×
  • remind me tomorrow
  • remind me next week
  • never remind me
Just 4 Days Left to Enter the Pumpkin Carving Contest! • The competition is heating up but there's still time to enter for a chance to win over US$1,000 in anime DVDs and swag! Click to find out how! read more

Ahiru no Sora (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
Команда мечты (Russian)
آهيرو نو سورا (Arabic)
あひるの空 (Japanese)
소라의 날개 (Korean)
Genres: tournament
Themes: basketball
Plot Summary: He’s short, weak, and has just transfered to a new school. Kurumatani Sora is the main character in this story who loves basketball. He has been shooting hoops ever since he was little and has been trying to grow tall just like his mother, who “used” to be a basketball player. (from manga)
User Ratings: 28 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 1 vote (sub:1)
 Excellent: 5 votes (sub:4, dub:1)
 Very good: 6 votes (sub:5, others:1
1 Polish subtitled
)
 Good: 4 votes (sub:4)
 Decent: 5 votes (sub:4, others:1
1 French subtitled
)
 So-so: 4 votes (sub:4)
 Not really good: 2 votes (sub:2)
 Weak: 1 vote (sub:1)
 Bad: -
 Awful: -
 Worst ever: -
Seen in part or in whole by 111 users, rank: #4264 (of 8116)
Median rating: Good
Arithmetic mean: 6.857 (Good), std. dev.: 1.7871, rank: #3638 (of 8197)
Weighted mean: 6.878 (Good), rank: #3471 (of 8197) (seen all: 6.98 / seen some: 7.58 / won't finish: 5.00)
Bayesian estimate: 7.066 (Good), rank: #2517 (of 6196)
Episode titles: We have 50
Vintage: 2019-10-02
Opening Theme:
#1: "Happy Go Ducky!" by the pillows
#2: "Never Mind" by flumpool
#3: "Hummingbird" by BLUE ENCOUNT
#4: "Rebirth" by ACIDMAN
Ending Theme:
#1: "Tsubasa" by saji
#2: "Over" by Yuma Uchida
#3: "Hikari Sasu Hou e" (光射す方へ) by Mamoru Miyano
#4: "Taiyou Runner" by Shougo Sakamoto
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Japanese staff
Japanese cast
Chief Director: Keizou Kusakawa
Director: Shingo Tamaki
Series Composition: Go Zappa
Script:
Ayumu Hisao (7 episodes
eps 9, 12, 15, 18, 21-22, 24
)

Go Zappa (10 episodes
eps 1-7, 13, 16, 19
)

Kenichi Yamashita (7 episodes
eps 8, 10-11, 14, 17, 20, 23
)

Storyboard:
Hiroshi Aoyama (ep 22)
Keizou Kusakawa (ED2; eps 3, 6)
Koji Sasaki (ep 7)
Masashi Ōmura (ep 23)
Masayuki Oozeki (ep 17)
Rei Nakahara (eps 8, 12)
Shigeru Kimiya (eps 9, 16)
Shingo Tamaki (OP1; ED1; eps 1-2, 4-5)
Shōta Ihata (ep 21)
Sorato Shimizu (OP2)
Taizo Yoshida (ep 20)
Takeshi Mori (eps 14, 19)
Ten Oguro (ep 11)
Tomoyuki Itamura (4 episodes
eps 10, 13, 18, 24
)

Toshikatsu Tokoro (ep 15)
Episode Director:
Daishi Kato (ep 6)
Harume Kosaka (ep 8)
Hye Jin Seo (ep 11)
Keizou Kusakawa (ep 3)
Kenichi Etō (ep 19)
Kiyotaka Kanchiku (ep 4)
Osamu Kogure (eps 12, 17, 22)
Ryo Kamon (eps 13, 18, 24)
Shingo Tamaki (ep 1)
Yasuyuki Fuse (6 episodes
eps 2, 5, 9, 14, 20, 23
)

Yōsuke Yamamoto (ep 15)
Young Hoon Han (4 episodes
eps 7, 16, 20, 23
)

Yū Komori (eps 10, 21)
Unit Director:
Keizou Kusakawa (OP2; ED2)
Shingo Tamaki (OP1; ED1)
Original creator: Takeshi Hinata
Character Design: Yoshino Honda
Art Director: Maho Takahashi
Art: Maho Takahashi (eps 1-24)
Chief Animation Director:
Masakazu Ishikawa (eps 4-5, 8-24)
Mayuko Matsumoto (eps 4-6, 8-24)
Naomi Ide (eps 4-6, 8-24)
Yoshino Honda (eps 1-11, 13-24)
Animation Director:
Ayumu Samukawa (ep 6)
Bong-Deok Kim (eps 2, 23)
Chang Hwan Park (9 episodes
eps 2, 5, 7, 9, 12, 14, 16, 20, 23
)

Dae Ryong Kang (ep 18)
Du Hwan Jeon (ep 18)
Gi Yeop Kim (ep 16)
Gwan Sik Kim (eps 18, 21, 24)
Hiromi Ono (ep 3)
Hyeong Jun Mubon (5 episodes
eps 15, 17, 21-22, 24
)

Hyun Ju Song (eps 17-18, 21)
Hyun-Jin Jeon (5 episodes
eps 15, 17, 21-22, 24
)

Jae Wook Park (ep 20)
Ji Eun Kim (5 episodes
eps 15, 17, 21-22, 24
)

Ji Won Lee (ep 5)
Jin Yeong Kim (ep 14)
Jin Young Song (eps 16, 20)
Madoka Ozawa (eps 3, 6)
Masakazu Ishikawa (eps 3, 6-7)
Masashi Ōmura (4 episodes
eps 15, 17, 19, 22
)

Masato Nishikawa (ep 6)
Mayuko Matsumoto (eps 1, 3, 7)
Michiko Makita (5 episodes
eps 9, 15, 19, 22-23
)

Miho Jinnai (ep 6)
Myoung Sim Kim (eps 7, 12)
Naomi Ide (eps 3, 7)
Sang Won Park (ep 20)
Saori Hosoda (ep 6)
Seok Ahn (ep 9)
Soo Gyeong Lim (ep 24)
Tatsuo Honda (7 episodes
eps 8, 11-19 odd, 22
)

Yong Ju Cho (eps 2, 23)
Yoshino Honda (OP1-2; ED1; ED2 for eps. 21-24; ep 1)
You Shick Zang (ep 4)
Yu Mi Hong (eps 5, 9)
Yukie Ishibashi (ep 6)
Sound Director: Jin Aketagawa
Director of Photography: Yōko Ohtake
Producer: Satoshi Umetsu (TV Tokyo)

2D Work: Nanae Hirohashi (eps 4-5, 7-24)
2nd Key Animation:
Ai Nonaka (R.I.C.; ep 3)
Akane Koizumi (diomedéa; ep 3)
Ayaka Miura (R.I.C.; ep 3)
Chae Sik Park (LARC; ep 4)
Chan Ju Lee (LARC; ep 4)
Eun Ju Park (NAMU Animation; eps 2, 5, 14)
Hye Kyung Lee (LARC; ep 4)
Hyeon Mi Lee (LARC; ep 4)
Jae Hoon Choi (LARC; ep 4)
Jae Min Lee (NAMU Animation; ep 5)
Kotomi Motono (diomedéa; eps 4, 12-24)
Kumi Ōkubo (Encourage Films; ep 6)
Kyung A Kwon (NAMU Animation; eps 2, 5, 14)
Mi Jeong Cho (ep 17)
Min Hee Kim (5 episodes
eps 15, 17, 21-22, 24
)

Misako Nishino (diomedéa; ep 8)
Myung Gye Seung (NAMU Animation; eps 2, 5)
Naoki Matsutani (Encourage Films; ep 6)
Ran Young Kim (LARC; 6 episodes
eps 4, 15, 17, 21-22, 24
)

Saki Fujita (ep 6)
Seo Jin Kim (LARC; ep 4)
Su Ryeon Shin (NAMU Animation; eps 2, 5)
Sun Wa Kim (5 episodes
eps 15, 17, 21-22, 24
)

Takano Suzuki (Encourage Films; ep 6)
Tokuma Kose (diomedéa; eps 1-24)
Yūji Yamamoto (diomedéa; eps 1-14, 16-17)
Yukari Manabe (ep 6)
Yūki Yabata (diomedéa; eps 17, 19-24)
Yūta Ayuzawa (diomedéa; eps 1-24)
3D CG:
Hayato Kifune (diomedéa; eps 1-6)
Kenta Hamanaka (diomedéa; 16 episodes
eps 4-5, 7, 10, 13-24
)

Miku Sera (diomedéa; eps 1-24)
Yudai Takahashi (diomedéa; eps 1-24)
3DCG Assistant: Shinichiro Tate (ep 10)
Action Animation Director:
Hiroshi Matsuda (ep 3)
Kyōsuke Maeda (15 episodes
eps 4-5, 9, 11, 14-24
)

Rei Nakahara (eps 4-7)
Shōta Ihata (ep 11)
Action Director: Kyōsuke Maeda
Animation: Yoshino Honda (ED2 for eps. 14-20)
Animation Department Manager: Yōsuke Shiroishi
Animation producer: Kenjirō Kawahito
Art Manager:
Asami Sugawara (eps 6-7, 13, 19)
Kyoung Ki Kim (eps 9, 12)
Maika Hosoda (4 episodes
eps 1, 8, 15, 21
)

Masahiro Kama (4 episodes
eps 4, 11, 18, 24
)

Yūta Toyosaki (4 episodes
eps 3, 10, 17, 22
)

Art Setting Director: Maho Takahashi (eps 1-24)
Assistant Chief Animation Director: Michiko Makita (5 episodes
eps 8, 10-11, 13, 17
)

Assistant producer:
Chiaki Andō (eps 1-13)
Masahiro Hibi (eps 14-24)
Background Art:
Ami Nagata (Studio Tulip; eps 6, 19)
Aoi Kanzaki (Studio Tulip; 5 episodes
eps 1, 8, 13, 15, 21
)

Asami Sugawara (Studio Tulip; 4 episodes
eps 3, 10, 17, 22
)

Chan Huy Do (NAMU Animation; eps 9, 12)
Chiari Nishina (Studio Tulip; 5 episodes
eps 1, 8, 13, 15, 21
)

Chihiro Ido (Studio Tulip; eps 6, 19)
Chihiro Kubo (Studio Tulip; 4 episodes
eps 3, 10, 17, 21
)

Chika Yamada (Studio Tulip; eps 6, 19)
Choi Hee Lee (NAMU Animation; 7 episodes
eps 2, 5, 7, 14, 16, 20, 23
)

Daisuke Negishi (Studio Tulip; 4 episodes
eps 1, 8, 13, 15
)

Daisuke Suzuki (Studio Tulip; 5 episodes
eps 1, 8, 13, 15, 21
)

Daisuke Tōkai (Studio Tulip; 4 episodes
eps 3, 10, 17, 22
)

Duc Quy Nguyen (NAMU Animation; eps 9, 12)
Fumiya Taniguchi (Studio Tulip; 4 episodes
eps 3, 10, 17, 22
)

Hai Tan Dau (NAMU Animation; eps 9, 12)
Hyun Ah Song (NAMU Animation; eps 9, 12)
Ji Hye Hwang (NAMU Animation; 7 episodes
eps 2, 5, 7, 14, 16, 20, 23
)

Ji Yong Lee (NAMU Animation; 7 episodes
eps 2, 5, 7, 14, 16, 20, 23
)

Jian Song (Studio Tulip; eps 4, 11)
Jie Gao (Studio Tulip; 4 episodes
eps 4, 11, 18, 24
)

Jung Hee Moon (NAMU Animation; 7 episodes
eps 2, 5, 7, 14, 16, 20, 23
)

Junko Habu (Studio Tulip; eps 6, 19)
Kana Satō (Studio Tulip; eps 6, 19)
Kazuki Matsuzawa (Studio Tulip; eps 6, 19)
Kinatsu Miyara (Studio Tulip; eps 6, 19)
Lu Wang (Studio Tulip; 4 episodes
eps 4, 11, 18, 24
)

Mai Y Vi Nguyen (NAMU Animation; eps 9, 12)
Maika Hosoda (Studio Tulip; 4 episodes
eps 4, 11, 18, 22
)

Manabu Kato (Studio Tulip; 5 episodes
eps 1, 8, 13, 15, 21
)

Masahiro Kama (Studio Tulip; eps 6, 19)
Mikihiro Harabe (Studio Tulip; eps 6, 19)
Miyuki Ishigaki (Studio Tulip; eps 6, 19)
Naoki Ohya (Studio Tulip; 5 episodes
eps 1, 8, 13, 15, 21
)

Ngoc Anh Le (NAMU Animation; eps 9, 12)
Ngoc Bao Vi Huynh (NAMU Animation; eps 9, 12)
Qing Qing Gao (Studio Tulip; 4 episodes
eps 4, 11, 18, 24
)

Reiya Hiraoka (Studio Tulip; 4 episodes
eps 3, 10, 17, 22
)

Rong He (Studio Tulip; 4 episodes
eps 3, 10, 17, 22
)

Ryo Kobayashi (Studio Tulip; 5 episodes
eps 1, 8, 13, 15, 21
)

Ryōsuke Sakaida (Studio Tulip; 4 episodes
eps 3, 10, 17, 22
)

Seung Ju Ha (NAMU Animation; 7 episodes
eps 2, 5, 7, 14, 16, 20, 23
)

Song Yang Yu (Studio Tulip; 4 episodes
eps 3, 10, 17, 22
)

Soung Wook Choi (NAMU Animation; 7 episodes
eps 2, 5, 7, 14, 16, 20, 23
)

Su Ping Yu (Studio Tulip; 4 episodes
eps 3, 10, 17, 22
)

Sun Hee No (NAMU Animation; 7 episodes
eps 2, 5, 7, 14, 16, 20, 23
)

Sung Hee Kim (NAMU Animation; eps 9, 12)
Takehiko Segawa (Studio Tulip; 4 episodes
eps 1, 8, 13, 15
)

Thi Ha My Phan (NAMU Animation; eps 9, 12)
Thi Hai Duong Van (NAMU Animation; eps 9, 12)
Thi Lanh Tran (NAMU Animation; eps 9, 12)
Thi Mui Le (NAMU Animation; eps 9, 12)
Thi Thu Thao Nguyen (NAMU Animation; eps 9, 12)
Thi Thuy Dung Dao (NAMU Animation; eps 9, 12)
Tomoyasu Hosoi (Studio Tulip; ep 1)
Trong Anh Phung (NAMU Animation; eps 9, 12)
Tsutomu Ikeda (Studio Tulip; 4 episodes
eps 1, 8, 13, 15
)

Van Hieu Nguyen (NAMU Animation; eps 9, 12)
Van Quy Nguyen (NAMU Animation; eps 9, 12)
Wan Xing Wang (Studio Tulip; eps 4, 11, 18)
Xiao Miao Li (Studio Tulip; 4 episodes
eps 4, 11, 18, 24
)

Xing Zi Li (Studio Tulip; 4 episodes
eps 4, 11, 18, 24
)

Ya Yu Zhu (Studio Tulip; eps 6, 19, 24)
Yoshitaka Kudō (Studio Tulip; 4 episodes
eps 4, 11, 18, 24
)

Young Yoon Chang (NAMU Animation; eps 9, 12)
Yu Jeoung Lee (NAMU Animation; 7 episodes
eps 2, 5, 7, 14, 16, 20, 23
)

Yuka Hayashi (Studio Tulip; eps 6, 19)
Yukiko Ashino (Studio Tulip; 5 episodes
eps 1, 8, 13, 15, 21
)

Yūta Toyosaki (Studio Tulip; eps 6, 19, 24)
Ze Chen Yang (Studio Tulip; 4 episodes
eps 4, 11, 18, 24
)

Zhe Xing (Studio Tulip; 4 episodes
eps 3, 10, 17, 21
)

Background Art Assistant:
Ayano Yagi (Studio Tulip; eps 3, 10, 19)
Azusa Kondo (Studio Tulip; 5 episodes
eps 1, 8, 13, 15, 21
)

Azusa Sugawara (Studio Tulip; eps 3, 10, 19)
Midori Aikawa (Studio Tulip; 4 episodes
eps 4, 11, 18, 24
)

Mina Demura (Studio Tulip; 4 episodes
eps 4, 11, 17, 22
)

Basketball Shoe Design: Hideki Fukushima
Basketball Shoes Animation Director: Hideki Fukushima (eps 14-24)
Basketball Supervision: Tetsuya Ōishi
Chief Producer:
Renta Suzuki
Rina Shinoda (eps 1-13)
Shin Furukawa
Takuya Matsumoto (eps 14-24)
Color design: Miyuki Sunako
Color setting:
Hyung Sun Kim (ep 4)
Kazu Fujisaki (eps 11, 22)
Kyoung Hwa Kim (4 episodes
eps 17-18, 21, 24
)

Masao Ōba (ep 6)
Miyuki Sunako (OP1-2; ED1-2; 8 episodes
eps 1, 3, 8, 10-11, 13, 15, 17
)

Soon Guem Noh (ep 4)
Young-Jin Lee (9 episodes
eps 2, 5, 7, 9, 12, 14, 16, 20, 23
)

Editing: Toshihiko Kojima
Editing Assistant: Riko Fujimoto (Okayasu Promotion; eps 14-24)
In-Between Animation:
Akane Koizumi (diomedéa; 19 episodes
eps 2, 4-6, 8-9, 12-24
)

Chae Sik Park (LARC; ep 4)
Dong Jae Kim (NAMU Animation; eps 5, 7)
Jae Jun Choi (LARC; ep 4)
Ji Sung Na (LARC; ep 4)
Jun Seong Jeon (NAMU Animation; 6 episodes
eps 2, 5, 7, 16, 20, 23
)

Kotomi Motono (diomedéa; 12 episodes
eps 2, 4-6, 8, 12, 14-15, 17-20
)

Marin Okino (diomedéa; eps 1, 3)
Masato Tsutsumi (diomedéa; 15 episodes
eps 4, 6-8, 13-20, 22-24
)

Mi Jeong Cho (ep 17)
Mi Yeon Park (NAMU Animation; 6 episodes
eps 2, 5, 7, 16, 20, 23
)

Natsumi Takase (diomedéa; eps 1, 3)
Ran Young Kim (LARC; ep 4)
Rian Yonashiro (diomedéa; 16 episodes
eps 2, 4, 8-10, 13-14, 16-24
)

Satoshi Kimura (diomedéa; eps 1, 3)
Seo Jin Kim (LARC; ep 4)
Shinya Matsuo (diomedéa; eps 1, 3)
Tōi Yamamichi (diomedéa; eps 1, 3)
Tokuma Kose (diomedéa; 14 episodes
eps 1-7 odd, 8-9, 12-13, 15-20
)

Yūji Yamamoto (diomedéa; eps 1, 4, 7, 9)
Yūki Yabata (diomedéa; 10 episodes
eps 2, 7-8, 14-20
)

Yun Yeong Jang (LARC; ep 4)
Yūta Ayuzawa (diomedéa; 14 episodes
eps 1-7 odd, 8-9, 11-12, 15-20
)

In-Between Check:
Chae Sik Park (ep 4)
Jeong Hui Shin (9 episodes
eps 2, 5, 7, 9, 12, 14, 16, 20, 23
)

Kotomi Motono (OP2; ED2)
Michiko Makita (OP1; ED1)
Yūji Yamamoto (eps 1, 3, 8)
Key Animation:
Ayumu Samukawa (ep 6)
Chang Hwan Park (NAMU Animation; ep 20)
Dae Ryong Kang (4 episodes
eps 17-18, 21, 24
)

Du Hwan Jeon (ep 17)
Eun Byeong Kim (eps 18, 21, 24)
Fumiaki Sato (ep 6)
Gi Yeop Kim (NAMU Animation; ep 20)
Hee Eun Choi (5 episodes
eps 15, 17, 21-22, 24
)

Hideki Sadai (ep 6)
Ho Won Jeong (NAMU Animation; ep 20)
Hoon Jung (Synod; ep 10)
Hyun Ju Song (ep 17)
Hyun Kyung Kim (eps 17-18, 24)
Hyunhee Moon (5 episodes
eps 15, 17, 21-22, 24
)

I Nam Park (NAMU Animation; 4 episodes
eps 5, 9, 12, 14
)

Jae Min Lee (NAMU Animation; 6 episodes
eps 2, 7, 9, 12, 16, 23
)

Jae Seon Heo (NAMU Animation; 7 episodes
eps 2, 5, 9, 12, 14, 16, 23
)

Ji Hui Jung (Synod; ep 4)
Jin Seong Oh (eps 18, 24)
Jin Sung Woo (NAMU Animation; eps 9, 12)
Joong Hyeon Ryu (5 episodes
eps 15, 17, 21-22, 24
)

Jung Hee Yun (NAMU Animation; 4 episodes
eps 5, 9, 12, 14
)

Junko Matsushita (ep 1)
Kana Tosaoka (eps 8, 15)
Kanako Ōyabu (eps 3, 15)
Kang Won Kim (Synod; ep 4)
Kazuki Takenaga (ep 6)
Ke Wei Lin (ep 3)
Ken Katou (OP2; ED2; 4 episodes
eps 10, 15, 17, 22
)

Kenji Masuda (eps 1, 3)
Kiyomi Wada (ep 6)
Kousei Kudo (ep 6)
Kyōsuke Maeda (OP2; 7 episodes
eps 1, 5, 8, 13-19 odd
)

Mamoru Kurata (eps 8, 15)
Masaharu Morinaka (eps 3, 13)
Mi Yeon Yun (NAMU Animation; 8 episodes
eps 2, 5, 7, 9, 12, 14, 16, 23
)

Mi Young Kim (Synod; ep 10)
Michiko Makita (eps 1, 3)
Miho Jinnai (ep 6)
Min Gu Lee (Synod; 4 episodes
eps 10, 17-18, 21
)

Mitsuhiro Nanbe (eps 1, 8, 15)
Mitsuyo Tsuno (ep 1)
Oh Sik Kwon (NAMU Animation; 7 episodes
eps 2, 5, 7, 9, 12, 16, 23
)

Sang Ho Park (Synod; eps 4, 10)
Sang Hoon Lee (5 episodes
eps 15, 17, 21-22, 24
)

Sang Won Park (NAMU Animation; ep 20)
Sang-tae Shin (NAMU Animation; ep 14)
Saori Hosoda (ep 6)
Satomi Yonezawa (ep 6)
Satoru Yamashita (eps 3, 13)
Se Chang Kim (NAMU Animation; ep 7)
Se Wook Lee (ep 17)
Seok Ahn (NAMU Animation; ep 14)
Seong Yeong Park (NAMU Animation; ep 5)
Seung Hee Han (NAMU Animation; eps 9, 12, 14)
Seung-Jin Han (5 episodes
eps 15, 17, 21-22, 24
)

Shingo Tamaki (OP2; ep 1)
Shinichi Iimura (ep 6)
Shinpei Tomooka (OP1)
Shōta Ihata (OP2)
Shunpei Mochizuki (ep 6)
Tae-jung Kim (5 episodes
eps 15, 17, 21-22, 24
)

Takaaki Tanabe (ep 1)
Takanori Suzuki (eps 1, 3)
Takashi Ueno (ep 6)
Takeshi Moriyama (5 episodes
eps 1, 3, 6, 8, 15
)

Takuma Komata (eps 1, 6, 8, 15)
Tatsuo Honda (eps 1, 8, 15)
Tomokazu Shimabukuro (eps 3, 13)
Tsutomu Miyazawa (ED1; OP2; ep 6)
Yeong Hui Choi (Synod; ep 4)
Yi Wang (ep 3)
Yoko Iizuka (eps 3, 13)
Yoshihiro Taniguchi (ep 8)
Yoshiko Imasato (eps 1, 8)
Yoshino Honda (ED2; ep 1)
Yoshio Yoshimatsu (ep 1)
You Shick Zang (Synod; eps 4, 10)
Young Hee Park (NAMU Animation; eps 5, 7)
Young Hoon Han (NAMU Animation; eps 7, 20)
Yu Bang Song (NAMU Animation; 7 episodes
eps 2, 5, 7, 9, 12, 16, 23
)

Yūji Yamamoto (eps 15, 22)
Yuki Kawamura (eps 1, 3, 13)
Yumiko Kinoshita (eps 8, 15)
Yuriko Ikehara (ep 1)
Layout Supervision: Kenji Masuda (21 episodes
eps 1, 3-8, 10-11, 13-24
)

Online Editor:
Masataka Asō (IMAGICA Lab.; eps 1-13)
Noboru Ōba (IMAGICA Lab.; eps 14-24)
Rie Imayoshi (IMAGICA Lab.; eps 1-24)
Paint:
A Ra Cho (LARC; ep 4)
Ayaka Sugita (Studio Elle; eps 8, 13)
Chiaki Numata (Studio Elle; eps 8, 13)
Eri Oga (Asahi Production; ep 1)
Erika Tanabe (R.I.C.; ep 3)
Hiroshi Moriwaki (Studio Elle; eps 1, 6, 8, 13)
Hitomi Murase (Studio Elle; eps 1, 6)
Ji Hyun Hong (LARC; ep 4)
Ji Sung Na (LARC; ep 4)
Kanayo Shimozawa (diomedéa; 15 episodes
eps 2, 6, 8, 10-11, 13, 15-18, 20-24
)

Kazu Fujisaki (diomedéa; 17 episodes
eps 2, 6, 8, 10-11, 13-24
)

Marin Abiko (R.I.C.; ep 3)
Marina Fukatani (diomedéa; eps 1, 3, 6)
Masaaki Nishimoto (Studio Elle; eps 8, 13)
Mika Kinoshita (Studio Elle; eps 1, 6, 8, 13)
Miyuki Sunako (diomedéa; 7 episodes
eps 1, 3, 6, 8, 10-11, 13
)

Nagisa Sunagawa (Studio Elle; eps 1, 6, 8, 13)
Namiko Kamei (Studio Elle; eps 1, 6)
Nanako Mine (diomedéa; 17 episodes
eps 2, 6, 8, 10-11, 13-24
)

O Jun Kwon (NAMU Animation; 6 episodes
eps 2, 5, 7, 16, 20, 23
)

Satomi Fujii (Studio Elle; eps 1, 6)
So Hee Won (LARC; ep 4)
Toshitaka Hinoguchi (Studio Elle; eps 1, 6)
Yuka Watanabe (Studio Elle; eps 8, 13)
Yukari Hashimoto (Studio Elle; eps 1, 6)
Yumi Toriyama (R.I.C.; ep 3)
Yumika Ogawa (diomedéa; 6 episodes
eps 1, 3, 6, 8, 10-11
)

Yurina Fujiwara (Studio Elle; eps 8, 13)
Paint Check:
Hyung Sun Kim (ep 4)
Kazu Fujisaki (eps 11, 22)
Kyoung Hwa Kim (4 episodes
eps 17-18, 21, 24
)

Masao Ōba (ep 6)
Miyuki Sunako (OP1-2; ED1-2; 8 episodes
eps 1, 3, 8, 10-11, 13, 15, 17
)

Soon Guem Noh (ep 4)
Young-Jin Lee (9 episodes
eps 2, 5, 7, 9, 12, 14, 16, 20, 23
)

Photography:
Hiroaki Asano (diomedéa Photography Dept.; eps 1-24)
Kaoru Inasaka (diomedéa Photography Dept.; eps 1-24)
Momoko Shinozaki (diomedéa Photography Dept.; 19 episodes
eps 2-5, 8, 11-24
)

Yasuyuki Itou (diomedéa Photography Dept.; eps 1-24)
Yōko Ohtake (diomedéa Photography Dept.; eps 1-24)
Planning Assistant:
Hirotoshi Kurita (Weekly Shonen Magazine Editorial Dept.)
Kazuhito Hara (Weekly Shonen Magazine Editorial Dept.)
Yuta Hiraoka (Weekly Shonen Magazine Editorial Dept.)
Planning Manager:
Osamu Nishimura (TV Tokyo)
Tomotaka Sato (TV Tokyo)
Production Advancement:
Hyo Jin Choi (4 episodes
eps 7, 12, 16, 23
)

Ji Yeon Chin (ep 4)
Kenta Hamanaka (eps 1, 15)
Ryōhei Iwasaki (eps 17, 22)
Shōta Koyama (ep 3)
Su Bin Lee (5 episodes
eps 2, 5, 9, 14, 20
)

Young In Jo (eps 21, 24)
Yūki Horaguchi (ep 6)
Production Advancement Assistant:
Dong Mi Joo (4 episodes
eps 17-18, 21, 24
)

Hui Xia Li (ep 4)
Masaki Nakagawa (5 episodes
eps 9, 14, 18, 20, 24
)

Tomoya Kyōmen (4 episodes
eps 10, 16, 18, 21
)

Young In Jo (ep 17)
Yūto Hayashi (6 episodes
eps 1, 7, 11, 18-19, 23
)

Production Desk: Takuma Mizukoshi (eps 1-4)
Production manager:
Kenta Hamanaka (18 episodes
eps 5-7, 9-12, 14-24
)

Ryōhei Iwasaki (ep 8)
Shōta Koyama (eps 5-7, 9-24)
Young In Jo (ep 18)
Production Manager Assistant: Kenta Hamanaka (eps 8, 13)
Program Publicity: Mayuko Oe (TV Tokyo)
Publicity Producer: Yuta Yano
Recording Adjustment: Nobuhiro Negishi
Recording Assistant: Nodoka Iizuka
Setting Production:
Nanae Hirohashi (eps 14-24)
Yudai Takahashi (eps 1-13)
Sound Effects: Yasumasa Koyama
Sound Production Manager: Rie Tanaka
System Management: Yudai Takahashi (eps 1-24)
Theme Song Arrangement:
Ikumi Aoyama (ED1)
Mitsu.J (ED2)
Rui Momota (OP2)
The Pillows (OP1)
Theme Song Composition:
Kazuki Sakai (OP2)
Mitsu.J (ED2)
Sawao Yamanaka (OP1)
SHOW (ED2)
Takumi Yoshida (ED1)
Theme Song Lyrics:
Ryūta Yamamura (OP2)
Sawao Yamanaka (OP1)
SHOW (ED2)
Takumi Yoshida (ED1)
Theme Song Performance:
Blue Encount (OP3)
flumpool (OP2)
Mamoru Miyano (ED3)
saji (ED1)
The Pillows (OP1)
Yūma Uchida (ED2)
Vehicle Advancement: Takashi Araki
Web Production:
Erika Katō (eps 17-24)
Kunihiro Gotō (eps 1-16)
Manami Takahashi (eps 17-24)
Yusuke Sato (eps 1-16)
Yuuki Kaji as Sora Kurumatani

Aya Endo as Yuka Kurumatani
Chado Horii as Ryūhei Tabeshima 
Daisuke Namikawa as Katsumi Takahashi
Eiji Takemoto as Masayoshi Satsuki
Hiroyuki Yoshino as Yukinari Kojima
Jun Fukuyama as Tarō Kabachi
Katsuyuki Konishi as Chiaki Hanazono
Kazuya Nakai as Shinichi Chiba
Kazuyuki Okitsu as Manabu Konishi
Kenn as Masahiro Saki
Kishō Taniyama as Kenji Natsume
Makoto Furukawa as Shingo Katori
Mamoru Miyano as Kaname Shigeyoshi
Sayaka Senbongi as Madoka Yabuuchi
Sōma Saitō as Tokitaka Tokiwa
Takahiro Sakurai as Sei Shirai 
Taku Yashiro as Shinichi Yasuhara
Yoshitsugu Matsuoka as Hyou Fuwa
Yuichiro Umehara as Shigenobu Yakuma
Yūma Uchida as Momoharu Hanazono
Yuna Taniguchi as Nao Nanao
Yūto Uemura as Yozan Kamiki

Haruki Ishiya as Tachibana
Jun Kasama as Hiroshi Kuchiki
Junya Enoki as Kento Sawa
Kaito Takeda as Masaharu Choji
Kaoru Katakai as Yone Kurumatani
Kengo Kawanishi as Hasebe
Miho Okasaki as Harumi Tominaga
Nanako Mori as Sayuri Wakamori
Natsumi Fujiwara as Sora Kurumatani (young)
Natsumi Kawaida as Sachi Fukanoshi
Shizuka Ishigami as Yoko Kokubu
Takehito Koyasu as Tomohisa Kurumatani
Japanese companies
2nd Key Animation:
Akatsuki (eps 8, 13-14)
BEEP (ep 8)
Choin (ep 18)
Encourage Films (ep 6)
Giga Production (ep 7)
Grain (eps 10, 14)
HSM (7 episodes
eps 2, 5, 9, 12, 14, 16, 20
)

IRO Animation (eps 2, 5)
Jumondo (eps 9-10)
Mico Animation (ep 8)
Nakamura Production (ep 1)
Reboot (eps 7-8, 10, 12)
Revival (eps 1, 7-13)
R.I.C (eps 3, 13)
Seven Seas (eps 8-10, 12)
Studio Gram (eps 8-9, 12)
Studio Lings (eps 3, 8)
Synod (7 episodes
eps 1, 3, 6, 8, 10-11, 13
)

TAP (ep 7)
WHITE FOX Izukōgen Studio (eps 1, 8)
XIAI (eps 18, 21, 24)
3DCG Assistance: Studio ViV (ep 23)
3DCGI: diomedéa (eps 1-24)
Animation Assistance: Synod (ED1)
Animation Direction:
Mico Animation (ep 22)
Synod (7 episodes
eps 3, 8, 10-11, 13, 19, 22
)

Animation Production: diomedéa
Animation Production Assistance:
Encourage Films (ep 6)
LARC (ep 4)
Namu Animation (9 episodes
eps 2, 5, 7, 9, 12, 14, 16, 20, 23
)

Background Art:
Namu Animation (9 episodes
eps 2, 5, 7, 9, 12, 14, 16, 20, 23
)

Studio Tulip (15 episodes
eps 1, 3-4, 6, 8, 10-11, 13, 15, 17-19, 21-22, 24
)

Broadcaster: TV Tokyo
Color Setting:
Namu Animation (ep 19)
Studio SUNHAN (ep 19)
Editing: Okayasu Promotions (eps 14-24)
Font Assistance: Fontworks Inc.
In-Between Animation:
4tune (eps 15, 19, 22)
Akatsuki (ep 14)
Choin (ep 18)
diomedéa (eps 1, 3-24)
Grain (ep 14)
HSM (9 episodes
eps 2, 5, 7, 9, 12, 14, 16, 20, 23
)

Jumondo (ep 9)
Mico Animation (ep 22)
Reboot (ep 19)
Revival (eps 9, 22)
Seven Seas (ep 9)
Studio EverGreen (ep 19)
Studio Gram (eps 9, 14)
Studio SUNHAN (ep 15)
Synod (6 episodes
eps 15-21 odd, 22, 24
)

Tear Studio (ep 9)
XIAI (4 episodes
eps 17-18, 21, 24
)

In-Between Animation Assistance:
Akatsuki (4 episodes
eps 1, 8, 10, 13
)

BEEP (ep 8)
Bibury Animation Studio (ep 3)
Giga Production (ep 7)
Grain (ep 10)
Jumondo (eps 3, 10)
Mico Animation (ep 8)
Reboot (6 episodes
eps 4-5, 7-8, 10, 12
)

Revival (7 episodes
eps 1, 7-8, 10-13
)

R.I.C (eps 1, 3, 6, 13)
Seven Seas (eps 8, 10, 12)
Studio Gram (eps 4-5, 8, 12)
Sung San Production (ep 6)
Synod (7 episodes
eps 1, 3, 6, 8, 10-11, 13
)

TAP (eps 4-5, 7)
In-between Check:
Choin (ep 18)
XIAI (eps 18, 21, 24)
Key Animation:
4tune (eps 15, 19, 22)
Art Base Bam (ep 19)
Grain (ep 3)
Jumondo (ep 3)
LARC (ep 3)
Mico Animation (ep 22)
Namu Animation (4 episodes
eps 14, 16, 20, 23
)

R.I.C (ep 13)
Studio EverGreen (ep 19)
Studio SUNHAN (ep 15)
Sunny (5 episodes
eps 15, 17, 21-22, 24
)

Synod (OP2; 12 episodes
eps 1, 6, 8, 10-11, 13-21 odd, 22, 24
)

Music Assistance: TV Tokyo Music
Music Production: King Records
Online Editing: IMAGICA Lab.
Paint:
4tune (eps 15, 19, 22)
Akatsuki (ep 14)
Asahi Production (ep 1)
Choin (ep 18)
diomedéa (17 episodes
eps 1, 3, 6, 8, 10-11, 13, 15-24
)

Grain (ep 14)
HSM (9 episodes
eps 2, 5, 7, 9, 12, 14, 16, 20, 23
)

Jumondo (ep 9)
Mico Animation (ep 22)
Reboot (ep 19)
Revival (eps 9, 22)
R.I.C (ep 3)
Seven Seas (ep 9)
Studio Elle (7 episodes
eps 1, 6, 8, 13-15, 22
)

Studio EverGreen (ep 19)
Studio Gram (eps 9, 14)
Studio SUNHAN (ep 15)
Synod (6 episodes
eps 15-21 odd, 22, 24
)

Tear Studio (ep 9)
XIAI (4 episodes
eps 17-18, 21, 24
)

Paint Assistance:
Akatsuki (4 episodes
eps 1, 8, 10, 13
)

BEEP (ep 8)
Giga Production (ep 7)
Grain (ep 10)
Jumondo (ep 10)
Mico Animation (ep 8)
Reboot (6 episodes
eps 4-5, 7-8, 10, 12
)

Revival (7 episodes
eps 1, 7-8, 10-13
)

R.I.C (eps 1, 3, 6, 13)
Seven Seas (eps 8, 10, 12)
Studio Elle (eps 3, 7)
Studio Gram (eps 4-5, 8, 12)
Sung San Production (ep 6)
Synod (7 episodes
eps 1, 3, 6, 8, 10-11, 13
)

TAP (eps 4-5, 7)
Paint Check:
Namu Animation (ep 19)
Studio SUNHAN (ep 19)
Photography:
Diomedea Photography Dept. (eps 1-24)
Photography Assistance:
4tune (ep 19)
Akatsuki (9 episodes
eps 1, 3, 11, 13-14, 17-19, 24
)

Asahi Production (eps 17-19)
Bibury Animation Studio (5 episodes
eps 3, 6, 11, 13-14
)

Jumondo (eps 14, 17, 20)
LARC (eps 1, 3)
Studio Elle (eps 18, 20)
Studio ViV (22 episodes
eps 1-8, 10-12, 14-24
)

YY product (ep 6)
Program Publicity: TV Tokyo
Sound Production: Magic Capsule
Theme Song Production:
A-Sketch (OP2)
King Records (OP1; ED1-2)
Web Production: AWAKE (eps 1-13)
English cast
English staff
Cameron Bautsch as Sora Kurumatani

Andrew Love as Chiaki Hanazono
Benjamin McLaughlin as Masahiro Saki
David Wald as Shinchi Chiba
Greg Cote as Ryuhei Nabeshima
Heath Morrow as Tokitaka Tokiwa
Joe Daniels as Momoharu Hanazono
Maggie Flecknoe as Yuka Kurumatani
Michael Wronski as Shinichi Yasuhara
Olivia Swasey as Madoka Yabuuchi
Sam Butler as Sumi Yabuuchi

Brittney Karbowski as Sora Kurumatani (Young)
Carli Mosier as Yoko Kokubu
Christie Guidry as Sachi Fukanoshi
Christina Kelly as Sayuri Wakamori
Margaret Lewis as Harumi Tominaga

English companies
Distributor: Section23 Films (North America)
Internet Streaming:
Crunchyroll
HIDIVE
Licensed by: Sentai Filmworks
Production: Sentai Studios
Korean staff
Korean companies
(none)
Broadcaster: Animax Korea
Korean cast
(none)
Spanish staff
Spanish companies
(none)
Internet Streaming:
Crunchyroll (Latin America and Spain)
HIDIVE (Latin America and Spain)
Licensed by: Sentai Filmworks (Latin America and Spain)
Spanish cast
(none)
Portuguese staff
Portuguese companies
(none)
Internet Streaming:
Crunchyroll (Brazil and Portugal)
HIDIVE (Brazil and Portugal)
Licensed by: Sentai Filmworks (Brazil and Portugal)
Portuguese cast
(none)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

Compare this anime's credits with others

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology