Yashahime: Princess Half-Demon (TV)

Have you seen this? want to / seen some / seen all

Alternative title:
Hanyō no Yashahime (Japanese)
Yashahime: A Princesa Meio-Youkai (Portuguese)
半妖の夜叉姫 (Japanese)
Genres: adventure, fantasy
Plot Summary: The daughters of Sesshomaru and Inuyasha set out on a journey transcending time. In feudal Japan, half-demon twins Towa and Setsuna are separated from each other during a forest fire. While desperately searching for her younger sister, Towa wanders into a mysterious tunnel that sends her into present-day Japan, where she is found and raised by Kagome Higurashi's brother, Sota, and his family. Ten years later, the tunnel that connects the two eras has reopened, allowing Towa to be reunited with Setsuna, who is now a Demon Slayer working for Kohaku. But to Towa's shock, Setsuna appears to have lost all memories of her older sister. Joined by Moroha, the daughter of Inuyasha and Kagome, the three young women travel between the two eras on an adventure to regain their missing past.
User Ratings: 61 ratings have been given [details]
 Masterpiece: 1 vote (sub:1)
 Excellent: 6 votes (sub:5, dub:1)
 Very good: 9 votes (sub:5, dub:3, others:1
1 Spanish subtitled
)
 Good: 20 votes (sub:17, dub:2, others:1
1 French subtitled
)
 Decent: 14 votes (sub:11, dub:1, others:2
1 Portuguese subtitled
1 German subtitled
)
 So-so: 2 votes (dub:2)
 Not really good: 4 votes (sub:4)
 Weak: 2 votes (dub:1, sub:1)
 Bad: 2 votes (sub:2)
 Awful: 1 vote (sub:1)
 Worst ever: -
Seen in part or in whole by 226 users, rank: #3193 (of 8479)
Median rating: Good
Arithmetic mean: 6.508 (Good−), std. dev.: 1.8253, rank: #4901 (of 8579)
Weighted mean: 6.502 (Good−), rank: #4901 (of 8579) (seen all: 6.61 / seen some: 7.37 / won't finish: 3.62)
Bayesian estimate: 6.666 (Good−), rank: #4082 (of 6500)
Episode titles: We have 24
Vintage: 2020-10-03
Opening Theme:
"New Era" by SixTONES
#2: "Burn" by NEWS
Ending Theme:
"Break" by Uru
#2: "Keshou" by Ryokuoushoku Shakai
Official website:
半妖の夜叉姫 (Japanese)
Trivia: We have 2
News: Show:
You can contribute information to this page, but first you must login or register

Japanese staff
Japanese cast
Director: Teruo Sato
Series Composition: Katsuyuki Sumisawa
Script:
Hiroko Kanasugi (eps 11, 14, 19)
Junki Takegami (eps 10, 12)
Katsuhiko Chiba (6 episodes
eps 6, 9, 13, 17-18, 20
)

Katsuyuki Sumisawa (14 episodes
eps 1-5, 7-8, 12, 15-16, 21-24
)

Storyboard:
Atsuo Tobe (OP1; eps 3, 24)
Ayumi Ono (eps 11, 22)
Ka Hee Im (ED1)
Katsumi Ono (eps 13, 16, 20)
Katsuya Oshima (eps 10, 21)
Kazuo Terada (4 episodes
eps 5, 12, 18, 23
)

Kenji Kodama (ep 15)
Kou Matsuo (ep 17)
Mariachi HugYuk (ep 9)
Megumi Yamamoto (ep 8)
Naoya Ando (OP2)
Takahiro Ōkawa (ED2; ep 7)
Teruo Sato (eps 1-2, 4, 6)
Toshihiko Masuda (ep 19)
Yoshiyuki Kaneko (ep 14)
Episode Director:
Ayumi Ono (eps 11, 22)
Ka Hee Im (ep 3)
Katsuya Oshima (eps 2, 10, 21)
Kento Matsui (eps 12, 19)
Mariachi HugYuk (ep 9)
Megumi Yamamoto (ep 8)
Ryou Kodama (ep 14)
Ryûta Kawahara (eps 4, 16)
Satoshi Toba (eps 15, 18)
Sayaka Oda (ep 17)
Sōta Yokote (ep 5)
Taketo Nakagome (eps 13, 20)
Teruo Sato (eps 1, 23-24)
Tomo Ōkubo (ep 7)
Yoji Sato (eps 12, 19)
Yuki Morita (ep 6)
Unit Director:
Ka Hee Im (ED1)
Naoya Ando (OP2)
Takahiro Ōkawa (ED2)
Teruo Sato (OP1)
Music: Kaoru Wada
Original creator: Rumiko Takahashi (Inuyasha)
Chief Animation Director: Yoshihito Hishinuma (eps 1-21)
Animation Director:
Atsuo Tobe (eps 3, 24)
Haruki Miura (eps 5, 11)
Hiromi Maezawa (eps 11, 18, 24)
Hiromi Okazaki (ep 6)
Hiroto Kato (5 episodes
eps 13, 17-18, 22-23
)

Hisako Sato (ep 23)
Hisashi Nakamoto (eps 17, 22-23)
Kanae Suwa (ep 20)
Kaori Saito (ep 13)
Kaoru Maehara (ep 16)
Katsuyuki Yamazaki (eps 9, 17)
Kazuhiro Sasaki (ep 23)
Kazuhisa Kosuge (ep 24)
Kazuki Baba (eps 6, 16)
Kazuya Saitō (eps 5, 11, 18)
Keiichi Sasajima (ep 11)
Kenichi Takase (ep 9)
Kenji Hattori (ep 16)
Kenji Yokoyama (eps 12, 19, 24)
Kumiko Shishido (ep 23)
Madoka Hirayama (ep 6)
Manabu Katayama (eps 9, 17)
Masayuki Ozaki (eps 9, 17)
Mika Hironaka (eps 12, 19)
Mitsuharu Kajitani (ep 16)
Miya Takaku (eps 13, 19-21)
Miyuki Katayama (ep 17)
Nahomi Miyata (eps 12, 19, 22)
Naoko Yamamoto (eps 11, 20)
Norifumi Okuno (ep 20)
Nozomi Goto (eps 6, 16)
Rie Nakajima (9 episodes
eps 1, 8-9, 11, 15-21 odd, 22
)

Sachiko Sugimoto (5 episodes
eps 2, 4, 10, 13, 20
)

Saki Hisamatsu (eps 6, 16)
Sakurako Mitsuhashi (4 episodes
eps 2, 11, 18, 23
)

Shinji Takeuchi (ep 23)
Shuji Maruyama (4 episodes
eps 2, 5, 18, 23
)

Takuro Shinbo (5 episodes
eps 7, 10, 14, 21, 24
)

Toyoaki Fukushima (ep 18)
Yoshihito Hishinuma (OP1-2; ED1-2)
Yūichi Yoshida (eps 6, 16)
Yuka Takemori (eps 4, 10)
Animation Character Design: Yoshihito Hishinuma
Sound Director: Yasushi Nagura
Director of Photography: Shigemi Ogawa
Executive producer:
Kana Sasaki
Mikito Bizenjima (eps 14-24)
Nobumasa Sawabe (eps 1-13)
Shin Sasaki
Producer: Hisakazu Naka

2D Effect: Fumie Maebayashi
2nd Key Animation:
Adam Zheng (eps 16, 20)
Akemi Iwamoto (ep 22)
Anita Kim (ep 6)
Arisa Ito (ep 16)
Asuka Miki (6 episodes
eps 15, 17-18, 20, 22-23
)

Ayaka Masuoka (Nakamura Production; ep 21)
Ayaka Miyamoto (eps 12-13)
Ayumi Nagayama (eps 6, 11, 16)
Ayumi Ono (ep 4)
Chang Liu (Poirot; ep 16)
Chisaki Yamashita (ep 22)
Da Young Hong (DR Movie; eps 12, 19)
Eiichi Morita (eps 1, 12-13)
Eri Ohba (ep 6)
Eri Yoshinaga (Sunrise Beyond; eps 20, 24)
Eru Saida (eps 20, 23)
Etsuko Kuremura (ep 15)
Fujio Inose (4 episodes
eps 13, 15, 17, 20
)

Hao Can Yuan (4 episodes
eps 15-16, 20, 22
)

Hayato Iizumi (eps 18, 20)
Hayato Takahashi (7 episodes
eps 3, 9, 11-13, 15, 24
)

Hiromi Maezawa (ep 24)
Hironobu Dannoura (eps 3, 11, 13)
Hisako Sato (ep 13)
Hiyori Tsunesada (eps 8, 12)
Hye Soo Kim (DR Movie; ep 19)
Hyun Mi Lee (DR Movie; ep 19)
Issei Nagai (10 episodes
eps 1, 3, 8-9, 11-13, 15, 17, 24
)

Jae Hee Shin (DR Movie; ep 19)
Kai Iida (eps 6, 13)
Kana Kurematsu (ep 5)
Kanae Komatsu (eps 2-3, 8, 13)
Kaori Komai (Team Harada; eps 6, 16)
Kaori Nakamura (ep 22)
Kaoru Tanimoto (Studio Lings; ep 18)
Kenichi Teratani (ep 7)
Kira Uramatsu (eps 5-6)
Kiriko Haryū (ep 3)
Kiyoka Makino (ep 9)
Kiyomi Kudō (ep 16)
Kohei Mikoshi (6 episodes
eps 12-13, 19-20, 23-24
)

Koichi Kikuchi (ep 22)
Kotone Ichihara (Studio Lings; eps 16, 18)
Kumi Mamada (Studio Lings; eps 16, 18)
Kwan Woo Kim (DR Movie; eps 12, 19)
Kyoko Hyodo (ep 6)
Li Wen Zhang (eps 11-12)
Manabu Katayama (ep 24)
Mari Miyagi (Studio Lings; eps 16, 18)
Mari Umezawa (Studio Lings; ep 18)
Masaaki Tanamachi (Sunrise Beyond; ep 20)
Masako Ishino (ep 1)
Masami Yamauchi (ep 20)
Masanao Bessho (ep 6)
Mayu Kuwazoe (ep 22)
Mayumi Kowada (eps 3, 6, 9, 16)
Midori Nakamura (ep 20)
Miho Kaneshiro (ep 13)
Mikako Kunii (ep 22)
Misaki Kurita (A-Real; eps 6, 16)
Miya Takaku (ep 24)
Miyako Kanō (eps 2, 4)
Miyuki Kobayashi (ep 13)
Miyuki Kōno (eps 1-2, 4)
Mizuki Uchino (ep 18)
Moe Fujii (ep 6)
Nabiki Shōda (Line Farm; ep 15)
Nagisa Sawada (Nakamura Production; eps 18, 21)
Naoko Tanaka (ep 7)
Narumi Itoga (eps 15-16)
Noa Kajita (Studio Lings; ep 18)
Nomi Rutosawa (ep 24)
Pei Qi Peng (ep 16)
Pei Si Huang (Studio Lings; eps 16, 18)
Rei Kinoshita (A-Real; eps 6, 16, 20)
Remonmaru Shimoshakujii (ep 22)
Rin Ichikawa (A-Real; eps 6, 20)
Rina Muramatsu (ep 6)
Risa Yamashita (eps 9, 22-24)
Rui Xing Zheng (eps 1-4, 8)
Ryōnosuke Kuroki (eps 3, 9, 11)
Ryouichi Nakano (LIDEN FILMS Osaka Studio; ep 4)
Ryusei Ichimura (Studio Lings; ep 16)
Sabamiso (eps 4, 12)
Sae Manaka (Studio Lings; ep 18)
Sanae Shimotani (ep 24)
Shihomi Nara (Nakamura Production; ep 18)
Shinya Kisanuki (Sunrise Beyond; eps 20, 24)
Shinya Kokaji (LIDEN FILMS Osaka Studio; ep 4)
Shiori Nakasone (eps 1, 12)
Shunsuke Itai (6 episodes
eps 3, 6, 9, 15-16, 22
)

Shunsuke Matsuo (6 episodes
eps 6, 11, 16, 18, 20, 24
)

Somsak Mahamongkol (Team Harada; eps 2, 16)
Su Yeon Lee (DR Movie; ep 19)
Sumire Yamasawa (ep 18)
Surasak Phapijit (Team Harada; eps 2, 6, 16)
Taeko Igo (eps 1, 3)
Takahiro Nakato (ep 5)
Takashi Mamezuka (eps 23-24)
Takurō Sakurai (ep 22)
Tenkyūma Shinohara (ep 6)
Tomoharu Chiba (9 episodes
eps 1-2, 9, 18-20, 22-24
)

Tomohiro Kametani (eps 9, 16)
Tomoko Fukui (ep 9)
Tomoko Fukushima (eps 1, 4, 12)
Tomoko Sugidomari (eps 3-4, 9)
Tomomi Igarashi (ep 13)
Tomomi Mashio (ep 16)
Toshiaki Iino (eps 4, 22, 24)
Yasuhiro Nakahara (Sunrise Beyond; ep 20)
Yasuhiro Tsuchiya (Line Farm; eps 15, 22)
Yasushi Hayashi (eps 20, 23-24)
Yō Kokubun (ep 6)
Yō Kurosawa (A-Real; ep 16)
Yoshiko Sotoyama (Studio Lings; eps 16, 18)
Yōsuke Asano (Studio Lings; eps 16, 18)
Young-Ung Lee (ep 13)
Yu Sada (ep 2)
Yu Chen Jiang (ep 12)
Yūichi Yoshida (eps 23-24)
Yuka Sagawa (ep 6)
Yūki Ikumi (5 episodes
eps 3, 9, 13, 20, 22
)

Yuki Nishide (eps 3-4, 9)
Yukie Ōhashi (eps 15, 24)
Yukiko Kawamoto (ep 13)
Yukiko Sekita (Nakamura Production; ep 18)
Yūko Fukuhara (ep 19)
Yūko Shimizu (ep 17)
Zhi Qiu Xu (eps 11, 16)
Art Board:
Shizuko Kojima (Atelier Musa; eps 1-24)
Yukiko Maruyama (Atelier Musa; eps 1-24)
Art Setting:
Kayoko Tomono (Atelier Musa; eps 1-24)
Miho Norisue (Atelier Musa; eps 1-24)
Shigemi Ikeda (Atelier Musa; eps 1-24)
Shuichi Okubo (Atelier Musa; eps 1-24)
Background Art:
Eun Jung Choi (Atelier Musa; eps 1, 3-4, 6)
Geun Bong Lee (Atelier Musa; eps 1, 3-4, 6)
Gun Hu Lee (Atelier Musa; eps 1-8, 10-24)
Jeung Min Kim (Atelier Musa; eps 3-8, 10-24)
Ji Xin Zhou (Atelier Musa; eps 1-24)
Kang Ho Seo (Atelier Musa; ep 1)
Liang Qiao Ruan (Atelier Musa; eps 1-24)
Mai Hamako (Atelier Musa; eps 1-24)
Masami Ohta (Atelier Musa; eps 1-24)
Moon Bok Lee (Atelier Musa; eps 3-8, 10-24)
Riria Hoshi (Pine Jam Art Dept.; eps 7-9, 11)
Saki Suyama (Pine Jam Art Dept.; eps 7-9, 11)
Seon Hui Noh (Atelier Musa; ep 2)
Shizuko Kojima (Atelier Musa; eps 1-24)
Shōtarō Yoshino (Atelier Musa; eps 1-24)
Sumiko Aihara (Pine Jam Art Dept.; eps 7-9, 11)
Sung Hae Park (Atelier Musa; eps 1-8, 10-24)
Sung Woo So (Atelier Musa; eps 1-8, 10-24)
Tae Gu Yun (Atelier Musa; eps 1, 3-4, 6)
Tae Kyung Na (Atelier Musa; eps 1-8, 10-24)
Takuto Watanabe (Pine Jam Art Dept.; eps 7-9, 11)
Un Ji Kim (Atelier Musa; eps 1-8, 10-24)
Yeung Sul Park (Atelier Musa; eps 1-8, 10-24)
Color design: Miyuki Satō
Color setting:
Erika Tanabe (ep 7)
Fumiko Tanaka (eps 9, 19)
Hiromi Okamoto (7 episodes
eps 1-2, 4, 14, 16, 20, 23
)

Kazuki Kaiga (ep 13)
Momono Misawa (8 episodes
eps 3, 6, 10, 12, 15, 18, 21, 24
)

Naoto Seki (ep 22)
Ryōma Kotaki (eps 5, 17)
Contents Producer:
Takuya Yui (eps 12-16)
Yasushi Takayanagi
Yuusuke Sasaki
Data Broadcasting:
Kentaro Yano
Saki Hatta
Design:
Daiki Ueda (eps 1-24)
Hiroyuki Terao (8 episodes
eps 7-9, 12, 18-19, 22-23
)

Hisako Sato (eps 2-4, 8)
Kenji Terao (eps 20-21)
Shuji Maruyama (9 episodes
eps 4-8, 11, 16, 18-19
)

Yukie Sakō (eps 11-12)
Domestic Program Sales:
Shigeki Murakami
Takuma Yoshida
Editing: Kazuhiro Nii
In-Between Animation:
Akemi Iwamoto (Studio Elle; eps 17, 22)
Akihisa Katō (Studio Elle; ep 19)
Akiyoshi Fukunaga (Nakamura Production; ep 18)
Ami Satō (eps 2, 10, 18)
Amika Suzuki (eps 15, 23-24)
Ayaka Okamura (R.I.C; ep 7)
Chihiro Furukawa (Nakamura Production; ep 18)
Eiichi Morita (ep 1)
Fūka Imai (4 episodes
eps 8, 10, 15, 18
)

Fumiko Suzuki (eps 2, 4, 7-8)
Haruka Furuike (Wish; eps 3, 11, 16)
Hazuki Takeshima (ep 23)
Hideaki Kariya (ep 23)
Hikaru Fujita (Wish; ep 3)
Hiroko Yoshida (Nakamura Production; ep 18)
Hiromi Yoshida (Studio Elle; ep 5)
Hosho Kondo (eps 7, 15)
Izumi Kodama (6 episodes
eps 1-2, 7-8, 15, 23
)

Kaito Ihara (Wish; ep 16)
Kanae Daidō (Wish; ep 6)
Katsuya Yoshida (eps 7, 18)
Kazuri Koike (Studio Elle; eps 5, 17, 22)
Keiko Abu (eps 8-9, 23)
Kimiko Hoshi (5 episodes
eps 1-2, 9, 15, 23
)

Kiyoka Makino (Studio Elle; ep 9)
Kohei Mikoshi (5 episodes
eps 1-2, 4, 8, 12
)

Kouhei Ootsu (R.I.C; ep 7)
Kyōko Takahata (6 episodes
eps 1-2, 4, 8, 10, 12
)

Mai Ohira (ep 10)
Mayu Kuwazoe (Studio Elle; eps 9, 17)
Midori Yamamoto (eps 2, 8)
Mina Yuzuki (Wish; eps 3, 6, 11)
Mineko Suzuki (Wish; ep 6)
Minori Ouchi (4 episodes
eps 1, 10, 12, 15
)

Mitsutaka Kimura (Wish; eps 3, 11, 16)
Miyuki Yamada (R.I.C; ep 7)
Miyuki Yano (5 episodes
eps 1-2, 9, 15, 23
)

Moe Shimoji (Wish; 4 episodes
eps 3, 6, 11, 16
)

Narumi Itoga (eps 8, 10)
Nene Nimura (ep 24)
Nozomu Ichijo (Wish; eps 3, 6, 16)
Rei Kamiie (ep 1)
Reiji Kitano (ep 23)
Ren Goto (ep 15)
Risa Kasagawa (eps 18, 23-24)
Rumi Sato (ep 24)
Ryo Ishimaru (6 episodes
eps 4, 10, 12, 18, 21, 24
)

Ryuuji Iwabuchi (Nakamura Production; ep 18)
Sachiyo Takada (6 episodes
eps 1-2, 7-8, 15, 18
)

Sei Sakamoto (ep 18)
Shiho Kudo (ep 7)
Shotaro Imai (eps 2, 4)
Shunsuke Matsuo (eps 10, 24)
Sora Kiyama (Nakamura Production; ep 18)
Taeko Watanabe (8 episodes
eps 2, 4, 7-8, 10, 15, 18, 23
)

Takanori Komuro (eps 8, 10, 15)
Takumi Sanada (4 episodes
eps 8, 10, 15, 18
)

Thi Hai Yen Lai (Wish; 4 episodes
eps 3, 6, 11, 16
)

Tomoyo Enden (R.I.C; ep 7)
Yoshiki Kurita (4 episodes
eps 2, 10, 12, 15
)

Youhei Yamamoto (Wish; eps 3, 16)
Yū Furuki (5 episodes
eps 2, 4, 8, 15, 23
)

Yu Yi Yang (Wish; eps 11, 16)
Yuika Nakazawa (eps 1, 10, 15)
Yūji Suzuki (Nakamura Production; ep 18)
Yuka Sagawa (ep 10)
Yuki Nishide (ep 1)
Yukiko Kawamoto (ep 10)
Yūko Shimizu (Studio Elle; 4 episodes
eps 5, 9, 17, 22
)

Yumeka Takahashi (ep 8)
Yuna Suzuki (eps 15, 23)
Yurina Oizumi (ep 8)
Yurina Sawaki (ep 1)
In-Between Check:
Akemi Iwamoto (eps 17, 22)
Akihisa Katō (eps 13, 19)
Hiromi Yoshida (eps 5, 9)
Mina Yuzuki (ep 11)
Mitsutaka Kimura (ep 16)
Nana Hashiguchi (ep 7)
Sachiyo Hiraide (eps 1, 15)
Shinji Sano (eps 14, 20)
Shotaro Imai (ep 12)
Shunsuke Matsuo (ep 24)
Takahiro Nawa (ep 2)
Yukiko Kawamoto (eps 4, 10, 21)
Yūko Shimizu (ep 22)
Yuusuke Satou (eps 4, 10)
IT Infrastructure Management:
Shinpei Ōsaku
Shunpei Kurosumi
Key Animation:
Akane Imada (eps 1-2, 4, 12)
Akemi Iwamoto (Studio Elle; eps 5, 17)
Akio Kitahara (eps 1, 12, 16)
Akio Shimotsukasa (eps 1, 16)
Akira Watabe (Studio Elle; eps 5, 17, 22)
Akira Watanabe (ep 5)
Akisa Eguchi (ep 16)
Arihiro Gotou (ep 22)
Asami Shimizu (ep 2)
Asaoka (ep 6)
Atsuo Tobe (OP1; eps 3, 24)
Atsushi Kasano (ep 11)
Aya Nasuno (ep 15)
Ayaka Miyamoto (eps 19, 24)
Ayaki Ono (Studio Elle; eps 5, 17, 22)
Ayako Ishihara (eps 1, 12)
Ayako Karatani (ep 6)
Ayumi Nagaki (eps 6, 20)
Ayumi Nagayama (ep 23)
Ayumi Ono (ep 11)
Bo Dong Lee (eps 8, 13)
Chō (ep 16)
Daichi Nishimoto (ep 9)
Daiki Ōta (ep 20)
Daisuke Kamei (ED2; ep 16)
Daisuke Satō (Studio Cosmo; ep 4)
Daisuke Shibukawa (OP2)
Eiichi Morita (eps 4, 12, 19)
Eiji Komatsu (eps 2, 4)
Eri Nakajima (eps 9, 15)
Etsushi Mori (5 episodes
eps 2, 8, 13, 18, 23
)

Fujio Inose (eps 3, 9)
Fuka Hayabuchi (ep 20)
Gian Kusaka (ep 11)
Hayato Takahashi (5 episodes
eps 2, 8, 18, 20, 23
)

Hidenobu Takahashi (eps 13, 23)
Hidenori Miyahara (Nakamura Production; 6 episodes
eps 7, 10, 14, 18, 21, 24
)

Hideo Amemiya (eps 9, 20)
Hideo Maru (ep 15)
Hikaru Kodama (ep 6)
Hirokazu Ishino (ep 16)
Hiroko Shigekuni (ep 15)
Hiromi Funatsu (eps 11, 13, 18)
Hiromi Kurosawa (Nakamura Production; 5 episodes
eps 7, 10, 14, 18, 21
)

Hiroshi Hariki (Studio Cosmo; eps 4, 10, 19)
Hiroshi Yamamoto (ED2)
Hiroyuki Okuno (ep 16)
Hisako Sato (eps 20, 23)
Hisashi Isogawa (ep 18)
Hitomi Sasaki (ep 8)
Hitoshi Morikawa (ep 12)
Ichiro Hattori (4 episodes
eps 9, 12, 19, 24
)

Issei Nagai (4 episodes
eps 2, 18, 20, 23
)

Junichi Higuchi (Studio Elle; eps 5, 17, 22)
Junko Matsushita (eps 2, 13)
Kaede Maruyama (Studio Elle; eps 5, 17, 22)
Kan Terada (Studio Elle; eps 5, 17, 22)
Kanae Komatsu (ep 19)
Kanako Ōyabu (ep 15)
Kanta Suzuki (OP2)
Kaori Nakamura (Studio Elle; eps 5, 17, 22)
Kaori Saito (ep 9)
Kaoru Kikuta (Nakamura Production; 5 episodes
eps 7, 14, 18, 21, 24
)

Kaoru Maehara (ep 6)
Katsumi Hashimoto (ep 22)
Katsutoshi Kobayashi (ep 22)
Kazuhiko Ishii (4 episodes
eps 9, 15, 20, 23
)

Kazuhiro Itakura (eps 3-4)
Kazuhisa Takeda (ep 22)
Kazuki Baba (eps 6, 16)
Kazuki Ito (ep 2)
Kazuya Saitō (eps 1-2, 8)
Kazuyuki Ikai (eps 12, 19)
Keiichi Sasajima (eps 2, 8)
Keiji Fukuhara (eps 3, 19, 24)
Keiji Shigesawa (ep 12)
Keisuke Yoneji (Studio Cosmo; eps 4, 10)
Keizou Ichikawa (eps 2, 13)
Ken Itogaki (ep 18)
Kenichi Kangawa (ep 13)
Kenichi Takase (eps 2, 6)
Kenji Kodama (eps 3, 9, 20)
Kenji Yokoyama (ep 24)
Kenji Yokoyama (ep 24)
Kiyoka Kawazoe (ep 20)
Kiyoka Makino (Studio Elle; eps 5, 17, 22)
Kiyomi Kudō (ep 9)
Kiyoshi Matsushita (eps 15, 23)
Kōichi Takai (4 episodes
eps 6, 11, 16, 23
)

Kōki Sugawara (ep 9)
Konatsu Kumagai (ep 22)
Kouji Matsuyama (ep 1)
Madoka Hirayama (ep 6)
Madoka Yabunami (ep 1)
Makoto Yamada (ep 20)
Mami Furutoku (eps 8, 20)
Mamiko Nakanishi (6 episodes
eps 3, 8-9, 15, 19, 24
)

Manabu Katayama (OP2; 7 episodes
eps 2-3, 13, 20, 22-24
)

Manami Hattori (ep 2)
Manami Yabe (eps 6, 11, 16)
Mani Inaka (eps 6, 11, 18)
Masaaki Tanamachi (ep 24)
Masaharu Morinaka (ep 9)
Masahiko Kaneda (5 episodes
eps 6, 11, 16, 18, 23
)

Masaki Miyauchi (eps 9, 20)
Masami Abe (Studio Elle; eps 5, 17, 22)
Masanao Bessho (ep 16)
Masaru Hamada (Studio Elle; eps 5, 17)
Masayo Matsumoto (ep 2)
Masumi Hattori (eps 3, 9, 20)
Mayu Kuwazoe (Studio Elle; eps 5, 17, 22)
Mayumi Naito (ep 19)
Mayumi Nakamura (ep 1)
Michiyuki Nōjō (ep 22)
Mika Hironaka (4 episodes
eps 1, 4, 12, 19
)

Miki Komuro (eps 6, 18, 23)
Mineko Satō (Nakamura Production; 5 episodes
eps 7, 10, 14, 18, 21
)

Mineko Yagihara (ep 6)
Mirai Komuro (ep 6)
Mitsuharu Matsuyama (ep 1)
Mitsuhiro Yoneda (ep 9)
Mitsuteru Kubo (ep 23)
Mitsuyo Tsuno (ep 4)
Miya Takaku (ep 13)
Miyuki Katayama (ep 2)
Miyuki Kōno (ep 12)
Miyuki Yokoyama (ep 3)
Moon Soo Kim (DR Movie; ep 19)
Moriyasu Taniguchi (eps 8, 13)
Motoi Nakamura (ep 15)
Nahomi Miyata (ep 12)
Naoko Ikeuchi (ED1; ep 4)
Naoko Yamamoto (eps 1, 16)
Naomi Okita (ep 1)
Naomi Utsuno (Nakamura Production; 5 episodes
eps 7, 10, 14, 18, 21
)

Noboru Okada (Studio Elle; eps 5, 17, 22)
Nobutaka Ōta (ep 18)
Nomi Rutosawa (eps 3, 19)
Nozomi Goto (ep 6)
Nozomu Kamata (Nakamura Production; eps 7, 14)
Reina Yamauchi (Studio Elle; eps 5, 17)
Rie Nakajima (OP2; ED1-2; eps 1, 8)
Rika Kanno (Studio Cosmo; eps 4, 10, 19)
Rina Muramatsu (ep 1)
Risa Miyadani (OP2)
Ryōnosuke Kuroki (ep 24)
Ryōsuke Murahashi (ep 16)
Ryuga Fujiwara (ep 2)
Sachiko Sugimoto (ED1-2; eps 1-2)
Sahori Uchida (eps 6, 18, 23)
Sai Yamane (ep 13)
Saina Nishio (Nakamura Production; eps 7, 14, 21)
Saki Hisamatsu (ep 16)
Sakurako Mitsuhashi (ep 1)
Sanae Shimotani (eps 3, 15, 23)
Saori Hosoda (ep 20)
Satomi Yamanaka (ep 15)
Satoru Minowa (ep 22)
Satoru Yamashita (ep 11)
Satoshi Kosaka (ep 6)
Satoshi Kubo (ep 12)
Sayoko Murai (ep 18)
Sayumi Yokoyama (eps 8, 13)
Shigemitsu Abe (eps 2, 8, 11)
Shigenori Taniguchi (ep 12)
Shigetaka Kiyoyama (ep 19)
Shihomi Nara (Nakamura Production; eps 7, 14, 21)
Shinichi Wada (OP2; ep 10)
Shinji Abe (eps 2, 4)
Shinsuke Kasahara (Nakamura Production; eps 7, 14, 21)
Shinya Kameyama (ep 9)
Shinya Takahashi (ep 22)
Shirō Tamaki (ep 2)
Shunryō Yamamura (ep 9)
Shuuji Sakamoto (ep 8)
Sō Ikuyama (Nakamura Production; 4 episodes
eps 7, 14, 21, 24
)

Sorato Shimizu (ep 24)
Takahiro Arai (ep 9)
Takahiro Ninagawa (ep 1)
Takahiro Yamakita (OP2; ep 18)
Takako Onishi (eps 8, 13)
Takashi Hirabayashi (4 episodes
eps 12, 15, 19, 23
)

Takenori Tsukuma (eps 6, 16)
Takeshi Morita (ep 15)
Takuro Shinbo (Nakamura Production; ep 7)
Tatsuo Nakajima (Nakamura Production; 6 episodes
eps 7, 10, 14, 18, 21, 24
)

Tatsushi Namikaze (ep 15)
Tatsuya Akitsu (ep 1)
Tatsuya Fujiwara (ep 2)
Tatsuya Mizuno (ep 6)
Tetsurō Nireki (ep 24)
Tetsuro Sano (eps 9, 12, 20)
Tomochi Kosaka (ep 6)
Tomoe Akuzawa (ep 8)
Tomohiro Kametani (eps 6, 11)
Tomokazu Gunji (ep 3)
Tomoko Fukui (eps 1-2, 8)
Tomoko Isobe (Studio Elle; eps 5, 17, 22)
Tomoko Satō (ep 9)
Tomomi Kumata (Studio Cosmo; eps 4, 10)
Tomoyasu Kudo (eps 2, 13)
Tomoyuki Sugano (Studio Cosmo; ep 4)
Tomoyuki Tajima (Nakamura Production; 6 episodes
eps 7, 10, 14, 18, 21, 24
)

Tōru Takano (ep 19)
Toshiaki Iino (5 episodes
eps 11, 15, 18, 20, 23
)

Tsuyoshi Kakihara (ep 9)
Wakako Yoshida (ED1-2)
Xue Wen Xu (ep 6)
Yasuhiro Nakahara (ep 24)
Yasuko Chiba (Studio Cosmo; eps 4, 10, 19)
Yasuko Miyazaki (eps 4, 11)
Yasunori Aoki (ep 4)
Yoko Sugita (ep 15)
Yoshiaki Matsuda (eps 6, 16)
Yoshihiro Taniguchi (ep 16)
Yoshiko Nakamura (ep 9)
Yūichi Yoshida (eps 6, 16)
Yūji Takahashi (eps 23-24)
Yuka Sagawa (ep 1)
Yuka Takemori (Studio Cosmo; eps 4, 10)
Yuki Nishide (eps 1-2, 8)
Yukiko Sekita (Nakamura Production; 4 episodes
eps 7, 14, 21, 24
)

Yumie Wada (Nakamura Production; 6 episodes
eps 7, 10, 14, 18, 21, 24
)

Yumiko Mizuno (Studio Elle; eps 5, 17, 22)
Yuri Saitō (Studio Cosmo; eps 4, 10)
Yūsuke Kawabe (eps 13, 24)
Yūta Utsuki (ep 22)
Yuuichi Namiki (ep 6)
Zhi Qiu Xu (eps 1, 23)
Line Test:
Chizuko Tezuka (21 episodes
eps 1-4, 6-16, 18-21, 23-24
)

Tetsuya Nishimura (eps 5, 17)
Literature Production: Tetsuko Takahashi
Main Character Design: Rumiko Takahashi
Network Promotion: Takanori Takizawa
Online Editor:
Ikuya Hirano (IMAGICA Lab.; eps 1-24)
Rie Imayoshi (IMAGICA Lab.; eps 1-24)
Original Concept Assistant:
Kento Moriwaki
Takenori Ichihara
Overseas Program Sales:
Hiroto Inuma
Takumi Nakamura
Paint:
Aika Tokio (Wish; eps 4, 15)
Akemi Hosoya (Wish; eps 2, 16)
Akemi Nagao (Wish; eps 2, 15, 21)
Akemi Tejima (Wish; ep 4)
Akihiko Isozaki (Wish; eps 1, 15)
Akiko Inoue (Wish; eps 1, 18, 23)
Anna Hasegawa (Wish; eps 10, 21)
Asako Kikuchi (Wish; eps 2, 14)
Asami Nomaguchi (Wish; eps 2, 16)
Atsuko Ito (Wish; eps 1, 14, 23)
Aya Matsubayashi (Studio Elle; eps 13, 17)
Aya Ōtaki (Wish; eps 1, 12)
Ayaka Kunii (Wish; ep 11)
Ayaka Sugita (Studio Elle; eps 19, 22)
Ayaka Tanuma (Wish; eps 8, 18)
Ayako Kawahara (Wish; eps 3, 15)
Ayako Kurome (Wish; eps 3, 20)
Ayano Suzuki (Wish; eps 2, 14)
Chiaki Numata (Studio Elle; eps 13, 19, 22)
Chizue Saitou (Wish; eps 2, 15, 24)
Daiki Hayashi (Studio Elle; eps 5, 17)
Emi Kadono (Wish; ep 4)
Emiko Okui (Wish; eps 1, 12, 21)
Eri Yoshiki (Wish; eps 2, 12)
Erika Tanaka (Wish; eps 6, 20)
Fusako Nakao (Wish; ep 12)
Gen Horiuchi (Studio Elle; ep 17)
Han Zheng Zhang (Wish; eps 3, 12)
Haruka Yanatori (Wish; eps 1, 12)
Haruna Takahashi (Wish; eps 4, 16)
Hikaru Takigawa (Wish; eps 2, 15, 23)
Hiromi Watanabe (Wish; eps 11, 21)
Hiroshi Koyama (Wish; eps 2, 12, 21)
Hiroshi Moriwaki (Studio Elle; eps 5, 17, 19)
Hiroshi Takizawa (Wish; eps 8, 18, 24)
Hiroyasu Kanemitsu (Wish; eps 4, 18)
Hisako Furukawa (Wish; eps 3, 16)
Hitomi Kashihara (Wish; eps 6, 18)
Hitomi Yamase (Wish; eps 8, 24)
Izumi Inoue (Wish; eps 2, 14)
Junko Hakamada (Wish; eps 1, 14, 21)
Kaho Nakano (Studio Elle; ep 19)
Kazumi Fujita (Studio Elle; eps 5, 17)
Kazunari Miyasako (Wish; eps 8, 20)
Keito Tachikawa (Studio Elle; ep 17)
Kō Ueda (Wish; ep 11)
Koh Seki (Wish; eps 4, 16)
Kosuke Mizusawa (Wish; eps 4, 15)
Kōta Sudō (Wish; eps 8, 20)
Kotomi Nagaoka (Wish; eps 3, 18)
Kouki Imamoto (Wish; eps 3, 12)
Kumiko Mizoguchi (Wish; ep 14)
Kumiko Yamazaki (Wish; eps 1, 12, 21)
Kyōko Sekino (Wish; ep 11)
Madoka Tomono (Wish; eps 8, 23)
Mai Yuzawa (Wish; ep 11)
Makoto Tsumashika (Wish; ep 10)
Manami Sasa (Wish; eps 16, 24)
Marie Koga (Wish; eps 2, 20)
Masaaki Nishimoto (Studio Elle; ep 19)
Masako Kumada (Wish; eps 6, 18)
Masayo Ogawa (Wish; ep 11)
Maya Kusumoto (Wish; eps 10, 21)
Mayu Kiyota (Wish; ep 10)
Mayumi Hiraide (Wish; eps 6, 16)
Miho Ōtake (Wish; eps 3, 15)
Mika Kimura (Wish; eps 6, 21)
Mika Kinoshita (Studio Elle; 4 episodes
eps 5, 17, 19, 22
)

Miku Nishinosono (Wish; eps 8, 20)
Mina Koyama (Wish; eps 4, 15, 23)
Misato Kaneko (Wish; eps 11, 23)
Miya Uchiyama (Studio Elle; eps 17, 22)
Miyu Takayanagi (Wish; eps 6, 16)
Mizuki Nakatani (Wish; ep 10)
Momoka Saeki (Studio Elle; ep 13)
Motofumi Usuda (Wish; eps 1, 11, 20)
Nae Kikuchi (Wish; eps 8, 20)
Nagisa Sunagawa (Studio Elle; ep 22)
Nao Kinoue (Wish; eps 8, 18)
Naoki Mori (Studio Elle; eps 5, 17)
Naoki Nakajima (Studio Elle; ep 13)
Naomi Hirata (Wish; ep 11)
Naomi Nakamura (Wish; ep 2)
Natsuki Sone (Wish; ep 18)
Reiya Honda (Wish; eps 3, 14)
Rie Kitazawa (Wish; eps 3, 20)
Rie Minamizawa (Wish; eps 6, 16, 24)
Rieko Umemura (Wish; eps 2, 15, 24)
Ryō Taba (Wish; ep 10)
Ryoka Chiba (Studio Elle; ep 19)
Ryōko Fujisawa (Studio Elle; ep 19)
Ryōma Kotaki (Studio Elle; eps 5, 17, 22)
Ryusei Konishi (Studio Elle; ep 13)
Sachie Ōnishi (Studio Elle; ep 19)
Saeko Kushima (Wish; eps 4, 24)
Sahori Hashimoto (Wish; eps 10, 23)
Saku Kawakubo (R.I.C; ep 7)
Sara Yamazaki (Wish; eps 1, 12)
Satomi Hatano (Wish; ep 10)
Satomi Kusakabe (Wish; eps 4, 16)
Sayaka Sakurai (Wish; eps 8, 24)
Sayuri Ishikawa (Wish; eps 1, 12)
Shiho Okamiya (Wish; eps 2, 15)
Shinya Terashima (Wish; eps 1, 14, 23)
Shiori Satō (Wish; eps 6, 18)
Shōko Endō (Wish; eps 10, 23)
Sonoe Yoshida (Wish; ep 8)
Takaaki Izumi (Wish; eps 6, 23)
Takako Numata (Studio Elle; ep 19)
Takako Uemura (Wish; eps 1, 18, 23)
Tatsuo Ueno (Studio Elle; ep 13)
Teruka Tanaka (Wish; eps 1, 12)
Terumi Yamada (Wish; eps 6, 20)
Thi Kim Phuong Nguyen (Wish; eps 6, 18)
Tomoko Takahashi (Wish; eps 2, 15)
Tomomi Kimura (Studio Elle; ep 13)
Toshitaka Hinoguchi (Studio Elle; eps 13, 22)
Yoko Chiba (Wish; eps 1, 14, 24)
Yoshihide Takahashi (Wish; ep 8)
Yoshiki Ito (Wish; eps 2, 14, 24)
Yosuke Amamoto (eps 3, 16, 24)
Youhei Nishiwaki (Wish; eps 1, 11)
Yui Nagaoka (R.I.C; ep 7)
Yuka Kojima (Wish; ep 10)
Yuka Nakamura (Wish; ep 16)
Yuka Watanabe (Studio Elle; eps 17, 22)
Yukari Kunou (Wish; eps 6, 23)
Yuki Yoshioka (Wish; ep 14)
Yukiko Tsuji (Wish; eps 11, 24)
Yumi Fujiwara (Wish; eps 4, 21)
Yumi Toriyama (R.I.C; ep 7)
Yumika Ueno (Wish; eps 10, 20)
Yumiko Ōkoshi (Wish; eps 4, 20)
Yurina Fujiwara (Studio Elle; eps 5, 17)
Yuto Kuwahara (Studio Elle; ep 22)
Yuuko Koyama (Wish; eps 3, 14, 21)
Yuuna Tanaka (Wish; ep 10)
Yuusuke Ishihara (Wish; eps 11, 21)
Paint Check:
Erika Tanabe (ep 7)
Fumiko Tanaka (eps 9, 19)
Hiromi Okamoto (6 episodes
eps 1-2, 14, 16, 20, 23
)

Kazuki Kaiga (ep 13)
Momono Misawa (7 episodes
eps 3, 6, 12, 15, 18, 21, 24
)

Naoto Seki (ep 22)
Ryōma Kotaki (eps 5, 17)
Yusuke Sato (eps 4, 10)
Photography:
Harukuni Morikawa (Studio Elle; eps 5, 17, 22)
Kumiko Ito (Anime Film; 22 episodes
eps 1-4, 6-16, 18-24
)

Miho Sugimoto (Anime Film; 22 episodes
eps 1-4, 6-16, 18-24
)

Nobumasa Hanai (Anime Film; 22 episodes
eps 1-4, 6-16, 18-24
)

Shigemi Ogawa (Anime Film; ep 17)
Shuichi Ito (Anime Film; 22 episodes
eps 1-4, 6-16, 18-24
)

Susumu Ikeda (Studio Elle; eps 5, 17, 22)
Tadashi Kawashima (Anime Film; 22 episodes
eps 1-4, 6-16, 18-24
)

Takuya Nishida (Studio Elle; eps 5, 17, 22)
Tetsuya Nishimura (Studio Elle; eps 5, 17, 22)
Youhei Sakurai (Anime Film; 22 episodes
eps 1-4, 6-16, 18-24
)

Yuusaku Murakami (Studio Elle; eps 5, 17, 22)
Planning Assistant:
Hideyuki Tomioka
Michihiko Suwa
Planning Sales: Takayuki Hatanaka
Production Advancement:
Asuka Sogabe (eps 6, 16)
Da Un Kim (eps 5, 17)
Kentarō Noda (5 episodes
eps 1, 4, 12, 19, 21
)

Kosei Noda (eps 2, 8, 13)
Mai Yokoi (ep 7)
Masayuki Egami (ep 22)
Michihiro Kimura (eps 10, 24)
Naoto Kobayashi (eps 11, 18, 23)
Reiji Nishida (eps 5, 17)
Sari Suzuki (eps 3, 9, 20)
Sōshi Kitao (eps 14, 24)
Tomoyoshi Kawasaki (eps 17, 22)
Yuki Ikemoto (eps 6, 16)
Yūta Amano (eps 15, 23)
Production Affairs: Mika Takenouchi
Production Desk:
Keiichi Ōhashi
Tomoko Goto (eps 1-13)
Program Desk: Marina Hara
Recording Adjustment: Sōshi Shiihara
Recording Assistant: Mai Sunaniwa
Setting Production:
Itsumi Muraishi
Nanako Sasaki (eps 22-24)
Sound Effects:
Eiko Morikawa (eps 1-19)
Hiroki Nozaki (eps 20-24)
Sound Effects Assistant: Rio Satō (eps 9-24)
Sound Production Manager: Yoshimi Sugiyama
Special Effects:
Kaori Sato (eps 1-4, 6-24)
Yuusaku Murakami (ep 5)
Studio Coordinator:
Mami Ogawa
Motoko Suzuki
Theme Song Arrangement:
her0ism (OP2)
MEG (OP1)
Naoki Itai (OP1)
Ryoku Oushoku Shakai (ED2)
soundbreakers (ED2)
Yaffle (ED1)
Theme Song Assistant:
Chisako Iizuka (Sony Music Entertainment; OP1-2)
Hisashi Kosugi (Sony Music Entertainment; OP1-2)
Theme Song Composition:
her0ism (OP2)
Issei Kobayashi (ED2)
MEG (OP1)
Naoki Itai (OP1)
Uru (ED1)
Theme Song Lyrics:
Akira (OP2)
Dr. Loui (OP1)
Haruko Nagaya (ED2)
her0ism (OP2)
Naoki Itai (OP1)
Page Grace (OP1)
Uru (ED1)
Theme Song Performance:
NEWS (OP2)
Ryoku Oushoku Shakai (ED2)
SixTONES (OP1)
Uru (ED1)
Web Design: Yoshikazu Egawa
Wish Manager:
Ryo Ishimaru (ep 20)
Yūki Ikumi (ep 20)
Yusuke Sato (Studio Cosmo; eps 4, 10)
Yuu Takahashi (17 episodes
eps 1-4, 6, 8, 10-12, 14-16, 18, 20-21, 23-24
)

Azusa Tadokoro as Moroha
Mikako Komatsu as Setsuna
Sara Matsumoto as Towa Higurashi

Ai Fairouz as Takechiyo
Asako Dodo as Grammy
Aya Gomazuru as Kin'u
Chō as Jaken
Eriko Matsui as Moe Higurashi
Haruka Terui as Mei Higurashi
Hiroki Yasumoto as Konton
Hiroshi Shirokuma as Totetsu
Hisako Kyouda as Kaede
Hitomi Ueda as Gyokuto
Houko Kuwashima as Sango
Jun Fukuyama as Riku
Junya Enoki as Sota Higurashi
Kappei Yamaguchi as Inuyasha
Katsumi Suzuki as Grandpa Higurashi
Ken Narita as Sesshômaru
Kenichi Ogata as Myōga
Kumiko Watanabe as Shippô
Maaya Sakamoto as Zero
Makoto Yasumura as Miroku
Mamiko Noto as Rin
Noriko Hidaka as Spirit of the Tree of Ages
Ryohei Kimura as Kohaku
Satsuki Yukino as Kagome Higurashi
Takehiro Urao as Hisui
Tsuyoshi Koyama as Jyūbei
Yoshimasa Hosoya as
Kirinmaru
Osamu Kirin

Akane Yamaguchi as
Ginka (young; ep 10)
Half-demon child (ep 20)
Akiko Yajima as Kohaku (child)
Akio Ohtsuka as Tōga (ep 22)
Anri Katsu as Gaga Gozen (ep 20)
Aya Gomazuru as
Chiyo (ep 11)
Schoolgirl (ep 2)
Chado Horii as Bunty hunters' muscle (ep 19)
Chafurin as Hachiemon (eps 19-20)
Chihiro Kawakami as Hikomaru (ep 11)
Fukushi Ochiai as Bounty hunter lady (ep 19)
Hideaki Tezuka as Nikosen (ep 12)
Hiroya Egashira as
Ao Oni (ep 18)
Follower (ep 20)
Numawatari (ep 11)
Root Head (eps 1-4, 7)
Hitomi Nabatame as Mistress Three-Eyes (eps 2-3)
Hitomi Ueda as
Farmer's wife (ep 10)
Half-demon child (ep 20)
Schoolgirl (ep 2)
Inori Minase as Tamano (ep 14)
Jun Oosuka as Ginka (ep 10)
Kaori Mizuhashi as Shiori (ep 20)
Kazuyuki Okitsu as Kinka (ep 10)
Kento Shiraishi as
Nanasuke
Samurai (ep 14)
Thug (ep 2)
Villager (ep 1)
Kōsuke Gotō as Homura (eps 14-15)
Kōsuke Kobayashi as
Attendant (ep 19)
Bird of Paradise (ep 16)
Constable (ep 7)
Farmer (ep 10)
Follower (eps 9, 20)
Merchant (eps 21-22)
Old man (ep 4)
Thief (ep 5)
Thug (ep 2)
Vassal (ep 1)
Villager (eps 12, 14)
Yokai (ep 17)
Kouji Seki as
Bird of Paradise (ep 16)
Follower (eps 9, 20)
Merchant (eps 5, 21-22)
Official (ep 7)
Old man (ep 4)
Peasant (ep 17)
Thug (ep 2)
Vassal (eps 1, 19)
Villager (eps 12, 14)
Kumiko Nakane as
Grandmother (ep 11)
Old woman (ep 4)
Villager (ep 6)
Mai Fuchigami as Fûta (ep 20)
Masahiko Tanaka as Ogiya Hiiragi (eps 1, 7, 19)
Misuzu Togashi as Raita (ep 20)
Naoki Tatsuta as Totosai (eps 22, 24)
Rarisa Tago Takeda as Hisui (child)
Ryoko Shiraishi as Yawaragi (ep 16)
Ryou Hirohashi as Meifuku (ep 9)
Sachiko Kojima as Joka (eps 10, 15)
Sachiko Okada as Villager (ep 6)
Satomi Arai as Bounty hunter granny (ep 19)
Shinya Takahashi as Weasel man (ep 16)
Shiro Saito as Hōsenki II (ep 15)
Tadahisa Saizen as
Meiōjū (ep 9)
Rikichi (ep 15)
Takaaki Uchino as
Follower (ep 20)
Merchant (ep 14)
Rokuto
Thug (ep 2)
Villager (ep 1)
Takako Tanaka as Child (ep 6)
Takumi Yamazaki as Yotsume (eps 1, 5, 7-8)
Tarō Kiuchi as
Bakeneko (ep 6)
Bird of Paradise (ep 16)
Follower (ep 20)
Gang leader (ep 2)
Monk (eps 13, 17)
Tōkotsu (ep 5)
Venom Serpent (ep 11)
Yokai (ep 17)
Toa Yukinari as Kyūki
Toshinari Fukamachi as Bounty hunter ninja (ep 19)
Yoshihisa Kawahara as Juan (ep 6)
Yoshiko Sakakibara as Sesshōmaru's mother (ep 23)
Yūki Kawakami as Mother (ep 6)
Yuko Sanpei as Jakotsumaru (ep 5)
Yuri Yamaoka as Aiya (ep 19)
Japanese companies
2nd Key Animation:
A-Real (4 episodes
eps 6, 9, 16, 20
)

Anitus Kōbe (eps 6, 13)
asread (ep 9)
Be Loop (6 episodes
eps 3-4, 9, 12, 15-16
)

CoMix Wave Films (eps 9, 12)
diomedéa (ep 13)
Dogwood (4 episodes
eps 9, 11, 18, 23
)

DR Movie (ep 12)
Hikari no Sono Animation (eps 2, 9)
J.C. Staff (ep 9)
LIDEN FILMS Kyoto Studio (ep 13)
LIDEN FILMS Osaka Studio (ep 4)
Line Farm (eps 15, 22)
M.S.J Musashino Production (ep 19)
Nakamura Production (4 episodes
eps 6, 16, 18, 21
)

Oh! Production (eps 13, 24)
Ōmachi Production (ep 24)
Poirot (ep 16)
PRA (eps 3, 6, 13)
Rising Force (ep 6)
Sakura Create (ep 6)
Seven Seas (4 episodes
eps 6, 16, 18-19
)

Shuka (ep 13)
Studio Comet (ep 9)
Studio Gimlet (ep 13)
Studio Gram (ep 6)
Studio Guts (eps 8-9)
Studio Lings (4 episodes
eps 6, 11, 16, 18
)

Studio Live (ep 9)
Studio MAT (ep 16)
Studio Toybox (ep 6)
SUNAC Animation (eps 20, 23)
Sunrise Animation Juku (12 episodes
eps 6, 8-9, 11-13, 15-17, 20, 22, 24
)

Sunrise Beyond (eps 11, 20, 24)
Team Harada (eps 13, 16)
Studio Toybox
Xuyang Animation (ep 22)
Youli Animation (ep 22)
Zero-G (eps 13, 15, 20)
Animation Production: Sunrise
Background Art:
Atelier Musa (eps 1-24)
PINE JAM (eps 7-9, 11)
Editing Studio: IMAGICA Lab.
In-Between Animation:
asread (eps 12, 15)
CoMix Wave Films (eps 7, 15)
Dogwood (6 episodes
eps 1, 4, 7, 12, 18, 23
)

DR Movie (ep 8)
Eiken (5 episodes
eps 2, 4, 7, 10, 15
)

ENGI (eps 1, 14)
ENGI International Team (ep 20)
FAI (ep 24)
FAI International (8 episodes
eps 1, 4, 8, 10, 12, 15, 21, 23
)

feel. (ep 2)
GAINAX Kyoto (eps 1-2)
Gallop (6 episodes
eps 1-2, 4, 7-8, 10
)

Hadashi Pro (ep 15)
Jumondo (eps 4, 7-10, 15)
Kikishin Animation (eps 5, 17)
LIDEN FILMS Kyoto Studio (eps 2, 8)
M.S.J Musashino Production
Magic Bus (8 episodes
eps 2, 4, 7-8, 10, 15, 18, 23
)

Changzhou Midou Animation (ep 14)
M.S.J Musashino Production (13 episodes
eps 1, 3-4, 8-10, 12, 14-15, 18, 21, 23-24
)

Nakamura Production (eps 12, 15, 18)
OLM (ep 10)
R.I.C
Revival (eps 3, 21, 24)
R.I.C (eps 2, 7-8, 15)
Seven Arcs (eps 4, 8, 23)
Seven Arcs Pictures (eps 4, 10)
Seven Seas (6 episodes
eps 8, 12, 18, 21, 23-24
)

Snow Light Staff (ep 15)
Studio 4°C (5 episodes
eps 1-2, 7, 10, 15
)

Studio CL (eps 8, 12)
Studio Colorido (ep 2)
Studio Cosmo (eps 4, 10)
Studio Elle (ep 9)
Studio Gimlet (eps 1-2, 4, 7-8)
Studio Hibari Osaka Studio (eps 8, 10, 15)
Studio μ (ep 12)
Studio Neun (ep 1)
SUNAC Animation (ep 10)
Sunshine Corporation (ep 15)
Taikan Anime (4 episodes
eps 3, 6, 11, 16
)

Triple A (eps 21, 24)
TROYCA (ep 15)
Wish (eps 6, 11, 16)
Xuyang Animation (6 episodes
eps 5, 13-14, 17, 19, 22
)

Yokohama Animation Lab (eps 23-24)
Youli Animation (4 episodes
eps 5, 13, 17, 22
)

Key Animation:
DR Movie (ep 19)
ENGI (eps 11, 13)
Nakamura Production (6 episodes
eps 7, 10, 14, 18, 21, 24
)

Ōmachi Production (ep 24)
Seven Seas (eps 8, 11)
Studio CL (eps 8, 11)
Studio Cosmo (eps 4, 10)
Sunrise Animation Juku (eps 18, 20, 23)
Sunrise Beyond (ep 24)
Line Test:
Asura Film (9 episodes
eps 3, 9, 12-15, 18, 20, 24
)

CASCADE Inc. (eps 12, 14, 24)
GK Sales (ep 22)
Hikari no Sono Animation (ep 14)
Max (eps 19-20, 23)
M.S.J Musashino Production (eps 3, 20, 24)
Triple A (eps 9, 14, 24)
Paint:
Kikishin Animation (eps 5, 17)
M.S.J Musashino Production (ep 9)
R.I.C (ep 7)
Studio Elle (ep 9)
Studio Elle Overseas Animation/Paint Studio (ep 13)
Wish (17 episodes
eps 1-4, 6, 8, 10-12, 14-16, 18, 20-21, 23-24
)

Xuyang Animation (4 episodes
eps 5, 17, 19, 22
)

Youli Animation (eps 5, 17, 22)
Photography:
Anime Film (eps 1-4, 6-24)
Studio Elle (eps 5, 17, 22)
Production Cooperation: Studio Elle (ep 5, 22; 1 episodes
ep 17 uncredited
)

Recording Studio: studio2010:
Sound Production: Rakuonsha
Subtitle Design: CHProduction
Theme Song Assistance: Sony Music Entertainment (OP1-2)
Title Design: Lay-Up
Web Design: LIJICA
Wish Management:
FAI International (ep 10)
M.S.J Musashino Production (ep 14)
Studio Cosmo (eps 4, 10)
English cast
English staff
Translation:
Megumi M. Tsuji
Mineru Suzuki (Viz Media)
ADR Script:
Laura Stahl
Marlan Moore (eps 20-24)
Executive producer: Ken Sasaki (Viz Media)
Producer: Tokio Inoue (Viz Media)

Assistant Dialogue Editor: Kenneth Thompson
Associate producer:
Mio Moroe (Bang Zoom!)
Audio Operations Manager: Rayner Tham
Casting Director:
Mami Okada (Bang Zoom)
Co-executive producer:
Eric P. Sherman (Bang Zoom!; Bang Zoom)
Co-Producer:
Eric P. Sherman (Bang Zoom!)
Mami Okada (Bang Zoom!; Bang Zoom)
Dialogue Editing:
Benjamin Harrington (eps 1-2, 5-12)
Jun Umeda (eps 3-4)
Engineering Assistant:
Heidi Hoffman (credited as Heidi Hoffmann)
Ismael Yanez
John Shieh
Jonathan Jay Brannen
Keeley Pierson (eps 3-12)
Nicholas Radomski
Localization Coordinator:
Mineru Suzuki (Viz Media)
Project Manager:
AJ Gam
Risa Koitabashi (eps 1-2)
Shannon Whalen
Re-Recording Mixing:
Benjamin Harrington (eps 1-2, 5-12)
Mike Brooks (eps 3-4)
Recording engineer:
Benjamin Harrington
Brandon Schuster (eps 1-2, 8-10)
Jun Umeda (eps 5-8)
Kenneth Thompson (eps 11-12)
Matthew Wollenman (ep 12)
Nicholas Radomski (eps 8-10)
Senior Project Manager: Jessica Peace
Sound Supervision: Patrick Rodman
Spotting: Emily Nicolas
Subtitles Coordination: Pamela Holcomb
Subtitling: Megumi M. Tsuji
Video Assets: Megumi M. Tsuji
Video Technical Director: Troy Williams
Erica Mendez as Towa Higurashi
Kira Buckland as Setsuna
Morgan Berry as Moroha

Alan Lee as Kohaku
Aleks Le as Hisui
Andrew Russell as Jaken
Armen Taylor as Konton
Arthur Romeo as Jyubei
Carrie Keranen as Zero
Crispin Freeman as
Kirinmaru
Osamu Kirin
David Kaye as Sesshomaru
Erika Harlacher as Moe Higurashi
Ian James Corlett as Miroku (ep 13-)
Jackie Lastra as Kin'u
Jillian Michaels as Shippo
Kelly Sheridan as Sango
Kira Tozer as Kagome Higurashi
Kirby Morrow as Miroku (ep 1)
Linda Darlow as Kaede
Michelle Marie as Gyokuto
Paul Dobson as Myoga
Paul St. Peter as Totetsu
Richard Ian Cox as Inuyasha
Robbie Daymond as Sota Higurashi
Ryan Bartley as Takechiyo
Willow Johnson as Spirit of the Tree of Ages (Kikyo)
Xanthe Huynh as Mei Higurashi
Zach Aguilar as Riku

Amanda C. Miller as Futa (ep 20)
Andrew Russell as
Buyo
Hitokon
Arthur Romeo as Fubuki
Bill Rogers as
Delinquent (ep 2)
Villager (ep 1)
Bob Carter as
Drifting Pond (ep 11)
Meioju (ep 9)
Brianna Knickerbocker as Chiyo (ep 11)
Cathy Weseluck as Kagome's Mom
Dawn M. Bennett as Kyuki
Doug Erholtz as
Farm Husband (ep 10)
Venom Serpent (ep 11)
Faye Mata as Aiya (ep 19)
Frank Todaro as
Hōsenki II (ep 15)
Weasel Man (ep 16)
Greg Chun as Juan (ep 6)
Griffin Burns as Nanasuke
Imari Williams as
Giant Ghost Cat (ep 6)
Tokotsu (ep 5)
Jalen K. Cassell as Rokuta
Jason Marnocha as Nikosen (ep 12)
Jessica DiCicco as Meifuku (ep 9)
John Demita as Yotsume
John Eric Bentley as Ogigayatsu Hiiragi Danjo
Karen Strassman as
Mistress Three-Eyes (eps 2-3)
Old Lady (ep 4)
Kellen Goff as Root Head (eps 1-4)
Laura Stahl as Hikomaru (ep 11)
Lauren Landa as Tamano (ep 14)
Marianne Miller as Jakotsumaru
Michelle Marie as Hisui (child)
Mick Lauer as Tōga (ep 22)
Nicole Bouma as Shiori (ep 20)
Philece Sampler as Grandma (ep 11)
Reba Buhr as Little Girl (ep 6)
Richard Newman as Tōtōsai (ep 22)
Sean Chiplock as Ginka (ep 10)
Tara Sands as
Granny (ep 19)
Raita (ep 20)
Terry Klassen as Hachiemon (ep 20)
Tiana Camacho as Yawaragi (ep 16)
Tom Fahn as Homura (ep 14)
Tony Oliver as Gaga Gozen (ep 20)
Wendee Lee as Jyoka (eps 10, 15)
William Knight as Kagome's Grandpa
Xander Mobus as Kinka (ep 10)
Zach Aguilar as Villager (ep 5)

English companies
ADR Production: Bang Zoom! Entertainment
Broadcaster:
Adult Swim (Cartoon Network)
Animax Asia
Cartoon Network
Toonami (Adult Swim)
Internet Streaming:
AnimeLab (Australia and New Zealand)
Crunchyroll
FUNimation Entertainment (via Viz Media)
Hulu
Licensed by:
Madman Entertainment (Australia and New Zealand)
Viz Media
Recording Studio:
Electric City Sound (Canadian actors; ep 1)
GGRP Sound (Canadian actors)
French staff
French cast
Translation: Kevin Stocker
(none)
French companies
(none)
Spanish staff
Spanish cast
ADR Director: Marcos Padro (Argentinian Dub)
ADR Script: Alejandro Bono (Argentinian Dub)
Agostina Longo as Moroha (Argentinian Dub)
Constanza Faraggi as Setsuna (Argentinian Dub)
Luciana Mauri as Towa Higurashi (Argentinian Dub)

Alejandro Graue as Miroku (Argentinian Dub)
Ariel Cister as Myoga (Argentinian Dub)
Gustavo Dardés as Jaken (Argentinian Dub)
Javier Gómez as Sesshomaru (Argentinian Dub)
Jorge Riveros as Riku (Argentinian Dub)
Juan Balvín as Kohaku (Argentinian Dub)
Luciana Falcon as Shippo (Argentinian Dub)
Marcos Abadi as Inuyasha (Argentinian Dub)
Mariana Correa as Kaede (Argentinian Dub)
Noelia Lestani as
Gyokuto (Argentinian Dub)
Mei Higurashi (Argentinian Dub)
Noelia Socolovsky as Spirit of the Tree of Ages (Argentinian Dub)
Patricio Lago as Hisui (Argentinian Dub)
Sebastián Castro Saavedra as Sota Higurashi (Argentinian Dub)
Tatul Bernodat as Kagome Higurashi (Argentinian Dub)
Valeria Gomez as Sango (Argentinian Dub)

Ariel Abadi as Yotsume (Argentinian Dub eps 1, 5, 7-8)
Gonzalo Moreno as Ogiya Hiiragi (Argentinian Dub eps 1, 7)
Loló Muñoz as Kyuki (Argentinian Dub)

Lucas Medina (Argentinian Dub)
Sebastián Castro Saavedra (Argentinian Dub)
Spanish companies
ADR Production: Bang Zoom! Entertainment (Latin American dub)
Dubbing Studio: Marmac (Argentinian Dub)
Internet Streaming:
Crunchyroll (Latin America and Spain)
FUNimation Entertainment
Pluto TV (Latin America)
Licensed by: Viz Media (Latin America)
Portuguese staff
Portuguese cast
Dubbing Director: Rafael Quelle
Amanda Tavares as Moroha
Bruna Nogueira as Setsuna
Raissa Bueno as Towa Higurashi

Adna Cruz as Mrs. Higurashi
Alna Ferreira as Kaede
Beta Cinalli as Shippo
Carla Martelli as Zero
Ênio Vivona as Myoga
Fátima Noya as Sango
Fernando Ferraz as Mirok
Francisco Freitas as Kohaku
Gabriela Pellegrino as Mei Higurashi
Ivo Roberto as Jaken
Leo Rossi as
Kirinmaru
Osamu Kirin
Letícia Quinto as
Espírito da Árvore das Eras
Kagome Higurashi
Luiz Nunes as Grandpa Higurashi
Mari Guedes as Kin'u
Mauro Eduardo as Inuyasha
Nathalia Guilen as
Gyokuto
Takechiyo
Rafael Quelle as Hisui
Rita Almeida as Rin
Rogério Ferreira as Yotsume
Sidney César as Jyuubei
Sílvio Giraldi as Sesshomaru
Thiago Keplmair as Sota Higurashi
Tininha Godoy as Moe Higurashi

Alisson Castanho as Kinka (ep 10)
Amanda Moreira as Kyuuki
André Gaiani as Gaga Gozen (ep 20)
Bruno Azevedo as Toutetsu
Carloz Magno as Hikomaru (ep 11)
Digão Vicente as Konton
Dráusio de Oliveira as Tōtōsai (eps 22, 24)
Gisele Vechin as Mistress Three-Eyes (ep 2)
Guilherme Conradi as Ginka (ep 10)
Isabela Dentini as Tamano (ep 14)
João Vieira as Meifuku (ep 9)
Jonathan Guedes as
Bandit (ep 5)
Danjo Ogigayatsu-Hiiragi
Josué Galinari as Delinquent Leader (ep 2)
Luiz Nunes as Nikosen (ep 12)
Márcia Regina as Shiori (ep 20)
Márcio Marconato as Hachiemon (ep 20)
Mariana Pozatto as Aiya (ep 19)
Mário Spatziani as
Meioju (ep 9)
Root-Head (eps 1, 7)
Mauro Gasperini as Hosenki II (ep 15)
Natália Ruggiero as Futa (ep 20)
Reinaldo Rodriguez as Homura
Renan Alonso as
Jakotsumaru (ep 5)
Raita (ep 20)
Rita de Cássia Oliveira as
Hikomaru & Chiyo's grandma (ep 11)
Yawaragi (ep 19)
Rodrigo Nanal as Juan (ep 6)
Vagner Santos as Numawatari (ep 11)
Wallace Raj as Mizuchi (ep 11)

Portuguese companies
Broadcaster: Pluto TV Anime
Dubbing Studio: Marmac
Internet Streaming:
Crunchyroll (Brazil and Portugal)
FUNimation Entertainment (Brazil)
Pluto TV (Brazil)
Licensed by: Viz Media (Brazil)

This encyclopedia is collaboratively edited by the users of this site
DISCLAIMER add information report an error lookup sources

Compare this anime's credits with others

# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology