×
  • remind me tomorrow
  • remind me next week
  • never remind me
Subscribe to the ANN Newsletter • Wake up every Sunday to a curated list of ANN's most interesting posts of the week. read more

Eureka Seven Hi-Evolution (movie series)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

©2017 BONES/Project EUREKA MOVIE


Alternative title:
Eureka Seven: Hi - Evolution
Kōkyōshihen Eureka Seven Hi-Evolution (Japanese)
Psalms of Planets Eureka Seven Hi-Evolution
交響詩篇エウレカセブン ハイエボリューション (Japanese)
Themes: mecha
Plot Summary: en years ago, the major earth-shaking “First Summer of Love” event occurred. Renton, who lost his father during the event, now attends the army school of the United Federation of Predgio Towers located in the border town of Bellforest. Because his late father is still praised, Renton feels something is lacking as he continues with his ordinary, boring days. Then one day, Nirvash, the world's oldest LFO, appears in front of him and a girl named Eureka emerges from the cockpit. This was the beginning of the future of humans and Scub Coral, another intelligent lifeform.
Vintage: 2017-08-23 (Part 1)
Premiere date:
2017-09-16 (Japan, Part 1)
2018-11-10 (Japan, Part 2)
2021-11-26 (Japan, Part 3)
Ending Theme:
#1: "Glory Days" by Hiroya Ozaki
#2: "There's No Ending" by RUANN
#3: "Eureka" by Hentai Shinshi Club feat. kojikoji
News: Show:
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Blu-ray (Region A)
    Eureka Seven Hi-Evolution - Anemone [Essentials] (Blu-ray 2) 2022-05-03 (from $22.49)
Blu-ray + DVD combo
    Eureka Seven Hi-Evolution (BD+DVD 1) 2018-08-14 (from $21.78)
    Eureka Seven Hi-Evolution - Anemone (BD+DVD 2) 2020-03-03 (from $89.99)

Japanese staff
Japanese companies
Chief Director: Tomoki Kyoda
Director: Hisatoshi Shimizu
Screenplay:
Dai Sato
Tomoki Kyoda (Movie 3)
Yuuichi Nomura (Movie 3)
Music: Naoki Satō
Character Design:
Kenichi Yoshida
Masashi Okumura (Movie 3)
Art Director: Kazuo Nagai
Animation Director: Masashi Okumura (Movie 3)
Sound Director: Kazuhiro Wakabayashi
Director of Photography: Shunya Kimura

2nd Key Animation: Fumie Kobori (Part 1)
Animation Cooperation: TOMATO (Studio Massket; Movie 3)
Assistant Art Director: Yūshi Honjō
Character Animation Director:
Ayumi Kurashima
Shigeru Fujita
Color setting: Nobuko Mizuta
Conceptual Design: Kazutaka Miyatake
Editing: Kumiko Sakamoto
Insert Song Performance: Etsuko Yakushimaru (Movie II)
Key Animation:
Chūji Nakajima (Movie II)
Eiji Nakada (Movie I, III)
Fumie Kobori (Part 1)
Keiichi Hashimoto (Movie III)
Ken Ōtsuka (Movie II-III)
Kenichi Yoshida (Movie II)
Mayumi Oda (Movie III)
Satoshi Shigeta (Movie III)
Shingo Abe (Movie II-III)
Shinichi Iimura (Movie III)
Toshiharu Sugie (Movie III)
Yukiko Miyamoto (Movie III)
Main Mechanical Design: Shoji Kawamori
Mechanical animation Director: Shingo Abe
Paint: Kotomi Iwashita (Anitus Kobe; Movie II)
Photography: Akiyo Yamaura (T2 studio; Movie II)
Special Effects Director: Yasushi Muraki
Theme Song Performance: Hiroya Ozaki
2nd Key Animation:
Anitus Kōbe (Movies I-III)
Bones Animation Dept.
Candy Box (Movie III)
Ekaki-ya (Movie III)
Grain (Movie III)
Hybrid Labo (Movie III)
Kinema Citrus (Movie III)
M.S.J Musashino Production (Movie III)
R.I.C (Movie III)
RadPlus (Movie III)
Reboot (Movie III)
Revival (Movie III)
Seven Seas (Movie III)
Studio Gram (Movie III)
Studio Guts (Movie III)
Studio Hibari (Movie III)
Studio Massket (Movie III)
Telecom Animation Film (Movie III)
Triple A (Movies I-III)
Yokohama Animation Lab (Movie III)
3D Cooperation:
Buemon (Movie II)
Samurai Pictures (Movie II)
Studio GOONEYS (Movie II)
3D Graphics:
directrain (Movie III)
Graphinica (Movie II-III)
Project Studio Q (Movie III)
Studio GOONEYS (Movie III)
Animation Cooperation:
Assez Finaud Fabric. (Movie II)
Asura Film (Movie II)
B.S.P (Movie II)
Bones Photography Dept. (Movie II)
C-Station (Movie II)
C2C (Movie II)
Cyan (Movie II)
DEFA (Movie II)
ENGI (Movie III)
Giga Production (Movie II)
Grain (Movie II)
J.C. Staff (Movie II)
Jūmonji (Movie III)
LIDEN FILMS Kyoto Studio (Movie III)
M.S.C (Movie II)
M.S.J Musashino Production (Movie II)
Nippon Animation (Movie II)
PRA (Movie II)
Satelight (Movie II)
Seven Seas (Movie II)
Studio DEEN (Movie II)
Studio Gram (Movie II)
Studio Massket (Movie III)
Studio μ (Movie II)
Studio Twinkle (Movie II)
TAP (Movie II)
Triple A (Movie II)
Tripod (Movie II)
Tsumugi Akita Anime Lab (Movie III)
Animation Production: BONES
Background Assistance: Nam Hai (Movie II)
Backgrounds:
BIC Studio (Movie II)
Creative Freaks (Movie III)
ENGI (Movie III)
Goofy (Movie III)
H・E・D WORKS (Movie III)
Imagenet (Movie II)
KJ Studio (Movie III)
Kusanagi (Movie II)
Makaria (Movie III)
Studio Blue (Movie II)
Studio Colorido Art Dept. (Movie III)
Studio Jack (Movie III)
Studio Pinewood (Movie II)
CG Animation: Graphinica Kyoto Studio (Movie II)
Design Cooperation:
Jam Home Made
Studio Loft
Distributor: Showgate
Editing Studio: Jay Film
Online Editing: Q-Tec
Original Concept: BONES
Photography:
Sunrise (Movie III)
T2 Studio (Movies I-III)
Production Cooperation: Snowdrop (Movie III)
Japanese cast
Ami Koshimizu as Anemone
Kaori Nazuka as Eureka
Yuko Sanpei as Renton Beams/Renton Thurston

Aya Hisakawa as Ray Beams
Banjou Ginga as Greg "Dr. Bear" Eagan
Chō as Woz (movie 3)
Fumie Mizusawa as Gidget (movie 3)
Jūrōta Kosugi as Charles Beams
Keiji Fujiwara as Dewey Novak (Movie 2)
Kōichi Yamadera as Dewey Novak (Movie 3)
Kouji Tsujitani as Dewey Novak
Mamoru Miyano as Moondoggie (movie 3)
Michiko Neya as Talho Yūki
Rina Endō as Iris McKenzie (movie 3)
Shigenori Yamazaki as Dominic
Toru Furuya as Adrock Thurston
Toshiyuki Morikawa as Holland Novak
Yoko Soumi as Misha Stravinskaya
Yuriko Yamaguchi as Sonia Wakabayashi

Ai Maeda as Family B (movie 1)
Akio Nakamura as Matthieu (movie 1)
Asami Seto as Ex Tra (movie 3)
Atsushi Kakehashi as Flight Deck Crew B (movie 1)
Atsushi Ono as Flight Deck Crew A (movie 1)
Aya Hisakawa as Haruka (movie 2)
Ayato Takeuchi as Vodarac Mother (movie 1)
Bin Sasaki as Endō (movie 3)
Eiichirō Tokumoto as Male Nurse (movie 1)
Fumiko Uchimura as Operator B (movie 1)
Genki Yoshimoto as Bridge Crew D (movie 1)
Hajime Iijima as Immigration Officer (movie 1)
Hayato Fujii as Communications (movie 2)
Hiro Shimono as Sumner Sturgeon (movie 3)
Hiroki Matsukawa as Bridge Crew C (movie 1)
Hiromichi Tezuka as Subordinates of DjBanks (movie 1)
Hiroshi Iwasaki as Telhi Kuzemi (movie 1)
Hiroshi Naka as Captain (movie 1)
Hiroyuki Kinoshita as Mark McKenzie (movie 3)
Hiroyuki Shibamoto as Radio Personality (movie 1)
Hitomi Nabatame as Journalist (movie 2)
Jin Urayama as Alfred Gorby (movie 3)
Junichi Yanagita as Operator A (movie 2)
Kenji Obara as Interviewer (movie 2)
Kimiko Saitō as Operator A (movie 1)
M.A.O as Kira Pomato (movie 3)
Marika Hayashi as United Nations Information (movie 2)
Mariko Akashi as Niko Coda (movie 1)
Masanori Takeda as Uno (movie 1)
Mayuno Yasokawa as Saorise McKenzie (movie 3)
Megumi Han as Chime (movie 3)
Megumi Toyoguchi as Ruri Flame (movie 3)
Mitsuaki Hoshino as Politician (movie 2)
Miyu Komaki as Woman Announcer (movie 2)
Mugihito as Tsuy Blair (movie 1)
Ooki Sugiyama as Teacher (movie 1)
Rika Abe as Assistant Dominic (movie 2)
Riki Kagami as Citizen Group Leader (movie 2)
Runa Tamano as Anemone (young; movie 2)
Ryōsuke Hara as Young Man (movie 1)
Ryōta Takeuchi as Yuudzuru Operator (movie 1)
Sanae Fuku as Count Down (movie 1)
Satoshi Nozawa as Control Room Crew A (movie 1)
Sayaka Senbongi as Red Two (movie 3)
Seiichirō Yamashita as Bridge Crew A (movie 1)
Seiji Sasaki as
Oliver Braun (movie 2)
Oliver Brown
Shigeru Ushiyama as Jim McCarthy (movie 3)
Shinichiro Miki as Banks
Sumire Morohoshi as La La Land (movie 3)
Takaki Ōtomari as Operator C (movie 1)
Takashi Onozuka as
Ramon Zimmer (movie 2)
Raver (movie 1)
Tasuku Hatanaka as Bridge Crew B (movie 1)
Yōhei Azakami as Family A (movie 1)
Youki Gohda as Control Room Crew B (movie 1)
Yu Shimamura as La Tino Sueno (movie 3)
Yuko Hara as Shibata (movie 2)
Yutaka Aoyama as Vodarac Father (movie 1)
Yūya Uchida as Ken Ishii (movie 2)

Gen Sato (movie 2)
Hikaru Akao (movie 2)
Kohei Yoshiwara (movie 2)
Mizue Tsunashima (movie 2)
Naho Oketani (movie 2)
Riho Kuma (movie 2)
Riku Sayama (movie 2)
Runa Onodera (movie 2)
Ruriko Noguchi (movie 2)
Ryō Yawata (movie 2)
Satoshi Inomata (movie 2)
Shiori Hashimoto (movie 2)
Shouko Arai (movie 2)
Tae Ishikawa (movie 2)
Takumi Saeki (movie 2)
Takuya Nakashima (movie 2)
Tomomi Mineuchi (movie 2)
Yū Akiba (movie 2)
Yū Sakuragi (movie 2)
Yū Sasahara (movie 2)
English staff
English cast
ADR Director:
Bill Rogers (movie 3)
Jonathan Klein (movies 1-2)
Translation:
Jo-Ann Lieu
Nita Lieu
ADR Script: Deborah Crane
Executive producer: Gen Fukunaga
Producer:
Jonathan Klein (New Generation Pictures)
Justin Cook
Michael Harcourt
Reiko Matsuo (New Generation Pictures)

Additional Script Editing: Jonathan Klein
ADR Engineer: Geoff Bisente
ADR Supervisor: Peter Hawkinson
Assistant ADR Director:
Jonathan Klein (movie 3)
Lisa Ortiz (movie 3)
Assistant producer:
Samantha Herek
Zach Bolton
Blu-Ray Editor: Jeremy Jimenez
Blu-Ray Producer:
Clarine Harp
Susie Nixon
Compression: Duncan Yan
Director, Video Post-Production: Clarine Harp
Head Writer: John Burgmeier
Language Asset Coordinator: Kaitlan Estes
Language Asset Manager: Sarah Alys Lindholm
Lead ADR Engineer: Derek Jones
Materials Coordinator: Trenton Jons
Menu Audio:
Austin Black (Hi-Evolution 1)
Rickey Watkins (Anemone)
Menu Design: Stephanie Hinyub
Senior Video Editor:
Daniel Mancilla
Jeremy Jimenez
Talent Coordination: Tara A. Williams
Translation Support:
Jo-Ann Lieu
Sarah Alys Lindholm
Video Engineer:
Brittany Smith
Jason Weems
Video Loop Editor: Enrique Echavarria
Video Post-Production Manager: Susie Nixon
Johnny Yong Bosch as Renton Thurston
Kari Wahlgren as Anemone
Stephanie Sheh as Eureka

Bill Rogers as Greg "Dr. Bear" Eagan
Bridget Hoffman as Sonia Wakabayashi
Cherami Leigh as Gulliver
Crispin Freeman as Holland Novak
Fred Tatasciore as Adroc Thurston
Jessica DiCicco as Iris McKenzie (movie 3)
Kate Higgins as Talho Yuki
Kim Strauss as Dewey Novak
Kimberly Woods as Gidget (movie 3)
Mary Elizabeth McGlynn as Mischa Stravinskaya
Melissa Fahn as Ray Beams
Patrick Seitz as Charles Beams
Peter Doyle as Dominic

Barbara Goodson as Coda 
Bill Rogers as Uno
Cherami Leigh as Shibata
Chris Tergliafera as
Captain
Sam
Christopher Smith as Oliver Brown
Cindy Robinson as Haruka
D. C. Douglas as Ken Ishii
Imari Williams as Milton
James Mathis III as Banks
Jason C. Miller as Ramon Zimmer
Jessica Straus as Saorise McKenzie (Movie 3)
Kira Buckland as Ex Tra (Movie 3)
Laura Post as Red (Movie 3)
Lisa Ortiz as Sueno (Movie 3)
Max Lawrence as
Matthieu
Mitch
Melissa Fahn as Young Renton
Michael Forest as Blair 
Michelle Ruff as Ruri Flame (Movie 3)
Rachelle Heger as Chime (Movie 3)
Sam Regal as Sumner Sturgeon (Movie 3)
Sarah Anne Williams as Killa (Movie 3)
Steven Jay Blum as Mark McKenzie (movie 3)
William Knight as Kuzemi 
Xanthe Huynh as Lala (Movie 3)

Kira Buckland (movie 3)
English companies
ADR Production: New Generation Pictures
Internet Streaming:
AnimeLab (Australia & New Zealand)
Screen Anime (United Kingdom and Ireland; July 2020; Anemone)
Wakanim (Nordic countries and the Netherlands)
Licensed by:
Anime Limited (UK & Ireland)
FUNimation Entertainment
Madman Entertainment (Australia and New Zealand)
Recording Studio: Central Command Studios
Spanish staff
Spanish companies
Executive producer: Nelson Sato (Sato Co)
Distributor: Sato Company (Latin America)
Licensed by: FUNimation Entertainment (Latin America) 
Spanish cast
(none)
Italian staff
Italian companies
(none)
Distributor: Dynit
Internet Streaming: VVVVID
Italian cast
(none)
Portuguese cast
Portuguese staff
ADR Director: Renan Vidal
Translation: Daniel Bezerra
Executive producer: Nelson Sato (Sato Co.)
Fabiana Aveiro as Eureka
Jéssica Vieira as Anemone
Renan Vidal as Renton Thurston

Andréa Murucci as Sonia Wakabayashi
Bruno Sangregório as Dewey Novak
Fabio Campos as Holland Novak
Flávio Back as Greg Egan / Dr. Bear
Guilene Conte as Ray Beams
Guilherme Marques as Adroc Thurston
Maíra Góes as Mischa Stravinskaya
Rafael Schubert as Dominic Sorel
Ronaldo Júlio as Charles Beam
Teline Carvalho as Talho Yuki

Bruno Rocha as Tsuy Blair (Movie 1)
Cafi Balloussier as
Immigration Officer (Movie 1)
Operator A (Movie 1)
Christiane Louise as Niko Coda (Movie 1)
Daniel Carrarini as
Captain (Movie 1)
Doctor B (Movie 1)
Teacher (Movie 1)
Duda Espinoza as Ken Ishii
Duio Botta as
Doctor A (Movie 1)
Milton
Soldier B (Movie 1)
Gustavo Berriel as
Male Nurse (Movie 1)
Operator F (Movie 1)
Ísis Koschdoski as Vodarac Mother (Movie 1)
Izabel Lira as Haruka
Luiza Cesar as Shibata
Marcelo Coutinho as Vodarac Father (Movie 1)
Marcelo Garcia as Oliver
Marco Ribeiro as Banks
Marcos Jr as Soldier A (movie 1)
Marcus JR as Soldier A (Movie 1)
Renan Ribeiro as Ramon Zimmer
Ricardo Schnetzer as
Operator C (Movie 1)
Telhi Kuzemi (Movie 1)
Uno (Movie 1)
Rodrigo Oliveira as
Sam
Subordinates of DjBanks (Movie 1)
Sidney Ferreira as Narrator
Silvio Gonzalez as
Matthieu (Movie 1)
Mitch (Movie 1)
Operator D (Movie 1)
Thiago Machado as Yuudzuru Operator (Movie 1)
Wagner Follare as Operator B (Movie 1)

Izabel Lira (movie 2)
Luiza Cesar (movie 2)
Marcelo Garcia (movie 2)
Renan Ribeiro (movie 2)
Thiago Machado (Movie 1)
Portuguese companies
ADR Production: Drei Marc
Distributor: Sato Company (Brazil)
Dubbing Studio: Drei Marc
Internet Streaming:
FUNimation Entertainment (Brazil)
Telecine Play
Licensed by: FUNimation Entertainment (Brazil)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

Compare this anime's credits with others

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology