawa (PA Works; OP1; eps 1-22, 24)
Kōsuke Haruta (PA Works; OP1, ED1-2)
Kyohei Hamaguchi (Attic; ED1)
Maina Ushiyama (Attic; ED1; ep 13)
Makishi Ameta (Attic; ED1)
Mami Tamura (IKIF+; eps 1-2)
Miho Sato (IKIF+; ep 6)
Miki Yoshida (POLYG; eps 9, 13, 21)
Minori Watanabe (IKIF+; eps 1-2, 6)
Momoko Yamada (IKIF+; ep 6)
Motonari Ichikawa (PA Works; OP2)
Naomichi Takagi (CLIP+BISON,LLC; OP1; 4 episodes
eps 13, 21, 24, 26
)

Natsu Yoshikawa (IKIF+; eps 1-2, 6)
Natsumi Tanaka (Lucky Pictures; ep 3)
Ryoichi Ishigami (Frame Box; eps 9, 11-12)
Ryōji Shirakawa (Aera Laboratory; eps 6, 8, 21)
Seiji Iseda (POLYG; eps 9, 13, 21)
Shigeru Ohkawa (Hayashi Digital Construction; eps 14, 24)
Shiori Hanano (Lucky Pictures; eps 3, 5, 7)
Shōichi Enomoto (Welz Animation Studio; 5 episodes
eps 4, 6, 14, 21, 26
)

Shūhei Hashimoto (Aera Laboratory; eps 6, 8, 21)
Shun Onodera (CLIP+BISON,LLC; OP1; eps 13, 21)
Tairiki Kiritani (PA Works; OP2; 23 episodes
eps 1-3, 5-11, 13-24, 26
)

Takahiro Kamiya (Aera Laboratory; eps 6, 8, 21)
Takahiro Okazaki (Frame Box; eps 11, 24)
Takako Baba (CLIP+BISON,LLC; OP1; ep 13)
Takashi Yokotani (ep 11)
Takeshi Sanada (Asahi Production; eps 9, 17)
Takuya Sagawa (CLIP+BISON,LLC; OP1; 4 episodes
eps 13, 21, 24, 26
)

Tatsuya Kono (IKIF+; 4 episodes
eps 9, 17, 24, 26
)

Tatsuya Okayasu (Welz Animation Studio; eps 4, 21)
Tomoko Shima (IKIF+; ep 2)
Tomoyoshi Itamura (IKIF+; 6 episodes
eps 1-2, 6, 17, 24, 26
)

Toru Furukawa (Lucky Pictures; eps 3, 5, 7)
Toshihiro Sasaki (Asahi Production; eps 9, 17, 24)
Yōhei Hirata (PA Works; OP2; 23 episodes
eps 1-6, 9-22, 24-26
)

Yoshimi Oe (IKIF+; ep 17)
Yūji Mori (Hayashi Digital Construction; eps 3, 14, 24)
Yutaka Nakajima (Asahi Production; eps 9, 17, 24)
Yūto Karasawa (Hayashi Digital Construction; eps 14, 24)
3D Layout:
Kōhei Ogawa (ep 9)
Risa Kanehara (eps 1-2)
Tairiki Kiritani (eps 5-6)
3D Modeling:
Kazumi Matsumoto (Lucky Pictures; ep 3)
Natsumi Uchida (A-Worth; ep 10)
Art Setting Assistant: Yuuta Fujii (eps 7-26)
Assistant Animation Director:
Eri Sano (ep 3)
Hideki Ito (ep 25)
Keiko Ichihara (ep 3)
Kousuke Kawazura (ep 18)
Min Jung Kim (ep 23)
Mina Itou (ep 21)
Pil Kang Kim (ep 21)
Shōko Yasuda (ep 3)
Yoshihiro Takeda (ep 3)
Yūji Miyashita (ep 25)
Yuki Akiyama (eps 18, 21, 25)
Yurie Oohigashi (eps 18, 21, 25)
Assistant Chief Animation Director:
Nana Miura (eps 19, 23)
Noboru Sugimitsu (eps 19, 23)
Assistant Director of Photography: Tsubasa Yokoyama
Assistant producer:
Junji Matsuda (P.A. WORKS)
Ryo Miyamura (Sotsu)
Takumi Itō (Medicos Entertainment)
Yūsuke Terada (Pony Canyon)
Background Art:
Akiko Manabe (Studio Easter; 5 episodes
eps 9-10, 22-23, 26
)

Atsuko Sakakura (Bamboo; eps 10, 12-13)
Chika Hirabuki (Bamboo; 5 episodes
eps 9-11, 16, 20
)

Erika Okazaki (Studio Easter; OP1-2; eps 22, 26)
Hiroaki Hirata (KUSANAGI; ep 15)
Hiromu Sasaki (Bamboo; 6 episodes
eps 9, 12-14, 20, 22
)

Hung Dao (Studio Suuu; ep 24)
Hung Vu (Studio Suuu; ep 24)
Izumi Hirabayashi (Bamboo; ep 22)
Junichi Higashi (Studio Easter; ep 26)
Kaori Hoshiba (Studio Easter; OP2; 13 episodes
eps 3-11, 14-16, 26
)

Kayo Kojio (Bamboo; eps 8, 10, 14)
Kentaro Onuki (Bamboo; ep 16)
Kurumi Suzuki (Studio Easter; OP1; eps 6-14, 16-26)
Mahiro Abe (Studio Easter; OP2; eps 3-26)
Mai Le (Studio Suuu; ep 24)
Mari Sawatani (Studio Easter; 6 episodes
eps 5, 9-10, 22-23, 26
)

Megumi Endo (Studio Easter; ep 26)
Miho Sugiura (Studio Easter; OP1-2; 19 episodes
eps 3-4, 6-12, 15-23, 26
)

Miyuki Shimura (Studio Easter; ep 26)
Nobutaka Ike (Studio Easter; OP1; ep 26)
Phi Dang (Studio Suuu; ep 24)
Rico Wong (Studio Easter; 8 episodes
eps 10-14, 22-23, 26
)

Rie Sonehara (Studio Easter; eps 1-26)
Ryosuke Kanbe (Studio Easter; OP1-2; eps 1-26)
Sachie Kitazume (Studio Easter; eps 22-23, 26)
Saho Yamane (KUSANAGI; ep 15)
Sang Ha Ryu (BEFREE/Studio Easter; eps 3-13, 17-26)
Sang Hyun Lee (BEFREE/Studio Easter; eps 3-13, 17-26)
Saori Sone (Bamboo; 4 episodes
eps 9, 16, 20, 22
)

Satoko Nakamura (Bamboo; ep 16)
Seung Hyeon Lee (BEFREE/Studio Easter; eps 3-13, 17-26)
Shintarō Akiyama (Studio Easter; OP2; eps 1-26)
Sun Ja Kim (Studio Easter; eps 17-26)
Takeshi Kodaka (Studio Easter; OP2; 23 episodes
eps 1-3, 5-23, 26
)

Takeshi Sudo (Bamboo; eps 8-9, 14-15)
Tetsuya Usami (Studio Easter; OP1; eps 1-26)
Tomomi Nakajima (Bamboo; 6 episodes
eps 9, 11-14, 16
)

Tomonori Katō (Bamboo; eps 14-16)
Trang Nguyen (Studio Suuu; ep 24)
Tsukasa Kakizakai (Bamboo; eps 9-10)
Xiao Hui Zhang (Studio Easter; eps 12-13, 26)
Yasunao Moriyasu (Studio Easter; ep 26)
Yōko Atsumi (Studio Easter; eps 4, 26)
Yoko Kamiyama (Studio Easter; OP1; eps 1-10, 12-26)
Youichirou Yamamoto (Studio Easter; OP1; eps 1-26)
Yuki Maeda (Studio Easter; eps 3-5, 26)
Yumiko Sudou (Bamboo; eps 12-13, 20)
Yusa Ito (KUSANAGI; ep 15)
Yusuke Ikeda (Studio Suuu; ep 24)
Yusuke Mizuno (Studio Easter; OP1-2; eps 1-26)
Yuta Sakashita (Studio Easter; eps 14-21, 23-26)
CG Producer: Keisuke Ishikawa (Attic; ED1; ep 13)
Chief Designer: Tatsuki Ishida (IKIF+; 8 episodes
eps 1-2, 6, 9, 17, 21, 24, 26
)

Chief Production Manager: Kōhei Ogawa
Color Check:
Asami Eguchi (stella road; OP2; 4 episodes
eps 3, 17, 21, 26
)

Bo Ram Lee (eps 15, 23)
Jin-Hee Lee (eps 15, 23)
Kaho Endo (stella road; eps 7, 22)
Miki Kukubo (ep 4)
Naomi Nakano (stella road; 6 episodes
eps 1, 5, 12, 16, 18, 24
)

Yoshito Kikuchi (stella road; OP1; 4 episodes
eps 2, 8, 14, 25
)

Yuka Nakamura (Studio Gash; 4 episodes
eps 6, 10, 13, 19
)

Yuki Kadomatsu (stella road; eps 9, 20)
Yuko Koshida (stella road; ep 11)
Color design: Nobuko Mizuta
Color Design Assistant: Naomi Nakano (stella road)
Color setting:
Asami Eguchi (stella road; OP2; 4 episodes
eps 3, 8, 17, 24
)

Jee Seon Park (DR movie; eps 15, 23)
Kaho Endo (stella road; 4 episodes
eps 7, 12, 20, 25
)

Miki Kukubo (ep 4)
Naomi Nakano (stella road; 4 episodes
eps 1, 16, 21, 26
)

Yoshito Kikuchi (OP1)
Yuka Nakamura (Studio Gash; 4 episodes
eps 6, 10, 13, 19
)

Yuki Kadomatsu (stella road; 5 episodes
eps 5, 9, 14, 18, 22
)

Yuko Koshida (stella road; eps 2, 11)
Editing: Ayumu Takahashi
Editing Assistant: Tsuyoshi Kitano
Effect Animator: Kazunori Ozawa (ep 6)
Effects Animation Director: Takashi Hashimoto (ep 25)
Effects Animator: Kazunori Ozawa (ep 21)
Eyecatch Design: Tomoyuki Uchikoga (CHproduction)
Finish Animation:
Akiko Ohba (studio road; 6 episodes
eps 2-3, 5, 7, 11-12
)

Akino Higa (FINE COLORs; ep 4)
Arisa Komatsu (FINE COLORs; ep 4)
Asami Eguchi (studio road; 13 episodes
eps 1-2, 5-11 odd, 12-22 even, 25
)

Chie Oku (studio road; 17 episodes
eps 1-3, 5, 7-8, 11-12, 16-18, 20-22, 24-26
)

Chihiro Irie (FINE COLORs; ep 4)
Eo Jin Kim (DR movie; eps 15, 23)
Erika Kiyono (studio road; 6 episodes
eps 2, 5, 11-12, 21, 26
)

Hitoki Takeda (FINE COLORs; ep 4)
Jeong Eun Lee (DR movie; eps 15, 23)
Kaho Endo (studio road; 14 episodes
eps 1-3, 5, 8-9, 11, 14, 16-18, 21, 24, 26
)

Kumiko Sone (studio road; 11 episodes
eps 1-3, 5, 8, 11-12, 16, 24-26
)

Mai Nagai (studio road; 12 episodes
eps 1-3, 5, 8, 11-12, 16, 21, 24-26
)

Maina Wada (studio road; 9 episodes
eps 1-3, 5, 11-12, 16, 24-25
)

Makiko Kojima (studio road; eps 2, 5)
Makiko Yamanaka (studio road; 11 episodes
eps 1-3, 5, 8, 11-12, 16, 24-26
)

Mayumi Yoshida (studio road; 10 episodes
eps 1-3, 5, 8, 11-12, 16, 24, 26
)

Michino Fujiwara (FINE COLORs; ep 4)
Mika Yokoi (studio road; eps 5, 11)
Miki Kukubo (FINE COLORs; ep 4)
Min Jung Kim (DR movie; eps 15, 23)
Min Yi Kim (DR movie; eps 15, 23)
Miyu Hanai (FINE COLORs; ep 4)
Nao Horiuchi (FINE COLORs; ep 4)
Naomi Nakano (studio road; 11 episodes
eps 2-3, 7-9, 11, 14, 17, 20, 22, 25
)

Nicky Agata (FINE COLORs; ep 4)
Nozomi Andô (FINE COLORs; ep 4)
Reika Satō (studio road; 9 episodes
eps 1-3, 5, 8, 11-12, 25-26
)

Rie Arai (studio road; 17 episodes
eps 1-3, 5, 7-8, 11-12, 16-18, 20-22, 24-26
)

Sakie Suzuki (FINE COLORs; ep 4)
Se Na Park (DR movie; eps 15, 23)
Su Hyun Jung (DR movie; eps 15, 23)
Su Jung Kim (DR movie; eps 15, 23)
Sung Kyung Hwang (DR movie; eps 15, 23)
Taeko Mizuno (studio road; 9 episodes
eps 1-2, 8, 11-12, 16, 21, 24, 26
)

Tomoko Koyama (FINE COLORs; ep 4)
Tooi Aoshima (studio road; 8 episodes
eps 16-18, 20-22, 24-25
)

Wong Jung Park (DR movie; eps 15, 23)
Yoshito Kikuchi (studio road; 15 episodes
eps 1-11 odd, 12, 16-18, 20-22, 24, 26
)

Young Hye Ryu (DR movie; eps 15, 23)
Yu Jin Jo (DR movie; eps 15, 23)
Yuika Nagai (studio road; 9 episodes
eps 16-18, 20-22, 24-26
)

Yuka Nakamura (Studio Gash; eps 10, 13)
Yuki Kadomatsu (studio road; 13 episodes
eps 1-3, 7-8, 11-12, 16-17, 21, 24-26
)

Yuko Koshida (studio road; 17 episodes
eps 1-7 odd, 8-9, 12, 14, 16-18, 20-22, 24-26
)

Yun Hee Park (DR movie; eps 15, 23)
Floor Manager: Kentaro Mouri (11 episodes
eps 1-3, 7-9, 11-12, 17-18, 20
)

In-Between Animation:
Akihito Nishizawa (P.A. WORKS; 16 episodes
eps 1-3, 5, 7-9, 11-12, 16-17, 19-20, 24-26
)

Aoi Abe (P.A. WORKS; eps 1-3, 5)
Ayaka Tsuji (P.A. WORKS; 8 episodes
eps 16-17, 19-20, 22, 24-26
)

Bunsai Tanaka (Snowdrop; ep 4)
Chihiro Saitō (P.A. WORKS; 4 episodes
eps 16, 19-20, 25
)

Eri Yonemoto (P.A. WORKS; 6 episodes
eps 16-17, 20-26 even
)

Erina Nakano (P.A. WORKS; 4 episodes
eps 16-17, 20, 25
)

Eun Ju Yun (DR movie; eps 15, 23)
Hanaho Murakami (P.A. WORKS; eps 1, 3)
Haruna Shinonome (P.A. WORKS; 7 episodes
eps 16-17, 19-20, 22, 25-26
)

Hayato Sakai (Snowdrop; ep 4)
Hiroki Ito (P.A. WORKS; eps 16-17)
Hong Yi Min (DR movie; eps 15, 23)
Jeong Rim Kim (DR movie; eps 15, 23)
Ji Young Seong (DR movie; eps 15, 23)
Jin Gong (DR movie; eps 15, 23)
Jin Suk Jung (DR movie; eps 15, 23)
Jung Sook Park (DR movie; eps 15, 23)
Kazuyoshi Yanagihara (P.A. WORKS; 5 episodes
eps 16-17, 20, 24, 26
)

Keisuke Yamamura (P.A. WORKS; 5 episodes
eps 16-17, 20, 25-26
)

Kotomi Shimazaki (P.A. WORKS; 5 episodes
eps 16-17, 19-20, 26
)

Kyung Mi Ham (DR movie; eps 15, 23)
Kyung Sun Bae (DR movie; eps 15, 23)
Manami Kawakami (P.A. WORKS; 16 episodes
eps 1-3, 5, 7-9, 11-12, 16-17, 19-20, 22, 25-26
)

Masako Saegusa (P.A. WORKS; 5 episodes
eps 16, 19-20, 25-26
)

Masumi Kawamura (P.A. WORKS; eps 1-3, 5)
Mie Ishida (P.A. WORKS; 18 episodes
eps 1-3, 5, 7-9, 11-12, 14, 16-17, 19-20, 22, 24-26
)

Ming Zhe Qiu (Magic Bus; eps 10, 13)
Mio Fujishima (P.A. WORKS; 4 episodes
eps 18, 21-22, 25
)

Misaki Imanishi (P.A. WORKS; eps 1-3)
Mitsunobu Takeda (P.A. WORKS; 4 episodes
eps 16, 20, 24-25
)

Mizuki Furuya (P.A. WORKS; 7 episodes
eps 16-17, 19-20, 22, 24, 26
)

Momoko Shirashiki (P.A. WORKS; eps 21, 24-25)
Nae Nishikimi (P.A. WORKS; 5 episodes
eps 16, 20, 22, 25-26
)

Nanami Kai (P.A. WORKS; eps 1-3, 5)
Naoki Yamada (P.A. WORKS; 4 episodes
eps 16, 20, 24, 26
)

Naoko Moriki (P.A. WORKS; eps 1, 3)
Naomi Saeki (Snowdrop; ep 4)
Norimitsu Ishikawa (P.A. WORKS; 6 episodes
eps 16-17, 20, 22, 25-26
)

Ryun Sung Jo (DR movie; ep 15)
Sachiko Furuta (P.A. WORKS; 16 episodes
eps 1-3, 5, 7-9, 11-12, 16-17, 19-21, 25-26
)

Saeko Takahashi (P.A. WORKS; 7 episodes
eps 16-17, 19-20, 24-26
)

Saho Usui (P.A. WORKS; 7 episodes
eps 16-17, 19-20, 22, 25-26
)

Sara Atsuji (Snowdrop; ep 4)
Shihoki Watanabe (P.A. WORKS; eps 1, 3)
Shotaro Tamemizu (P.A. WORKS; 5 episodes
eps 16-17, 19-20, 26
)

So-Young Lee (DR movie; eps 15, 23)
Su Jung Han (DR movie; eps 15, 23)
Tomomi Kamatani (P.A. WORKS; 4 episodes
eps 13-14, 21, 24
)

Tomomi Takada (P.A. WORKS; 16 episodes
eps 1-3, 5, 7-9, 11-12, 16-17, 19-20, 22, 25-26
)

Tomomiki Takase (P.A. WORKS; eps 1, 3)
Yoshihiro Kasahara (P.A. WORKS; 8 episodes
eps 16-17, 19-20, 22, 24-26
)

Yōsuke Fukumoto (P.A. WORKS; eps 3, 7-8)
Young Ji Kim (DR movie; eps 15, 23)
Yuka Morishige (P.A. WORKS; 7 episodes
eps 16-17, 19-20, 22, 24, 26
)

Yūka Taguchi (P.A. WORKS; 6 episodes
eps 16, 19-20, 22, 25-26
)

Yukari Morishita (Snowdrop; ep 4)
Yuki Adachi (P.A. WORKS; 18 episodes
eps 1-3, 5, 7-9, 11-12, 14, 16-17, 19-21, 24-26
)

Yuki Mouri (P.A. WORKS; 8 episodes
eps 16-20, 24-26
)

Yuki Nagatani (P.A. WORKS; 9 episodes
eps 1-3, 5, 7-9, 11-12
)

Yukie Kaneko (ep 1)
Yukiko Muroga (P.A. WORKS; ep 11)
In-Between Check:
Bok Simm Kim (DR movie; eps 15, 23)
Hiroaki Kurihara (ep 4)
Mamiko Sekiya (eps 7, 17)
Ming Zhe Qiu (4 episodes
eps 6, 10, 13, 19
)

Mio Fujishima (4 episodes
eps 20-21, 24, 26
)

Momoko Shirashiki (OP1-2, ED1; 13 episodes
eps 1-3, 5, 7-8, 11, 16-17, 20-22, 26
)

Seong Beom Kim (DR movie; eps 15, 23)
Tomomi Kamatani (OP1-2, ED1-2; 16 episodes
eps 1-3, 5, 7-9, 11-12, 16-17, 20-22, 25-26
)

Yong Oh Bae (DR movie; eps 15, 23)
Yukie Kaneko (OP2)
Yukiko Muroga (9 episodes
eps 1-3, 5, 7-8, 11, 20-21
)

Key Animation:
Aiko Natsuzumi (PA Works; OP1-2; 4 episodes
eps 12, 20, 24, 26
)

Aiko Ōura (eps 7, 25)
Akane Imada (ep 7)
Akio Kitahara (eps 8, 26)
Akira Iwasaki (eps 2, 24)
Akira Watanabe (eps 6, 10, 13)
Asami Hayakawa (PA Works; 7 episodes
eps 2, 9, 12, 14, 18, 21, 26
)

Asuka Kojima (PA Works; 7 episodes
eps 9, 12, 14, 17-18, 22, 26
)

Atsuko Sugawara (ep 25)
Aya Nasuno (ep 19)
Ayumi Nishibata (ED2)
Ayumu Ono (ep 25)
Byung Seok Lee (Dr. Movie; eps 15, 23)
Chie Hashimoto (ep 4)
Chieko Miyakawa (OP2)
Chihiro Shimada (eps 9, 21, 25)
Chizuko Kusakabe (ep 4)
Dae Un Jung (Dr. Movie; ep 15)
Emi Nakamura (ep 2)
Eri IREI (ep 21)
Eri Yamazaki (OP)
Erika Arakawa (ep 8)
Etsuko Minami (eps 7, 14, 25)
Etsushi Mori (ep 24)
Fumiaki Kouta (OP2)
Fumie Imai (OP2; 6 episodes
eps 1, 9, 14, 20, 24, 26
)

Fumie Muroi (ep 9)
Fumihiko Suganuma (PA Works; ep 18)
Hanaho Murakami (PA Works; 8 episodes
eps 9, 12, 14, 17-18, 20, 22, 26
)

Haruka Sakai (ep 21)
Haruka Yamagata (PA Works; 8 episodes
eps 1, 5, 11, 13, 16, 18, 21, 26
)

Hideaki Kurakawa (eps 14, 20)
Hideaki Tsukioka (ep 7)
Hideki Ito (eps 9, 24)
Hideyoshi Furihata (ep 20)
Hideyuki Sugiura (eps 21, 24)
Hiroaki Inoue (PA Works; ep 12)
Hiroaki Kawaguchi (eps 6, 10, 13)
Hiroaki Kurihara (ep 4)
Hiroki Koike (eps 1, 24)
Hiroki Saito (eps 6, 10, 13)
Hiroko Shigekuni (ep 2)
Hiromi Makino (PA Works; eps 5, 7-8, 12)
Hiromi Nanbe (4 episodes
eps 9, 14, 20, 24
)

Hiromi Niwa (ep 7)
Hiromi Yako (PA Works; ep 2)
Hironori Shimoji (PA Works; ep 3)
Hirotaka Nii (ep 24)
Hirotaka Ozawa (6 episodes
eps 2, 8, 14, 21, 24, 26
)

Hiroyuki Mori (OP; 4 episodes
eps 8, 14, 21, 26
)

Hye Jung Jo (Dr. Movie; eps 15, 23)
I Gun Rim (5 episodes
eps 7-8, 17, 22, 25
)

Ikkō Inaguma (eps 14, 20, 25)
Isamu Utsuki (ep 25)
Ji Yeon Kim (Dr. Movie; eps 15, 23)
Kae Anzai (ep 19)
Kana Tamiya (ep 7)
Kanako Baba (ep 21)
Kanako Kurita (PA Works; 8 episodes
eps 1, 5, 11, 16-22 even, 26
)

Kaori Higuchi (eps 2, 8, 21)
Katsutoshi Kobayashi (ep 9)
Kazuki Baba (ep 18)
Kazuki Hasunuma (ep 9)
Kazuki Ito (ep 1)
Kazuko Amano (PA Works; 7 episodes
eps 3, 11, 16-22 even, 26
)

Kazuma Kikuchi (ep 8)
Kazumi Ono (OP)
Kazuomi Yamashiro (eps 14, 20)
Kei Ajiki (OP2)
Kei Hyoudou (ep 7)
Keiichirou Honjou (ep 14)
Keita Watabe (eps 14, 21)
Ken Takahashi (ep 25)
Kenichi Imaizumi (OP2)
Kim Yong-Seon (Dr. Movie; ep 15)
Kiyomi Torii (ep 4)
Kohei Yano (PA Works; 7 episodes
eps 1, 5, 11, 16, 18, 22, 26
)

Koichi Hayami (ep 21)
Kotaro Okazaki (ep 25)
Kousei Kudo (ep 21)
Kousuke Kawazura (PA Works; ep 1)
Kumiko Kakoi (ep 6)
Kururu Shiozawa (eps 2, 8, 26)
Kyung Woon Kim (eps 10, 13)
Mai Sakamoto (ep 21)
Makiko Uemura (7 episodes
eps 2, 8, 14, 20, 22, 25-26
)

Manabu Imura (eps 14, 21)
Manabu Shioda (ep 7)
Mari Shirakawa (ep 25)
Mari Tomita (PA Works; 5 episodes
eps 12, 17-18, 22, 26
)

Maria Ichino (eps 14, 20, 25)
Masamichi Kawamura (ep 6)
Masato Numazu (ep 2)
Masumi Hattori (eps 10, 13)
Mayû Takizawa (eps 8, 26)
Miho Kinjou (5 episodes
eps 2, 7, 22, 25-26
)

Miho Matsuura (eps 1, 20)
Mika Sakai (OP; ep 2)
Miki Nishikawa (PA Works; 7 episodes
eps 9, 12-18 even, 21, 26
)

Min Bae Lee (Dr. Movie; ep 23)
Min gi Han (ep 25)
Misaki Imanishi (PA Works; 6 episodes
eps 9, 11, 16, 18, 22, 26
)

Mitsuki Kosaka (ep 6)
Mitsuyo Tsuno (5 episodes
eps 9, 14, 20, 24, 26
)

Miyuki Inoue (ep 25)
Miyuki Kobayashi (ep 7)
Miyuki Nakayama (eps 1, 21, 24)
Mizuki Takahashi (4 episodes
eps 14, 20, 24, 26
)

Moonsoo Kim (Dr. Movie; eps 15, 23)
Motoki Yagi (ep 9)
Nana Miura (OP2)
Nanako Egami (eps 17, 25)
Naoko Moriki (PA Works; 7 episodes
eps 9, 11, 16-22 even, 26
)

Naoto Abe (ep 7)
Natsuo Kawamura (ep 1)
Noboru Sugimitsu (ep 14)
Noriko Morishima (ep 20)
Nozomi Sakamoto (ep 21)
Okaki (ep 25)
Osamu Honma (ep 2)
Raku Nishikimi (ep 24)
Reio Komoto (ep 7)
Rika Kanetaka (eps 6, 10)
Rika Satou (ep 19)
Risa Suzuki (OP2; ep 14)
Ryouga Fujiwara (eps 2, 24)
Ryuga Fujiwara (ep 2)
Sachiko Yasuda (ep 1)
Saki Hasegawa (OP2; ep 1)
Sayo Mizuno (PA Works; 6 episodes
eps 3, 11, 16, 18, 21, 26
)

Seika Saruwatari (ep 8)
Seung Chul Ryu (Dr. Movie; eps 15, 23)
Shao Wei Zhang (ep 21)
Shihoki Watanabe (PA Works; 6 episodes
eps 9, 12, 17-18, 22, 26
)

Shihomi Matsubayashi (ep 4)
Shinichi Shigematsu (eps 21, 24)
Shino Ninomiya (eps 9, 24)
Shinya Nogami (ep 19)
Shinya Uchida (ep 24)
Shiori Kobayashi (eps 2, 22)
Shōko Yasuda (ep 1)
Shota Tsukiyama (ep 18)
Sōichi Honda (eps 14, 21)
Song Jin Hee (Dr. Movie; ep 23)
Suk-Young Kim (Dr. Movie; eps 15, 23)
Sun Yong Ryang (Dr. Movie; ep 23)
Sung Won Yang (Dr. Movie; ep 23)
Tadashi Hiramatsu (ED; ED1-2)
Takahiro Arai (ep 9)
Takahiro Hayashi (ep 25)
Takashi Nozawa (ep 24)
Takehiro Suwa (OP1-2; eps 21, 24-25)
Tamami Izawa (5 episodes
eps 2, 8, 14, 21-22
)

Tensai Okamura (ep 26)
Tetsuro Uetake (ep 4)
Tetsuya Matsumoto (ep 9)
Tomoaki Kado (ep 25)
Tomoki Nakano (ep 4)
Tomoko Hayashi (4 episodes
eps 14, 20, 24, 26
)

Tomoko Tsuji (OP)
Tomomiki Takase (PA Works; 7 episodes
eps 9, 11, 16, 18, 20-21, 26
)

Tomonori Mine (ep 8)
Tomoyo Sawada (ep 7)
Tomoyuki Ohshita (eps 14, 21, 24)
Toru Iwasawa (ep 7)
Toshifumi Kusunose (ep 20)
Toshihiko Masuda (4 episodes
eps 6, 10, 13, 19
)

Toshiyuki Inoue (eps 1-2)
Toya Ooshima (ep 25)
Tsukasa Miyazaki (PA Works; 7 episodes
eps 1, 5, 11, 16, 18, 22, 26
)

Tsuyoshi Moriyama (ep 6)
Usaku Myouchin (OP)
Yasuhiko Uetake (ep 7)
Yasuko Higuchi (ep 25)
Yasunori Aoki (eps 2, 21)
Yasuo Fujii (PA Works; 4 episodes
eps 3, 11, 16, 18
)

Yōko Kubara (OP)
Yoshimi Imagawa (ep 13)
Yoshiyuki Kikuchi (eps 6, 10)
Yōsuke Fukumoto (PA Works; 6 episodes
eps 9, 12, 17-18, 21, 26
)

Yosuke Imakubo (ep 9)
Yūji Miyashita (OP2; 4 episodes
eps 14, 20, 24, 26
)

Yuka Miyoshi (PA Works; 7 episodes
eps 9, 12, 14, 17-18, 22, 26
)

Yuki Akiyama (PA Works; ep 2)
Yuki Morikawa (ep 25)
Yuko Fujii (eps 8, 22)
Yūko Hineno (ep 10)
Yumi Kuroiwa (ep 1)
Yumiko Ōmae (eps 2, 8)
Yurie Oohigashi (PA Works; ED2; 4 episodes
eps 18, 20-21, 24
)

Yuriko Abe (PA Works; eps 9, 12, 17)
Yuriko Ishii (ED; ED1-2)
Yūsuke Inoue (PA Works; 5 episodes
eps 12, 17-18, 22, 26
)

Yūta Masaki (ep 8)
Yuuki Nakano (ep 4)
Zheng Tian Pan (ep 6)
Zhi Cheng Zhang (ep 7)
Lead Animator:
Kazuo Shibayama (IKIF+; 5 episodes
eps 1-2, 6, 17, 24
)

Takema Sawamura (Lucky Pictures; eps 3, 5, 7)
Lead Digital Artist: Kouichi Satou (Attic; ED1; ep 13)
Lead Modeling Artist: Mikio Ōkubo
Line Producer: Shōji Sōma
Main 3D Animator: Motonari Ichikawa
Managing Director: Nobuhiro Kikuchi
Military Supervisor: Shigeyuki Ninomiya
Modeling Cooperation:
Hiroki Yamada (Buemon; eps 1-2)
Makoto Takemori (F-Sik; ep 1)
Mitsuhiro Saida (Welz Animation Studio; ep 6)
Wataru Imano (Buemon; eps 1-2)
Wataru Matsunaga (F-Sik; ep 1)
Music producer: Yuuichiro Takahata
Photography:
Akihito Odano (T2 Studio; OP1-2; eps 1-26)
Akiyo Yamaura (T2 Studio; OP2; eps 6-26)
Chūzan Kuno (T2 Studio; eps 6-18)
Hirofumi Utsubari (T2 Studio; ep 21)
Mayo Suzuki (T2 Studio; ep 21)
Tsubasa Yokoyama (T2 Studio; OP1-2; eps 1-24)
Yoshihisa Oyama (MAPPA; ED2)
Yu Wakabayashi (T2 Studio; OP1-2; eps 1-24)
Yuma Akasu (T2 Studio; ep 21)
Photography Advancement: Yuki Hasegawa (ED2)
Planning Cooperation: Shinichi Nakamura (Pony Canyon)
Production Advancement:
Daiki Onizawa (ep 6)
Hisao Fuke (ep 4)
Junji Matsuda (OP1)
Keisuke Toyoshima (eps 16, 22, 25)
Makiko Tanaka (ep 19)
Masahide Hashimoto (eps 13, 15, 19)
Ryota Hashiuchi (eps 14, 21)
Seong Yeon Lee (eps 15, 23)
Shohei Oikawa (ep 3)
Shunsuke Suzuki (ep 24)
Takumi Gotou (eps 7, 17, 25)
Teru Yamamoto (ED1-2; eps 5, 23)
Tong Xie (eps 10, 13)
Tsubasa Konishi (5 episodes
eps 2, 8, 16, 22, 26
)

Yoshimasa Sugawara (eps 11, 18)
Yusuke Tsurumi (eps 12, 20)
Yūya Fukuzawa (ep 21)
Yuya Yoshida (OP2; 4 episodes
eps 1, 9, 18, 24
)

Production Affairs: Mina Tajima
Production Desk: Teru Yamamoto
Production Director:
Kazuo Shibayama (IKIF+; ep 26)
Yuuko Okumura (IKIF+; 8 episodes
eps 1-2, 6, 9, 17, 21, 24, 26
)

Production manager:
Hidenori Hayashi (Hayashi Digital Construction; eps 3, 24)
Kosuke Kurokawa (Welz Animation Studio; eps 14, 21, 26)
Yudai Ueno (IKIF+; 8 episodes
eps 1-2, 6, 9, 17, 21, 24, 26
)

Yutaka Hamanaka (IKIF+; 8 episodes
eps 1-2, 6, 9, 17, 21, 24, 26
)

Project Manager: Kosuke Nonaka (Attic; ED1; ep 13)
Prop Design: Takehiro Ishimoto
Recording Assistant: Shuji Suzuki
Setting Production: Yui Kotake
Sound Effects: Shizuo Kurahashi
Sound Effects Assistant: Tomokazu Mitsui (Sound Box)
Sound Mixing: Fumie Ishikura
Sound Production Manager: Rie Tanaka
Systems Manager: Ryōhei Kakishima
Technical Supervision: Hirohisa Kitamura
Theme Song Performance:
Ami Wajima (ED2)
Glay (OP)
Michi (ED1)
Title Logo Design: Tomoyuki Uchikoga (CHproduction)
Video Editing:
Hitomi Kimura (Q-Tec; ep 13)
Maki Sendo (Q-Tec; eps 1-12, 14-26)
Mitsuna Fukazawa (Q-Tec)
Video Editing Desk: Yūsuke Katada
Visual Concept: Tomoaki Okada
M.A.O as Yukina Shirahane
Reina Ueda as Sophie Noël
Yōhei Azakami as Kennosuke Tokisada Ōma

Aki Toyosaki as Muetta
Asami Seto as Mika Ogino
Atsushi Ono as Lefil
Hidenobu Kiuchi as Takekuma-sensei
Hikaru Ueda as Liu Shen Mi
Hiromichi Tezuka as Jirō
Juri Kimura as Bess
Kaito Ishikawa as Ryōto Akagi
Kanako Toujô as Hiromi Shirahane
Katsuyuki Konishi as Graham
Kishō Taniyama as Yoruba
Kouichi Makishima as Minoru Aramata
Lynn as Rita
Manami Sugihira as Marina Unami
Momo Asakura as Koharu Shirahane
Rina Satou as Paula
Ryohei Kimura as Tom Borden
Shigenori Sōya as Zeringer Mundef Bischlei
Shunsuke Takeuchi as José Carlos Takasuka
Taiten Kusunoki as Sebastian
Tetsuo Goto as Oshō Yakushi
Tooru Sakurai as Imusa
Yuina Yamada as Mirasa
Yūsuke Kobayashi as Jundai Kayahara
Yuya Uchida as Hausen

Aki Toyosaki as Yukihime (5 episodes
eps 2, 4, 10, 19, 25
)
Fuminori Komatsu as Colonel Kido (eps 1-2)
Genki Okawa as Himi (eps 7-8)
Haruka Nagamine as Carlos' mother (ep 15)
Hideki Nakanishi as Hidou (ep 6)
Hiromichi Tezuka as Announcer (ep 13)
Hiyori Nitta as Matsunaga (4 episodes
eps 18, 23, 25-26
)
Ikuji Nose as
Hayashi (eps 7-8)
Operator C (eps 1-2)
Pilot (ep 17)
Yun (ep 5)
Kiyoko Miyazawa as Secretary-General of the United Nations (5 episodes
eps 5, 7-8, 21, 25
)
Koji Yusa as Fusnarnie (eps 7-11, 20)
Lynn as Nukiwa (4 episodes
eps 15, 18, 23, 25
)
Momo Asakura as Yamamoto (eps 13, 15)
Mutsumi Sasaki as Janitor (ep 18)
Sanae Fuku as Diana (ep 13)
Sarah Emi Bridcutt as Elena (ep 15)
Shintarō Tanaka as Heath (eps 10-12)
Takahiro Kawachi as Enrique (4 episodes
eps 9, 11-12, 15
)
Takako Honda as Carrie (4 episodes
eps 10-11, 25-26
)
Takeshi Maruyama as Reporter (ep 4)
Tatsuya Kobashi as
Kosaka (ep 13)
Operator A (eps 1-2)
Police officer (ep 6)
Toru Ohkawa as Takehito Shirahane (eps 1, 7, 9, 22)
Yōji Ueda as Akagi's father
Yoshiaki Kawabata as
Citizen (ep 6)
Operator B (eps 1-2)
Sakai (eps 7-8)
Security Guard (ep 3)
Yūki Gōda as Joseph (eps 7, 13, 15)
Yūma Uchida as Noah (ep 18)
Japanese companies
2D Works: T2 Studio
2nd Key Animation:
Ace Company (eps 6, 13, 19)
Actas (ep 24)
Angle (ep 21)
Anime R (ep 4)
animocaramel (ep 1)
Asahi Production (ep 25)
Be Loop (eps 2, 7-8, 25)
Big Owl (ep 19)
Creators in Pack OSAKA (ep 4)
D-Motion (ep 19)
David Production (eps 7-8)
Dr. Movie (4 episodes
eps 14-15, 23, 25
)

FAI International (ep 9)
J&K (ep 19)
J-Cube (eps 10, 13)
Jumondo (eps 2, 19)
Kino Production (ep 23)
M.S.J Musashino Production (4 episodes
eps 6, 9, 13, 19
)

Magic Bus (ep 13)
Magnaton (ep 4)
Millepensee (ep 4)
Nakamura Production (eps 9, 21, 24)
P.A. Works (14 episodes
eps 1-5, 7-9, 12-14, 18, 21, 23
)

Production Reed (ep 24)
Reboot
RIC (eps 9, 21)
Rising Force (ep 25)
Seven Arcs Pictures (ep 7)
SILVER LINK. (ep 3)
Snow Light Staff (ep 21)
Studio Gram (eps 8, 21)
Studio Neun (eps 21, 23)
Studio μ (ep 19)
Taikan Anime (ep 21)
Wafū Animation (ep 9)
WillPalette (ep 25)
YABES (ep 13)
3D Cooperation:
BONES (4 episodes
eps 1, 15, 19-20
)

3DCGI:
A-worth (eps 8, 10)
Aera Laboratory (eps 6, 8, 21)
Asahi Production (eps 9, 17, 24)
CLIP+BISON (OP1; 4 episodes
eps 13, 21, 24, 26
)

Frame Box (4 episodes
eps 9, 11-12, 24
)

Hayashi Digital Construction (eps 3, 14, 24)
IKIF+ (8 episodes
eps 1-2, 6, 9, 17, 21, 24, 26
)

Lucky Pictures (eps 3, 5, 7)
P.A. Works
POLYG (eps 9, 13, 21)
Studio Attic (ED1; ep 13)
Studio Boufu (eps 3, 9)
WELZ Animation Studio (5 episodes
eps 4, 6, 14, 21, 26
)

Animation Production: P.A. Works
Backgrounds:
Bamboo (eps 8-16, 20, 22)
BEFREE (eps 3-13)
Kusanagi (ep 16)
Studio Easter
Studio Suuuu (ep 24)
Color Check: Studio Road (ED1-2)
Color Setting: Dr. Movie (ep 23)
Color Specification: Dr. Movie (ep 23)
Finish Animation:
Ace Company (eps 6, 13, 19)
Asahi Production (ep 25)
Big Owl (8 episodes
eps 1, 7-9, 14, 18-19, 26
)

Creators in Pack Jakarta (ep 4)
D-COLORS (eps 5, 19)
D-Motion (11 episodes
eps 2-3, 7-9, 14, 16, 18-19, 25-26
)

Dr. Movie (eps 14, 25)
ensemble (13 episodes
eps 1, 7-9, 14, 16, 18-22, 25-26
)

FAI International (11 episodes
eps 3, 8-9, 14-20 even, 21-22, 25-26
)

FINE COLORs (ep 4)
Graphinica (ep 8)
J&K (ep 19)
J-Cube (8 episodes
eps 1-2, 5-7, 9-10, 13
)

Jumondo (6 episodes
eps 1-3, 18-19, 22
)

M.S.J Musashino Production (4 episodes
eps 6, 10, 13, 19
)

P.A. Works (ep 13)
Reboot (5 episodes
eps 2-3, 8-9, 26
)

SILVER LINK. (ep 5)
Studio CL (eps 14, 16)
Studio Gram (ep 14)
Studio Road (18 episodes
eps 1-3, 5, 7-9, 12, 16-22, 24-26
)

Studio μ (ep 19)
Taikan Anime (eps 3, 22)
Triple A (eps 2, 7, 18)
xenron (ep 4)
YABES (ep 6)
In-Between Animation:
A-Line (ep 16)
Ace Company (eps 6, 13, 19)
Anime R (ep 4)
Asahi Production (ep 25)
Big Owl (9 episodes
eps 1, 7-9, 14, 18-19, 24, 26
)

Creators in Pack (ep 4)
D-Motion (17 episodes
eps 1-3, 5, 7-9, 11-12, 14, 16-19, 24-26
)

David Production (ep 11)
Dr. Movie (eps 14, 25)
ensemble (16 episodes
eps 1, 7-9, 12, 14, 16-22, 24-26
)

FAI International (19 episodes
eps 1-3, 5, 7-9, 11-12, 14, 16-18, 20-22, 24-26
)

Graphinica (ep 8)
ingresA (ep 3)
J&K (ep 19)
J-Cube (6 episodes
eps 5-7, 9-10, 13
)

Jumondo (6 episodes
eps 1-3, 18-19, 22
)

M.S.J Musashino Production (4 episodes
eps 6, 10, 13, 19
)

Magic Bus (ep 13)
Magnaton (ep 4)
Nakamura Production (eps 1-3, 12, 14)
Neox
Nexus (ep 2)
P.A. Works (19 episodes
eps 1-5, 7-9, 11-13, 16-21, 25-26
)

Reboot (7 episodes
eps 2-3, 5, 8-9, 16, 26
)

xenron
Studio CL (eps 14, 16)
Studio Gram (ep 14)
Studio μ (ep 19)
Taikan Anime (eps 1, 3, 22)
Triple A (eps 1-2, 18, 25)
xenron (eps 4, 24)
YABES (ep 6)
ZEXCS (ep 14)
In-between Check: Dr. Movie (ep 23)
Internet Streaming: Netflix
Key Animation:
Dr. Movie (eps 15, 23)
Hanil Animation (ep 19)
J-Cube (4 episodes
eps 6, 10, 13, 19
)

P.A. Works (16 episodes
eps 1-3, 5, 7-9, 11-12, 14-20 even, 21-22, 26
)

Seigasha (ep 19)
Studio Gimlet (ep 8)
Studio Wanpack (ep 8)
YABES (eps 6, 13, 19)
Modeling Cooperation:
Buemon (eps 1-2)
F-Sik (eps 1-2)
WELZ Animation Studio (ep 6)
Monitor Graphics:
J.C. Staff (eps 19-21)
Music Production: Pony Canyon
Offline Editing: Jay Film
Original Concept: Snow Grouse
Photography:
MAPPA (ED)
T2 Studio (OP; eps 1-26)
Production Cooperation:
Dr. Movie (eps 15, 23)
Magic Bus (4 episodes
eps 6, 10, 13, 19
)

Snowdrop (ep 4)
Recording Studio:
PANDASTUDIO.TV (eps 14-26)
Tokyo TV Center (eps 1-13)
Sound Production: Magic Capsule
Video Editing: Q-Tec
English cast
English staff
ADR Director: Robert Buchholz
Translation: Zensho Yamamoto
Bryce Papenbrook as Kennosuke Tokisada Oma
Cherami Leigh as Yukina Shirahane
Joie Marlowe as Sophie Noël

Anne Yatco as Hiromi Shirahane
Cassandra Morris as Koharu Shirahane
Christopher Smith as Zeringer Mundef Bischlei
Cristina Vee as Mika Ogino
Dave Mallow as Dr. Hausen
Dorothy Elias-Fahn as Marina Unami
Doug Erholtz as Yoruba
Grant George as Jose Carlos Takasuka
Griffin Burns as Jundai Kayahara
Jamieson K. Price as Arthur Graham
Johnny Yong Bosch as Ryōto Akagi
Josiah Wills as Oshō Yakushi
Julie Kliewer as Beth
Julie Ann Taylor as Mirasa
Keith Silverstein as
Imusa
Jirō
Kira Buckland as Muetta
Kyle McCarley as Takekuma-sensei
Laura Post as Paula
Michael McConnohie as
Lefil
Minori Aramata
Reba Buhr as Liu Shen Mei
Todd Haberkorn as Tom Borden
Tony Azzolino as Sebastian

Bob Buchholz as Akagi's father
Christopher Smith as Fusunari (eps 7-11, 20)
Doug Erholtz as Takehito Shirahane (eps 1, 7, 9, 22)
Grant George as Hidou (ep 6)
Jessica Gee George as Secretary-General of the United Nations (5 episodes
eps 5, 7-8, 21, 25
)
Julie Ann Taylor as Carrie (4 episodes
eps 10-11, 25-26
)
Kira Buckland as Diana (ep 13)
English companies
Internet Streaming: Netflix (English version)
Licensed by: Ponycan USA
Recording Studio: SDI Media
French staff
French cast
Dubbing Director: Olivier Cuvelier
Délphine Chauvier as Sophie Noël
Elisabeth Guinand as Yukina Shirahane
Nicolas Matthys as Kennosuke Tokisada Oma

Alain Eloy as
Arthur Graham
Dr Hausen
José Carlos Takasuka
David Manet as
Jundai Kayahara
Takekuma
Yoruba
Délphine Chauvier as Mirasa
Eleonore Meeus as
Liu Shenmei
Muetta
Marie Du Bled as Mika Ogino
Maxime Van Stantfoort as
Osho Yakushi
Ryoto Akagi
Sebastian
Nathalie Hons as Paula
Nathalie Hugo as Hiromi Shirahane
Olivier Cuvelier as
Jiro
Lefil
Olivier Francart as Tom Borden
Sophie Frison as
Koharu Shirahane
Marina Unami
Sophie Pyronnet as Rita
Stanny Mannaert as
Imusa
Zelleager Myundef Vishrai "Zell"

Alain Eloy as Minoru Aramata
Délphine Chauvier as Secrétaire Général de l'ONU
Eleonore Meeus as Princesse Yuki
Fabian Finkels as
Fusunami
Takehito Shirahane
Nathalie Hons as Elizabeth Butler
Olivier Cuvelier as
Hidu
Père de Ryoto
French companies
Internet Streaming: Netflix (France)
Spanish staff
Spanish cast
ADR Director: Norberto Vilanova (Spain dub)
Dubbing Director: Nicolas Frias
Translation:
Arturo Venuti
Tino Maceiras (Spain dub)

Production manager: Gabriela Garay
Alan Bravo as Kennosuke Tokisada Ouma
Daniel Lema as Kennosuke Tokisada Ouma (Spain dub)
Maika Aguado as Sophie Noël (Spain dub)
Natalia García Dans as Yukina Shirahane (Spain dub)
Nycolle González as Sophie Noël
Sofía Huerta as Yukina Shirahane

Alberto Bernal as Tom Borden
Alfonso Obregón as Dr. Hausen
Beatriz Bravo as Marina Unami (Spain dub)
Carlos Mireles as Naoki Takekuma
César Beltrán as Toshiyuki "Sebastian" Mozumi
César Soto as Minoru Aramata
Dalí González as Jundai Kayahara
Emmanuel Bernal as José Carlos Takasuga
Erick Salinas as
Hedo
Yoruba
Erick Selim as Zelleager Myundef Vishrai
Gabriela Gris as Rita Ferreira Mendes
Gabriela Servín as Paula Kowalczyk
Jesus Cortez as Yakushi
Jocelyn Robles as Mika Ogino
José Carlos Sansegundo as Naoki Takekuma (Spain dub)
Juan Carballido as Arthur Graham (Spain dub)
Juan Diéguez as Minoru Aramata (Spain dub)
Manuel Campuzano as Girolamo "Giro" Casiraghi
Maxo Barjas as Hiromi Shirahane (Spain dub)
Miguel Angel Ruiz as Ryoto Akagi
Miriam Aceves as Elizabeth "Beth" Butler
Monserrat Aguilar as Muetta
Monserrat Mendoza as Marina Unami
Naybe Rodríguez as Liu Shen Mi
Norberto Vilanova as Tom Borden (Spain dub)
Oscar Rangel as Arthur Graham
Paula Carro as Mika Ogino (Spain dub)
Rocío Pereiras as Rita (Spain dub)
Ruth Pazo Olivares as
Elizabeth Butler (Spain dub)
Liu Shen Mi (Spain dub)
Paula Kowalczyk (Spain dub)
Sergio Rodríguez-Guisán as Jundai Kayahara (Spain dub)
Suso Álvarez as Girolamo "Giro" Casiraghi (Spain dub)
Tanía Becerra as Hiromi Shirahane
Xosé María López Baño as Toshiyuki "Sebastian" Mozumi (Spain dub)

Adriana Casas as Carrie Dunham
Antonio Gatica as
Soldier 1 (ep 5)
TV Voice (ep 5)
Carlo Vázquez as Takehito Shirahane
Carlos Siller as
Guard 4 (ep 2)
Man (ep 2)
Samurai 2 (ep 3)
Technician 3 (ep 2)
Worker (ep 1)
César Beltrán as Old Man (ep 2)
Damian Cortés as
Obrero (Spain dub)
Operador (Spain dub)
Técnico 1 (Spain dub)
David Allende as Enrique
Emmanuel Bernal as Reporter (ep 4)
Erick Selim as Heath Kingley
Gabriela Guzmán as
Secretary-General
Senator (ep 5)
Isabel Romo as
Lady (ep 2)
Operator (ep 1)
Reporter (ep 3)
José Carlos Sansegundo as Comandante (Spain dub)
Juan Carballido as Takehito Shirahane (Spain dub; eps 1, 7, 9, 22)
Juan Carlos Revelo as
Commander (eps 1-2)
Guard (ep 2)
Judge (ep 5)
Samurai 1 (ep 3)
Soldier 2 (ep 5)
María García as Girl 1 (ep 5)
Miguel Angel Ruiz as
Guard 2 (ep 2)
Soldier (ep 1)
Technician 1 (eps 1-2)
Monserrat Aguilar as
Child on TV (ep 5)
Girl 2 (ep 5)
Naybe Rodríguez as Female Voice (ep 3)
Nicolas Frias as Fusunani
Norberto Vilanova as
Soldado (Spain dub)
Técnico 2 (Spain dub)
Óscar de la Rosa as
Boy 1 (ep 5)
Guard 3 (ep 2)
Masked Boy (ep 5)
Soldier (ep 3)
Soldier 3 (ep 5)
Technician 2 (eps 1-2)
Paola Fonseca as Yukina Shirahane (young; ep 4)
Raúl Solo as Mr. Akagi
Rocío Pereiras as Operadora (Spain dub)
Susana Moreno as Girl 3 (ep 5)
Spanish companies
Dubbing Studio: SDI Media México
Internet Streaming: Netflix (Spain)
Italian staff
Italian cast
Dubbing Director: Pino Pirovano

Dialogues: Dominique Evoli
Alessandro Capra as Kennosuke Tokisada Ouma
Martina Felli as Yukina Shirahane
Tiziana Martello as Sophie Noël

Alessandra Karpoff as Hiromi Shirahane
Alessandro Germano as Tom Borden
Andrea Oldani as Jundai Kayahara
Debora Magnaghi as Paula Kowalczyk
Emanuela Pacotto as Marina Unami
Gea Riva as Mika Ogino
Marco Benedetti as Ryouto Akagi
Sabrina Bonfitto as Koharu Shirahane
Italian companies
Internet Streaming: Netflix (Italy)
German staff
German cast
ADR Director: Ulrike Heiland
Script:
Sigrid Scheurer (eps 8-13)
Stefan Weihrauch (eps 1-7)
Producer: Nils Wulkop

Casting: Jan Werner
Co-Producer: Jan Werner
Engineering Assistant: Claudio Liertz
Production Coordination: Jan Werner
Production manager: Jan Werner
Re-Recording Mixing: Jennifer Spiesen
Recording engineer: Lennart Götzen
Sound Supervision: Benjamin Dittrich
Anja Nestler as Yukina Shirahane
Florian Hoffmann as Kennosuke Tokisada Ouma
Samira Jakobs as Sophie Noel

Alice Bauer as Liu Shen Mi
Angelina Geisler as Koharu Shirahane
Anita Hopt as Elizabeth 'Beth' Butler
Anna Dramski as Paula Kowalczyk
Christian Gaul as Imusa
Christoph Drobig as Tom Borden
Dirk Stollberg as Jundai Kayahara
Gerrit Hamann as Dr. Hausen
Jürgen Kluckert as Minoru Aramata
Klaus Lochthove as Oshou Yakushi
Lisa Mitsching as Mika Ogino
Lydia Morgenstern as Marina Unami
Marcus Off as Toshiyuki 'Sebastian' Mozumi
Marieke Oeffinger as Muetta
Michael Ernst as Jirou Casiraghi
Nico Sablik as José Carlos Takasuka
Oliver Siebeck as Lefil
Rainer Fritzsche as Yoruba
Sabine Mazay as Hiromi Shirahane
Simon Derksen as Ryouto Akagi
Steven Merting as Naoki Takekuma
Tanja Schmitz as Mirasa
Tim Moeseritz as Arthur Graham
Victoria Frenz as Rita Ferreira Mendes

Dirk Talaga as Enrique (eps 9, 11-12)
Franziska Pigulla as Carrie (4 episodes
eps 10-11, 25-26
)
Hubert Burczek as Ryouto's Father
Jennifer Weiß as Diana (ep 13)
Michael Baral as Takehito Shirahane (eps 1, 7, 9, 22)
Michael Ernst as Hidou (ep 6)
Silvia Mißbach as UN Secretary General (5 episodes
eps 5, 7-8, 21, 25
)
Sven Gerhardt as Heath (eps 10-12)
Tim Sander as Fusunani (eps 7-11, 20)

German companies
Internet Streaming: Netflix (Germany)
Polish staff
Polish cast
Dubbing Director: Dariusz Dunowski

Dialogues: Zofia Jaworowska
Angelika Kurowska as Sophie Noël
Bartosz Wesołowski as Kennosuke Tokisada Ouma
Joanna Pach as Yukina Shirahane

Aleksandra Radwan as Muetta
Angelika Kurowska as Koharu Shirahane
Artur Kaczmarski as
Dr Hausen
Naoki Takekuma
Jacek Król as
Arthur Graham
Yoruba
Jolanta Wołłejko as Mirasa
Karolina Bacia as Mika Ogino
Krzysztof Szczepaniak as Jundai Kayahara
Krzysztof Zakrzewski as
Imusa
Minoru Aramata
Osho Yakushi
Martyna Kowalik as Hiromi Shirahane
Mateusz Weber as Ryoto Akagi
Paulina Komenda as Rita Ferreira Mendes
Rafał Zawierucha as Toshiyuki „Sebastian” Mozumi
Weronika Humaj as
Elizabeth „Beth” Butler
Liu Shenmei
Marina Unami
Paula Kowalczyk
Wojciech Romańczyk as
José Carlos Takasuka
Tom Borden

Anna Bojara as
Carrie (4 episodes
eps 10-11, 25-26
)

Diana (ep 13)
Artur Kaczmarski as Takehito Shirahane (eps 1, 7, 9, 22)
Wojciech Machnicki as Ryoto's father
Polish companies
Dubbing: SDI Media Poland
Internet Streaming: Netflix (Poland)
Portuguese staff
Portuguese cast
Dubbing Director: Renan Alonso
Translation: Taïs Reganelli
Gabriela Pellegrino as Sophie Noël
Raissa Bueno as Yukina Shirahane
Renan Alonso as Kennosuke Tokisada Ōma

Amanda Moreira as
Beth
Mirasa
Amanda Tavares as Koharu Shirahane
André Gaiani as Imusa
Beta Cinalli as Mika Ogino
Caio César Oliveira as Takekuma
Carla Martelli as Rita
Carloz Magno as Jundai Kayahara
Ênio Vivona as Oshō Yakushi
Jéssica Cardia as Marina Unami
Jonathan Guedes as Lefil
Luiz Nunes as Minoru Aramata
Mário Spatziani as
Sebastian
Zeringer Mundef Bischlei
Mauro Gasperini as Arthur Graham
Nagib Akim as Yoruba
Rafael Quelle as Ryōto Akagi
Raissa Bueno as Muetta
Raquel Elaine as Hiromi Shirahane
Rick dos Anjos as José Carlos Takasuka
Roberto Rodrigues as Tom Borden
Suelem Tangino as Liu Shen Mi
Tiaggo Guimarães as Girolamo "Giro" Casiraghi
Vitor Paranhos as Dr. Hausen

André Gaiani as Takehito Shirahane (eps 1, 7, 9, 22)
Fernando Ferraz as Hedo
Mariana Pozatto as Diana (ep 13)
Patrícia Paes as Carrie (4 episodes
eps 10-11, 25-26
)
Reinaldo Rodriguez as Fusunani (eps 7-11, 20)
Rogério Duartti as Reporter (ep 13)

Portuguese companies
Dubbing Studio: Dubbing Company
Internet Streaming: Netflix (Brazil)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology