Banana Fish (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
バナナフィッシュ (Japanese)
Genres: action, drama, mystery
Objectionable content: Significant
Plot Summary: Nature made Ash Lynx beautiful; nurture made him a cold ruthless killer. A runaway brought up as the adopted heir and sex toy of "Papa" Dino Golzine, Ash, now at the rebellious age of seventeen, forsakes the kingdom held out by the devil who raised him. But the hideous secret that drove Ash's older brother mad in Vietnam has suddenly fallen into Papa's insatiably ambitious hands--and it's exactly the wrong time for Eiji Okamura, a pure-hearted young photographer from Japan, to make Ash Lynx's acquaintance... (from manga)
User Ratings: 63 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 4 votes (sub:4)
 Excellent: 16 votes (sub:16)
 Very good: 20 votes (sub:19, dub:1)
 Good: 9 votes (sub:8, others:1
1 Polish subtitled
)
 Decent: 3 votes (sub:3)
 So-so: 6 votes (sub:6)
 Not really good: 4 votes (sub:4)
 Weak: 1 vote (sub:1)
 Bad: -
 Awful: -
 Worst ever: -
Seen in part or in whole by 128 users, rank: #3815 (of 7527)
Median rating: Very good
Arithmetic mean: 7.524 (Very good−), std. dev.: 1.6983, rank: #1396 (of 7555)
Weighted mean: 7.646 (Very good−), rank: #1007 (of 7555) (seen all: 7.93 / seen some: 6.35 / won't finish: 5.09)
Bayesian estimate: 7.623 (Very good−), rank: #829 (of 5714)
Episode titles: We have 24
Vintage: 2018-07-05
Opening Theme:
#1: "found & lost" by Survive Said The Prophet
#2: "FREEDOM" by BLUE ENCOUNT
Ending Theme:
#1: "Prayer X" by King Gnu
#2: "RED" by Survive Said the Prophet
Insert song:
"found & lost" by Survive Said The Prophet (ep 24)
Official website:
News: Show:
FanimeCon - Viz Panel (May 2, 2002)
Viz Press Release (Feb 27, 2001)
Viz April Releases (Dec 22, 2000)
Pulp Magazine reviewed (Jun 24, 2000)
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Japanese staff
Japanese cast
Director: Hiroko Utsumi
Series Composition: Hiroshi Seko
Screenplay:
Hiroshi Seko (eps 1-24)
Storyboard:
Akemi Hayashi (ED1)
Akitsugu Hisagi (eps 5, 24)
Daisuke Tokudo (eps 16, 21)
Hiroko Utsumi (OP1-2, ED2; eps 1-3, 24)
Ikuo Yamakado (ep 7)
Jun Shishido (ep 9)
Jun'ichirō Hashiguchi (ep 12)
Kaori Makita (eps 14, 19)
Kiyoshi Matsuda (eps 6, 10)
Kōnosuke Uda (ep 4)
Kou Matsuo (ep 17)
Nobuyoshi Arai (ep 8)
Shinpei Nagai (eps 12, 15)
Yui Umemoto (4 episodes
eps 11, 13, 18, 23
)

Yūsuke Kubo (ep 20)
Yuuichi Nihei (ep 22)
Episode Director:
Chae Gil Lim (ep 22)
Daisuke Tokudo (eps 16, 24)
Hiroko Utsumi (eps 1, 24)
Jun Shishido (ep 9)
Jun'ichirō Hashiguchi (ep 7)
Kaori Makita (5 episodes
eps 3, 7, 14, 19, 24
)

Kiyoshi Matsuda (ep 6)
Kōnosuke Uda (eps 4, 11)
Naoki Hishikawa (ep 15)
Nobuyoshi Arai (4 episodes
eps 2, 8, 12, 18
)

Seong Beom Kim (ep 22)
Shinpei Ezaki (ep 21)
Si Hu Park (ep 22)
Yasunori Gotō (ep 5)
Yui Umemoto (eps 13, 23)
Yuki Nishibata (eps 10, 17)
Yūsuke Kubo (ep 20)
Unit Director:
Akemi Hayashi (ED1)
Hiroko Utsumi (OP1, ED2)
Jun Shishido (OP2)
Original creator: Akimi Yoshida
Character Design: Akemi Hayashi
Art Director: Toshiharu Mizutani
Chief Animation Director:
Akemi Hayashi (OP1-2; ep 24)
Ayumi Yamada (9 episodes
eps 4, 6, 9, 11, 14, 18-24 even
)

Shiho Tanaka (eps 20-24)
Shinpei Kamada (8 episodes
eps 3, 5, 8, 12, 15, 17, 21, 23
)

Tomohiro Kishi (8 episodes
eps 7, 10, 13, 16, 19-20, 22, 24
)

Animation Director:
Akemi Hayashi (ED2; ep 1)
Akitsugu Hisagi (eps 5, 10)
Ayumi Yamada (OP1; 5 episodes
eps 2, 9, 14-15, 18
)

Bang Won Lee (DR MOVIE; eps 20, 22)
Chae Gil Lim (DR MOVIE; eps 20, 22)
Chie Nishizawa (eps 5, 19, 23)
Daisuke Niinuma (eps 9, 23)
Eun Sun Kim (DR MOVIE; eps 20, 22)
Hideaki Matsuoka (10 episodes
eps 8, 10, 13, 15-16, 18, 21-24
)

Hiroko Hayashi (ep 19)
Hiroko Komatsu (11 episodes
eps 3, 6, 8, 11, 14, 16, 18, 21-24
)

Ikuo Yamakado (eps 7, 10, 13)
Jae Hyung Kim (ep 5)
Jirō Majima (5 episodes
eps 4, 7, 9, 14, 16
)

Keiko Ijima (eps 8, 10)
Kenji Hattori (ep 10)
Komami Yoshida (eps 15, 19)
Manabu Akita (ep 9)
Mariko Kawamoto (ep 12)
Masayo Matsumoto (ep 4)
Masayuki Katou (ep 22)
Minami Seki (eps 12, 19)
Myung Hee Kim (DR MOVIE; eps 20, 22)
Nahoko Iiyama (9 episodes
eps 6, 9, 11, 14, 16, 18, 21, 23-24
)

Nobuhiro Arai (eps 6, 9)
Nobuko Sugino (10 episodes
eps 5, 7, 10, 13-23 odd, 24
)

Reo Itoyama (ep 22)
Sang Mi Jang (DR MOVIE; eps 20, 22)
Satoshi Ikeda (ep 23)
Seong Beom Kim (DR MOVIE; eps 20, 22)
Shao Lei Li (ep 4)
Shiho Tanaka (5 episodes
eps 10, 13-19 odd
)

Shinpei Kamada (eps 3, 15)
Shōko Yasuda (eps 16, 18, 21)
Takahiro Kagami (OP1; 7 episodes
eps 3, 5, 8, 10, 13, 16, 24
)

Takako Shimizu (eps 5, 12, 19)
Takuo Tominaga (ep 13)
Yoko Takanori (eps 4, 9, 11)
Yōsuke Takada (13 episodes
eps 3-5, 7-8, 10, 13, 15, 17, 21-24
)

Young Sub Kim (DR MOVIE; eps 20, 22)
Yun Liu Liu (ep 4)
Yuuko Yamada (ep 22)
Ze Hyon Kim (ep 5)
Sound Director: Yō Yamada
Cgi Director: Tomoko Washida
Director of Photography: Yusuke Tannawa
Executive producer: Nobumasa Sawabe (Shogakukan)
Producer:
Kyōko Uryū (Aniplex)
Yuka Okayasu (Fuji TV)

2D CG: Daisuke Kanezawa (ED1)
2D Work:
Arisa Kawamoto (eps 1-24)
Hitoshi Imura (Account A; eps 17-19)
Itsuku Onishi (ep 4)
Kenta Abe (eps 7, 12)
Madoka Yagi (8 episodes
eps 16-17, 19-24
)

Misaki Hara (ep 13)
Momoko Mifune (9 episodes
eps 1-6, 14, 18, 20
)

Takuma Shōji (Account A; eps 17-19)
2nd Key Animation:
Akari Sugatani (ep 7)
Akitsugu Hisagi (ep 16)
Anri Yamazaki (5 episodes
eps 3, 6-7, 9-10
)

Asuka Sakakibara (ep 8)
Aya Maeda (ep 2)
Ayaka Sato (eps 21, 24)
Ayako Ishihara (eps 2-3, 6)
Ayumi Yamada (4 episodes
eps 9, 11, 14, 18
)

Chiharu Sato (eps 17-19, 21)
Chihiro Shimada (ep 5)
Daisuke Niinuma (ep 11)
Dan Ni Zhang (eps 1, 5, 10)
Eru Saida (16 episodes
eps 4-7, 9-12, 14-21
)

Fumie Sasaki (eps 5-6, 14)
Fumika Hasegawa (ep 22)
Haruka Matsunae (ep 18)
Haruna Katsu (eps 22, 24)
Hatsune Hoshino (eps 3, 7)
Hiroko Hayashi (OP2; 4 episodes
eps 12-13, 15, 17
)

Hiroko Komatsu (eps 1, 11)
Hiroyuki Sato (eps 2-4, 6, 9)
Honoka Kikuchi (ep 9)
Hyun Mi Lee (DR MOVIE; eps 20, 22)
In Soo Seol (DR MOVIE; eps 20, 22)
Issei Nagamatsu (eps 1, 20-24)
Ji Yeon Lim (DR MOVIE; eps 20, 22)
Jian Ren Hui (eps 17, 22)
Jing Zhi Yang (OP2)
Jirō Majima (ep 11)
Joo Ey Choi (DR MOVIE; eps 20, 22)
Junko Kai (ep 4)
Kaori Dou (eps 1-2)
Kaori Kishi (11 episodes
eps 1, 4-7, 11, 15, 18, 20-22
)

Karim Bayadh (ep 2)
Kazue Otsuki (ep 14)
Kazuko Fukutomi (eps 20-21)
Kazuya Komiyama (ep 2)
Kenji Hashimoto (eps 12, 20)
Mai Watanabe (5 episodes
eps 3, 8-9, 12, 16
)

Maki Hayashibara (eps 1-3)
Manami Akimoto (ZEXCS; ep 10)
Mari Futamatsu (ep 1)
Mariko Yamamoto (ep 10)
Masahiko Komino (ep 9)
Masashi Kaneko (ep 14)
Mayu Ushijima (eps 9, 11, 19)
Miku Furukawa (ep 24)
Minami Seki (5 episodes
eps 9, 13, 16, 21, 24
)

Mineko Yagihara (eps 10-11, 15)
Mitsuaki Hori (ep 1)
Mitsuko Baba (ep 24)
Miyuki Sugawara (eps 5, 15)
Mizuki Itou (5 episodes
eps 1-2, 5, 10, 24
)

Moe Tanaka (20 episodes
eps 2, 4, 6-10, 12-24
)

Myung Hyun Kim (DR MOVIE; eps 20, 22)
Nahoko Iiyama (ep 14)
Nanami Fujii (ep 8)
Nanami Hakoda (11 episodes
eps 2-3, 10-11, 13-14, 19-20, 22-24
)

Nanami Takahashi (eps 7-8)
Naoki Yamashita (ep 1)
Narumi Takahashi (ep 1)
Natsuki Yokoyama (ep 1)
Nobuhiro Kashiwagi (ep 9)
Noriko Morishima (ep 2)
Reimi Eda (17 episodes
eps 1-2, 5, 11-24
)

Rie Aoki (eps 9, 11)
Rieko Noguchi (ep 4)
Riku Honda (eps 3-4)
Rina Morishima (11 episodes
eps 7-10, 14-16, 21-24
)

Risa Naka (eps 11-24)
Ritsuko Tanaka (6 episodes
eps 6, 10, 13, 22-24
)

Saki Konishi (ep 1)
Satoshi Ikeda (eps 7, 15)
Selen Ogura (ep 16)
Seong Beom Kim (DR MOVIE; eps 20, 22)
Serena Koi (eps 1-3)
Shiho Tanaka (6 episodes
eps 1, 3-5, 9, 11
)

Shinko Tsurumoto (ep 21)
Shino Tsuzurahara (ep 1)
Shinobu Ikakko (ep 16)
Shinya Fujita (ep 1)
Shōichi Hotta (14 episodes
eps 8-13, 15-19, 21-22, 24
)

Shōtarō Hatake (16 episodes
eps 6-13, 15-17, 19, 21-24
)

Shunsuke Itai (eps 1-3, 8)
Shūto Enomoto (eps 7-8)
Sung Il Kim (DR MOVIE; eps 20, 22)
Tai Wei Lu (4 episodes
eps 1, 4, 22, 24
)

Taiki Komatsu (eps 8, 10)
Takahiro Hayashi (eps 8, 16)
Takako Hara (4 episodes
eps 2, 6, 15, 21
)

Takashi Tsuge (ep 2)
Takeo Shudou (ep 1)
Tatsuya Miki (ep 2)
Tomomi Kajiki (4 episodes
eps 7, 9, 15, 21
)

Tomoyo Kamoi (ep 24)
Wei Qing Wang (eps 23-24)
Xiao Yue Zhu (8 episodes
eps 4, 10, 16, 18, 21-24
)

Yoko Takanori (ep 11)
Yoshihide Ideue (7 episodes
eps 2, 4, 6, 9-11, 15
)

Yoshimi Shizuka (eps 22, 24)
Youko Kuboyama (16 episodes
eps 5, 7-11, 13-17, 19, 21-24
)

Yū Sakai (8 episodes
eps 14-19, 21-22
)

Yu Fen Cheng (10 episodes
eps 3-6, 9-11, 13, 21, 24
)

Yui Ōzaki (9 episodes
eps 7-13, 19, 21
)

Yuichiro Yamada (eps 21-22)
Yuka Matsumura (eps 5, 11)
Yuka Miyajima (ZEXCS; ep 10)
Yuka Nakamura (ep 8)
Yuki Ohshima (eps 14-19, 21)
Yumiko Ōmae (ep 7)
Yusuke Shinoda (ZEXCS; ep 10)
Yuuki Kimura (eps 1-3, 9)
3D CG:
Ai Kuroiwa (MAPPA; eps 1-2, 4-5, 7)
Arisa Kawamoto (MAPPA; ED1)
Ayaka Maeda (MAPPA; OP1-2; 17 episodes
eps 1-3, 5, 7, 10, 13, 15-24
)

Daisuke Kanezawa (MAPPA; OP1; 5 episodes
eps 1-2, 5-6, 13
)

Kazumasa Ōta (MAPPA; OP1-2; 10 episodes
eps 1-2, 5-8, 10-13
)

Kentaro Kimura (MAPPA; eps 1, 5, 13)
Miki Kaneda (MAPPA; eps 1-5, 7, 13)
Motoi Okunou (MAPPA; ep 6)
Shinnosuke Kato (MAPPA; ep 13)
Subaru Ikeda (MAPPA; OP2; 19 episodes
eps 1-2, 5, 7-8, 10-21, 23-24
)

Takanobu Uma (MAPPA; 5 episodes
eps 1, 10, 12-14
)

Tomoko Washida (MAPPA; OP1; ep 9)
Yuki Nomoto (MAPPA; eps 1-2, 7, 13)
Advertising: Makiko Ota (Fuji TV)
Animation Director Cooperation: Naoyuki Onda (OP2)
Animation producer: Manabu Ohtsuka (MAPPA)
Art Setting:
Hirofumi Morikawa (eps 1-3, 8-24)
Hisako Akagi (Orange; eps 20, 23-24)
Mika Nakajima (eps 1-3, 8-24)
Assistant Animation Director:
Akitsugu Hisagi (eps 1, 9)
Ayumi Yamada (ep 12)
Chika Ishida (ep 15)
Dan Ni Zhang (ep 20)
Hideaki Matsuoka (eps 11, 14)
Hiroko Komatsu (eps 12, 17, 20)
Hiroko Utsumi (ep 20)
Ikuo Yamakado (ep 12)
Jirō Majima (eps 1, 11, 20)
Kaori Kishi (ep 14)
Manabu Akita (ep 2)
Masahiro Sekiguchi (ep 14)
Masayuki Katou (ep 20)
Mitsuko Baba (ep 18)
Nahoko Iiyama (eps 15, 17, 20)
Nobuko Sugino (5 episodes
eps 2, 11, 14, 16, 18
)

Reo Itoyama (ep 20)
Rie Aoki (eps 9, 20)
Rieko Noguchi (ep 17)
Shiho Tanaka (5 episodes
eps 9, 11-12, 14, 16
)

Shōko Yasuda (eps 17, 20)
Takahiro Kagami (eps 15, 18, 20)
Yōsuke Takada (6 episodes
eps 11-12, 14-20 even
)

Youichi Shimizu (ep 15)
Yuuki Kimura (ep 20)
Yuuko Yamada (ep 20)
Assistant Art Director:
Eri Yamanashi (eps 1-21)
Jeong Ryeon Kim
Assistant Director of Photography: Momoko Mifune
Assistant Episode Director:
Akitsugu Hisagi (ep 22)
Chae Gil Lim (ep 20)
Jun Shishido (ep 3)
Jun'ichirō Hashiguchi (ep 1)
Kana Kawana (ep 17)
Kaori Makita (eps 9, 15, 22)
Nobuyoshi Arai (eps 14, 22)
Seong Beom Kim (ep 20)
Seong Ho Park (ep 13)
Si Hu Park (ep 20)
Yasunori Gotō (ep 11)
Yui Umemoto (ep 14)
Yuki Nishibata (ep 14)
Yūsuke Kubo (ep 22)
Assistant producer:
Chikako Nomura
Daichi Ishii (Fuji TV)
Megumi Inoue
Assistant Unit Director: Jun Shishido (OP2)
Background Art:
Anh Ngoc (GK Sales; ep 8)
Anri Maeda (MAPPA; eps 8, 10-24)
Asami Yamamoto (Bamboo; OP2)
Asato Tsuzuki (Moon Flower; 13 episodes
eps 5-6, 8-9, 16-24
)

Chihiro Morishita (BEAM Studio; eps 13, 21)
Chika Hirabuki (Bamboo; OP2)
Chika Ishida (Moon Flower; OP1; eps 1-24)
Eri Yamanashi (Moon Flower; OP1)
Han Wang (Studio Legrass; ep 13)
Haruki Nomura (Ogura Kobo; ep 24)
Harumi Okamoto (Bamboo; OP2)
Hisayoshi Takahashi (Studio Pinewood; ep 6)
Hong-Sheng Lin (Mukuo Studio; ep 15)
Izumi Hirabayashi (Bamboo; OP2)
Jeong Ryeon Kim (Moon Flower; OP1)
Junko Ina (Studio Legrass; ep 13)
Kaede Kawahara (Moon Flower; eps 13-24)
Kaori Yasumi (ED2)
Katsumi Akimoto (Studio Pinewood; ep 6)
Kazuhiro Arai (Studio Homare; eps 21-22, 24)
Kazuki Ikeda (BEAM Studio; 15 episodes
eps 7-13, 15-19, 21, 23-24
)

Ken Okada (Moon Flower; eps 1-4, 13-17)
Kina Kijima (Moon Flower; 13 episodes
eps 4-5, 8, 10-11, 14, 18-24
)

Masanori Nishiyama (Baku Production; eps 16, 18-19)
Michiko Morokuma (Studio Tenjin; ep 13)
Mika Nakajima (BEAM Studio; ep 24)
Mitsuharu Miyamae (Baku Production; eps 16, 18-19)
Mizuki Iwai (Studio Legrass; ep 13)
Naoko Momomi (Aoshashin; ep 9)
Natsue Muramoto (Telecom Animation Film; ep 24)
Natsuko Tsutsumiya (HED Works; ep 12)
Natsumi Kondou (Moon Flower; 11 episodes
eps 5-8, 10, 13, 17-18, 22-24
)

Natsumi Murakata (Deho Gallery; eps 23-24)
Nguyen Chi (GK Sales; ep 8)
Noriyo Gōroku (BEAM Studio; 4 episodes
eps 4, 8, 20, 22
)

Reimi Sonegawa (Studio Tenjin; eps 13-14)
Rumi Matsumoto (HED Works; ep 12)
Ryuho Tomita (MAPPA; eps 8, 10-24)
Saina Cisse (MAPPA; eps 10, 21-24)
Sang Dinh (GK Sales; ep 8)
Saori Iwatani (Studio Pinewood; 4 episodes
eps 1, 6, 15, 24
)

Sayuri Niki (BEAM Studio; eps 3, 7-8, 13)
Shiiba Isono (Moon Flower; OP1; eps 1-7, 15-24)
Shiori Iwahara (Studio Legrass; ep 13)
Shuang Liang (MAPPA; eps 8, 10-24)
Si Min Huang (MAPPA; eps 8, 10-24)
Sōta Kameyama (Aoshashin; ep 9)
Takamasa Masuki (Bamboo; OP2)
Takayo Nishino (Bamboo; OP2)
Takayuki Nagashima (Bamboo; OP2)
Tomoko Morishita (BEAM Studio; ep 13)
Tomoko Sawada (BEAM Studio; eps 1, 5)
Tomoko Shimomoto (Studio WHO; eps 20, 22-24)
Trang Phan (GK Sales; ep 8)
Tsutomu Fujita (Studio WHO; eps 20, 22-24)
Tsuyoshi Nakatani (Studio Legrass; ep 13)
Vy Le (GK Sales; ep 8)
Wataru Nishizawa (Ogura Kobo; ep 24)
Yang Liu (Ogura Kobo; ep 24)
Yasuhiro Okumura (Moon Flower; ep 13)
Yasuomi Kishi (Aoshashin; ep 9)
Yoshiyuki Shikano (Mukuo Studio; ep 15)
Yukiko Ogawa (Production Ai; ep 24)
Yukino Ōsawa (Moon Flower; OP1; eps 1-24)
Yuriko Satou (Moon Flower/BEAM Studio; OP1; 14 episodes
eps 1-4, 13-21, 24
)

CG Producer: Yusuke Tannawa
CG Sub-Director: Kazumasa Ōta (eps 14-24)
Chief Producer:
Masanori Miyake (Aniplex)
Tooko Takase (Fuji TV)
Chief Scene Animation Director: Akemi Hayashi (eps 2-20)
Color Check:
Ami Kutsuna (6 episodes
eps 10, 13, 16, 19, 22, 24
)

Chiho Nakamura (ep 7)
Chikako Kamata (OP1-2; ep 1)
Eiko Matsushima (8 episodes
eps 2, 8, 11, 14, 17, 22-24
)

Hyung Mi Kim (DR MOVIE; eps 20, 22)
Junko Suenaga (eps 5, 9)
Minori Nishida (5 episodes
eps 4, 12, 15, 18, 21
)

Saori Murakoshi (ep 3)
Sayuri Yoshida (ep 6)
Sook Young Kim (DR MOVIE; eps 20, 22)
Color Check Assistant:
Ami Kutsuna (ep 14)
Eiko Matsushima (eps 10, 13)
Junko Suenaga (ep 13)
Mayumi Oikawa (eps 16-17)
Natsuki Nagatani (eps 23-24)
Yukie Noguchi (ep 24)
Color design: Chikako Kamata
Color setting:
Ami Kutsuna (6 episodes
eps 10, 13, 16, 19, 22, 24
)

Chiho Nakamura (ep 7)
Chikako Kamata (OP1-2; ep 1)
Eiko Matsushima (8 episodes
eps 2, 8, 11, 14, 17, 22-24
)

Hyung Mi Kim (DR MOVIE; eps 20, 22)
Junko Suenaga (eps 5, 9)
Minori Nishida (5 episodes
eps 4, 12, 15, 18, 21
)

Saori Murakoshi (ep 3)
Sayuri Yoshida (ep 6)
Sook Young Kim (DR MOVIE; eps 20, 22)
Compilation: Matsuki Ebana (Fuji TV)
Costume Design:
Natsuki Yokoyama
Noriko Itou (14 episodes
eps 1-6, 9, 12-14, 17-18, 21, 24
)

Rie Aoki (eps 1-6, 9, 17)
Yōsuke Takada (eps 1-6, 9)
Cuisine Animation Director: Noriko Itou (ep 9)
Digital Animation Manager:
Norioki Sakai (eps 21-24)
Ryo Ooigawa (eps 7-24)
HD Editing: Motoki Shirai
In-Between Animation:
Anna Tateno (MAPPA Tokyo Studio; OP2; 19 episodes
eps 1-3, 6-14, 16, 18-19, 21-24
)

Ayumi Yamada (ep 9)
Chang Liu (MAPPA Tokyo Studio; OP2; 11 episodes
eps 7-9, 11-12, 16-19, 23-24
)

Chiharu Sato (ep 1)
Chihiro Inoue (MAPPA Tokyo Studio; 13 episodes
eps 7-9, 11-14, 16-19, 22, 24
)

Eru Saida (eps 11-12)
Fumiko Suzuki (eps 1, 5-7)
Haruka Watanabe (DR MOVIE; eps 20, 22)
Haruka Yamashita (Chiptune; ep 1)
Haruo Haga (MAPPA Sendai Studio; 17 episodes
eps 3-9, 11-13, 17, 19-24
)

Hisashi Mawatari (ep 2)
Jeong Jin Kim (DR MOVIE; eps 20, 22)
Junko Kai (ep 7)
Junko Kunisada (ep 1)
Kae Shimura (MAPPA Sendai Studio; OP2; 17 episodes
eps 3-9, 11-12, 16-20, 22-24
)

Kaho Nishimoto (MAPPA Sendai Studio; OP2; 19 episodes
eps 3-5, 7-17, 19-22, 24
)

Kayoko Nishimori (7 episodes
eps 1, 5, 9-10, 21-23
)

Keiko Abu (ep 2)
Keiko Matsumura (Studio Khara; ep 4)
Kiharu Fujisawa (MAPPA Sendai Studio; OP2; 20 episodes
eps 3-11, 13-18, 20-24
)

Kiku Iwahori (Studio Khara; ep 5)
Kirara Aya (MAPPA Tokyo Studio; eps 1-3, 5)
Madoka Ogawa (Chiptune; ep 1)
Maiko Fujiwara (Studio Khara; ep 4)
Mariko Takeda (MAPPA Tokyo Studio; 21 episodes
eps 1-5, 7-13, 15-20, 22-24
)

Mayuko Kandori (MAPPA Sendai Studio; OP2; 17 episodes
eps 3-5, 7-12, 16-17, 19-24
)

Megumi Tonegawa (Chiptune; ep 1)
Minami Yamashita (MAPPA Sendai Studio; eps 2-18, 20-24)
Nakuru Shibata (MAPPA Tokyo Studio; OP2; eps 7-9)
Namie Saito (MAPPA Sendai Studio; OP2; 13 episodes
eps 3-5, 13-14, 16-17, 19-24
)

Natsu Arakawa (HORNETS; ep 3)
Natsuha Hirazawa (MAPPA Tokyo Studio; 8 episodes
eps 7-9, 11-12, 18, 20, 22
)

Park Ji Young (DR MOVIE; eps 20, 22)
Rang Hyeon Lee (MAPPA Sendai Studio; 17 episodes
eps 3-8, 11-14, 16-17, 19, 21-24
)

Reiko Sakai (8 episodes
eps 5-8, 10, 12-13, 21
)

Ritsuko Tanaka (eps 1-2, 6, 23)
Ruisai Hashimoto (MAPPA Tokyo Studio; 6 episodes
eps 9, 11, 17-19, 24
)

Runa Yagyu (MAPPA Tokyo Studio; OP2; 22 episodes
eps 1-14, 16-19, 21-24
)

Sakiko Kadoya (MAPPA Tokyo Studio; OP2; 21 episodes
eps 1-8, 10-14, 16-19, 21-24
)

Seo Jin Kim (DR MOVIE; eps 20, 22)
Setsuko Takenouchi (eps 5, 9, 17)
Sung Ji-Young (DR MOVIE; eps 20, 22)
Tae Inotsume (ep 3)
Takuya Suezawa (MAPPA Tokyo Studio; eps 7-10)
Tomomi Kajiki (ED1; 12 episodes
eps 4, 11-12, 14-16, 18-22, 24
)

Wei Qing Wang (MAPPA Tokyo Studio; OP1-2; 9 episodes
eps 1, 3, 5-10, 13
)

Youko Kuboyama (4 episodes
eps 7, 11-12, 15
)

Yui Ōzaki (OP1-2; eps 7-9, 18-23)
Yūka Inada (Studio Khara; ep 4)
Yuka Masuda (MAPPA Sendai Studio; 19 episodes
eps 3-8, 10-11, 13-22, 24
)

Yuka Ohara (MAPPA Tokyo Studio; OP2; 21 episodes
eps 1-13, 15-17, 19, 21-24
)

Yukari Umebayashi (ep 2)
Yuki SHirozaki (HORNETS; ep 3)
Yuko Hishinuma (Studio Khara; ep 5)
Yuuki Kimura (eps 5, 14)
In-Between Check:
Chae Gil Lim (DR MOVIE; eps 20, 22)
Fumiko Suzuki (eps 3, 5)
Kayoko Nishimori (eps 6, 13, 23)
Megumi Tonegawa (ep 1)
Natsu Arakawa (ep 3)
Reiko Sakai (ep 10)
Seong Beom Kim (DR MOVIE; eps 20, 22)
Seong Jin Ho (DR MOVIE; eps 20, 22)
Setsuko Takenouchi (eps 8, 17)
Tomomi Kajiki (OP1; 9 episodes
eps 4, 9, 11, 14, 16, 18, 21-22, 24
)

Youko Kuboyama (5 episodes
eps 2, 7, 12, 15, 19
)

Yui Ōzaki (OP2)
Key Animation:
Ai Ogata (ep 1)
Akemi Hayashi (ED1; ep 3)
Akiko Konno (eps 9, 16)
Akiko Taniguchi (ep 13)
Akitsugu Hisagi (ED1; 4 episodes
eps 11, 13, 17, 24
)

Anri Yamazaki (4 episodes
eps 7, 12, 16, 23
)

Asako Inayoshi (eps 17, 21, 24)
Asami Shimizu (eps 7, 21)
Asuka Yamaguchi (ep 3)
Asumi Katō (8 episodes
eps 1-3, 7, 11, 14, 18, 24
)

Atsuko Yamazaki (ep 5)
Aya Maeda (eps 2, 4, 10)
Ayako Ishihara (eps 5, 17)
Ayumi Tsukamoto (ep 4)
Ayumi Yamada (ED2; ep 1)
Bojie Xie (ep 4)
Chae Gil Lim (DR MOVIE; eps 20, 22)
Chie Nishizawa (OP2; eps 12, 19, 23)
Chihiro Nishikawa (ep 13)
Chihiro Saitō (ep 8)
Chihiro Shimada (5 episodes
eps 13, 17, 19, 23-24
)

Chiho Fujiwara (eps 12, 19)
Chiyoko Ueno (ep 24)
Chūji Nakajima (ep 10)
Daisuke Tokudo (eps 21, 24)
Dan Ni Zhang (12 episodes
eps 2-4, 6-7, 9, 11, 14, 16, 18, 21, 24
)

Dana Shuhara (ep 15)
Dong Hun Lee (DR MOVIE; eps 20, 22)
Dong-Wook Lee (DR MOVIE; eps 20, 22)
Emiko Kataoka (eps 13, 15)
Emiko Momose (eps 10, 18)
Eri Fujii (eps 13, 15)
Eri Nagata (ep 10)
Fujio Inose (ep 7)
Fumika Kimura (eps 2, 19)
Fumio Matsumoto (6 episodes
eps 6, 9, 13, 19, 21, 24
)

Gi Yeop Kim (DR MOVIE; eps 20, 22)
Hanae Uraoka (eps 4, 7, 11)
Haruka Matsunae (eps 18, 23)
Haruna Katsu (eps 1, 19, 23)
Hee Kang Kim (DR MOVIE; eps 20, 22)
Hirofumi Suzuki (eps 2, 13, 24)
Hiroko Hayashi (eps 19, 23)
Hiroko Utsumi (ep 24)
Hiromi Sakamoto (ep 2)
Hironori Tanaka (ep 24)
Hiroshi Oikawa (ep 14)
Hiroshi Shimizu (ep 1)
Hiroshi Tatezaki (5 episodes
eps 10, 14, 17, 21, 24
)

Hiroyuki Takashima (ep 23)
Hisae Ikezu (4 episodes
eps 2, 6, 10, 13
)

Hisashi Abe (OP1-2)
Hitomi Tsuruta (ep 5)
Hokuto (OP1)
Hong Xi Lu (ep 4)
Hyae Jung Cho (DR MOVIE; eps 20, 22)
Hyun Kyung Oh (ep 17)
Ichiro Hattori (ep 16)
Ikuo Yamakado (eps 2, 7)
In Soo Seol (DR MOVIE; eps 20, 22)
Issei Nagamatsu (9 episodes
eps 3-11 odd, 15-21 odd
)

Jeong-Hyae Yoon (DR MOVIE; eps 20, 22)
Ji Yeon Kim (DR MOVIE; eps 20, 22)
Jie Huang (ep 14)
Jinshichi Yamaguchi (ep 1)
Jirō Majima (OP1; eps 1-3, 21)
Jong Sik Yeo (DR MOVIE; eps 20, 22)
Kaeko Abe (ep 21)
Kana Tamiya (ep 14)
Kaori Kishi (OP2; 4 episodes
eps 8, 12, 19, 23
)

Karim Bayadh (eps 5-10)
Katsuhiko Kitada (ep 3)
Kazuaki Imoto (eps 5, 13, 15)
Kazue Otsuki (eps 14-15)
Kazuko Nakayama (eps 13, 17)
Kazuko Shibata (ep 1)
Kazutaka Ema (ep 2)
Kazuya Komiyama (eps 4-7, 9-10)
Keiji Shigesawa (eps 14-15)
Keiko Ijima (ep 8)
Keiko Yamamoto (5 episodes
eps 2, 6, 13, 19, 24
)

Kenichi Umemoto (eps 17, 21, 24)
Kimiko Tamai (ep 23)
Kiyoshi Matsushita (ep 12)
Komami Yoshida (ep 19)
Konatsu Kumagai (ep 21)
Konomi Sakurai (ep 4)
Kumiko Kawahara (ep 13)
Kurika Yamagata (eps 7, 15)
kyakuo (4 episodes
eps 8, 15, 17, 21
)

Maho Yoshikawa (ep 10)
Maiko Kobayashi (ep 24)
Makiko Takeda (eps 4-5, 8, 11)
Makoto Matsui (eps 10, 14)
Mamiko Nakanishi (eps 7, 11, 18)
Manabu Kushibuchi (ep 11)
Manabu Yasumoto (eps 2, 6)
Mariko Aoki (eps 2-3)
Mariko Goto (ep 11)
Mariko Kawamoto (eps 12, 16, 19)
Mariko Komatsu (ep 3)
Mariko Oka (ep 10)
Mariko Yamamoto (eps 6, 8-9)
Marina Sato (eps 17, 24)
Masaaki Takiyama (eps 13, 19, 24)
Masahiko Komino (OP2)
Masahiro Sekiguchi (5 episodes
eps 8, 10, 14, 21, 24
)

Masahito Yamashita (ep 21)
Masashi Kaneko (9 episodes
eps 4, 8-9, 11, 14, 16, 18, 21, 24
)

Masatsune Noguchi (ep 13)
Masayo Matsumoto (ep 3)
Masayuki Yoshida (ep 3)
Masayuki Yoshiki (ep 8)
Mayu Ushijima (ep 18)
Mayumi Fukushi (ep 5)
Michiko Ōtani (eps 13, 24)
Midori Sawaki (eps 16, 23-24)
Mika Saitou (eps 3, 13, 17)
Minami Sakura (ep 1)
Minami Seki (OP2; eps 12, 19, 23)
Minoru Morita (ep 5)
Misao Abe (ep 2)
Mitsuko Baba (4 episodes
eps 1, 13, 19, 23
)

Miyako Kamiya (ep 9)
Miyako Yatsu (8 episodes
eps 5-6, 9, 12, 16, 19, 21, 23
)

Miyuki Sugawara (4 episodes
eps 12, 16, 19, 23
)

Mizuki Itou (9 episodes
eps 3-4, 7, 9, 11, 14, 16, 18, 23
)

Motoki Yagi (eps 8, 14, 21)
Myung Hyun Kim (DR MOVIE; eps 20, 22)
Nahoko Iiyama (OP1; ep 6)
Nanami Hakoda (eps 4, 12, 18)
Nanami Takahashi (5 episodes
eps 9-10, 16, 18, 23
)

Nao Naitō (ep 24)
Nao Takano (eps 6, 11)
Naohiro Ōsugi (ep 18)
Naru Hosoma (ZEXCS; ep 10)
Natsumi Kubo (ep 23)
Noboru Kawamori (ep 16)
Nobuhiro Arai (OP1; ep 6)
Nobuhiro Kashiwagi (ep 13)
Nobuko Sugino (OP1; ep 4)
Noriko Itou (ep 1)
Pei Yi Yang (eps 7, 18)
Reika Hoshino (ep 11)
Reimi Eda (7 episodes
eps 3-4, 6, 8-10, 15
)

Rie Aoki (7 episodes
eps 1-2, 10, 13, 17, 21, 24
)

Rie Nishimura (ep 2)
Rie Nishino (eps 6, 13, 24)
Rieko Noguchi (6 episodes
eps 3, 8, 10, 14, 17, 24
)

Rin Riku (ep 1)
Rina Morishima (eps 15, 21)
Rina Nagai (eps 9, 14)
Ryoko Amisaki (eps 6, 19, 24)
Ryosuke Tsuchiya (ep 3)
Ryotarou Akao (eps 8, 15)
Sachiko Muroyama (ep 23)
Satomi Matsuura (eps 9, 11, 21)
Satoshi Ikeda (OP1; 11 episodes
eps 1-3, 5, 9-10, 13, 16, 19, 23-24
)

Sawako Shigematsu (ep 16)
Sayaka Koiso (OP2)
Sayo Aoi (ep 9)
Se Chang Kim (DR MOVIE; eps 20, 22)
Selen Ogura (7 episodes
eps 3, 8, 10, 14, 17, 21, 24
)

Seong Beom Kim (DR MOVIE; eps 20, 22)
Seong Ho Park (OP2; ep 10)
Shiho Tanaka (eps 6, 10)
Shinji Nagata (ep 7)
Shinya Itō (OP1; 7 episodes
eps 5, 7, 10, 13, 15, 18, 24
)

Shinya Uchida (eps 6, 10)
Shiro Shibata (ep 2)
Shogo Matsumoto (ZEXCS; ep 10)
Soon Young Seo (DR MOVIE; eps 20, 22)
Sung Il Kim (DR MOVIE; eps 20, 22)
Tadashi Hiramatsu (eps 5, 24)
Taeko Oda (eps 4-5)
Tai Wei Lu (10 episodes
eps 3-9 odd, 10, 13, 15, 18, 21, 23
)

Takahiro Kagami (eps 1, 13, 24)
Takako Hara (eps 5, 7, 21)
Takako Shimizu (4 episodes
eps 12, 16, 19, 23
)

Takashi Igari (ep 4)
Takayo Mitsuwaka (4 episodes
eps 7, 9, 15, 19
)

Takayoshi Hashimoto (ep 3)
Takeo Shudou (ep 23)
Takeshi Iwamura (ep 12)
Tomohiro Kishi (OP1)
Tomoko Hamanaka (ep 14)
Tomomi Kanehara (ep 13)
Tomomi Noda (eps 19, 23)
Tomonori Mine (ep 9)
Tomoyo Kamoi (OP1; eps 2, 13)
Tomoyuki Ohshita (ep 11)
Toshiharu Sugie (ep 13)
Toshimitsu Takechi (ep 18)
Toshiya Washida (ep 8)
Toshiyuki Satō (4 episodes
eps 10, 18, 21, 24
)

Toshiyuki Yoshioka (ep 12)
Xiao Yue Zhu (eps 7, 11)
Yasue Sosogi (ep 24)
Yasuhiro Saiki (ep 10)
Yasunori Ota (eps 5, 15)
Yaxiao Liu (ep 4)
Yoko Takanori (eps 4, 9)
Yoshiharu Takayama (ep 15)
Yoshihide Ideue (4 episodes
eps 7, 12, 19, 23
)

Yoshihiro Maeda (6 episodes
eps 2, 5-6, 9, 13, 16
)

Yoshimi Shizuka (7 episodes
eps 9-15 odd, 18, 21, 23
)

Yōsuke Takada (OP1; eps 1, 4)
Youichi Shimizu (ep 2)
Yu Fen Cheng (eps 12, 23)
Yui Kazuyama (Production I.G Niigata Studio; 5 episodes
eps 10, 13, 17, 21, 24
)

Yui Okano (eps 15, 19)
Yuichiro Yamada (ep 8)
Yuka Hayashi (ep 16)
Yuka Matsumura (ep 12)
Yukako Tsuzuki (ep 1)
Yukari Kobayashi (eps 4, 11)
Yukari Watabe (eps 2, 6)
Yuki Chika (eps 3, 10, 24)
Yuki Muraosa (ep 1)
Yukiko Mori (ep 15)
Yuko Kato (ep 2)
Yuko Tagawa (ep 1)
Yumi Kobayashi (ep 1)
Yumi Nakayama (ep 6)
Yumiko Tomiki (ep 12)
Yusuke Adachi (eps 10, 17)
Yūsuke Kawabe (eps 8, 10, 15)
Yuuji Hakamada (ep 8)
Yuuki Kimura (OP1; 10 episodes
eps 5-7, 11, 14, 16, 18, 21, 23-24
)

Layout Supervisor: Konatsu Kumagai (5 episodes
eps 14-15, 17-18, 20
)

Lead Modeler: Chang Jeop Park
Licensing: Akiko Saito
Logo Design: Hiromi Matsuoka
Merchandise Planning:
Chika Nagaoka (eps 5-24)
Kozue Satou
Mika Iwabashi
Monitor Works:
Arisa Kawamoto (6 episodes
eps 8, 11, 16-17, 19, 21
)

Kazumasa Ōta (eps 1-2)
Momoko Mifune (ep 16)
Takeshi Senda (17 episodes
eps 1-4, 6-9, 12-17, 21, 23-24
)

Music producer: Toshihiro Funahashi (Fuji Pacific Music)
Original Work Cooperation:
Junko Kanai (Monthly flowers Editorial Dept.)
Tomoko Hikosaka (Monthly flowers Editorial Dept.)
Overseas Licensing:
Kumiko Honma
Yosuke Kodaka
Paint:
Ami Kutsuna (ep 19)
Anna Tateno (MAPPA Tokyo Studio; OP2; 18 episodes
eps 1-3, 6, 8-14, 16, 18-19, 21-24
)

Chang Liu (MAPPA Tokyo Studio; OP2; 10 episodes
eps 8-9, 11-12, 16-19, 23-24
)

Chieko Tokuda (MAPPA; OP1-2, ED1; eps 5-9)
Chihiro Inoue (MAPPA Tokyo Studio; 12 episodes
eps 8-9, 11-14, 16-19, 22, 24
)

Chikako Kamata (OP2, ED2)
Eiko Matsushima (ED1)
Haruo Haga (MAPPA Sendai Studio; 16 episodes
eps 3-6, 8-9, 11-13, 17, 19-24
)

Itsuku Onishi (MAPPA; OP1-2, ED1; eps 4-9)
Junko Suenaga (MAPPA; OP1, ED1; eps 1, 4, 6-8)
Kae Shimura (MAPPA Sendai Studio; OP2; 16 episodes
eps 3-6, 8-9, 11-12, 16-20, 22-24
)

Kaho Nishimoto (MAPPA Sendai Studio; OP2; 18 episodes
eps 3-5, 8-17, 19-22, 24
)

Kiharu Fujisawa (MAPPA Sendai Studio; OP2; 19 episodes
eps 3-6, 8-11, 13-18, 20-24
)

Kiku Iwahori (Studio Khara; ep 5)
Kim Soo Jung (DR MOVIE; eps 20, 22)
Kirara Aya (MAPPA Tokyo Studio; eps 1-3, 5)
Mariko Takeda (MAPPA Tokyo Studio; 20 episodes
eps 1-5, 8-13, 15-20, 22-24
)

Mayuko Kandori (MAPPA Sendai Studio; OP2; 16 episodes
eps 3-5, 8-12, 16-17, 19-24
)

Min Jung Kim (DR MOVIE; eps 20, 22)
Minami Yamashita (MAPPA Sendai Studio; 21 episodes
eps 2-6, 8-18, 20-24
)

Misaki Hara (MAPPA; OP1, ED1; eps 4-9)
Namie Saito (MAPPA Sendai Studio; OP2; 14 episodes
eps 3-5, 8, 13-14, 16-17, 19-24
)

Natsuha Hirazawa (MAPPA Tokyo Studio; 7 episodes
eps 8-9, 11-12, 18, 20, 22
)

Rang Hyeon Lee (MAPPA Sendai Studio; 16 episodes
eps 3-6, 8, 11-14, 16-17, 19, 21-24
)

Ruisai Hashimoto (MAPPA Tokyo Studio; 7 episodes
eps 8-9, 11, 17-19, 24
)

Runa Yagyu (MAPPA Tokyo Studio; OP2; 21 episodes
eps 1-6, 8-14, 16-19, 21-24
)

Sakiko Kadoya (MAPPA Tokyo Studio; OP2; 19 episodes
eps 1-5, 8, 10-14, 16-19, 21-24
)

Se Na Park (DR MOVIE; eps 20, 22)
Tomomi Kajiki (ep 12)
Young Hye Yoo (DR MOVIE; eps 20, 22)
Yu Jin Jo (DR MOVIE; eps 20, 22)
Yuka Masuda (MAPPA Sendai Studio; 18 episodes
eps 3-6, 8, 10-11, 13-22, 24
)

Yuka Ohara (MAPPA Tokyo Studio; OP2; 20 episodes
eps 1-6, 8-13, 15-17, 19, 21-24
)

Yuko Hishinuma (Studio Khara; ep 5)
Photography:
Arisa Kawamoto (MAPPA; OP1-2; eps 1-24)
Boo Cheol Kim (MAPPA; OP1-2; eps 1-17)
Di Wang (MAPPA; eps 1-3)
Emi Yamada (Raretrick; ep 16)
Hyo Gyu Park (MAPPA; OP2; eps 8-24)
Junichi Kakinuma (Raretrick; ep 18)
Kazumasa Ōta (MAPPA; eps 1-2, 4)
Kenji Fujita (MAPPA; 5 episodes
eps 17-19, 21-22
)

Koji Tanaka (Raretrick; 4 episodes
eps 14-15, 22-23
)

Madoka Yagi (MAPPA; OP1-2; eps 1-24)
Masamune Hirata (Raretrick; 9 episodes
eps 14, 16, 18-24
)

Mikihiro Yoshikawa (Raretrick; 4 episodes
eps 13, 18-19, 21
)

Momoe Sekine (MAPPA; 7 episodes
eps 1-3, 5-6, 11, 13
)

Momoko Mifune (MAPPA; OP1-2, ED2)
Nobuhiro Kawakami (Raretrick; eps 22-23)
Ryohei Miyasaka (Raretrick; eps 18-21, 24)
Shigeki Asakawa (Raretrick; eps 13-24)
Shinnosuke Kato (MAPPA; OP1-2; eps 1-24)
Takanobu Uma (MAPPA; OP1-2; eps 1-17)
Takashi Yanagida (MAPPA; ep 1)
Takeshi Senda (MAPPA; eps 1-4)
Teppei Ito (MAPPA; eps 1-4, 6)
Yomogiko Murano (Raretrick; 6 episodes
eps 13, 16, 20, 22-24
)

Yoshihisa Oyama (MAPPA; eps 1-2)
Yukie Ooyagi (Raretrick; eps 13-24)
Yuma Yamaguchi (Raretrick; eps 17, 19-21)
Yumi Sugou (MAPPA; 5 episodes
eps 1, 6, 11, 13, 17
)

Yusuke Tannawa (MAPPA; ED1)
Photography Cooperation:
Mikihiro Yoshikawa (Raretrick; eps 11-12)
Yomogiko Murano (Raretrick; eps 11-12)
Yukie Ooyagi (Raretrick; eps 11-12)
Yuma Yamaguchi (Raretrick; ep 12)
Planning:
Atsuhiro Iwakami (Aniplex)
Kiyoshi Nagai (Dentsu)
Makoto Yamaguchi (Fuji TV)
Masakazu Kubo (Shogakukan)
Shingo Kunieda (MOVIC)
Planning Cooperation:
Aika Akimoto (MOVIC)
Keisuke Kawanishi (Dentsu)
Kozue Kananiwa (MOVIC)
Shinpei Kawamura (Aniplex)
Tomoyo Ueji (MOVIC)
Yukiko Matsunaga (Aniplex)
Planning Producer: Junya Okamoto (Shogakukan)
Planning Production: Andrew Michael Upton
Production Advancement:
Ayano Miyagawa (4 episodes
eps 4, 11, 18, 22
)

Bjoerk Yuuki (ED2)
Erika Andō (ep 1)
Fuyumi Tsujino (eps 9, 16, 22)
Hinano Marumori (eps 12, 19)
Jung Do Kang (ep 20)
Kaede Hirata (ep 12)
Katsuto Masuda (OP1, ED1)
Kento Usui (eps 7, 15, 21)
Kwan Woo Kim (ep 22)
Kyo Iwata (ep 8)
Moyu Suzuki (OP2)
Seong Ho Park (ep 20)
Shogo Saito (4 episodes
eps 2, 6, 13, 19
)

Yasutomo Okamoto (4 episodes
eps 3, 10, 17, 24
)

Yui Maeno (OP1; 4 episodes
eps 5, 9, 16, 23
)

Yuma Yoshida (ep 14)
Production Advancement Assistant:
Erika Andō (ED2)
Kento Usui (ep 1)
Kyo Iwata (eps 13-14)
Shogo Saito (ep 8)
Yui Maeno (ep 11)
Yuma Yoshida (ep 7)
Production Affairs:
Minami Arakawa (Sendai Studio; eps 11-14)
Yumiko Mishima (Sendai Studio; eps 11-24)
Production Desk: Koya Okamura
Production manager:
Keisuke Seshita (OP2; ep 15)
Takahiro Ogawa (ED2)
Youhei Aoki (eps 7, 14, 20)
Prop Design:
Akitsugu Hisagi
Jae Hyung Kim (eps 15-24)
Shinya Uchida (eps 7-24)
Takahiro Kagami (eps 10, 15, 24)
Takayuki Sano (4 episodes
eps 8, 14, 18-19
)

Publicity Producer: Haruka Soya (Aniplex)
Recording Assistant: Hikaru Shiiba (studio Don Juan)
Research Cooperation:
Takayuki Sugiura (Lac)
Yuki Ito (ep 14)
Scene Setting: Yusuke Tannawa (ED1)
Setting Production: Erika Andō
Setting Research: Kenji Minemura
Sound Effects: Naoto Yamatani
Sound Production Manager: Minako Kobayashi (dugout)
Special Effects: Chieko Tokuda
Special Thanks To: Unshō Ishizuka (in memory of; ep 24)
Speech Recording: Haruka Matsushita (studio Don Juan)
Sub-Character Design:
Akitsugu Hisagi (18 episodes
eps 1-14, 17, 22-24
)

Dan Ni Zhang (eps 13-16, 19-24)
Jirō Majima (9 episodes
eps 12-14, 19-24
)

Miyuki Nakamura
Nao Ootsu
Tomohiro Kishi (eps 9-21, 23-24)
Subtitle Design: Keitaro Terasawa
Supervising Producer: Yōko Matsuzaki (Fuji TV)
Supervision: Akitsugu Hisagi
Telop: Arisa Kawamoto (OP1-2)
Theme Song Arrangement:
King Gnu (ED1)
Shunichi Tanabe (OP2)
Survive Said the Prophet (OP1, ED2)
Theme Song Composition:
Daiki Tsuneta (ED1)
Shunichi Tanabe (OP2)
Survive Said the Prophet (OP1, ED2)
Theme Song Lyrics:
Daiki Tsuneta (ED1)
Shunichi Tanabe (OP2)
Survive Said the Prophet (OP1, ED2)
Theme Song Performance:
Blue Encount (OP2)
King Gnu (ED1)
Survive Said the Prophet (OP1, ED2)
Vehiclular Advancement:
Kyo Iwata (ep 20)
Yuma Yoshida (ep 20)
VFX: Yusuke Tannawa (OP1-2)
Web Promotion:
Emi Kii
Keiko Todo
Yūsaku Fukada (eps 1-13)
Kenji Nojima as Eiji Okumura
Yūma Uchida as Ash Lynx

Hiroaki Hirata as Max Lobo
Jun Fukuyama as
Jusis 
Lee Yut Lung
Makoto Furukawa as Shorter Wong
Shinji Kawada as Shunichi Ibe
Toshiyuki Morikawa as Blanca
Unshō Ishizuka as Dino Golzine
Yoshimasa Hosoya as Frederick Arthur

Ai Kidou as Sally (ep 14)
Akinobu Imai as
detective (ep 1)
prisoner (ep 3)
Weisenberg (ep 2)
Ayumu Murase as Skip (eps 1-2)
Eiji Takeuchi as Steven Thompson (ep 1)
Haruka Ōminami as
Brandish (eps 3-4)
pedestrian (eps 1-2)
policeman (ep 5)
Haruki Ishiya as Alex (eps 1-2)
Hidenari Ugaki as Alexis Dawson (eps 8-10, 15-16)
Hiroki Matsukawa as
Garvey's flunkie (ep 3)
Golzine's subordinate (eps 1-2)
guard (ep 4)
Thomas Holstock
Hisao Egawa as Shang Lun Li
Kaori Motoyama as Brenda (ep 14)
Katashi Ishizuka as Marvin Crosby (eps 1-2)
Kenjiro Tsuda as Garvey (ep 3)
Kōsuke Echigoya as
Laov (ep 3)
Naris (ep 1)
Rob (ep 4)
Masato Niwa as
Garvey's flunkie (ep 4)
lookout (ep 2)
Samson (ep 1)
Mitsuaki Hoshino as Jim (ep 6)
Mitsuru Ogata as Antonio Jenkins
Miyu Tomita as Michael (eps 7-8)
Rena Maeda as Mary (ep 14)
Rica Fukami as Jessica (eps 7-8)
Rie Kugimiya as Jennifer (ep 6)
Ryōji Sekiguchi as
flunkie (ep 2)
policeman (ep 5)
prisoner (ep 3)
soldier (ep 1)
Sena Shouji as Caroline (ep 14)
Shin Daiya as Arthur's underling (ep 5)
Shōya Chiba as Sin Su Rin
Sōma Saitō as Lao Yen Tai
Takashi Matsuyama as Garvey (eps 2-4)
Takashi Nagasako as Dr. Meredith (eps 1, 3-5)
Takayuki Nakatsukasa as
Garvey's flunkie (eps 3-4)
lookout (ep 2)
Organo (ep 1)
Takuya Inagaki as George (eps 4-5)
Tetsu Inada as Robert (ep 14)
Tomohiro Yamaguchi as
flunkie (ep 2)
prisoner (eps 3, 5)
soldier (ep 1)
Tomoya Matsubara as soldier (ep 1)
Tomoyuki Shimura as Gregory (eps 1-5) 
Umeka Shouji as Mahdia Wong (eps 3-5)
Yasumichi Kushida as William Kippard (4 episodes
eps 8, 10, 14, 17
)
Yōji Ueda as Charles Dickinson
Yoshimitsu Shimoyama as Evanstine (ep 2)
Yusuke Sasaki as
Arthur Smiles
flunkie (ep 2)
Golzine's subordinate (ep 5)
guard (eps 3-4)
soldier (ep 1)
Yuu Hayashi as Abraham Dawson (6 episodes
eps 1-2, 4, 7, 9-10
)
Yuuichirou Kuratomi as guard (ep 5)
Japanese companies
2D Works:
Account A (eps 17-19)
MAPPA (eps 19, 21)
2nd Key Animation:
A-Real (eps 2-3, 10, 12)
Angle (ep 10)
animocaramel (eps 2-3, 5)
Anitus Kōbe (ep 14)
Art Base Bam (ep 9)
Asahi Production (eps 6-8, 10)
Doga Kobo (ep 8)
Dr. Movie (eps 16, 20, 22)
FAI (5 episodes
eps 10, 18, 21, 23-24
)

GALLOP (ep 8)
Giga Production (eps 13-14)
GK Sales (6 episodes
eps 13, 17-18, 20-21, 24
)

GONZO (eps 2-4, 7)
Jumondo (eps 23-24)
Lunch BOX (OP2)
M.S.J Musashino Production (eps 12-13)
Nakamura Production (ep 8)
Neox (ep 9)
R.I.C (ep 16)
Revival (eps 13, 21, 24)
Sakura Create (ep 12)
Satelight (ep 3)
Seven Seas (eps 2, 24)
Shuka (eps 14, 22)
SILVER LINK. (eps 23-24)
Snow Light Staff (eps 3-4)
Studio CL (5 episodes
eps 10, 12-13, 16, 24
)

Studio Elle (eps 6, 10, 22)
Studio EverGreen (eps 13, 24)
Studio Giants (eps 4-5, 8)
Studio Gimlet (ep 4)
Studio Gram (ep 16)
Studio Guts (ep 10)
Studio Massket (eps 2-4)
Studio μ (ep 13)
Studio Palette (ep 24)
TAP (ep 24)
THUNDRAY (ep 4)
WHITE FOX Izukōgen Studio (eps 2-4)
xenron (11 episodes
eps 8, 10, 13-18, 21, 23-24
)

Yumeta Company (ep 16)
Zero-G (eps 4-5, 14)
ZEXCS (eps 6, 10)
3D Graphics: MAPPA (OP1-2; eps 1-24)
Animation Check: Dr. Movie (eps 20, 22)
Animation Direction: Dr. Movie (eps 20, 22)
Animation Production: MAPPA
Backgrounds:
Aoshashin (ep 9)
Baku Production (eps 16, 18-19)
Bamboo (OP2)
Beam Studio (OP1; eps 3-5, 7-24)
Deho Gallery (eps 23-24)
Dr. Movie (eps 23-24)
GK Sales (ep 8)
H.E.D WORKS (ep 12)
MAPPA (eps 8, 10-24)
Moon Flower (OP1; eps 1-24)
Mukuo Studio (ep 15)
Ogura Kobo (ep 24)
Production ai (ep 24)
Studio Homare (eps 21-22, 24)
Studio Legrass (ep 13)
Studio Pinewood (4 episodes
eps 1, 6, 15, 24
)

Studio TENJIN (eps 13-14)
Studio WHO (eps 20, 22-24)
Telecom Animation Film (ep 24)
Broadcaster:
Fuji Television Network (noitaminA)
Noitamina
CG Production: MAPPA
Color Check: Dr. Movie (ep 22)
Color Key: Dr. Movie (ep 22)
Editing Studio: MAPPA
Finish Animation: Jumondo
In-Between Animation:
A-Real (ep 2)
BEEP (eps 13-14)
Chiptune (eps 1, 6)
Dr. Movie (5 episodes
eps 1-2, 16, 20, 22
)

FAI (OP1; 21 episodes
eps 1-12, 14, 16-20, 22-24
)

GAINAX (ep 11)
Giga Production (eps 13-14, 17)
GK Sales (eps 13, 17-18)
GONZO (OP; OP1; ep 4)
HORNETS (eps 1, 3)
Jumondo (eps 14, 22-24)
Khara (eps 4-6)
LIDEN FILMS Kyoto Studio (ep 9)
M.S.J Musashino Production (eps 12-13)
MAPPA (OP2; eps 1-24)
R.I.C (eps 16, 18)
Revival (eps 13-14, 20)
Revoroot (ep 11)
Sakura Create (ep 1)
Seven Arcs Pictures (ep 11)
Seven Seas (ep 2)
SILVER LINK. (eps 16, 23-24)
Snow Light Staff (ep 1)
Studio CL (OP2; 9 episodes
eps 1, 7-10, 12-14, 16
)

Studio Elle (eps 14, 16, 20)
Studio EverGreen (ep 13)
Studio Gimlet (eps 2, 4)
Studio Gram (ep 16)
Studio Lings (ep 1)
Studio Live (eps 4-5)
Studio Massket (eps 2, 4)
Studio μ (eps 7, 13)
Synod (eps 3, 12)
Triple A (eps 14, 23-24)
WHITE FOX (eps 3-4)
World Anime Networks (ep 2)
xenron (21 episodes
eps 1-2, 4-16, 18-20, 22-24
)

Key Animation:
Dr. Movie (eps 16, 20, 22)
Giga Production (4 episodes
eps 14-15, 17-18
)

GK Sales (eps 13, 17, 21)
Production I.G Niigata (ep 10)
Synod (ep 12)
ZEXCS (ep 10)
Music Production: Aniplex
Original Work Cooperation: Monthly flowers Editorial Department
Paint:
A-Real (ep 2)
Asahi Production (ep 3)
BEEP (eps 13-14)
DEFA (eps 1-2, 7)
Dr. Movie (5 episodes
eps 1-2, 15, 20, 22
)

FAI (OP1; 20 episodes
eps 1-12, 14, 16-18, 20, 22-24
)

Giga Production (eps 13-14, 17)
GK Sales (5 episodes
eps 10, 13-14, 17-18
)

Jumondo (eps 14, 22-24)
Khara (ep 5)
M.S.J Musashino Production (OP2; 6 episodes
eps 1, 5, 7, 11-13
)

MAPPA (OP2; eps 1-24)
R.I.C (9 episodes
eps 1, 3-4, 8, 10-11, 16, 20, 22
)

Revival (eps 13-14, 20)
Seven Seas (ep 2)
SILVER LINK. (eps 16, 23-24)
Studio CL (OP2; 8 episodes
eps 1, 7, 9-10, 12-14, 16
)

Studio Elle (OP1; 14 episodes
eps 1-2, 4-11, 14-20 even
)

Studio EverGreen (ep 13)
Studio Gimlet (ep 2)
Studio Gram (ep 16)
Studio Massket (eps 1-2, 4)
Studio μ (ep 13)
Synod (ep 12)
TAP (ep 12)
Triple A (eps 14, 23)
World Anime Networks (ep 2)
xenron (22 episodes
eps 1-16, 18-20, 22-24
)

Photography:
MAPPA (OP2; eps 1-24)
Raretrick (eps 13-24)
Photography Cooperation: Raretrick (eps 11-12)
Production Cooperation: Dr. Movie (eps 20, 22)
Recording Studio: Studio Don Juan
Research Cooperation:
EXTIME Smexy Garage
Japan Hacker Association (eps 8-24)
Nom Wah Tea Parlor (eps 5-24)
Sound Production: dugout
Theme Song Label:
Ki/oon Music (OP2)
PERIMETRON (ED1)
Sony Music Records (ED2)
ZESTONE RECORDS (OP1)
Website Design: Kirksville
English staff
English companies
(none)
Internet Streaming: Amazon Prime Video
English cast
(none)
Spanish cast
Spanish staff
Subtitling: Iván Fraile Ramos (Amazon Prime Video; Spain)
(none)
Spanish companies
Internet Streaming: Amazon Prime Video
Italian staff
Italian companies
(none)
Internet Streaming: Amazon Prime Video
Italian cast
(none)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology