×
  • remind me tomorrow
  • remind me next week
  • never remind me
Subscribe to the ANN Newsletter • Wake up every Sunday to a curated list of ANN's most interesting posts of the week. read more

JoJo's Bizarre Adventure: Golden Wind (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
JoJo no Kimyō na Bōken: Ōgon no Kaze (Japanese)
JoJo's Bizarre Adventure: Vento Aureo (Portuguese)
JOJO的奇妙冒险 黄金之风 (Chinese (PRC))
ジョジョの奇妙な冒険 黄金の風 (Japanese)
Genres: action, supernatural
Objectionable content: Intense
Plot Summary: Fresh from surviving his adventures in Morioh, Stand user and Joestar ally Koichi Hirose is touching down in Naples, Italy to discover a man known as Haruno Shiobana, who may well be the inheritor of a truly terrifying legacy. Though he now calls himself Giorno Giovanna and makes a living from petty thievery, there is no mistaking the regal bearing and cunning that mark his bloodline, or the natural Stand affinity that he's already begun to harness. Whatever he may call himself, Giorno Giovanna's parentage mark him as a true threat - for he is the son of Dio Brando, and no son of Dio could possibly live quietly on this earth.
User Ratings: 235 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 31 votes (sub:27, dub:2, others:2
1 Spanish subtitled
1 Italian subtitled
)
 Excellent: 56 votes (sub:48, dub:3, others:5
1 Russian subtitled
1 Vietnamese subtitled subtitled
1 Spanish subtitled
1 Polish subtitled
1 Portuguese subtitled
)
 Very good: 56 votes (sub:39, dub:14, raw:1, others:2
1 Polish subtitled
1 Hungarian subtitled
)
 Good: 37 votes (sub:30, dub:6, others:1
1 Spanish subtitled
)
 Decent: 25 votes (sub:20, dub:5)
 So-so: 11 votes (sub:9, dub:2)
 Not really good: 9 votes (sub:9)
 Weak: 4 votes (sub:3, dub:1)
 Bad: 3 votes (sub:3)
 Awful: 2 votes (sub:2)
 Worst ever: 1 vote (sub:1)
Seen in part or in whole by 500 users, rank: #2118 (of 9515)
Median rating: Very good
Arithmetic mean: 7.583 (Very good−), std. dev.: 1.9451, rank: #1547 (of 9638)
Weighted mean: 7.551 (Very good−), rank: #1501 (of 9638) (seen all: 7.56 / seen some: 7.13)
Bayesian estimate: 7.547 (Very good−), rank: #1207 (of 7236)
Episode titles: We have 42
Vintage: 2018-10-05
Opening Theme:
#1: "Fighting Gold" by Coda
#2: "Uragirimono no Requiem" (裏切り者のレクイエム) by Daisuke Hasegawa
Ending Theme:
#1: "Freek'n You" by Jodeci
#2: "Modern Crusaders" by Enigma
Reviews: Show:
News: Show:
Other articles: Show:
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Blu-ray (Region A)
    JoJo's Bizarre Adventure: Golden Wind - Set 1 [Limited Edition] (Blu-ray) 2020-09-01 (from $48.50)
    JoJo's Bizarre Adventure: Golden Wind - Set 2 [Limited Edition] (Blu-ray) 2021-02-16 (from $36.99)
    JoJo's Bizarre Adventure: Golden Wind - Set 1 (Blu-ray) 2021-07-13 (from $24.99)
    JoJo's Bizarre Adventure: Golden Wind - Set 2 (Blu-ray) 2021-11-02 (from $24.99)

Japanese staff
Japanese cast
Chief Director: Naokatsu Tsuda
Series Composition: Yasuko Kobayashi
Script:
Akira Horiuchi (eps 27, 33)
Kazuyuki Fudeyasu (10 episodes
eps 6-8, 14-15, 24-25, 31-32, 37
)

Naokatsu Tsuda (eps 20-21)
Shinichi Inotsume (8 episodes
eps 9-11, 18-19, 26, 35-36
)

Shogo Yasukawa (9 episodes
eps 3-4, 12-13, 22-23, 29-30, 34
)

Yasuko Kobayashi (8 episodes
eps 1-2, 5, 16-17, 28, 38-39
)

Storyboard:
Hideya Takahashi (ED2; 6 episodes
eps 2, 6, 11, 18, 22, 28
)

Hiromasa Seki (ep 16)
Jiro Fujimoto (7 episodes
eps 10, 22-23, 25, 31, 38-39
)

Kyōhei Suzuki (eps 7, 37)
Masako One (ep 8)
Minoru Ōhara (eps 32-34, 37)
Naokatsu Tsuda (ED1; 4 episodes
eps 1, 5, 17, 21
)

Taizo Yoshida (6 episodes
eps 12-13, 19, 27, 36, 39
)

Takahiro Kamei (eps 20, 26)
Takashi Kawabata (4 episodes
eps 14, 17, 24, 30
)

Tatsuma Minamikawa (eps 9, 15, 25)
Toshiyuki Kato (ep 38)
Yasuhiro Kimura (OP1-2; 4 episodes
eps 3-4, 7 (Dance Scene), 21
)

Yoshiko Mikami (ep 11)
You Nakano (ep 18)
Yūsuke Kubo (eps 29, 35)
Episode Director:
Hideya Takahashi (eps 2, 28, 39)
Hikaru Murata (eps 22, 26)
Hironori Aoyagi (eps 26, 33)
Hitomi Ezoe (ep 23)
Jiro Fujimoto (ep 10)
Keiichi Matsuki (ep 33)
Ken Takahashi (ep 16)
Kenji Takahashi (ep 34)
Kyōhei Suzuki (5 episodes
eps 4, 7, 14, 24, 37
)

Masakazu Takahashi (eps 17, 21, 25)
Naokatsu Tsuda (eps 1, 17, 21)
Shinji Nagata (4 episodes
eps 8, 11, 19, 21
)
  (eps 27, 32)
Shō Sugawara (ep 38)
Takahiro Kamei (5 episodes
eps 5, 12, 20, 26, 36
)

Tatsuma Minamikawa (eps 9, 15)
Yasuhiro Kimura (3 episodes
eps 3, 7 (Dance Scene), 31
)

Yasuo Ejima (ep 13)
Yasutoshi Iwasaki (ep 39)
Yoji Sato (ep 30)
Yoshihiro Miyajima (ep 18)
Yoshiko Mikami (ep 6)
Yūsuke Kubo (eps 29, 35)
Unit Director:
Hideya Takahashi (ED2)
Naokatsu Tsuda (ED1)
Yasuhiro Kimura (OP1-2)
Music: Yūgo Kanno
Original creator: Hirohiko Araki
Character Design:
Takahiro Kishida
Takahito Katayama (Stands)
Chief Animation Director:
Haruka Tanaka (23 episodes
eps 3-4, 6-7, 12, 14, 17-18, 20-21, 24-25, 28-30, 32-39
)

Shun'ichi Ishimoto (OP1-2; 33 episodes
eps 1-2, 5, 8-21, 24-39
)

Animation Director:
Akiko Toyoda (7 episodes
eps 21, 24, 26, 30, 32, 34, 37
)

Chie Kinoshita (ep 3)
Daisuke Ishibashi (ep 33)
Daisuke Tsumagari (OP2; 6 episodes
eps 8, 11, 13, 16, 19, 25
)

Eri Kojima (ep 35)
Haruka Tanaka (OP1; 14 episodes
eps 10, 12, 16, 18, 24, 28, 30, 33-39
)

Harumi Kakuda (eps 14, 16)
Hironori Tanaka (eps 27, 36)
Hyung Woo Shin (17 episodes
eps 3, 5, 8, 11, 13, 15, 18, 21-22, 25, 30, 33, 35-39
)

Jia Mei Deng (ep 32)
Jirō Majima (ep 7)
Kanta Suzuki (eps 20, 39)
Kazunori Shibata (eps 34-36, 38)
Keiya Nakano (5 episodes
eps 3-4, 6, 9, 14
)

Kenji Yokoyama (17 episodes
eps 2, 4, 6, 12, 14, 17, 20-22, 25, 28, 31, 33, 36-39
)

Kiko Morifuji (16 episodes
eps 4, 6-7, 11, 13, 15, 18, 21, 23, 26, 32, 34-35, 37-39
)

Kohei Ashiya (22, 23, 25)
Masaki Kōsaka (18 episodes
eps 5, 9, 11, 13, 16, 18, 20-23, 26, 30, 32-34, 36, 38-39
)

Masamichi Ishiyama (6 episodes
eps 23, 33, 35, 37-39
)

Mayu Fujimoto (ep 5)
Megumi Itoi (ep 14)
Myoung Jun Cha (eps 29, 32)
Natsue Chibayama (13 episodes
eps 2, 6-7, 9, 12, 14, 17, 20-22, 25, 28, 32
)

Rina Morita (12 episodes
eps 10-11, 15-16, 19-21, 24, 28, 31, 33, 36
)

Ryo Kobayashi (eps 1, 7, 13)
Satoru Kobayashi (14 episodes
eps 8-11, 14, 18, 21, 23, 26, 30, 33-39 odd
)

Sayaka Anesaki (8 episodes
eps 7, 9-10, 12, 14, 17, 20, 22
)

Shinji Nagata (6 episodes
eps 8, 11, 19, 21, 32, 36
)

Shun'ichi Ishimoto (ED2; 16 episodes
eps 1, 5, 12, 20-21, 24, 28, 30, 32-39
)

Takahito Katayama (4 episodes
eps 1, 12, 15, 39
)

Tetsuro Uetake (5 episodes
eps 10, 15, 19, 23, 39
)

Wakako Shigemoto (eps 4, 6)
Yasutoshi Iwasaki (4 episodes
eps 9, 12-13, 18
)

Youki Ebisu (ep 23)
Yui Kinoshita (20 episodes
eps 4, 8-9, 11, 13-14, 16, 18, 20-21, 23, 26, 31-34, 36-39
)

Yukitoshi Hōtani (4 episodes
eps 9, 13-14, 19
)

Yun Liu Liu (eps 17-18)
Sound Director: Yoshikazu Iwanami
Director of Photography: Kazuhiro Yamada
2nd Key Animation:
Ai Nonaka (ep 23)
Akihiro Ōtake (4 episodes
eps 24-25, 28, 31
)

Alexandre Gomes (Credited as Sanda; eps 7, 9)
Aoi Yamaguchi (eps 19, 24, 27)
Atsumi Sakai (eps 8, 13)
Aya Yamamoto (ep 22)
Ayako Ōki (ep 4)
Azusa Ishibashi (ep 24)
Chie Kinoshita (ep 21)
Chihiro Watanabe (eps 4, 7, 27)
Daiki Fujii (ep 39)
Daiki Itō (ep 9)
Daiki Watanabe (ep 2)
Daisuke Tsumagari (ep 28)
Eiichi Morita (10 episodes
eps 25-26, 28-29, 34-39
)

Eita Toyoshima (6 episodes
eps 1, 9, 28, 36, 38-39
)

Eri Kamata (ep 38)
Futafusa (ep 17)
Han Lu Feng (ep 32)
Haruka Tanaka (7 episodes
eps 9, 18, 21, 26, 30, 38-39
)

Harumi Kakuda (eps 4, 19, 35)
Henry Thurlow (D`Art Shtajio; eps 7, 10)
Hikari Tanaka (8 episodes
eps 2, 8-9, 13, 16, 19, 21, 31
)

Hirohisa Onikubo (OP1)
Hiromi Kabashima (ep 20)
Hironori Tanaka (ep 27)
Hotaru Morishige (ep 6)
Hyung Woo Shin (ep 1)
Isao Saito (eps 9, 23, 32)
Jin Hirakawa (eps 2, 13)
Kae Kushida (eps 8, 15)
Kai Saitō (eps 9, 23, 32)
Kamarugu (ep 20)
Kanako Baba (10 episodes
eps 5, 8, 11, 15, 17, 20, 27, 31, 33, 35
)

Kasumi Kikuchi (eps 19, 37)
Kayoko Ezoe (7 episodes
eps 2, 4, 8, 11-12, 17, 26
)

Kazuki Takenaga (7 episodes
eps 14-17, 20, 31-32
)

Kazunori Shibata (7 episodes
eps 26-29, 31, 38-39
)

Ke Wei Lin (ep 9)
Kenji Yokoyama (eps 21, 33, 39)
Kenta Kushida (eps 11, 17, 20)
Kentaro Ishikawa (10 episodes
eps 1-2, 4, 6, 13, 25-26, 36, 38-39
)

Kiko Morifuji (5 episodes
eps 27-28, 37-39
)

Kohei Ashiya (9 episodes
eps 18-21, 29, 35, 37-39
)

Kotaro Okazaki (8 episodes
eps 2, 13, 21, 33, 36-39
)

Kumiko Kawahara (ep 2)
Kyoko Chika (eps 1, 7-8, 11)
Kyōko Nishimura (13 episodes
eps 7, 11-12, 15, 17, 19-20, 22-23, 29, 31-32, 38
)

Mahora Muraki (30 episodes
eps 4-8, 11-12, 14-24, 28-39
)

Mai Ōshima (6 episodes
eps 6, 14, 18-19, 21, 37
)

Maimi Kondō (6 episodes
eps 24-25, 28-29, 33-34
)

Manato Onishi (david production; 6 episodes
eps 3, 11, 13, 17-18, 24
)

Mariko Nakahara (ep 19)
Masaaki Tanamachi (ep 38)
Masakazu Satō (ep 6)
Masaki Kōsaka (8 episodes
eps 2, 16, 20, 23, 25, 35, 37-38
)

Masako Ishino (31 episodes
eps 5-9, 13-21, 23-39
)

Masami Gohda (6 episodes
eps 15, 20-22, 26, 33
)

Masamichi Ishiyama (eps 33, 38-39)
Mayu Fujimoto (ep 1)
Mayû Takizawa (ep 3)
Megumi Itoi (ep 34)
Mei Yasuhara (LIDEN FILMS Kyoto Studio; ep 27)
Midori Matsumoto (9 episodes
eps 7, 10, 14, 17, 19-20, 25, 27-28
)

Miho Sekimoto (ep 1)
Misa Itabashi (ep 38)
Mitsuhime Nitta (eps 27, 31)
Mitsuki Nitta (ep 19)
Mitsuko (9 episodes
eps 2-8 even, 12-13, 15, 23, 33
)

Miyuki Kōno (33 episodes
eps 1-9, 11-21, 24-25, 28, 30-39
)

Mizue Ogawa (ep 5)
Mizuki Miyata (25 episodes
eps 2, 6, 9, 12-13, 15-18, 20-24, 26, 28, 30-38
)

Momo Nagayama (ep 38)
Nana Yamazaki (13 episodes
eps 1-3, 7-9, 11, 16, 19-20, 23, 27, 32
)

Nanami Hakoda (ep 20)
Naoki Chigira (4 episodes
eps 21, 25, 28, 39
)

Naoyuki Yagi (ep 28)
Natsue Chibayama (10 episodes
eps 7, 9, 14, 20-21, 28-29, 33-34, 38
)

Natsuki Orikasa (ep 2)
Neito Hirohara (11 episodes
eps 3, 11, 13-18, 24, 28-29
)

Nobuhiro Nagata (ep 39)
Pei Yi Yang (ep 29)
Rai Cobos (10 episodes
eps 16-19, 21, 29, 35-37, 39
)

Rei Kamiie (eps 27, 34-35)
Reki Taki (eps 34-35)
Rie Arakawa (ep 34)
Rie Takahashi (12 episodes
eps 14, 25-29, 31-34, 38-39
)

Rika Masuda (eps 17, 37-38)
Rina Morita (9 episodes
eps 1-2, 4, 10, 21, 28, 33, 36, 39
)

Riraku Yamazaki (eps 28, 38)
Risa Satō (ep 6)
Ron Deseo (ep 15)
Ryoka Honda (eps 15, 21)
Sachi Takahashi (eps 25, 28)
Sachiko Mori (ep 18)
Sakura Shiba (ep 38)
Saori Nemoto (11 episodes
eps 6-7, 9, 11, 13-18, 20
)

Sari Matsumoto (ep 2)
Saya Takamatsu (7 episodes
eps 2, 10, 12-13, 15, 17-18
)

Sayaka Anesaki (OP1-2, ED1; 23 episodes
eps 3, 6, 8-10, 14, 18, 20-21, 23-34, 38-39
)

Sen Gu (eps 31, 38)
Shiori Nagata (ep 6)
Shouhei Hamaguchi (ep 16)
Shu Jun Xiang (ep 28)
Shun Onoda (D`Art Shtajio; ep 7)
Shun Satō (ep 34)
Shun'ichi Ishimoto (8 episodes
eps 7-9, 21, 26, 33, 37-38
)

So Young Kang (eps 19, 31, 34)
Stephen Murphy (D`Art Shtajio; eps 7, 10, 12)
Sumire Fukazawa (ep 2)
Tae Inotsume (8 episodes
eps 29-30, 32, 34-38
)

Takahiro Shikama (eps 26, 28, 34)
Takahito Katayama (ep 39)
Takako Hara (eps 7, 9)
Takeshi Sakashita (eps 20, 23, 32)
Tenya Sato (eps 35-37)
Tetsuya Matsumoto (ep 6)
Tomoko Fukushima (eps 30, 33-34)
Tomoko Kitagawa (eps 8, 10, 15)
Tomoyoshi Murayama (29 episodes
eps 5-6, 8, 11-13, 15-21, 23-36, 38-39
)

Toshinori Watanabe (ep 6)
Yasuhira Kanno (ep 9)
Yoshihiro Itō (OP2; 13 episodes
eps 18, 21, 24-25, 29, 31, 33-39
)

Yoshiko Shimizu (eps 25, 27, 35)
Youki Ebisu (11 episodes
eps 14-17, 20, 27, 32-35, 37
)

Yu Ogasawara (eps 9, 21, 25)
Yūha Komura (ep 27)
Yui Kinoshita (11 episodes
eps 7, 9, 16, 18, 21, 26, 28, 36-39
)

Yui Tanoue (eps 34-35)
Yūka Kozutsumi (Studio Silver; ep 7)
Yuka Morizumi (ep 31)
Yūki Koyama (ep 6)
Yukitoshi Hōtani (4 episodes
eps 9, 26, 29, 37
)

Yuko Shimoe (eps 15, 21)
Yuri Kajiwara (ep 3)
Yūsuke Kawabe (ep 29)
Yūta Shinohara (19 episodes
eps 3, 6-7, 9, 13, 18-19, 21, 23-29, 33-35, 38
)

Yuusei Odachi (eps 6, 12)
3D Background Modeling: Yasushi Mito (Bihou; eps 1-19)
3D CG:
Akinori Gondō (team Maru; ep 5)
Daisuke Kusaka (david production; ep 4)
Hayato Numajiri (SUBARU; ep 12)
Kanae Yamashita (ep 12)
Kayo Kudou (5 episodes
eps 14-16, 20-21
)

Kazuyoshi Tezuka (Aera Laboratory; eps 10-11)
Mai Nakazono (david production; eps 7-16, 18-39)
Makoto Miyahara (eps 13-18)
Mao Ueki (SUBARU; ep 12)
Masaki Kurube (david production; eps 3-16)
Nanaka Mori (9 episodes
eps 1-2, 9-11, 14-17
)

Natsuki Horimoto (david production; 31 episodes
eps 5-18, 20-22, 24-26, 28-35, 37-39
)

Nobuhiro Matsuda (david production; eps 16-17, 21)
Puavaranukroh Taweeporn (david production; eps 1-10)
Ryōji Shirakawa (Aera Laboratory; eps 10-11)
Shūhei Hashimoto (Aera Laboratory; eps 10-11)
Takahiro Kamiya (Aera Laboratory; eps 10-11)
Takayuki Okumura (david production; eps 1-8)
Tatsuhiko Taishaku (eps 14-17)
Tatsuki Ishida (IKIF+; eps 5-7)
Tomoyoshi Itamura (IKIF+; eps 5-7)
Yoshitaka Itai (Aera Laboratory; eps 10-11)
Yudai Ueno (IKIF+; eps 5-7)
Yūichi Ishii (SUBARU; ep 12)
3D Production Manager:
Hayato Shimoda (ep 2)
Ryō Saruta (ep 1)
Shugo Tsuneoka (eps 4, 10)
Urara Nagai (eps 5-9, 11-39)
Action Animation Director:
Gin Kugumiya (ep 22)
Kanta Suzuki (10 episodes
eps 15, 20, 23, 25, 31-35, 38
)

Ken Takahashi (ep 16)
Naokatsu Tsuda (ep 17)
Takahito Katayama (OP1-2; 13 episodes
eps 2-3, 5-7, 11-12, 19, 21, 24, 30-31, 37
)

Yasutoshi Iwasaki (14 episodes
eps 3-5, 8, 10, 13, 18, 21, 25, 28, 32, 34-36
)

Animation producer: Hisataka Kasama
Assistant Animation Director:
Akiko Toyoda (ep 17)
Kiko Morifuji (ep 28)
Kohei Ashiya (eps 18-19)
Masaki Kōsaka (ep 28)
Masamichi Ishiyama (ep 23)
Megumi Itoi (ep 9)
Naoki Chigira (ep 28)
Natsue Chibayama (ep 17)
Reki Taki (ep 35)
Sayaka Anesaki (7 episodes
eps 4-5, 21, 24-25, 29, 32
)

Shun'ichi Ishimoto (4 episodes
eps 2, 14, 19, 25
)

Yasutoshi Iwasaki (ep 28)
Yukitoshi Hōtani (eps 23-24, 28)
Background Art:
Aiko Katsumata (Athena Art Studio; 4 episodes
eps 26, 30, 34, 38
)

Byung Ok Jo (Echo Animation; eps 20-23)
Chiaki Mineshima (KLAS; 8 episodes
eps 25, 27, 29, 33, 35, 37-39
)

Chiharu Kinoshita (Athena Art Studio; 4 episodes
eps 26, 30, 34, 38
)

Debbie Li (KLAS; 5 episodes
eps 24-25, 27, 33, 35
)

Duy Phuong (Bihou; eps 1-19)
Gia Hoang (Bihou; eps 1-17)
Gun Hu Lee (Echo Animation; eps 20-23)
Hanh Mai (Bihou; eps 1-17, 19)
Hiroyuki Tsubaki (KLAS; 10 episodes
eps 24-25, 27-37 odd, 38-39
)

Hoai Van (Bihou; eps 1-9)
Hung Ba (Bihou; eps 1-19)
Huynh Tan (Bihou; eps 1-17, 19)
Jia Wei Gao (Design Office Mecaman; ep 28)
Jia Yu Ji (Design Office Mecaman; eps 28, 32, 36)
Jin Teng Liang (Design Office Mecaman; eps 28, 32)
Jong Hyun Park (Echo Animation; eps 20-23)
Kien Trung (Bihou; eps 1-19)
Lan Hoang (Bihou; eps 1-17)
Li Yu (KLAS; 6 episodes
eps 31-37 odd, 38-39
)

Liem Cao (Bihou; 17 episodes
eps 1-10, 12, 14-19
)

Long Ngoc (Bihou; eps 1-19)
Luan Thanh (Bihou; eps 1-9)
Masanobu Ōtani (Athena Art Studio; 4 episodes
eps 26, 30, 34, 38
)

Mayumi Okawa (KLAS; 5 episodes
eps 24-25, 27, 31, 33
)

Megumi Kato (Bihou; ep 1)
Phu Quang (Bihou; eps 1-19)
Phuoc Minh (Bihou; eps 1-19)
Shinji Itō (Athena Art Studio; ep 26)
Shōichirō Sugiura (Athena Art Studio; 5 episodes
eps 26, 30, 34, 37-38
)

Sung Hae Park (Echo Animation; eps 20-23)
Sung Woo So (Echo Animation; eps 20-23)
Tae Kyung Na (Echo Animation; eps 20-23)
Takuya Watauchi (KLAS; 6 episodes
eps 29, 33, 35, 37-39
)

Thao Thi (Bihou; eps 1-9)
Tien Anh (Bihou; eps 1-17, 19)
Tomohiro Morishita (KLAS; 7 episodes
eps 24-25, 27-35 odd
)

Tomoko Sasaki (KLAS; 5 episodes
eps 29, 33, 35, 38-39
)

Tsumiki Watanabe (KLAS; eps 24-25, 27)
Tuan Chau (Bihou; eps 1-19)
Un Ji Kim (Echo Animation; eps 20-23)
Vi Tuong (Bihou; eps 1-9)
Wen Mei Chiu (Design Office Mecaman; 5 episodes
eps 28, 32, 36-37, 39
)

Ying Yi Zeng (Design Office Mecaman; ep 28)
Yoshihiro Nakamura (Design Office Mecaman; 7 episodes
eps 24-25, 28, 32, 36-37, 39
)

Yū Yoshizaki (KLAS; 8 episodes
eps 25-35 odd, 38-39
)

Yuki Nakabayashi (KLAS; 10 episodes
eps 24-25, 27-37 odd, 38-39
)

Yume Numata (KLAS; 9 episodes
eps 24-25, 27, 29, 33, 35, 37-39
)

Yumiko Kirimoto (Bihou; ep 1)
CG Animation Producer: Akira Iribe
Color design: Yuuko Satou
Color setting:
Ai Shiga (4 episodes
eps 20, 25, 29, 34
)

Aya Watanabe (Assez Finaud Fabric.; 8 episodes
eps 5, 7, 11, 18, 21, 26, 32, 37
)

Ayumi Nakahara (DEFA; 4 episodes
eps 27-28, 31, 36
)

Kōji Usui (7 episodes
eps 4, 8, 12, 15-16, 19, 24
)

Rei Okada (Asahi Production; eps 9, 14, 23)
Saori Murakoshi (11 episodes
eps 2, 6, 10, 13, 17-18, 22, 30, 33, 35, 39
)

Yuki Tozawa (DEFA; eps 27-28, 36)
Design Cooperation:
Hirohisa Onikubo (eps 1-39)
Sayaka Anesaki (eps 1-39)
Yu Matsuo (eps 14-21)
Digital In-between Animation:
Daichi Imai (david production; 12 episodes
eps 1, 4-5, 12, 15, 17-22, 24
)

Eri Kamata (david production; eps 27-30)
Genki Igake (david production; eps 38-39)
Haruka Watanabe (david production; 23 episodes
eps 1-2, 5, 8, 12, 15-16, 18-19, 21-23, 25-28, 30-33, 35-36, 39
)

Kazuma Shigenobu (david production; eps 1, 12)
Kazuya Aoki (david production; 16 episodes
eps 1-2, 5, 8, 12, 15, 18-19, 21-24, 31, 37-39
)

Kyōka Nanji (david production; 7 episodes
eps 28-31, 37-39
)

Mai Ōshima (david production; eps 38-39)
Manato Onishi (david production; eps 1-2, 5, 12)
Masaya Yawata (david production; 10 episodes
eps 26-31, 34, 37-39
)

Mito Ichikawa (david production; 14 episodes
eps 1, 8, 12, 15-16, 19-27
)

Nao Hisai (david production; 7 episodes
eps 1-2, 8, 12, 15-16, 19
)

Neito Hirohara (david production; eps 1-2, 12)
Rie Takahashi (david production; 7 episodes
eps 1-2, 12, 22, 24, 38-39
)

Sakura Shiba (david production; 7 episodes
eps 27-31, 33-34
)

Seiko Katsuyama (david production; eps 27-31)
Shō Tamae (david production; 10 episodes
eps 1-2, 5, 8, 12, 15-16, 19-21
)

Shun Takahashi (david production; 11 episodes
eps 1-2, 8, 12, 15-17, 19-21, 37
)

Sōta Watanabe (david production; eps 1, 12)
Yuri Kiuchi (david production; 11 episodes
eps 1-2, 8, 12, 28, 30-33, 37, 39
)

Yūta Shinohara (david production; eps 4, 39)
Digital Retouch: Arisa Satō (Asahi Production; eps 1-39)
Digital Work:
Akihiro Fujishima (EMON; eps 32-33)
Atsushi Ozawa (6 episodes
eps 1-2, 24, 30-32
)

Atsushi Takeyama (EMON; ep 21)
Chao Deng (EMON; eps 21, 30, 32)
Jinghong Wu (EMON; eps 30, 32-33)
Junya Sanetoshi (david production; eps 38-39)
Kang Gu (EMON; eps 30, 32)
Komugi Takatsuki (13 episodes
eps 5-6, 14, 16, 20-22, 28, 30, 32-33, 38-39
)

Maki Shimagata (5 episodes
eps 16, 20, 25, 30, 33
)

Megumi Baba (EMON; eps 21, 30-33)
Natsuki Yoshizawa (EMON; eps 21, 32-33)
Nobuhiro Matsuda (david production; 5 episodes
eps 14-16, 20-21
)

Puavaranukroh Taweeporn (David Production; eps 1-39)
Shintaro Nakamura (EMON; 4 episodes
eps 21, 30, 32-33
)

Si Han Chen (EMON; ep 21)
Tetsuya Kasajima (david production; eps 16, 20-21)
Tomoaki Makitera (david production; 29 episodes
eps 1-2, 5-7, 9, 12, 15-17, 20-25, 27-39
)

Yōsuke Nanjō (eps 5, 10)
Yuka Yamajo (EMON; eps 21, 30-33)
Yūya Mori (david production, OP2; eps 20-21)
Editing: Kiyoshi Hirose
Episode Director Cooperation: Toshiyuki Kato (ep 38)
Finish Animation:
Aya Sasaaki (Studio Dub; ep 27)
Chiharu Abe (Studio Dub; ep 27)
Chizuru Takahashi (Studio Dub; ep 27)
Daiki Ura (DEFA; eps 27, 31)
Daisuke Uchiumi (DEFA; eps 27, 31)
Erika Hozumi (Studio Dub; ep 27)
Kaori Maruyama (DEFA; eps 27, 31)
Kiyomi Takahashi (DEFA; eps 27, 31)
Motoko Ito (Studio Dub; ep 27)
Puavaranukroh Taweeporn (ep 4)
Rie Takahashi (david production; ep 27)
Yoshiko Shibasaki (Studio Dub; ep 27)
Yoshiko Yamada (Studio Dub; ep 27)
Yuki Tozawa (DEFA; ep 31)
Yūki Yanagitani (Studio Dub; ep 27)
Finish Check:
Ai Shiga (4 episodes
eps 20, 25, 29, 34
)

Aya Watanabe (Assez Finaud Fabric.; 7 episodes
eps 5, 7, 18, 21, 26, 32, 37
)

Ayumi Nakahara (DEFA; 4 episodes
eps 27-28, 31, 36
)

Kōji Usui (7 episodes
eps 4, 8, 12, 15-16, 19, 24
)

Mariko Kawai (ep 11)
Saori Murakoshi (12 episodes
eps 1-2, 6, 10, 13, 17-18, 22, 30, 33, 35, 39
)

Yuki Tozawa (DEFA; eps 27-28, 36)
Finish Check Assistant:
Ai Shiga (ep 21)
Ayumi Nakahara (DEFA; ep 19)
Kōji Usui (ep 34)
Saori Murakoshi (5 episodes
eps 24-26, 32, 34
)

Yuki Tozawa (DEFA; eps 19, 37)
Finishing: Puavaranukroh Taweeporn (ED2)
Gun Animation Director:
Takashi Tanazawa (eps 18-19)
Yukitoshi Hōtani (12 episodes
eps 7-8, 14-15, 19, 31, 34-39
)

In-Between Animation:
Hosho Kondo (Sunrise; ep 27)
Maho Takahashi (Bandai Namco Pictures Osaka Studio; eps 10, 19)
Masahiro Morioka (Bandai Namco Pictures Osaka Studio; ep 10)
Mikio Ikezawa (Shuka; ep 10)
Minori Ouchi (Sunrise; ep 27)
Miyu Yamada (RIC; ep 10)
Rei Kamiie (Bandai Namco Pictures Osaka Studio; 4 episodes
eps 10, 19, 27, 39
)

Rie Takahashi (ep 27)
Sachi Takahashi (ep 27)
Sayaka Anesaki (eps 4, 27)
Shinji Nagata (ep 27)
Shun Satō (Bandai Namco Pictures Osaka Studio; eps 10, 19, 27)
Takuya Endō (Studio Dub; ep 27)
Takuya Takahagi (Studio Dub; ep 27)
Tomomi Mashio (Sunrise; ep 27)
Yuan Li Li (Asahi Production; ep 1)
Yūha Komura (Bandai Namco Pictures Osaka Studio; eps 10, 19, 27)
Yui Tanoue (Bandai Namco Pictures Osaka Studio; eps 10, 19, 27)
Yuka Shirazawa (Bandai Namco Pictures Osaka Studio; eps 10, 19, 27)
Yuki Sakai (Bandai Namco Pictures Osaka Studio; 4 episodes
eps 10, 19, 27, 39
)

Yūki Sone (Studio Dub; ep 27)
Yuri Hanazawa (Bandai Namco Pictures Osaka Studio; ep 10)
Yurina Sawaki (Bandai Namco Pictures Osaka; ep 39)
Yūta Shinohara (david production; eps 27-29)
Yutaka Sugiura (Sunrise; ep 27)
In-Between Check:
Daiki Itō (david production; eps 21, 26)
Haruka Watanabe (david production; ep 20)
Hee Jung Park (White Line; ep 29)
Jong Kyu Kim (White Line; ep 29)
Mari Aizawa (Asahi Production; 5 episodes
eps 4, 7, 11, 14, 18
)

Marina Kobayashi (Asahi Production; ep 6)
Nana Nomiya (david production; 28 episodes
eps 5, 8, 12-13, 16-39
)

Nao Hisai (david production; ep 18)
Naoyuki Yagi (ep 28)
Qi Qi Wang (Asahi Production; eps 6, 10, 15)
Rie Takahashi (david production; ep 19)
Sakura Uchino (Asahi Production; ep 4)
Shun Takahashi (david production; 4 episodes
eps 22-23, 38-39
)

Tōru Takano (Asahi Production; eps 17, 20)
Yuan Li Li (Asahi Production; OP; 7 episodes
eps 7, 10-11, 14, 17-18, 20
)

Yuri Kiuchi (david production; 4 episodes
eps 17, 24-25, 27
)

Yūta Shinohara (david production; eps 1-2)
In-Between Check Assistant:
Shō Tamae (ep 2)
Shotaro Imai (eps 34, 38-39)
Key Animation:
Akihiro Ōtake (4 episodes
eps 6, 26, 28, 33
)

Akiko Toyoda (eps 12, 15, 21)
Akio Shimotsukasa (ep 34)
Akira Hamaguchi (OP1)
Akira Ono (ep 1)
Alexandre Gomes (Credited as Sanda; ep 9)
Atsushi Nikaidō (ep 17)
Atsushi Tsukamoto (ep 22)
Atsushi Usui (ep 13)
Aya Itō (OP1; eps 7, 10, 19)
Ayako Ishihara (eps 34, 38)
Ayako Karatani (eps 13-14, 21)
Ayu Tanaka (4 episodes
eps 15, 21, 28, 38
)

Bojie Xie (ep 7)
Daiki Fujii (5 episodes
eps 2, 14, 20, 22, 35
)

Daiki Ōta (4 episodes
eps 17, 21, 25, 33
)

Daisuke Niinuma (ep 8)
Daisuke Takemoto (4 episodes
eps 9, 23, 29, 32
)

Daisuke Tsumagari (ep 16)
Echigo Nomii (eps 4, 27, 39)
Eiichi Morita (eps 30, 34)
Eikō Aoyagi (ep 22)
Eita Toyoshima (18 episodes
eps 2-3, 5, 7-8, 12, 14, 16-17, 19, 22, 25-26, 30, 32, 35, 37, 39
)

Eizo Kawada (eps 22, 33)
Emi Yamazaki (eps 9, 16)
Eri Kojima (6 episodes
eps 3, 7, 25, 30, 35, 39
)

Fujio Oda (ep 23)
Gakushi Maeda (ep 8)
Gin Kugumiya (14 episodes
eps 2, 6-7, 11, 15-16, 18, 22, 28-29, 31, 34, 37, 39
)

Haru Watanabe (eps 4, 24, 35)
Haruka Tanaka (OP1; eps 2, 4)
Harumi Kakuda (4 episodes
eps 4, 10, 27, 35
)

Henry Thurlow (D`Art Shtajio; eps 17, 21)
Hideaki Tsukioka (7 episodes
eps 6, 12, 15, 21, 25, 29, 36
)

Hidetoshi Ōmori (ep 18)
Hidetsugu Hirayama (4 episodes
eps 7, 17, 21, 25
)

Hideyuki Kanesaka (ep 13)
Hideyuki Sugiura (eps 2, 38-39)
Hikari Tanaka (eps 15, 29)
Hiroaki Kanbe (eps 9, 19, 27)
Hiroaki Takagi (ep 19)
Hirohisa Onikubo (eps 38-39)
Hiroki Abe (ep 9)
Hiroki Itai (ep 1)
Hiroko Shigekuni (eps 3, 12)
Hironori Tanaka (4 episodes
eps 4, 19, 36, 39
)

Hiroshi Matsumoto (eps 7, 35)
Hiroshi Tatezaki (eps 13, 21)
Hirotaka Kinoshita (eps 22, 33)
Hiroya Iijima (ED1)
Hiroyuki Maki (ep 26)
Hiroyuki Ōkaji (ep 5)
Hiroyuki Okuno (ep 10)
Hisao Muramatsu (ep 36)
Hisashi Samejima (eps 3, 30)
Hyun Ae Kwon (ep 12)
Hyung Woo Shin (ep 3)
Isao Hayashi (OP1)
Izumi Kawada (ep 6)
Jia Mei Deng (ep 25)
Jin Hirakawa (ep 9)
Jiro Mashima (eps 7, 16)
Junichi Yokoyama (eps 13, 24, 34)
Junko Matsushita (ep 26)
Junnosuke Nishio (ep 19)
Kai Shibata (OP1-2; 10 episodes
eps 8-9, 11, 15-16, 19, 27, 31, 37, 39
)

Kaito Mogi (ep 20)
Kamarugu (ep 14)
Kana Yamaguchi (ep 31)
Kanta Suzuki (OP1-2; 10 episodes
eps 11, 15, 18, 20, 23, 25, 31, 34, 37-38
)

Kaori Saito (ep 22)
Kazuhiro Miwa (OP1)
Kazuki Kimura (6 episodes
eps 9-10, 16, 23, 32, 39
)

Kazuma Kikuchi (eps 7, 22)
Kazumasa Takeuchi (ep 30)
Kazunori Shibata (eps 8, 31)
Kazuyo Nakamura (6 episodes
eps 6, 12, 20, 23, 28, 38
)

Kazuyuki Ikai (4 episodes
eps 6, 12, 30, 34
)

Kazuyuki Matsubara (eps 18-19)
Keiji Shigesawa (5 episodes
eps 13-14, 18, 26, 30
)

Keita Shimizu (ep 7)
Keita Watanabe (ep 26)
Ken Arto (eps 7, 16)
Ken Takahashi (ep 16)
Kenichi Umemoto (5 episodes
eps 10, 19, 27, 31, 39
)

Kenji Yokoyama (eps 1-2)
Kentaro Ishikawa (13 episodes
eps 4-5, 7, 9-10, 14, 16-17, 20, 22, 26, 32, 37
)

Kiko Morifuji (OP1; 7 episodes
eps 1-4, 27, 31, 39
)

Kiyomi Masuda (ep 28)
Kiyoshi Nohji (ep 34)
Kohei Ashiya (eps 1-2)
Kōhei Takahashi (ep 9)
Kōichi Takai (ep 17)
Kōki Fujimoto (5 episodes
eps 4, 19, 27, 31, 39
)

Kōki Sugawara (ep 34)
Kōsei Kudo (ep 11)
Kōta Mori (ep 16)
Kotaro Okazaki (10 episodes
eps 3-4, 7-8, 15, 17-18, 24, 27, 34
)

Kumiko Kawahara (eps 20, 29)
Kwon (ep 30)
Kyōhei Yamamoto (ep 28)
Kyouhei Tezuka (ep 18)
Mahora Muraki (6 episodes
eps 2, 9-10, 13, 27, 33
)

Maki Fujita (4 episodes
eps 8, 10, 22, 33
)

Maki Sawai (eps 28, 38)
Mamiko Nakanishi (6 episodes
eps 11, 15, 24, 29, 33, 38
)

Manabu Imura (9 episodes
eps 3, 7, 13, 21, 24, 29, 34, 36, 38
)

Masaaki Sakurai (eps 8, 19)
Masaharu Morinaka (eps 22, 33)
Masaki Kōsaka (OP1; eps 1, 3, 5)
Masamichi Ishiyama (eps 22, 30-31)
Masashi Nomura (14 episodes
eps 2, 4-5, 9-10, 14-15, 20, 22, 28, 30, 33, 37-38
)

Masashi Yamada (7 episodes
eps 14, 16, 21, 28, 33, 37, 39
)

Masato Nishikawa (ep 9)
Masumi Hattori (ep 3)
Mayu Fujimoto (ep 5)
Mayumi Nakamura (eps 29, 36)
Mayumi Oda (8 episodes
eps 3, 6, 10, 17, 21, 25, 33, 38
)

Megumi Itoi (ep 14)
Mihoko Ogawa (eps 8, 15, 23)
Mika Hironaka (6 episodes
eps 10, 19, 27, 30, 34, 38
)

Mika Saitō (ep 6)
Min Ki Han (ep 8)
Mitsunori Yamaguchi (eps 13, 26)
Mitsuteru Kubo (ep 6)
Miyuki Nakayama (ep 6)
Moriyasu Taniguchi (eps 11, 13)
Motohide Nishimura (5 episodes
eps 6, 12, 29, 35, 38
)

Motoi Nakamura (ep 11)
Motonao Komiya (eps 17, 25, 36)
Nagisa Takahashi (4 episodes
eps 6, 12, 15, 21
)

Nana Yamazaki (eps 5, 14, 35)
Naokatsu Tsuda (ep 17)
Naoki Chigira (6 episodes
eps 26, 28, 30-31, 36, 38
)

Naoki Hiramura (eps 11, 23, 32)
Naomi Hayakawa (eps 4, 11)
Naoto Abe (ep 8)
Naoto Yoshida (ep 9)
Natsue Chibayama (OP1; 7 episodes
eps 1, 6, 15, 27, 35, 37, 39
)

Natsuko Suzuki (ep 26)
Natsumi Kubo (ep 35)
Noboru Kawamori (ep 14)
Nobuhiro Masuda (8 episodes
eps 2, 4, 8, 11, 21, 26, 30, 36
)

Nobuo Takahashi (5 episodes
eps 17-18, 20, 25, 35
)

Nobutaka Ōta (ep 13)
Noriko Hatta (eps 21, 28)
Noriyuki Hirota (ep 24)
Nozomi Sakamoto (ep 7)
Peng Zhang (eps 17-18)
Reki Taki (OP1-2, ED2; 4 episodes
eps 14, 25, 38-39
)

Rie Arakawa (10 episodes
eps 6, 9, 13, 16-17, 22, 27-28, 35, 38
)

Rie Ishige (ep 16)
Rin Ogawa (OP1-2; 11 episodes
eps 1-2, 7-8, 15-16, 19, 25, 30, 37-38
)

Rina Morita (5 episodes
eps 4, 10, 19, 31, 39
)

Ryō Araki (6 episodes
eps 28, 31-37 odd, 38
)

Ryoko Kawamura (eps 6, 18)
Ryosuke Kimiya (ep 20)
Ryōta Iwai (4 episodes
eps 15, 24, 29, 36
)

Ryūsuke Morita (ep 26)
Sae Akama (ep 11)
Saori Den (4 episodes
eps 8, 18, 24, 29
)

Sato Tominaga (ep 12)
Sayaka Anesaki (5 episodes
eps 1-2, 5, 7, 37
)

Setsuko Unno (ep 26)
Shi Jie Zhu (ep 19)
Shigeki Awai (ep 26)
Shigemi Aoyagi (7 episodes
eps 3, 8, 17-18, 24, 29, 35
)

Shingo Fujisaki (6 episodes
eps 11, 15, 20, 23, 25, 29
)

Shinji Nagata (6 episodes
eps 3, 8, 19, 27, 37, 39
)

Shiori Nakasone (eps 24, 36)
Shouhei Hamaguchi (ep 15)
Shū Sugita (OP2; ep 16)
Shun Onoda (ep 21)
Shun'ichi Ishimoto (eps 1, 38)
Sōichi Honda (ep 28)
Sotaro Shimizu (9 episodes
eps 1, 3, 5-7, 9, 12, 14, 35
)

Sumire Fukazawa (OP1; eps 5-6)
Taiichiro Kohara (ep 34)
Takaaki Tanabe (ep 9)
Takahiro Hoshinoo (eps 9, 12)
Takahiro Kishida (ep 1 uncredited)
Takahito Katayama (OP1-2; 10 episodes
eps 1-2, 7, 11, 16-17, 19, 24, 30, 37
)

Takashi Hirabayashi (5 episodes
eps 3, 17, 23, 30, 34
)

Takayuki Nakao (ep 29)
Takenori Tsukuma (6 episodes
eps 6, 9, 17, 21, 23, 35
)

Takeshi Itou (8 episodes
eps 1-2, 8, 10, 15, 19, 27, 39
)

Takeshi Morita (OP1-2; eps 4, 31)
Takeshi Moriyama (ep 13)
Tatsuma Minamikawa (ep 9)
Tatsuya Ikeda (ep 19)
Tatsuya Miki (ep 18)
Tatsuya Shiraishi (eps 4, 19, 31)
Tatsuya Urano (eps 26, 36)
Tetsurō Taira (8 episodes
eps 2, 4, 8, 10, 19, 21, 28, 36
)

Tetsuro Uetake (eps 10, 15-16)
Tetsuya Takeuchi (OP2; 5 episodes
eps 25, 31-37 odd
)

Tomoki Kōda (ep 24)
Tomoko Kitagawa (11 episodes
eps 9-10, 15, 18-20, 23-24, 29, 32, 35
)

Toru Iwasawa (OP1-2; 5 episodes
eps 16, 27, 31, 37, 39
)

Toshiharu Sugie (eps 6, 15, 19)
Toshihiko Masuda (5 episodes
eps 13, 17, 25, 28, 36
)

Toshiyuki Satō (ep 19)
Tsukasa Kotobuki (ep 19)
Wakako Shigemoto (OP1; eps 2, 4, 21)
Yamataro Dosukoi (ep 9)
Yang Huang (ep 10)
Yasue Sosogi (ep 32)
Yasuhiro Saiki (5 episodes
eps 23, 25, 30, 32, 35
)

Yasunori Ota (ep 11)
Yasunori Yamaguchi (4 episodes
eps 17, 30, 34, 38
)

Yasutoshi Iwasaki (OP1-2; 19 episodes
eps 1-2, 4-8, 10, 12-13, 16, 18, 22, 24, 27-29, 32, 37
)

Yi Zhang (4 episodes
eps 3, 7, 22, 35
)

Yoko Komaki (7 episodes
eps 13-14, 16, 18, 21, 24, 29
)

Yoshiaki Tomita (ep 9)
Yoshihiro Itō (eps 20, 22, 28)
Yoshiki Mizuno (ep 9)
Yoshiko Shimizu (eps 28, 38)
Yōsuke Fukumoto (ep 32)
Youki Ebisu (eps 11, 23, 32)
Young Soon Shin (eps 9, 17)
Yui Kinoshita (OP1-2; 9 episodes
eps 1-3, 5, 15, 19, 27, 31, 38
)

Yui Okano (4 episodes
eps 14, 17, 24, 33
)

Yuichi Nakazawa (6 episodes
eps 2, 8, 11, 17, 21, 25
)

Yuichiro Masuda (8 episodes
eps 3, 7, 11, 17, 21, 25, 29, 33
)

Yūichirō Yamada (ep 3)
Yūji Tsuchiya (OP1)
Yūki Fukaya (ep 4)
Yuki Koike (ep 19)
Yuki Masutani (eps 3, 21)
Yuki Satō (OP1)
Yuki Yabuta (eps 12, 15, 24)
Yukiko Watabe (4 episodes
eps 8, 15, 23, 38
)

Yukitoshi Hōtani (OP1; eps 1, 10, 24)
Yukiyo Komito (ep 24)
Yūko Danki (ep 24)
Yusuke Adachi (eps 5, 20, 24)
Yusuke Kurinishi (ep 16)
Yūta Ōtaka (eps 8-9, 16, 28)
Yūta Shinohara (14 episodes
eps 1-2, 4, 16-17, 20-22, 26, 29-30, 32, 37, 39
)

Yuya Uetake (ep 15)
Zheng Hao Zhou (eps 26, 36)
Zhong Li Xie (ep 10)
Line Test:
Junya Sanetoshi (david production; eps 1-2, 4, 38)
Ryō Saruta (david production; ep 12)
Tomoaki Makitera (david production; 12 episodes
eps 3, 5-6, 9-11, 13, 16, 18-19, 27, 35
)

Mechanical animation Director:
Hirohisa Onikubo (eps 17-18)
Takashi Tanazawa (ep 17)
Yukitoshi Hōtani (ep 21)
MUDA MUDA Key Animation:
Kai Shibata (ep 31)
Kanta Suzuki (ep 31)
Masamichi Ishiyama (ep 31)
Nobuhiro Nagata (ep 31)
Takeshi Morita (ep 31)
Toru Iwasawa (ep 31)
Photography:
Chiyuki Kojima (Asahi Production; 6 episodes
eps 3, 22, 25, 28, 31-32
)

Daichi Iseki (Asahi Production; eps 3, 5-8, 15)
Daiki Fujita (Asahi Production; 4 episodes
eps 31, 33-34, 36
)

Emi Sakurai (Asahi Production; 4 episodes
eps 8, 10, 14-15
)

Haruhi Gotō (Asahi Production; eps 33-37)
Haruka Serizawa (Asahi Production; 30 episodes
eps 7-16, 18-30, 32, 34-39
)

Hideki Chiba (Asahi Production; 11 episodes
eps 1-2, 9, 17, 19-25
)

Hikaru Yamamoku (Asahi Production; ep 18)
Hiroyuki Moriyama (Asahi Production; eps 1-6, 8, 15)
Hitomi Watanabe (Asahi Production; 7 episodes
eps 15-17, 19-21, 33
)

Iori Ogawa (Asahi Production; eps 34-35)
Kazumi Yokoo (Asahi Production; ep 31)
Kenta Hayashi (Asahi Production; eps 1-2, 27, 37)
Kōki Fujiwara (Asahi Production; 9 episodes
eps 4-6, 8, 10-12, 21, 28
)

Lu An Ke (Asahi Production; 12 episodes
eps 7, 15-17, 19-21, 25, 31, 33-34, 37
)

Maki Yamaguchi (Asahi Production; 11 episodes
eps 4-6, 9, 11-12, 15, 17, 21, 23, 28
)

Mari Gomyo (Asahi Production; ep 20)
Mayuko Fukazawa (Asahi Production; ep 37)
Minako Maeda (Asahi Production; eps 31-39)
Mutsuki Aoki (Asahi Production; eps 5-39)
Naho Hasegawa (Asahi Production; 10 episodes
eps 5-6, 9, 16, 18, 23-24, 31-32, 36
)

Naoki Ishikawa (Asahi Production; 12 episodes
eps 7-8, 10, 12, 14-15, 19, 23, 27-29, 37
)

Nobuhiro Matsuda (OP2)
Ryō Iijima (Asahi Production; eps 3-6)
Ryosuke Tsuda (Asahi Production; eps 1-2)
Ryūichi Takadama (Asahi Production; eps 5-6)
Ryūji Hirakawa (eps 25-26)
Saori Kezuka (Asahi Production; eps 1-3, 5-37)
Satoko Nakamura (eps 22-24)
Satomi Okuhara (Asahi Production; eps 1-39)
Seung Goo Choi (Asahi Production; eps 22, 31)
Shigenori Toyooka (Asahi Production; ep 39)
Shiho Imaizumi (Asahi Production; 9 episodes
eps 3-5, 22, 25-27, 29-30
)

Shogo Ishikawa (Chiptune; eps 26-32)
Shōta Kodera (Asahi Production; eps 1-2, 38)
Shun Kanemitsu (Asahi Production; eps 1-2)
Sota Mikami (Chiptune; eps 26-32)
Tadaaki Yamazaki (Asahi Production; ep 11)
Taisuke Tegawa (eps 22-24)
Takashi Ōde (Asahi Production; eps 3, 7, 20)
Takeshi Kuchiba (Assez Finaud Fabric.; eps 35-37)
Takumi Arai (Asahi Production; ep 31)
Tomoya Hosaka (Asahi Production; ep 31)
Tomoya Kanehara (Chiptune; eps 26-32)
Tōru Asamura (Chiptune; eps 27-30)
Yohei Miyawaki (Asahi Production; eps 4-6, 9)
Yousuke Motoki (Asahi Production; 4 episodes
eps 17-18, 20-21
)

Yū Akiyama (Asahi Production; 10 episodes
eps 9, 16, 19-21, 24, 33-36
)

Yuki Ōshima (Asahi Production; eps 17, 39)
Yuri Hasegawa (Asahi Production; eps 3-4)
Yūta Nakamura (Assez Finaud Fabric.; eps 35-37)
Plug-In Assistant: Hirohisa Kitamura (eps 4-39)
Production Advancement:
Hayato Shimoda (5 episodes
eps 2, 13, 18, 21, 26
)

Hiroki Enomotou (ep 29)
Hiroki Nakano (ep 9)
Junya Sanetoshi (eps 3, 7, 17)
Kentarō Noda (eps 30, 33)
Masaaki Ichikawa (eps 6, 12)
Ryomasa Takahashi (eps 10, 23, 32)
Sei Morishita (ep 5)
Shiori Yamaguchi (eps 28, 38)
Shō Sugawara (4 episodes
eps 1, 16, 33, 37
)

Shugo Tsuneoka (7 episodes
eps 4, 10, 19, 27, 31, 35, 39
)

Takuya Akanuma (ep 34)
Tatsuhiro Kanamori (eps 24, 36)
Tatsuya Yoshioka (ep 22)
Urara Nagai (ED1; eps 21, 37)
Yusaku Saiki (eps 8, 15)
Production Advancement Assistant:
Honan Ino (ep 38)
Masaaki Ichikawa (16 episodes
eps 21, 24-26, 28-39
)

Naoto Okazaki (16 episodes
eps 21, 24-26, 28-39
)

Sei Morishita (ep 1)
Production Assistant: Kyōhei Suzuki (ep 30) 
Production Desk: Shō Sugawara
Production manager: Masashi Otogawa
Prop Design: Yukitoshi Hōtani
Setting Production: Urara Nagai
Sound Effects: Yasumasa Koyama
Theme Song Arrangement: Toshiyuki Omori (OP 1)
Theme Song Composition: Toshiyuki Omori (OP 1)
Theme Song Lyrics: Neko Oikawa (OP 1)
Theme Song Performance: Coda (OP1)
Kenshō Ono as Giorno Giovanna
Yūichi Nakamura as Bruno Bucciarati

Daiki Yamashita as Narancia Ghirga
Fuminori Komatsu as Jean-Pierre Polnareff
Junichi Suwabe as Leone Abbacchio
Junya Enoki as Pannacotta Fugo
Katsuyuki Konishi as Diavolo
Kōsuke Toriumi as Guido Mista
Sayaka Senbongi as Trish Una
Sōma Saitō as Vinegar Doppio

Airi Ootsu as
Coroner (ep 38)
Female Guard A (ep 26)
Akira Yamamoto as Student A (ep 12)
Anzu Haruno as Girl (ep 38)
Asami Takano as
Girl 2 (ep 8)
Girl A (ep 29)
Woman (ep 18)
Atsushi Kousaka as Delinquent Friend 2 (ep 11)
Atsushi Miyauchi as Cioccolata
Atsuyoshi Miyazaki as Infant (ep 14)
Ayano Hamaguchi as Mother (Baby) (eps 34-35, 37)
Daiki Hamano as Luca
Daisuke Motohashi as Student C (ep 12)
Daisuke Ono as Jōtarō Kūjō
Gakuto Kajiwara as Blond Man (ep 11)
Haruka Shimizu as
Bruno's Mother (ep 20)
Mistress (ep 3)
Old Woman (ep 6)
Woman (ep 10)
Hidenari Ugaki as Man (ep 6)
Hideo Ishikawa as Polpo
Hinata Tadokoro as Giorno's Father
Hiroaki Okuda as
Delinquent Boy A (ep 6)
Man C (ep 8)
Hiroki Maeda as
Father (ep 30)
Man in the White Suit (ep 22)
Vagrant (ep 38)
Hiromichi Tezuka as
Drug Dealer 2 (ep 20)
Man (ep 11)
Tourist 1 (ep 1)
Well-informed Gang Member (ep 3)
Hironori Shiojiri as Paramedic (ep 20)
Hiroshi Naka as Fortune Teller (ep 26)
Ikuji Nose as
Doctor (ep 20)
Old Man (ep 6)
Police Officer (ep 28)
Souvenir Seller (ep 1)
Jirō Saitō as Teacher (ep 12)
Jun Fukushima as Formaggio
Junji Majima as Melone
Kaito Ishikawa as Sale
Ken Narita as Illuso
Kenji Nojima as Scolippi (ep 39)
Kenjiro Tsuda as Tiziano
Kenn as Secco
Kenshirō Usuki as Cameraman (ep 2)
Kento Hama as Bad Kid 2 (ep 2)
Kento Shiraishi as Citizen B (ep 32)
Kōhei Amasaki as
Bad Kid 1 (ep 2)
Boy A (ep 3)
Kōichi Sōma as Truck Driver (ep 8)
Kōsuke Echigoya as Delinquent Friend 1 (ep 11)
Maria Naganawa as Girl C (ep 29)
Mariko Higashiuchi as Giorno's Mother
Masaya Fukunishi as Gang Member 2 (ep 3)
Mika Kanda as Hotel Maid (ep 25)
Minami Shinoda as Female Tourist 1 (ep 1)
Minoru Inaba as Old Man (ep 3)
Mitsuru Ogata as Father (ep 38)
Namiko MORIMOTO as
Mennini (ep 3)
Old Woman (ep 11)
Naoya Nosaka as Shady Engineer (ep 18)
Natsu Yorita as
Female Guard B (ep 26)
Nurse 1 (ep 20)
Natsuki Aikawa as Female Tourist 2 (ep 1)
Natsumi Fujiwara as Young Giorno
Nobuhiko Okamoto as Ghiaccio
Nozomi Furuki as Baby (Mother) (eps 34-35, 37)
Nozomi Nishida as
Female Guard C (ep 26)
Girl B (ep 29)
Nurse 4 (ep 20)
Riho Sugiyama as
Anita (ep 17)
Passerby B (ep 23)
Woman (ep 8)
Risa Hayamizu as Sardinian Girl (ep 26)
Risae Matsuda as Boy D (ep 28)
Ryōta Honda as Delinquent Boy 2 (ep 6)
Ryūichi Kijima as Taxi Driver (ep 26)
Saori Terai as Female Prisoner (ep 26)
Satoru Murakami as Boy (ep 1)
Sayumi Suzushiro as Girl 1 (ep 8)
Serika Hiromatsu as Narancia's Mother
Shinnosuke Ogami as
Bruno's Father (ep 20)
Priest (ep 26)
Shinpachi Tsuji as Pericolo
Shinshū Fuji as Risotto Nero
Shinya Takahashi as Mario Zucchero
Shizuka Ishigami as Bruno Bucciarati (young)
Shō Okumura as
Citizen A (ep 32)
Drunkard A (ep 29)
Man (Woman) (ep 36)
Man A (ep 10)
Shōya Chiba as Bad Kid 3 (ep 2)
Shuhei Matsuda as Boy B (ep 3)
Subaru Kimura as Pesci
Taichi Ichikawa as Boy A (ep 28)
Takaaki Uchino as Citizen C (ep 32)
Takaki Ōtomari as
Mid-level Gang Member (ep 3)
Passerby C (ep 23)
Tasuku Kida as
Biker (ep 30)
Driver (ep 33)
Tatsuhiro Kikuchi as
Drug Dealer 1 (ep 20)
Gang Member 1 (ep 3)
Man A (ep 17)
Passenger A (ep 16)
Prison Guard (ep 19)
Tatsuhisa Suzuki as Prosciutto
Toa Yukinari as Female Prison Officer (ep 3)
Tomoaki Maeno as Squalo
Tōru Ohkawa as Narrator
Tsubasa Miyoshi as Thug (Officer A) (eps 34-35)
Yoshihito Sasaki as
Man A (ep 8)
Sorbet
Yūki Inoue as
Boy B (ep 28)
Boy C (ep 3)
Passerby A (ep 23)
Student B (ep 12)
Yūki Kaji as Kōichi Hirose
Yukitoshi Tokumoto as Pimp (ep 6)
Yūmi Hirota as Boy C (ep 28)
Yurina Watanabe as
Tourist 2 (ep 1)
Woman (Man) (ep 36)
Yūya Murakami as
Dog Owner (ep 37)
Drunkard B (ep 29)
Officer A (Thug) (eps 34-35)
Police Officer (ep 1)
Train conductor (ep 17)
Japanese companies
2nd Key Animation:
Animation Planet (9 episodes
eps 1-3, 7, 16, 18, 23-24, 34
)

Anime R
Anitus Kōbe
Art Base Bam
Asahi Production (5 episodes
eps 2-3, 9, 17, 22
)

Bandai Namco Pictures
Big Owl (5 episodes
eps 2, 5, 9, 18-19
)

CJT
D'Art Shtajio
Dogwood (eps 2, 4, 8)
Felix Film
Grain
Kino Production (ep 3)
Kyushu Production (ep 3)
LIDEN FILMS Kyoto Studio
Mouse
Nakamura Production (13 episodes
eps 3-8, 10-12, 15, 17, 23, 29
)

PRA
Production EN
R.I.C (4 episodes
eps 2, 13, 19, 23
)

Revival
Silver
SILVER LINK.
Snow Light Staff
Studio Angle (ep 3)
Studio CL
Studio Elle
Studio Giants
Studio Massket
Studio Neun (eps 3-5, 7, 15)
Studio TAG (ep 2)
Studio μ (ep 2)
TAP
Teddy (ep 1)
Toei Animation Philippines (Credited as TAP; 7 episodes
eps 2, 15, 17-18, 20, 24-25
)

Triple A (21 episodes
eps 3, 5, 11, 14, 17-18, 20-26, 28, 31-36, 38
)

WHITE FOX
White Line (17 episodes
eps 2, 9, 11-14, 23, 25-26, 29-30, 32-33, 35-38
)

Zero-G
Animation Production: david production
Backgrounds:
Athena Art Studio (OP2; ep 26)
Bihou, Inc. (eps 1-19)
Design Office MECAMAN (eps 24-25)
E-cho (eps 20-23)
KLAS (OP2; eps 24-25, 27)
Color Inspection:
Asahi Production (eps 9, 23)
Assez Finaud Fabric. (ep 5)
White Line (ep 3)
Color Specification:
Asahi Production (eps 9, 23)
Assez Finaud Fabric. (ep 5)
White Line (ep 3)
Design Cooperation: Silver (eps 15, 18-39)
Digital In-between Animation:
Asahi Production (ep 4)
david production
Digital Works: david production
Finish Animation:
Asahi Production (36 episodes
eps 2-26, 28, 30-39
)

Big Owl (15 episodes
eps 2, 5, 9, 11, 17-19, 21-23, 25, 27-28, 30-31
)

david production
Dogwood (ep 2)
R.I.C (13 episodes
eps 2, 4, 10, 13-14, 19, 27-28, 30, 32-34, 38
)

Revival
Studio Dub
Studio Massket
Studio μ (eps 19, 28)
TAP
Toei Animation Philippines (Credited as TAP; 16 episodes
eps 2, 15, 17-18, 20, 22-25, 28-29, 32-35, 38
)

Triple A (28 episodes
eps 3, 5-6, 8, 11-13, 15, 17-18, 21-25, 27-39
)

White Line (13 episodes
eps 1, 3, 5, 8-9, 11, 13, 15, 29-31, 35, 38
)

Graphic Model Production Cooperation:
Bandai Namco Games
CyberConnect2
In-Between Animation:
Asahi Production (eps 2-39)
Bandai Namco Pictures
Big Owl (15 episodes
eps 2, 5, 9, 11, 17-19, 21-23, 25, 27-28, 30-31
)

Dogwood (ep 2)
Grain
R.I.C (12 episodes
eps 2, 4, 10, 13-14, 27-28, 30, 32-34, 38
)

Revival
Studio Dub
Studio Massket
Studio μ (eps 19, 28)
Sunrise
TAP
Toei Animation Philippines (Credited as TAP; 16 episodes
eps 2, 15, 17-18, 20, 22-25, 28-29, 32-35, 38
)

Triple A (28 episodes
eps 3, 5-6, 8, 11-13, 15, 17-18, 21-25, 27-39
)

VISTA
White Line (13 episodes
eps 1, 3, 5, 8-9, 11, 13, 15, 29-31, 35, 38
)

In-between Check:
Asahi Production (OP; 12 episodes
eps 4, 6-7, 9-11, 14-18, 20
)

david production (assist. ep 9; 12 episodes
eps 5, 12, 17-21, 23-27
)

White Line (assist. ep 9-11, 14-15, 21)  (ep 29)
In-Between Check Assistance: White Line (14 episodes
eps 3, 8-11, 14-15, 21-23, 36-39
)

Internet Streaming: Netflix
Key Animation:
CJT (ep 14)
D'Art Shtajio (ep 17)
Graphinica Asagaya Studio (ep 2)
LAN Studio (ep 10)
Revival (ep 14)
Studio Massket (ep 14)
Triple A (ep 17)
White Line (eps 17, 22, 33)
Line Test:
Asahi Production (ep 4)
david production
DEFA
Magic Bus
Studio CL
Studio μ (eps 9, 14)
Triple A (7 episodes
eps 5, 14, 17-19, 33, 39
)

Photography: Asahi Production
Photography Assistance: PT.Kreasi Studio Ubud
Retouch: Asahi Production
Title Logo: Stereotype
English cast
English staff
Translation: Michelle Tymon (Crunchyroll)
ADR Script:
Jalen K. Cassell (eps 1-28)
Khoi Dao (eps 29-39)
Matthew Hunter
Executive producer: Ken Sasaki (VIZ Media)
Producer:
Erena Shimoda (Extras)
Eric Ignacio (Extras)
Keith Kelly (Extras)
Kellen Balla (Extras)
Matthew Hunter (VIZ Media)
Michelle Lutsky (Extras)

Animation Marketing:
Candice Uyloan (Viz Media)
Musashi Okada (Viz Media)
Assistant Engineers:
Heidi Hoffman (eps 21-39)
Jay Brannen
John Shieh (eps 9-39)
Jonah Martin (eps 1-8)
Nicholas Radomski (eps 21-39)
Associate producer: Mio Moroe
Audio Operations Supervisor: Rayner Tham (eps 17-39)
Booklet Staff:
Greg Wong (Viz Media; Set 1)
Hiromi Kadowaki (Viz Media)
Jodie Shikuma (Viz Media)
Keith Kelly (Viz Media)
Matthew Hunter (Viz Media)
Mineru Suzuki (Viz Media)
Natasha Clark (Viz Media; Set 2)
Casting Director:
Mami Okada (Bang Zoom)
Co-executive producer: Eric P. Sherman (Bang Zoom)
Co-Producer: Mami Okada (Bang Zoom)
Dialogue Editing:
April Machado (eps 29, 32)
Benjamin Harrington (eps 2-4, 38-39)
Brandon Lee Schuster (ep 23)
Eric Raichelson (ep 27)
James Scullion (eps 21, 35-36)
Jun Umeda (10 episodes
eps 1-3, 5, 13, 26, 28, 31, 33, 37
)

Kenneth Thompson (eps 15-16)
Matthew Wollenman (eps 6-8, 16)
Maverick Yadao (eps 9-12, 19-20)
Ricardo Watson (7 episodes
eps 14, 17-18, 22, 24-25, 34
)

Yuxin Boon (ep 30)
Graphics: Luke Stone
Interviewer: Keith Kelly (Extras)
Italian Language Consigliere: Paola Giovanna Cresti
Post-Production Assistant:
Bob Chen (eps 1-17)
Heidi Hoffman (eps 18-20)
Nicholas Radomski (eps 1-20)
Production Coordination:
Emily Beaver (eps 1-8)
Kamen Tagalicod
Mizuki Araki (eps 5-39)
Spencer Cobb (eps 5-16)
Zach Pino
Production manager:
Cheri Crisostomo
Rayner Tham (eps 1-16)
Risa Koitabashi (eps 1-8, 21-39)
Suzanne St. Clair (eps 1-20)
Production Supervision: Dave Casipit (VIZ Media)
Re-Recording Mixing: Michael Brooks
Recording engineer:
April Machado (eps 5-12, 17-20)
Benjamin Harrington (eps 5-8)
Brandon Lee Schuster (12 episodes
eps 1-4, 21-24, 29-32
)

Eric Raichelson (8 episodes
eps 25-28, 32, 34-36
)

James Scullion (eps 35-36)
Jun Umeda (eps 9-12, 25-28)
Kareem Tucker (eps 1-4, 21-28)
Kenneth Thompson (11 episodes
eps 1-4, 32, 34-39
)

Matthew Wollenman (eps 9-24, 29-32)
Ricardo Watson (14 episodes
eps 5-8, 17-20, 25-28, 38-39
)

Senior Production Manager: AJ Gam
Sound Supervision: Patrick Rodman
Special Thanks To:
Lizzie Freeman (Extra)
Mick Lauer (Extra)
Phillip Reich (Extra)
Ray Chase (Extra)
Sean Chiplock (Extra)
Spotting: Clark Cheng
Video Production Manager: Pamela Holcomb
Video Technical Director: Troy Williams
Video Technician:
James McAuliffe
Victor Sgroi
Voice Direction: Tony Oliver
Phillip Reich as Giorno Giovanna
Ray Chase as Bruno Bucciarati

Doug Erholtz as
Jean-Pierre Polnareff
Turtle (Jean-Pierre Polnareff) (eps 34-36)
Ethan Murray as Pannacotta Fugo
Griffin Burns as Vinegar Doppio
Kellen Goff as
Boss (8 episodes
eps 18-21, 25-28
)

Diavolo
Emperor Crimson (ep 36)
Kyle McCarley as Narancia Ghirga
Lizzie Freeman as Trish Una
Mick Lauer as Leone Abbacchio
Sean Chiplock as Guido Mista

Adin Rudd as Man in the White Suit (ep 22)
Alejandro Saab as
Punk (ep 6)
Sale
Aleks Le as Mario Zucchero
Armen Taylor as
Attendant (ep 1)
Bucciarati's Father (ep 20)
Father (ep 11)
Mr. X
Passenger A (ep 16)
Professor (ep 12)
Risotto Nero
Ben Lepley as Illuso
Bill Butts as Cioccolata (eps 29-32)
Bill Millsap as Prosciutto
Bill Rogers as
Citizen A (ep 32)
Drunkard (ep 29)
Brian Hanford as
Boy B (ep 28)
Melone
Punk (ep 11)
Student B (ep 12)
Brook Chalmers as
Dealer (ep 1)
Officer (ep 2)
Polpo
Chris Hackney as
Blondie (ep 11)
Boy A (ep 28)
Child A (ep 14)
Drug Dealer 2 (ep 20)
Ghiaccio
Student A (ep 12)
Cindy Robinson as
Crowd Member (ep 6)
Mrs. Menini (ep 5)
Woman (ep 8)
Daman Mills as Scolippi (ep 39)
David Vincent as
Citizen B (ep 32)
Father (ep 30)
Narration
Notorious Chase (ep 25)
Dawn M. Bennett as
Donatella Una (uncredited; ep 26)
Female Prisoner (ep 26)
Dorah Fine as
Elderly Woman (eps 5-6)
Girl (ep 8)
Doug Erholtz as
Mystery Man (ep 29)
Vagrant (ep 38)
DW McCann as
Giorno's Stepfather
Grifter (ep 1)
Erik Scott Kimerer as Secco (eps 29-32)
Griffin Burns as Person on the Phone (ep 21)
Jade Dennis as
Giorno's Mother
Penal Officer (ep 3)
Tourist (ep 1)
Jake Eberle as
Man (eps 7-8)
Mid-ranking Mafioso (ep 5)
Old Man (ep 6)
Janice Roman Roku as
Boy (ep 3)
Schoolgirl (ep 1)
Young Giorno
Jarred Kjack as
Abbacchio's Partner (ep 6)
Driver (eps 8, 26)
Onlooker (ep 7)
Police Officer (ep 28)
Rumoring Mafioso (ep 5)
Jas Patrick as
Conductor (ep 17)
Drug Dealer 1 (ep 20)
Prison Guard (ep 19)
Shady Computer Analyst (ep 18)
Jeannie Tirado as Young Bucciarati (ep 20)
Joe Hernandez as
Attendant (ep 1)
Dude (ep 2)
Penal Officer (ep 3)
Pesci
Priest (ep 26)
Joe J. Thomas as Fortune Teller (ep 26)
Jonah Scott as Formaggio
Jordan Reynolds as
Carne (ep 24)
Tiziano (eps 22-23)
Julia McIlvaine as Coroner (ep 38)
Julie Shields as
Boy (ep 3)
Tourist (ep 1)
Woman (ep 2)
Kimlinh Tran as
Boy C (ep 28)
Female Guard B (ep 26)
Kira Buckland as Girl (ep 29)
Leonard Draper as
Man A (ep 10)
Pericolo (eps 9, 18)
Mari Devon as
Female Guard A (ep 26)
Hotel Maid (ep 25)
Matthew Greenbaum as
Guy (ep 2)
Tourist (ep 1)
Matthew Mercer as
Brat (ep 2)
Jōtarō Kūjō
Matthew David Rudd as
Leaky Eye Luca
Subordinate (ep 2)
Mike McFarland as Florist (ep 38)
Nicole Gose as
Anita (ep 17)
Bucciarati's Mother (ep 20)
Ray Chase as Thug (Officer A) (ep 34)
Rebeka Thomas as
Boy D (ep 28)
Female Guard C (ep 26)
Ryan Colt Levy as Squalo (eps 22-23)
Sean Chiplock as Sorbet
Tiana Camacho as
Mother (ep 11)
Old Woman (ep 11)
Woman (ep 10)
Tony Oliver as
Brat (ep 2)
Driver (ep 33)
Man (Woman) (ep 36)
Officer A (Thug) (eps 34-35)
Pimp (ep 6)
William Knight as Old Man (ep 3)
Zach Aguilar as Kōichi Hirose
Zeno Robinson as
Dude (ep 2)
Junkie (ep 1)
Sports Club Member (ep 3)

English companies
ADR Production: Bang Zoom! Entertainment
Broadcaster:
Adult Swim (Toonami)
Animax Asia
Cartoon Network (Adult Swim)
Toonami (Adult Swim)
Distributor:
Madman Entertainment (Australia and New Zealand)
Warner Home Video (United States and Canada)
Internet Streaming:
Amazon Prime Video (USA)
AnimeLab (Australia and New Zealand)
Crunchyroll
Disney+ (Southeast Asia)
Hoopla
Netflix (Sub/Dub)
Pluto TV
Tubi TV
Licensed by: Viz Media
Korean staff
Korean companies
(none)
Internet Streaming: Netflix (South Korea)
Korean cast
(none)
French staff
French cast
Dubbing Director: Alan Aubert
Translation: Kevin Stocker (Crunchyroll ver.)

Charles Mendiant as Bruno Buccellati
Marc Maurille as Giorno Giovanna
Maurille Marc as Giorno Giovanna 

Arnaud Laurent as Vinegar Doppio
Cyrille Monge as Jean-Pierre Polnareff
Diane Kristanek as Trish Una
Laurent Blanpain as Diavolo
Martial Leminoux as Leone Abbacchio
Paul Bertin-Hugault as Narancia Ghirga
Renaud Heine as Guido Mista
Tony Marot as Pannacotta Fugo

Alan Aubert as Ghiaccio
Axel Auriant as Babyhead
Barbara Delsol as Mère de Bucciarati
Benoit Du Pac as Devin
Bertrand Nadler as Jōtarō Kūjō
Caroline Anglade as Spicy Lady
Cédric Lemaire as Secco
Christophe Seugnet as Illuso
Donald Reignoux as Scolippi
Emmanuel Karsen as Luca
Estelle Darazi as Giorno enfant
Fabrice Lelyon as Cioccolata
Franck Sportis as Pesci
Jean-Rémi Tichit as Bullets
Jérome Keen as Risotto
Jhon Rachid as Squalo
Jochen Haegele as Prosciutto
Julien Chatelet as Formaggio
Laurent Jacquet as Narrateur
Marie-Christine Darah as Madame Menini
Pablo Cherray as Kōichi Hirose
Philippe Roullier as Pericolo
Sandra Valentin as Anita
Thierry Mercier as Beau-père de Giorno
Virginie Ledieu as Mère de Narancia

French companies
Broadcaster: Game one (from 27 September 2021)
Internet Streaming:
Anime Digital Network
Crunchyroll (French speaking countries)
Spanish staff
Spanish cast
ADR Director: Roberto Molina (Latin Spanish dub)
José Luis Piedra as Giorno Giovanna (Latin Spanish dub)
Luis Leonardo Suárez as Bruno Bucciarati (Latin Spanish dub)
Ricardo Bautista as Golden Wind (Latin Spanish dub)

Arturo Cataño as Pannacotta Fugo (Latin Spanish dub)
Eduardo Curiel as Guido Mista (Latin Spanish dub)
Luis Navarro as Narancia Ghirga (Latin Spanish dub)
Roberto Salguero as Leone Abbacchio (Latin Spanish dub)
Wendy Malvárez as Trish Una (Latin Spanish dub)

Alberto Bernal as Mario Zucchero (Latin Spanish dub)
Armando Coria as Giorno's Stepfather (Latin Spanish dub)
Diego Becerril as Koichi Hirose (Latin Spanish dub)
Edson Matus as
Abbacchio's Partner (Latin Spanish dub)
Formaggio (Latin Spanish dub)
Gabriela Guzmán as Female Prison Officer (Latin Spanish dub ep 3)
Irwin Daayan as Jotaro Kujo (Latin Spanish dub)
Jorge Badillo as Polpo (Latin Spanish dub)
Jose Luis Orozco as Pericolo (Latin Spanish dub eps 9, 18)
Osvaldo Trejo Rodríguez as Narrator (Latin Spanish dub eps 1-4)
Ricardo Bautista as Luca (Latin Spanish dub)
Tommy Rojas as Narrator (Latin Spanish dub ep 5 onward)
Víctor Ruiz as Sale (Latin Spanish dub)

Anabel Mendez (Latin Spanish dub)
César Garduza (Latin Spanish dub)
Eleazar Muñoz (Latin Spanish dub)
Erick Selim (Latin Spanish dub)
Jared Mendoza (Latin Spanish dub)
Manuel Pérez (Latin Spanish dub)
Martha Rave (Latin Spanish dub)
Mauricio Pérez (Latin Spanish dub)
Miguel Angel Leal (Latin Spanish dub)
Spanish companies
Dubbing Studio:
Iyuno-SDI Group Mexico (Latin Spanish dub ep 5 onward)
SDI Media México (Latin Spanish dub eps 1-4)
Internet Streaming:
Crunchyroll (Latin America and Spain)
Netflix (Latin Spanish dub)
Italian staff
Italian companies
(none)
Internet Streaming: Crunchyroll (Italian speaking countries)
Italian cast
(none)
German staff
German companies
(none)
Internet Streaming: Crunchyroll (German speaking countries)
German cast
(none)
Arabic staff
Arabic companies
(none)
Internet Streaming: Crunchyroll (Arabic speaking countries)
Arabic cast
(none)
Russian staff
Russian companies
(none)
Internet Streaming: Crunchyroll (Russian speaking countries)
Russian cast
(none)
Portuguese cast
Portuguese staff
Dubbing Director: Pedro Alcântara
Translation: Silvio Puertas

Mixing: Gabriel Pestana
Subtitle Translation:
Paulo Fernando (Netflix; Portugal)
Pollyana Tiussi (Netflix; Brazil)
Lucas Gama as Bruno Bucciarati
Vagner Fagundes as Giorno Giovanna

André Sauer as Leone Abbacchio
Bianca Alencar as Trish Una
Felipe Zilse as Diavolo
Fernando Mendonça as Jean Pierre Polnareff
Italo Luiz as Vinegar Doppio
Marcio Vaz as Pannacotta Fugo
Marcos Pejón as Narancia Ghirga
Vagner Fagundes as Vinegar Doppio 
William Viana as Guido Mista

Agyei Augusto as Giorno Giovanna (Child; ep 2)
Alna Ferreira as Menini (ep 5)
Armando Tiraboschi as Narrator
Cássia Bisceglia as Anita (ep 17)
Charles Dalla as Tiziano
Daniel Figueira as Koichi Hirose
Douglas Guedes as Illuso
Fábio Lucindo as Luca
Fabrício Vila Verde as Scolippi
Flávio Dias as Nunzio Pericolo
Glauco Marques as Cioccolatta
Guilherme Marques as Prosciutto
Gustavo Vergani as Squalo
Letícia Soares as Monica Ultelo (ep 38)
Márcio Araújo as Formaggio
Michelle Giudice as Donatella Una (ep 26)
Miguel de Britto as Carne (ep 24)
Paulo Porto as Old Janitor (ep 3)
Reginaldo Primo as Risotto Nero
Renato Soares as Mario Zucchero
Roberto Garcia as Giorno's Hero (ep 2)
Robson Kumode as Melone
Rogério César as Pesci
Tatiane Keplmair as
Female Prison Officer (ep 3)
Giorno's Mother (ep 2)
Vanderlan Mendes as Giorno's Stepfather (ep 2)
Vinícius Fagundes as Ghiacchio
Wallace Costa as Secco
Wilken Mazzei as Jotaro Kujo

Portuguese companies
Dubbing Studio: Unidub
Internet Streaming:
Crunchyroll (Brazil)
Netflix (Brazil)
Chinese (PRC) staff
Chinese (PRC) companies
(none)
Internet Streaming: bilibili
Chinese (PRC) cast
(none)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

Compare this anime's credits with others

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology