Food Wars! The Third Plate (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
Shokugeki no Sōma: San no Sara (Japanese)
食戟のソーマ 餐ノ皿 (Japanese)
Genres: comedy, drama, tournament
Themes: cooking, ecchi, food, school
Vintage: 2017-10-03
Opening Theme:
#1: "Braver" by ZAQ
Ending Theme:
#1: "Kyokyojitsujitsu" (虚虚実実; Fictitious Fact) by nano.RIPE
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Japanese staff
Japanese cast
Director: Yoshitomo Yonetani
Series Composition: Shogo Yasukawa
Script:
Shinichi Inotsume (eps 7-8, 10)
Shogo Yasukawa (eps 1-6, 9)
Storyboard:
Hikaru Sato (ep 6)
Hiroyuki Okuno (eps 4, 9)
Jiro Fujimoto (ep 7)
Kouichi Takada (eps 3-4, 8, 10)
Mitsutoshi Satō (eps 1, 6)
Shigeyuki Miya (ep 5)
Toshinori Fukushima (OP; ep 2)
Yoshitomo Yonetani (ED; ep 6)
Episode Director:
Hiroyuki Okuno (eps 5, 9)
Kazuya Miura (ep 4)
Makoto Sokuza (eps 3, 6, 10)
Mitsutoshi Satō (eps 1, 4)
Sega Kajii (ep 7)
Shinpei Nagai (ep 8)
Takeshi Nishino (ep 2)
Unit Director:
Mitsutoshi Satō (ED)
Toshinori Fukushima (OP)
Music: Tatsuya Katō
Original creator:
Shun Saeki (art)
Yūto Tsukuda (story)
Character Design: Tomoyuki Shitaya
Art Director: Kōichirō Bizen
Chief Animation Director:
Atsushi Komori (eps 3, 6, 9-10)
Koji Yamakawa (6 episodes
eps 2, 4-5, 7-8, 10
)

Masakazu Yamazaki (6 episodes
eps 1, 4-5, 7-8, 10
)

Ryousuke Tanigawa (ep 10)
Tomoyuki Shitaya (ep 5)
Animation Director:
Akane Hirota (eps 3, 6-8, 10)
Asuka Hayashi (eps 3-9 odd)
Atsuko Saitō (ep 2)
Chika Kameyama (ep 4)
Kanae Komatsu (eps 1, 5, 9)
Kazumi Ono (7 episodes
eps 1, 3, 5-6, 8-10
)

Kenji Hattori (ep 4)
Kenji Matsuoka (ep 6)
Koji Yamakawa (eps 1, 7, 9)
Kouki Tomiyoshi (ep 2)
Manabu Kurihara (ep 4)
Masaaki Yamamoto (eps 3, 6-7, 9)
Masakazu Yamazaki (eps 5, 7)
Ryousuke Tanigawa (5 episodes
eps 1, 3, 5-6, 8
)

Sana Komatsu (eps 3, 6, 8, 10)
Shinya Yamada (ep 2)
Tomoyuki Shitaya (OP)
Yoshitaka Katō (ep 4)
Yukako Tsuzuki (eps 3, 5, 7-10)
Yumenosuke Tokuda (ep 7)
Yumi Nakayama (5 episodes
eps 4-5, 7, 9-10
)

Yuriko Maeda (ep 6)
Sound Director: Jin Aketagawa
Director of Photography: Yutaka Kurosawa
Producer:
Noriko Dohi (Warner Bros. Home Entertainment Japan)
Reiko Oyama (Shueisha)
Sôji Miyagi (The Klockworx Co. Ltd.)
Terushige Yoshie (Lantis)

2nd Key Animation:
Ayaka Nakao (ep 2)
Chiaki Kurakazu (ep 2)
Chiyo Imamaki (ep 2)
Haruka Tsubata (5 episodes
eps 1, 3, 5-6, 8
)

Hiroyuki Morita (ep 2)
Kaichi Baba (ep 8)
Kanae Fukumoto (eps 5, 7)
Kouki Tomiyoshi (ep 2)
Kyota Washikita (ep 5)
Mika Takahashi (ep 3)
Miyuki Kobayashi (eps 1, 6)
Nanami Takahashi (ep 10)
Nobuyuki Matsuo (ep 2)
Pwi Ki Pang (ep 3)
Rika Satou (ep 10)
Sayoko Shinohara (ep 7)
Shizuka Izumi (ep 10)
Souki Okada (eps 1, 6, 9-10)
Tsutomu Hashizume (eps 3, 7)
Yohei Yaegashi (ep 7)
Yuki Suzuki (eps 3, 7)
Yukie Yasuoka (ep 2)
Yuuko Kamiyama (eps 7-8)
Animation Production Producer: Atsushi Fujishiro (J.C. Staff)
Art Setting: Kōichirō Bizen
Assistant Animation Director:
Akane Hirota (OP)
Masakazu Yamazaki (OP)
Reio Komoto (ep 2)
Yuriko Maeda (ep 7)
Assistant Director: Mitsutoshi Satō
Background Art:
Akari Kawabe (J.C. Staff Art Dept.; ep 4)
Atsuko Watanabe (J.C. Staff Art Dept.; ep 4)
Madoka Miwa (J.C. Staff Art Dept.; eps 1, 3-10)
Maho Miyazaki (J.C. Staff Art Dept.; eps 1, 3-10)
Mizuki Suwa (J.C. Staff Art Dept.; eps 2, 4)
Ryōko Itaya (J.C. Staff Art Dept.; eps 1-10)
Takumi Yanagihara (J.C. Staff Art Dept.; eps 1-9)
Yurie Moriai (J.C. Staff Art Dept.; ep 2)
Yūta Akiyama (J.C. Staff Art Dept.; eps 1-10)
Chief Assistant Animation Director:
Atsushi Komori (eps 2, 7)
Koji Yamakawa (ep 3)
Ryousuke Tanigawa (ep 7)
Color Coordination:
Asuka Hino (eps 5, 8)
Mai Nakamura (eps 6, 9)
Maki Yamamoto (ep 2)
Ryōta Katsuta (ep 2)
Shiho Mizoe (ep 10)
Tomomi Andō (ep 3)
Wataru Tsuchiya (ep 4)
Yukiko Itou (eps 1, 7, 10)
Color design: Yukiko Itou
Cooking Animation Director:
Akane Hirota (7 episodes
eps 1-4, 6, 8, 10
)

Kyota Washikita (ep 1)
Mayuko Kato (eps 3-5, 7-10)
Yuriko Maeda (ep 6)
Cooperation: Yuki Morisaki
Digital In-between Animation:
Arisa Yoshii (Graphinica Digital; eps 4, 10)
Haruka Ogiso (ep 2)
Hikari Aonuma (Graphinica Digital; eps 4, 10)
Hiroki Okamoto (eps 3, 5-6, 8-9)
Ikuya Ogi (Graphinica Digital; ep 4)
Jin Iwamoto (ep 2)
Kōhei Matsuda (Graphinica Digital; eps 4, 10)
Kotone Shibata (eps 1, 3, 5-9)
Manami Saitō (Graphinica Digital; eps 4, 10)
Masaaki Uikawa (Graphinica Digital; eps 4, 10)
Miwa Tei (Graphinica Digital; eps 4, 10)
Peter Annin (Graphinica Digital; eps 4, 10)
Rika Satou (Graphinica Digital; ep 10)
Ryōta Miyasaka (Graphinica Digital; eps 4, 10)
Tadahito Kiyosawa (Graphinica Digital; eps 4, 10)
Xiao He (Graphinica Digital; eps 4, 10)
Yūka Sugita (eps 3, 5-9)
Digital In-Between Check:
Hikari Aonuma (ep 4)
Hiroka Isano (eps 8-10)
Kouji Ukawa (7 episodes
eps 1, 3, 5-8, 10
)

Miwa Tei (ep 4)
Ryōta Miyasaka (ep 4)
Editing: Yūji Kondō (REAL-T)
Editing Assistant: Honami Yamagishi
Effects Animation Director:
Kyota Washikita (OP; eps 2-5, 8, 10)
Yoshinari Saito (eps 4-6, 8, 10)
Finish Animation:
Arisa Yoshii (Graphinica Digital; eps 4, 10)
Asuka Hino (ep 7)
Ayaka Ichihara (ep 5)
Hikari Aonuma (Graphinica Digital; eps 4, 10)
Ikuya Ogi (Graphinica Digital; ep 4)
Kana Tabe (eps 6-7)
Keishi Okada (eps 3, 6-7)
Kōhei Matsuda (Graphinica Digital; eps 4, 10)
Kyousuke Ishikawa (eps 3, 8-9)
Maki Tagawa (ep 1)
Manami Saitō (Graphinica Digital; ep 4)
Masaaki Uikawa (Graphinica Digital; eps 4, 10)
Miho Kimura (eps 1, 3, 7-9)
Miwa Tei (Graphinica Digital; eps 4, 10)
Peter Annin (Graphinica Digital; eps 4, 10)
Ryōta Miyasaka (Graphinica Digital; eps 4, 10)
Shiho Mizoe (eps 7-8)
Tadahito Kiyosawa (Graphinica Digital; eps 4, 10)
Tomomi Shishido (eps 6-7, 9)
Xiao He (Graphinica Digital; eps 4, 10)
Yuka Tanimoto (eps 1, 3, 5-9)
Yukiko Itou (eps 3, 6, 8-9)
Finish Check:
Asuka Hino (eps 5, 8)
Mai Nakamura (eps 7, 9)
Maki Yamamoto (ep 2)
Ryōta Katsuta (ep 2)
Shiho Mizoe (eps 6, 10)
Tomomi Andō (ep 1)
Tomomi Shishido (ep 3)
Wataru Tsuchiya (ep 4)
Yukiko Itou (ep 10)
In-Between Animation:
Ayaka Nakao (ep 2)
Ikuko Tomita (ep 6)
Mayu Yamamoto (eps 1, 3, 5-6)
Miki Hayasaka (eps 1, 3, 5-6)
Mone Yokoyama (eps 3, 5-6)
Nahoko Nosaki (ep 3)
Nana Nakayama (6 episodes
eps 3, 5-7, 9-10
)

Natsumi Ōmae (eps 3, 5-6, 9)
Satomi Hayashi (5 episodes
eps 1, 3, 5-6, 8
)

Yūki Gotō (eps 1, 3, 6-10)
In-Between Check:
Akihiko Ota (ep 2)
Eri Uchiyama (eps 1, 6, 8-9)
Ikuko Tomita (eps 5, 7-8)
Namiko Iwasa (5 episodes
eps 1, 5-6, 8, 10
)

Nobuko Ogino (eps 3, 7, 9)
Ryo Naitou (6 episodes
eps 1, 3, 5-6, 8, 10
)

Sayako Matsuzaki (7 episodes
eps 1, 3, 5-7, 9-10
)

Takako Kōno (eps 3, 7, 9-10)
Key Animation:
Akane Hirota (OP; eps 1, 3, 6, 10)
Aki Kuki (ep 2)
Akihiro Yuki (ep 4)
Akihisa Akuzawa (eps 5, 7, 10)
Akio Kitahara (eps 3, 8-9)
Arisa Shima (ep 3)
Asuka Shimizu (ep 1)
Atsuko Saitō (ep 2)
Atsushi Itou (eps 5, 7, 9)
Ayako Sone (eps 5, 7-8)
Eri Sano (eps 1, 6, 9)
Fuminori Tsukida (ep 2)
Hideo Amemiya (ep 4)
Hiroki Ikeshita (ep 2)
Hiroshi Itō (ep 4)
Hiroyuki Shimizu (eps 3, 5)
Hiroyuki Takeuchi (Graphinica Digital; eps 4, 10)
Jeong Nam Kim (ep 8)
Kana Miyai (ep 2)
Kaori Ishii (OP)
Kaori Yamada (ep 4)
Kaoru Nagakawa (ep 8)
Katsuki Fukuda (Graphinica Digital; eps 4, 10)
Kayo Nomichi (ep 10)
Kazuhiko Abe (ep 3)
Kazuhiko Ishii (ep 7)
Kazuma Kikuchi (ep 10)
Kazumasa Shimoe (5 episodes
eps 1, 3, 5-6, 10
)

Kazumasa Takeuchi (eps 2, 5, 7)
Kazuo Takigawa (eps 1, 6)
Keiko Takano (ep 8)
Kenji Kanie (eps 5, 7)
Kenta Fujimaki (eps 3-4, 6, 8-9)
Koichi Morishima (eps 2, 9)
Kousei Kudo (eps 3, 7, 9)
Kyota Washikita (OP; eps 1, 3, 9)
Maki Ando (ep 3)
Maria Ichino (ep 7)
Mariko Komatsu (OP)
Marina Maki (Graphinica Digital; ep 4)
Masaaki Kitahara (ep 7)
Masaaki Yamamoto (eps 1, 6, 9)
Masaharu Morinaka (eps 5, 7, 9)
Masahiro Okamura (eps 5, 7)
Masakazu Yamazaki (OP)
Masayasu Yoshida (ep 2)
Megumi Nagayama (OP; ep 8)
Miho Ogawa (ep 5)
Mika Takahashi (ep 6)
Mizue Ogawa (eps 1, 6)
Nagisa Takahashi (ep 3)
Nanami Takahashi (ED; eps 3, 6, 8-9)
Naoaki Houjou (ep 2)
Naoko Hayashi (ep 4)
Naoko Yamamoto (eps 5, 9)
Nishio (ep 2)
Nonoka Arai (ep 10)
Noriko Takahashi (ep 8)
Osamu Nuita (ep 2)
Pwi Ki Pang (eps 5, 7-9)
Rie Omori (ep 10)
Rina Ogawa (ep 2)
Rumi Miyata (ep 4)
Ryo Haga (ep 2)
Ryousuke Tanigawa (OP; ep 1)
Ryūki Hashimoto (Graphinica Digital; ep 4)
Satomi Kitahara (eps 1, 6, 9)
Satoru Kurihara (eps 3, 7, 9)
Shigeki Awai (eps 4, 7-8, 10)
Shigenori Taniguchi (eps 5, 7)
Shigeru Uchihara (ep 2)
Shiho Tamai (eps 3, 9)
Shinichi Iimura (ep 8)
Shinsuke Ishikawa (ep 6)
Shinsuke Kasahara (eps 5, 7-8, 10)
Shintaro Tsubota (6 episodes
eps 1, 3, 6, 8-10
)

Shinya Yamada (ep 2)
Shiori Nakasone (ep 5)
Shiori Sakashita (eps 6, 10)
Shizuka Izumi (ep 8)
Shogo Morishita (eps 5, 7, 9)
Shōma Ōno (Graphinica Digital; eps 4, 10)
Shunsuke Nakashige (ep 5)
Takaaki Nagano (ep 2)
Takanori Suzuki (ep 8)
Takashi Iwao (ep 8)
Takato Fukuyama (eps 3, 9)
Takeshi Nishino (ep 2)
Tatsunori Ozawa (ep 8)
Tatsuya Ikeda (eps 3, 5, 7-9)
Tomoaki Mimiura (OP)
Tomoki Kōda (eps 3, 8)
Tomoko Hamanaka (ep 2)
Tomoko Kameyama (eps 1, 3-6, 8-9)
Tomoko Shimizu (ep 8)
Tomomi Kakutani (eps 1, 6)
Toshihiko Masuda (ep 10)
Yoko Iizuka (ep 10)
Yoshiki Masui (Graphinica Digital; ep 4)
Yoshiki Mizuno (ep 4)
Yoshinari Saito (OP; ep 3)
Yoshito Naitou (eps 3, 6, 9)
Yūji Takagi (OP)
Yuka Kudo (eps 1, 5-6, 9)
Yukako Futagami (ep 2)
Yumi Nakayama (OP)
Yumiko Kinoshita (eps 5, 7)
Yurika Sako (eps 1, 3-4, 6-9)
Yuriko Maeda (OP; eps 1, 6)
Yuu Kaneshiro (ep 5)
Photography:
Akihiro Takahashi (ED; eps 1-10)
Sayoko Itō (OP; eps 1-10)
Soyaka Aoyagi (OP; eps 1-10)
Yoshinori Ono (OP; eps 1-10)
Yuki Hirose (OP; eps 1-10)
Yurina Yagi (ED; eps 1-10)
Yūsuke Noguchi (ED; eps 1-10)
Yutaka Kurosawa (eps 1-10)
Planning:
Akihiro Kawamura (Warner Bros. Home Entertainment Japan)
Michihisa Abe (J.C. Staff)
Nobuoki Kinoshita (Shueisha)
Tsuneo Takechi (The Klockworx Co. Ltd.)
Yuka Sakurai (Lantis)
Planning Assistant:
Fumiyoshi Ozawa (Shueisha Weekly Shonen Jump Editorial Department)
Hiroyasu Minowa (Shueisha Weekly Shonen Jump Editorial Department)
Hiroyuki Nakano (Shueisha Weekly Shonen Jump Editorial Department)
Isao Ishikawa (Quaras)
Katsuhiro Sasaoka (Shueisha Weekly Shonen Jump Editorial Department)
Nari Takamura (Shueisha Weekly Shonen Jump Editorial Department)
Soko Otani (Shueisha Weekly Shonen Jump Editorial Department)
Takaya Yamaguchi (Shueisha Weekly Shonen Jump Editorial Department)
Tomohiro Ueno (Shueisha Weekly Shonen Jump Editorial Department)
Yoshiki Hayashi (林良樹; Shueisha Weekly Shonen Jump Editorial Department)
Production Advancement:
Aki Terayama (eps 3, 6, 9)
Hirotaka Sugawara (eps 4, 10)
Kazumasa Hayasaka (ep 2)
Shiori Tsuchiya (ep 5)
Production manager: Ryō Watanabe
Recording Adjustment: Nobuhiro Negishi
Recording Assistant: Fumihiko Ootera
Sound Effects: Yuji Furuya (Swara Pro)
Sound Production Manager: Rie Tanaka
Special Effects: Miho Kimura
Theme Song Performance:
nano.RIPE (ED)
ZAQ (OP)
Hisako Kanemoto as Erina Nakiri
Minami Takahashi as Megumi Tadokoro
Yoshitsugu Matsuoka as Sōma Yukihira

Ai Kayano as Ryōko Sakaki
Akira Ishida as Eishi Tsukasa
Banjou Ginga as Senzaemon Nakiri
Chinatsu Akasaki as Alice Nakiri
Hiroki Yasumoto as Subaru Mimasaka
Junichi Suwabe as Akira Hayama
Kana Hanazawa as Nene Kinokuni
Maaya Uchida as Yūki Yoshino
Natsuki Hanae as Takumi Aldini
Nobuhiko Okamoto as Ryō Kurokiba
Rie Kugimiya as Momo Akanegakubo
Rikiya Koyama as Jōichirō Yukihira
Saori Ōnishi as Hisato Arato
Shizuka Ishigami as Ikumi Mito
Shizuka Itou as Rindō Kobayashi
Sho Hayami as Azami Nakiri
Taishi Murata as Shun Ibusaki
Takahiro Sakurai as Satoshi Isshiki
Takehito Koyasu as Gin Dōjima
Tomokazu Sugita as Etsuya Eizan
Yūichi Nakamura as Kojirō Shinomiya
Yūsuke Kobayashi as Zenji Marui
Yuuki Kaji as Terunori Kuga
Yuuki Ono as Isami Aldini
Japanese companies
2nd Key Animation:
B.S.P (eps 5-6)
CONNECT (ep 7)
Graphinica (ep 10)
Jumondo (eps 1-9 odd, 10)
PRA (ep 3)
Production Reed (ep 3)
Reboot (eps 3, 9)
Studio EverGreen (ep 10)
Studio Victory (ep 6)
Sung San (ep 10)
Triple A (eps 2-3, 5-10)
TROYCA (ep 6)
Xuyang Animation (ep 10)
Animation Production: J.C. Staff
Background Art:
Echo Animation (eps 1-10)
J.C. Staff (eps 1-10)
Digital In-between Animation:
China ANIK (ep 4)
Graphinica (eps 4, 10)
Xuyang Animation (ep 4)
Editing Studio: REAL-T
Finish Animation:
B.S.P (ep 5)
China ANIK (ep 4)
Core (eps 1, 3)
Graphinica (eps 4, 10)
Jumondo (7 episodes
eps 1, 3, 5-8, 10
)

Reboot (6 episodes
eps 1, 3, 5-6, 8-9
)

Studio Elle (ep 3)
Triple A (eps 1-3, 5-10)
Xuyang Animation (eps 4, 10)
Homepage Production: Maverica
In-Between Animation:
B.S.P (ep 5)
Core (eps 1, 3)
Jumondo (7 episodes
eps 1, 3, 5-8, 10
)

Reboot (6 episodes
eps 1, 3, 5-6, 8-9
)

Triple A (eps 1, 3, 5-10)
Xuyang Animation (ep 10)
Key Animation: Graphinica (ep 4)
Music Production: Lantis
Production Assistance:
C2C (ep 2)
Graphinica (eps 4, 10)
Sound Effects: Swara Pro
Sound Production: Magic Capsule
Theme Song Production: Lantis (OP, ED)
English staff
English companies
(none)
Internet Streaming: Crunchyroll
English cast
(none)
Spanish staff
Spanish companies
(none)
Internet Streaming: Crunchyroll (Latin America and Spain)
Spanish cast
(none)
Portuguese staff
Portuguese companies
(none)
Internet Streaming: Crunchyroll (Brazil and Portugal)
Portuguese cast
(none)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology


Loading next article...