Sword Art Online: Alicization (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
ソードアート・オンライン アリシゼーション (Japanese)
User Ratings: 299 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 25 votes (sub:21, dub:2, others:2
1 German subtitled
1 French subtitled
)
 Excellent: 48 votes (sub:32, dub:14, others:2
1 Spanish subtitled
1 Portuguese subtitled
)
 Very good: 97 votes (sub:69, dub:23, edit.dub:1, others:4
2 Spanish subtitled
1 Hungarian subtitled
1 Polish subtitled
)
 Good: 75 votes (sub:58, dub:13, others:4
2 Spanish subtitled
1 Russian dubbed
1 Portuguese subtitled
)
 Decent: 33 votes (sub:27, dub:5, others:1
1 Spanish subtitled
)
 So-so: 9 votes (sub:6, dub:3)
 Not really good: 4 votes (sub:4)
 Weak: 3 votes (sub:2, dub:1)
 Bad: 4 votes (sub:4)
 Awful: 1 vote (sub:1)
 Worst ever: -
Seen in part or in whole by 497 users, rank: #2008 (of 8483)
Median rating: Very good
Arithmetic mean: 7.559 (Very good−), std. dev.: 1.5407, rank: #1444 (of 8582)
Weighted mean: 7.518 (Very good−), rank: #1419 (of 8582) (seen all: 7.55 / seen some: 7.19 / won't finish: 3.87)
Bayesian estimate: 7.517 (Very good−), rank: #1174 (of 6509)
Number of episodes: 24
Episode titles: We have 25
Vintage:
2018-09-15 (Australia, MadFest Melbourne)
2018-09-29 (Mexico; theaters)
2018-10-06 (Japan TV)
Opening Theme:
#1: "Adamas" by LiSA
#2: "RESISTER" by ASCA
Ending Theme:
#1: "Iris" by Eir Aoi
#2: "forget-me-not" by ReoNa
Reviews: Show:
News: Show:
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Blu-Ray (Region A)
    Sword Art Online: Alicization (Blu-Ray) 2020-04-21 (from $249.98)

Japanese staff
Japanese cast
Director: Manabu Ono
Script:
Ko Nekota (eps 3-4, 7)
Munemasa Nakamoto (eps 9-16, 22)
Yukito Kizawa (15 episodes
eps 1-2, 5-6, 8-9, 12-13, 17-21, 23-24
)

Storyboard:
Hiroki Hirano (ep 11)
Hirotaka Tokuda (ep 15)
Keiichi Sasajima (eps 9, 17)
Ken Ootsuka (eps 8, 22)
Ken Takahashi (ep 18)
Kengo Matsumoto (ep 16)
Manabu Ono (eps 1, 18, 24)
Masakazu Obara (eps 10, 23)
Risako Yoshida (ED1; ep 5)
Shingo Adachi (OP1)
Shunsuke Ishikawa (4 episodes
eps 3, 7, 14, 19
)

Shunsuke Nakashige (ep 21)
Susumu Nishizawa (ep 4)
Takashi Sakuma (ED2; Studio Silver; 5 episodes
eps 2, 6, 12-13, 20
)

Tetsuya Takeuchi (OP2)
Yoshihiro Kanno (ep 4)
Episode Director:
Hiroki Hirano (ep 6)
Hiroshi Kimura (eps 13, 22)
Hirotaka Tokuda (eps 15, 23)
Ken Takahashi (ep 18)
Kouji Kobayashi (ep 5)
Manabu Ono (eps 1, 24)
Michiru Itabisashi (4 episodes
eps 4, 9, 17, 23
)

Saori Den (ep 16)
Satoshi Saga (eps 11, 20)
Shigeki Kawai (ep 8)
Shunsuke Ishikawa (4 episodes
eps 3, 7, 14, 19
)

Shunsuke Nakashige (eps 10, 21)
Takashi Sakuma (eps 2, 24)
Takuma Suzuki (ep 20)
Tsuyoshi Tobita (eps 1, 12)
Yūsuke Maruyama (ep 23)
Unit Director:
Risako Yoshida (ED1)
Shingo Adachi (OP1)
Takashi Sakuma (ED2; Studio Silver)
Tetsuya Takeuchi (OP2)
Music: Yuki Kajiura
Original creator: Reki Kawahara
Original Character Design: abec
Chief Animation Director:
Gou Suzuki (13 episodes
eps 1-2, 4-24 even
)

Tomoya Nishiguchi (ED1; 9 episodes
eps 1, 3-5, 7-15 odd
)

Yumiko Yamamoto (5 episodes
eps 17-23 odd, 24
)

Animation Director:
Akihito Asai (4 episodes
eps 13, 17, 21, 23
)

Arisa Kumagawa (6 episodes
eps 12-14, 17, 21, 24
)

Asami Hayakawa (eps 3, 7)
Asumi Katō (ep 18)
Aya Akizuki (6 episodes
eps 6, 10, 14, 19, 22, 24
)

Chiaki Furuzumi (6 episodes
eps 7, 10, 13, 18, 23-24
)

Chisato Nakata (eps 1, 11, 20)
Dai Ōhara (ep 12)
Gou Suzuki (uncredited; eps 18-24 even)
Haruka Iida (ep 8)
Hayato Hashiguchi (ep 5)
Hidekazu Ebina (ED1)
Hiroshi Mimata (6 episodes
eps 1, 5, 11, 14, 19, 22
)

Hirotaka Tokuda (eps 15, 23)
Kanetoshi Kamimoto (4 episodes
eps 16, 20, 23-24
)

Karen Momosawa (ep 16)
Kazuaki Imoto (eps 13, 18)
Kazutoshi Makino (eps 20, 22)
Keita Hagio (ep 20)
Kiminori Itō (5 episodes
eps 1, 10, 18, 21, 24
)

Kōhei Tokuoka (4 episodes
eps 1, 6, 21, 24
)

Koji Hirauma (ep 12)
Kōta Sera (ep 2)
Kurisu Ogawa (ep 11)
Maki Todaka (eps 9, 17-18)
Mariko Nishimura (ep 12)
Masaki Wada (ep 12)
Mayuko Yamamoto (4 episodes
eps 16, 18, 21, 23
)

Mina Ōtaka (ep 24)
Nanako Ninomiya (ep 5)
Naoaki Houjou (eps 14, 19)
Nozomi Goto (ep 17)
Nozomi Nagatomo (ep 17)
Raku Nishikimi (ep 22)
Reio Komoto (ep 11)
Reo Kawamoto (ep 11)
Ryoko Kawamura (eps 12, 19)
Sana Komatsu (5 episodes
eps 9, 11-12, 18, 23
)

Sayo Kuno (4 episodes
eps 12, 17, 21-22
)

Shingo Adachi (OP2; OP1; ep 1)
Shosuke Shimizu (ep 11)
Takashi Habe (ep 8)
Takashi Narikawa (ep 8)
Takayuki Gotan (ep 13)
Takehiro Miura (6 episodes
eps 13, 17-18, 20, 22, 24
)

Tatsuya Mizuno (eps 21, 24)
Tatsuyuki Maeda (eps 21, 24)
Toshiya Kōno (ep 4)
Young Hoon Jung (8 episodes
eps 1, 4, 10-11, 14, 19, 22, 24
)

Yūkei Yamada (eps 1, 20)
Yuki Fukuda (ep 18)
Yukiko Busa (eps 20-22)
Yukitaka Kimura (eps 14, 19, 22)
Yumiko Yamamoto (ED2; 4 episodes
eps 17, 21, 23-24
)

Yūta Kevin Kenmotsu (eps 20, 24)
Sound Director: Yoshikazu Iwanami
Cgi Director: Ryuta Undo
Director of Photography:
Kenta Hayashi
Kentarō Waki
2D Work: Chiyo Fukui (Production I.G; eps 5-6, 8-9)
2nd Key Animation:
Ai Nonaka (eps 1, 3)
Aiko Sakai (ep 11)
Aiko Yamaguchi (ep 13)
Airi Sakai (eps 18-21)
Akira Ōshimizu (ep 15)
Arisa Kumagawa (eps 22, 24)
Arisa Kuroda (eps 1, 9-10, 23)
Arisa Shima (ep 21)
Atsuko Watanabe (eps 21, 23-24)
Aya Akizuki (eps 14, 24)
Ayaka Aoki (ep 22)
Ayaka Sato (eps 17, 20-21)
Chiaki Kurakazu (ep 9)
Chie Tanaka (14 episodes
eps 1-7, 9-10, 14, 16, 19, 21, 23
)

Chiharu Sato (ep 21)
Chihiro Watanabe (ep 20)
Daichi Haga (eps 18, 21, 24)
Daichi Mikami (eps 10, 14, 16)
Daiki Watanabe (8 episodes
eps 7, 10, 18, 20-24
)

Daisuke Mizuguchi (eps 11, 13-15)
Erina Kojima (ep 16)
Eun Ju Park (DR Movie; ep 20)
Fumika Hasegawa (ep 8)
Gou Suzuki (uncredited; 6 episodes
eps 4, 14, 18-24 even
)

Han Lu Feng (ep 17)
Haruka Haseda (eps 3, 7, 24)
Haruka Sanefuji (ep 16)
Haruka Watanabe (ep 16)
Haruki Shiga (4 episodes
eps 7, 10, 15-16
)

Haruto Takahashi (5 episodes
eps 12, 16-17, 20, 23
)

Hatsune Hoshino (eps 17, 22)
Hayate Satō (eps 4, 7)
Hein (eps 21, 23-24)
Hijiri Yamaoka (ep 5)
Hikaru Asami (eps 9, 17)
Hikaru Hosozawa (ep 15)
Hiromi Fukumoto (ep 22)
Hiromi Sakata (ep 21)
Hiroo Nagano (6 episodes
eps 1, 6-7, 10, 12, 15
)

Hiroshi Mimata (eps 14, 24)
Hitomi Habe (ep 8)
Hitomi Satō (eps 10, 14)
Hozumi Shirahama (eps 3, 6)
Hye Soo Kim (DR Movie; ep 14)
Hyun Mi Lee (DR Movie; eps 14, 20)
Jae Young Jung (ep 1)
Ji Hyun Lim (DR Movie; ep 20)
Jin Hirakawa (eps 1, 20, 23)
Ju Lee Choi (DR Movie; eps 14, 21)
Junko Asano (ep 1)
Kaichi Baba (4 episodes
eps 4, 19, 22, 24
)

Kana Aoki (ep 7)
Kanami Nagai (ep 13)
Kanata Yanagisawa (9 episodes
eps 1, 3, 7, 10, 14-20 even, 23
)

Kawara Andō (ep 10)
Kazuki Takenaga (eps 18, 21)
Kazumasa Ishikawa (9 episodes
eps 1-2, 5, 9-10, 15-16, 23-24
)

Kazutoshi Makino (5 episodes
eps 1-2, 4, 6, 24
)

Keisuke Hiroe (ep 1)
Keita Hagio (ep 20)
Keita Togashi (eps 7, 23)
Kenji Futakawa (AXsiZ; eps 11, 24)
Kenji Sawada (eps 23-24)
Kiminori Itō (eps 21, 24)
Kimio Abe (ep 23)
Kirara Aya (eps 1, 22-24)
Kokoa Koko (ep 19)
Konomu Satō (ep 6)
Kouta Mori (5 episodes
eps 1, 3, 7, 15, 18
)

Kumiko Kawahara (ep 10)
Kwan Woo Kim (DR Movie; eps 14, 19-21)
Kyoko Kawada (18 episodes
eps 1, 3-4, 8-10, 12, 14-24
)

Kyung Yeon Kim (DR Movie; eps 20-21)
Maasa Kimura (ep 4)
Mai Ogawa (ep 24)
Maiko Ebisawa (ep 9)
Maimi Kondō (5 episodes
eps 9, 16, 18-19, 23
)

Maki Ando (eps 1, 5)
Maki Todaka (eps 1, 13)
Maki Toyoda (5 episodes
eps 2, 8, 13, 18, 22
)

Makoto Hamada (ep 16)
Mami Uebayashi (eps 1-2, 6-7)
Mariko Komatsu (ep 1)
Mariko Nakahara (4 episodes
eps 18, 20, 23-24
)

Masami Koiwa (eps 20-21)
Masanao Bessho (ep 1)
Masaru Uehara (ep 15)
Masashi Yamada (ep 5)
Mayu Ushijima (eps 21-23)
Mayuko Yamamoto (ep 1)
Mayuri Amino (ep 7)
Mei Takeda (eps 1, 16)
Miho Ogawa (ep 1)
Miki Yogi (eps 20-24)
Miko Nakashita (ep 18)
Mina Tanaka (eps 1-2)
Minako Yokoyama (ep 1)
Minami Kijō (4 episodes
eps 9, 17, 19-20
)

Minori Nakagawa (eps 18, 20, 24)
Mitsuaki Hori (eps 4, 15)
Mitsuka (ep 20)
Miwa Yoshida (eps 1, 14)
Miyoko Kawamoto (ep 16)
Momoka Chida (eps 9, 17)
Momoko Tamakoshi (5 episodes
eps 1, 16-17, 21, 23
)

Motohide Nishimura (eps 5, 16)
Nanami Hakoda (ep 1)
Nanami Takahashi (eps 5, 23)
Naomi Ogiue (ep 21)
Naoto Kōno (eps 4, 6, 15)
Naoyuki Yagi (eps 1, 3, 7, 16)
Narumi Takahashi (10 episodes
eps 1-2, 7, 10-16 even, 17-18, 20
)

Natsumi Sakai (4 episodes
eps 7, 10, 18, 20
)

Nazuna Nanakusa (ep 16)
Nio Shirakaba (eps 20, 22)
Nozomi Nagatomo (ep 20)
Papaya (ep 20)
Rie Usui (ep 7)
Rika Kanetaka (ep 1)
Rika Masuda (eps 20-21, 23)
Rin Izumiya (ep 9)
Rina Miyamoto (5 episodes
eps 1, 6-7, 10, 20
)

Rio Enomoto (ep 4)
Risa Maejima (ep 21)
Ryōsuke Tomita (eps 22-24)
Sayaka Yanaka (eps 23-24)
Sayo Kuno (5 episodes
eps 5, 8, 10, 15-16
)

Se Hyeon Song (DR Movie; eps 20-21)
Sei Komatsubara (ep 24)
Sera Abe (6 episodes
eps 1, 5, 7, 10, 16-17
)

Shinobu Ikakko (eps 5, 14-15)
Shiori Nagata (ep 1)
Shogo Kohama (ep 20)
Shōtarō Tamemizu (ep 4)
Shūma Nagasawa (6 episodes
eps 10, 13, 15-16, 19, 24
)

Shun Shibata (ep 24)
Shunsuke Nakashige (ep 10)
Taiki Etō (eps 5, 8, 17)
Taiyō Yanagisawa (ep 16)
Takahiro Inoue (eps 1, 7, 23-24)
Takahiro Yamakita (eps 3, 23-24)
Takashi Fujiura (ep 15)
Takehiro Miura (ep 24)
Takumi Ōguro (5 episodes
eps 17-19, 21, 24
)

Takumitsu Miura (eps 17, 20-21)
Tang Yuan Luo (ep 20)
Tetsuya Matsumoto (ep 1)
Tomoko Fukushima (4 episodes
eps 7, 10, 20, 23
)

Tomoko Kitagawa (ep 3)
Tomoko Segawa (eps 1, 4, 15)
Tomomi Igarashi (eps 20-24)
Tomoya Noguchi (eps 23-24)
Toshiya Kōno (ep 7)
Victoria Haukanes (ep 3)
Yoo-Sun Kim (DR Movie; ep 21)
Yoshihiro Seki (5 episodes
eps 1, 5, 10, 16, 20
)

Yoshihiro Tōgō (eps 15, 17)
Yosuke Imakubo (ep 18)
Young Soon Shin (eps 1-2)
Yū Fukuoka (eps 1, 7, 9)
Yu Saito (6 episodes
eps 1-2, 6-7, 9, 16
)

Yūdai Iino (ep 1)
Yui Konuma (ep 14)
Yui Ono (eps 9, 15)
Yuka Hayashi (ep 22)
Yukari Manabe (ep 20)
Yuki Nomura (7 episodes
eps 1-2, 5, 8, 17, 21-22
)

Yūki Yabe (ep 9)
Yukie Kawakami (eps 5, 16)
Yukie Ōhashi (eps 1, 7)
Yukie Yasuoka (10 episodes
eps 9-10, 12-15, 17, 19-20, 23
)

Yukiko Busa (ep 10)
Yukitaka Kimura (ep 6)
Yumika Ichimura (ep 1)
Yumiko Yamamoto (eps 21, 24)
Yūsaku Nakamura (ep 1)
Yusuke Suzuki (13 episodes
eps 1, 3-7, 10, 15, 19-23
)

Yūta Shimamoto (AXsiZ; ep 11)
Yūta Kevin Kenmotsu (eps 16, 22, 24)
Yuuko Kobori (ep 1)
Yuusei Odachi (eps 6, 10, 15)
Yuzuki Sekine (4 episodes
eps 18, 20, 23-24
)

Action Animation Director:
Hirotaka Tokuda (eps 15, 23)
Ken Takahashi (ep 18)
Ryō Araki (ep 9)
Tetsuya Takeuchi (7 episodes
eps 8, 12, 17, 20, 22-24
)

Yoshihiro Kanno (eps 1-4)
Animation producer: Atsushi Kaneko
Art Design Assistant: Yoshinori Shiozawa (ep 1)
Assistant Animation Director:
Ena Nishikawa (ep 14)
Hiroo Nagano (ep 11)
Kazumasa Ishikawa (ep 11)
Mayuko Yamamoto (ep 5)
Mei Takeda (ep 5)
Assistant Director: Takashi Sakuma
Assistant Director of Photography:
Misato Kuramochi (ep 14)
Naoko Tanaka
Assistant Episode Director: Takashi Sakuma (4 episodes
eps 4, 16-17, 22
)

Assistant Key Animation Director: Maki Ando (ep 16)
Background Art:
Ai Kimura (Studio Naya; eps 8, 12, 20)
Aiko Taira (Studio Naya; ep 16)
Akari Furuse (Studio Naya; eps 8, 12)
Arisa Taira (KLAS; OP1-2; ED1; 11 episodes
eps 1, 9-21 odd, 22-24
)

Asahi Fujii (Production AI; eps 6, 14, 22)
Asuka Komiyama (Imagnet; ep 4)
Bungo Seki (Imagnet; ep 4)
Chiaki Mineshima (KLAS; 12 episodes
eps 1, 3, 5, 11-21 odd, 22-24
)

Chigusa Yokoyama (Studio Naya; ep 8)
Chiharu Kinoshita (Athena Art Studio; 10 episodes
eps 3-9 odd, 15-23 odd, 24
)

Debbie Li (KLAS; 8 episodes
eps 1, 3, 5, 9, 13, 17, 21-22
)

Hiroyuki Tsubaki (KLAS; OP1; 9 episodes
eps 1-7 odd, 11, 15, 17, 23-24
)

Ikuko Tsukidate (Production AI; 5 episodes
eps 2, 6, 14, 22, 24
)

Junko Nagasawa (Production AI; 6 episodes
eps 2, 6, 10, 14, 18, 22
)

Kenta Masuda (Studio Naya; 4 episodes
eps 8, 12, 16, 20
)

Kiyotaka Yachi (Imagnet; ep 4)
Li Yu (KLAS; OP1-2; 13 episodes
eps 1-13 odd, 17, 19, 21-24
)

Masanobu Otani (Athena Art Studio; 10 episodes
eps 3-9 odd, 15-23 odd, 24
)

Masaoki Ono (Production AI; 6 episodes
eps 2, 6, 10, 14, 18, 22
)

Mayumi Okawa (KLAS; OP1-2; ED1-2; eps 1-19 odd, 24)
Mika Suzuki (Imagnet; ep 4)
Mika Tokusa (KLAS; OP1; 5 episodes
eps 3, 7, 11, 19, 23
)

Miyoko Kobayashi (Studio Naya; eps 8, 16)
Mizue Shōuchi (Studio Naya; eps 12, 20)
Ousuke Madoka (Production AI; 6 episodes
eps 2, 10, 14, 18, 22, 24
)

Reina Odaira (Production AI; eps 6, 14, 22)
Riemi Matsuzawa (Production AI; 7 episodes
eps 2, 6, 10, 14, 18, 22, 24
)

Satoshi Ōkubo (Imagnet; ep 4)
Sayuri Honda (Production AI; eps 2, 10, 18)
Shinji Saitō (Athena Art Studio; 10 episodes
eps 3-9 odd, 15-23 odd, 24
)

Shoichiro Sugiura (Athena Art Studio; 10 episodes
eps 3-9 odd, 15-23 odd, 24
)

Taketo Gonpei (Imagnet; ep 4)
Takumi Honma (Studio Naya; ep 8)
Tomohiro Mori (Production AI; 7 episodes
eps 2, 6, 10, 14, 18, 22, 24
)

Tomohiro Morishita (KLAS; ep 24)
Tomohiro Nakau (Production AI; eps 2, 10, 18)
Tomoko Sasaki (KLAS; ep 23)
Yasunori Hishinuma (Production AI; 4 episodes
eps 2, 6, 10, 18
)

Yoh Fujisawa (Production AI; 5 episodes
eps 6, 10, 14, 18, 22
)

Yū Yoshizaki (KLAS; OP1-2; ED1; 13 episodes
eps 1, 5-21 odd, 22-24
)

Yuichiro Nakajima (KLAS; OP1; ep 1)
Yukako Ogawa (KLAS; OP1-2; ED1-2; ep 1)
Yūki Ibata (Studio Naya; eps 8, 12, 16)
Yuki Nakabayashi (KLAS; ep 1)
Yukiko Ogawa (Production AI; 6 episodes
eps 2, 6, 10, 14, 18, 22
)

Yuri Takagi (KLAS; 6 episodes
eps 1-7 odd, 23-24
)

Background Art Assistant:
Arisa Taira (KLAS; ep 18)
Chiharu Kinoshita (Athena Art Studio; eps 1, 11, 13)
Li Yu (KLAS; ep 18)
Masanobu Otani (Athena Art Studio; eps 1, 11, 13)
Shinji Saitō (Athena Art Studio; eps 1, 11, 13)
Shoichiro Sugiura (Athena Art Studio; eps 1, 11, 13)
Yū Yoshizaki (KLAS; ep 18)
Background Art Chief: Mika Tokusa (6 episodes
eps 9, 13, 17, 21-22, 24
)

Background Art Chief Assistant:
Arisa Taira (eps 3, 7)
Mika Tokusa (eps 1, 5)
Background Art Production:
Kiyotaka Yachi (ep 4)
Taketo Gonpei (ep 4)
Tomomi Kato (6 episodes
eps 2, 6, 10, 14, 18, 22
)

CG:
Kengo Oda (A-1 Pictures; OP1 for eps. 10-13; ED1; 20 episodes
eps 1-6, 9-11, 13-17, 19-24
)

Mizuho Kanda (A-1 Pictures; eps 1, 5-6)
Nao Kudō (A-1 Pictures; eps 1-2)
Ryuta Undo (A-1 Pictures; OP1 for eps. 10-13; ED1)
Takuya Uehara (A-1 Pictures; ep 3)
Yukino Tanaka (A-1 Pictures; eps 1, 21-24)
CG Animation:
Akira Ginzan (Frame Box; ep 23)
Keiichi Tanaka (eps 22-23)
Kimie Sekiguchi (Frame Box; ep 23)
Miku Fukunishi (Frame Box; ep 23)
Ryoichi Ishigami (Frame Box; ep 23)
Takaya Shibata (eps 22-23)
Tomohiro Fujie (eps 22-23)
Toshimasa Nukaya (eps 22-23)
CG Layout Assistant:
Daiji Baba (Stimulus Image; ep 23)
Kyōgo Ida (Japan Electronics College; ep 6)
Masaya Machida (Stimulus Image; ep 23)
Naoki Hasemi (Stimulus Image; ep 23)
Takumi Mukai (Stimulus Image; ep 23)
CG Modeling:
Asuka Fujikawa (Gen'ei; eps 22-23)
Kazuki Shimane (A-1 Pictures; 5 episodes
eps 3-4, 15, 22-23
)

Kenji Hirayama (Gen'ei; eps 22-23)
Miyuki Kumagai (A-1 Pictures; 14 episodes
eps 1-6, 11-15, 22-24
)

Ryo Mizuhara (A-1 Pictures; eps 3-4, 15)
Shinya Horii (A-1 Pictures; ED1; 21 episodes
eps 1-6, 9-17, 19-24
)

Takayoshi Fujimoto (Gen'ei; eps 22-23)
Tatsuya Sano (A-1 Pictures; 15 episodes
eps 1-6, 10-15, 22-24
)

Yūki Sunaga (A-1 Pictures; 14 episodes
eps 1-6, 11-15, 22-24
)

CG Producer: Shigeru Horiguchi (A-1 Pictures; 21 episodes
eps 1-6, 9-17, 19-24
)

CG Production: Ryō Sekizawa (A-1 Pictures; 21 episodes
eps 1-6, 9-17, 19-24
)

CG Setup:
Asuka Fujikawa (Gen'ei; eps 22-23)
Kazuki Shimane (A-1 Pictures; 5 episodes
eps 3-4, 15, 22-23
)

Kenji Hirayama (Gen'ei; eps 22-23)
Miyuki Kumagai (A-1 Pictures; 14 episodes
eps 1-6, 11-15, 22-24
)

Ryo Mizuhara (A-1 Pictures; eps 3-4, 15)
Shinya Horii (A-1 Pictures; ED1; 21 episodes
eps 1-6, 9-17, 19-24
)

Takayoshi Fujimoto (Gen'ei; eps 22-23)
Tatsuya Sano (A-1 Pictures; 15 episodes
eps 1-6, 10-15, 22-24
)

Yūki Sunaga (A-1 Pictures; 14 episodes
eps 1-6, 11-15, 22-24
)

CG Setup Assistant:
Motoharu Sawada (PAGODA; eps 22-23)
Shoya Nakamura (Hayashi Digital Construction; eps 22-23)
Color design: Naomi Nakano
Color setting:
Asami Eguchi (Stella Road; 6 episodes
eps 5, 7, 13, 18, 21, 24
)

Ayaka Murakami (A-1 Pictures; ep 12)
Kaho Endo (Stella Road; 4 episodes
eps 6, 10, 15, 23
)

Mayu Morita (eps 4, 8)
Naomi Nakano (Stella Road; OP1-2; ED1-2; eps 1, 17, 19)
Yuika Nagai (Stella Road; ep 17)
Yuki Kadomatsu (Stella Road; 4 episodes
eps 2, 11, 16, 20
)

Yuko Koshida (Stella Road; 4 episodes
eps 3, 9, 14, 22
)

Creature Modeling:
Kazuki Niwa (cre-p; eps 3-4, 15)
Taro Yamada (cre-p; eps 3-4, 15)
Distribution Sales Manager:
Makoto Ito
Mari Sakai
Editing:
Hiromu Ōshiro (Production I.G; OP1; OP2 for eps. 21-24)
Yūji Kondō
Editing Assistant: Honami Yamagishi
In-Between Animation:
Ai Suzuki (OP1-2; ED1-2; 9 episodes
eps 1, 3, 6-7, 9, 11, 14-15, 18
)

Airi Sakai (PINE JAM; ep 5)
Atsushi Yonezawa (A-1 Pictures; OP1; 10 episodes
eps 3-6, 8, 10-12, 15, 19
)

Chiharu Sato (ep 9)
Chizuru Muramatsu (A-1 Pictures; eps 8, 21-22)
Eijirō Saitō (ep 21)
Eri Hibino (ep 6)
Haruto Takahashi (ep 22)
He Ting Huang (XEBEC; ep 6)
Honoka Yokoyama (A-1 Pictures; eps 1-2, 4, 22)
Kana Tosaoka (Pine Jam; ep 5)
Katsushi Morita (A-1 Pictures; OP1; ED1; 11 episodes
eps 1-2, 4-6, 8, 10-12, 15, 19
)

Kazumasa Ishikawa (ep 11)
Kazutoshi Makino (A-1 Pictures; ep 4)
Kenta Hiramoto (XEBEC; ep 6)
Kokoro Ikarashi (Pine Jam; ep 5)
Kouta Mori (ep 24)
Kurumi Kishida (Pine Jam; ep 5)
Kyoko Kawada (4 episodes
eps 1, 11, 22, 24
)

Maki Toyoda (ep 24)
Mami Uebayashi (A-1 Pictures; eps 1, 4)
Mayuko Yamamoto (ep 16)
Megumi Masaoka (A-1 Pictures; eps 8, 10, 22)
Mitaka Saitō (eps 2, 6, 12)
Momoko Tamakoshi (eps 1, 3, 23)
Naoki Suda (A-1 Pictures; 7 episodes
eps 1, 4, 8, 15, 19, 22, 24
)

Natsumi Terasaka (XEBEC; ep 6)
Noa Yoshida (XEBEC; ep 6)
Rina Kogure (Studio Mu; ep 5)
Sayo Kuno (eps 12, 24)
Shiho Nakazawa (Pine Jam; ep 5)
Shiina Motoyashiki (Pine Jam; ep 5)
Shin Kanabuchi (XEBEC; ep 6)
Takahiro Yamakita (ep 24)
Takeya Nosaka (XEBEC; ep 6)
Takumitsu Miura (A-1 Pictures; OP1; ED1; 10 episodes
eps 3-6, 8, 10, 12, 15, 19, 22
)

Tetsuaki Aikawa (ep 21)
Tomoya Noguchi (XEBEC; ep 6)
Wakana Itō (A-1 Pictures; eps 1-2, 15, 21)
Wei Ni Huang (Asahi Production; ED1)
Yi Yang Dan (eps 4-5)
Yuki Kyōsu (A-1 Pictures; OP1; ED1; 9 episodes
eps 1, 4-10 even, 11-12, 15, 19
)

Yūsuke Yoshii (ep 21)
In-Between Check:
Ai Suzuki (OP2; ED1-2; 7 episodes
eps 1, 5, 11, 14, 17-18, 22
)

Mari Aizawa (ep 17)
Marina Kobayashi (eps 7, 13)
Mitaka Saitō (eps 2, 6, 12)
Momoko Tamakoshi (eps 9, 23)
Naoki Suda (OP1; 9 episodes
eps 4, 10, 15-17, 19-21, 24
)

Rebecca Yasukawa (eps 16, 20, 22)
Takahiro Yamakita (eps 22, 24)
Wakana Itō (ep 8)
Wei Ni Huang (Asahi Production; ep 3)
Yuan Li Li (Asahi Production; eps 3, 13)
In-Between Check Assistant:
Naoki Suda (ep 13)
Rebecca Yasukawa (ep 23)
Yi Yang Dan (ep 13)
Insert Song Arrangement:
Kegani (LIVE LAB.; "Niji no Kanata ni" eps. 19, 24)
Yuki Kajiura ("longing;" ep. 5)
Insert Song Composition:
Kegani (LIVE LAB.; "Niji no Kanata ni" eps. 19, 24)
Yuki Kajiura ("longing;" ep. 5)
Insert Song Lyrics:
Kei Hayashi (LIVE LAB.; "Niji no Kanata ni" eps. 19, 24)
Yuki Kajiura ("longing;" ep. 5)
Insert Song Performance:
ReoNa ("Niji no Kanata ni;" eps. 19, 24)
Sayaka Kanda ("longing;" ep. 5)
Key Animation:
Akio Shimotsukasa (ep 14)
Aoi Yamagishi (ep 20)
Arisa Kumagawa (eps 2, 12)
Arisa Shima (ep 20)
Asami Hayakawa (ED1; 4 episodes
eps 1, 7, 14, 24
)

Asami Mitsui (ep 10)
Asuka Hayashi (ep 9)
Asumi Katō (eps 11, 18)
Atsushi Usui (ep 13)
Aya Akizuki (ep 19)
Aya Tajima (ep 8)
Ayaka Aoki (ep 24)
Ayako Harukawa (ep 1)
Ayako Kakiuchi (ep 20)
Ayako Ōki (eps 17, 23-24)
Ayako Suzuki (ep 7)
Cheng Xi Huang (OP2)
Chiaki Furuzumi (ED1; ep 7)
Chiho Fujiwara (eps 1, 10, 21)
Chisato Nakata (ED2; 5 episodes
eps 1-2, 11, 18, 24
)

Dai Ōhara (eps 2, 12)
Daiki Katō (ep 8)
Daiki Ōta (eps 7, 10, 21)
Daisuke Saito (ep 4)
Eriko Kuwabara (ep 20)
Etsushi Mori (ep 4)
Fumino Fujii (eps 6, 17)
Gian Kusaka (eps 10, 21, 23)
Goro Taki (ep 9)
Gou Suzuki (OP1; ep 10)
Haruka Iida (ep 8)
Haruna Hashimoto (ED1)
Haruto Takahashi (eps 18, 22, 24)
Hayate Satō (7 episodes
eps 1, 10, 12, 14, 17, 19, 24
)

Hayato Kakinokida (OP2)
Hideaki Tsukioka (eps 11, 23)
Hikaru Asami (ep 1)
Hikaru Hosozawa (5 episodes
eps 1, 4, 12-13, 24
)

Hiroaki Nakamichi (ep 24)
Hiroaki Shimizu (eps 9, 12)
Hiroe Suzuki (ep 23)
Hiroki Abe (eps 3, 11)
Hiromi Nanbe (ep 4)
Hiroo Nagano (eps 11, 20)
Hiroshi Kawaguchi (ep 2)
Hiroshi Kohara (ep 5)
Hiroshi Mimata (eps 1, 13, 19)
Hiroshi Sasaki (eps 5, 16)
Hiroshi Yakou (OP2)
Hiroshi Yamamoto (ep 6)
Hirotaka Tokuda (eps 15, 23)
Hiroto Yokote (ep 8)
Hiroyuki Takashima (OP1)
Hisae Ikezu (eps 7, 18, 22)
Hisashi Samejima (ep 7)
Hitoshi Morikawa (ep 4)
Ikuma Imayoshi (ep 13)
Isao Saito (ep 17)
Isuta (ep 4)
Jeong-Hyae Yoon (ep 19)
Jet Inoue (ep 16)
Ji Yeon Kim (DR Movie; ep 20)
Jin Hirakawa (eps 9, 13, 18)
Jin Ōyama (OP2)
Jong Min Jeon (DR Movie; ep 20)
Junichi Hashimoto (ep 23)
Junichi Saito (ep 11)
Junichi Yokoyama (ep 9)
Junji Uesugi (ep 2)
Junko Matsushita (eps 10, 21)
Kana Aoki (eps 13, 23)
Kanae Hatakeyama (ep 20)
Kanako Ōyabu (eps 3, 9, 11)
Kanna Hirayama (eps 8, 24)
Kaori Saito (ep 5)
Kaoru Maehara (eps 18, 24)
Kaoru Nagakawa (ep 13)
Karen Momosawa (ep 16)
Katsushi Suzuki (eps 4, 18, 24)
Kayoko Kuno (ep 6)
Kazuaki Imoto (ep 13)
Kazuhiko Abe (eps 4, 14)
Kazuhiro Ono (ep 2)
Kazuki Ito (eps 7, 22)
Kazumasa Ishikawa (6 episodes
eps 12-13, 17, 20-22
)

Kazutoshi Makino (4 episodes
eps 12, 19, 21-22
)

Kazuya Komiyama (ep 20)
Kazuya Takahashi (ep 6)
Kei Oohashi (ep 13)
Keigo Sasaki (OP1)
Keiichi Ishida (eps 5, 12)
Keiichi Sasajima (10 episodes
eps 1-2, 6-7, 11, 13, 16, 18, 21, 24
)

Keiji Shigesawa (ep 5)
Keiko Nagamine (eps 7, 10, 18)
Keisuke Hiroe (ep 10)
Keisuke Kobayashi (OP1)
Keita Shimizu (OP2)
Keita Watabe (ep 9)
Ken Takahashi (ep 7)
Kenji Sawada (OP1-2; 6 episodes
eps 9-10, 12, 14, 18, 21
)

Kento Toya (OP1-2)
Kiko Hashimoto (5 episodes
eps 1, 7, 10, 14, 21
)

Kiminori Itō (OP2; ED2; 4 episodes
eps 1, 10, 13, 18
)

Kiwan (ep 11)
Kōhei Tokuoka (eps 1-2, 24)
Kōhei Yamazaki (eps 3, 7, 14)
Koichi Hayami (ep 13)
Kōichi Takai (5 episodes
eps 4, 11, 14, 17, 19
)

Kōta Sera (ep 2)
Kotaro Okazaki (ep 22)
Kōtarō Ōkubo (ep 23)
Kou Yoshinari (Studio Silver; ep 24)
Kouichi Sugitani (ep 18)
Kousei Kudo (ep 24)
Kouta Mori (eps 11, 21-24)
Kozue Horanai (ep 10)
Kumiko Kakoi (ep 16)
Kumiko Kawahara (ep 6)
Kurumi Mori (ep 16)
Kyōhei Yamamoto (eps 4, 17)
Kyoko Yufu (ep 24)
Maiko Ebisawa (eps 1, 10)
Maiko Onishi (eps 16, 20)
Maki Ando (ep 23)
Maki Todaka (ep 9)
Maki Toyoda (eps 6, 12)
Makiko Uemura (ep 8)
Makito Uehara (ep 12)
Makoto Hamada (eps 6, 8, 12)
Mami Uebayashi (6 episodes
eps 12, 17-18, 20, 22, 24
)

Manabu Ono (ep 24)
Manabu Yasumoto (ep 14)
Manami Ito (ep 16)
Marie Ino (ep 7)
Mariko Komatsu (ep 9)
Mariko Nishimura (eps 2, 6, 22)
Masafumi Yamamoto (eps 6, 14, 17)
Masaharu Morinaka (ep 2)
Masahiro Sunaga (ep 23)
Masaki Wada (eps 2, 8)
Masaya Sekizaki (ep 1)
Masumi Hattori (eps 10, 23)
Mayu Hirotomi (ep 18)
Mayuko Yamamoto (eps 10, 12, 16)
Michinori Shiga (ep 22)
Michio Satō (ep 9)
Michiru Ogiwara (ep 8)
Midori Matsumoto (ep 2)
Miho Ogawa (ep 5)
Mika Kobayashi (ep 11)
Mika Saitou (ep 3)
Miki Kurihara (Studio Silver; ep 1)
Miki Takihara (ED1; ep 3)
Min Ki Han (ep 1)
Min-Hyun Sim (DR Movie; ep 20)
Mina Ōtaka (ep 24)
Minako Yokoyama (ep 13)
Mitsuaki Hori (ep 24)
Mitsuteru Kubo (eps 14, 21)
Miwa Yoshida (ep 9)
Miyoko Kawamoto (ep 12)
Miyuki Inoue (ep 3)
Miyuki Koga (ep 1)
Mizue Ogawa (eps 12, 22)
Nanako Ninomiya (eps 4-5, 23-24)
Naoaki Houjou (eps 3, 14, 19)
Naoki Yamashita (ep 4)
Naoki Yamauchi (ep 4)
Naoko Hayashi (eps 5, 16)
Naomi Ogiue (ep 23)
Naoto Kōno (eps 11, 18, 21)
Naoto Nakamura (OP1)
Natsumi Ishizaki (ep 8)
Natsumi Sakai (ep 24)
Nobuhiro Nagata (5 episodes
eps 2, 5, 12, 16, 22
)

Nobuhiro Okazaki (ep 3)
Norimasa Kaniya (ep 24)
Nozomi Goto (ep 1)
Nozomu Abe (OP2 for eps. 21-24)
Reika Hoshino (ep 18)
Ren Onodera (ep 10)
Risa Maejima (ep 24)
Rumi Miyata (ep 11)
Ryō Araki (OP1-2; 6 episodes
eps 7, 10, 13, 17, 23-24
)

Ryoko Kawamura (eps 2, 12, 22)
Ryota Obana (ep 9)
Ryōun Tsuchiya (ep 24)
Ryousuke Shiotani (eps 11, 18)
Ryūta Ura (ep 3)
Ryuunosuke Murakami (ep 4)
Ryuuta Yanagi (OP1)
Sachiko Tsuji (ED1)
Sachiyo Matsubayashi (ep 18)
Sana Komatsu (eps 6, 9)
Saori Den (ep 16)
Satoru Kusuda (ep 14)
Satoshi Sakai (eps 11, 16)
Sayo Kuno (7 episodes
eps 2, 4, 6, 12, 17, 22, 24
)

Sei Komatsubara (OP1)
Seiko Asai (OP1-2; ep 16)
Seong-il Kim (DR Movie; ep 21)
Shigeki Awai (ep 23)
Shiho Katsuki (ep 13)
shimano (eps 21, 24)
Shingo Adachi (OP1)
Shōko Maruyama (eps 2, 12)
Shōta Goshozono (ep 9)
Shota Tsukiyama (ep 1)
Shōta Tsutsumi (ep 23)
Shōtarō Tamemizu (ep 16)
Shouichi Funaki (ep 8)
Shouji Endo (ep 22)
Shouta Yoshida (ep 22)
Shūhei Yagisawa (ep 14)
Shūma Nagasawa (ep 21)
Shunpei Mochizuki (ep 8)
Shunryō Yamamura (eps 4, 17)
Shunsuke Ishikawa (ep 19)
Shunsuke Masuda (5 episodes
eps 3-4, 7, 14, 19
)

Shunsuke Nakashige (eps 1, 4)
Shunsuke Okubo (OP2)
Si-Hoo Park (DR Movie; ep 21)
Soichiro Matsuda (OP2; eps 18, 24)
Suguru Iijima (4 episodes
eps 4, 6, 18, 24
)

Taeko Oda (eps 4, 6)
Taiki Etō (eps 2, 12, 22)
Taishi Kawakami (OP1)
Taiyō Yanagisawa (ep 20)
Takafumi Hino (ep 20)
Takafumi Torii (ep 15)
Takahiro Watabe (eps 18, 21)
Takahiro Yamakita (ep 22)
Takako Takahashi (eps 10, 20)
Takashi Habe (ep 8)
Takashi Irie (ep 14)
Takashi Narikawa (ep 8)
Takayuki Gotan (ep 6)
Takayuki Onoda (ep 9)
Takehiko Kageyama (eps 9, 11)
Takenori Tsukuma (ep 17)
Takeru Nakajima (studioE2; eps 23-24)
Takeshi Hirayama (eps 4-5)
Takeshi Moriyama (eps 4-5, 24)
Takeshi Yoshioka (ep 10)
Takumi Onuki (eps 17, 23-24)
Takuya Miyahara (ep 5)
Takuya Sakurai (ep 21)
Tamako Horiuchi (ep 24)
Tatsuya Urano (ep 3)
Tatsuyuki Maeda (OP1-2; eps 1, 22)
Tetsuya Takeuchi (OP2; OP1; 4 episodes
eps 1, 7, 10, 24
)

Tokoya (ep 10)
Tomohiro Kamitani (ep 14)
Tomoki Uekado (ep 20)
Tomoko Kitagawa (6 episodes
eps 2, 4-5, 7, 10, 12
)

Tomoko Sugimoto (ep 5)
Tomomi Kimura (eps 1, 10)
Tomoya Tsukamoto (ep 1)
Toru Yoshida (eps 3, 14, 18)
Toshihiko Masuda (ep 3)
Toshimitsu Takechi (ep 3)
Toshiya Kōno (OP1; eps 1, 4)
Tsutomu Ono (ep 4)
Wakako Yoshida (ep 22)
Yasuhiro Okuda (Studio Silver; eps 1, 24)
Yasuhiro Ueno (ep 4)
Yasuho Tamura (ep 17)
Yōko Naeki (Studio Silver; ep 1)
Yoshiaki Matsuda (ep 16)
Yoshihiro Kanno (OP2; eps 1-4, 22)
Yoshihiro Seki (ep 11)
Yoshihiro Tōgō (ep 23)
Yoshiko Imasato (ep 2)
Yoshiko Minamihara (eps 3, 14, 23)
Yoshio Chizaki (eps 4, 11)
Yoshitaka Sato (eps 5, 16, 21)
Yosuke Imakubo (ep 11)
Youichi Ishikawa (ep 7)
Youki Ebisu (eps 3, 7)
Young Hoon Jung (5 episodes
eps 3-4, 10, 19, 24
)

Yousuke Okuda (OP1)
Yu Saito (4 episodes
eps 12, 18, 20, 22
)

Yui Ono (ep 21)
Yuichiro Masuda (eps 6, 17)
Yūichirō Yamada (ep 17)
Yūji Miyashita (ep 24)
Yuka Hayashi (ep 8)
Yuki Muraosa (ep 17)
Yuki Nomura (ep 6)
Yūki Yabe (ep 21)
Yukie Ishibashi (eps 6, 8)
Yukihiro Kobayashi (ep 11)
Yukiko Busa (5 episodes
eps 1-2, 12, 17, 21
)

Yukiko Kawamoto (ep 11)
Yukitaka Kimura (4 episodes
eps 3, 7, 14, 19
)

Yūma Yokomatsu (ED2; ep 14)
Yumenosuke Tokuda (ep 16)
Yumiko Yamamoto (ED2)
Yūri Ichinose (ep 16)
Yusuke Adachi (eps 4, 6, 8, 13)
Yusuke Suzuki (ep 14)
Yūta Akasako (ep 17)
Yūta Kevin Kenmotsu (ep 20)
Yuuji Shigekuni (ep 3)
Yuuki Hara (ep 7)
Yuya Sakurai (Studio Silver; ep 1)
Monster Design: Toshiya Kōno
Motion Graphics:
Hiromu Ōshiro (Production I.G; OP1; OP2 for eps. 14-20; ED2; eps 1-24)
Kentarō Waki (OP2 for eps. 17-20)
Mural Materials Assistant: Kazuki Higashiji (10 episodes
eps 10-12, 15-16, 19, 21-24
)

Mural Materials Provider: Kazuki Higashiji (OP1 for eps. 2-13)
Music producer: Yasunori Mori
Online Editor:
Moe Suzuki (Sony PCL; ep 1)
Yuri Takahashi (Sony PCL; ep 1)
Paint:
Akane Edakawa (CloverWorks; ep 8)
Akiko Ohba (Stella Road; eps 2-3, 9)
Asami Eguchi (Stella Road; OP1; ED2; 8 episodes
eps 1-3, 9-10, 15, 19-20
)

Asuka Yokota (CloverWorks; ep 8)
Ayaka Murakami (A-1 Pictures; 6 episodes
eps 1, 3-5, 8, 12
)

Ayumi Hayakawa (Stella Road; OP1-2; ED1; 16 episodes
eps 1-4, 6-7, 9-11, 13, 15, 18-19, 21, 23-24
)

Chie Oku (Stella Road; OP1-2; ED1; 15 episodes
eps 1-3, 6-7, 9-11, 13-15, 18, 20-22
)

Haruka Igarashi (Stella Road; 7 episodes
eps 2-4, 9-10, 14-15
)

Kaho Endo (Stella Road; OP1; OP2 for eps. 21-24; ED1; 11 episodes
eps 1-3, 5, 7-9, 13-14, 21, 24
)

Kōsuke Shimada (CloverWorks; eps 4, 8)
Kumiko Sone (Stella Road; 7 episodes
eps 3-4, 7, 9-10, 14-15
)

Kyoko Hara (CloverWorks; eps 4, 8)
Mai Nagai (Stella Road; 7 episodes
eps 3-4, 7, 9-10, 14-15
)

Mai Yamaguchi (CloverWorks; ep 4)
Maina Wada (Studio Road; eps 7, 9-10)
Makiko Kojima (Studio Road; 5 episodes
eps 7, 9-10, 14-15
)

Makiko Yamanaka (Stella Road; eps 4, 9-10, 14)
Mana Hokuto (A-1 Pictures; 6 episodes
eps 1, 3-5, 8, 12
)

Mayu Morita (A-1 Pictures; eps 1, 4, 12)
Minori Otsuka (A-1 Pictures; 6 episodes
eps 1, 3-5, 8, 12
)

Misaki Shiozuka (CloverWorks; ep 8)
Naomi Nakano (Stella Road; eps 1-4, 9, 15)
Rie Arai (Stella Road; OP2; 15 episodes
eps 1-3, 6-7, 9-11, 13-15, 18, 20-22
)

Rumi Igarashi (CloverWorks; ep 8)
Shiori Torikoshi (CloverWorks; ep 8)
Yoshito Kikuchi (Stella Road; OP1; OP2 for eps. 21-24; ED2; 12 episodes
eps 1-3, 5-7, 9-11, 13-14, 19
)

Yuika Nagai (Stella Road; OP1; OP2 for eps. 21-24; ED2; 17 episodes
eps 1-3, 5-11, 13-15, 19-21, 23
)

Yuki Kadomatsu (Stella Road; OP1; 11 episodes
eps 1, 3-10, 15, 19
)

Yuko Koshida (Stella Road; OP1; OP2 for eps. 21-24; 8 episodes
eps 1-2, 5, 7, 13, 15, 19, 21
)

Yuko Watabe (CloverWorks; ep 8)
Paint Check:
Asami Eguchi (Stella Road; 6 episodes
eps 5, 7, 13, 18, 21, 24
)

Ayaka Murakami (A-1 Pictures; ep 12)
Kaho Endo (Stella Road; 5 episodes
eps 6, 10, 15, 19, 23
)

Mayu Morita (eps 4, 8)
Naomi Nakano (Stella Road; OP1-2; ED1-2; eps 1, 17)
Yuika Nagai (Stella Road; ep 17)
Yuki Kadomatsu (Stella Road; 4 episodes
eps 2, 11, 16, 20
)

Yuko Koshida (Stella Road; 4 episodes
eps 3, 9, 14, 22
)

Paint Check Assistant:
Asami Eguchi (Stella Road; OP2; 9 episodes
eps 9-10, 14-16, 19-20, 22-23
)

Ayaka Murakami (A-1 Pictures; ep 8)
Kaho Endo (Stella Road; 9 episodes
eps 1, 7-13 odd, 14, 16, 22, 24
)

Minori Otsuka (A-1 Pictures; ep 8)
Naomi Nakano (Stella Road; 4 episodes
eps 13-14, 23-24
)

Yoshito Kikuchi (Stella Road; 14 episodes
eps 1-2, 7, 9-11, 13-16, 19-20, 22, 24
)

Yuika Nagai (Stella Road; 14 episodes
eps 1, 7, 9-11, 13-16, 19-20, 22-24
)

Yuki Kadomatsu (Stella Road; 7 episodes
eps 1, 7, 9-10, 19, 23-24
)

Yuko Koshida (Stella Road; 6 episodes
eps 1, 7, 11, 19, 23-24
)

Photography:
Daiki Shimada (Asahi Production; eps 3-14)
Daiki Sugiyama (Asahi Production; ep 24)
Hideki Chiba (Asahi Production; eps 15-16)
Hikaru Yamamoku (Asahi Production; ep 10)
Hiroki Takano (Asahi Production; eps 1-2)
Kenji Takahashi (Asahi Production; 5 episodes
eps 10, 15-17, 24
)

Kenta Hayashi (Asahi Production; OP1-2; ED2; eps 1-24)
Kentarō Waki (Asahi Production; OP1-2; ED2; eps 1-24)
Mutsuki Aoki (Asahi Production; eps 1-2, 10)
Naoki Ishikawa (Asahi Production; 18 episodes
eps 5, 7-9, 11-24
)

Naoko Tanaka (Asahi Production; OP2; ED1-2; eps 1-24)
Ryō Kujirai (Asahi Production; eps 1-3)
Shōta Harada (Asahi Production; 19 episodes
eps 1-2, 4-10, 15-24
)

Shōta Kodera (Asahi Production; OP2; ED2; eps 1-24)
Takashi Ōde (Asahi Production; eps 1-4, 6-7)
Takumi Arai (Asahi Production; 4 episodes
eps 10, 16, 18-19
)

Wakana Moriya (Asahi Production; eps 1-10)
Yōsuke Shibuya (Asahi Production; eps 3-14)
Yousuke Motoki (Asahi Production; ep 10)
Yū Akiyama (Asahi Production; eps 15-16)
Yuki Oshima (Asahi Production; ep 10)
Yūta Katayama (Asahi Production; 13 episodes
eps 1-4, 6-7, 18-24
)

Photography Assistant: Hiromu Ōshiro (Production I.G; OP2 for eps. 23-24)
Production Advancement:
Hiroki Ebihara (ED1; 4 episodes
eps 3, 7, 14, 19
)

Hirotaka Naota (eps 10, 20)
Isamu Nagakura (ep 13)
Junichi Hanagata (ep 11)
Keisuke Maeda (eps 4, 15, 24)
Keita Katō (ep 17)
Kento Nishimura (OP1-2; ep 1)
Kuniyasu Nishina (eps 2, 12, 22)
Masahito Waki (ep 5)
Ryohei Yamamoto (ep 20)
Ryūsuke Kodera (eps 6, 17)
Shū Mori (ep 23)
Sōta Machiguchi (ep 8)
Taisei Murakami (eps 10, 21)
Takahiro Mochizuki (ep 9)
Yoshikazu Tominaga (OP1; OP2 for eps. 21-24; ED2)
Yū Sasaki (eps 9, 23)
Yuka Tsuchiya (eps 5, 16)
Yuna Takeuchi (eps 7, 18)
Yūta Hotta (ep 23)
Production Advancement Assistant:
Daisuke Yamashita (ep 23)
Hiroki Ebihara (ep 22)
Takuya Kishi (ep 22)
Production Affairs:
Misa Hayakawa
Nami Nagahori
Production Affairs Supervisor: Masato Suzuki
Production Cooperation:
Rui Sugihira
Ryuhei Watabe
Shigenobu Satō (Quaras)
Yuki Tsukioka (Quaras)
Production Desk:
Hirotaka Naota (ep 24)
Kento Nishimura (eps 1-23)
Production Sales: Shigetoshi Sato
Production Supervision:
Hiroyuki Shimizu (eps 1-13)
Jun Katou
Shinichiro Kashiwada (eps 14-24)
Program Development: Ken Obana
Prop Design Assistant:
Shinobu Tsuneki (ep 1)
Yū Aoki (ep 1)
Publicity Producer: Kazuya Aikawa
Recording: Takayuki Yamaguchi
Recording Adjustment: Takayuki Yamaguchi
Recording Assistant: Chihiro Matsuda
Sales Promotion: Seigo Hiranuma
Setting Production: Yoshikazu Tominaga
Sound Effects: Yasumasa Koyama
Sound Production Manager:
Eisuke Imanishi
Yuki Saito
Special Effects:
Kei Ishibashi (OP2; ED2; eps 1-24)
Yoshitaka Murakami (OP2)
Sub-Design Assistant:
Hirotaka Tokuda (ep 15)
Karen Momosawa (ep 16)
System Management: Masayoshi Yoshioka
Theme Song Arrangement:
ArmySlick (ED1)
Kegani (LIVE LAB.; ED2)
Ryosuke Shigenaga (OP2)
Shota Horie (OP1)
Theme Song Composition:
ArmySlick (ED1)
Kayoko (OP1)
Lauren Kaori (ED1)
rui (fade; ED2)
Ryosuke Shigenaga (OP2)
Theme Song Lyrics:
ASCA (OP2)
Eir (ED1)
Kei Hayashi (LIVE LAB.; ED2)
LiSA (OP1)
Ryosuke Shigenaga (OP2)
Theme Song Performance:
ASCA (OP2)
Eir Aoi (ED1)
LiSA (OP1)
ReoNa (ED2)
UI Design Assistant: Satoshi Watsuji
VFX:
Kenta Hayashi (Asahi Production; OP1-2)
Kentarō Waki (Asahi Production; OP1-2)
Naoko Tanaka (Asahi Production; OP2)
Shōta Kodera (Asahi Production; OP2)
Video Editing:
Jin Hon'ami (Sony PCL Koenji Studio; eps 21-23)
Moe Suzuki (Sony PCL Koenji Studio; eps 2-24)
Yuri Takahashi (Sony PCL Koenji Studio; eps 2-20, 24)
Web Promotion:
Kōji Uetsuji
Yoko Maeno
Haruka Tomatsu as Asuna Yūki
Yoshitsugu Matsuoka as Kazuto Kirigaya/Kirito

Ai Kayano as Alice Zuberg
Akira Ishida as Satellizer
Ayahi Takagaki as Lizbeth
Ayana Taketatsu as Suguha Kirigaya / Leafa
Hina Kino as Rinel
Hiroaki Hirata as Klein
Hiroki Yasumoto as Agil
Junichi Suwabe as Bercouli Synthesis One
Kaori Ishihara as Tiese
Kenji Nojima as Takeru Higa
Konomi Kohara as Fizel
Maaya Sakamoto as Quinella
Miyuki Sawashiro as Sinon (aka Shino Asada)
Reina Kondo as Ronie
Rina Hidaka as Silica
Sakura Tange as Cardinal
Sanae Kobayashi as Rinko Kojiro
Wataru Takagi as Chudelkin

Akiko Hiramatsu as Azurica (ep 7)
Aya Endo as Midori Kirigaya (ep 5)
Aya Kawakami as Farmer's Wife (ep 12)
Ayako Kawasumi as Natsuki Aki (ep 6)
Gen Sato as Player (ep 1)
Haruki Ishiya as Zink
Hikaru Hanada as Deusolbert Synthesis Seven (ep 14)
Hiroaki Okuda as Quinella's Father (ep 12)
Hisao Egawa as Sadore
Hitomi Nabatame as Fanatio (eps 15-16)
Kanako Sakuragi as Dakira Synthesis Twenty-two
Kanehira Yamamoto as Gasupht Zuberg
Kaori Maeda as Selka Zuberg
Kazumasa Fukagawa as Farmer (ep 12)
Kōichi Yamadera as Akihiko Kayaba (eps 5-6)
Kousuke Takaguchi as Ugachi (eps 3-4)
Kumiko Nakane as Sister Azalia
M.A.O as Elevator girl (ep 16)
Maaya Sakamoto as Administrator (ep 12)
Megumi Han as Sortiliena (ep 7)
Miho Okasaki as Villager (ep 1)
Miku Itō as Frenica Tsheski (ep 10)
Ryota Ohsaka as Johnny Black (Atsushi Kanamoto)
Ryūichi Kijima as Humbert Zizek
Satoshi Inomata as Villager (ep 1)
Shuuhei Iwase as Raios Antinous
Taishi Murata as Volo Levantein
Takahiro Sumi as Nakanishi
Takeaki Masuyama as Eldrie Woolsburg
Takehiro Hasu as Garitta
Takeo Ōtsuka as Villager (ep 1)
Toshiyuki Morikawa as Seijirō Kikuoka
Tsuyoshi Koyama as Vassago Casal
Youko Honna as Charlotte
Yuka Amemiya as Villager (ep 1)
Yuu Ayase as Villager (ep 1)
Japanese companies
2D Works: Production I.G
2nd Key Animation:
A-Real (ep 1)
Anitus Kōbe (eps 15, 24)
Asahi Production (13 episodes
eps 1, 4, 10-11, 13-15, 17-19, 21, 23-24
)

AXsiZ (8 episodes
eps 1, 11, 13-15, 18, 21, 24
)

CONNECT (eps 3, 7)
CygamesPictures (ep 17)
D-Motion (ep 16)
Dogwood (eps 4, 15)
DR Movie (eps 14, 18-21)
GK Sales (eps 10-11)
Grain (ep 11)
Hadashi Pro (ep 5)
Kyushu Animation (ep 1)
LIDEN FILMS Kyoto Studio (ep 13)
Nakamura Production (eps 1, 5)
NAZ (ep 3)
PINE JAM (ep 18)
PRA (ep 15)
Reboot (11 episodes
eps 9, 12, 14-20, 22, 24
)

Revival (ep 16)
Sakura Create (7 episodes
eps 1, 3-4, 7, 15-17
)

SDM (eps 16-17)
Seigasha (eps 1, 5, 15)
Seven Seas (11 episodes
eps 4, 9-10, 13, 16, 18-21, 23-24
)

SILVER LINK. (eps 1, 3-5, 7)
Studio Elle (ep 5)
Studio Flad (ep 1)
Studio Lings (eps 4, 11)
Studio Palette (eps 15, 17)
The Sun (ep 20)
Triple A (ep 16)
TROYCA (6 episodes
eps 1, 5, 17-18, 20, 22
)

WHITE FOX (ep 5)
Zero-G (ep 14)
Animation Direction: Silver (ED2)
Animation Production: A-1 Pictures
Background Art:
Athena Art Studio (9 episodes
eps 3, 5, 7, 15-23 odd, 24
)

GACHI Production (ep 4)
Imagnet (ep 4)
KLAS (OP1-2; ED1-2; 14 episodes
eps 1-21 odd, 22-24
)

Pine Forest Animation (eps 8, 12, 16)
Production ai (7 episodes
eps 2, 6, 10, 14, 18, 22, 24
)

Qiqihar Zhenhuan Animation Design Co., Ltd. (4 episodes
eps 8, 12, 16, 20
)

Studio Blue (ep 4)
Studio Naya (4 episodes
eps 8, 12, 16, 20
)

Background Art Assistance:
Athena Art Studio (4 episodes
eps 1, 9, 11, 13
)

KLAS (ep 18)
CG Animation: FrameBox (ep 23)
CG Layout Assistance:
Japan Electronics College (6 episodes
eps 6, 11, 21-24
)

Stimulus Image (ep 23)
CG Modeling:
A-1 Pictures (ED1; 21 episodes
eps 1-6, 9-17, 19-24
)

Gen'ei (eps 22-23)
CG Setup:
A-1 Pictures (ED1; 21 episodes
eps 1-6, 9-17, 19-24
)

Gen'ei (eps 22-23)
CG Setup Assistance:
Hayashi Digital Construction (eps 22-23)
PAGODA (eps 22-23)
CG Works:
A-1 Pictures (OP1; ED1; 20 episodes
eps 1-6, 9-11, 13-17, 19-24
)

Color Setting:
A-1 Pictures (ep 12)
Stella Road (OP1-2; ED1-2; 17 episodes
eps 1-3, 9-11, 13-17, 19-24
)

Creature Modeling: Cre-p Co., Ltd. (eps 3-4, 15)
Editing: Production I.G (OP2)
In-Between Animation:
A-1 Pictures (OP1; ED1; 17 episodes
eps 1-6, 8-12, 15, 19, 21-24
)

acca effe (ep 9)
Asahi Production (OP1-2; ED1-2; 22 episodes
eps 1-8, 10-15, 17-24
)

CoMix Wave Films (eps 1-2)
diomedéa (eps 1-5, 9)
Doga Kobo (eps 6, 24)
Dogwood (OP2; ED2; 5 episodes
eps 2, 4, 6, 15, 24
)

DR Movie (eps 14, 20)
ENGI (ep 7)
FAI (eps 8, 10, 22)
Gaina (ep 9)
GAINAX Kyoto (eps 2, 7)
GK Sales (ep 11)
Grain (eps 11, 19)
ingresA (ep 2)
Kinema Citrus (ep 9)
Lay-duce (ep 4)
LIDEN FILMS Osaka Studio (eps 1-3, 7, 9)
MK-Za (eps 2-3)
P.A. Works (eps 6-7)
PINE JAM (ep 5)
PRA (ep 2)
R.I.C
Reboot (OP2; 11 episodes
eps 9, 12, 14-18, 20-22, 24
)

Revival (ep 16)
Revoroot (eps 2-3, 7, 9)
R.I.C (eps 2, 9)
Rising Force (ep 9)
Sakura Create (eps 3, 9)
Satelight (ep 3)
Seven Seas (11 episodes
eps 1, 4, 9-10, 13, 16-17, 20, 22-24
)

SILVER LINK. (eps 3-4, 11)
Snowdrop (ep 11)
Studio CL (ep 8)
Studio Elle (ED1; eps 3, 23)
Studio Flad (ep 1)
Studio Lings (eps 4, 9)
Studio Mu (eps 3, 5, 9)
Studio Takuranke (ep 6)
Trigger (eps 9-10)
Triple A (ep 16)
ufotable (eps 3-4)
VISTA (eps 8-9)
Wao World (ep 3)
WHITE FOX Izukōgen Studio (ep 7)
Xebec (ep 6)
In-between Check:
A-1 Pictures (ep 19)
Asahi Production (ep 3)
Key Animation:
DR Movie (eps 19-21)
Seven Seas (4 episodes
eps 18-19, 21, 23
)

Studio E2 (ep 23)
Silver (eps 1, 24)
The Sun (ep 20)
Motion Graphics: Production I.G (OP1-2; ED2; eps 1-24)
Music Production: Aniplex
Offline Editing: REAL-T
Online Editing: Sony PCL (ep 1)
Paint:
A-1 Pictures (15 episodes
eps 1, 3-10, 12, 15, 20, 22-24
)

Animesh (ep 8)
Asahi Production (OP2; 18 episodes
eps 1-2, 4-7, 10-11, 13, 15, 17-24
)

Bird (7 episodes
eps 2, 4-6, 8, 20, 22
)

CloverWorks (7 episodes
eps 3-6, 8, 22, 24
)

CONNECT (ep 12)
D-COLORS (eps 8, 24)
DEFA (eps 3, 8)
Dogwood (eps 2, 4, 14-15)
DR Movie (eps 14, 20)
FAI (ep 22)
GK Sales (ep 11)
Grain (eps 11, 19, 22)
J.C. Staff (ep 3)
Kagura (ep 4)
Kinema Citrus (eps 3-4)
Reboot (11 episodes
eps 9, 12, 14-18, 20-22, 24
)

Revival (ep 16)
Revoroot (eps 12, 22)
R.I.C (5 episodes
eps 2, 5, 9, 11, 24
)

Rising Force (ep 14)
Seven Seas (11 episodes
eps 1, 4, 9-10, 13, 16-18, 20, 23-24
)

SILVER LINK. (eps 8-9)
Stella Road (OP1-2; ED1-2; 21 episodes
eps 1-11, 13-15, 18-24
)

Studio CL (ep 8)
Studio Elle (eps 3-4, 10, 23)
Studio Road (eps 7-10, 14-15)
Triple A (ep 16)
VISTA (ep 8)
Wish (ep 6)
Paint Check:
A-1 Pictures (ep 12)
Stella Road (OP1-2; ED1-2; 17 episodes
eps 1-3, 9-11, 13-17, 19-24
)

Paint Check Assistance:
A-1 Pictures (ep 8)
Stella Road (15 episodes
eps 1-2, 7, 9-11, 13-16, 19-20, 22-24
)

Photography:
Asahi Production (OP1-2; ED1-2; eps 1-24)
Photography Assistance: Production I.G (OP2)
Production Advancement: Asagaya Synthesizers (ep 24)
Production Cooperation:
Dengeki Bunko
Quaras
Recording Studio: Sound Inn Studios
Sound Production: Sonilude
Special Support: agete (5 episodes
eps 5-6, 11, 17, 18.5
)

Theme Song Production: Sacra Music (OP1-2; ED1-2)
Title Logo Design: metamo
VFX: Asahi Production (OP1-2)
Video Editing: Sony PCL Kōenji Studio (eps 2-24)
Web Production: Kirksville
English cast
English staff
ADR Director: Alex Von David
Executive producer: Shu Nishimoto
ADR Writer:
Alex Von David
Erica Mendez (ep 8)
Lucien Dodge (eps 9-12)
Assistant producer: Mio Moroe
Casting Director: Mami Okada
Public Relations: Aiko Makino
Re-Recording Mixing: Michael Brooks
Sound Supervision: Patrick Rodman
Bryce Papenbrook as Kazuto Kirigaya/Kirito
Cherami Leigh as Asuna Yūki

Brandon Winckler as Eugeo
Brian Beacock as Takeru Higa
Cassandra Morris as Suguha Kirigaya / Leafa
Deneen Melody as Ronie Arabel
Frank Todaro as Chudelkin
Imari Williams as Bercouli Synthesis One
Jennifer Losi as Rinko Kojiro
Kayli Mills as Alice Zuberg
Kimberly Woods as Tiese Schtolinen
Kirk Thornton as Klein
Lizzie Freeman as Cardinal
Maureen Price as Quinella / Administrator
Michelle Marie as Fizel
Michelle Ruff as Sinon (aka Shino Asada)
Patrick Seitz as Agil
Sarah Anne Williams as Lisbeth
Ted Sroka as Subtilizer
Xander Mobus as Vassago Casal

Alejandro Saab as Johnny Black (Atsushi Kanamoto)
Armen Taylor as
Deusolbert Synthesis Seven (ep 1)
Ugachi
Caitlin Glass as Midori Kirigaya (ep 5)
Chris Hackney as Humbert Zizek
Chris Niosi as Volo Levantein
David W. Collins as Akihiko Kayaba (eps 5-6)
Ethan Murray as Eldrie Woolsburg
Jackie Lastra as Selka Zuberg
Jalen K. Cassell as
Gasupht Zuberg
Nakanishi (uncredited)
Jason Marnocha as Sadore
Jeannie Tirado as Sortiliena Serlut (Liena)
Julia McIlvaine as
Azurica
Charlotte
Julie Ann Taylor as Natsuki Aki
Laila Berzins as Fanatio (eps 15-16)
Matthew Mercer as Seijirō Kikuoka
Minx Le as Operator (Elevator girl; ep 16)
Philece Sampler as Sister Azalia
Skyler Davenport as Frenica Szeski (ep 10)
Steve Staley as Raios Antinous
English companies
ADR Production: Bang Zoom! Entertainment
Broadcaster:
Adult Swim (Toonami)
Cartoon Network
Toonami
Distributor:
Anime Limited (UK and Ireland)
Madman Entertainment (Australia and New Zealand)
Internet Streaming:
All 4 (United Kingdom)
AnimeLab (Australia and New Zealand)
Crunchyroll
FUNimation Entertainment
Hulu
Netflix (Sub/Dub)
Licensed by: Aniplex of America
French staff
French cast
Dubbing Director: Jean-Pierre Leblan
Translation: Stéphane Lapie

Jessica Barrier as Asuna
Nicolas Dussaut as Kirito

Antoine Tome as
Agil
Chudelkin
Corinne Martin as Silica
Emmanuel Gradi as Kikuoka
Gabrielle Jeru as
Fizel
Sinon
Kaïna Blada as Alice
Mélanie Anne as Tiese
Nathalie Bienaime as Lisbeth
Sarah Marot as Suguha
Vincent Pierrard as Klein

Caroline Combes as Selka
Emmanuel Gradi as Gobelin
Fabrice Lelyon as Bercouli
Frédérique Marlot as Quinella
Gabrielle Jeru as Azurika
Jean-Christophe Lecomte as
Garitta
Schuberg
Jean-François Chaulange as
Humbert
Johnny Black
Vassago
Mathieu Touquet as
Akihiko
Eldrie
Mélanie Anne as
Aki
Charlotte
Nathalie Bienaime as Soeur Azalia
Pablo Cherray as Higa
Paola Jullian as Cardinal
Sarah Marot as Frenica
Sophie Planet as
Fanatio
Serult
Vincent Pierrard as
Jink
Volo
Yann Pichon as
Deusolbert
Sadoret
French companies
Broadcaster: Game one (from 4 January 2021)
Dubbing: MJM PostProd
Internet Streaming: Wakanim
Spanish staff
Spanish companies
(none)
Distributor: KEM Media (Mexico; subtitled; theaters)
Licensed by: Selecta Visión (Spain)
Spanish cast
(none)
Italian staff
Italian cast
Alessio De Filippis as Kazuto Kirigaya / Kirito

Annalisa Longo as Cardinal
Annalisa Usai as Yui
Beatrice Caggiula as Rinko Kojiro
Deborah Morese as Quinella
Eva Padoan as Leafa / Suguha Kirigaya
Fabrizio Valezano as Takeru Higa
Giada Bonanomi as Fizel (Fizel Synthesis Twenty-Nine; eps 14-15)
Giulia Maniglio as Alice Zuberg
Jacopo Calatroni as Eugeo
Jolanda Granato as Asuna
Katia Sorrentino as Shino Asada/Sinon
Laura Cherubelli as Tiese Schtrinen
Loredana Foresta as Lizbeth
Lorenzo Scattorin as Bercouli Synthesis One (eps 17-20)
Riccardo Peroni as Chudelkin (eps 18-24)
Sabrina Bonfitto as Ronie Arabel
Serena Clerici as Silica
Veronica Cuscusa as Linel (Linel Synthesis Twenty-Eight; eps 14-15)

Beatrice Caggiula as Azurica (eps 7-8, 10)
Debora Magnaghi as Natsuki Aki (ep 6)
Elisabetta Spinelli as Fanatio (Fanatio Synthesis Two; eps 15-16)
Giuliana Atepi as Sortiliena (eps 7-8)
Ivo De Palma as Deusolbert Synthesis Seven (eps 1, 12, 14)
Lorenzo Scattorin as PoH / Vassago Casal (eps 1, 24)
Luca Ghignone as Humbert Zizek
Luca Sandri as
Nakanishi
Raios Antinous
Luca Semeraro as Ugachi (eps 3-4)
Massimiliano Lotti as Sadore (ep 7)
Massimo Di Benedetto as
Atsushi Kanamoto
Jink (ep 3)
Mattia Bressan as Volo Levantein (eps 7-8)
Omar Maestroni as Eldrie Woolsburg (Eldrie Synthesis Thirty-One; eps 15-16)
Paolo De Santis as Kikuoka
Tiziana Martello as Selka Zuberg (eps 2-4)
Italian companies
Distributor: Dynit
Dubbing:
Lylo Italy
SEDIF
Internet Streaming:
Amazon Prime Video
Netflix
VVVVID
German staff
German cast
ADR Director: Rieke Werner

Casting: Susann Sense
Lisa Mitsching as Asuna Yuuki
Patrick Keller as Kazuto Kirigaya

Christian Zeiger as Eugeo
Jodie Blank as Tiese Shtolienen
Laura Elßel as Ronye Arabel
Luisa Wietzorek as Cardinal
Lydia Morgenstern as Alice Synthesis Thirty
Mareile Moeller as Rinko Koujiro
Matthias Keller as Seijirou Kikuoka
Moira May as Selka Zuberg

Antje von der Ahe as Azurika (eps 7-8, 10)
Asad Schwarz as Johnny Black Kanamoto (ep 1)
Bea Tober as Sister Azariya (eps 2-3)
Christiane Werk as Yui (ep 5)
Christoph Banken as Volo Levantein (eps 7-8)
Dirk Hardegen as Agil (ep 1)
Gabi Franke as Midori Kirigaya (ep 5)
Helen Blaschke as Silica (ep 1)
Isaak Dentler as Klein (ep 1)
Jannik Endemann as Jink (ep 2)
Jennifer Weiß as
Shino Asada (ep 1)
Sinon (ep 1)
Julia Kaufmann as Fanatio (eps 15-16)
Julia Meynen as Leafa
Karlo Hackenberger as Subtilizer (ep 1)
Kevin Kraus as Deusolbert Synthesis Seven (eps 1, 14)
Klaus Lochthove as Sadore (ep 7)
Lara Trautmann as Sortiliena Serlut (eps 7-8)
Lasse Dreyer as Takeru Higa
Lydia Morgenstern as Alice (young; ep 1)
Max Felder as Raios Antinous
Melanie Hinze as Natsuki Aki (ep 6)
Nina Amerschläger as Lisbeth (ep 1)
Patrick Keller as Kirito (young; ep 1)
Roman Wolko as Humbert Zizek
Sebastian Schulz as Eldrie Synthesis Thirty-one
Sven Brieger as Ugachi (ep 3)
Thomas Schmuckert as Gasupht Zuberg (ep 1)
Torsten Michaelis as Akihiko Kayaba (eps 5-6)
Victoria Frenz as Quinella (ep 12)
Wolfgang Wagner as Vassago Casals (ep 1)

German companies
Distributor: Peppermint Anime
Production Subsidy: J-LOD
Tagalog staff
Tagalog companies
(none)
Broadcaster: TV5
Tagalog cast
(none)
Portuguese staff
Portuguese companies
(none)
Internet Streaming:
Crunchyroll (Brazil)
FUNimation Entertainment (Brazil)
Licensed by: Aniplex of America (Brazil)
Portuguese cast
(none)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

Compare this anime's credits with others

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology