Gleipnir (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
Глейпнир (Russian)
グレイプニル (Japanese)
Plot Summary: Shūichi Kagaya is an intelligent and friendly high school student satisfied with his normal everyday life, which is why he is very careful to protect his secret: that he can transform into a terribly cute monster. But one day he uses his powers and risks discovery to save a girl. (from manga)
User Ratings: 147 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 4 votes (sub:2, raw:1, dub:1)
 Excellent: 15 votes (sub:13, dub:2)
 Very good: 45 votes (sub:41, dub:2, others:2
1 Portuguese subtitled
1 Spanish subtitled
)
 Good: 34 votes (sub:26, dub:6, others:2
2 Portuguese subtitled
)
 Decent: 26 votes (sub:19, dub:3, raw:2, others:2
1 French subtitled
1 Spanish subtitled
)
 So-so: 7 votes (sub:6, others:1
1 Spanish subtitled
)
 Not really good: 5 votes (sub:5)
 Weak: 3 votes (sub:3)
 Bad: 3 votes (sub:3)
 Awful: 3 votes (sub:3)
 Worst ever: 2 votes (sub:2)
Seen in part or in whole by 298 users, rank: #2710 (of 8356)
Median rating: Good
Arithmetic mean: 6.816 (Good−), std. dev.: 1.9588, rank: #3856 (of 8448)
Weighted mean: 6.860 (Good), rank: #3637 (of 8448) (seen all: 6.92 / seen some: 6.37 / won't finish: 4.95)
Bayesian estimate: 6.905 (Good), rank: #3178 (of 6446)
Number of episodes: 13
Episode titles: We have 13
Vintage: 2020-04-05
Opening Theme:
"Altern-ate-" by H-el-ical//
Ending Theme:
"Ame to Taieki to Nioi" (Rain, Bodily Fluids, and Smell) by Mili
Reviews: Show:
Gleipnir ‒ Episode 13 (Jun 30, 2020)
Gleipnir ‒ Episode 12 (Jun 24, 2020)
Gleipnir ‒ Episode 11 (Jun 18, 2020)
Gleipnir ‒ Episode 10 (Jun 10, 2020)
Gleipnir ‒ Episode 9 (Jun 2, 2020)
Gleipnir ‒ Episode 8 (May 26, 2020)
Gleipnir ‒ Episode 7 (May 19, 2020)
Gleipnir ‒ Episode 6 (May 12, 2020)
Gleipnir ‒ Episode 5 (May 5, 2020)
Gleipnir ‒ Episode 4 (Apr 28, 2020)
Gleipnir ‒ Episodes 1-3 (Apr 22, 2020)
Gleipnir (Apr 22, 2020)
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Japanese staff
Japanese cast
Director: Kazuhiro Yoneda
Series Composition: Shinichi Inotsume
Script:
Masahiro Okubo (eps 4-5, 9)
Natsuko Takahashi (eps 2, 6, 10)
Rinrin (eps 3, 7, 12)
Shinichi Inotsume (4 episodes
eps 1, 8, 11, 13
)

Storyboard:
Fumitoshi Oizaki (ep 10)
Hiroyuki Morita (eps 6, 11-12)
Katsumi Terahigashi (ep 9)
Katsuya Shigehara (ep 2)
Kazueki Mitaka (ep 7)
Kazuhiro Yoneda (5 episodes
eps 1, 4-5, 7, 13
)

Masao Kawase (ep 5)
Ryōma Ebata (ep 2)
Ryota Aikei (ep 4)
Shigemitsu Hamao (EXPLOSION; ED)
Takaomi Kanasaki (ep 8)
Yoshiaki Kyougoku (ep 3)
Unit Director:
Katsuya Shigehara (ep 2)
Kazuhiro Yoneda (eps 1, 6, 9)
Masashi Abe (ep 8)
Michita Shiroishi (ep 11)
Motoki Nakanishi (ep 3)
Naotaka Hayashi (ep 13)
Ryota Aikei (ep 4)
Shigemitsu Hamao (EXPLOSION; ED)
Sho Kitamura (eps 5, 10)
Takashi Andō (eps 7, 12)
Toshiyuki Yamashita (Hyperbole; OP)
Yasushi Muroya (OP)
Yoshinobu Kasai (eps 6, 9)
Original creator: Sun Takeda
Character Design: Takahiro Kishida
Art Director: Yuka Okamoto
Chief Animation Director:
Noriyuki Imaoka (8 episodes
eps 1-2, 4, 6, 8-9, 11, 13
)

Takao Maki (eps 3, 7, 12-13)
Takeshi Yoshioka (eps 5, 10, 13)
Tomoaki Kado (eps 4, 6, 8, 11)
Tomoko Fukunaga (ep 12)
Animation Director:
Akihiro Ōtake (ep 8)
Ayumi Tsukamoto (eps 5, 9, 12)
Chotanan Pipobworachai (eps 3, 6)
Eri Ogawa (eps 3, 6)
Etsushi Mori (eps 9-10)
Gin Kugumiya (eps 4, 12)
Hirotoshi Arai (OP; ep 13)
Hotaka Hashimoto (ep 8)
Isamu Utsuki (ep 10)
Junko Matsushita (ep 6)
Kaito Mogi (eps 3, 10, 13)
Kaori Saito (ep 10)
Kenta Nagahashi (ep 8)
Kyoko Aburanuno (eps 1, 4, 7, 13)
Maki Fukui (eps 9, 12)
Mamoru Kurata (ep 13)
Masahiro Sekiguchi (eps 3, 7, 9, 12)
Masahiro Yamanaka (4 episodes
eps 2, 7, 10, 13
)

Masumi Hattori (ep 6)
Mayumi Hidaka (6 episodes
eps 2, 4-5, 7, 10, 12
)

Michinori Shiga (ep 11)
Minefumi Harada (ep 11)
Miyako Nishida (ep 11)
Nagisa Takahashi (ep 6)
Noriyuki Imaoka (eps 1, 13)
rere (eps 3, 6)
Ryōma Ebata (ep 2)
Satoru Nakaya (ep 13)
Satoshi Furuhashi (ep 13)
Suwarin Promjutikanon (eps 3, 6)
t.s (ED)
Takao Maki (eps 3, 13)
Takeshi Yoshioka (ep 13)
Tomoaki Kado (eps 1-3, 13)
Tomoko Fukunaga (eps 3, 9, 12)
Toshiya Washida (ep 9)
Yoshiko Nakajima (ep 10)
Yuitsu Kusakabe (ep 10)
Yūki Fukuchi (ep 8)
Yun Liu Liu (STUDIO MASSKET; ep 3)
Art design: Yuka Okamoto
Sound Director: Yukio Nagasaki
Cgi Director: Keiichi Eda
Director of Photography: Yasuhiro Asagi
Executive producer: Hideyuki Igarashi (Kodansha)
Producer:
Adam Zehner (FUNimation Productions) 
Shin Furukawa (Kodansha)
Takaya Ibira (bilibili)

2D Materials Design:
Akane Gonda (Chiptune; ep 13)
Maori Yusa (Chiptune; 8 episodes
eps 1-2, 4, 8-10, 12-13
)

Mayuko Oikawa (Chiptune; eps 1, 3)
Shoko Dobashi (Chiptune; eps 8, 13)
Yuri Kumezawa (Chiptune; eps 1-8, 13)
Yuri Miyoshi (Chiptune; ep 4)
Yuriko Okawa (Chiptune; eps 1, 4)
2nd Key Animation:
Ai Tomohiro (WHITE FOX Izukogen Studio; eps 2-5)
Airi Sakai (PINE JAM; 8 episodes
eps 1, 4-5, 7, 10-13
)

Aki Yamauchi (ep 1)
Akiko Hirata (eps 2, 10)
Akinori Mochimaru (Studio Neun; ep 11)
Apiwat Manorothjaturong (ep 6)
Asako Ooshige (ep 8)
Asumi Ozawa (ep 6)
Ayaka Tachikawa (WHITE FOX Izukogen Studio; eps 2-5)
Chalermpol Inlom (ep 6)
Chinami Shibata (ep 5)
Daiki Abe (WHITE FOX Izukogen Studio; eps 2-5)
Emiri Sugiyama (ep 6)
Eri Kamata (David Production; ep 2)
Haruka Haseda (ep 2)
Haruka Shojima (WHITE FOX Izukogen Studio; eps 2-5)
Hikaru Okabayashi (Studio Neun; ep 11)
Hiroki Kamomiya (WHITE FOX Izukogen Studio; eps 2-5)
Hirotoshi Arai (OP; ep 2)
Hitomi Miura (WHITE FOX Izukogen Studio; eps 2-5)
Hitomi Satō (ep 11)
Hitoshi Kaizawa (ep 11)
Jin Nakazono (eps 8, 11)
Junko Asano (ep 1)
Kaito Mogi (eps 1-2)
Kana Tosaoka (eps 3, 13)
Kasumi Motoki (ep 8)
Keiko Iwata (WHITE FOX Izukogen Studio; eps 2-5)
Kimikazu Saito (WHITE FOX Izukogen Studio; eps 2-5)
Kokoro Ikarashi (PINE JAM; eps 1, 3-4, 7-13)
Kosuke Hiramatsu (Studio Lings; ep 3)
Kouko Torinoumi (WHITE FOX Izukogen Studio; ep 2)
Kurumi Kishida (6 episodes
eps 1, 7, 9-10, 12-13
)

Maki Fukui (ep 12)
Mamoru Kurata (ep 4)
Manop Jangsataen (ep 6)
Mariko Uehara (WHITE FOX Izukogen Studio; eps 2-5)
Masako Watanabe (Studio Comet; ep 10)
Masayuki Katou (ep 12)
Megumi Yamazaki (ep 11)
Mina Inagaki (David Production; ep 2)
Minh Thoang Le (Studio Comet; ep 10)
Minoru Tanaka (OP; eps 1, 10)
Misa Itabashi (David Production; ep 2)
Misa Konishi (Studio Neun; ep 11)
Miyuki Sasagawa (ep 2)
Mizuki Iwatari (5 episodes
eps 1, 4, 7, 9, 13
)

Mizuki Kamomiya (WHITE FOX Izukogen Studio; eps 2-5)
Nabiki Shōda (LINEFARM; ep 8)
Nae Nishikimi (WHITE FOX Izukogen Studio; eps 2-5)
Nanako Fukuda (David Production; ep 2)
Nobuyuki Hiramatsu (WHITE FOX Izukogen Studio; eps 2-5)
Noeko Kashiuchi (ep 6)
Rai Cobos (David Production; ep 2)
Rina Iwama (WHITE FOX Izukogen Studio; eps 2-5)
Rintarō Hayashi (WHITE FOX Izukogen Studio; eps 3-5)
Ryūtarō Yamada (ep 6)
Sachiko Suzuki (ep 5)
Saki Fujita (ep 9)
Sakura Shiba (David Production; ep 2)
Satoshi Kaizawa (ep 11)
Shiho Nakazawa (PINE JAM; OP; eps 1-5, 7, 9-13)
Shiina Motoyashiki (ep 12)
Shiori Sano (studio hb; ep 11)
Shunsuke Itai (8 episodes
eps 1-4, 9-11, 13
)

Takashi Ogawa (WHITE FOX Izukogen Studio; eps 2-5)
Takurō Sakurai (eps 2-3, 9, 13)
Terufumi Komori (Studio Lings; ep 3)
Tōko Miyaji (WHITE FOX Izukogen Studio; eps 2-5)
Toku Watanabe (Studio Neun; ep 11)
Tomohiro Koga (WHITE FOX Izukogen Studio; ep 2)
Tomokazu Shimabukuro (ep 2)
Tomoya Noguchi (PINE JAM; eps 1-2, 4-13)
Yasuhiro Tsuchiya (LINEFARM; ep 8)
Yoshio Yoshimatsu (ep 1)
Yosuke Imakubo (ep 2)
Yūichirō Yamada (ep 2)
Yuitsu Kusakabe (PINE JAM; eps 10-11)
Yūsuke Kawabe (ep 2)
3D CG: Naoya Kinoshita (ED)
3D Modeling: Ryo Kobayashi (Chiptune)
Action Animation Director: Satoru Nakaya (ep 9)
Animation producer: Kazuyoshi Mukaitouge (PINE JAM)
Assistant Animation Director:
Hirotoshi Arai (ep 2)
Kaito Mogi (eps 6-7)
Kurisu Ogawa (ep 12)
Mizuki Iwatari (eps 6-7)
Satoru Nakaya (ep 1)
Yukiyo Komito (6 episodes
eps 4-5, 9-10, 12-13
)

Assistant Chief Animation Director:
Akira Takata (eps 2, 10)
Masahiro Sekiguchi (ep 2)
Satoru Nakaya (ep 10)
Tomoaki Kado (ep 9)
Tomoko Fukunaga (ep 8)
Associate producer:
Emiko Iijima (FUNimation Productions) 
Isao Hidaka (Kodansha)
Masahiro Hibi (Kodansha)
Shu Ren Xu (bilibili)
Background Art:
Ai Kimura (Studio Naya; eps 10, 12)
Akari Furuse (Studio Naya; eps 10, 12)
Akemi Higashi (PINE JAM; OP, ED; 11 episodes
eps 1-4, 6-8, 10-13
)

Akira Itō (Studio ARA; eps 1-4, 6-8)
Anh Tieu (FSE COMPANY; eps 9, 11)
Atsushi Satomi (Atelier Makaria; eps 8, 11)
Aya Sato (Y.A.P. Ishigaki Production; ep 13)
Ayumi Takasaki (Y.A.P. Ishigaki Production; ep 13)
Du Bi Kim (WHITE LINE; ep 7)
Duc Minh (FSE COMPANY; eps 9, 11)
Ema Sugawara (PINE JAM; OP; eps 1-4, 8, 13)
Emiko Koizumi (PINE JAM; eps 11, 13)
Eriko Nakamura (Y.A.P. Ishigaki Production; ep 13)
Hai Duc (FSE COMPANY; ep 11)
Hai Phi Dang (Y.A.P. Ishigaki Production; ep 13)
Hien Do (Studio Suuuu; eps 2, 6)
Hieu Minh (FSE COMPANY; ep 9)
Hirofune Hane (Art Studio Zao; ep 11)
Hiroshi Kanno (Y.A.P. Ishigaki Production; eps 9, 13)
Hisayo Usui (CloverWorks Art Room; ep 9)
Hoa Nguyen (Studio Suuuu; ep 8)
Hung Dao (Studio Suuuu; ep 8)
Hyuk Soo Lim (WHITE LINE; eps 6-8)
Izumi Ozawa (CloverWorks Art Room; ep 9)
Ju Seon Cha (WHITE LINE; eps 1, 3-4, 6-8)
Kana Sugiura (Studio Naya; eps 10, 12)
Kaori Masaki (Y.A.P. Ishigaki Production; ep 13)
Kazuki Ikeda (PINE JAM; eps 2-3, 8, 13)
Kazumaru Ando (PINE JAM; OP; eps 1-4, 8, 13)
Kenta Saitō (PINE JAM; OP; 7 episodes
eps 1-4, 7-8, 13
)

Kimiyo Saito (CloverWorks Art Room; ep 9)
Kōhei Kobayashi (Y.A.P. Ishigaki Production; ep 13)
Mai Hoang (Studio Suuuu; eps 2, 6, 8)
Mai Le (Studio Suuuu; eps 2, 6, 8)
Makiko Hirasawa (CloverWorks Art Room; ep 9)
Manami Masuda (Studio Naya; eps 10, 12)
Mayumi Usuda (PINE JAM; ep 5)
Minh Phuoc Bui (Y.A.P. Ishigaki Production; ep 13)
Minh Triet Nguyen (WHITE LINE; eps 1, 4)
Misaki Ōno (Y.A.P. Ishigaki Production; eps 9, 13)
Mizue Shōuchi (Studio Naya; eps 10, 12)
Moe Sumimoto (Y.A.P. Ishigaki Production; ep 13)
Nao Kanō (PINE JAM; eps 11, 13)
Natsuko Tsutsumiya (Y.A.P. Ishigaki Production; ep 13)
Nga Thi (FSE COMPANY; eps 9, 11)
Ngan Hoang (FSE COMPANY; ep 11)
Ngoc Long Huynh (Y.A.P. Ishigaki Production; ep 13)
Nguyet Thi (FSE COMPANY; eps 9, 11)
Park Sung Hyun (WHITE LINE; eps 1, 3-4, 6-7)
Phuoc Truong Nguyen (WHITE LINE; eps 1, 3-4, 6-8)
Sakura Haruno (Atelier Makaria; ep 8)
Sanpō Itō (Studio ARA; eps 1-4, 6-8)
Satoru Hirayanagi (Art Studio Zao; ep 11)
Sayaka Kashiwamura (Y.A.P. Ishigaki Production; ep 13)
Senjin Akahori (Studio Naya; eps 10, 12)
Seo Jin Lee (WHITE LINE; eps 1, 4)
Shiho Yanase (PINE JAM; 9 episodes
eps 1-3, 5, 8-10, 12-13
)

Sumiko Aihara (PINE JAM; OP; 9 episodes
eps 1-4, 7-9, 11, 13
)

Takayoshi Fukushima (Y.A.P. Ishigaki Production; eps 9, 11)
Tam Kim (FSE COMPANY; eps 9, 11)
Thi Kim Oan Nguyen (WHITE LINE; eps 1, 4)
Thi Le Huyen Vo (WHITE LINE; eps 1, 4, 6)
Thi My Thanh Do (Y.A.P. Ishigaki Production; ep 13)
Thi Nguyet Hien Nguyen (Y.A.P. Ishigaki Production; ep 13)
Thi Thu Hoa Nguyen (Y.A.P. Ishigaki Production; ep 13)
Thi Truong Nguyen (WHITE LINE; eps 1, 3-4, 6-8)
Tomoko Momose (PINE JAM; OP; ep 5)
Toshiyuki Yoshimura (PINE JAM; eps 1, 11, 13)
Trang Nguyen (Studio Suuuu; eps 2, 6, 8)
Yasuki Yamamoto (PINE JAM; eps 1-2)
Yasunari Usuda (PINE JAM; OP; eps 1-13)
Yōta Suzuki (Studio Naya; eps 10, 12)
Youichirou Yamamoto (PINE JAM; eps 7-8, 10-13)
Yuichiro Nakajima (PINE JAM; eps 1-3, 13)
Yuka Okamoto (PINE JAM; OP; eps 1-13)
Yumi Kamiyama (Studio Naya; eps 10, 12)
Yusuke Ikeda (Studio Suuuu; eps 2, 6, 8)
Yuuki Oyamada (PINE JAM; 4 episodes
eps 8, 10, 12-13
)

Zhen Huan Song (Qiqihar Zhenhuan Animation Design; eps 10, 12)
CG Producer: Masayuki Narai
Character Setting Cooperation:
Aika Kawasaki (eps 8-11, 13)
Hiroaki Motoigi (eps 5, 9-10)
Color Check:
Akane Abe (ep 12)
Asako Ohashi (Hiwa; ep 8)
Hitomi Ikeda (ep 11)
Kasumi Hoshi (ep 9)
Kenji Matsuo (eps 1, 5)
Maika Sakurai (ep 3)
Maki Yamamoto (eps 2, 7, 13)
Mariko Suzuki (ep 11)
Ran Fushimi (ep 6)
Ryōta Katsuta (eps 2, 7, 13)
Sayuri Yoshida (ep 10)
Takeshi Kurihara (ep 4)
Yasuji Sakagami (OP, ED)
Color Check Assistant: Yasuji Sakagami (ep 6)
Color design: Yasuji Sakagami
Color setting:
Akane Abe (ep 12)
Asako Ohashi (Hiwa; ep 8)
Hitomi Ikeda (ep 11)
Kasumi Hoshi (ep 9)
Kenji Matsuo (eps 1, 5)
Maika Sakurai (ep 3)
Maki Yamamoto (eps 2, 7, 13)
Mariko Suzuki (ep 11)
Ran Fushimi (ep 6)
Ryōta Katsuta (eps 2, 7, 13)
Sayuri Yoshida (ep 10)
Takeshi Kurihara (ep 4)
Yasuji Sakagami (OP, ED)
Digital Finish Animation:
Airi Sakai (eps 6, 13)
Hirotoshi Arai (eps 2-3)
Jin Nakazono (eps 8, 11)
Kana Tosaoka (ep 12)
Mamoru Kurata (ep 5)
Mizuki Iwatari (8 episodes
eps 2-3, 7-10, 12-13
)

Digital In-between Animation:
Airi Sakai (eps 6, 13)
Hirotoshi Arai (eps 2-3)
Jin Nakazono (eps 8, 11)
Kana Tosaoka (ep 12)
Mamoru Kurata (ep 5)
Mizuki Iwatari (8 episodes
eps 2-3, 7-10, 12-13
)

Editing: Kumiko Sakamoto
Finish Animation:
Kana Aizawa (EKACHI EPILKA; ep 6)
Kazuhiro Irisawa (EKACHI EPILKA; ep 6)
Maki Yamamoto (PINE JAM; eps 7, 10)
Rie Kakizaki (EKACHI EPILKA; ep 6)
Ryōta Katsuta (PINE JAM; eps 7, 10)
Sayuri Yoshida (PINE JAM; ep 10)
t.s (PINE JAM; ED)
Yasuji Sakagami (PINE JAM; OP, ED; eps 1-3, 9)
HD Video Editing: Yuu Ooseki (Q-Tec)
HD Video Editing Assistant:
Kazuki Kiyohara (Q-Tec; eps 1, 4)
Sayuka Suzuki (Q-Tec; ep 8)
Taichi Wakamatsu (Q-Tec; 8 episodes
eps 2-3, 5-7, 9-10, 13
)

Yuuta Mochizuki (Q-Tec; eps 11-12)
Illustration Cooperation: Yuki Sakurai (ep 5)
In-Between Animation:
Akira Maeda (PINE JAM; OP; 10 episodes
eps 2-5, 7-10, 12-13
)

Asumi Ozawa (EKACHI EPILKA; ep 6)
Emiri Sugiyama (EKACHI EPILKA; ep 6)
Eri Kimura (EKACHI EPILKA; ep 6)
Ibuki Saito (PINE JAM; 7 episodes
eps 5, 7-10, 12-13
)

Kana Tosaoka (PINE JAM; OP, ED; 7 episodes
eps 1-4, 7, 10, 13
)

Kasumi Motoki (Felix Film; ep 8)
Kokoro Ikarashi (PINE JAM; 11 episodes
eps 1-5, 7-8, 10-13
)

Kurumi Kishida (PINE JAM; OP; 8 episodes
eps 1-5, 7, 9, 13
)

Meng Meng Li (Felix Film; ep 8)
Minoru Tanaka (PINE JAM; ep 1)
Ryūtarō Yamada (EKACHI EPILKA; ep 6)
Shiho Nakazawa (PINE JAM; 10 episodes
eps 1-5, 7, 9-10, 12-13
)

Shiina Motoyashiki (PINE JAM; eps 1-4)
Shin Katō (PINE JAM; ep 1)
Tomomi Sato (EKACHI EPILKA; ep 6)
Yuitsu Kusakabe (PINE JAM; ep 7)
In-Between Check:
Akihiko Ota (Studio PaTHoS; ep 11)
Kana Tosaoka (OP, ED; eps 3, 7, 12)
Kasumi Motoki (ep 8)
Kokoro Ikarashi (eps 2, 5, 10)
Kurumi Kishida (ep 1)
Shiho Nakazawa (eps 4, 9, 13)
In-Between Check Assistant: Kokoro Ikarashi (ep 7)
Key Animation:
Aika Kawasaki (ep 10)
Airi Sakai (OP; 9 episodes
eps 1-2, 4-5, 7, 9-10, 12-13
)

Aki Kumada (ep 1)
Altair (ep 12)
Arisa Kajiyama (ep 6)
Atsushi Kasano (ep 12)
Atsushi Komatsu (ep 3)
Ayako Kakiuchi (eps 3, 9, 13)
Ayumi Tsukamoto (ep 1)
Chansard Vincent (ep 9)
Chinami Shibata (6 episodes
eps 2, 4-5, 7, 10, 12
)

Chotanan Pipobworachai (ep 6)
Daisuke Agata (eps 9-10)
Daisuke Shibukawa (OP)
Emiko Momose (ep 11)
Eri Irei (OP)
Etsushi Mori (ep 8)
Feng Cheng Hu (STUDIO MASSKET; ep 3)
Frank Lee (eps 9, 12)
Fumio Matsumoto (OP; ep 13)
Gin Kugumiya (eps 2, 4)
Guo Huan Li (STUDIO MASSKET; ep 9)
Hachi (eps 9, 13)
Hideo Amemiya (ep 6)
Hirofumi Okita (eps 2, 5, 12-13)
Hirofumi Onodera (ep 8)
Hiroshi Konno (5 episodes
eps 1, 5, 7, 9, 13
)

Hiroshi Matsumoto (ep 9)
Hiroto Yokote (ep 5)
Hirotoshi Arai (OP; eps 1-2, 7, 13)
Hiroyuki Uchida (ep 11)
Hisato Kitada (eps 1-2)
Hotaka Hashimoto (ep 8)
Kaito Mogi (OP; 6 episodes
eps 1-2, 4, 7, 9, 13
)

Kana Tosaoka (OP; eps 1, 7)
Kanae Komatsu (4 episodes
eps 4, 7, 10, 12
)

Kanta Suzuki (ep 2)
Kaori Ikeda (ep 8)
Kaori Saito (ep 6)
Kaori Yamada (ep 11)
Kazuhiro Sasaki (ep 11)
Kazunori Ozawa (ep 10)
Kazunori Takada (ep 5)
Kei Sato (ep 8)
Keiichi Sugiura (ep 3)
Kenta Nagahashi (ep 8)
Koichi Hayami (ep 3)
Kouji Matsuyama (ep 9)
Kunihiko Matsumoto (ep 13)
Kurumi Mori (ep 10)
Kyoko Aburanuno (OP)
Mamiko Nakanishi (eps 5, 7)
Mamoru Kurata (OP; 8 episodes
eps 1-2, 4-5, 7, 9-10, 13
)

Mariko Aoki (ep 6)
Mariko Nishimura (eps 1, 5, 7)
Masaaki Takiyama (OP; eps 2, 13)
Masaharu Morinaka (ep 6)
Masahiro Yamanaka (ep 2)
Masatsugu Arakawa (ep 1)
Masayuki Katou (ep 12)
Matao Yoshioka (eps 10, 12)
Michinori Shiga (ep 11)
Midori Nakamura (OP; 7 episodes
eps 1-2, 5, 7, 10, 12-13
)

Miho Sasaki (ep 10)
Minefumi Harada (ep 11)
Minoru Tanaka (eps 1-2, 4, 13)
Mitchell Gonzales (ep 9)
Mitsuzumi Yoshino (ep 9)
Miyako Nishida (ep 11)
Miyuki Oshiro (ep 5)
Mizuki Iwatari (5 episodes
eps 2, 5, 7, 9-10
)

Motoki Yagi (ep 6)
Motonori Nishibe (ep 8)
Naoko Ozawa (ep 8)
Naoyuki Owada (ep 3)
Natsuko Suzuki (ep 8)
Noboru Kawamori (eps 6, 10)
Noriyoshi Yamazaki (ep 11)
rere (ep 6)
Rie Ōtani (ep 6)
Ryō Tanaka (ep 11)
Ryuhei Sada (eps 4-5, 7, 9)
Sachiko Muroyama (eps 1-2)
Saki Hisamatsu (ep 11)
Satoru Kusuda (ep 6)
Satoru Nakaya (OP; 5 episodes
eps 1-2, 5, 7, 13
)

Satoshi Furuhashi (eps 1, 13)
Satoshi Sakai (OP; ep 2)
Satoshi Umizuka (ep 11)
Shinichi Wada (ep 8)
Shinpei Nagano (ep 10)
Shiori Sakashita (ep 8)
Shizuku Ishii (LINEFARM; ep 8)
Shō Hamada (ep 8)
Shōgo Nishi (ep 6)
Shū Sugita (OP)
Sugoroku (OP)
Suwarin Promjutikanon (ep 6)
t.s (ED)
Taeko Otsuka (ep 8)
Takahiro Ninagawa (ep 8)
Takahiro Shikama (OP)
Takenori Tsukuma (ep 10)
Takeshi Moriyama (eps 9-10, 13)
Takurō Sakurai (eps 9, 12)
Takuya Nishimichi (eps 6, 12-13)
Tatsuya Miki (ep 2)
Tatsuya Urano (6 episodes
eps 2, 5, 7, 9-10, 13
)

Thanasit Chaipanyawong (ep 6)
Tomoaki Kado (ep 1)
Tomokazu Shimabukuro (eps 9-10)
Tomomi Itō (ep 6)
Tomoya Noguchi (eps 2, 4)
Tomoyuki Ohshita (ep 3)
Toru Yoshida (5 episodes
eps 2-3, 5, 9, 13
)

Toshiya Washida (eps 9, 13)
Tsuyoshi Kakihara (eps 5, 7, 9, 13)
Yasuko Miyazaki (eps 8, 10)
Yasushi Shingou (7 episodes
eps 1-2, 5, 7, 9-10, 12
)

Yasuyoshi Ishima (eps 5, 12-13)
Yasuyuki Kai (ep 7)
Yoshiharu Fukushima (ep 6)
Yoshihiro Taniguchi (ep 12)
Yoshiki Mizuno (ep 7)
Yoshio Yoshimatsu (ep 12)
Yoshitaka Sato (ep 12)
Yoshito Matsunaga (ep 11)
Yu Matsuno (ep 3)
Yuitsu Kusakabe (OP; 7 episodes
eps 2, 4-5, 7, 10, 12-13
)

Yukari Watabe (eps 7, 13)
Yuki Kawamura (ep 8)
Yukihiro Kobayashi (ep 8)
Yukiko Shimizu (ep 6)
Yumiko Tomiki (ep 8)
Yuushi Tanaka (eps 1, 7)
Yuya Kishi (ep 12)
Motion Graphics:
Jun Matsuda (TWO WAIDEE; OP)
Rina Mitsuzumi (Hyperbole; OP)
Music producer: Mitsutoshi Ogura (GOODSMILE FILM)
Music Production Cooperation: Akihiro Tomita (Hifumi, inc.)
Original Drawing Arrangement:
Ema Sugawara (eps 11-12)
Kazumaru Ando (eps 11-12)
Kenta Saitō (eps 11-12)
Photography:
Hui Ying Pei (Chiptune; eps 1-13)
Jun Matsuda (TWO WAIDEE; OP)
Kasumi Tōgō (Chiptune; eps 2-3, 6)
Mayuko Koike (Chiptune; eps 2-3)
Rina Mitsuzumi (Hyberbole; OP)
Sae Tamura (Chiptune; eps 6-7)
Shigemitsu Hamao (EXPLOSION; ED)
Shōgo Higami (Chiptune; eps 2-13)
Shogo Ishikawa (Chiptune; eps 2-13)
Sota Mikami (Chiptune; eps 1, 6-7)
Takashi Nakamichi (Chiptune; ep 7)
Yuuya Kumazawa (Chiptune; eps 6, 8)
Yuya Kanehara (Chiptune; ep 6)
Photography Cooperation: Yasuhiro Asagi (OP)
Photography Manager: Yō Gotō
Planning:
Colin Decker (FUNimation Productions) 
Ming H. Chan (bilibili)
Naotoshi Tsunoda (Kodansha)
Planning Cooperation:
Energy Sekine (Young Magazine Editorial Dept.)
Hidekazu Takahashi
Keiichi Yamamoto (Young Magazine Editorial Dept.)
Yūsuke Hosoya (Young Magazine Editorial Dept.)
Production: Mitsutoshi Ogura (GOODSMILE FILM)
Production Advancement:
Gennosuke Fujiwara (eps 4-5, 13)
Makito Nara (eps 3, 9)
Momoka Shigehara (eps 2, 10)
Mutsumi Ichimura (ED)
Shogo Itai (ep 12)
Takara Murakami (ep 11)
Tomohisa Kato (OP; eps 1, 7, 13)
Yūta Kikuchi (ep 8)
Zheng Hao Zhang (ep 13)
Production Advancement Assistant:
Gennosuke Fujiwara (ep 12)
Shogo Itai (eps 5, 9)
Tatsuya Shinoda (eps 5, 9-10, 12)
Production Assistant: Tatsuya Shinoda (ep 6)
Production Manager Cooperation: Takehiro Takamoto (studio hb; eps 8, 11)
Publicity Cooperation: Akira Ueda
Recording Adjustment: Kenji Hoshino
Recording Assistant:
Aya Hattori
Hiroshi Futagawa
Recording Editor: Hikaru Shiiba
Setting Production: Asano Sasaki
Setting Production Assistant: Moe Sugita (ep 8)
Sound Effects:
Yasuyuki Konno
Yui Ando
Sound Production Manager: Kazuki Kuwabara
Special Effects: Ryoji Nagasawa (OP; eps 1-8, 10-13)
Theme Song Arrangement:
Hideyuki Gutsumiyagi (OP)
Yamato Kasai (ED)
Theme Song Composition:
Hideyuki Gutsumiyagi (OP)
Yamato Kasai (ED)
Theme Song Lyrics:
Hikaru// (OP)
Yamato Kasai (ED)
Theme Song Music Producer: Jun Nishimura (OP)
Theme Song Performance:
H-el-ical// (OP)
Mili (ED)
Nao Tōyama as Clair Aoki
Natsuki Hanae as Shuichi Kagaya

Haruka Shiraishi as Honoka
Hiroki Yasumoto as Tadanori Sanbe
Hisako Kanemoto as Miku Aihara (Convenience Store Clerk)
Kana Hanazawa as Elena Aoki
Kana Ichinose as Chihiro Yoshioka
Kazutomi Yamamoto as Isao Kasuga
Kouki Uchiyama as Kaito
Miku Itō as Nana Mifune
Mitsuo Iwata as Madoka
Ryota Ohsaka as Naoto
Shizuka Ishigami as Hikawa
Shizuka Itou as Sayaka Koyanagi
Shōya Chiba as Ikeuchi
Takahiro Sakurai as Alien
Takuma Terashima as Yota Murakami
Yō Taichi as Subaru
Yoshiaki Hasegawa as Abukawa

Akihiro Mine as Mifune's Father (ep 3)
Haruki Ishiya as Morita (ep 9)
Hiromichi Tezuka as Sakuma (eps 8, 12)
Hiroshi Watanabe as Hanakawa (eps 8-10)
Hitomi Shogawa as Mifune's Mother (ep 1)
Kōichi Sōma as Middle-Aged Teacher (eps 1, 13)
Kotaro Shinohara as Sumiya (eps 9-10)
Kotoyo Manaka as Female Student (ep 1)
Koutarou Hashimoto as Haruta (eps 1-2, 11)
Kyō Yaoya as Mrs. Yamada (ep 8)
Mariko Higashiuchi as Kaito (young; ep 12)
Misa Ishii as Aiko's Mother (ep 12)
Natsu Yorita as Izumi (eps 1, 4, 11)
Natsuki Miwa as Honoka's Aunt (ep 12)
Natsumi Fujiwara as Shuichi Kagaya (young; eps 8, 12)
Natsumi Kawaida as Female Student (ep 13)
Reigo Yamaguchi as Male Student (ep 4)
Risa Watanabe as Student (ep 2)
Ryūnosuke Watanuki as Sudou (ep 5)
Satsumi Matsuda as Naoto (young; ep 12)
Shinya Takahashi as Kaneshiro (ep 9)
Shouta Hayama as Male Student (ep 11)
Shōya Ishige as Gatherer (ep 11)
Shunta Suzuki as Male Student (ep 4)
Sōshirō Hori as Male Newscaster (ep 1)
Taishi Murata as Taguchi (eps 9-11)
Tomoko Iida as Female Student (ep 1)
Tomomi Mineuchi as Female Student (eps 1, 4)
Yoshiyuki Matsuura as Iwao (ep 1)
Yuka Iwahashi as First-Year Student (ep 2)
Yūka Morishima as Female Student (ep 1)
Yuka Nukui as Female Gatherer (ep 5)
Yūki Ishikari as Male Student (ep 4)
Yumiri Hanamori as Aiko (ep 12)
Yurina Amami as First-Year Student (ep 2)
Yūya Murakami as Okamoto (eps 8-10)
Japanese companies
2D Materials Design: Chiptune (eps 1-10, 12-13)
2nd Key Animation:
8 bit (eps 4-5)
AIB (eps 2, 12)
Angle (ep 10)
Anime R (ep 2)
Ashi Productions (eps 4-5)
asread (ep 10)
AXsiZ (ep 10)
Be Loop (eps 9-10)
Big Owl (ep 6)
C-Station (ep 10)
David Production (eps 2, 10)
EKACHI EPILKA (eps 2, 4)
FAI (ep 8)
Jumondo (ep 5)
Line Farm (ep 8)
One Order (ep 1)
PINE JAM (eps 8, 11)
Reboot (eps 6, 11)
Rising Force (ep 1)
Sakura Create (ep 4)
Shuka (ep 10)
Studio Boomerang (ep 2)
Studio Comet (ep 10)
Studio Gram (eps 9-10)
Studio hb (ep 11)
Studio Lings (eps 3, 10)
Studio Massket (eps 3, 9)
Studio Neun (eps 10-11)
Triple A (eps 9-10)
WHITE FOX Izukōgen Studio (7 episodes
eps 2-5, 7, 9, 12
)

Animation Check:
EKACHI EPILKA (ep 6)
Studio PaTHoS (ep 11)
Animation Direction:
rere (ep 6)
Studio Massket (ep 3)
Animation Production: PINE JAM
Background Art:
Art Studio Zao (eps 11, 13)
Atelier Daimon (eps 8, 11)
Beam Studio (ep 11)
CloverWorks (ep 9)
FSE Company (eps 9, 11, 13)
Makaria (eps 8, 11)
Moon Flower (eps 1-2)
Pine Forest Animation (eps 10, 12)
PINE JAM (OP; eps 1-13)
Qiqihar Zhenhuan Animation Design Co., Ltd. (eps 10, 12)
Studio ARA (eps 1-4, 6-9)
Studio Naya (eps 9-10, 12)
Studio Suuuu (eps 2, 6, 8)
White Line (eps 1, 3-4, 6-8)
Y.A.P. Ishigaki Production (eps 9, 11, 13)
CG: Chiptune
Color Check: Hiwa (ep 8)
Color Setting: Hiwa (ep 8)
Finish Animation:
AIB (ep 2)
Akatsuki & Phoenix Holdings (ep 11)
Big Owl (eps 1-2, 4, 6)
FAI (ep 8)
Jumondo (ep 5)
Weilai Animation (eps 3, 9-10, 12)
Reboot (eps 1, 11)
Rising Force (ep 1)
Seven Seas (ep 1)
Studio CL (ep 9)
Studio Elle (OP; 8 episodes
eps 1-2, 4-5, 7, 10, 12-13
)

Studio Flad (ED)
Studio Massket (ep 1)
Triple A (OP; ED; eps 1-13)
Trycell (ep 8)
HD Video Editing: Q-Tec
In-Between Animation:
A-Line (ep 7)
AIB (eps 2, 12)
Akatsuki & Phoenix Holdings (ep 11)
Ashi Productions (ep 7)
asread (ep 7)
Bibury Animation Studio (ep 8)
Big Owl (eps 1-2, 4, 6)
diomedéa (ep 7)
Doga Kobo (ep 7)
FAI (ep 8)
Felix Film (ep 7)
Hybrid Labo (ep 1)
Jumondo (eps 1, 5)
Kinema Citrus (ep 7)
Kino Production (ep 7)
LIDEN FILMS Kyoto Studio (ep 7)
M.S.C (ep 7)
Magic Bus (OP; eps 2, 7)
Weilai Animation (eps 3, 9-10, 12)
Nomad (eps 1-2)
PINE JAM (OP; eps 1-3, 5, 7-13)
PRA (eps 1, 4)
Reboot (eps 1, 11)
Rising Force (eps 1, 7)
Seven Seas (ep 1)
Shuka (ep 7)
Staple Entertainment (eps 7, 13)
Studio Boomerang (ep 7)
Studio BUS (ep 7)
Studio CL (ep 9)
Studio Elle (ep 7)
Studio Flad (ED)
Studio KAI (ep 1)
Studio Massket (ep 1)
Studio Neun (eps 2, 7)
Sunshine Corporation (ep 7)
Triple A (OP; ED; eps 1-13)
Trycell (ep 8)
Wao World (ep 1)
Key Animation:
Astro Vision (ep 3)
Line Farm (ep 8)
Reboot (ep 11)
rere (ep 6)
Seven Seas (ep 3)
Studio Massket (eps 3, 9)
TiNa Studio (ep 9)
LO Production Cooperation: BLADE (ep 3)
Music Production: Good Smile Film
Offline Editing: Jay Film
Photography: Chiptune
Production Cooperation:
Children's Playground Entertainment
EKACHI EPILKA (ep 6)
Felix Film (ep 8)
Malix (ep 11)
Publicity Cooperation: Tryball
Sound Production: Magic Capsule
Theme Song Production Cooperation: Simple Notes (ED)
English cast
English staff
ADR Director: Amber Lee Connors
Script: Leah Clark
ADR Prep: Benjamin Tehrani
ADR Script Supervisor:
Bonny Clinkenbeard
Tyler Walker
Assistant ADR Director:
Daman Mills (eps 11-13)
Marissa Lenti
Lead ADR Engineer: Alyssa Dumas
Mixing & Mastering Engineer: Alyssa Dumas
Production Assistant: Marissa Lenti
Brittney Karbowski as Clair Aoki
Ry McKeand as Shuichi Kagaya

Alexis Tipton as Honoka
Casey Mongillo as Isao Kasuga
Daman Mills as Ikeuchi
David Matranga as Kaito
David Wald as Madoka
Dawn M. Bennett as Hikawa
Howard Wang as Naoto
Kamran Nikhad as Tadanori Sanbe
Kieran Flitton as Yota Murakami
Kyle Igneczi as Alien
Lindsay Sheppard as Sayaka Koyanagi
Michelle Marie as Chihiro Yoshioka
Morgan Lauré as Elena Aoki
Sarah Anne Williams as Miku Aihara
Suzie Yeung as Subaru
Xanthe Huynh as Nana Mifune

Alejandro Saab as
Iwao (ep 1)
Kaneshiro (ep 7)
Amanda Lee as Honoka's Aunt (ep 12)
Amber Lee Connors as
Aiko's Mother (ep 12)
Kaito (young; ep 12)
Brandon McInnis as Hatta
Chris Guerrero as
Iwatani
Subaru’s Father
Emily Fajardo as Shuichi Kagaya (young; eps 8, 12)
Hayden Daviau as
Izumi
Naoto (young; ep 12)
Jason Marnocha as Morita (ep 9)
Jonah Scott as Sakuma (eps 8, 12)
Karen Kahler as Mrs. Yamada (ep 8)
Marissa Lenti as
Gatherer Girl (ep 5)
Mifune's Mother (ep 1)
Subaru's Mother
Matt Corcoran as Nana's Father (ep 3)
Reagan Murdock as Hanakawa (eps 8-10)
Ricco Fajardo as Okamoto (eps 8-10)
River Vitae as Taguchi (eps 9-11)
Sarah Wiedenheft as Aiko (ep 12)
Steven Kelly as Sudo (ep 5)

English companies
ADR Production: Sound Cadence Studios
Internet Streaming:
AnimeLab (Australia and New Zealand)
FUNimation Entertainment
Wakanim (Nordic countries)
French staff
French companies
(none)
Internet Streaming: Wakanim (French-speaking territories)
Licensed by: FUNimation Entertainment (French-speaking countries)
French cast
(none)
Spanish staff
Spanish companies
(none)
Licensed by: FUNimation Entertainment (Latin America and Spain)
Spanish cast
(none)
Italian staff
Italian companies
(none)
Distributor: Dynit
Internet Streaming: VVVVID
Licensed by: FUNimation Entertainment (Italian-speaking territories)
Italian cast
(none)
German staff
German companies
(none)
Internet Streaming: Wakanim (German-speaking territories)
Licensed by: FUNimation Entertainment (German-speaking countries)
German cast
(none)
Russian staff
Russian cast
Translation: Ksenia Chernishkova (Wakanim)

Encoding: Jonathan Leroy (Wakanim RU)
Proofreader: Kirill Steshov (Wakanim)
Publication: Jelizaveta Stolarova (Wakanim RU)
Spotting: Jonathan Leroy (Wakanim RU)
Supervision: Justine Cocquyt (Wakanim RU)
(none)
Russian companies
Internet Streaming: Wakanim (Russian-speaking territories)
Licensed by: FUNimation Entertainment (Russian-speaking countries)
Portuguese staff
Portuguese companies
(none)
Internet Streaming: FUNimation Entertainment (Brazil)
Licensed by: FUNimation Entertainment (Brazil and Portugal)
Portuguese cast
(none)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

Compare this anime's credits with others

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology