×
  • remind me tomorrow
  • remind me next week
  • never remind me
Subscribe to the ANN Newsletter • Wake up every Sunday to a curated list of ANN's most interesting posts of the week. read more

Raven of the Inner Palace (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
Kōkyū no Karasu (Japanese)
後宮の烏 (Japanese)
Plot Summary: Uki is an imperial concubine who has never been called to the emperor's bedchambers, and maintains a singularly unique life within the harem chambers. Seen by some as having the appearance of an old woman, and some others as a young lady, she is knowne to use mysterious magic that helps with everything from finding lost items to inflicting curses. When a circumstance makes the emperor call on her, their meeting will change history.
User Ratings: 237 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 21 votes (sub:20, raw:1)
 Excellent: 42 votes (sub:41, dub:1)
 Very good: 87 votes (sub:81, dub:5, others:1
1 Russian subtitled
)
 Good: 55 votes (sub:50, dub:2, others:3
1 French subtitled
1 Portuguese subtitled
1 Spanish subtitled
)
 Decent: 16 votes (sub:14, dub:2)
 So-so: 8 votes (sub:7, dub:1)
 Not really good: 6 votes (sub:5, dub:1)
 Weak: 1 vote (sub:1)
 Bad: -
 Awful: 1 vote (sub:1)
 Worst ever: -
Seen in part or in whole by 396 users, rank: #2497 (of 9674)
Median rating: Very good
Arithmetic mean: 7.734 (Very good−), std. dev.: 1.4086, rank: #1196 (of 9803)
Weighted mean: 7.709 (Very good−), rank: #1138 (of 9803) (seen all: 7.95 / seen some: 6.86 / won't finish: 4.66)
Bayesian estimate: 7.697 (Very good−), rank: #890 (of 7426)
Running time: 23 minutes per episode
Number of episodes: 13
Episode titles: We have 13
Vintage: 2022-10-01
Opening Theme:
"Natsu no Yuki" (夏の雪; Summer Snow) by krage (ep 13)
#1: "MYSTERIOUS" by Queen Bee
Ending Theme:
"MYSTERIOUS" by Queen Bee (ep 13)
#1: "Natsu no Yuki" (夏の雪; Summer Snow) by krage
Official website:
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Japanese staff
Japanese cast
Director: Chizuru Miyawaki
Series Composition: Satomi Ooshima
Script:
Masaki Tachihara (eps 4-5, 8-10)
Satomi Ooshima (8 episodes
eps 1-3, 6-7, 11-13
)

Storyboard:
Akie Ishii (ED)
Akira Nishimori (eps 5, 8, 11-12)
Chizuru Miyawaki (eps 1, 13)
Daisuke Nakajima (eps 4, 9)
Gorō Kuji (eps 2, 7, 12)
Hisaya Takabayashi (ep 6)
Yasuhiro Minami (OP; ep 3)
Yoshifumi Sasahara (ep 10)
Episode Director:
Daisuke Nakajima (eps 4, 9)
Gorō Kuji (eps 2, 7)
Hisaya Takabayashi (ep 6)
Ryō Yasumura (eps 5, 13)
Shigeru Ueda (ep 11)
Yasuhiro Minami (eps 1, 3, 8, 12)
Yoshifumi Sasahara (ep 10)
Unit Director:
Akie Ishii (ED)
Yasuhiro Minami (OP)
Original creator: Kōko Shirakawa
Original Character Design: Ayuko
Character Design: Shinji Takeuchi
Art Director: Norifumi Nakamura
Chief Animation Director:
Shinji Takeuchi (eps 1-13)
Animation Director:
Aiko Ōura (eps 4, 8, 12)
Akari Minagawa (eps 3, 7)
Atsumi Koganemaru (eps 4, 8, 12)
Ayako Nitta (4 episodes
eps 2, 6, 10, 13
)

Beom Seok Hong (ep 10)
Chikai Okado (OP)
Hideaki Tsukioka (eps 1-2, 6, 10)
Hiroko Shigekuni (ep 3)
Hitoshi Kamata (ep 6)
Ikumi Oka (eps 3, 7, 11)
Issei Hasegawa (5 episodes
eps 2, 6, 9-10, 13
)

Kae Takakura (6 episodes
eps 1, 5, 9-10, 12-13
)

Kana Nishijima (eps 4, 8)
Kanae Suwa (5 episodes
eps 1, 5, 9, 12-13
)

Kazuhiro Itakura (ep 12)
Kazuhiro Ono (eps 4, 8, 12)
Kazuyuki Ikai (6 episodes
eps 2-3, 7, 11-13
)

Kenji Hattori (5 episodes
eps 3, 7, 10-11, 13
)

Kumiko Kawahara (eps 6, 10)
Min-Ho Jang (MICO Animation; eps 11, 13)
Mina Itou (ep 6)
Reiko Nozaki (eps 1, 7, 11-12)
Reina Kawasaki (eps 1, 5)
Rika Mishima (eps 4, 8)
Shigenori Taniguchi (ep 10)
Shin Woo Kim (MICO Animation; ep 13)
Shinichi Wada (eps 1, 5, 9, 13)
Shinji Takeuchi (ED; ep 13)
Shintaro Tsubota (ep 5)
Su Bok Park (MICO Animation; ep 13)
Yasuhiro Ueno (5 episodes
eps 1, 5, 9-10, 13
)

Yōichi Ōnishi (ep 2)
Yuka Kudō (eps 4, 8, 12)
Yukie Suzuki (OP; eps 4, 6, 8, 12)
Yūsuke Kawabe (eps 10-11, 13)
Sound Director: Jin Aketagawa
Director of Photography: Naotaka Watanabe
Executive producer: Masanori Miyake
2nd Key Animation:
Ah Young Cho (Sunrise Animation Juku; eps 2, 5)
Ai Nagatome (eps 6, 8, 12-13)
Aiko Ōura (ep 9)
Akira Ōshimizu (ep 1)
Akira Wakabayashi (eps 7, 9)
Ayumi Honma (Bandai Namco Pictures Iwaki Creative Room; ep 13)
Bing Nan Zhao (eps 10-11)
Chihiro Yoshida (Makaria; ep 2)
Chikai Okado (ED)
claptrap (eps 12-13)
Daiki Wakō (Bandai Namco Pictures Iwaki Creative Room; ep 10)
Daiki Watanabe (SILVER LINK.; ep 5)
Eiko Nakamori (Studio μ; ep 12)
Eiko Nitta (Studio μ; ep 12)
Emi Itakura (Studio μ; ep 12)
Eri Ōba (Team Harada; 8 episodes
eps 1, 3, 6-7, 9-12
)

Eri Yoshinaga (SUNRISE BEYOND; eps 1-2, 7)
Hajime Kai (eps 6-7)
Haruka Hirota (SILVER LINK.; ep 1)
Haruka Itou (ep 1)
Haruka Oikawa (ep 7)
Hinako Ishikawa (Sunrise Animation Juku; ep 2)
Hiromi Ishizawa (ep 4)
Hiromi Ishizu (ep 8)
Hitomi Hosoda (Sunrise Animation Juku; eps 5, 13)
Huan Wang (ep 7)
Jia Zhang (eps 2-5, 7-10)
Jing Qi Liu (eps 8-10)
Kah Hou Loo (SUNRISE BEYOND; eps 2, 4)
Kaho Sugiura (Sunrise Animation Juku; eps 5, 7, 12)
Kai Iida (ep 8)
Kanji Ogura (Sunrise Animation Juku; ep 2)
Kaori Komai (Team Harada; 7 episodes
eps 3, 6-7, 9-12
)

Kaori Yamamoto (Team Harada; ep 10)
Kasumi Ikeda (ep 1)
Kazuomi Yamashiro (eps 12-13)
Kiri (ep 13)
Kōdai Kitahara (ep 3)
Kōdai Nomura (Sunrise Animation Juku; ep 7)
Kōichi Obata (ep 11)
Kotomi Motono (diomedéa; ep 2)
Kumiko Kawahara (ep 13)
Li Wen Zhang (SUNRISE BEYOND; ep 10)
Lu Wang (eps 8-10)
Mai Kitabayashi (Bandai Namco Pictures Osaka Creative Room; eps 8, 12)
Mami Chida (Bandai Namco Pictures Iwaki Creative Room; 5 episodes
eps 2, 5-6, 10, 13
)

Mamoru Enomoto (ep 7)
Mari Aizawa (Asahi Production; eps 8, 10)
Maruko Ōcha (ep 3)
Masaaki Tanamachi (SUNRISE BEYOND; eps 1-2)
Masato Katsuyoshi (Studio Lings; ep 1)
Mayu Yoshihara (ep 4)
Mei Ling Sun (Studio Lings; ep 1)
Meng Meng Li (eps 7, 10)
Mizuki Takei (Advance Shakujii; eps 1-2)
Mizuki Tejima (Sunrise Animation Juku; eps 5, 13)
Nao Miyazawa (eps 4, 8, 12)
Naoki Ishii (SILVER LINK.; eps 1-2, 5)
Natsumi Terasaka (SUNRISE BEYOND; eps 7-9)
Noa Yoshida (SUNRISE BEYOND; ep 7)
Nozomu Nagata (Bandai Namco Pictures Iwaki Creative Room; 5 episodes
eps 2, 5-6, 10, 13
)

Qi Ming Huang (eps 2, 8-10)
Rebecca (ep 4)
Rei Kamiie (Bandai Namco Pictures Osaka Creative Room; ep 13)
Reiko Nozaki (ep 2)
Rintarō Takeguchi (Asahi Production; eps 10, 13)
Risako Shiina (ep 8)
Ryōta Gōda (M.S.C; eps 1-2)
Sakurako Era (Sunrise Animation Juku; ED; eps 2, 5-6)
Sanae Sugiyama (Kyushu Animation; eps 4, 12)
Sara (ep 12)
Saya Fukuda (Studio Lings; ep 1)
Sayaka Takeuchi (Sunrise Animation Juku; ep 7)
Seika Ogura (ep 10)
Sentarō Yanagino (SILVER LINK.; ep 1)
Shin Kimata (SILVER LINK.; ep 5)
Shōhei Kabasawa (SILVER LINK.; eps 1, 5)
Shu Jun Xiang (eps 9-11)
Shun Takahashi (ep 13)
Si Hui Zhong (eps 2, 7, 11)
Somsak Mahamongkol (Team Harada; eps 3, 7, 12)
Song Cen Hou (eps 6-8, 10-13)
Sung Ha Lee (MICO Animation; eps 11, 13)
Taeko Igo (eps 4, 7-8, 12)
Taiga Kinokuni (SILVER LINK.; ep 1)
Takeru Sugita (Studio Lings; ep 2)
Takuma Okamoto (Angle; eps 1-2)
Takutoshi Nakajima (Sunrise Animation Juku; ep 5)
Takuya Endō (Bandai Namco Pictures Iwaki Creative Room; eps 2, 10, 13)
Takuya Takahagi (Bandai Namco Pictures Iwaki Creative Room; eps 2, 5-6, 10)
Tokushō Takahashi (eps 8, 10, 12)
Tomoko Kikuchi (8 episodes
eps 1, 4-5, 7-9, 12-13
)

Tomomi Morishita (Snow Light Staff; eps 1-2, 9)
Tong You (eps 7, 10-11)
Tsukika Fukuhara (Bandai Namco Pictures Osaka Creative Room; ep 12)
Umeko (eps 5, 7, 11-12)
Xi Nan (5 episodes
eps 6, 8-9, 11-12
)

Xiao Yin Cai (4 episodes
eps 6, 8, 10, 13
)

Xin Bing (Studio Candy Box; ep 1)
Xin Zhang (Studio Candy Box; ep 1)
Xin Zhe Su (eps 4-5, 8)
Xing Rui Fan (ep 2)
Ya Qi Tao (ep 11)
Yan Xiang Zhang (ep 11)
Yasuhiro Nakahara (SUNRISE BEYOND; eps 1, 7)
Yayoi Komiyama (Bandai Namco Pictures Iwaki Creative Room; 5 episodes
eps 2, 5-6, 10, 13
)

Yi Yang Dan (eps 5, 7, 12)
Yong Yin Zhang (eps 7, 10-11)
Yoshiko Toyama (Studio Lings; ep 1)
Yu Long Peng (eps 12-13)
Yūji Maruyama (SILVER LINK.; eps 1-2, 8)
Yūji Yamamoto (diomedéa; ep 2)
Yuka Nakamura (ep 8)
Yuki Endo (Sunrise Animation Juku; eps 5-6, 12)
Yūki Hirota (Sunrise Animation Juku; eps 5, 7, 12)
Yuki Sakai (ep 13)
Yūki Satō (SILVER LINK.; ep 1)
Yūki Shin (Kyushu Animation; ep 4)
Yūki Sone (Bandai Namco Pictures Iwaki Creative Room; eps 10, 13)
Yukiyo Tsuru (Sunrise Animation Juku; ep 5)
Yūko Katō (SUNRISE BEYOND; eps 4, 7-9)
Yumiko Fujiwara (eps 4, 8)
Yurina Sawaki (Bandai Namco Pictures Osaka Creative Room; eps 12-13)
Zhao Qi Ji (ep 12)
Zhi Yuan Long (7 episodes
eps 4, 7-8, 10-13
)

Zi Hao Wang (Studio μ; ep 12)
Zoo (ep 12)
Animation Manager: Yeon Suk Lee (MICO Animation; ep 11)
Animation Style Design: Mo Yun Gu (Yu-Sheng Animation; 10 episodes
eps 1-2, 4-6, 8-10, 12-13
)

Art Setting: Jirō Kōno
Art Setting Assistant:
Kiyomi Ōta
Koji Nagasawa
Li Luo
Setsuna (eps 8-13)
Ying Qian (eps 8-13)
Assistant Director of Photography: Shunsuke Tsukahara (eps 1-13)
Associate producer: Arika Izumi
Background Art:
Ai Kimura (Studio Naya; 8 episodes
eps 1-3, 5-6, 8, 11, 13
)

Akimi Hirakawa (Marvy Jack; 4 episodes
eps 4, 7, 10, 12
)

Ayumi Kitatani (Sunrise Arte; ep 2)
Chan Huy Do (Marvy Jack; eps 4, 10)
Chigusa Yokoyama (Studio Naya; eps 1-3, 6, 11)
Chihito Akahori (Studio Naya; 6 episodes
eps 1-3, 8, 11, 13
)

Daiki Isobe (Studio Naya; 9 episodes
eps 1-6, 8, 11, 13
)

Duc Quy Nguyen (Marvy Jack; eps 4, 10)
Hiromi Kamiyama (Studio Naya; 8 episodes
eps 1-3, 5-6, 8, 11, 13
)

Hyun Ah Song (Marvy Jack; ep 10)
Kana Sugiura (Studio Naya; 8 episodes
eps 1-3, 5-6, 8, 11, 13
)

Kaori Takano (Vectart; ep 5)
Kiyomi Ōta (Sunrise Arte; ep 2)
Koji Nagasawa (Sunrise Arte; ep 2)
Kyoung Ki Kim (Marvy Jack; eps 4, 10)
Li Luo (Pine Forest Animation; eps 8, 12)
Manami Masuda (Studio Naya; eps 1, 5)
Manami Seki (Studio Naya; 7 episodes
eps 1-3, 5, 8, 11, 13
)

Masashiro Watanabe (Goofy; ED)
Megumi Ishida (Sunrise Arte; ep 2)
Midori Takahashi (6 episodes
eps 3-4, 7, 9-11
)

Miho Yamaguchi (Studio Naya; 7 episodes
eps 1-3, 5-6, 8, 11
)

Mitoyo Watanabe (Studio Naya; eps 1, 3)
Miyoko Kobayashi (Studio Naya; eps 3, 13)
Mizue Shōuchi (Studio Naya; 8 episodes
eps 1-3, 5-6, 8, 11, 13
)

Ngoc Bao Vi Huynh (Marvy Jack; eps 4, 10)
Nguyen Hoai Nhi Le (Marvy Jack; eps 4, 10)
Nyoung Yun Jang (Marvy Jack; ep 10)
Ryūta Hayashi (Goofy; ED; ep 9)
Sayaka Umezawa (Sunrise Arte; ep 2)
Shota Suzuki (Studio Naya; eps 1, 6)
Sung Hee Kim (Marvy Jack; eps 4, 10)
Taichi Uchima (Goofy; ep 9)
Takumi Honma (Studio Naya; 6 episodes
eps 1-3, 5, 8, 11
)

Thai Hung Nguyen (Marvy Jack; eps 4, 10)
Thanh Trung Nguyen (Marvy Jack; eps 4, 10)
Thi Anh Truc Pham (Marvy Jack; ep 10)
Thi Diem Huong Tran (Marvy Jack; eps 4, 10)
Thi Kieu Trang Nguyen (Marvy Jack; eps 4, 10)
Thi Lanh Tran (Marvy Jack; eps 4, 10)
Thi Mui Le (Marvy Jack; ep 10)
Thi Nga Pham (Marvy Jack; ep 10)
Thi Thanh Le (Marvy Jack; eps 4, 10)
Thi Thanh Tran (Marvy Jack; eps 4, 10)
Thi Thu Nghia Ha (Marvy Jack; eps 4, 10)
Thuc Anh Luong (Marvy Jack; eps 4, 10)
Viet Khanh Nguyen (Marvy Jack; eps 4, 10)
Viet Manh Le (Marvy Jack; eps 4, 10)
Xuan Khang Le (Marvy Jack; eps 4, 10)
Yao Lu (Marvy Jack; ep 10)
Yui Sudō (Sunrise Arte; ep 2)
Yūta Sakashita (Goofy; ED; ep 9)
Zhen Huan Song (Qiqihar Zhenhuan Animation Design Co., Ltd.; 8 episodes
eps 1-3, 5-6, 8, 11, 13
)

CG Producer:
Norifumi Fujita (OP)
Yūji Nagano
CG Production: Xi Ling
Character Design Assistant:
Kanae Suwa
Yukie Suzuki
CM Production Assistant: Michitaka Mochizuki
Color design: Ritsuko Utagawa
Color setting:
Hiromi Okamoto (6 episodes
eps 1-7 odd, 10, 12
)

Momono Misawa (6 episodes
eps 2, 4, 6, 9, 11, 13
)

Takuya Ogaki (ep 8)
Conceptual Design: Chizuru Miyawaki
Distribution Licensing:
Kaede Katō
Shinpei Kawamura
Editing: Akane Shiraishi
Effect Artist: Kōhei Muramatsu (priestess arts; eps 1-13)
Foley: Keisuke Sogō
HD Editing:
Junichi Arai (qooop; eps 1-13)
Kana Sugiyama (qooop; eps 1-13)
HD Editing Desk: Ryōhei Takeishi (qooop; eps 1-13)
In-Between Animation:
Ai Nagatome (ep 12)
Ai Guang Liang (Wish; eps 4, 6-8, 12)
Aiko Ōura (ep 12)
Ami Satō (Sunrise; ep 8)
Aoi Iwamura (Sunrise Animation Juku; eps 5, 9-10)
Aomi Tanimoto (Studio Gram; ep 1)
Asuka Mifune (PRA; ep 1)
Ayaka Nobusawa (Dangun Pictures; ep 10)
Ayano Miyakawa (animocaramel; ep 1)
Ayumi Tsukamoto (SUNRISE BEYOND; 6 episodes
eps 5, 7, 9-10, 12-13
)

Azuma Gumoto (NAZ; ep 1)
Chika Fujishima (Studio μ; ep 12)
Chika Takayama (Sunrise Animation Juku; eps 8-10)
Ema Nakanishi (Satelight; eps 10, 13)
Fūka Imai (Sunrise; ep 1)
Haruka Furuike (Wish; eps 1-3, 6-9)
Haruka Hatanaka (Studio Neun; ep 1)
Hikari Hishinuma (Wish; eps 6-7, 11)
Hikaru Koga (Rising Force; ep 1)
Himeka Umino (PRA; ep 1)
Hisahide Shimazu (SILVER LINK.; ep 13)
Hitomi Hosoda (Sunrise Animation Juku; eps 10, 13)
Hitomi Taniuchi (Studio μ; ep 12)
Jeremy Lin (SILVER LINK.; ep 13)
Junya Kōno (M.S.J Musashino Production; eps 10, 13)
Kaede Takeno (Rising Force; ep 1)
Kaho Kurita (Wish; ep 5)
Kaho Sugiura (Sunrise Animation Juku; eps 5, 8-10)
Kana Ishibashi (Wish; eps 5, 7)
Kanna Fujisawa (Studio Gram; ep 1)
Kashō Inoue (Studio μ; ep 12)
Kazuki Hayashi (SILVER LINK.; ep 13)
Ken Ebe (Snow Light Staff; eps 5, 10)
Kenta Hiramoto (SUNRISE BEYOND; eps 7-9, 12)
Kōdai Nomura (Sunrise Animation Juku; eps 5, 9-10)
Kokoromi Uno (animocaramel; ep 1)
Maika Enomoto (Sunrise Animation Juku; eps 9-10)
Makoto Andō (Wish; eps 1-4, 9)
Masayuki Kitano (M.S.J Musashino Production; eps 10, 13)
Masumi Kawamura (feel.; ep 1)
Michiko Katsu (M.S.J Musashino Production; eps 10, 13)
Mika Iwamoto (Studio μ; ep 12)
Mina Yuzuki (Wish; ep 6)
Mineko Suzuki (Wish; 7 episodes
eps 2, 6-9, 11-12
)

Minori Kobayashi (ep 1)
Misa Konishi (Studio Neun; ep 1)
Mitsutaka Kimura (Wish; eps 8, 12)
Miyu Honda (Studio Neun; ep 1)
Mizuki Tejima (Sunrise Animation Juku; eps 10, 13)
Moe Shimoji (Wish; eps 2, 4, 9)
Moeka Miyazaki (NAZ; ep 1)
Musa Waleed (SUNRISE BEYOND; eps 5, 7-9, 12)
Naoki Nakamura (Magic Bus; ep 1)
Nattachai Wanjai (NAZ; ep 1)
Nonoka Niwa (Rising Force; ep 1)
Nonoka Suzuki (Studio Gram; ep 1)
Nozomu Ichijo (Wish; eps 7, 11-12)
Risako Yagi (Wish; eps 3, 8)
Rui Yamanaka (PRA; ep 1)
Ryūhei Yamamoto (SUNRISE BEYOND; eps 9, 11, 13)
Sayaka Takeuchi (Sunrise Animation Juku; eps 5, 8, 10)
Sei Sakamoto (feel.; ep 1)
Shi Yang Zhao (PRA; ep 1)
Shiori Ebina (Studio Gram; ep 1)
Shun Takahashi (ep 1)
Takanori Komuro (Sunrise; ep 1)
Takeya Nosaka (SUNRISE BEYOND; eps 8, 12-13)
Takuma Tsuzuki (Studio μ; ep 12)
Takurō Nakamura (Magic Bus; ep 10)
Thi Hai Yen Lai (Wish; eps 2-4, 9, 11)
Tomoko Kikuchi (eps 1, 9)
Tomomi Nakazawa (Rising Force; ep 1)
Toshiki Kimura (Geno Studio; ep 9)
Wakana Nagamatsu (Satelight; ep 13)
Wei Ni Huang (Asahi Production; ep 10)
Wen Xie (Studio Neun; ep 1)
Ya Di Li (Studio Gram; ep 1)
Yan Xiang Zhang (ep 12)
Yōhei Yamamoto (Wish; eps 5, 12)
Yoshiki Kurita (Sunrise; ep 1)
Yoshio Kinoshita (Studio μ; ep 12)
You Qun Chen (Magic Bus; ep 1)
Yū Nozawa (feel.; ep 1)
Yu Yi Yang (Wish; eps 2, 5, 8-9)
Yui Murashima (feel.; ep 1)
Yuki Endo (Sunrise Animation Juku; eps 5, 9-10)
Yūki Hirota (Sunrise Animation Juku; eps 5, 8-9)
Yūki Matsumura (feel.; ep 1)
Yuki Shinozuka (M.S.J Musashino Production; eps 10, 13)
Yukie Suzuki (ep 12)
Yumi Hitora (Studio Lings; ep 1)
Yumi Yogi (M.S.J Musashino Production; eps 10, 13)
Yuna Suzue (Wish; eps 4, 11-12)
Yūri Kai (Studio Gram; ep 1)
In-Between Check:
Haruka Furuike (ep 3)
Kana Ishibashi (eps 5, 9)
Mineko Suzuki (eps 2, 6, 8, 11)
Nozomu Ichijo (eps 4, 12)
Takahiro Nawa (4 episodes
eps 1, 7, 10, 13
)

Key Animation:
Ai Nagatome (eps 3-11 odd)
Aiko Ōura (eps 4, 8, 12)
Akari Minagawa (ep 1)
Akemi Kobayashi (ep 13)
Akie Morimoto (eps 1, 5, 9)
Akihito Asai (ep 12)
Akio Kitahara (eps 4, 8)
Akio Shimotsukasa (ep 12)
Akira Wakabayashi (eps 4, 8, 12)
Ako Kagiyama (ep 10)
Ame Murasaki (ep 12)
Atsumi Koganemaru (eps 4, 8, 12)
Ayako Nitta (eps 1-2)
Chiho Fujiwara (eps 2-3, 7, 11)
Chikai Okado (6 episodes
eps 1-2, 4, 7, 10-11
)

Daisuke Kamei (eps 5, 13)
Eiji Fukuyama (eps 6, 10)
Eri Sano (ep 4)
Eri Yoshinaga (SUNRISE BEYOND; eps 8, 10)
Fumiko Kon (eps 2, 10)
Fumino Kakihata (ep 3)
Haruki Oomori (eps 6, 13)
Hatsumi Takahashi (ep 12)
He Ting Huang (ep 6)
Hideaki Tsukioka (ep 1)
Hidenobu Takahashi (eps 1, 7)
Hideo Amemiya (ep 3)
Hiroko Shigekuni (ep 2)
Hiroyuki Kamura (ep 6)
Hisao Muramatsu (ep 1)
Hisaya Kuwabara (ep 12)
Hitomi Shimodaira (eps 3, 7, 11)
Hitoshi Kamata (ep 4)
Ichiro Hattori (ep 9)
Ikumi Oka (ep 3)
Isamu Fukushima (ep 5)
Isamu Utsuki (eps 3, 7)
Jung Nam Kim (eps 4, 8)
Junko Matsushita (eps 4, 8)
Kae Takakura (OP; eps 1, 5, 13)
Kana Nishijima (ep 4)
Kanae Suwa (ep 9)
Kanako Ōyabu (eps 1, 5, 13)
Kaori Saito (ep 2)
Kaoru Nagakawa (6 episodes
eps 2-3, 6-7, 10-11
)

Katsushi Suzuki (eps 2, 10)
Kazuomi Yamashiro (ep 4)
Kazuyuki Ikai (eps 2-3)
Keiko Ijima (ep 6)
Keita Watabe (ep 12)
Ken Itogaki (ep 9)
Kenji Kuroyanagi (ep 9)
Kenji Nishikawa (ep 13)
Kiri (ep 8)
Kiyoshi Nohji (eps 1, 5)
Kōdai Kitahara (ED)
Kōichi Hayami (ep 9)
Koichi Nakaya (ep 2)
Kōichi Takai (eps 7, 12)
Kōji Togashi (eps 4-5, 8)
Kouki Ikeda (7 episodes
eps 1-3, 5, 9-10, 13
)

Kōya Izumi (ep 12)
Kumiko Kawahara (eps 2, 6, 10)
Lou Ming Huang (ep 7)
Mamiko Nakanishi (ep 13)
Masaaki Tanamachi (SUNRISE BEYOND; ep 9)
Masaharu Morinaka (eps 6, 10)
Masahiro Furihata (ep 3)
Masakazu Okada (ep 9)
Masaki Miyauchi (eps 2, 6, 10)
Masato Nishikawa (ep 3)
Masato Okada (eps 3, 11)
Mi Jin Ju (ep 12)
Michiaki Sugimoto (OP)
Midori Matsumoto (ep 1)
Miki Kato (eps 4, 8)
Min-Ho Jang (MICO Animation; eps 11, 13)
Mitsuhiro Nanbe (ep 4)
Miyuki Matsumoto (SUNRISE BEYOND; eps 9, 11)
Nanako Ninomiya (eps 5, 13)
Naomi Okita (ep 2)
Naoto Takemoto (ep 12)
Natsuki Miyashiro (ep 7)
Nene Nimura (ep 8)
Nobuyasu Murakami (eps 5, 9, 13)
Norifumi Okuno (ep 6)
Pei Yi Yang (ep 1)
Reiko Nozaki (ep 11)
Reiko Saito (eps 2, 6, 10)
Reina Kawasaki (ep 1)
Rena Kawasaki (ep 1)
Rie Ōtani (ep 6)
Rika Mishima (OP; eps 4, 8)
Risa Suzuki (ep 9)
Rui Xing Zheng (ep 7)
Sachiko Shōji (ep 12)
Sahori Uchida (eps 2, 6)
Sara (ep 8)
Sayoko Murai (ep 9)
Seikan Hoshino (eps 1-9, 12)
Shen Qi (eps 3, 7)
Shigenori Taniguchi (eps 2-3, 10)
Shigeru Uchihara (ep 7)
Shin Woo Kim (MICO Animation; eps 11, 13)
Shingo Fujisaki (OP)
Shinichi Sakuma (Bandai Namco Pictures Iwaki Creative Room; ep 10)
Shinichi Wada (eps 1, 5)
Shintaro Tsubota (eps 6, 9)
Shirō Tamaki (4 episodes
eps 3, 7, 11, 13
)

Shu Hao Zhang (ep 8)
Shu Jun Xiang (6 episodes
eps 1-7 odd, 8, 12
)

Shuko Okutani (OP)
Si Hui Zhong (ep 12)
Su Bok Park (MICO Animation; eps 11, 13)
Takanori Suzuki (eps 1, 5, 9, 13)
Takashi Hirabayashi (ep 11)
Takurō Naka (ep 13)
Tetsuya Ishikawa (eps 4, 12)
Tomoka Mizusawa (ep 8)
Tomoki Uekado (eps 2-3, 5-13)
Tomoko Hamanaka (ep 3)
Tomoko Shimizu (ep 12)
Tomoko Tanaka (eps 12-13)
Tomomi Ikeda (ep 1)
Tomoyuki Ōshita (ep 6)
Tong You (ep 12)
Toshihiko Fukano (eps 4, 7)
Umeko (eps 6, 8)
Wakako Yoshida (ep 1)
Yan Xiang Zhang (eps 3, 5-9, 12)
Yasuhiko Uetake (ep 1)
Yasuhiro Nakahara (SUNRISE BEYOND; eps 5, 8-9)
Yasuhiro Ueno (eps 1, 5, 13)
Yasunori Aoki (ep 6)
Yasunori Yamaguchi (ep 12)
Yoshiharu Takayama (eps 2, 10)
Yoshihiro Itō (ep 2)
Yoshihiro Taniguchi (5 episodes
eps 1, 3, 5, 9, 13
)

Yoshiki Mizuno (ep 10)
Yoshitaka Sato (ep 6)
Yue Chun Wang (eps 1, 8-9, 12)
Yuichiro Masuda (ep 2)
Yuka Kudō (ep 8)
Yukari Watabe (ep 2)
Yuki Muraosa (eps 7, 11)
Yukie Suzuki (OP; eps 2-8 even)
Yumiko Kinoshita (ep 2)
Yumiko Tomiki (ep 8)
Yuri Naminoue (eps 1, 13)
Yūsuke Kawabe (6 episodes
eps 3, 7, 9-11, 13
)

Yuu Kaneshiro (eps 4, 8)
Ze Liu (eps 9, 12)
Zi Yang Yu (ep 1)
Line Test:
Jūshichi (ep 10)
Kikyou (ep 10)
Mirai Kawasaki (ep 10)
Mixing Assistant: Haruko Mishima
Music Director: Kōki Adaniya
Music producer: Shinji Yamauchi
Music Production Assistant:
Anna Yoshihara
Yasushi Horiguchi
Overseas Affairs:
Hana Kurozumi
Kumiko Honma
Paint:
Akiko Inoue (Wish; ep 7)
Amane Kamiya (Wish; eps 4, 10)
Asami Nomaguchi (Wish; ep 5)
Atsuko Ito (Wish; ep 8)
Aya Ōtaki (Wish; eps 6, 13)
Ayako Kurome (Wish; ep 8)
Ayane Yokoyama (Wish; eps 5, 11)
Chizue Saitō (Wish; eps 7, 12)
Daiki Egusa (Wish; ep 4)
Dames Jennifer (Wish; eps 2, 8)
Emi Kadono (Wish; eps 8, 11)
Emiko Okui (Wish; eps 1, 9, 13)
Erika Tanaka (Wish; eps 3, 9)
Fusako Nakao (Wish; ep 8)
Han Zheng Zhang (Wish; ep 7)
Haruka Arai (Wish; eps 3, 11)
Hikaru Takigawa (Wish; ep 4)
Hiromi Watanabe (Wish; eps 4, 12)
Hisako Furukawa (Wish; eps 5, 13)
Hitomi Yamase (Wish; ep 2)
Izumi Inoue (Wish; eps 2, 10)
Kōki Imamoto (Wish; eps 1, 7)
Kosuke Mizusawa (Wish; eps 3, 10)
Kōta Sudō (Wish; eps 1, 7)
Kumiko Yamazaki (Wish; ep 1)
Kyōko Sekino (Wish; ep 12)
Makoto Tsumashika (Wish; ep 6)
Manami Sasa (Wish; ep 7)
Marie Koga (Wish; ep 6)
Masayo Ogawa (Wish; ep 5)
Maya Kusumoto (Wish; eps 4, 11)
Mayu Kiyota (Wish; eps 7, 10)
Mayumi Hiraide (Wish; eps 4, 12)
Miku Nishinosono (Wish; eps 2, 8, 13)
Misato Kaneko (Wish; ep 5)
Miyuki Satō (Wish; ep 8)
Nao Kinoue (Wish; eps 2, 10, 13)
Naoki Minami (Wish; ep 3)
Naomi Nakamura (Wish; ep 11)
Natsuki Sone (Wish; ep 4)
Ran Ehara (Wish; eps 3, 9)
Rie Kitazawa (Wish; eps 3, 9-10)
Rieko Umemura (Wish; eps 2, 10, 13)
Ryō Taba (Wish; eps 7, 13)
Saeko Kushima (Wish; ep 6)
Sara Yamazaki (Wish; eps 5, 12)
Satomi Hatano (Wish; ep 6)
Satomi Kusakabe (Wish; ep 5)
Sayaka Sakurai (Wish; ep 6)
Shiho Okamiya (Wish; eps 4, 9)
Shinya Terashima (Wish; eps 3, 12)
Si Bo Yang (Wish; eps 1, 9)
Takaaki Izumi (Wish; eps 1, 9)
Takako Uemura (Wish; eps 1, 12)
Teruka Tanaka (Wish; eps 2, 9, 13)
Terumi Yamada (Wish; eps 6, 10)
Tomoko Takahashi (Wish; eps 5, 11)
Tomomi Muta (Wish; eps 1, 8)
Waka Morita (Wish; eps 3, 10)
Yoko Chiba (Wish; eps 1, 8, 13)
Yosuke Amamoto (Wish; eps 2, 9)
Yuka Kojima (Wish; ep 3)
Yuka Nakamura (Wish; ep 5)
Yukari Kunō (Wish; eps 7, 11)
Yumi Fujiwara (Wish; eps 6, 12)
Yumika Ueno (Wish; eps 6, 12)
Yūsuke Ishihara (Wish; eps 4, 11)
Yuu Takahashi (Wish; ep 2)
Paint Assistant:
Ai Nagatome (eps 11-13)
Aiko Ōura (ep 12)
Hyung Geun Jeon (5 episodes
eps 3, 7-8, 10-11
)

Musa Waleed (SUNRISE BEYOND; ep 13)
Yan Xiang Zhang (eps 10-13)
Yoko Maemura (eps 1-13)
Yūsuke Kawabe (ep 11)
Paint Check:
Hiromi Okamoto (6 episodes
eps 1-7 odd, 10, 12
)

Momono Misawa (6 episodes
eps 2, 4, 6, 9, 11, 13
)

Takuya Ogaki (ep 8)
Paint Manager: Kōsuke Kobashi (Wish; eps 1-13)
Photography:
Hiroki Takano (Asahi Production; eps 9-13)
Kaito Satō (Asahi Production; ep 4)
Kazuki Saitō (Asahi Production; eps 5-13)
Kimiaki Nakano (Asahi Production; ep 4)
Lu An Ke (Asahi Production; eps 1-4)
Mari Gomyo (Asahi Production; 10 episodes
eps 1-3, 5-7, 10-13
)

Masashi Yamazaki (Asahi Production; ep 4)
Nasa Okamura (Asahi Production; eps 1-7)
Natsuki Takei (Asahi Production; eps 9-11)
Ryō Iijima (Asahi Production; ep 4)
Ryō Kujirai (Asahi Production; eps 1-7)
Shiho Imaizumi (Asahi Production; ep 4)
Takaya Ōnuma (Asahi Production; ep 11)
Yūsuke Hasebe (Asahi Production; ep 4)
Yūsuke Horie (Asahi Production; eps 1-8)
Production Advancement:
Aika Ishimaru (eps 2, 6, 10)
Akari Takahashi (eps 4, 8, 12)
Hiroko Kawashima (eps 1, 5, 9, 13)
Kōji Fujii (eps 2, 6, 10)
Maki Inoue (eps 1, 5, 9, 13) 
Mei Kamiyama (eps 4, 8, 12)
Naoto Hirose (eps 3, 7, 11)
Takuhiro Kojima (eps 2, 6, 10)
Yūki Fujino (eps 1, 5, 9, 13)
Production Affairs: Kyōko Koyama
Production Desk: Takamitsu Ueda
Production Desk Assistant: Naofumi Ikemoto (eps 5-13)
Prop Setting: Yumi Nakamura
Publicity: Koharu Takeshita
Publicity Producer: Konomi Kanaya
PV Production Assistant: Michitaka Mochizuki
Sales Planning: Shiori Kondō
Setting Assistant:
Kōji Mikami (Tokyo University of Technology)
Shō Satō (Ludimus)
Setting Production:
Hae Jin Baek
Yuki Nakagami
Setting Research: Kijin Fujiwara
Silhouette Animation:
Kazuki Hashimoto (Sugarless Factory; 10 episodes
eps 1-2, 4-6, 8-10, 12-13
)

Mitsuru Inoue (Sugarless Factory; 10 episodes
eps 1-2, 4-6, 8-10, 12-13
)

Silhouette Composite:
Kazuki Hashimoto (Sugarless Factory; 10 episodes
eps 1-2, 4-6, 8-10, 12-13
)

Mitsuru Inoue (Sugarless Factory; 10 episodes
eps 1-2, 4-6, 8-10, 12-13
)

Silhouette Design:
Jing Si Zhu (Yu-Sheng Animation; 10 episodes
eps 1-2, 4-6, 8-10, 12-13
)

Pin Wen Chen (Yu-Sheng Animation; 10 episodes
eps 1-2, 4-6, 8-10, 12-13
)

Silhouette Illustration: Rieko Matsumura (Sugarless Factory; 10 episodes
eps 1-2, 4-6, 8-10, 12-13
)

Silhouette Line Producer: Norifumi Fujita (Sugarless Factory; 10 episodes
eps 1-2, 4-6, 8-10, 12-13
)

Silhouette Production Advancement: Pin Yu Chen (Yu-Sheng Animation; 10 episodes
eps 1-2, 4-6, 8-10, 12-13
)

Silhouette Storyboard: Kazuma Taketani (Sugarless Factory; 10 episodes
eps 1-2, 4-6, 8-10, 12-13
)

Silhouette Supervision: Zhi Jun Liu (Yu-Sheng Animation; 10 episodes
eps 1-2, 4-6, 8-10, 12-13
)

Silhouette Unit Director: Kazuma Taketani (Sugarless Factory; 10 episodes
eps 1-2, 4-6, 8-10, 12-13
)

Sound Effects: Yui Ando
Sound Production Manager:
Akiko Nakao
Rie Tanaka
Special Effects:
Yi Yang (eps 1-12)
Yoshitaka Murakami (eps 1-12)
Telop Design: Junichi Arai
Theme Song Arrangement:
Fumito Iwai (ED)
Koji Tsukada (OP)
MIO (OP; strings)
Queen Bee (OP)
Theme Song Assistant:
Emi Harada (OP)
Misa Kobayashi (OP)
Theme Song Composition:
Avu Barazono (OP)
Fumito Iwai (ED)
Theme Song Lyrics:
Avu Barazono (OP)
Fumito Iwai (ED)
krage (ED)
Theme Song Performance:
krage (ED)
Queen Bee (OP)
Web Promotion: Aki Tatsumi
Website Production:
Arisa Umino (Kirksville)
Saki Negishi (Kirksville)
Masaaki Mizunaka as Ka Koushun
Saku Mizuno as Ryuu Jusetsu

Mana Hirata as Ishiha
Marika Kōno as Jiujiu
Riho Sugiyama as Xingxing
Taku Yashiro as Ei Sei

Akira Ishida as Hou Shougetsu (eps 7, 9-13)
Akira Koga as Soldier B (ep 2)
Akira Kuwabara as Fortune-teller (ep 5)
Aya Yamane as Third Consort (ep 1)
Ayako Kawasumi as Consort Sha (ep 1)
Chafūrin as Ui (eps 5-6)
Hana Sato as Old woman (ep 5)
Haruka Shiraishi as You Juujou (ep 4)
Harumi Sakurai as Ei Sei's mother (ep 5)
Hayato Kimura as Soldier A (ep 6)
Hiroki Maeda as Gatekeeper B (ep 1)
Hisako Kanemoto as Kin Keiyou (eps 8-9, 11-12)
Hōchū Ohtsuka as Sakyuu You (ep 10)
Honoka Inoue as Reijou (young; ep 13)
Ikumi Hasegawa as Palace lady A (ep 1)
Junichi Yanagita as Soldier A (ep 2)
Kana Ichinose as You Senjou (ep 3)
Kaori Nakamura as Keishi (ep 9)
Ken Mizukoshi as Master (ep 3)
Kenta Sasa as Guard (ep 5)
Kento Shiraishi as
Acolyte (ep 11)
Keiyou's brother (ep 12)
Kippuku Shihitsu (ep 10)
Kikuko Inoue as Narration
Kōsuke Toriumi as Kouran (ep 8)
Lynn as Setsu Gyoei (young; ep 13)
Mai Nakahara as Jusetsu's mother (eps 2, 6)
Makoto Koichi as Ka Koushun (young; ep 1)
Manaka Iwami as Shou Kouei (ep 8)
Mari Hino as Palace lady A (ep 4)
Marie Ōi as Attendant (eps 11-12)
Masako Katsuki as Empress Dowager (eps 1-2, 7)
Masashi Nogawa as
Attendant (ep 1)
Host (ep 10)
Mayu Minami as Yuisa (ep 8)
Mayuko Kazama as Boy eunuch B (ep 6)
Misa Ishii as Serving woman (ep 3)
Misato Matsuoka as Boy eunuch A (ep 6)
Mitsuru Ogata as Hou Ichigyou (eps 7, 9)
Naoko Komatsu as So Kougyou (ep 2)
Natsumi Fujiwara as Shiken (young; ep 8)
Nobuhiko Okamoto as Tan Kai
Reigo Yamaguchi as Eunuch (ep 8)
Reimi as Woman (ep 5)
Reina Ueda as Un Kajou
Rie Kugimiya as
An Keiran (ep 9)
Sai Enrin (ep 9)
Riho Sugiyama as Ri Shuuyou (ep 1)
Rina Honnizumi as Palace lady B (ep 4)
Ryō Yaginuma as Soldier B (ep 6)
Ryou Sugisaki as Un Eitoku (eps 1, 10)
Sachiko Kojima as Ashuu (ep 1)
Shōgo Sakata as Eunuch A (ep 2)
Shōya Ishige as Merchant A (ep 3)
Sōma Saitō as Kakukou (ep 2)
Takayuki Miyamoto as Merchant (ep 10)
Takuya Eguchi as Ran Hyougetsu (eps 3, 5-7)
Tasuku Hatanaka as Shiken (ep 8)
Tomokazu Sugita as Setsu Gyoei (5 episodes
eps 4, 6, 10-11, 13
)
Yōji Ueda as Kin Koukei (ep 13)
Yoshihito Sasaki as Entei (ep 2)
Yota Yamamoto as Merchant B (ep 3)
Yuga Sato as Eunuch B (ep 2)
Yuka Nukui as
Palace lady B (ep 1)
Shousui/Han-oujo (ep 2)
Yuki Arai as Ka Meiin (ep 10)
Yūki Ishikari as
Gatekeeper A (ep 1)
Shifu (ep 5)
Yukiko Motoyoshi as Princess Meiju (eps 6-7)
Yukiya Matsui as Bookseller man (ep 9)
Yuna Yoshino as Attendant (ep 3)
Yurina Amami as Josei (eps 10-12)
Japanese companies
2nd Key Animation:
Advance Shakujii (eps 1-2)
Art Base Bam (ep 12)
Asahi Production (4 episodes
eps 3, 8, 10, 13
)

Bandai Namco Pictures Iwaki Creative Room (5 episodes
eps 2, 5-6, 10, 13
)

Bandai Namco Pictures Osaka Creative Room (eps 12-13)
Be Loop (ep 2)
Candy Box (ep 1)
diomedéa (ep 2)
J.C. Staff (ep 10)
Kyushu Animation (eps 4, 12)
M.S.C (eps 1-2)
M.S.J Musashino Production (eps 4, 7, 12)
Makaria (ep 2)
Mico Animation (eps 11, 13)
Nakamura Production (eps 3, 9-12)
R.I.C (ep 7)
RadPlus (eps 2, 4-7, 9-13)
Revival (eps 2, 5)
SAS (eps 9, 13)
Seed (ep 3)
Seven Seas (ep 7)
Shanghai Phantom (ep 3)
SILVER LINK. (eps 1-2, 5, 8)
Snow Light Staff (eps 1, 8-9)
Studio Angle (eps 1-2)
Studio Gimlet (6 episodes
eps 3-5, 8, 12-13
)

Studio Gram (eps 2-3, 6-7)
Studio Lings (eps 1-2, 5)
Studio μ (6 episodes
eps 1, 4-6, 12-13
)

Sunrise Animation Juku (eps 2, 5-7, 13)
Sunrise Beyond (eps 1-4, 7-10)
Team Harada (8 episodes
eps 1, 3, 6-7, 9-12
)

Triple A (ep 7)
xenron (ep 7)
Animation Direction: Mico Animation (eps 11, 13)
Animation Production: Bandai Namco Pictures
Background Art:
Goofy (ED; ep 9)
Marvy Jack (4 episodes
eps 4, 7, 10, 12
)

PEEC Animation (ep 9)
Pine Forest Animation (8 episodes
eps 1-3, 5-6, 8, 11, 13
)

Qiqihar Zhenhuan Animation Design Co., Ltd. (8 episodes
eps 1-3, 5-6, 8, 11, 13
)

Studio Moonriver (eps 7, 12)
Studio Naya (9 episodes
eps 1-6, 8, 11, 13
)

Sunrise Arte (ep 2)
Vectart (ep 5)
Broadcaster:
AT-X (2022-10-02)
Gunma TV (2022-10-01)
Kansai Telecasting Corporation (2022-10-02)
Nippon BS Broadcasting Corporation (2022-10-01)
Tochigi TV (2022-10-01)
Tokyo MX (2022-10-01)
CG Production Assistance: Sugarless Factory (OP)
Editing Studio: Seyama Editing Room
HD Editing: qooop (Q-Tec Studio; eps 1-13)
In-Between Animation:
animocaramel (ep 1)
Asahi Production (ep 10)
Ashi Productions (ep 1)
asread (ep 1)
Bandai Namco Pictures Osaka Creative Room (ep 1)
Bandai Namco Pictures Osaka Studio (ep 1)
Chiptune (ep 1)
CJT (ep 12)
Dangun Pictures (eps 1, 10)
diomedéa (eps 1, 10)
FAI International (ep 1)
feel. (ep 1)
Geno Studio (ep 9)
M.S.J Musashino Production (6 episodes
eps 4, 7-8, 10, 12-13
)

Magic Bus (eps 1, 10)
MK-Za (ep 1)
Nakamura Production (ep 1)
NAZ (ep 1)
OLM (ep 3)
PRA (ep 1)
R.I.C (5 episodes
eps 1, 3, 7-8, 10
)

RadPlus (6 episodes
eps 1, 3-5, 10, 13
)

Revival (eps 1-5, 10, 12)
Rising Force (ep 1)
Satelight (eps 10, 13)
SILVER LINK. (ep 13)
Snow Light Staff (eps 5, 10)
Studio Gimlet (ep 13)
Studio Gram (eps 1, 10)
Studio Lings (ep 1)
Studio Neun (ep 1)
Studio μ (eps 1, 12)
Sunrise (eps 1, 8)
Sunrise Animation Juku (eps 5, 8-10, 13)
Sunrise Beyond (eps 5, 7-13)
Taiguan Animation (10 episodes
eps 1-6, 8-9, 11-12
)

Triple A (eps 7, 10)
Wish (eps 1-9, 11-12)
Internet Streaming:
Abema Premium (2022-10-04)
Amazon Prime Video (2022-10-01)
Anime Hōdai (2022-10-04)
au Smartpass Premium (2022-10-04)
Bandai Channel (2022-10-04)
Docomo Anime Store (2022-10-04)
Fuji TV On Demand (2022-10-04)
GyaO! (2022-10-04)
Hikari TV (2022-10-04)
Hulu (2022-10-04)
J:COM (2022-10-04)
music.jp (2022-10-04)
Netflix (2022-10-04)
Niconico (2022-10-04)
TELASA (2022-10-04)
U-NEXT (2022-10-04)
Video Market (2022-10-04)
Key Animation:
Bandai Namco Pictures Iwaki Creative Room (ep 10)
Mico Animation (eps 11, 13)
Sunrise Beyond (eps 5, 8-10)
Line Test:
Asahi Production (eps 1-13)
Logo Design: BALCOLONY.
Music Production: Aniplex
Paint:
M.S.J Musashino Production (ep 8)
R.I.C (eps 7-8)
Wish (eps 1-13)
Paint Assistance: Sunrise Beyond (ep 13)
Photography: Asahi Production (eps 1-13)
Poster Design: BALCOLONY.
Silhouette Animation: Sugarless Factory (10 episodes
eps 1-2, 4-6, 8-10, 12-13
)

Silhouette Illustration: Yu-Sheng Animation (10 episodes
eps 1-2, 4-6, 8-10, 12-13
)

Sound Production: Magic Capsule
Theme Song Production: Sony Music Labels (OP; ED)
Website Production: Kirksville
English cast
English staff
ADR Director: Jerry Jewell
ADR Script:
Alex Mai
Audrey Drake Rigg (eps 8, 10, 13)

ADR Prep: Olivia Harris
ADR Script Supervisor: Bonny Clinkenbeard
Assistant ADR Director: Jill Harris
Quality Checker: Geoff Mazzolini (subtitles)
Subtitle Timing: Krzysztof Kunc (Aniplus Asia)
English companies
Internet Streaming: Crunchyroll
French staff
French cast
Translation: Marion Sals

Proofreading: Sophie Sun
Spotting: Nolan Fond
(none)
French companies
(none)
Italian staff
Italian companies
(none)
Internet Streaming: Crunchyroll
Italian cast
(none)
German staff
German cast
Translation: Jacqueline Philippi

Project Manager: Tobias Philippi
Quality Control: Nico Keßler
Revision: Sandra Ritzer
Typesetting: Sandra Ritzer
(none)
German companies
(none)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

Compare this anime's credits with others

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology